» »

SpaceX reusable rockets

SpaceX reusable rockets

Temo vidijo: vsi
««
78 / 101
»»

BigWhale ::

A si dejansko prebral clanek preden si zacel pisati neumnosti, se lagatai in vpletati politiko v svoje sporocilo?

Ta rec se vlece ze od leta 2019 in nima nobene veze s trenutno ali pa prejsnjo administracijo. Gre pa za to, da je nekdo podal pritozbo zoper SpaceX. Pri SpaceX so dobili navodila, da predajo doloceno dokumentacijo ampak tega niso storili. Potem je pa vse skupaj eskaliralo.

Nehaj siriti lazi.

vostok_1 ::

Thunderf00t se pokakal nad SpaceX, again:


Also:



Skratka, padala postajajo finančna realnost iz dneva v dan.
Letos še Electron poskus.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

DarwiN ::

Kako je lahko ponovno uporabljena raketa zgolj 10% cenejša kot novo izdelana? Ni logike.

Če košta polet z novo raketo 60M (rečmo 50M izdelava in material, 10M gorivo + lansiranje), potem te 100 poletov stane 6000M.

Po drugi strani pa računica za ponovno uporabljeno raketo, ki jo uporabiš zgolj 2x: 50M izdelava, 20M gorivo + lansiranje, in X milijonov za obnovo rakete.. Če je X 10M, potem res privarčuješ zgolj 10-30% na polet.

Ampak hudič se skriva v detajlu "reusability".. Vzemi računico za 100 takšnih letov s ponovno uporabljeno raketo: 50M izdelava, 1000M gorivo + lansiranje, ter 1000M obnova. Pomeni 2050M stroška za 100 poletov.

100 poletov z vsakič novimi raketami torej 6000 milijonov, 100 poletov z obnovljivo raketo pa 2050 milijonov. 3x ceneje.

Ja, te moje cifre so potegnjene iz riti, pa vendar... Kaj če isto raketo uporabiš 1000-krat?

Se mi zdi, da se je tunderfoot zapičil v tisti wiki podatek iz leta 2019 in zgradil ves argument na temeljih iz dreka.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

DarwiN ::

In čist BTW... Razlika med 62M in 50M je ~20% in ne "slightly above 10%".. Mali niti osnovne matematike ne premore. Busted!
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

MrStein ::

Splošno pravilo: "videl sem na youtube" --> "it's BS"
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

BT52 ::

MrStein je izjavil:

Splošno pravilo: "videl sem na youtube" --> "it's BS"


LMAO ja! Confirmation bias pa Downing Kruger effect in action. :D Priceless

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

Comandante ::

On Monday, February 15 at 10:59 p.m. EST, SpaceX launched 60 Starlink satellites from Space Launch Complex 40 (SLC-40) at Cape Canaveral Space Force Station in Florida.

This was the sixth launch of this Falcon 9 booster, which previously supported Dragon's 19th and 20th cargo resupply missions to the International Space Station, SAOCOM 1B, NROL-108, and a Starlink mission.


Po dolgem casu jim je spodletel pristanek boosterja. Rutina gor ali dol, se vedno je rocket science.

BigWhale ::

To je bil tak uh-oh moment, k slisis, da recejo "entry burn shutdown" tam pa se kr mal gorijo zadeve. :>

vostok_1 ::

Comandante je izjavil:

On Monday, February 15 at 10:59 p.m. EST, SpaceX launched 60 Starlink satellites from Space Launch Complex 40 (SLC-40) at Cape Canaveral Space Force Station in Florida.

This was the sixth launch of this Falcon 9 booster, which previously supported Dragon's 19th and 20th cargo resupply missions to the International Space Station, SAOCOM 1B, NROL-108, and a Starlink mission.


Po dolgem casu jim je spodletel pristanek boosterja. Rutina gor ali dol, se vedno je rocket science.


