» »

AMD ZEN - nova X86 Jedra

AMD ZEN - nova X86 Jedra

Temo vidijo: vsi
««
545 / 611
»»

GR2 ::

mtosev ima po vsej verjetnosti Hynix MFR. To je nekaj najslabšega od DDR4. 2019 so mi bili sicer zanimivi za 80EUR, ker so bili Samsung še 150-200EUR. Ampak tudi takrat si za to ceno že dobil Micron E, ki so šli BP na 3600.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GR2 ()

pegasus ::

AMD pokazal nov 3d cache ... še v špilih prinese +15%, kaj šele v kakih resnih aplikacijah ;)

FireSnake ::

Dober napredek.
Imaš povezavo do kakega zanimivega branja (videi mi niso tako všeč kot branje z veliko tehnikalijami)?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

pegasus ::

Na anandtechu imaš, pa verjetno še kje ...

FireSnake ::

Aha:
https://www.anandtech.com/show/16722/co...
najprej bomo tole prežvečili, potem pa naprej.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

mtosev ::

GR2 je izjavil:

mtosev ima po vsej verjetnosti Hynix MFR. To je nekaj najslabšega od DDR4. 2019 so mi bili sicer zanimivi za 80EUR, ker so bili Samsung še 150-200EUR. Ampak tudi takrat si za to ceno že dobil Micron E, ki so šli BP na 3600.

Ena stick je bil okoli 40eur. Ko grem naslednjič tam lahko probam dati na cl14. Sem pa pogledal in so cl16 18 18 38.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

FireSnake ::

https://arstechnica.com/gadgets/2021/06...

Še malo informacij glede pomnilnika.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

FireSnake ::

Poglej in se nasmej: vicmaher.si

FireSnake ::

Tale 3D zadeva pa odmeva;

https://fuse.wikichip.org/news/5531/amd...

Nekdo je že omenil, če bodo to še kam drugam nalimali.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

pegasus ::

Najverjetneje na milan epyce, ki gredo v Frontier.

tikitoki ::

Lahko bi se pr gpujih.

meho7 ::

Mr.B ::

pred pojutrisnjim amd dlss verzijo se 5700G, verjetno 5600G, razen ce imas potrebe po vec jedrih..
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

MrStein ::

Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

FireSnake ::

Tole postaja vedno bolj zanimivo:

https://videocardz.com/newz/amd-ryzen-e...
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

filip007 ::

Zdaj AMD gradi svoj lastni monopol, stran od Intel in nVidia.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

FireSnake ::

Ja, kar zanimivi mlinčki tile AMD Ryzen Embedded - V3000:

Zen 3 (6 nm) - FP7r2
- up to 8 Cores / 16 Threads
- 20x PCIe 4.0 lanes (8x dGPU)
- 4x DDR5-4800 (ECC)
- two 10G ethernet PHYs
- 2x USB 4.0
- 15-30 W and 35-54 W models
- up to 12 CUs (RDNA2)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Mr.B ::

DDR5-480, sem spegledal. To bo bolelo... Torej prihaja tudi Zen3 R5 5600XR2 sicer z DDR4 na AM4 plati.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

FireSnake ::

X570 brez malega ventilatorja:

https://www.guru3d.com/news-story/msi-a...
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

PrimozR ::

Tole se je že nekaj časa nazaj govorilo, da bo X570S verjetno pomenil tole. Respin v drugem proizvodnem procesu, da je čip hladnejši?

FireSnake ::

Dobro vprašanje.
Barabe niso povedale dovolj :)

Bo treba še počakati na več podrobnosti.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Vanadium ::

No evo pa se je zgodilo nepričakovano..., samo še pri grafičnih je zdej vprašanje ali bodo začeli tudi AMD grafične ponujati ali jih tu NVIDIA drži za muda...

FireSnake ::

Poglej in se nasmej: vicmaher.si

mtosev ::

Bom tule vprašal. Vidim, da trenutno 2200G ne podpira win 11. Zdaj me zanima kaj bo najboljše narediti, če tako ostane in install oz Windows ne bo deloval pravilno gor? CPU lahko menjam to vem. A ima Asus prime B450M-A plata prostor za TPM modul ali je to že del 2200G CPUja? Sem pa tudi na MS blog postu prebral, da raziskujejo kompatibilnost win 11 z gen 1 Ryzen cpujih.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Jarno ::

Dejansko:

https://docs.microsoft.com/en-us/window...

