» »

SpaceX reusable rockets

SpaceX reusable rockets

Temo vidijo: vsi
««
79 / 101
»»

DarwiN ::

Ne bi smelo biti 10 let.. Projekt Artemis (btw, počasi bo treba odpret tudi to nitko) cilja na pristanek človeka na Luni leta 2024. In Starship bi naj bilo eno od vozil, ki bo tja vozilo tovor/ljudi?.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Invictus ::

Artemis 2024? To je čez 3 leta. Na kateri rqaleti že? SLS? Ki je bila že uspešno izstreljena?

In pa z NASA birokracijo, ki je hujša od jugoslovanske...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

DarwiN ::

Well, we'll see.. Flyby test brez posadke bi naj bil že letos.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

belo mleko ::

Ob lunarnem plovilu, kot so si ga zamislili v Bezosovih delavnicah oz. ki je samo za enkratno uporabo, bo program kratkega veka.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

vostok_1 ::

Ok...in kaj sedaj ko je zadeva pristala? Kaj so spoznali?
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

BigWhale ::

vostok_1 je izjavil:

Ok...in kaj sedaj ko je zadeva pristala? Kaj so spoznali?


Zdaj vejo priblizno kdaj morajo zacet delat transition iz prostega pada v powered descent in landing. :)

Pa da morjo zdaj celo stvar ene 30x ponoviti, da bo ratala 'human rated'. Potem bomo pa vidl.

Vmes pa morjo se ene par 'malenkosti' nastudirat. :)

perci ::

pa da bi morda lahko probali s padalom :)

vostok_1 ::

30x?

ooooook....
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

BigWhale ::

Jah, v pripravi so ze SN11, SN15 - SN19. Ce vsi ti pristanejo je to ze sest dodatnih pristankov. Cez kak mesec se mogoce lahko nadejamo ze prvega 150m hopa boosterja BN1. In ce recimo SN15, SN16 in SN17 uspesno pristanejo, lahko konc leta racunamo na kak polet v orbito, ce bodo boosterji delal tako kot treba. Vprasanje je kaj jim bo prioriteta. Reuse boosterjev al to, da Starship spravijo v orbito.

Invictus ::

To bo še trajalo, da bo "human rated".

Human-rating certification @ Wikipedia
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

energetik ::

BigWhale je izjavil:

Jah, v pripravi so ze SN11, SN15 - SN19. Ce vsi ti pristanejo je to ze sest dodatnih pristankov. Cez kak mesec se mogoce lahko nadejamo ze prvega 150m hopa boosterja BN1. In ce recimo SN15, SN16 in SN17 uspesno pristanejo, lahko konc leta racunamo na kak polet v orbito, ce bodo boosterji delal tako kot treba. Vprasanje je kaj jim bo prioriteta. Reuse boosterjev al to, da Starship spravijo v orbito.
Ugibam, da jim tega v orbito ni ravno težava spravit. Če so vsakič od začetka komot do 10km spravili, bi verjetno tudi naprej. Se mi zdi bolj težavno to kar zdaj počnejo, torej ugašanje, prižiganje motorjev, flip, pristanek.

Comandante ::

V orbito ni problem spravit, naslednji korak bo zadevo v enem kosu spraviti iz orbite. Zadeva ocitno funkcionira pri podzvocnih hitrostih in brez toplotnih obremenitev. Zdaj je potrebno dodati se teh par faktorjev.

Eno je F9 booster, ki pade s par machi in iz suborbitalne trajektorije. Orbita je next level, sploh kar se materialov tice.

Zgodovina sprememb…

pegasus ::

Do zdaj so pokazali, da jim lim za keramične ploščice drži od zunanjih pa vse dol do cryo temperatur pločevine ;)

energetik ::

Je res, ampak pri Starship se cilja na počasno in dolgotrajno bremzanje z manjšo toplotno obremenitvijo. Če bodo obdržali taprav attitude, bi jim znalo ratal. Ker s temi flapsi očitno že od prvega preizkusa kar znajo manevrirat.

BigWhale ::

energetik je izjavil:

Ugibam, da jim tega v orbito ni ravno težava spravit. Če so vsakič od začetka komot do 10km spravili, bi verjetno tudi naprej. Se mi zdi bolj težavno to kar zdaj počnejo, torej ugašanje, prižiganje motorjev, flip, pristanek.