Problem je predvsem v rocket sciencu to...da za dobiti omembe vredno učinkovitost treba vse materiale in mehanizme uporabljati na skrajni meji.
Zato pa je zadeva tako rizična.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

vostok_1 ::

Part 2 kakanja:
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

pegasus ::

Vostok, ena zate: Rocketlab je najavil novo raketo za "8-tonske tovore". Citiram: "Neutron will feature a reusable first stage designed to land on an ocean platform, enabling a high launch cadence and decreased launch costs for customers." Še vedno misliš, da bodo to počeli s padali? ;)

vostok_1 ::

Maybe.
Vrjetno Rocketlab prej kot SpaceX. Namreč Rocketlab je že v osnovi komercialno podjetje, ki bo tekmovalo z ostalimi. SpaceX je bolj nekako hobi Muska.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

AvtoR ::

Za hobi je s cenami dobro zdrmal komercialno raketno sceno:))

vostok_1 ::

Res je. Vseeno pa mu je to hobi.
Rocketlab pa je iz štarta se šel komercializacije.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Comandante ::

vostok_1 je izjavil:

Res je. Vseeno pa mu je to hobi.
Rocketlab pa je iz štarta se šel komercializacije.

Dobro premisljen hobi ki (v veliki meri) financira samega sebe s komercialnimi misijami in v prihodnje s Starlinkom. Tudi neke opcije za vesoljski turizem vidim tukaj, dosti ljudi zeli izkusiti vesolje, in par milijonov je za marsikoga tako kot teden dni dopusta na hrvaski obali za normalne smrtnike.

BT52 ::

Pa tip je pojedo klobuk. LOL

Bwaze6 ::

Vostok ima vpogled v ozadje delovanja sveta in v ustroj samega stvarstva, če on nekaj reče... Se tega drži kot pijanec plota, tudi če vsa dejstva govorijo drugače.

:D

vostok_1 ::

Katera dejstva že? I forget.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

BigWhale ::

More on topic ...

Na Crew-2 tiskovni konferenci so povedali, da je presnji landing spodletel zaradi tega, ker je bilo nekaj narobe z motorjem. Do poskodbe naj bi prislo se pri vzletu, ker je eden izmed pokrovov okrog motorja odpovedal in so je prisla vrocina do tja kamor ne bi smela. Falcon 9 booster je sicer narjen tko, da prezivi izpad enega motorja.

belo mleko ::

Danes bi naj SN10 poletel, je Twittnil Musk. Live streami že tečejo.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

energetik ::

Naj še kaj o BTCju tvitne, da bo še ta poletel :))

BigWhale ::

Pet minut se, prblizn. :) Ce bo vse ok.

Ni blo vse ok. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

DarkSite ::

cez 2h se enkrat

BigWhale ::

Woohoo!

WallSreet ::

Bravo bravo bravo!!!! Izjemno, prav videlo se je da jim bo uspelo saj je raketa lepo počasi pristajala. Tole je bilo pa izjemno spremljati!

BigWhale ::

Leaning Tower of Musk :D

DarwiN ::

Boooom... Z delayjem. :))))
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

WallSreet ::

Ja nima veze važno da je pristalo, to je tisto kar šteje.

Edit: Kaj se je pa zgodilo? Ali jo je prevrnilo?

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Blam :D

WallSreet ::

Po mojem mnenju je tako še bolje saj bodo zdaj zagotovo probali še SN11 in ne bodo takoj preskočili na SN15. Bolje da probajo še enkrat.

BigWhale ::

WallSreet je izjavil:

Ja nima veze važno da je pristalo, to je tisto kar šteje.

Edit: Kaj se je pa zgodilo? Ali jo je prevrnilo?


Najbrz je metan nekje puscal in se vzgal. :)

DarwiN ::

Sej je že pred pristankom starship pošteno gorel. Poskus gašenja z vodnimi topovi ni uspel. :)

Pa pristajalne noge so menda zatajile, oz. delno zatajile.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

WallSreet ::

Ja pravijo da so se mu "noge" polomile:

Legs look like they got crushed but SpaceX had full control upon flip and descent. And that was the most difficult part.

BigWhale ::

Te pristajalne noge so ble po mojem itak bolj za okras. :D No, ampak so zacel kr hitr z reuse programom. SN10 je prvi Starship, ki je poletel dvakrat. ;>

WallSreet ::

https://twitter.com/Breaking911/status/...

LOOOL tole je pa kot tisti skeč Dave Chappela na WC-ju :))

Zgodovina sprememb…

BT52 ::

Te noge so itak bile bolj za okras ja. Še vedno osebno nimam pojma kaj bodo naredili. Idealno bi bilo imet velik razpon. Samo z heat shieldom in krili pa tole vsekakor ni enostavno.

