» »

BlackBerryjeva klasika se vrača

BlackBerryjeva klasika se vrača

Blackberry - BlackBerry je predstavil nov telefon, ki zaradi konvencionalnega videza nosi zelo povedno ime Classic. Kljub podobnemu videzu kot pri starejših modelih, ima Classic nekaj novosti, zlasti programskih. Spomni nas na poldrugo leto star BlackBerry Q10, s katerim si delita procesor (dvojedrni Snapdragon S4 s taktom 1,5 GHz), grafični čip Adreno 225 in 2 GB pomnilnika. Tudi glavna kamera z osmimi milijoni točk in pomožna kamera z dvema milijona točkama sta enaki. Razširitev 16 GB prostora je možna s kartico microSD do 128 GB. Avtonomija je deklarirana na 22 ur konstantne uporabe.

Glavna novost je torej fizični videz. Zaslon je nekoliko večji, in sicer se je povečal na 3,5 palca v diagonali, medtem ko je ločljivost ostala enaka (720 x 720). Kje se torej skriva glavna novost? Operacijski sistem BlackBerry 10.3.1, saj je telefon namenjen predvsem tistim, ki vztrajajo na BlackBerry 7 in se ne želijo premakniti na radikalno drugačen telefon. BlackBerry Classic ima namreč še vedno zaščitni znak, to je polno, fizično tipkovnico ter navigacijske gumbe, ki jih je imela serija Bold pred leti. Podobno ima seveda tudi novi BlackBerry Passport, ki pa je fizično precej večji in drugačnega formata. Pri Classicu je BlackBerry lovil ravnovesje med velikostjo zaslona in fizično tipkovnico, ob čemer mora biti telefon še vedno mogoče držati in upravljati v eni roki.

Telefon, ki bo v ZDA stal 450 dolarjev, je torej namenjen zlasti poslovnim uporabnikom, ki jim igranje iger in brskanje po spletu nista najpomembnejši funkciji. Ali jim bo uspeli pritegniti ta segment, ostaja vprašanje. Dober začetek (ali pa nujno predpogoj) je delovanje Androidnih aplikacij. BlackBerry je bil pred pojavom iPhonov velik igralec, danes pa je njegov tržni delež upadel na marginalen en sam odstotek. Pritegniti bodo torej morali tudi nove uporabnike drugih znamk.

26 komentarjev

andrejus ::

Jaz bi samo dodal, da za posloveže se mi zdi pomembno, da se z aparatom lahko surfa po netu.
Prav zaradi tega sem vzel Note3

Sicer podpiram korak BB in bi si ob zamenjavi ta aparat ogledal. Fizicna tipkovnica je uporabna stvar.

dzinks63 ::

Časi bb klasike so mimo, dandanes bi lahko šli v korak s časom in bi naredili primerno velik FHD in še vedno dovolj tanek telefon tipa slide ali book izvedbe.

Looooooka ::

Mah po par dnevih Q10ke bi si teli "classic" userji hitro premislili. Ravno včeraj sem gledal enega, ki je prvo klel 10 minut, potem pa že uuuu...ooo...a youtube mi clo dela. Oooo lej k lahko tralala(praktično vse, kar zmore android in še več). Kot, da bi gledal neandertalca, ki je odkril plinski gorilnik.
Ampak zgleda, jim je promet tok padel, da se borijo za vsakega uporabnika. Se da razumet.

asdfgh123 ::

Mi je všeč, še posebaj avtonomija. 100€ sem pripravljen odštet zanj, brez vezave, seveda.

Arctander ::

Aleluja! Končno spodobna zamenjava za Bold 9900.

Disclaimer: Sem BB (in še prej Nokia E) fan, ker od telefona želim, da ima fizično tipkovnico, spodobno avtonomijo in ohišje, ki zdrži več let zlorabljanj.