Za spravit rec v orbito potrebujejo zanesljive motorje. Pri poletu SN10 se je vsaj z enim raptorjem nekaj cudnega dogajalo. Ali je slo za anomalijo ali pa morda kak test, sicer ne vemo. Ampak ze ob vzletu je bil viden en crn dim in potem med letom precej oranzen plamen enega izmed motorjev.

Za parkirat zadevo v orbito potrebujejo booster s kaksnimi desetimi delujocimi raptorji, delujoc staging mehanizem in potem morda celo tri raptorje optimizirane za vakum.

Okapi ::

Pa to je samo pol dela. Potem mora še varno pristati, kar doslej še ni niti enkrat uspelo. Na pozabimo, to ni samo pogonska raketa, kjer se lahko pristanek tudi ponesreči, brez pretirane škode - notri bodo astronavti.

energetik ::

A je mišljen tudi kakšen failsafe sistem kot na dragonu? Tam je enostavno, kapsula na vrhu lepo odleti po svoje, pri starshipu je to verjetno nemogoče naredit, da bi kabino odtrgalo in bi posebej pristala s padalom.

pegasus ::

BT52 ::

Okapi je izjavil:

Pa to je samo pol dela. Potem mora še varno pristati, kar doslej še ni niti enkrat uspelo. Na pozabimo, to ni samo pogonska raketa, kjer se lahko pristanek tudi ponesreči, brez pretirane škode - notri bodo astronavti.


Tole je samo 25% dela kje je še vesoljski del leta. Tam mora motorna elektronika, napeljava, ležaji, primarni in sekundarni tanki, tečaji zdržat "pol leta" hibernacije v vesolju. Saj boš hotel pristajat na Marsu in na ta modri planet. Recimo tukaj bo polno toplotnih ciklov. od 3 Kelvinov do par 1000 Kelvinov v par minutah, ter mescih in obratno.

-obnašanje keramike na toplotno raztezanje in fiksirnih mest - potencialno pospešeno staranje v vesolju
-obnašanje software elektronike, ter failsafe elektronike - kako robustno zna koda prepoznat napako jo ignorirat, preverit inverted bit in v najslabšem primeru naredit ABORT
-potencialne telekomunikacijske težave in primerni failsafe kanali, ter navigacija
-delovanje APU (verjento baterije z solar) napajanje za pol mesca potovanja
-orbitalno tankaje z potniki in tovorom, kake posledice in ocene tveganja tole povzroča
-etc etc kup drugih podatkov.

Vse tole samo po uspešnem orbitalen letu, ter pristanku iz orbite. So pa pravilno začeli grist v najbolj kisel del jabolke. Keramika, obračanje fluidov v tankih, ter motorji so komponente potrebne največ inženirskih ur. In komponente, ki bodo mogle imet največji varnostni faktor. V bistvu faktor vse do 2 ali več.

BT52 ::

energetik je izjavil:

A je mišljen tudi kakšen failsafe sistem kot na dragonu? Tam je enostavno, kapsula na vrhu lepo odleti po svoje, pri starshipu je to verjetno nemogoče naredit, da bi kabino odtrgalo in bi posebej pristala s padalom.


Motorji morajo biti zanesljivi, da je okvara tako redka, kot okvara JET turbine na letalih. Če izločimo bird strike to bi jim mogel biti cilj. Plus 3 : 1 je število motorjev, ki bi jim moglo omogočit drastično povišat zanesljivost pristanka. Še enkrat podobno je pri turboventilatorjih.

Okapi ::

V bistvu morajo biti bolj zanesljivi, ker letalo lahko zasilno pristane brez motorjev, ta vesoljska ladja se pa samo raztrešči na tleh.

BT52 ::

Okapi je izjavil:

V bistvu morajo biti bolj zanesljivi, ker letalo lahko zasilno pristane brez motorjev, ta vesoljska ladja se pa samo raztrešči na tleh.


Jup točno tako. Sam sem tudi tole razmišljam in celo mislim ,da ni daleč od tega da naredijo popolni redesign v "deltoid" krila. Kot je tole naredil Shuttle, ki je pristajal na podoben način. SpaceX ima tako prednost v tem, da načrtujejo, čim manj različnih ploščic in avtomatski AI-vison pregled, ter montažo. Trenutno Starship ima 1 : 10 lift to drop ratio. Za 1 enoto horizontalnega premika naredi 10 enot proti zemlji. Definitivno ne izločam, da naredijo dizajn z veliko bolj robustni glide razmerjem. Servo motroji in robustni tečaji pa lahko narediš konkretno dobro manevrirano plovilo.

