» »

AMD ZEN - nova X86 Jedra

AMD ZEN - nova X86 Jedra

Temo vidijo: vsi
««
537 / 611
»»

Jarno ::

Načeloma se AGESI 1.9.0.0 in 1.2.0.0 res bolj ukvarjata z zen3 procesorji. 1.9.0.0 doda 'Curve optimizer (undervolting)' + PBO 2.0, Resizable BAR podporo, 1.2.0.0 pa je bolj zanimiva za 4x0 plošče, saj doda podporo za zen3 na teh ploščah. Čisto možno je, da so vključeni še popravki za USB-A hroča pri zen3 procesorjih, ki bi naj izhajali iz AGESE, saj pri zen2 procesorjih ni prisoten.
#65W!

Izi ::

Jarno je izjavil:

Načeloma se AGESI 1.9.0.0 in 1.2.0.0 res bolj ukvarjata z zen3 procesorji. 1.9.0.0 doda 'Curve optimizer (undervolting)' + PBO 2.0, Resizable BAR podporo, 1.2.0.0 pa je bolj zanimiva za 4x0 plošče, saj doda podporo za zen3 na teh ploščah. Čisto možno je, da so vključeni še popravki za USB-A hroča pri zen3 procesorjih, ki bi naj izhajali iz AGESE, saj pri zen2 procesorjih ni prisoten.

Hmmm, ASUS pravi, da je podpora za Zen 3 na 4x0 ploščah bila že prej, celo pred 1.1.9.0.
Če gledam BIOS zgodovino za mojo x470 plato piše:
1 mesec nazaj BIOS 5809 - dodana podpora za Zen 3 procesorje
1 teden nazaj BIOS 5821 - dodali so AGESA V2 PI 1.1.9.0
včeraj BIOS 5830 - dodali so AGESA V2 PI 1.2.0.0

Nikjer pa nobenih podrobnosti.

Jarno ::

Seems like AGESA 1.2.0.0 officially brings RYZEN 5000 series support to the X470 and B450 motherboards.

Seveda proizvajalci matičnih malce tekmujejo med seboj in so nekateri izdali bios-e na testni AGESI, ki bi naj bila namenjena za interno rabo pri partnerjih.
AGESA 1.2.0.0 naj bi bila še malce dodelana glede novih funkcionalnosti.
Typo: prej je bila mišljena AGESA 1.1.9.0 in ne 1.9.0.0 8-O
#65W!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jarno ()

Izi ::

Jarno je izjavil:

Seems like AGESA 1.2.0.0 officially brings RYZEN 5000 series support to the X470 and B450 motherboards.

"Seems like" zame pomeni da niso prepričani ;) Ravno zato sem spraševal. Nikjer ni najti nobenih podrobnosti. Povsod samo ugibanja.

Jarno ::

#65W!

FireSnake ::

Zdaj, ko se je vnela taka vroča debata o BIOSih me je prijelo, da bi šel malo "tweakat" :)

Edit: sem šel pogledat in videl, da RAM ni laufal na nazivni frekvenci :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

FireSnake ::

Malo informacij glede dobavljivosti:
https://www.tomshardware.com/news/amd-r...

Jarno ::

Več informacij na temo AGESE 1.2.0.0, pohvala tudi Wccftech kolegiju, da spremljajo to področje.
Ob številnih dodelavah bodo novi BIOS-i zanimivi tudi za lastnike zen3 procesorjev z ambicijami po hitrem pomnilniku, saj naj bi se izboljšala stabilnost pri višjih fclock-ih.
Kot že opaženo, je dokumentiranje izboljšav dokaj skrivnostna zadeva s strani AMD-ja...
https://wccftech.com/msi-asus-amd-agesa...
#65W!

FireSnake ::

Od kdaj se je Asus tako poboljšal?

8.1., 15.1. in 18.1. izdane nove verzije BIOSa:
https://www.asus.com/us/Motherboards/PR...

Sicer beta, bom preskočil (ostal na 5809), pa vendar.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

scipascapa ::

Edino kar mi je smotano pri teh biosoh, da vse resetira....

Buggy ::

FireSnake je izjavil:

Od kdaj se je Asus tako poboljšal?

8.1., 15.1. in 18.1. izdane nove verzije BIOSa:
https://www.asus.com/us/Motherboards/PR...

