» »

AMD ZEN - nova X86 Jedra

AMD ZEN - nova X86 Jedra

Temo vidijo: vsi
««
538 / 611
»»

Bwaze6 ::

filip007 ::

Zdravi nakupi, ne zdrava rast.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Sheteentz ::

"Zdrava" rast pomeni, da bodo cene samo še dvignili, because why not, folk itak vse pokupi. Za kupce je najbolje, da gre firmi za en drek, kar pomeni, da morajo res nižati cene, če želijo kaj prodati.

Skratka, najebali smo.

scipascapa ::

Točno to.

FireSnake ::

Že stotič: firme niso socialna ustanova in razvoj je treba plačati (kredite prav tako).

AMDju lahko "zamerimo" samo eno stvar: da jim že z Buldožerjem ni ratalo (da bi nadaljevali "Athlon trend").
Ker bi danes lahko kupili še hitrejšo robo (Intel bi se prej zbudil).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

Jarno ::

https://www.mindfactory.de/Hardware/Gra...

Dober primer, kaj se dogaja, ko gredo prioritete v cpu segment in odstopanje proizvodnih kapacitet za konzoli.
To sem že ocenil, da bo imel AMD solidne tri kvartale, potem pa bodo pri Intelu povzročili nižanje cen oz. AMD prodaje, kar pa za kupca ni nujno slabo.

Takih nestamnih cen kot na povezavi zgoraj v cpu segmentu ne bo, na srečo.
#65W!

tikitoki ::

CPU segment ni tzako ogrozen s strani rudarjenja. Brez rudarjenja GPU segment tudi ne bi bil v taki riti trenutno.

Bwaze6 ::

Ja, zakaj v trgovinah ni nobenih zalog, je svoje vprašanje. TSMC ima bojda težave z dobavo tako procesorjev za avte kot vseh računalniških izdelkov - težave so že v dobavi osnovnih surovin, zasičeni transportni logistiki...

Tudi če kripto zdakle crkne, se stanje ne bo kar normaliziralo. V vsakem primeru nas čakajo meseci motenih dobav, in posledično obiralskih cen pri trgovcih.

Wrop ::

Stvari gredo skupaj z roko v roki. Večina verjetno sicer prej menja GPU kot CPU. Za vsak prodan GPU se proda toliko in toliko CPU, RAM, matičnih, napajalnikov, SSD, itd. Sedaj imaš pa ozko skupino ljudi, ki pokupijo cele palete GPU. To pa pomeni toliko manj prodanih, CPU, RAM, itd.
Nvidii lahko prodaja CPU trenutno dol visi, AMD in Intel pa ravno ne toliko. Nima smisla kupovati CPU, če si ne moreš oz. nočeš privoščiti močnejši GPU po trenutnih cenah. Pa ne me narobe razumet. Hočem samo povedat, da na prodano grafično pada tudi prodaja drugih komponent.
Sicer je še prezgodaj definitivno delati neke zaključke, samo 5000 ryzen serija se ravno ne "bajno" dobro prodaja, glede na 3000 seirjo, če gledamo prodajo na Mindfactory.
AMD sicer tolče rekorde gledano na prodane kose. Ko se gleda prve dva meseca po začetku prodaje, pa je po številu tam tam. Ko v enačbo dodaš še čas v letu, julij-avgust vs november-december, so številke bolj žalostne za 5000 generacijo.
Bomo v naslednjih mesecih videli kam bo šla prodaja in proizvodnja AMD čipov. Bodo napolnili (tudi) zalogo cenejših zen 2 in se šli večjo prodajo ali bolj v zen 3 in manjšo prodajo in večji avg. price.

scipascapa ::

Seveda ne prodaja, ko je 3600 za 185€ več kot dovolj....zakaj bi dajal duplo za 15% boljši perforance? Makes no sense at all.
Drugače pa ja, zadel si bulls-eye s tvojim komentarjem.