Looooooka ::

Več let zlorabe zdrži vsak telefon za par 100 eur.
Osebno sem poskusil tole tipkovnico pa moram rečt, da se da s full querty tipkovnico na touch screen telefonih hitreje tipkat. In pomojem, da so na to ciljali tudi pri blackberryju...zato so dali ven Z10. Ampak eni so pač navajeni na tipkovnico in se ne dajo. Moja touchscreena ne mara in bi pomojem tud iPhone 6 vrgla v smeti če bi ji ga kdo podaril :)

GGGGG ::

Meni se zdi Q10 čisto OK zamenjava za Bolda. Ampak ajde, če die hard fani rabijo tisti toolbar in trackpad, naj ga pač imajo. Meni bi bilo bolj všeč, če bi namesto tega dali not večji ekran.

Glede hitrosti tipkanja je pa tako. Za samo vnašanje besedila mogoče velja. Meni sicer fizična tipkovnica precej bolj leži, sploh v kombinaciji s predvidevanjem vnosa. Drugače pa fizična tipkovnica pride do izraza tudi pri navigaciji po sistemu. Zaganjanje aplikacij s shortcuti, copy/pase, premikanje po tekstu, hitro iskanje kontaktor itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GGGGG ()

smash ::

fizična tipkovnica je ena taka potrata prostora za namen zaslona, da glava boli...da ne rečem, da recimo ne omogoča raznih swipe načinov vnosa ane, potem custom vnosov za različne appe in podobno

grem stavit, da bi raziskava pokazala, da poslovneži ne tipkajo toliko na telefon kot so si zamislili pri BB-ju, imajo za to tajnice oz. ostale večje naprave...za kak hiter mail bi preživeli tud z nefizično tipkovnico, bi bili pa zelo veseli 2x večjega zaslona

GGGGG ::

da recimo ne omogoča raznih swipe načinov vnosa ane,


Zakaj ne? Na passportu je tipkovnica cela en velik touchpad, ki omogoča razne swipe in druge geste. Poleg tega imaš pa na voljo še cel touchscreen.

imajo za to tajnice oz. ostale večje naprave


A maš tajnico sabo v žepu al kaj?

Sicer 3,5" ni malo. iPhone 4s je imel takšno diagonalo, pa so ljudje skakali v zrak, ko so ekran povečali. Velikost je OK za vse, razen za video. Za browsanje, messaging, maile, spreadsheete itd. je pa tale 1:1 ekran top.

...:TOMI:... ::

Čemu imajo potem vsi računalniki še vedno klasično tipkovnico, namesto touca-a, če je to taka potrata prostora...

Meni tudi ni všeč touch. Če želim nekaj napisat, napišem kratko in jedrnato, in s tem hitro. Ne rabim dolgovezit in imeti swipe in podobno, da bom nekaj hitreje napisal.

Še vedno je najbolj učinkovit govor, največ izmenjave informacij v najkrajšem času.
Tomi

71GA ::

Fizična tipkovnica je super, ampak takao ko na klasičnih GSM aparatih. Sam ne bom več kupil pametnega telefona... Vse kar rabim je koledarček, zato je zame vse ostalo, kar telefon vključuje, navlaka.

Looooooka ::

...:TOMI:... je izjavil:

Čemu imajo potem vsi računalniki še vedno klasično tipkovnico, namesto touca-a, če je to taka potrata prostora...

Meni tudi ni všeč touch. Če želim nekaj napisat, napišem kratko in jedrnato, in s tem hitro. Ne rabim dolgovezit in imeti swipe in podobno, da bom nekaj hitreje napisal.

Še vedno je najbolj učinkovit govor, največ izmenjave informacij v najkrajšem času.

Ker je ceneje.
Če mi da nekdo vzdrzljiv touch ekran thingy v obliki in velikosti tipkovnice...leti tipkovnica takoj ven. Potrebe po fizičnih tipkah bi se pomojem zelo hitro odvadil :)

radmannsdorf ::

lepo da še vedno obstaja izbira. go BB! :)

lostsoul ::

Looooooka je izjavil:

...:TOMI:... je izjavil:

Čemu imajo potem vsi računalniki še vedno klasično tipkovnico, namesto touca-a, če je to taka potrata prostora...

