» »

Odpravnina

Odpravnina

jocko ::

Pozdravljeni.

Zanima me, ali sem upravičen do odpravnine. Zaposlen sem bil za določen čas, in sicer od 3.9.2014 do 30.11.2014. Razlog zaposlitve, začasno povečan obseg dela. Nekateri mi pravijo, da mi po novem zakonu pripada odpravnina. Sam nisem prepričan, zato me zanima vaše mnenje.

Lep pozdrav

UNIVERZUM ::

Tisti, ki te je to naflancal naj ti jo izplača iz svojega žepa
Asrock Z77 pro4-m,i5 3570, corsair 8gb, sapphire 4870,CC500R
Odrasli so samo otroci, ki jih nihče ne potegne za ušesa,
ko naredijo veliko neumnost/by yjpe

Vikking ::

Ker si manj kot 3 mesece delal za določen čas, ti verjetno ne pripada odpravnina. Če se delo smatra kot sezonsko delo. Vsaj tako jaz razumem, verjetno se lahko delodajalec na to sklicuje. Verjetno je tudi to razlog, zakaj si imel pogodbo krajšo za nekaj dni od treh mesecev. Da delodajalcu ni potrebno izplačati odpravnine.

Drugače če je pogodba o zaposlitvi za določen čas krajša od enega leta, ti pripada 1/5 osnove. Osnova pa je povprečje zadnji treh mesecev pred potekom pogodbe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

MadMicka ::

Če bi šlo za sezonsko delo, bi to verjetno pisalo, pa tut povečini dela za določen čas niso sezonske narave. V vsakem primeru zahtevaj izplačilo odpravnine, če ne dajo, se obrni na Inšpektorat RS za delo, v 217. členu ZDR-1 je zagrožena globa, tako da inšpektor mora posredovati.

p.s.: univerzum, najboljš, da mu daš pol odpravnine iz svojga žepa, k si ga naflancal, da mu nič ne gre :)

jocko ::

ni se šlo za sezonsko delo. Delal sem kot skladiščnik, zaradi povečanega obsega dela. Bom jim po praznikih pisal mail, da vidim kaj rečejo.

RejZoR ::

Pomoje ti bi odpravnina pripadala samo če bi ti delodajalec predčasno prekinil pogodbo za določen čas. Torej če bi imel pogodbio za 3 mesece, pa bi te že po 1 mesecu dal stran češ da recimo ni dost dela. Drugače močnod vomim, ker je le zgolj pogodba za določen čas kjer imaš bistveno manj pravic.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

MadMicka ::

Glej 79. člen ZDR-1.

http://www.uradni-list.si/1/content?id=...

Rejzor, logika je preprosta, zaposlitve so se povečini sklepale za določen čas, odpravnin ni bilo in je zato zakonodajalec rekel, dajmo jim odpravnine,
tako bodo bolj izenačeni s tistimi za nedoločen čas, pa še delodajalcem bo glede na kratke odpovedne roke lažje zaposlovati ljudi za nedoločen čas.

UNIVERZUM ::

@MadMicka Pogodba je krajša od 3 mesecev, če bi bila za 3 mesece potem mu pripada 1/5. Torej v primeru da bi delal 3 mesece bi mu pripadala odpravnina v višini na 1000€ osnove, 50€. Ker je ta 1/5 mišljena za celo leto on pa bi delal 1/4 leta.
Asrock Z77 pro4-m,i5 3570, corsair 8gb, sapphire 4870,CC500R
Odrasli so samo otroci, ki jih nihče ne potegne za ušesa,
ko naredijo veliko neumnost/by yjpe

MadMicka ::

Spet nimaš prav. Odpravnina ti pripada, tudi če si zaposlen manj kot 3 mesece, kot to določa 5. odstavek 79. člena ZDR-1. Tiste tri mesece se nanaša samo na sezonsko delo.

In nadalje, odpravnina znaša za zaposlitev do enega leta 1/5 bruto plače, se pravi najmanj 158 EUR, upoštevajoč minimalno plačo. Šele, če si za določen čas zaposlen več kot eno
leto, dobiš sorazmerni del preko 1/5, kar je več, kot eno leto, kar vse izhaja iz zgornje določbe.