Še enkrat ni pa jim tole potrebno. Saj če dosežeš razumevanje motorja je vse ostalo drugega pomena.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

vostok_1 ::

No. Roko na srce, ob vkrcanju na letalo ne podpišeš, da boš lahko umru.

Na starship pa bo vrjetno to obvezno. Recimo 10% vrjetnost, da se razletiš gor ali dol in kjerkoli vmes.
Uganite kdo ne bo šel kaj kmalu na mars...tisti, ki so paralizirani že od 0,05% smrtnosti...wink wink, nudge nudge...saj veste na koga mislim.
Mars bodo osvajali če že, real men and women, ki jim 10% smrtnost predstavlja business as usual, ne brezjajčniki, ki se skrivajo v kleteh ob prvi nevarnosti.


Sicer pa kot rečeno. Musk želi to "single stage from earth to mars" pretežno zaradi vizije/fantazije, da tako bi morala izgledati raketa 21. stoletja.
V praksi, če bi želeli je 3 komponentna rešitev bistveno lažja in straightforward.

Permanentna potovalna kapsula orbit to orbit ne rabi nobene keramike, preverjanja pristajalnih sistemov itd.
Vzletno/pristajalna raketa za Zemljo in ločeno za Mars.
Če bi res želeli prideti na Mars v doglednem času je to prava smer.
Naj izkoristi FH za postavit gor tak vesoljski trajekt. Sam ja...to pač ni sexy.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

wajdouc ::

Mokre sanje vsakega raketnega načrtovalca je vostok_1 kot Chief Designer. Vse bi uspelo v prvo, vse.
/s

Predlagam ti, da si prebereš tole knjigo, da spoznaš, kakšni ljudje so v resnici astronavti. Sicer pa kot vedno nakladaš brez argumentov.

Nikec3 ::

Invictus je izjavil:

Artemis 2024? To je čez 3 leta. Na kateri rqaleti že? SLS? Ki je bila že uspešno izstreljena?

In pa z NASA birokracijo, ki je hujša od jugoslovanske...

Ena SLS izstrelitev stane 2 milijardi... NASA je resnično hujša od Jugoslavije.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

vostok_1 ::

wajdouc je izjavil:

Mokre sanje vsakega raketnega načrtovalca je vostok_1 kot Chief Designer. Vse bi uspelo v prvo, vse.
/s

Predlagam ti, da si prebereš tole knjigo, da spoznaš, kakšni ljudje so v resnici astronavti. Sicer pa kot vedno nakladaš brez argumentov.


Čemu potrjuješ moje teze?

Hadfield je ravno na intervjuju omenil, da on ne razmišlja o smrti ko stopi v raketo, čeprav so šanse smrti kar precejšnje.
Po drugi strani je nekatere ljudi tu 0,05% tako prestrašilo, da jih je na smrt strah že iti v trgovino.

Kje sem pogrešil torej?
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

pegasus ::

Pri frekvenci "iti v trgovino" vs "vstop v raketo".

vostok_1 ::

No amount of statistics will change the fact they are pussies.

PS. Če bi mel peneze bi šel že sedaj v orbito. Hell. Že na prvi SpaceX crew launch.

Mars? Šure.
Bolj mi je žal, ker bi izgubil vse bližnje, kot pa da bom umru on impact. To mi je težje, kot sama smrt.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

Okapi ::

vostok_1 je izjavil:

No amount of statistics will change the fact they are pussies.
Je rekel naš neustrašni heroj vostok, katerega domet hrabrosti je anonimno trolanje na netu. :))

BigWhale ::

Sedaj je SpaceX na 77 uspesnih pristankih in tokrat je booster pristal ze devetic.

DarkSite ::

Še enkrat pristane in potem je izpolnil svoje poslanstvo?

A ni bilo rečeno, da po 10 pristanku, da naj bi opravili en ornk refurbishment in potem nova serija po 10 vse do 100? Se je to kaj spremenilo?

vostok_1 ::

A že imamo relativno podrobne podatke, kaj vse se refurbisha?
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

BigWhale ::

Ne, teh podatkov ne bos nikoli izvedel v detajle. Povedali so, da je vecina boosterja ok. Zamenjajo nekaj delov na motorjih, bolj potrosni material okrog napeljav. Preverijo in po potrebi zamenjajo thermal protection systems, motorjev se niso menjali celih, vcasih je treba kaj pri crpalkaj zamenjat.