Meni tudi ni všeč touch. Če želim nekaj napisat, napišem kratko in jedrnato, in s tem hitro. Ne rabim dolgovezit in imeti swipe in podobno, da bom nekaj hitreje napisal.

Še vedno je najbolj učinkovit govor, največ izmenjave informacij v najkrajšem času.

Ker je ceneje.
Če mi da nekdo vzdrzljiv touch ekran thingy v obliki in velikosti tipkovnice...leti tipkovnica takoj ven. Potrebe po fizičnih tipkah bi se pomojem zelo hitro odvadil :)

Ni res, zato kr je lažje tipkat. Ko uporabljaš fizično tipkovnico točno veš kam gre kjer prst in z zagotovostojo zadaneš ne da bi gledal tipkovnico. Pri tipkovnici na ekranu tega občutka nimaš. Kljub temu na telefonu raje uporabljam virtualno tipkovnico, čeprav imam oba Z10 in Q10.

peperko ::

Zdaj sem dve leti na touchscreenu, prej pa dve leti na BB-ju in moram priznati, da še zdaj pogrešam fizično tipkovnico. Čeprav so bile tipke na 8520-ki majhne, nisem uporabljal vnosa besedila in vseeno v 99% primerov naipsal tekst tako kot sem ga želel. Na touchu dandanes se še vedno prepogosto zatipkam, I hitro postane U, namesto presledka prehitro pristanem na namizju in, ko poskušam izbrisati tekst, namesto tega dostikrat pritiskam majhno črko L. Moji večji prsti pač niso za touch (I guess.)
Bom ob priliki sprobal še enkrat tipkati preko BBja (ko ga najdem kje, seveda). Mogoče bi ob morebitnem prehodu nazaj pogrešal en kup Androidnih appov, vendar bi imel avdio+video player/Viber/Whatsapp/Skype/4SQ/par podobnih zadev še vedno na dosegu roke. In pa seveda spodoben fotoaparat. Glede resolucije pa - trenutno sem na 800x480 in bi bila sprememba na 720x720 kar očitna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: peperko ()

Looooooka ::

Na tipkovnici veš, da si zadel gumb. To je pa vse kar veš če ne gledaš tja. To, da si zadel pravega ti da vedeti tudi pričakovan znak na ekranu. Torej again...zelo hitro bi se odvadil "tipk". Če bi kdaj probal kakšno virtualno tipkovnico bi se strinjal. Važno je samo, da maš na ekranu layout, ki si ga navajen.

GGGGG ::

Ni ravno tako. Na fizični tipkovnici imaš feedback, lahko otipaš na kateri tipki imaš prst in dejansko lahko tipkaš slepo ali vsaj z veliko manj fokusa na tipkovnici.

Btw. Probal sem že precej različnih virtualnih tipkovnic na praktično vseh sistemih. Uporabljam sicer androida s touchscreenom. Ampak za messaging vsaj zame ni boljšega kot BB s fizično tipkovnico.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GGGGG ()

smash ::

nihče ne tipka slepo na mobitelu

in tudi če se zmotiš na virtualni tipkovnici, ti popravi takoj, tako da lahko se zmotiš v 30% pa bo še vedno vse izpisal pravilno

GGGGG ::

Enako kot na fizični tipkovnici, samo, da se na fizični manjkrat zmotiš.

smash ::

GGGGG je izjavil:

Enako kot na fizični tipkovnici, samo, da se na fizični manjkrat zmotiš.


ne vem kaj si hotel povedat...jaz sem hotel povedat da se z virtualno da napraviti vse kar z fizično, plus da imaš na voljo 2x večji zaslon

BT52 ::

LOL kaj boste zdaj? Fizična ali virtualna? Vse je odvisno kaj tebi ustreza. Torej od osebnih preferenc. Recimo vplivni faktorji so lahko še občutek za tip, vizualno predstavo ipd.

