» »

kako zvezati stikalo za luč

kako zvezati stikalo za luč

nejc_ ::

A mi lahko kdo prosim na enostaven način pojasni, kako naj zamenjam stikalo za luč v stanovanju?

____
Edit:
S tem sem mislil, kam kera žica "paše"...
  • spremenil: nejc_ ()

TRIROG ::

najbolj na "ajnfoh"...

izklopi varovalko
razdri stikalo ... zedaj pa seldece ... ce gre za krizno stikalo to pomeni da lahko eno luc v npr hodniku ugasas in prizigas z vsake strani hodnika ( na eni strani lahko prizges, se sprehodis cez hodnik in jo tam ugasnes na DRUGEM stikalu) pol je malo bolj zakompliciran in ima 3 zicke notri ce se ne motim , ce pa je navadno ima 2 zicki notri ...

za navadno stikalo ...
pac vsako zicko prisraufej na svoj kontakt, prej preveri z fazenbrieferjem ( preizkusevalcem faze) da ni elektrike not da se navs kj tresu..., zmontiraj stikalo nazaj noter in vklopi varovalko in pretakni stikalo ...

za krizno stikalo ...
najbolj enostaven nacij za montazo takega stikala kar se jih uspem spomniti je sledece ... poglej kako so zecke razporejene na starem stikalu in jih temu ustrezno zmontiraj na novo stikalo ...

:)

Ta slednji sistem dluje tudi pri montazi prvega stikala ... :)

LP in varno stromanje ...

nejc_ ::

Gre za navadno stikalo, a je problem, da je obstoječe stikalo zelo staro in je po dizajnu in neki shemi popolnoma drugačno od novega.

Staro stikalo ima v sredi zemljo, levo in desno (gor in dol) pa dve ?fazi?

Ce kaj pomaga, sem poslikal novo stikalo..
slika1
slika2

gumby ::

kolk zic imas v dozi? dve ali tri?

za dve zici das eno (gledano na sliki) v luknjo zgoraj levo, drugo pa spodaj kamorkoli

za tri zice pa gre ena (dovod ali odvod, odvisno od vezave) zgoraj, ostali dve pa spodaj - ena levo, ena desno

pofotkaj se dozo, pa bomo lahko bolj tocno povedali:)

nejc_ ::

V dozi so 3 zice.

Evo, prilagam se sliko:
slika3

baresi ::

Možno je, oziroma sigurno imaš pri starem stikalu tudi zemljo ker je stikalo verjetno kovinsko. Pri novem zemljo ne rabiš ker je plastično, zato jo samo ščipni. Ostali dve žici sta dovod iz doze ter odvod do žarnice. Dveh faz tu ni.
lp baresi

TRIROG ::

t je izmenicno stikalo ce se ne motim ...

baresi ::

Ne motiš se.
lp baresi

nejc_ ::

Torej je vseeno, katero zico vtaknem zgoraj in kateri dve spodaj? Nima popolnoma nobene veze?

TRIROG ::

tisti dve zicki ki mata fazo daj na eno stran... tretjo pa na drugo ...
ce ma pa samo ena fazo dej pa ostali dve na drugo stran

glej da ne bos dau skupi une zice k ma fazo pa une k je nima ...
nej me kdo poprav ce se motim .... jst te stvari delam na principu Success & Failure ...

mislim pa da rabis kupiti krizno stikalo ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TRIROG ()

nejc_ ::

hvala vsem za pomoc!
bom jutri, ko najprej zamenjam se skurjene kable, priklopil se novo stikalo..

gumby ::

to je menjalno stikalo...
na tem stikalu imas en kontakt oznacen z puscico - poglej, katera zica je vezana tja (na sliki se ne vidi). to zico das pol v luknjo levo zgoraj na novem stikalu, ostali dve zici pa spodaj (gledano na prejsnji sliki)

pa strom izklopi prej, da ne bos punk frizure dobil:D

cekr ::

Nekdo, ki je vezal inštalacijo je za fazo uporabil kar zaščitni vodnik. To moraš pazit.

To je čisto klasično menjalno stikalo. Na drugem koncu prostora imaš še eno takšno. Če je pa več kot dve stikali za isto luč, je pa eno še križno, vendar to ima zapolnjene vse 4 kontakte.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

nejc_ ::

Mogoče, da je kdaj res obstajalo še drugo stikalo v sobi, a čeprav sem v tem stanovanju že več kot 20 let, se tega ne spomnim. Tudi če je, je sedaj "zagibsano" v steni za omaro.
Bo danes to še cel projekt :)
Hvala še enkrat!

gumby ::

mozno je tudi, da tretja zica na drugem koncu ni vezana nikamor...
ali pa je se eno stikalo skrito za kako omaro

nejc_ ::

Misija uspesna...

Kako sem opravil:
1. ugotovil sem, da je ena izmed 3 zic v stikalu faza, druga zica je zica v luci, tretja pa vodi ne-vem-kam-ze.. - torej sta v mojem primeru uporabni 2 zici
2. ker v luci ni faze in je le nula, moram fazo pripeljati preko stikala
3. stikalo sem pomeril z ohm metrom in ugotovil, kako moram vezati zice - eno zgoraj levo in eno spodaj desno - da stikalo spusti cez tok, ko je vklopljeno

To je to.. :)

nikdrew20 ::

hej..a bi mi.mogoc znau kdo pomagat?prosim vaas res...mam tko stikal in ma l 3 2in 1 js mam pa plavo in rjavo zicko..kak prou prikluct?

RejZoR ::

To imaš menjalno stikalo. Ponavadi se za navadno enojno luč uporabi tista dva, ki sta si naasproti preko celega mehanizma stikala. Če daš sliko ti lažje razložim...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

mirator ::

Ja, res te je težko razumeti.
Ti imaš, gledano na žice, dovod od varovalke upam, da modro žico ( čeprav je ta barva sicer namenjena nuli) in odvod rjave barve. Stikalo pa imaš očitno, kot je napisal @RejZor, menjalno. Na tisti kontakt, ki si ga označil z I 3 priključi tisti vodnik, pri katerem ti bo #fazenprifer" posvetil (to je faza), na katerikoli drugi kontakt stikala priključi drugo žico (rjavb barve) proti svetilki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mirator ()

nikdrew20 ::

hm...kko.da.dam.sliko?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vezava menjalnega stikala

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1639362 (9618) SonoR
»

Stikalo za luč - menjava z novim

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
172346 (2075) WaterBoy
»

Dve menjalni in križno stikalo - potrebujem pomoč

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3923117 (10392) starfotr
»

Dva dvojna stikala

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
253409 (3261) RejZoR
»

Kabli pri stikalu

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
102079 (1968) RejZoR

Več podobnih tem