UNIVERZUM ::

Se ne strinjam, upam da kakšen pravnik tole razloži, ker po tvoji logiki, bi lahko delal v 12 firmah v enem letu in od vsake, ob predpostavki minimalne plače potegnil še dodatnih 158€ na mesec.
Asrock Z77 pro4-m,i5 3570, corsair 8gb, sapphire 4870,CC500R
Odrasli so samo otroci, ki jih nihče ne potegne za ušesa,
ko naredijo veliko neumnost/by yjpe

jype ::

UNIVERZUM> upam da kakšen pravnik tole razloži

Manjka ti precej pomemben podatek, zato naj ti ga posredujem: MadMicka je pravnik z izkušnjami na področju zakonodaje dela in delovnih razmerij.

MadMicka ::

Lahko delaš pri večih delodajalcih, ampak vsega skupaj za 40 ur tedensko. Regres za letni dopust, odpravnino, ipd. pa dobiš sorazmerno delovnemu času, tako da ni problema. Pa tistih 158 EUR je na leto.

Kakorkoli jocko, kot rečeno, če bo odgovor negativen, se obrni na inšpekcijo!

UNIVERZUM ::

Ni bilo mišljeno da delam hkrati za 12 delodajalcev ampak za vsakega 1 mesec. Po tvojem tolmačenju bi moral od vsakega delodajalca prejeti še 158€ odpravnine, ob predpostavki, da prejemam minimalno plačo (ok februar odpade, ker je premalo dni).

No pa da ne bom dosegel celega leta recimo 11 delodajalcev. Konec koncev bivši delodajalec ne ve ali imam novo zaposlitev po preteku pogodbe za določen čas pri njem.

@jure sem že vajen da imajo 3 pravniki glede iste zadeve 5 mnenj, tako da....



p.s.Sem pa prečesal inernet za podobne stvari in povsod tolmačijo enako kot aktivni pravnik v temi (celo za 14 dnevno zaposlitev!?!). Se posipam s pepelom. Bom moral v prihodnje prej vprašat google, kot pa prebrati zakon.
Asrock Z77 pro4-m,i5 3570, corsair 8gb, sapphire 4870,CC500R
Odrasli so samo otroci, ki jih nihče ne potegne za ušesa,
ko naredijo veliko neumnost/by yjpe

GTX970 ::

Če delaš za vsakega 1 mesec dobiš 158/12.

Vikking ::

Vprašanje je, koliko je raztegljiv pojem sezonsko delo?

Njega so zaposlili za določen čas zaradi povečanega obsega dela. Če je delal v branži, za katero je normalno da se ji, v tem delu leta, poveča obseg dela. Potem bi lahko delodajalec preprosto odklonil izplačilo odpravnine z upravičen razlogom.

Verjetno ni treba posebej pisati v pogodbo da gre za sezonsko delo itd...

Imam občutek da je "sezonsko" zelo raztegljiv in nategljiv pojem za delodajalca.

Bolj je vprašanje če se delodajalcu splača ukvarjat z njim in inšpekcijo. Delojemalec nima drugega stroška kot kilometrino do prvega inšpektroja za delo.

darkolord ::

Imam občutek da je "sezonsko" zelo raztegljiv in nategljiv pojem za delodajalca.
Ko se gre za pogodbe o delu ni za delodajalce skoraj nič raztegljivega.

Vikking ::

Kaj pa pravi zakon o definiciji sezonskega dela. Našel sem sicer nekaj, ki pa govori o sezonskem delu v zvezi z tujci. Ki pa govori le o kmetijstvu in gozdarstvu.

Medtem ko splošne razlage govorijo o sezonskem delu kot povečanju obsega dela v določenem letnem času. Torej če je za to podjetje in njeno panogo značilno povečanje obsega dela (ko je bil zaposlen za določen čas), potem se delodajalec na to lahko sklicuje, še posebej ker mu je pogodba potekla 3 dni pred polnimi tremi meseci.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

korenje3 ::

madmicka, če ugotovim da mi delodajalec ne izplačuje bruto plače po pogodbi, ali lahko dobim za 5 let nazaj tisto razliko ali bi to dobila država če bi se tožil? (to je cca 700€/mesec)
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

MadMicka ::

Sej, če dobivaš prenizek bruto, potem tudi dobivaš prenizek neto, se pravi neto in obresti gredo tebi, prispevki in davki pa državi. Razen, če si dobil cel neto, pa prispevki niso plačani al kako?