To je to.

Reusability zmanjsa payload za manj kot 40%, ce je 30% se refurbishment potem pri treh poletih prisparas za en polet. To se mi ne zdi tko zlo slabo.

WallSreet ::

To kar počne SpaceX je resnično neverjetno in jih je prav užitek spremljati (pa mi tovrstno področje, rakete, vesolje itd nikoli ni bilo zanimivo, no šele kakšno leto in pol nazaj sem vse skupaj začel spremljati, po tistem dokumentarcu na History Channel, kjer me je tista scena ko Falcon Heavy boosterja pristajata enostavno fascinirala).

Ravno včeraj sem gledal posnetek preleta preko Space X proizvodnje v Texasu in resnično ne morem verjeti kako hitro se širijo in postavljajo nove hangarje in predvsem kako hitro dodajajo nova delovna mesta. Sem šel preverjati in našel izredno zanimiv podatek, in sicer je pri Spacex-u trenutno zaposlenih že preko 10.000 ljudi kar je skoraj 3 tisoč več kot v enakem obdobju lani. Za primerjavo, pri NASI je trenutno zaposlenih 17.500 ljudi in kaj kmalu se zna zgoditi da bo SpaceX čez kakšno leto imel celo močnejšo delovno silo od NASE. Sem šel preverjati na njihovo spletno stran in imajo odprtih skoraj 300 delovnih mest, ki jih hitro polnijo.

Poleg tega je vrednost podjetja Space X poskočila na $75 milijard dolarjev in je zdaj že na 5 mestu po sami vrednosti na tem področju. Space X bo kmalu vreden več kot Boeing. Tule video:

Res masovno vse skupaj, pa so šele začeli resno širiti.


Poleg tega že prenavljajo tisti dve naftni ploščadi, kar pomeni da nas kmalu čakajo dogodki podobni iz kakšnega Sci-fi filma :)

Kar se tiče samih izstrelitev pa tudi samo wow. Očitno bodo ta mesec sploh prvič opravili kar 5 starlink misij. 3 so že izvedli, naslednji je konec tedna v nedeljo. Skupaj že skoraj 1400 satelitov. Vmes (verjetno že v sredo) nas čaka že novi poskus SN11 (zgolj teden po izstrelitvi SN10). Poskusna verzija Starlinka je že v teku, Avstralija, Nova Zelandija, Kanada, US, Portugalska, Nemčija imajo že dostop do poskusne verzije. Do konca leta bodo pokrivali večji del zemlje. Bo pa zanimivo, kaj nas čaka v prihodnje. Že ta teden bo izredno zanimiv.

WallSreet ::

Edit: Še ena stvar. Je kdo opazil nov kompleks Blue Origin-a.



Vanj so vložili milijardo dolarjev. Vesel sem da bo Space X dobil konkurenco. To je lahko samo dobro. Resnično se dogaja prava revolucija od raket pa do širjenja samih kompleksov in izjemno hitrih in poceni izstrelitev. Upam na čim več ameriških zasebnih podjetij, da se vse skupaj začne širiti še bistveno hitreje. Res zanimivi časi so pred nami. Vstopamo v neko novo obdobje, artificial intelligence, data and computing, autonomy, quantum-enabled technologies, biotechnology, hypersonic technology, and space, teh 7 področij bo treba spremljati. Pred nami je četrta industrijska revolucija.

DarkSite ::

BO prvo mora pridet v orbito. Mislim, da imajo ponovno enoletni zamik. Se pa definitivno vidi drugačen pristop(vse čisto, vse preverjeno 10x). Njihova raketa mora delovati v prvo. Če jo raznese bo treba čakati mesece in meseci na novo.
Ko bo BO prišel v orbito bo verjetno Starship že operativen, kar se tiče tovora.
New Glenn polovica rakete reusable. Starship pa cela. Ni težko ugibat kdo bo zmagal kar se tiče cene.
Zato bo BO moral spraviti New Armstronga(neko svojo različico starshipa), če bo hotel konkurirati Starshipu. Upam, da že na skrivaj razvijajo to različico, ker če ne je ne bomo videli še leta in leta glede na super hitrost New Glenna.
Spacex pa jih ne bo čakal ampak bo delal na ~20m različici.

