» »

Microsoft se zanima za proizvajalca Minecrafta

Microsoft se zanima za proizvajalca Minecrafta

The Wall Street Journal - Microsoft je v sklepni fazi pogajanj za nakup švedskega podjetja Mojang, za katero morda še niste slišali. Gotovo pa je vsem poznana igra Minecraft, ki so jo Švedi razvili. Microsoft se pogaja o znesku okrog dveh milijard dolarjev za celotno podjetje.

Mojang je leta 2009 ustanovil Markus Persson s svojim prijateljem Jakobom Porsérjem, po tem ko ga je neuspešno snubil Valve. V podjetju je lahko nadaljeval razvoj igre Minecraft, ki do danes ostaja glavni izdelek podjetja, a ne edini. Kmalu sta pripeljala še Carla Manneha, ki je prevzel funkcijo izvršnega direktorja v podjetu. Mojang se od podobnih podjetij razlikuje v svoji filozofiji, saj se je podjetje otepalo zunanjih investicij - še vedno so omenjena trojica edini delničarji. V njem je zaposlenih okoli 40 ljudi. Mojang je lani ustvaril 2,1 milijarde švedskih kron prihodkov (225 milijonov evrov) in 895 milijonov švedskih kron (98 milijonov evrov) dobička. Microsoft, ki pogajanj uradno ne komentira, bi za podjetje odštel okrog dve milijardi dolarjev, kupčija pa bi lahko bila dokončana že prihodnji teden.

Minecraft ostaja zvest klasičnemu načinu prodaje, ko mora uporabnik kupiti svoj izvod igre, ki jo lahko potem preigrava po mili volji. V zadnjem času so se namreč razširili na videz brezplačne igre, ki pa bodisi vsebujejo ogromno reklam bodisi v igri vabijo k nakupu dodatkov (freemium). Minecraft vztraja pri klasiki in stane od sedem do 27 dolarjev, odvisno od platforme, za katero jo kupujemo.

Na voljo je namreč tudi za konzole (ni pa, zanimivo, za Windows Phone, medtem ko ga je za Windows 8 treba prenesti s spletne strani in ne prek Windows Stora), kjer je precej priljubljen. Ravno zato se je Microsoft ogrel za nakup, saj bi lahko Minecraftova ekipa v Xbox prinesla prepotrebno svežino. Minecraft namreč ostaja fenomen, saj je igra kljub zelo grobi grafiki izjemno priljubljena, kar je posledica igralnosti, ki jo odlikujeta nelinearnost in neomejenost.

Stare zamere so očitno pozabljene, saj je bil Persson še pred dvema letoma na Twitterju sila kritičen do Microsofta, ki mu je očital uničevanje računalnikov z Windows 8. Pogajanja o nakupu so se začela že pred tremi meseci, tedaj za milijardo dolarjev, sedaj pa je na mizi dvakrat višja ponudba.

Omeniti pa velja še finančni vidik posla. Ker je Mojang evropsko podjetje, lahko Microsoft za prevzem uporabi sredstva, ki jih imajo za nedoločen čas parkirana izven ZDA zaradi davčnih razlogov. Vrnitev teh sredstev v ZDA bi prinesla zajeten davek, poraba za prevzem pa težavo elegantno reši.

33 komentarjev

mihor ::

Vsi smo kurbe, samo denarja ni; v tem primeru pa očitno je.

Glugy ::

škoda ampak kaj češ...zlo mal je takih k ne bi sprejel take ponudbe. denar je sveta vladar v kapitalizmu.

Ganon ::

2 milijardi. 8-O Kdo ne bi sprejel ponudbe?

vorantz ::

2 miljardi na 3 kose je se vedno prekleto veliko denarja 8-O
jebes nacela

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vorantz ()

Tydek ::

Jaz ne bi sprejel, ker ma igra sam velik potencial.

dottor ::

Kje se je da kupit po najnižji ceni?
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

erunno ::

Notch je že pred parimi leti rekel da ima vsak svojo ceno, in da je njegova cena 2 miljardi dolarjev (kolikor MS menda sedaj ponuja).

https://twitter.com/notch/status/281139...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: erunno ()

opeter ::

Počakajmo, da bo 2x toliko.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

antonija ::

Tole zgleda da bo M$ odstel veliko denarja, uvedel vse stvari ki naredijo igre zanic (in-game nakupi, narocninska licenca, itd.) in zadeva bo slavno propadla.

