» »

SpaceX reusable rockets

SpaceX reusable rockets

Temo vidijo: vsi
««
76 / 101
»»

vostok_1 ::

Poraja se torej vprašanje...čemu landing legs, če lahko izboljšaš payload capacity z takim sistemom.

Kasneje pa...čemu propulsive landing, če lahko padala plus kevlarska mreža lovilna roka.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Comandante ::

vostok_1 je izjavil:

Poraja se torej vprašanje...čemu landing legs, če lahko izboljšaš payload capacity z takim sistemom.

Kasneje pa...čemu propulsive landing, če lahko padala plus kevlarska mreža lovilna roka.

Ce bi booster letel navpicno gor, bi ideja bila teoreticno izvedljiva. Ker ima ground speed tam par tisoc km/h in mora pristati kjer je vzletel... ni. Treba je obrnit, zabremzat in malo nazaj potegnit. Padalo tega ne omogoca.

MrStein ::

Pusti, mu je bilo že 100 krat razloženo...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

WallSreet ::

Komaj čakam, mislim da jim bo tokrat uspelo, držim pesti.

DarwiN ::



Static test live.. Sam hudič, ko lahk buljiš 6 ur in se praktično nič ne premakne na zaslonu. :)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

BT52 ::

Saj maš ponavadi drug dan povzetke. :)

vostok_1 ::

Comandante je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Poraja se torej vprašanje...čemu landing legs, če lahko izboljšaš payload capacity z takim sistemom.

Kasneje pa...čemu propulsive landing, če lahko padala plus kevlarska mreža lovilna roka.

Ce bi booster letel navpicno gor, bi ideja bila teoreticno izvedljiva. Ker ima ground speed tam par tisoc km/h in mora pristati kjer je vzletel... ni. Treba je obrnit, zabremzat in malo nazaj potegnit. Padalo tega ne omogoca.


Nikoli tega zagovarjal.

MrStein je izjavil:

Pusti, mu je bilo že 100 krat razloženo...


Nimaš pojma o čem sem jaz sploh govoril.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

wajdouc ::

vostok_1 je izjavil:

Poraja se torej vprašanje...čemu landing legs, če lahko izboljšaš payload capacity z takim sistemom.

Kasneje pa...čemu propulsive landing, če lahko padala plus kevlarska mreža lovilna roka.

Ti vidiš samo tisto, kar se lahko vidi skozi slamico. Zelo dolgo slamico. Razsvetli nas, kako že delujejo padala na Luni? Lahko 1000 ton s padali spraviš na površje Marsa v enem kosu? Sprašujem, ker tvoji odgovori odražajo poglobljeno znanje o raketni znanosti in mi (beri SpaceX) rabimo odgovore.

BigWhale ::

vostok_1 je izjavil:

So i was almost right, ko sem napovedal "mreže"?


Ne, tud bliz nisi bil. Now shut up.

vostok_1 ::

BigWhale je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

So i was almost right, ko sem napovedal "mreže"?


Ne, tud bliz nisi bil. Now shut up.


Ni res.

Če me spomin prav daje sem govoril o mrežah, ki bi zdržale temperature.
Hence propulsive landing brez landing legs.

wajdouc je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Poraja se torej vprašanje...čemu landing legs, če lahko izboljšaš payload capacity z takim sistemom.

Kasneje pa...čemu propulsive landing, če lahko padala plus kevlarska mreža lovilna roka.

Ti vidiš samo tisto, kar se lahko vidi skozi slamico. Zelo dolgo slamico. Razsvetli nas, kako že delujejo padala na Luni? Lahko 1000 ton s padali spraviš na površje Marsa v enem kosu? Sprašujem, ker tvoji odgovori odražajo poglobljeno znanje o raketni znanosti in mi (beri SpaceX) rabimo odgovore.


Kdo govori o luni?
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

BigWhale ::

Ponoci so izstrelili Turksat 5A, Falcon 9 booster, ki so ga uporabili je potem ze cetrtic pristal. Skupaj je bil to ze 71. uspesen pristanek.

BigWhale ::

PS: Vceraj je Starship SN9 prezivel static fire test treh motorjev in je pripravljen za naslednji testni polet.

Invictus ::

Naj bi bil danes...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Bwaze6 ::

Rockets from the Falcon 9 family have been launched 107 times over 11 years, resulting in 105 full mission successes (98.13%), one partial success, and one failure.

At 26 launches, 13 of which for Starlink satellites, Falcon 9 had its most prolific year, and Falcon rockets were second most prolific rocket family of 2020, only behind China's Long March rocket family.