Sicer beta, bom preskočil (ostal na 5809), pa vendar.



..in GB tako poslabsal?!? Se vedno namrec vztrajajo z beta bios-om in AGESA 1.1.0.0D, ki ima na X470 prisoten cold boot bug, pa so bili prvi ki so dali ven BIOS za X470 in podporo Zen3 procom.

Tudi mene je presenetil hiter odziv Asusa tokrat in istocasno razocaral GB delay. Kot kaze pa bo za X470 verjetno uraden BIOS z AGESA 1.2.0.0 za vse sele februarja :(

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

Rias Gremory ::

Malo za hec: Očitno se Asusu poznajo dodatni denarci od dviga cen. :))
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

FireSnake ::

Buggy je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Od kdaj se je Asus tako poboljšal?

8.1., 15.1. in 18.1. izdane nove verzije BIOSa:
https://www.asus.com/us/Motherboards/PR...

Sicer beta, bom preskočil (ostal na 5809), pa vendar.



..in GB tako poslabsal?!? Se vedno namrec vztrajajo z beta bios-om in AGESA 1.1.0.0D, ki ima na X470 prisoten cold boot bug, pa so bili prvi ki so dali ven BIOS za X470 in podporo Zen3 procom.

Tudi mene je presenetil hiter odziv Asusa tokrat in istocasno razocaral GB delay. Kot kaze pa bo za X470 verjetno uraden BIOS z AGESA 1.2.0.0 za vse sele februarja :(


Res je :(
Upam, da ustrezen BIOS čim prej dobiš.
Jaz sem dal novi BIOS gor, pa je 3700X lepo deloval. In zdaj 5900X in tudi lahko samo pohvalim.
Nobene težave. Razen tega, da sem sam pozabil frekvenco RAMa pravilno nastaviti.

LeQuack ::

Polish source claims Nvidia and Intel worked together to block the marketing of premium AMD Ryzen 4000 laptops with high-end GPUs in 2020
https://www.notebookcheck.net/Polish-so...
Quack !

Vuli ::

Buggy je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Od kdaj se je Asus tako poboljšal?

8.1., 15.1. in 18.1. izdane nove verzije BIOSa:
https://www.asus.com/us/Motherboards/PR...

Sicer beta, bom preskočil (ostal na 5809), pa vendar.



..in GB tako poslabsal?!? Se vedno namrec vztrajajo z beta bios-om in AGESA 1.1.0.0D, ki ima na X470 prisoten cold boot bug, pa so bili prvi ki so dali ven BIOS za X470 in podporo Zen3 procom.

Tudi mene je presenetil hiter odziv Asusa tokrat in istocasno razocaral GB delay. Kot kaze pa bo za X470 verjetno uraden BIOS z AGESA 1.2.0.0 za vse sele februarja :(


uraden, verjetno. drgač beta dobiš na tweaktown forumu, napišeš model plate in ga dobiš(za x470). za b550 in x570 maš pa linke.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

tikitoki ::

LeQuack je izjavil:

Polish source claims Nvidia and Intel worked together to block the marketing of premium AMD Ryzen 4000 laptops with high-end GPUs in 2020
https://www.notebookcheck.net/Polish-so...


Volk menja dlako, ne pa narave.

FireSnake ::

In ravno zato modri od mene ne dobijo denarja.
Za zelene bom pa še videl.

Buggy ::

uraden, verjetno. drgač beta dobiš na tweaktown forumu, napišeš model plate in ga dobiš(za x470). za b550 in x570 maš pa linke.

ce mislis na uporabnika @stasio jih preko PM vec ne posta, zadnje kar je imel novega pa je dal na forum in drugega ko bajagi nima z novo AGESO.
Je pa danes ponoci bil uploadan na GB page za X470 ultra gaming, nov beta bios F60f s se staro AGESO 1.1.0.0, ki ima se vedno prisoten (vsaj v mojem primeru) cold boot bug. Res ne vem kaj se zajebavaja tokrat. So kaksni problemi, cakajo kaksne datume al kaj dogaja?

BT52 ::

tikitoki je izjavil:

LeQuack je izjavil:

Polish source claims Nvidia and Intel worked together to block the marketing of premium AMD Ryzen 4000 laptops with high-end GPUs in 2020
https://www.notebookcheck.net/Polish-so...


