» »

Glavobol za računalnikom

Glavobol za računalnikom

Šmorn ::

Zadnjih 15 let sem bil po 10-12 ur na dan za računalnikom, pa me nikoli ni bolela glava. Sedaj lahko delam kako uro, pa mi že zateguje čelo in oči. Posledice staranja? Verjetno. Ima kdo kakšen predlog, poleg kratkih pavz med delom, ki tako ali tako ne pomagajo? Nimam PWM LED osvetolitve monitorjev, tako da to ni. Prostor je ustrezno osvetljen, očala imam ustrezna in tudi monitorja sta kvalitetna.

krneki0001 ::

Slaba monitorja ali pa zanič frekvenca osveževanja ali pa mogoče prevelika resolucija in preveč napenjaš oči, da bi videl kaj piše.

Zmanjšaj resolucijo in povečaj frekvenco osveževanja.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Invictus ::

EMŠO.

Mogoče je pa še kak drug vzrok, nepovezan z računalnikom. Recimo oslabitev očesnih mišic, ki niso več tako sposobne prilagajanja.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

RazzorX ::

Ko je ravno odprta ta tema. Meni se to dogaja pri 20ih. Občasno zvečer (kljub osvetljeni sobi) monitorja/telefona niti za 5 minut ne morem gledati brez resne bolečine oči ter glave. Večinoma pa nekje po 10-11 uri zvečer oči že precej bolijo, kljub svetilnosti monitorja na 40%, osvetljeni sobi. Čudno mi je da se mi to pred parimi leti niti pod razno ni dogajalo, tudi pri temni sobi.

pegasus ::

Potisni monitor bolj stran od sebe, naštimaj večje fonte na zaslonu. Vsakih par minut se zazri nekam skozi okno vo daljavo.
Works for me. Če ne pomaga, se sprehodi do najbližjega okulista.

DarwiN ::

Tega bo vedno več, zdaj ko folk počasi prehaja na 4k monitorje v povprečni velikosti ~26" in bo še več naprezanja z očmi..
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

RazzorX ::

pegasus je izjavil:

Potisni monitor bolj stran od sebe, naštimaj večje fonte na zaslonu. Vsakih par minut se zazri nekam skozi okno vo daljavo.
Works for me. Če ne pomaga, se sprehodi do najbližjega okulista.


Ne verjamem da bi večji fonti in oddaljenost monitorja pomagalo, je enako če le gledam film 3 metre stran od monitorja.

krneki0001 ::

Kako imaš postavljen monitor? Gledaš nanj navzdol ali navzgor?
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

bajsibajsi ::

Mogoce ocesni pritisk?

RazzorX ::

Če sedim za mizo, imam oči pri zgornjem robu monitorja, če sem na kavču pa gledam malo navzgor.

Mogoce ocesni pritisk?


Tega pa ne vem.

pegasus ::

RazzorX je izjavil:

Ne verjamem da bi večji fonti in oddaljenost monitorja pomagalo, je enako če le gledam film 3 metre stran od monitorja.
Lahko probaš spremenit še barvno temperaturo na nižje kelvine, na bolj rdečo in manj modro.

Janac ::

Baje svetilnost na minimum tudi pomaga...

demon#666 ::

f.lux je tudi fanj zadeva
Sabertooth Z87|4670K|8GB|840 PRO 256GB|
R9 270X WindForce|Seasonic 660|Define R3

galu ::

In alternativa, Redshift.
Tako to gre.

The Player ::

Redni premori bistveno pripomorejo pri zdravju oči, problem je, ker je težko se spomniti na to, ker smo tako zatopljeni v delu, zato priporočam program eyes relax

Tudi sam ga uporabljam in moram reči, da pripomoral k temu, da redno jemljem premore in opravi svoje delo več kot odlično. Priporočam!

Nummy ::

Staranje + oslabel monitor.

Ja tudi monitor oslabi, še posebej osvetlitev zadaj ter seveda sama LCD matrika izgubi na odzivnosti. Se mi je zgodilo na starem philipsu, ki sem ga gonil skoraj 10 let, po parih letih se mi je začela slika "zapekat", ghosting je bil čedalje hujši, osvetlitev je šepala.

Zdej imam 4K na 24" in me ne bolijo oči. Dell dela res kvalitetne zaslone, to moram potrkat. Tudi barve so über.
Jaz tak zmanjšam svetilnost na nekje 50%, kontrast tudi tam nekje, potem pa barve na 6500K (gaming) oz. adobe RGB (work), da stvari zgledajo čimbolj naravno.