In October 2020, Musk indicated he wanted to be able to increase launches to 48 in 2021.

Comandante ::

Invictus je izjavil:

Naj bi bil danes...

Meni spacexnow app kaze v nedeljo ob 23h 44 min po nasem casu. Kje gledas ti?

Invictus ::

Taka je bila prva novica... In zaprtje cest...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BigWhale ::

Zaprte ceste so imeli 7. in 8. januarja, se mi zdi. Zdaj je pa zapora od 10. do 12.

Invictus ::

Se je spet malo vse skupaj prestavilo, ker so nekateri zašli na prepovedano območje, pa ni bilo drugega statičnega vžiga motorjev.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

vostok_1 ::

Glede kritik, BW.

Vi niste ne napovedali propulsive landingov ne lovilnih landingov.
I came the closest.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

BigWhale ::

vostok_1 je izjavil:

Glede kritik, BW.

Vi niste ne napovedali propulsive landingov ne lovilnih landingov.
I came the closest.


Aja, slo je za tekmovanje? Clovek, kolk si ti sploh star, da rabis taksno on-line validacijo in recognition? :>

In other news, vcerasnji static fire za SN9 je bil scrubbed, tko da jutrisnjega poleta zagotovo ne bo.

avani ::

Eno neumno vprašanje: kakšna je razlika med osemko in devetko? Jah saj spremenili?

BigWhale ::

Najbolj pomembna razlika je ta, da SN9 uporablja helij za vzdrzevanje pritiska v header tanku. Drugace pa ni nekih drasticnih sprememb.

SN15 bo pa imela nekaj vecjih sprememb.

Me pa zanima kako nameravajo izpeljati to zadevo s header tankom v koncni verziji. Bo ostal tam kjer je ali ga bodo premaknili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Invictus ::

Zadnji info, ki ga imam je, da še ne vedo kako...

No longterm solution...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BT52 ::

Verjetno ga ne bodo premaknili, ker konica bo prazen prostor. Pri raketi vsaka odvečna lupina drago (eksponentno) stane. Verjetno rabijo malce več časa za boljši dizajn regeneracije.

vostok_1 ::

BigWhale je izjavil:


Aja, slo je za tekmovanje? Clovek, kolk si ti sploh star, da rabis taksno on-line validacijo in recognition? :>

In other news, vcerasnji static fire za SN9 je bil scrubbed, tko da jutrisnjega poleta zagotovo ne bo.


Ne gre toliko za tekmovanje, kot pa maščevanje.
Vi niste imeli za burek ne prej ne sedaj. Pa mi lahko našteješ vse vare na SN10.

PS. Electron mislim, da bo letos imel padalski recovery. Pa sem ravno prebral, da ne bodo uporabljali reentry burna, ampak aerothermal decelerator.

Electron bo delovna raketa. Best P/P in terms of size.
In to je točno to kar sem v začetku govoril. Za resne masovne dostave treba izkoristit vse kar je na razpolago v okolju...torej atmosfera...in ne kurit gorivo, če ni potrebe.

Potencialno vidim, da bo tudi SpaceX eventuelno premislil reentry burn z nekim bolj aerodrag principom.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Cr00k ()

Comandante ::

Ce smo nehali meriti kurce, nazaj na temo:



Staticni burn opravljen, tokrat kar trikrat. Polet se trenutno nakazuje enkrat v petek.

vostok_1 ::

Rocketlab je pravilno preračunal se men zdi:



Lep del tržišča je take velikosti.

ISS pa bo itak kmalu zaključil, nov pa spet nima ogromne science podlage.
V teh 20 letih pa smo itak preučili dovolj, da vemo, da človek v vesolju nima kaj veliko početi.
It's too hot, too cold, too airless, too dangerous.

Če dajo novo gor bo to zgolj za show.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

BigWhale ::

Za malenkost boljso predstavo o tem kako komplicirano je pristati na drugem planetu in tam narediti nekaj uporabnega.

NASA je danes ugotovila, da na Marsu ne morejo zvrtati luknje v tla oziroma zabiti sonde v tla. Podlaga je povsem drugacna kot so pricakovali in tisti njihov krt sploh ne gre not.

https://mars.nasa.gov/news/8836/nasa-in...

Comandante ::

BigWhale je izjavil:

Za malenkost boljso predstavo o tem kako komplicirano je pristati na drugem planetu in tam narediti nekaj uporabnega.