Volk menja dlako, ne pa narave.


Potem pa pride Apple in naredi 10w soc, ki poje igpu z 1030 vred lol

s1m0n ::

Katero X570 se kaj priporoča za 5900x?
Kakšno ASUS TUF? ali kaj podobnega? (tam med 200-250€)

Zimonem ::

BT52 je izjavil:

tikitoki je izjavil:

LeQuack je izjavil:

Polish source claims Nvidia and Intel worked together to block the marketing of premium AMD Ryzen 4000 laptops with high-end GPUs in 2020
https://www.notebookcheck.net/Polish-so...


Volk menja dlako, ne pa narave.


Potem pa pride Apple in naredi 10w soc, ki poje igpu z 1030 vred lol

Tisto je igrača za telefone.

FireSnake ::

s1m0n je izjavil:

Katero X570 se kaj priporoča za 5900x?
Kakšno ASUS TUF? ali kaj podobnega? (tam med 200-250€)


Praktično katero koli.
Ni potrebno, da je tako draga. Ali je želja toliko zapraviti?

Tudi na B550 bi ta procesor lepo predel. Je X570 pogoj?

celje ::

s1m0n je izjavil:

Katero X570 se kaj priporoča za 5900x?
Kakšno ASUS TUF? ali kaj podobnega? (tam med 200-250€)


jaz sem zelo zadovoljen z msi mpg x570 carbon gaming pro wifi. v dveh skatlah.

s1m0n ::

FireSnake je izjavil:

s1m0n je izjavil:

Katero X570 se kaj priporoča za 5900x?
Kakšno ASUS TUF? ali kaj podobnega? (tam med 200-250€)


Praktično katero koli.
Ni potrebno, da je tako draga. Ali je želja toliko zapraviti?

Tudi na B550 bi ta procesor lepo predel. Je X570 pogoj?


Težko najdem takšno, ki ima ustrezen I/O ter Intel mrežo. Drugače drugih ovir ni.
Če pa se že najde B550 pa cenovno ni kaj dosti cenejša od X570.

FireSnake ::

Aha, razumem.
Ja, če so posebne želje potem cena hitro gre gor.

Jaz si bom umislil nekaj z več nvme porti, pa so tudi cene kar zanimive.
K sreči se mi še ne mudi.

BT52 ::

Zimonem je izjavil:

BT52 je izjavil:

tikitoki je izjavil:

LeQuack je izjavil:

Polish source claims Nvidia and Intel worked together to block the marketing of premium AMD Ryzen 4000 laptops with high-end GPUs in 2020
https://www.notebookcheck.net/Polish-so...


Volk menja dlako, ne pa narave.


Potem pa pride Apple in naredi 10w soc, ki poje igpu z 1030 vred lol

Tisto je igrača za telefone.


Sure. Poglej Anandtech article. :D Hard to believe but its there.

FireSnake ::

NejcSSD ::

FireSnake je izjavil:

s1m0n je izjavil:

Katero X570 se kaj priporoča za 5900x?
Kakšno ASUS TUF? ali kaj podobnega? (tam med 200-250€)


Praktično katero koli.
Ni potrebno, da je tako draga. Ali je želja toliko zapraviti?

Tudi na B550 bi ta procesor lepo predel. Je X570 pogoj?


B550 Tomahawk Mag za 146 Mimovrste
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

sirotka ::

s1m0n je izjavil:

FireSnake je izjavil:

s1m0n je izjavil:

Katero X570 se kaj priporoča za 5900x?
Kakšno ASUS TUF? ali kaj podobnega? (tam med 200-250€)


Praktično katero koli.
Ni potrebno, da je tako draga. Ali je želja toliko zapraviti?

Tudi na B550 bi ta procesor lepo predel. Je X570 pogoj?


Težko najdem takšno, ki ima ustrezen I/O ter Intel mrežo. Drugače drugih ovir ni.
Če pa se že najde B550 pa cenovno ni kaj dosti cenejša od X570.


Pazi pri intlovih mrežnih, i225-v ima težave, zdaj so začeli na plate dajat V3 in šele ta je bp.