V vsakem primeru lepa prihodnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DarkSite ()

BigWhale ::

WallSreet je izjavil:

To kar počne SpaceX je resnično neverjetno in jih je prav užitek spremljati (pa mi tovrstno področje, rakete, vesolje itd nikoli ni bilo zanimivo, no šele kakšno leto in pol nazaj sem vse skupaj začel spremljati, po tistem dokumentarcu na History Channel, kjer me je tista scena ko Falcon Heavy boosterja pristajata enostavno fascinirala).


Nobena stvar, ki jo pocnejo ni ne vem kako blazno neverjetna. Rocketry 101, bolj ali manj.

Fajn je videt, da jim dela Raptor in da preizkusajo hibridno obliko vstopa v atmosfero. To dvoje bo nekaj resnicno novega, ko bodo vse skupaj sestavili.

WallSreet je izjavil:

Za primerjavo, pri NASI je trenutno zaposlenih 17.500 ljudi in kaj kmalu se zna zgoditi da bo SpaceX čez kakšno leto imel celo močnejšo delovno silo od NASE. Sem šel preverjati na njihovo spletno stran in imajo odprtih skoraj 300 delovnih mest, ki jih hitro polnijo.


NASA ima 17.500 zaposlenih brez JPL. Tam je se kakih 5000 ljudi zraven.

WallSreet je izjavil:


Poleg tega že prenavljajo tisti dve naftni ploščadi, kar pomeni da nas kmalu čakajo dogodki podobni iz kakšnega Sci-fi filma :)


Tudi to ni nic novega in nic kar se ne bi ze kdo prej spomnil. Bo pa novo, ce jim bo uspelo. :)

Odyssey (launch platform) @ Wikipedia

WallSreet je izjavil:

Vmes (verjetno že v sredo) nas čaka že novi poskus SN11 (zgolj teden po izstrelitvi SN10).


Zelo verjetno ne, danes bi moral biti static fire test in ga ni bilo, je bil _ravnokar_ odpovedan. Ni pa nobenih napovedanih cestnih zapor za sredo. :)

WallSreet ::

Saj niti ni pomembno ali ima NASA 17K ali 22K zaposlenih. Space X bo imel v prihodnosti vsaj 70K+ zaposlenih. sploh če želijo na Mars. Tista NASINA številka je smešna v vsakem primeru. Pravzaprav ni smešna ampak je v bistvu lep pokazatelj kako hitro se širi Space X. Boeing ima približno 150K zaposlenih nekega dne bo imel Space X več zaposlenih od Boeinga.

Upam da bo Space X v prihodnosti podal IPO in bo tako lahko vse skupaj še hitreje postavljal. Upam da bo v prihodnosti Space X postavil še kakšen launch site morda izven ZDA. Si sploh ne predstavljam kaj bodo počeli ko bodo enkrat dosegli 1 Trillion Market Capa.

Nikec3 ::

Tudi to ni nic novega in nic kar se ne bi ze kdo prej spomnil. Bo pa novo, ce jim bo uspelo. :)

Sorry veliki kit, ampak tokrat se pač motiš. Dejstvo človeštva je, da razvoj poteka postopoma. In v tem "postopoma" segmentu je SpaceX zelo na strani "novega". Vsak razvoj je vedno nadgradnja tega kar že obstaja. Razlika se dela na tem:
1. Kdo ima kot prvo dovolj ambicije, da izpelje takšno zadevo kot je Starhip
2. In kdo tako ambicijo spravi v realnost.

In ne glede na tehnologijo, ki je prej že obstaja, je to defacto nekaj novega.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

BigWhale ::

WallSreet je izjavil:

Upam da bo v prihodnosti Space X postavil še kakšen launch site morda izven ZDA. Si sploh ne predstavljam kaj bodo počeli ko bodo enkrat dosegli 1 Trillion Market Capa.


SpaceX ne bo imel 'nikoli' izstrelisca izven ZDA. Vsaj dokler v ZDA kar konkretno ne spremenijo zakonodaje.

BigWhale ::

Nikec3 je izjavil:

Sorry veliki kit, ampak tokrat se pač motiš. Dejstvo človeštva je, da razvoj poteka postopoma. In v tem "postopoma" segmentu je SpaceX zelo na strani "novega". Vsak razvoj je vedno nadgradnja tega kar že obstaja. Razlika se dela na tem:
1. Kdo ima kot prvo dovolj ambicije, da izpelje takšno zadevo kot je Starhip
2. In kdo tako ambicijo spravi v realnost.