Edino kar me moti so ugasnitve motorjev z tem kiklcem okoli, kar "burne". Recimo na poletu navzgor se je pri prvi ugsnitvi motorja lepo opazilo, kako se lahko ujame plin v ta zračni žep in lepo eksplodira znotraj motornega prostora. No ne rečem, da je tole težava. Je ena nevšečnost več. Še posebej, ko hočeš zagotovit robustno ponovno uporabo elektronike in napeljave.

Koliko sem slišal imajo raptorji še veliko dela na mapiranju in težavo z stabilnostjo izgorevanja. Prvotno je bilo rečeno ,da lahko zmanjšajo potisk rakete vse to 40%. Trenutno pa ne gre pod 60%. To bi pojasnilo, zakaj je bil pristanek težji. Plus možne težave z pritiskom, ker motorji v različnih stopnjah leta so imeli, kar različne barve izpuhov.

Eksplozija pa je bila pričakovana me čudi zakaj je niso sami z TPSom sprožili prej. Hlapi so kurva :D Možno, da so povsem izgubili nadzor na ventili. Ker itak je spodnja stran nagorela in se ni mogla prezračit in je bil plin ujet. Škoda. :D

Invictus ::

meni je na posnetku zgledalo, kot da so motorje ugasnili majčkeno previsoko, saj je Starship kar malo padel dol.

Mogoče se je to zdelo samo meni, ampak okoli špice je bilo precej zverižene pločevine po pristanku...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BigWhale ::

BT52 je izjavil:

Te noge so itak bile bolj za okras ja. Še vedno osebno nimam pojma kaj bodo naredili. Idealno bi bilo imet velik razpon. Samo z heat shieldom in krili pa tole vsekakor ni enostavno.


Upam, da oni ze vedo kaj bodo nardil, ker ce se zdej ne vejo, se zna zgodit, da bo se kak vecji redesign potreben in bo vse te
teste treba se enkrat ponavljat. :D Bomo vidl kaj bo SN11 povedal. :) Ce sem prav videl, je ze sestavljen in caka na rollout.

BT52 je izjavil:

Edino kar me moti so ugasnitve motorjev z tem kiklcem okoli, kar "burne". Recimo na poletu navzgor se je pri prvi ugsnitvi motorja lepo opazilo, kako se lahko ujame plin v ta zračni žep in lepo eksplodira znotraj motornega prostora. No ne rečem, da je tole težava. Je ena nevšečnost več. Še posebej, ko hočeš zagotovit robustno ponovno uporabo elektronike in napeljave.


To sem tud jaz ze razmisljal, ce hoces met reuse, potem moras poskrbeti, da tale ogenj ne povzroci nobene skode na napeljavi. Ob ugasanju motorja verjetno metan ne izgori do konca in se ga nekaj ujame notri. Ko bodo tam se raptorji, ki so optimizirani za vakum, bo tega prostora bistveno manj in bo verjetno bolje. Hkrati pa to odpira en kup novih vprasanj.

Raptorji za vakum so gromozanski. In v teh mockupih tud slucajno ni prostora za njih.



Starship bo moral imet ta 'skirt' se par metrov daljsi, ker zdaj je tam mogoce se pol metra dodatnega prostora, ceprav na fotkah zgleda, kot da so raptorji skoraj v liniji z robom.

Ampak zdaj, ce ta skirt podaljsajo, bo se vec prostora za to, da se nabira not metan in bo se vec prostora za big badaboom :D Tega prostora ne morjo zapolnit, ker so sea level raptorji premicni in rabijo prostor. Bomo vidl kaj so pogruntal. :)


BT52 je izjavil:

Koliko sem slišal imajo raptorji še veliko dela na mapiranju in težavo z stabilnostjo izgorevanja. Prvotno je bilo rečeno ,da lahko zmanjšajo potisk rakete vse to 40%. Trenutno pa ne gre pod 60%. To bi pojasnilo, zakaj je bil pristanek težji. Plus možne težave z pritiskom, ker motorji v različnih stopnjah leta so imeli, kar različne barve izpuhov.