Sam imam še vedno raje abc fizične tipke na mobilnik. Namreč sem rad še vedno pozoren na okolico oz. me odvisnost nenehnega vizualnega kontakta moti.

GGGGG ::

ne vem kaj si hotel povedat...jaz sem hotel povedat da se z virtualno da napraviti vse kar z fizično, plus da imaš na voljo 2x večji zaslon


Ne, ne da se. Recimo, sistemskih shortcutov pri virualni tipkovnici ne moreš uporabljati. Tipk tudi ne čutiš, kar precej pomaga pri pisanju daljših tekstov in napol slepemu tipkanju itd.

smash ::

GGGGG je izjavil:

ne vem kaj si hotel povedat...jaz sem hotel povedat da se z virtualno da napraviti vse kar z fizično, plus da imaš na voljo 2x večji zaslon


Ne, ne da se. Recimo, sistemskih shortcutov pri virualni tipkovnici ne moreš uporabljati. Tipk tudi ne čutiš, kar precej pomaga pri pisanju daljših tekstov in napol slepemu tipkanju itd.


zakaj rabiš sistemski shortcut?

in napol slepo lahko tipkaš brez težav, ker ti sproti vse popravlja, tudi če pol besede narobe napišeš

GGGGG ::

zakaj rabiš sistemski shortcut?


Zato, da lahko na hitro zaženeš določene pogosto uporabljane appe ali v appu opraviš kakšen task brez klikanja po ekranu. Npr. napišeš nov mail, nov SMS itd. Ali pa na hitro poiščeš osebo v imeniku.

A na računalniku ne uporabljaš shortcutov? Klikaš na križec, da zapreš okno in z miško izbiraš copy/paste?

roli ::

Čez fizično tipkovnico ga nekako ni. Na žalost Android telefona z eno nisem videl že zelo dolgo.

Dolgo nazaj sem imel Motorolo Milestone, ki je bila odlična. Potem kasneje sem imel Dell Venue Pro. Oba sliderua s fizičnimi tipkovnicami. In na obeh se je dalo stvar napisati veliko hitreje kot lahko z virtualno tipkovnico. Pa tudi, če ima take in drugačne predikcije.

Kar pri fizični tipkovnici žrtvuješ je samo debelina. BlackBerryji so seveda posebnost, ker niso sliderji tako, da izgubiš tudi zaslon. Ampak če bi se dalo dobiti dobrega sliderja danes bi ga pa verjetno nabavil.
http://www.r00li.com

knesz ::

roli je izjavil:

Čez fizično tipkovnico ga nekako ni. Na žalost Android telefona z eno nisem videl že zelo dolgo.

Dolgo nazaj sem imel Motorolo Milestone, ki je bila odlična. Potem kasneje sem imel Dell Venue Pro. Oba sliderua s fizičnimi tipkovnicami. In na obeh se je dalo stvar napisati veliko hitreje kot lahko z virtualno tipkovnico. Pa tudi, če ima take in drugačne predikcije.

Kar pri fizični tipkovnici žrtvuješ je samo debelina. BlackBerryji so seveda posebnost, ker niso sliderji tako, da izgubiš tudi zaslon. Ampak če bi se dalo dobiti dobrega sliderja danes bi ga pa verjetno nabavil.

Evo, prišel je (oziroma bo) :) Točno tak.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

BlackBerry KEYone vrača fizične tipkovnice

Oddelek: Novice / Android
217396 (5725) knesz
»

BlackBerry potrdil androidni telefon še letos

Oddelek: Novice / RIM BlackBerry
117307 (5369) Stari maček
»

MWC: BlackBerryjev skok naprej

Oddelek: Novice / RIM BlackBerry
64720 (3115) ZigaZiga
»

BlackBerry predstavil Z30

Oddelek: Novice / RIM BlackBerry
86569 (5516) mihor
»

BlackBerry 10 izšel, nova telefona, RIM ni več RIM (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / RIM BlackBerry
5518655 (14164) bluefish

Več podobnih tem