Senior Dev ::

Par forumašev ima še 5700XT ki so jih po 300EUR kupovali. Zdaj lahko prodajajo za 1000EUR.
https://www.mindfactory.de/Hardware/Gra...

Pardon, ta niti ni XT. Če ma kdo 5700XT komot dobi 1500EUR zanjo.
ZenaDeva d.o.o. - Oddaja nepremičnin

Zgodovina sprememb…

scipascapa ::

joj ko bi lani oktobra imeli kristalno kroglo :D

Nyana ::

Senior Dev je izjavil:

Par forumašev ima še 5700XT ki so jih po 300EUR kupovali. Zdaj lahko prodajajo za 1000EUR.
https://www.mindfactory.de/Hardware/Gra...

Pardon, ta niti ni XT. Če ma kdo 5700XT komot dobi 1500EUR zanjo.

1500€ boš dobo za 5700XT? Pa kje ti živiš, prav tečen si že s svojim trolanjem...
Pa še v napačni temi si :O

HappyPills ::

Jst prodam 5700xt nitro+ za 1500€.

On a serious note. Mi zna kdo razložit bistveno razliko med 3900x ter 3900xt?

Senior Dev ::

XT nima kulerja zraven.
ZenaDeva d.o.o. - Oddaja nepremičnin

Jarno ::

HappyPills je izjavil:

On a serious note. Mi zna kdo razložit bistveno razliko med 3900x ter 3900xt?


XT različice so bile tudi proizvedene na rahlo izboljšanem 7nm procesu, na katerem sedaj proizvajajo zen3 jedra.
Med 3900x in xt pa je praktično edina omembe vredna razlika CB single threaded score, sicer 1-1.5% boljši RL performans.
#65W!

PrimozR ::

PrimozR je izjavil:

A je mogoče kdo kaj zasledil, kako bo z RAM kanali na AM5? Pričakuje se DDR5 (oz. ali je to že potrjeno), DDR5 pa s seboj prinese dual channel per DIMM. Ampak catch je, da to pomeni 2x32 bitov na DIMM namesto 1x64 bitov na DIMM, kot je to pri DDR4, tako da se pasovna širina kaj bistveno ne spremeni. Štartamo na 4800 MHz, torej +50 % prepustnosti na trenutnih 3200 MHz (kar je npr. max za ECC DDR4), ampak vseeno mislim, da bi bili 16-jedrni (ali več na AM5?) procesorji lahko deležni še večje prepustnosti.

Če kdo dvomi, da je to potrebno - je! 2x Xeon E5-2687W v2 (8 3,4 GHz Ivy Bridge-EP jeder na socket) z 9 kanali DDR3-1333 v preračunu končnih elementov prehiti 3900XT. Okej, minus so 4 jedra, ampak bi ta 25 % razlika morala biti več kot pokrita z bistveno zmogljivejšimi jedri in/ali višjo frekvenco. Količina RAM-a je enaka (128 GB ECC; DDR4-3200 za AMD), SSD je 'identičen' (970 Pro vs. 970 Evo za AMD), ampak itak ne igra neke bistvene vloge (ker na 8700k 970PRO ne prinese pohitritev v primerjavi s SATA Crucial M550). Edini faktor, ki še preostane, je prepustnost RAM-a in specifika po tej zahtevi pri končnih elementih, ker CPU od sebe v Cinebench da pričakovano število točk. S 16 jedri bi bila situacija kvečjemu slabša, Threadripper pa s svojimi 4 kanali ne bo bistveno boljši, ker greš takoj na 24, 32 oz. celo 64 jeder (torej dvakrat toliko pomnilniških kanalov in vsaj dvakrat toliko jeder, če ne štirikrat toliko). Potencialna rešitev, pri AMD-ju, je Threadripper PRO (8 kanalov pomnilnika).

Žal pa nisem uspel testirati na istem sistemu drugačne konfiguracije pomnilnika, ki bi odvzemale pomnilniške kanale (ker skupna količina RAM-a ni bottleneck), sem pa imel tudi to v mislih.