Zlo hitr po vzletu se je zacel ful grdo crno/rjavo kadit in je zgledal zlo narobe. :)) Izpuh teh motorjev bi moral biti povsem brezbarven in takrat me je ze mal zaskrbel.

Je pa zlo fajn kako zgleda 'engine chill', tik pred pristankom. To je se en tak zlo kriticen aspekt tega dizajna. Me pa zanima kako bo to zgledal pri boosterju, ko bo treba narest engine chill za vseh 28 raptorjev pred vzletom. In potem se chill tik pred stage separationom.

Bomo vidl cez par let. :)

pegasus ::

BigWhale je izjavil:

Zlo hitr po vzletu se je zacel ful grdo crno/rjavo kadit in je zgledal zlo narobe. :)) Izpuh teh motorjev bi moral biti povsem brezbarven in takrat me je ze mal zaskrbel.
Na to sem trznil tudi jaz in potem gruntal, kaj bi to lahko bilo ... barva je bila barva dušikovih oksidov, ali so v kisiku imeli nekaj dušika ali pa je izpuh dovolj vroč, da dušik v atmosferi zreagira s kisikom v NOx.

lynxslo5 ::

Pravkar je uspešno vzletel in pristal še en Falcon 9 s Starlink sateliti.
Space x je tako v 10 urah uspešno izstrelil dve različni raketi. Res kapo dol. Noro kaj dela Musk. Bezos se bo spet požrl od zavisti.

Invictus ::

Ja, tisti New Glenn ni prav nič uspešen...

oz. nobenih novic...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

drvo ::

lynxslo5 je izjavil:

Pravkar je uspešno vzletel in pristal še en Falcon 9 s Starlink sateliti.
Space x je tako v 10 urah uspešno izstrelil dve različni raketi. Res kapo dol. Noro kaj dela Musk. Bezos se bo spet požrl od zavisti.


Bezosu je to hobi, Musku pa polek Tesle vedno bolj core business.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: drvo ()

belo mleko ::

Bezos je eden izmed prezivelih srecnezev dotcom fenomena in se mi zdi kar logicno, da te srece ne more replicirati na druga podrocja. Enkrat je zadel home run, to je pa to. Ima pa zdaj dovolj kesa, da placuje armado, ki zanj zelo pocasi v sterilnih halah razvija raketo. Obcasno najde dovolj casa, da spacexu nastavlja birokratske ovire.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

kow ::

Bezos je offtopic, sem pa malo triggered. Ni srecnez, ampak je razumel kaj dela. Imas na YT veliko njegovih starih posnetkov.

belo mleko ::

V tistem casu je bilo na tisoce amazonov. Vecina je propadla, amazonu je uspelo in nato pojedel vso konkurenco. Propadli Bezosi pac niso na YT. Ne recem da je debil, je pa one time home runner. Dovolj z moje strani o Bezosu.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

BT52 ::

No Bf1 motor in halo Majo. Samo to verjetno ni rosfraj raketa, ki jo lahko na Marsu pošvasaš pa šibaš dale.

BigWhale ::

BT52 je izjavil:

No Bf1 motor in halo Majo. Samo to verjetno ni rosfraj raketa, ki jo lahko na Marsu pošvasaš pa šibaš dale.


Po pravici povedan, tud rostfraj rakete ne mors na marsu mal posvasat in sibat dalje. Musk mogoce razlaga, da to tko je ampak v resnici je pa to bolj znanstvena fantastika. :)

pegasus ::

Zagotovo bomo še v tem stoletju dobili kako štorijo za nohte grizt v stilu "Apollo 13" , ki bo vključevala švasanje na Marsu ;)

Okapi ::

Ampak bolj proti koncu stoletja, bi rekel.;)

Invictus ::

Glede na to, kako hitro Musk gradi rakete, zaenkrat ne vidim potrebe po reusable...

Je pa ta prototip še daleč od uporabne rakete, ki bi se utirila v orbito in pristala, kaj šele da bi letela do Lune in nazaj.

Pristanek na Luni je vsaj še 10 let daleč. A kdo kaj ve, kaj se dela okoli kabine na Starship? Kak link? Mogoče celo fotke narejenega? O tem Musk ne piše nič.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x
««
78 / 101
»»