Sezonsko delo je kot izjemo treba razlagati ozko. Recimo obiranje grozdja, hmelja, ipd., zagotovo pa v ta okvir ne spada proizvodnja, kjer imajo včasih več naročil, včasih manj, ali pa recimo zidarska dela, ipd., kjer vlada čez zimo mrtvilo.

korenje3 ::

ne. v pogodbi imam sicer neto napisan, ampak ne dobivam bruto ekvivalent netu. če razumeš?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Invictus ::

korenje3 je izjavil:

ne. v pogodbi imam sicer neto napisan, ampak ne dobivam bruto ekvivalent netu. če razumeš?

To zdaj je pa čisto nerazumljivo?

Če dobiš neto na račun, potem ti morajo plačevati pravi bruto. Sicer pa lahko preveriš če ti podjetje plačuje prispevke.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

korenje3 ::

se da preko interneta preverit plačevanje prispevkov?

plačo na izplačilni listi mi prikazuje 200€ nižjo kot je v pogodbi, ostalo pa pripiše k malici in prevozu. nadure pa dobim plačane v kuverti in niso nikjer omenjene na izplačilni listi.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Tilen ::

Da. Preko portala eDavki vložiš zahtevo za podatke. Potrebuješ veljavno digitalno potrdilo. Na FURS so zelo ažurni, jaz sem nazadnje dobil podatke v dnevu ali dveh.

Ena možnost je tudi pisno (VLOGA ZA IZPIS PODATKOV O PLAČANIH PRISPEVKIH IZ 21.ČLENA ZAKONA O DAVČNEM POSTOPKU – ZDavP-2), če nimaš potrdila.

Veliko se je dalo na začetku preveriti tudi preko novega portala eZPIZ, vendar ko sem nazadnje preverjal, je nekaj podatkov poniknilo.


(lahko si npr. preveril na uro natančno, koliko bolniške odsotnosti si imel v enem letu)
http://www.zpiz.si/cms/?ids=content&inf...
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

jocko ::

hvala vsem za pomoč. Jim pišem mail po praznikih. Mogoče še kdo od vas ve, v kolikem času je potrebno odpravnino izplačat?

Vikking ::

MadMicka je izjavil:


Sezonsko delo je kot izjemo treba razlagati ozko. Recimo obiranje grozdja, hmelja, ipd., zagotovo pa v ta okvir ne spada proizvodnja, kjer imajo včasih več naročil, včasih manj, ali pa recimo zidarska dela, ipd., kjer vlada čez zimo mrtvilo.


Ampak tudi v turizmu poznajo sezonsko delo in se lahko obravnava tako.

Niti ne vemo kaj je delal oz. v kateri panogi, ter ostalih podrobnosti. Ker lahko spada v drugo kategorijo (tretji in sedmi odstavek 79. člen ZDR-1) po kateri mu ne pripada odpravnina.

jocko ::

Delal sem v skladišču, v proizvodnem podjetju. Še enkrat povem, da je razlog zaposlitve, povečanje obsega dela.

MadMicka ::

Odpravnina mora biti izplačana ob prenehanju delovnega razmerja. Lahko jim zaračunaš še zamudne obresti :)

http://izo.sodisce.si/izo-web/spring/iz...

hmm23 ::

Delal sem 46 dni za določen čas, redno, razlog zaposlitve, povečanje obsega dela. Relevantna kolektivna pogodba: http://www.uradni-list.si/1/content?id=... določa:

68. člen

(odpravnina)

Delavec je upravičen do odpravnine v primeru odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov, razlogov nesposobnosti, ob prenehanju pogodbe o zaposlitvi za določen čas in zaradi upokojitve. Pripadajočo odpravnino je potrebno izplačati ob zadnji plači ali nadomestilu plače, najkasneje do 18. v mesecu, ki sledi mesecu, v katerem je delavcu prenehalo delovno razmerje.

Ali to pomeni, da sem upravičen do odpravnine? Hvala

shadeX ::

Če prav razumem... si ti imel pogodbo od X datuma do XY datuma. Sedaj ti je pogodba potekla (XY datum), podaljšali ti pa niso več?

hmm23 ::

1x so podaljšali

opeter ::

hmm23 je izjavil:

Delal sem 46 dni za določen čas, redno, razlog zaposlitve, povečanje obsega dela.


Koliko pa bi moral delati po pogodbi? Dva meseca ali več?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Blinder ::

mene so dve leti drzali na 'zaradi zacasno povecanega obsega dela'
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

hmm23 ::

opeter je izjavil:

hmm23 je izjavil:

Delal sem 46 dni za določen čas, redno, razlog zaposlitve, povečanje obsega dela.