NASA je danes ugotovila, da na Marsu ne morejo zvrtati luknje v tla oziroma zabiti sonde v tla. Podlaga je povsem drugacna kot so pricakovali in tisti njihov krt sploh ne gre not.

https://mars.nasa.gov/news/8836/nasa-in...

Off topic, izjemno kul gif iz linka.


Pogresam nek "live" stream iz teh roverjev. Zal je trenutna komunikacija omejena na teoreticnih 6 Mbps (preko Mars Reconnaissance Orbiter).

Matevz96 ::

BigWhale je izjavil:

Za malenkost boljso predstavo o tem kako komplicirano je pristati na drugem planetu in tam narediti nekaj uporabnega.

NASA je danes ugotovila, da na Marsu ne morejo zvrtati luknje v tla oziroma zabiti sonde v tla. Podlaga je povsem drugacna kot so pricakovali in tisti njihov krt sploh ne gre not.

https://mars.nasa.gov/news/8836/nasa-in...


In nekateri vseeno mislijo da bomo v par letih gor postavili tovarne za proizvodnjo raketnega goriva.
#hooldthedoor

BigWhale ::

Musk: "Ko pristanemo na Marsu bomo zgradil tovarno goriva in naselje!"
NASA: "Na Marsu smo ze veckrat pristal, pa zdej ne mormo enga klina zabit v tla. :'("

Okapi ::

saj veš, kaj je rekel WarpedOne za Muska, serijski izdelovalec čudežev.:))

DarwiN ::

You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

MrStein ::

ob 23:00 slovenski čas napovedan test motorje SLS

https://www.nasa.gov/press-release/nasa...

(če se že s SpaceX nič ne dogaja)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

BigWhale ::

Danes je prvi test window za polet SN9. 12pm do 6pm po lokalne casu. :)

DarwiN ::

Katastrofalno vreme.. Nič ne bo danes, najbrž.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

roCkY ::

veter danes in v sredo, jutri zgleda na modelih mirno

DarwiN ::

We are go for launch! Bo danes končno ratalo, ali bo spet kaj prišlo vmes? :8)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

roCkY ::

Če so dobili "štemple", da lahk grejo v zrak bo morda akcija. vreme kot osnovni pogoj zgleda OK.

DarwiN ::

Scrubbed. :( Več sreče prihodnji teden.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

Comandante ::

DarwiN je izjavil:

Scrubbed. :( Več sreče prihodnji teden.

Mislim da bo SN10 letel preden jim bo uspelo SN9 dvigniti v zrak...

Invictus ::

DarwiN je izjavil:

Scrubbed. :( Več sreče prihodnji teden.

Kak razlog?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Invictus ::

FAA ni dal dovoljenja...

Celo Musk temu noče oporekati. Me zanima, kdaj bo preselil rakete v bolj prijazno državo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BigWhale ::

FAA je rekla no way, Musk se razpizdil in prvleku ven se eno raketo. :>

BT52 ::

Invictus je izjavil:

FAA ni dal dovoljenja...

Celo Musk temu noče oporekati. Me zanima, kdaj bo preselil rakete v bolj prijazno državo...


No SpaceX je kupil dve odsluženi oljni ploščadi. Mislim, da bodo kar spizdili na morje pa see ya. :D

Okapi ::

Naftni ploščadi, ne oljni.

BT52 ::

Okapi je izjavil:

Naftni ploščadi, ne oljni.


Kak vodik ali radikal gor ali dol oboje so ogljikovodiki :P My bad. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

michael32 ::

BT52 je izjavil:

Invictus je izjavil:

FAA ni dal dovoljenja...

Celo Musk temu noče oporekati. Me zanima, kdaj bo preselil rakete v bolj prijazno državo...


No SpaceX je kupil dve odsluženi oljni ploščadi. Mislim, da bodo kar spizdili na morje pa see ya. :D

In kako daleč od ameriške obale mora biti ploščad, da FAA nima več možnosti, da zajebava Muska? Če bi bil jaz Muskovem mestu, bi razmislil tudi o selitvi izstrelišča na drugo stran reke Rio Grande v Mehiko. Prepričan sem, da bi mu v Mehiki manj polena pod noge metali kot to počno v Ameriki.

Matevz96 ::

Če se preseli izven ZDA bo izgubil financiranje s strani nase in vojske kar ni ravno zanemarljivo. Dvomim da bo vojska veselo gledala da njihove satelite pelje v Mehiko.
#hooldthedoor

michael32 ::

Satelite lahko v vesolje še vedno pošiljajo iz Floride. Edino Starship bi preselili v Mehiko.
««
76 / 101
»»