Ampak windows 10 je še dober deal vsaj še nekaj let in čisto možno je, da bodo dostavljali kritične popravke preko tega obdobja.
Po sedanji praksi sodeč ne bo določenih tehnoloških nadgradenj oz. featurejev.
#65W!

mtosev ::

To vem. Saj za zdaj to ni problem. Ko pride win 11 ven pa bo verjetno za omejen čas na voljo free upgrade iz win 10 kot je bilo prej. Kasneje pa boš pa rabil kupiti win 11, 10 pa bo postal unsupported oktobra 2025.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Mr.B ::

mtosev je izjavil:

Bom tule vprašal. Vidim, da trenutno 2200G ne podpira win 11. Zdaj me zanima kaj bo najboljše narediti, če tako ostane in install oz Windows ne bo deloval pravilno gor? CPU lahko menjam to vem. A ima Asus prime B450M-A plata prostor za TPM modul ali je to že del 2200G CPUja? Sem pa tudi na MS blog postu prebral, da raziskujejo kompatibilnost win 11 z gen 1 Ryzen cpujih.

Winddows 11 ima virtualizacijo build in /blue/red pill zato večina procov ni podprtih. ZAkaj je vse virtualizirano, verjento zato ker bodo naitivly (virtualizirano) podpirali android aps.

Microsoft je tudi popravil tekst, da je pogojno podprt. Relano pa je vprašanje perfromanc, verjento Micfosoft noče imeti Vista fiaska.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Andrej51 ::

Se da kako omejit TDP 5800H na 15W?

FireSnake ::

Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

Wrop ::



AMD ima še vedno delež 80:20 pri spletni prodaji na Mindfactory. So pa junija komaj prodali 10.000 kosov CPU. Ob tem, da so bile akcije za 5000 serijo.
Cene CPU so enostavno predrage, da bi se prodajalo po 20.000 kosov na mesec. Glede na to, da so cene grafičnih še vedno v stratosferi, se zgleda tudi pozna pri prodaji CPU.
Intelu prodaja, kljub nižanju cen nekaterih CPU, ne zraste. Če jim bo pri GPU kolikor toliko uspelo, bodo talali svoje 4 jedrnike kot gratis.

Mr.B ::

France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

FireSnake ::

Zelo dobra cena.
Glede na TDP bo to procesor, ki se bo v prihodnje še kako prodajal.
Sploh kaki rabljeni.

https://www.notebookcheck.net/Ryzen-500...

Malo spremnega besedila k sliki, ki je že objavljena zgoraj.

5000G serija bo pa odlična tudi že za resno delo.
Čeprav že 4750G ni za odmet.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Jarno ::

Na Tom's so naredili kar soliden review 5700G in je iz cpu-only porabe razvidno, da so zadevo performančno malce gimpali.
https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/xYEwi...

Glede na to, da je pri R7 3700x šlo za prodajno uspešen proccesor, bi AMD-ju kak R7 5700x @65W povečal priljubljenost.
#65W!

FireSnake ::

Poglej in se nasmej: vicmaher.si

FireSnake ::

Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Jarno ::

Nekaj novic o prihajajočih zen4 procesorjih:

https://www.techspot.com/news/90416-amd...

Top desktop modeli naj bi še vedno vsebovali do 16 jeder, L3 pa naj bi bil potrojen glede na zen3.
#65W!

mtosev ::

Samo 16 core? Intel ima tukaj lepo priložnost
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Senior Dev ::

Kaj mi bo samo 16 jeder? To je brezveze. Če nimaš vsaj 32 jeder, si nula.
ZenaDeva d.o.o. - Oddaja nepremičnin

Jarno ::

Hmm...to, da bo zadeva next-gen itd. pa nič ne šteje.
Kaj mi bo samo 16 jeder? To je brezveze. Če nimaš vsaj 32 jeder, si nula.

Če potrebuješ, nabaviš TR. Sicer pa ti denar ne bo priskrbel veščin. ;)
(money can't buy you skill)
#65W!

Senior Dev ::

Jarno je izjavil:

Hmm...to, da bo zadeva next-gen itd. pa nič ne šteje.
Kaj mi bo samo 16 jeder? To je brezveze. Če nimaš vsaj 32 jeder, si nula.

Če potrebuješ, nabaviš TR. Sicer pa ti denar ne bo priskrbel veščin. ;)
(money can't buy you skill)

"Money can't buy me love" misliš? Se strinjam. Ampak ni dobro za ego da imaš manj kot 32 jeder. Moja samozavest je katastrofalna s 16 jedri in nižje.
ZenaDeva d.o.o. - Oddaja nepremičnin

pegasus ::

32? To maš za backupe poganjat tam nekje v kotu sobe. Mi se začnemo pogovarjat tam pri 10k corov ... :P

Sheteentz ::

4 jedra so povsem dovolj za chrome, vlc in word, kar je več je preseravanje.

PrimozR ::

Sarkazem detektor ti je crknil :P

FireSnake ::

mtosev je izjavil:

Samo 16 core? Intel ima tukaj lepo priložnost


16 je za desktop še preveč.
Intel z jedri tako samo od zadaj caplja.
Še več medpomnilnika in FPSji bodo poleteli (to šteje, ane?).
Intel ne bo imel za burek.