Poceni ekrani nikoli ne dosegajo odzivnih časov, ki so navedeni v specifikacijah, heck, tudi moj dellov "pro" monitor ne. In odzivni čas igra veliko vlogo pri glavobolih, ker potem dobiš ghosting in malo zamegljeno sliko, ki ti kvari vid oz. matra oči, ker se hočejo prilagoditi, pa se ne morejo, ker je že slika sama "failana".

Zelo verjetno je tvoj monitor že počasi pri koncu in bo treba kupiti novega, ali pa se ti je spremenila dioptrija. Kot prvo predlagam pregled pri okulistu, da vidiš če je sprememba v dioptriji, če je ni, testiraj monitor (google ti po pomagal najti program za to).

Zelo dobro je tudi imeti kalibriran monitor. Oči so navajene na določeno ostrino, svetilnost, barve in čimbolj kot se približaš "naravni" sliki, tem bolje za oči in tebe.

In ne kupuj tistih poceni 150€ monitorjev... niso vredni tega denarja!

RazzorX ::

demon#666 je izjavil:

f.lux je tudi fanj zadeva


Tole imam že kak mesec, malo že pomaga, vendar ne preveč.

krneki0001 ::

Na vsakih 45 minut vstaneš od računalnika, pretegneš noge in narediš en krog okoli stavbe, pa greš potem nazaj za računalnik.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

emcee ::

Pri meni se je zgodilo isto, kar naenkrat glavoboli ipd.. Kriv je bil visok krvni tlak. Zdaj že nekaj časa jemljem tablete proti pritisku in je OK.

krneki0001 ::

emcee je izjavil:

Pri meni se je zgodilo isto, kar naenkrat glavoboli ipd.. Kriv je bil visok krvni tlak. Zdaj že nekaj časa jemljem tablete proti pritisku in je OK.


Mal več v naravo hodit, na daljše sprehode, pa občasno zraven navadnega obroka še kak strok česna pojest, pa problemov ne bo več s previsokim tlakom. Ni rešitev v tabletih, ampak v gibanju in pravi hrani.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

garfy ::

jaz sem ukvarjam z meritvami sevanj.....
Upam da še vedno nimaš katodnega monitorja,

Kupi si LCD

Jaz gledam v LCD monitor nekje okoli 14 ur na dan če ne več, nikoli me ne boli glava...
prej nisem zdržal pol ure na katodcu....

RazzorX ::

Imam LCD monitor. Če se trudim biti zvečer/ponoči na računalniku dalj časa (kljub bolečini) se tudi zbudim z bolečimi očmi (občutek je kot da bi bile zelo suhe celo noč, kar je nemogoče - ugibam), občasno tudi z glavobolom.

Ima kdo DIY varjanto osvetlitve za monitorjem (če to komu kaj pomaga)?

Bellzmet ::

Poizkusi s kakšnimi kapljicami za oko.

Invictus ::

RazzorX je izjavil:

Če se trudim biti zvečer/ponoči na računalniku dalj časa (kljub bolečini) se tudi zbudim z bolečimi očmi (občutek je kot da bi bile zelo suhe celo noč, kar je nemogoče - ugibam), občasno tudi z glavobolom.

Prevelik kontrast med svetlostjo monitorja in ostalo osvetlitvijo.

Prižgi si luč v sobi, prekleto in ne delaj v temi. To preveč utrudi oči.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

RazzorX ::

Sem že v prvem postu omenil, da imam osvetljeno sobo (4 halogenske žarnice po 40W). Res da luč ni direktno nad mano, vendar mislim da je dovolj osvetljeno.

Nummy ::

Jaz večinoma nimam nič osvetljeno, pa me nič glava ne boli. Pač daš monitor svetilnost na manj ali 50% in je problem rešen.

Največji vzrok bolečih oči so ravno slabi monitorji.

Killermode ::

RazzorX je izjavil:

Sem že v prvem postu omenil, da imam osvetljeno sobo (4 halogenske žarnice po 40W). Res da luč ni direktno nad mano, vendar mislim da je dovolj osvetljeno.

Če imaš možnost zamenjaj žarnice z čim manj nevarnim za oči.

RazzorX ::

Again, svetilnost imam na 40%.