In ne glede na tehnologijo, ki je prej že obstaja, je to defacto nekaj novega.


Jaz sem govoril o predelavi naftne ploscadi. Odysseya so predelali v mobilno izstrelisce konec 90' in izstrelili vec kot 30 raket v geostacionarno orbito, maximum payload v GEO za Zenit je pa vecji kot je max payload Falcona 9 v expendable konfiguraciji. To kar zdaj Musk pocne s temi ploscadmi, dejansko ni prav nic novega. A bosta njegovi ploscadi modernejsi in boljsi? Seveda, blo bi resnicno cudno, ce ne bi bili.

In ce se vrnem na Starship, ja stvar je v nekaterih pogledih nova, to sem tudi povedal.

borisk ::

WallSreet je izjavil:

To kar počne SpaceX je resnično neverjetno in jih je prav užitek spremljati (pa mi tovrstno področje, rakete, vesolje itd nikoli ni bilo zanimivo, no šele kakšno leto in pol nazaj sem vse skupaj začel spremljati, po tistem dokumentarcu na History Channel, kjer me je tista scena ko Falcon Heavy boosterja pristajata enostavno fascinirala).

Ravno včeraj sem gledal posnetek preleta preko Space X proizvodnje v Texasu in resnično ne morem verjeti kako hitro se širijo in postavljajo nove hangarje in predvsem kako hitro dodajajo nova delovna mesta. Sem šel preverjati in našel izredno zanimiv podatek, in sicer je pri Spacex-u trenutno zaposlenih že preko 10.000 ljudi kar je skoraj 3 tisoč več kot v enakem obdobju lani. Za primerjavo, pri NASI je trenutno zaposlenih 17.500 ljudi in kaj kmalu se zna zgoditi da bo SpaceX čez kakšno leto imel celo močnejšo delovno silo od NASE. Sem šel preverjati na njihovo spletno stran in imajo odprtih skoraj 300 delovnih mest, ki jih hitro polnijo.

Poleg tega je vrednost podjetja Space X poskočila na $75 milijard dolarjev in je zdaj že na 5 mestu po sami vrednosti na tem področju. Space X bo kmalu vreden več kot Boeing. Tule video:

Res masovno vse skupaj, pa so šele začeli resno širiti.

:)


Imam nekaj izkušenj z delanja velikih rosfrajastih sodov, in kaj se tega tiče so kr dobri, ampak počasi bodo morali ta peskovnik malce izboljšati, sploh če mislijo še kakšnega živega poskusnega zajčka privezat na to raketo.. glede delovnih pogoje je tako kot da bi delali raketo v siriji....





WallSreet je izjavil:


Poleg tega je vrednost podjetja Space X poskočila na $75 milijard dolarjev in je zdaj že na 5 mestu po sami vrednosti na tem področju.


glede na tvoj nick in tole zgoraj se vidi da te napačna stvar privlači...

BT52 ::

borisk je izjavil:

Imam nekaj izkušenj z delanja velikih rosfrajastih sodov, in kaj se tega tiče so kr dobri, ampak počasi bodo morali ta peskovnik malce izboljšati, sploh če mislijo še kakšnega živega poskusnega zajčka privezat na to raketo.. glede delovnih pogoje je tako kot da bi delali raketo v siriji....


pa saj to je bistvo tega. Da se švasa v ne "laboratorijskem" območju. Enako kot bi tole popravljal na Marsu itd. V bistvu je da naredijo robustnost procesa. Zato so šli dol z 307 na 304 rosfraj, ker se lažje vari. Ter ni odvisem toliko od nečistoč in zvari ne pokajo.


WallSreet je izjavil:


Poleg tega je vrednost podjetja Space X poskočila na $75 milijard dolarjev in je zdaj že na 5 mestu po sami vrednosti na tem področju.


SpaceX skoraj nikoli nebo IPO. Musk hoče popolni nadzor (pa vojska si mislilm). Skratka USA in vojska tega že zaradi svojih interesov ne bo pustila. Podobno, kot je tole z ULA. Na drugi strani pa bo Starlink IPO itak UBITAČEN. in kdo pride od začetka not bo zadel loterijo čez 10let.