Tukaj imaš seznam plošč: https://docs.google.com/spreadsheets/d/... imajo razdeljeno po tier S (top of the top), tier A, itd.

s1m0n ::

NejcSSD je izjavil:

FireSnake je izjavil:

s1m0n je izjavil:

Katero X570 se kaj priporoča za 5900x?
Kakšno ASUS TUF? ali kaj podobnega? (tam med 200-250EUR)


Praktično katero koli.
Ni potrebno, da je tako draga. Ali je želja toliko zapraviti?

Tudi na B550 bi ta procesor lepo predel. Je X570 pogoj?


B550 Tomahawk Mag za 146 Mimovrste


Bi takoj zagrabil, če bi imela kak USB več zadaj na I/O. Kako so pa kaj PCIE deljene preko čipseta? Če imam v drugi reži še dodaten M.2? Rabim še dodatnega (vsaj x1) za zvočno kartico, a ostane?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

scipascapa ::

MSI B550 Tomahawk Nice general use board. 180 Tier S

146€ mimovrste - end of story, best buy.

sirotka ::

Jaz sem si vzel b550 steel legend, ker sem potreboval še zvočno kartico z ampom za slušalke, je pa vseeno 60€ več od b550 tomahawk. Škoda mi je b550-f gaming, samo nisem želel, da mi na plati za 200€ sreča vpliva na to ali bom imel delujočo mrežno ali ne.

s1m0n ::

scipascapa je izjavil:

MSI B550 Tomahawk Nice general use board. 180 Tier S

146EUR mimovrste - end of story, best buy.


Obstaja kak način da se interne USB headerje spravi zadaj na kišto?
Če grem s to tomahawk (me najbolj mika glede na ceno...) že sedaj zasedam 6 USBjev, ki jih pa ta zadaj nima.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

scipascapa ::

kaj pa delaš z usbji, ješ? vzeli potem en hub pa je.

Buggy ::

scipascapa je izjavil:

kaj pa delaš z usbji, ješ? vzeli potem en hub pa je.


malenkost, vsaj pri meni:
-volan
-pedala
-rocna
-XB1 gamepad dongle
-Oculus DK2
-mis
-tipkovnica
-slusalke
-zunanji backup disk

scipascapa ::

omg :)

dolenc ::

Jaz sem nel tud podobn problem, pa je hub rešil. Tipkovnica, miš pa zvočna je gor, na mašini sam 1 usb zaseden, ko delam backup še disk, pa lepo sfolga.

sirotka ::

https://www.amazon.de/-/en/LINKUP-Type-... lahko pa kupiš nekaj takega, pride okoli 10€

Buggy ::

jaz po potrebi vklapljma/izklapljam tisti trenutek nepotrebno. USB hub (sploh kaksen cenen) zna z doloceno periferijo delati tezave - neustrezno prepoznavanje, disconnecti (ze preizkuseno). Za disk, USB dongle in kaksne SD readerje je ok, pa za kaksno filanje, drugace se pa jaz raje izogibam teh hubov.

Jarno ::

Kot zanimivost, pri AGESI 1.2.0.0 se omenja tudi podpora x570 ploščam brez chipset fana. Verjetno se bodo določene napetosti optimizirale.
Der8auer je npr. izmeril visoko porabo x570 plošče tudi brez perifernih aktivnosti.
#65W!

NejcSSD ::

s1m0n je izjavil:

scipascapa je izjavil:

MSI B550 Tomahawk Nice general use board. 180 Tier S

146EUR mimovrste - end of story, best buy.


Obstaja kak način da se interne USB headerje spravi zadaj na kišto?
Če grem s to tomahawk (me najbolj mika glede na ceno...) že sedaj zasedam 6 USBjev, ki jih pa ta zadaj nima.


Jaz sem tole vzel za svojo MAG B550 Tomahawk in gor dal miške, tipkovnice, printerje in taka jajca

https://www.enaa.com/kartice-za-pc/kart...
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

FireSnake ::

Buggy je izjavil:

scipascapa je izjavil:

kaj pa delaš z usbji, ješ? vzeli potem en hub pa je.


malenkost, vsaj pri meni:
-volan
-pedala
-rocna
-XB1 gamepad dongle
-Oculus DK2
-mis
-tipkovnica
-slusalke
-zunanji backup disk


Nimaš USBjev na monitoju?
Jaz sem miš in tipkovnico (bezžično, a vseeno) povezal na monitor.