FYI, kriv je bil Intel compiler. Keyword za rešitev je MKL_DEBUG_CPU_TYPE=5, pohitritev je bila ~100 % (polovičen čas izračuna po vklopu flaga).

Wrop ::

Jarno je izjavil:

HappyPills je izjavil:

On a serious note. Mi zna kdo razložit bistveno razliko med 3900x ter 3900xt?


XT različice so bile tudi proizvedene na rahlo izboljšanem 7nm procesu, na katerem sedaj proizvajajo zen3 jedra.
Med 3900x in xt pa je praktično edina omembe vredna razlika CB single threaded score, sicer 1-1.5% boljši RL performans.


Vse zen2 različice so na istem proizvodnem procesu. Nobenih izboljšav ni. Zen3 je na istem proizvodnem procesu kot zen2.

Jarno ::

The new CPU designs take advantage of newly optimized 7nm process technology to offer higher performance at the same TDPs as Ryzen 3000 designs.


Povezava do vira:

https://arstechnica.com/gadgets/2020/06...
#65W!

HappyPills ::

Ok še en Q. Bo tale cooler Noctua NH-U12S SE-AM4-120mm še vedno ok ob menjavi iz 1800x na pač 3900x?

Argica ::

itaq

dolenc ::

Pride do izbolšav, včas so temu rekli stepping.

Wrop ::

Jarno je izjavil:

The new CPU designs take advantage of newly optimized 7nm process technology to offer higher performance at the same TDPs as Ryzen 3000 designs.


Povezava do vira:

https://arstechnica.com/gadgets/2020/06...


Še vedno je na N7. CPU-Z kaže, da ni nobenih razlik. Je pa jasno, da TSMC med proizvodnjo stalno izboljšuje svoje procese, kar na koncu rezultira k njihovim večjim maržam in tudi malo "izboljšanem" procesu, ki pomenijo nekaj procentov višje deklarirane maksimalne frekvence pri določenem procentu izdelanih chipletov. TSMC ima N7, N7P in 7N+.

AMD states that this is due to using an optimized 7nm manufacturing process. This is likely due to a minor BKM or PDK update that allows TSMC/AMD to tune the process for a better voltage/frequency curve and bin a single CPU slightly higher.


Razlike med N7, N7P in 7N+ so precejšnje. Bi jo videli, če bi katero uporabili samo pri XT verzijah. Ampak rahlo izboljšano freq/voltage črto lahko vidimo pri vseh chipletih. V povprečju seveda.

Horas ::



kr konkretno.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

FireSnake ::

Kaj je namen prikepiti povezavo brez vsakršnega komentarja?
Če nimaš mnenja, je povezava brezpredmetna.

Al jaz kaj zamujam?

filip007 ::

Nekatere igre dobijo 50FPS+ proti R1, komentar nepotreben.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Horas ::

prilepil sem da bo še kdo videl, kot zanimivost, če niste naročeni na ta kanal.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

sirotka ::

Razlike so ja, vendar se pri 1440p in višje praktično izenačijo.

HappyPills ::

A vi nasplošno updatete bios od matične ali po potrebi? Zdaj ko se pripravljam na prehod na 3900x vidim, da imam res arhaični bios, ker mogoče res nisem posvečal pozornosti temu.

sirotka ::

Osebno jih pogosto (odkar sem nazaj na AMDju).

FireSnake ::

HappyPills je izjavil:

A vi nasplošno updatete bios od matične ali po potrebi? Zdaj ko se pripravljam na prehod na 3900x vidim, da imam res arhaični bios, ker mogoče res nisem posvečal pozornosti temu.


Jaz včasih malo pozabim, potem pa, ko vidim, da sem 3 različice zadaj se pa spet lotim posodabljanja.

Ker so vseskozi govorili, da bo posodoitev BIOSa na X470 ploščah povzročila to, da serija 3000 ne bo več delovala pa nalašč nisem naredil posodobitve.

No, izkazalo se je, da zgornje govorice nikoli niso držale (kar je potrdil tudi en uporabnik tukaj na forumu).
Tako sem nadgradil BIOS na zadnjo verzijo še preden sem dal notri 5900X.
In je na 3700X vse lepo teklo.