BigWhale je izjavil:

WallSreet je izjavil:

Upam da bo v prihodnosti Space X postavil še kakšen launch site morda izven ZDA. Si sploh ne predstavljam kaj bodo počeli ko bodo enkrat dosegli 1 Trillion Market Capa.


SpaceX ne bo imel 'nikoli' izstrelisca izven ZDA. Vsaj dokler v ZDA kar konkretno ne spremenijo zakonodaje.


Vprašanje. Verjeno za te ploščadne istrelitve bodo lahko dosegli prej dogovore. Govorim seveda o zemeljskem "cargo" in "potniškem" Starhipu. Rentabilnost teh projektov je tudi veliko vprašanje. Tako, da je to vsekakor v zraku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

borisk ::

BT52 je izjavil:


pa saj to je bistvo tega. Da se švasa v ne "laboratorijskem" območju. Enako kot bi tole popravljal na Marsu itd. V bistvu je da naredijo robustnost procesa. Zato so šli dol z 307 na 304 rosfraj, ker se lažje vari. Ter ni odvisem toliko od nečistoč in zvari ne pokajo.



obstaja še kakšna stopnja med laboratorijem in boca-chica peskovnikom.

ne se spuščat v stvari, ki jih ne poznaš oziroma ne slepo verjeti kaj musk twitne. 307L in 308L je običajno dodajni material, ki se ga uporablja za varjenje 304 materiala, so pa ti dve zlitini tako blizu vsaka sebi, tako mehanske kot kemične lastnosti so iste, tisto o varjenju so PR mučke, vsa omenjene zlitine so odlično varljive...

Invictus ::

Dokler ne izpopolnijo pristanka, tako ali tako ne bo bistvenega napredka pri Starshipu...

Če bo Starship letel s človeško posadko v orbito leta 2030, bo to kar lep uspeh...

Zaenkrat še manjka Heavy Booster, da bi Starship sploh lahko utirili...

Do Lune in tankanja goriva v orbiti bo pa še precej vode preteklo.

Ampak držimo pesti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BigWhale ::

Tole je lep recap pristanka SN10.



Zanimiv je close-up ob pristanku. Dva motorja ugasneta, pokaze se zelen plamen za par trenutkov, potem je pa videti, kot da motorja nista povsem ugasnjena, je nek res mini plamen se vedno not.

vostok_1 ::

BT52 je izjavil:



pa saj to je bistvo tega. Da se švasa v ne "laboratorijskem" območju. Enako kot bi tole popravljal na Marsu itd. V bistvu je da naredijo robustnost procesa. Zato so šli dol z 307 na 304 rosfraj, ker se lažje vari. Ter ni odvisem toliko od nečistoč in zvari ne pokajo.



To je dober argument ja.

Lepit smole in vlakna na nizkotlačnem prašnatem marsu ni glih ravno enostavno dejanje. Švasaš pa lahko kar brez zaščitnega plina, glede na tanko CO2 atmosfero.

Jz osebno raje letim v jekleni krsti kot plastični.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

BT52 ::

vostok_1 je izjavil:

To je dober argument ja.
Jz osebno raje letim v jekleni krsti kot plastični.


Jup. Zelo zelo dober psihološki effetk. V primeru inženiringa je tudi velik plus. Da v primeru, da odletijo ploščice k vragu je đše vedno manjhna šansa, da preživi plovilo z splashdownom.

Se spomnimo, kako je imel Shuttle STS-27 srečo, da so ploščice odpadale ravno, pod strukturo radio aluminijske škatle (i think). Takrat je plovilo po goli sreči preživelo. No Kolumbija pozneje ni imela take sreče.

BT52 ::

borisk je izjavil:

obstaja še kakšna stopnja med laboratorijem in boca-chica peskovnikom.


Fair enought. Seveda obstaja, še vedno pa ne pomeni, da je tole peskovnik. Glede kako švasajo po naši fimri, ter drugih bi rekel, da smo idijanci LOL Je tole kar stalna praksa. Če ti tole všeč pa niti njih ne briga. Sistem mora biti robusten tudi v tudi primeru amaterskega ročnega varjenja.

Comandante ::

Kaj pa je narobe z varjenjem na prostem? A stolpnice ne stojijo? Stolpi? Ladje ne dihtajo? Plinovodi?

Cev kot cev. Pac malo vecji fi ima.
««
79 / 101
»»