Koliko pa bi moral delati po pogodbi? Dva meseca ali več?


Prvi pogodba je bila za 1 mesec, druga za 16 dni (vmes ni bilo prekinitve, dan po poteku pogodbe sem podpisal novo in začel delati), oboje sem oddelal do konca. Potem mi niso več podaljšali.

MadMicka ::

Ja, si upravičen do odpravnine in sicer znaša 1/5 tvoje bruto plače, kot to določa 79. člen ZDR-1.

hmm23 ::

V primeru, da delodajalec za to odpravnino noče slišati prestane le tožba ali lahko kaj pomaga prijava pri inšpektorati za delo?

St235 ::

Sama prijava lahko pomaga v smislu pritiska na delodajalca in globe, ki jo bo plačal. Ne more pa inšpektor prisiliti delodajalca da plača.

hmm23 ::

Delavec lahko vloži tožbo zaradi neplačila te odpravnine v roku 5 let kot pri neplačilu regresa ali je tu rok krajši?

MadMicka ::

Ja, rok je pet let, ampak ne rabiš čakati. Pošlji email delodajalcu in napiši, da naj plačajo odpravnino po zakonu, drugače jih boš prijavil inšpekciji in vložil tožbo. Potem pa, če plačajo, super, če pa ne, pa jih najprej prijavi inšpekciji in počakaj nekaj mesecev, da vidiš, če dobiš denar, če ga ne, pa potem vloži tožbo.

hmm23 ::

Delodajalec se izgovarja, da je šlo za sezonsko delo (čeprav v pogodbi tega ne piše). Sedaj ne vem, kako bi v primeru tožbe lahko to dokazal, v pogodbi namreč piše: zaradi povečanega obsega dela se sklene pogodba o zaposlitvi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hmm23 ()

MadMicka ::

Če piše "zaradi povečanega obsega dela", potem ti pripada odpravnina. Za začetek se obrni na Inšpektorat, da zagrozi delodajalcu z globo.

hmm23 ::

Poslal prijavo na Inšpektorat po e-pošti. Ali lahko pričakujem, da se bo potrebno osebno oglasiti na Inšpektoratu ali na kakšnem soočenju z bivšim delodajalcem? Nimam še nobenih izkušenj z inšpekcijo in imam sedaj v novi službi precej dela, pa me zanima, kako to poteka, da si organiziram čas.

Tody ::

Ponavadi, pošljejo sklep, ki ti ali nalaga nove naloge ali pa pove njihovo odločitev.

K0K0 ::

A ni tko da moraš bit v podjetju vsaj eno leto da ti pripada odpravnina ?
... Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) določa, da delavcu pripada odpravnina v višini:

1/5 osnove za vsako leto dela pri delodajalcu, če je zaposlen pri delodajalcu več kot eno leto do deset let,


http://data.si/blog/2016/07/04/kdaj-je-...

hmm23 ::

Tu ne piše, da moraš biti v podjetju vsaj eno leto:

http://data.si/blog/2015/07/06/odpravni...

Uporabniki foruma (MadMicka) prav tako tega pogoja niso navedli. Kdo ima prav?

hmm23 ::

hmm23 je izjavil:

Tu ne piše, da moraš biti v podjetju vsaj eno leto:

http://data.si/blog/2015/07/06/odpravni...

Uporabniki foruma (MadMicka) prav tako tega pogoja niso navedli. Kdo ima prav?


Očitno so mnenja deljena :S

MadMicka ::

Gomez9, če si zaposlen za nedoločen čas, potem ti pripada odpravnina, če si pri delodajalcu vsaj eno leto.

Če pa si zaposlen za določen čas, ti pa pripada odpravnina tudi, če si zaposlen pri delodajalcu manj kot leto dni.

Kakšen smisel ima to, je pa potrebno vprašati vlado oz. parlament.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odpravnina

Oddelek: Loža
131923 (1113) MadMicka
»

Potek pogodbe za določen čas in denarno nadomestilo za brezposelnost

Oddelek: Loža
3710400 (8797) St235
»

ZDR - Odpravnina pri poskusnem delu

Oddelek: Loža
72411 (2098) lukaz
»

Prosim za nasvet: sporazumna odpoved

Oddelek: Loža
2810750 (10150) MadMicka

Več podobnih tem