Jaz kakih posebnih težav že prej nisem imel, zato ne posodabljam tako hitro.
Samo enkrat, ko sem dal notri 3700X mi RAM-i niso delovali na nazivni frekvenci in latencah( 3200 CL14).
Ob posodobitvi BIOS-a, takrat, se je vse uredilo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

petron ::

Jst sem posodobil bios (od MSI b550 vhd wifi) takoj po nakupu ker je jebal iGPU od 4650g. Potem ni bilo težav.

NejcSSD ::

Jaz sem posodobil MAG B550 Tomahawk danes, z A40 mi ni šlo ramov dvignit na 3200 in so po defaultu tekli na 2133. Danes z novim updejtom A50 avtomatsko XMP 2.0 profil v Biosu dela BP (prej tema in potreben reset BIOSa) in končno tečejo na 3200 CL 16.

Dobil sem jo plato z A10 in ni prepoznal SSD NVME in se moral takrat dvignit na A40.

https://www.msi.com/Motherboard/support...
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

scipascapa ::

Se vam ob posodobitvi kaj "zjebejo" nastavitve?

dolenc ::

Its a feature

klinker ::

Po posodobitvi je itak dobro dat na default settings, da se izognes kakim glitchem.
Zato si pa shranis profil, pa je.

dolenc ::

Shraniš profil je reku, poslikaš pa res.

scipascapa ::

Mah ko je tok dela s temi nastavitvami.......

dolenc ::

Lahko bi se saj krivulja ventilatorjev ohranila... But nooooo

klinker ::

dolenc je izjavil:

Shraniš profil je reku, poslikaš pa res.


Ne, shranis. Al se nisi vidu te opcije, ko si tok pameten?

sirotka ::

klinker je izjavil:

dolenc je izjavil:

Shraniš profil je reku, poslikaš pa res.


Ne, shranis. Al se nisi vidu te opcije, ko si tok pameten?


shranjen profil na npr. v1.1 ti ne bo nastavilo posodobljeni verziji.

klinker ::

Meni je vedno. Nikoli imel problema s tem.

dolenc ::

Mogoče maš pa intla :P

Profil lahko restoraš zgolj, če gre za kako minor verzijo in se ni nič spremenilo.
Pri msiju je šlo ene 2x, večinoma ne, pri gigabyte še nikoli, nova agesa, prepisuj iz slike...

Bedastoča čista, ampak takle mamo.

XS!D3 ::

Ja meni najbol tečno, ker je treba za vse ventilatorje spet nastavljat fun curve....

scipascapa ::

Pa ni to, tiste nastavitve za rame itd.....

Jarno ::

Bios je čudno optimirana zadeva in ni dobro obnavljati shranjenega profila po nastavitvah, ker navadno preveč škrtatijo s prostorom za implementacijo ustreznih logik kompatibilnosti po nadgradnji.
Catch je v tem, da ti lahko zadeve randomizira.
#65W!

LeQuack ::

A se še splača kupit AMD glede na to da so se tolk podražil? Za recimo nek budget build za 1080p gaming (Nvidia 1060) se mi zdi i5 10400f za 130EUR dosti boljša izbira kot precenjeni 3600 za 190EUR ali celo 5600X za 350EUR? 10400f naj bi bil po benchamrkih isti kot 3600.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

Buggy ::

seveda...pusti AMD pri miru. Budget 1080p gaming je Intel way to go! Jaz celo upam, da Intel kmalu prevzame spet dominaco..leto 2022 bo zopet cas za nakupe :D

Zdej cim manj inevstiraj, ce je sploh nujno..cpu in gpu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

filip007 ::

Mogoče je AMD trenutno dražji, samo ima boljše opcije za nadgradnjo. Sigurno se na Bolhi najde kakšen dober CPU.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

PrimozR ::

Kam pa boš nadgradil s 5000 serije?
««
538 / 611
»»