Monitor je Dell ST2310, ampak ne verjamem da je to vzrok, ker me od nakupa kar dolgo niso bolele oči (takrat 90% svetilnost).

Danes bom sprobal kapljice za oči, če pomaga.

EDIT:

@Killermode

Halogenke so nevarne očem? Kaj pa je boljša alternativa, LED?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RazzorX ()

GTX970 ::

Pojdi k okulistu in naj tu prečekira očesi.To definitivno ni normalno.
Sam imam f.lux na 6500K podnevi in 4000/4200K po sončnem zahodu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

Janac ::

Jaz imam na vseh treh monitorjih svetilnost na 0, to precej pomaga kajne?

Nummy ::

RazzorX je izjavil:

Again, svetilnost imam na 40%.

Monitor je Dell ST2310, ampak ne verjamem da je to vzrok, ker me od nakupa kar dolgo niso bolele oči (takrat 90% svetilnost).

Danes bom sprobal kapljice za oči, če pomaga.

EDIT:

@Killermode

Halogenke so nevarne očem? Kaj pa je boljša alternativa, LED?


Barve na monitorju si daj na 6500K ali kaj podobnega, čimbolj čem "naravno". Koliko let pa ima tale tvoj monitor?

RazzorX ::

Nummy je izjavil:

RazzorX je izjavil:

Again, svetilnost imam na 40%.

Monitor je Dell ST2310, ampak ne verjamem da je to vzrok, ker me od nakupa kar dolgo niso bolele oči (takrat 90% svetilnost).

Danes bom sprobal kapljice za oči, če pomaga.

EDIT:

@Killermode

Halogenke so nevarne očem? Kaj pa je boljša alternativa, LED?


Barve na monitorju si daj na 6500K ali kaj podobnega, čimbolj čem "naravno". Koliko let pa ima tale tvoj monitor?


Uporabljam f.lux, tako da mi temperaturo regulira samodejno. Januarja bo 5 let.

Nummy ::

RazzorX je izjavil:

Nummy je izjavil:

RazzorX je izjavil:

Again, svetilnost imam na 40%.

Monitor je Dell ST2310, ampak ne verjamem da je to vzrok, ker me od nakupa kar dolgo niso bolele oči (takrat 90% svetilnost).

Danes bom sprobal kapljice za oči, če pomaga.

EDIT:

@Killermode

Halogenke so nevarne očem? Kaj pa je boljša alternativa, LED?


Barve na monitorju si daj na 6500K ali kaj podobnega, čimbolj čem "naravno". Koliko let pa ima tale tvoj monitor?


Uporabljam f.lux, tako da mi temperaturo regulira samodejno. Januarja bo 5 let.


probaj brez f.lux-a. Monitor bi moral biti še ok, se ti kaj slika že zapeka?

RazzorX ::

f.lux sem namestil ravno zaradi tega, ker sem bral da je nekaterim pomagal. Meni pomaga, ampak precej minimalno. Ne slika se ne zapeka še nič.

borisk ::

sam imam na dell U2412M svetilnost med 5-10% z ustreznim kontrastom in f.lux pa ni težav. sem ravno probal dati svetilnost na 90 in je za znoret :( če si skoncentriran samo na monitor ali del monitorja je problem, če pa delaš v kombinaciji papir-tabla-računalnik pa se oči gibljejo in podmazujejo. če to ne gre, pomagajo kapljice.

Trololololol ::

Osvetlitev za monitorjem ?

tomaz88 ::

RazzorX je izjavil:

f.lux sem namestil ravno zaradi tega, ker sem bral da je nekaterim pomagal. Meni pomaga, ampak precej minimalno. Ne slika se ne zapeka še nič.

pa še sliko naredi lepšo (vsaj po mojem okusu) ponoči, tbh razmišljam, da bi mel cel dan na 1900k
in b4 'a ni pol preveč oranžno'


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

najmanj škodljiv monitor (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
546069 (2997) Gagatronix
»

Delo za računalnikom - oči

Oddelek: Loža
445811 (3825) spam321
»

osvetlitev monitorja in oči

Oddelek: Zvok in slika
182579 (1761) 2dark
»

Najboljši monitor za oči!

Oddelek: Pomoč in nasveti
104873 (3859) bMozart
»

Glavobol ter računalnik

Oddelek: Loža
213087 (2599) demon#666

Več podobnih tem