Buggy ::

imam HUB na monitorju sam je isti al pa se slabsi drek kot tisti v stacuni za 30e

GR2 ::

Še moja varianta brez volana:
-miška
-tipkovnica
-DAC1
-DAC2 (za zvečer za zaprte slušalke)
-HDD postaja
-kabel z Micro B priključkom za 2,5" HDD-je
-zadaj še en frej, na prejšnji plati ko sem jih imel 8, sem imel zadaj še kabel za fotoaparat ter X360 dongle.

Spredaj na ohišju jih imam 5, eden od teh 3.0 za USB ključe. V 2.0 imam speljan mini B kabel za fotoaparat in micro B za mobitel.

PrimozR ::

A je mogoče kdo kaj zasledil, kako bo z RAM kanali na AM5? Pričakuje se DDR5 (oz. ali je to že potrjeno), DDR5 pa s seboj prinese dual channel per DIMM. Ampak catch je, da to pomeni 2x32 bitov na DIMM namesto 1x64 bitov na DIMM, kot je to pri DDR4, tako da se pasovna širina kaj bistveno ne spremeni. Štartamo na 4800 MHz, torej +50 % prepustnosti na trenutnih 3200 MHz (kar je npr. max za ECC DDR4), ampak vseeno mislim, da bi bili 16-jedrni (ali več na AM5?) procesorji lahko deležni še večje prepustnosti.

Če kdo dvomi, da je to potrebno - je! 2x Xeon E5-2687W v2 (8 3,4 GHz Ivy Bridge-EP jeder na socket) z 9 kanali DDR3-1333 v preračunu končnih elementov prehiti 3900XT. Okej, minus so 4 jedra, ampak bi ta 25 % razlika morala biti več kot pokrita z bistveno zmogljivejšimi jedri in/ali višjo frekvenco. Količina RAM-a je enaka (128 GB ECC; DDR4-3200 za AMD), SSD je 'identičen' (970 Pro vs. 970 Evo za AMD), ampak itak ne igra neke bistvene vloge (ker na 8700k 970PRO ne prinese pohitritev v primerjavi s SATA Crucial M550). Edini faktor, ki še preostane, je prepustnost RAM-a in specifika po tej zahtevi pri končnih elementih, ker CPU od sebe v Cinebench da pričakovano število točk. S 16 jedri bi bila situacija kvečjemu slabša, Threadripper pa s svojimi 4 kanali ne bo bistveno boljši, ker greš takoj na 24, 32 oz. celo 64 jeder (torej dvakrat toliko pomnilniških kanalov in vsaj dvakrat toliko jeder, če ne štirikrat toliko). Potencialna rešitev, pri AMD-ju, je Threadripper PRO (8 kanalov pomnilnika).

Žal pa nisem uspel testirati na istem sistemu drugačne konfiguracije pomnilnika, ki bi odvzemale pomnilniške kanale (ker skupna količina RAM-a ni bottleneck), sem pa imel tudi to v mislih.

pegasus ::

DDR5 bo verjetno zadnji paralelni priklop rama. Industrija gre na serijske vmesnike, pri serverjih se veliko dela na CXL, ki bi deloval na PCIe v5 fizičnih priklopih in na kar bi lahko obesil poljuben bit-addressable flash. Velike količine drama na enem mestu postajajo energijsko prepotratne in število pinov, potrebno med cpu socketom in dram kanali postaja cenovno omejujoče za število plasti, iz katerih je narejen motherboard. IBM že ima tako rešitev na power9 in 10, standardizacija za pc svet je pred vrati.

FireSnake ::

jebach ::

Majstri - kaj bi to pomenilo ?
https://prnt.sc/xob9oi

Ne zdi se mi ravno dobra ocena...
MB: Asus ROG STRIX x570-E GAMING
Zadnji Beta BIOS...

Anney ::

Odlično je, vse ostalo v benchih je navito. Ne se jezit in uživaj.
Obstajata samo dva načina kako živeti svoje življenje:
Prvi pravi, da nič ni čudež, drugi pa, da vse je čudež.

FireSnake ::

Res je.
Navijat se pa tako ali tako ne splača.
Verjetno bi se za kakšne posebne namene.
««
537 / 611
»»