» »

Kako naviti 50uH dušilko

Kako naviti 50uH dušilko

jjedat ::

Pozdravljeni !
Mene pa zanima koliko ovojev in s kako debelo, dolgo žico naj navijem dušilko 50uH ,navijal pa bi na največjo dušilko iz pc napajalnika.
LP.

negotiator ::

All easy problems have already been solved.

jjedat ::

Hvala, super zadeva samo nevem pa kako dobiš magnetic permeability al morš to zračunat ter kako?

mujek ::

Magnetna permeabilnost je lastnost materiala. Najde se v podatkovnih listih. Katere žal ti nimaš.
Mogoče lahko malo po internetu poiščeš.
Najboljše pa bo, da empirično navijaš in meriš induktivnost (iz meritev potem tudi lahko izračunaš kolikšen je ta faktor za tvoj material. V kolikor nimaš inštumenta javi, pa bomo že našli nek način kako ti pomagati.

Debelina žice je drugače odvisna od toka, ki bo tekel skozi tuljavo.

negotiator ::

spodaj je ena tabela (scroll down): Permeability (electromagnetism) @ Wikipedia

ps: tisto jedro, ki ga imaš, je feritno (poišči to v tabeli in tam vpiši številke) (0.0008u)
All easy problems have already been solved.

Zgodovina sprememb…

Brane22 ::

1. Feriti se preceje razlikujejo po permeabilnosti in ta se precej niha glede na tok, ki gre skozi tuljavo.

2. Če je to vzel iz PCjevega napajalnika, tisti toroid zelo verjetno _ni_ klasični ferit.

jjedat ::

Hvala za odgovore sem navil 24 ovojev 1mm žice ker sem danes na eni strani zasledil,da bo to vredu, ker je navil na jedro iz pc napajalnika od 20-30 ovojev in pravi da deluje dobro v tem območju gre pa za stikalni napajalnik, jaz pa to prav tako nucam za stikalni napajalnik. Še stran kjer sem to našel: http://www.elektron.si/forum/viewtopic....

Spajky ::

@ Brane22 : mene pa zanima generalno, za koliko se cca. poveča induktivnost solenoid tuljave na tuljavniku, ki mu z nekim generičnim VF ferit jedrom povečaš induktivnost (mu vstaviš jedro), tako "na oko" ...

Primer: če ima enoslojna tuljava 10uH, ko mu vstaviš jedro pa je induktivnost cca. N-x večja ... bi mi znal generalno to povedat brez matematike?
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

SaXsIm ::

Za precej, kot si sam rekel. Formula je relativno enostavna - lastna induktivnost tuljave se v tem primeru poveča linearno z relativno permeabilnostjo magnetika.
SaXsIm

Brane22 ::

Odvisno. IIRC imajo feriti "MIr" tam od 2.000-20.000.

Odvisno od ferita. Zlata sredina je verejtno tam nekje 5.000.

Manj imajo feriti, ki so optimizirani za VF aplikacije, več tisti za nizke.

Pa še to je zelo relativno. Ker se ta faktor spreminja glede na tok, ki teče skozi tuljavo, je zelo odvisno, kaj pod induktivnost misliš, saj se rezultat ne obnaša kot teoretična čista nespremenljiva induktivnost.

Lahko te zanima recimo sprememba B glede na spremembo toka na dani točki karakteristike ( recimo temu dinamična induktivnost), lahko te zanima skupna ( koliko B je nastalo pri spremembi toka od 0 do sedanje vrednosti) itd.

Če recimo stvar prefosrišaš, se bo od neke točke dalje, obnašala čedalje bolj kot prazen prostor - torej bo MIr zdrsel proti 1 in bo permeabilnost od te točke dalje čedalje bližje permeabilnosti praznega prostora.

Tisti toroidi v PCjevem napajalniku pa ponavadi NISO feriti ampak penjena kovina, običajno na bazi železa z dodatki.

Spajky je izjavil:


Primer: če ima enoslojna tuljava 10uH, ko mu vstaviš jedro pa je induktivnost cca. N-x večja ... bi mi znal generalno to povedat brez matematike?


Približno čez palec se mu indukltivnost poveča MIr - krat, če ne gledaš podrobnosti in ostaneš v karakteristikah. Se ti pa komot zgodi da se zaje*eš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Brane22 ::

Vprešanje OP-u: zakaj to sploh rabiš, mislim kakšna je aplikacija ?

Spajky ::

@ Brane22 : jaz sem mislil bolj kot npr. tuljava za srednje valove AM (cca.1MHz) v tistih prenosnih starejših sprejemnikih; če ima enih 300uH, pol če potegnem ven ferit jedro naj bi melo enih 10x manj po moji oceni? (kaj praviš ti iz dolgoletne prakse) ? ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Brane22 ::

Ja. Tisti feriti so drugače sestavljeni od močnostnih. Pa verjetno je tam MIr veliko več od 10, torej bo induktivnost padla na tolikokrat manj.

Brane22 ::

Sem šel gledat materiale od Feritov v ta namen. Za to imajo ene 7 materialov, permeabilnosti se pa gibljejo od 13 +/- 30% za material 2E do 2000 +/- 20% za material 4C.

Daleč torej od tega, da bi bili vsi feriti isti.

mujek ::

jjedat je izjavil:

Hvala za odgovore sem navil 24 ovojev 1mm žice...
... nucam za stikalni napajalnik


Če imaš možnost meri tok (posredno) skozi tuljavo na osciloskopu. Če tok ne bo naraščal linearno ti tuljava gre v nasičenje in imaš (lahko ogromne!) izgube.

Pri tuljavi je lahko induktivnost dosti manj pomembna kot ostale lastnosti tuljave.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Indukcija, gretje z indukcijo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
327914 (6173) Brane22
»

Razlika med linearnim elementom in nelinearnim (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
646623 (5734) ZaphodBB
»

Fizika - elektromagnetizem

Oddelek: Šola
141821 (1615) BluPhenix
»

switcher trafo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
111597 (1478) Pyr0Beast
»

izdelava tuljave-formula?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
103412 (3204) stromar

Več podobnih tem