» »

Fizika 1.Letnik

Fizika 1.Letnik

Kiddo ::

Lep pozdrav. Fizika mi negre in sem pisal test 1. Ko smo popravljali isto 1. Naslednji teden se popravlja jaz pa še vedno nerazumem nekaterih stvari. Mi lahko pomagate rešit ta problem.

Voznik vozi s hitrostjo 100 km/h, ko zagleda pred seboj oviro. Potrebuje 0.5 sekunde preden pritisne na zavoro. Koliko metrov še prevozi preden se ustavi če je pospešek med zaviranjem 4.5 m/s2.? (R: 100m)

lebdim ::

tebe zanima celotna zaviralna pot, ki jo voznik prevozi. vendar pa ni podanega celotnega časa, torej, v kolikšnem času se ustavi ...

mogoče ti fizika ne gre tudi zato, ker nimaš ustrezne matematične podlage ... kako ti gre pa kaj matematika?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

Kiddo ::

v 9 razeredo sem imel fiziko 4. Prvi test matematike je bil 5 drugi 2 :)

vem ja da ni celotnega časa za to sem pa zmeden

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kiddo ()

lebdim ::

to nič ne pomeni v 1. letniku, če si imel fiziko v 9. razredu 4. tudi jaz sem imel takrat v 8. razredu fiziko 4, pa čeprav sem imel vse tri kontrolne naloge 5 (vedno 100% na testu), ustno pa ocene 4, 4 in 2, tako da mi je lepo dala 4, čeprav sem mnenja, da kontrolne naloge so še vedno bolj pomembne, ampak tako je žal bilo.

je pa pri fiziki zelo pomembno, da imaš ustrezno matematično podlago in znanje.

Kiddo ::

Matematično podlago imam :) sej zej sm rešo ko je oče prišel domov. Prvo sem moral zračunat celotni čas.

lebdim ::

aja, no in kako si jo izračunal? glede na to, da imaš podan samo pojemek (pospešek)?

oemdzi ::

Hmm enostavna logika je, da 100km/h pretvoriš v m/s, nato lepo od dobljene številke odštevaš 4,5 m/s (dokler 100km/h, ki je enako 27.7777778 m/s ne doseže 0 m/s, kar seveda pomeni, da se je avto ustavil) in dobljene vmesne rezultate seštevaš. Seveda na koncu ne pozabi prišteti razdalje, ki jo avto prepotuje v 0,5s pri 100 km/h, predno voznik pritisne zavoro in začne ustavljati.

Npr: 100km/h = 27.7777778 + 23.27777778 + 18.7777778 ....
*Črna grafična kartica z rumeno lučko in varčnim hladilnikom*
Neslišen intel procesor iz lepe modre škatle* 2 enakomerno ploščata rama*
*overclockan napajalnik in varno ohišje z modro lučko* Hofer gamer copate*

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oemdzi ()

lebdim ::

ja, samo more bit ziher še kakšna enačba ...

oemdzi ::

Jaz delam oz. sem delal vse pri fiziki "brez enačb", saj enačbe pač izvirajo iz neke logike in niso neka čarovnija :D
*Črna grafična kartica z rumeno lučko in varčnim hladilnikom*
Neslišen intel procesor iz lepe modre škatle* 2 enakomerno ploščata rama*
*overclockan napajalnik in varno ohišje z modro lučko* Hofer gamer copate*

Kiddo ::

v : 100km/h : 27.8 m/s
t : 0.5 s
a : -4.5m/s2

s : ?

v: at
t: v/a
t: 27.8/4.5
t : 6.2

s: vo x t + at"2/2
s: 27.8 x 0.5 + 4.5 x 6.2"2/2
s: 13.9 + 173/2
s: 13.9 + 86.5
s: 100m

Matevz96 ::

Lahko s temi enačbami:

čas dobimo iz: vk = v0 + a*t

pot pa iz te: s = v0*t + (a*t2)/2

Seveda moramo vse pretvoriti v osnovne enote, in najrej izračunati še pot preden začne zavirati.

EDIT: to je enako kot pri Kiddu, le, da so enačbe v bolj splošni obliki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matevz96 ()

Kiddo ::

vo : začetna hitrost
t"2 je na kvadrat

...:TOMI:... ::

Pa še nekaj, čisto izven, da boš vedel za naprej. Poglej si osnove enote merskega sistema SI. Pri nalogah, kjer je masa, je osnova enota kg in ne g. Da ne boš imel težav pri pretvarjanju.
Tomi

lebdim ::

+oemdzi,

aja, no sej to je tudi en način. no sej, vsak ima svoj način. :) jaz sem vedel vedno zgolj osnovne formule, ostale se izpeljejo iz drugih...

+...:TOMI:...,

ja, pri kemiji je osnovna enota gram (g), pri fiziki pa kilogram (kg), če govorimo za maso.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

Matevz96 ::

Lebdim: razen ko govorimo o jedrski fiziki, tam so enote malo po svoje, ampak tega ni v prvem letniku :D

lebdim ::

tako da, KIDDO, upoštevaj ta nasvet. ko boste imeli pri kemiji kemijsko računanje množin snovi, mase, masne deleže, število atomov, ipd.... bo osnovna enota g !!!

+Matevz96, no sej sam ne vem nič o jedrski fiziki, tako da, kar se tega tiča, itak ne vem :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

Kiddo ::

merske enote morm vedet na pamet pri 2 predmetih tako da mi moglo to it :)

lebdim ::

ja, pri fiziki in kemiji. :) ampak, pomembno je, da ločiš...

Kiddo ::

fizika in izdelovanje osnovnih vezij :)

lebdim ::

kaj pa delate pri izdelovanju osnovnih vezij? katerih vezij? (elektrikčnih, digitalnih) :D

Kiddo ::

Elektricnih. Zaenkrat sno spajkali zdej pa zacnemo izdelovat vezja na neki tablici pol pa se prava vezja

Smrekar1 ::

lebdim je izjavil:


ja, pri kemiji je osnovna enota gram (g), pri fiziki pa kilogram (kg), če govorimo za maso.


Osnovna enota je vedno kg, vendar ta pri kemiji pogosto ni uporabna, zato se uporabja gram.

Nauči se kako prideš do katerih enot. Osnovnih SI enot je sedem, od tega dveh pri fiziki najbrž sploh ne boš rabil. Vse ostale so samo žongliranje z njimi. Večino enačb potem lahko pogruntaš pri kontrolki sam tako, da pogledaš katere enote imaš in katere rabiš in je takoj jasno kaj moraš zmnožiti in kaj zdeliti. Potem ti ostane samo še par formul, ki jih pač moraš vedeti na pamet, ker so zraven še kakšni faktorji - kinetična energija je tak primer.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

enote pri kemijskem računanju ...

Oddelek: Šola
61371 (1205) Smrekar1
»

fizika naloga

Oddelek: Šola
142294 (1933) FTad
»

fizika-naloga

Oddelek: Šola
101263 (1011) gimnazija123
»

6 nalog za fiziko ... prosim pomoč (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7112152 (9847) lebdim
»

Hitrost prostega pada (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7723503 (21848) Thomas

Več podobnih tem