Intel + 3nm TSMC (o tem sem bral), potem se bomo pa pogovarjali.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

PrimozR ::

TBH razmišljam točno o tem zadnje čase, za desktop kišto, če nimaš nekih specifičnih zahtev, je nekih 6 do 8 jeder z visoko frekvenco precej bolj optimalna rešitev, kot 16 jeder in podobno. Zanimivo je, da AMD v ponudbi nima takšnega procesorja oz. da oba na vrhu ponujata čim večje število jeder z najvišjo frekvenco boostanja (okej, Intel ima z Rocket Lake max 8 jeder, tako da je tale moj rant malo sfaljen, ampak nja, 10th gen je bil pa 10-core, tko da tam-tam). Nek '5850X' ali kaj podobnega, kjer bi imel en CCD, ki bi npr. boostal an 5 GHz, base frekvenco pa na 3,8 (ali celo višje) bi bil kar zmaga, lahko tudi s samo 6 jedri. Na svojem 8700K ne pogrešam večjega števila jeder, mi je pa kul, da boosta na 4,7 GHz (ter da imam itak vklopljen allcore boost v BIOS-u).

So bile neke ideje, da bi na računalniku poganjal tudi kake simulacije in/ali preračune, pa se izkaže, da je na desktop platformah križ z RAM-om, tečno je to delati z odprtimi nekaj 10 zavihki Chroma in podobno, torej je lažje sestaviti namensko Xeon kišto - za 100 EUR dobiš 10 jeder (2690 V2), za ~150 do 200 EUR dobiš 128 GB RAM-a, z Intel CPU-jem nimaš težav z MKL-jem in performancom (kot se to zaenkrat še dogaja na AMD procesorjih, ki so posledično precej počasni), imaš pa tudi namensko kišto, ki jo lahko postaviš nekje drugje, da imaš vseeno mir in tišino.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

mtosev ::

Zakaj bi sploh razmišljal o discontinued platformi kot je LGA2011 za 128gb rama, če X299 chipset podpira do 256gb rama. Nima pa podpore za ecc ram.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

pegasus ::

Zato ker je še vedno zelo dober value glede na mem bw, ki ga dobiš. Primerjaj npr s cenami za xeon 4309, 5315 ali 6334.

filip007 ::

Zdaj bo grafična povsod z AM5 podnožjem, zato samo 16 jeder, Intel bo pa pač noter tlačil jedra kot ima ARM, da jih bo več.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

PrimozR ::

mtosev je izjavil:

Zakaj bi sploh razmišljal o discontinued platformi kot je LGA2011 za 128gb rama, če X299 chipset podpira do 256gb rama. Nima pa podpore za ecc ram.

Kaj zavraga ti bo pomagal X299 čipset, ki ne podpira Xeonov? Potem vsja reči C422 čipset. Sicer pa LGA-2066, enako kot LGA-2011-3, podpira DDR4. Ki je trenutno več kot 2x dražji na GB, kot DDR3. To je glavni faktor.

LGA-2011 zlahka da največ jeder in RAMa na ceno med vsemi platformami, zraven pa še zelo visoko prepustnost pomnilnika, kot je omenil pegasus. Se boš moral navaditi, da najnovejše in najbolj shiny ni nujno tudi najboljše oz. najbolj optimalno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Jarno ::

PrimozR je izjavil:

So bile neke ideje, da bi na računalniku poganjal tudi kake simulacije in/ali preračune, pa se izkaže, da je na desktop platformah križ z RAM-om, tečno je to delati z odprtimi nekaj 10 zavihki Chroma in podobno, torej je lažje sestaviti namensko Xeon kišto - za 100 EUR dobiš 10 jeder (2690 V2), za ~150 do 200 EUR dobiš 128 GB RAM-a, z Intel CPU-jem nimaš težav z MKL-jem in performancom (kot se to zaenkrat še dogaja na AMD procesorjih, ki so posledično precej počasni), imaš pa tudi namensko kišto, ki jo lahko postaviš nekje drugje, da imaš vseeno mir in tišino.


AMD-jeve muhe z MKL-jem so bile odpravljene že kakšno leto nazaj, tako da novejše različice delujejo kar solidno.
Alternativa OpenBLAS na AMD-ju deluje kot se spodobi.
Sicer škoda, da zen2 procesorji tako držijo cene, tudi proti nekaterim prognozam. Podpirajo pa AVX2.
V primerjavi z njimi so stari xeoni že malce zastareli.
Če imaš denar in konkretne namene, potem se vzame vsaj nekaj na DDR4 platformi, magari sodobnejši xeoni.

 Matlab Retest

Matlab Retest

#65W!
««
545 / 611
»»