Al bojo pa pujsi dobili krila, pa bojo licence ostale kot so (nakup za forever), profita bo v zacetku veliko manj, bi pa zadeva lahko zdrzala in se razvijala naprej.

Me pa strasno cudi da bi minecraft "v Xbox prinesel prepotrebno svežino". Sem bil preprican da konzole tezijo k glupim spilom s cimboljso grafiko, ne pa k igram ki jih je dejansko fino igrat tud ce gledas koce...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Olórin ::

antonija je izjavil:

Me pa strasno cudi da bi minecraft "v Xbox prinesel prepotrebno svežino". Sem bil preprican da konzole tezijo k glupim spilom s cimboljso grafiko, ne pa k igram ki jih je dejansko fino igrat tud ce gledas koce...


to drži, ampak minecraft pač igra veliko ljudi. Upajo da bodo prepričali koga v nakup konzole, da bo igral minecraft :)

zeleni ::

2 miljardi za podjetje, ki ima 200 miljonov prometa (ne dobicka), se mi zdi prevec.

Ne zastopim kako svezino bi prineslo to na xbox? Moj xbox je cisto svez :) Bi pa bila to igra, ki je drugacna od tistih, ki jih igram gor. Mogoce pa imajo avtorji novo idejo, za novo igro?

[D]emon ::

(ni pa, zanimivo, za Windows Phone, medtem ko ga je za Windows 8 treba prenesti s spletne strani in ne prek Windows Stora)


Eeee, kaj ? Dokler ni zadeva v lasti Microsofta ni logike da bi bil v Windows Store-u. Nehite budalirat no.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

hojnikb ::

zeleni je izjavil:

2 miljardi za podjetje, ki ima 200 miljonov prometa (ne dobicka), se mi zdi prevec.

Ne zastopim kako svezino bi prineslo to na xbox? Moj xbox je cisto svez :) Bi pa bila to igra, ki je drugacna od tistih, ki jih igram gor. Mogoce pa imajo avtorji novo idejo, za novo igro?

mah sej nebojo dal 2 miljardi keša no :)
#brezpodpisa

antonija ::

Sej tud ce dajo 500mil kesa in 1.5bil delnic jih lahko prodajo in zamenjajo za dnar.

Minecraft je pac super igra, ker lahko delas prakticno vse kar hoces. Nimas vrat ki se jih carobno ne da odpret, ne zaletis se v neviden zid ker je nekdo omejih kje na mapi se lahko gibljes, vecino materiala lahko prestavis, predelas, izboljsas, itd.

Se mi pa to ne zdi igra za v dnevno sobo, kjer bi imel vec igralcev na kavcu in bi vsak svoje kocke zemlje prelagal iz enega kupa na drugi kup. to mi nekako ne pase skupaj.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Truga ::

Na sreco zadnje cajte celo na konzolah dela multiplayer z drugimi osebki na internetu?

antonija ::

Minecraft multiplayer v dnevni pred TVjem z drugimi po netu? Ajde, vsakemu svoje, ampak ce bi ze kej po netu bi raje kaksno drugo igro. Za minecraft mi nekako ne gre skupaj.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

[D]emon ::

Dokler teh govoric ne potrdi Mojang ostajam skeptik.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

BigWhale ::

Notch je zgleda pozabil tudi na Oculus Rift. :>

Killermode ::

Oculus je use kar je blo doberga na njem zgubu z prodajo Facebooku.

PrihajaNodi ::

antonija je izjavil:

Sej tud ce dajo 500mil kesa in 1.5bil delnic jih lahko prodajo in zamenjajo za dnar.

Minecraft je pac super igra, ker lahko delas prakticno vse kar hoces. Nimas vrat ki se jih carobno ne da odpret, ne zaletis se v neviden zid ker je nekdo omejih kje na mapi se lahko gibljes, vecino materiala lahko prestavis, predelas, izboljsas, itd.

Se mi pa to ne zdi igra za v dnevno sobo, kjer bi imel vec igralcev na kavcu in bi vsak svoje kocke zemlje prelagal iz enega kupa na drugi kup. to mi nekako ne pase skupaj.



Kaj je dejanski point te igre? A niso strategije boljše igra. Legendarni Age of Empires 1 in 2 recimo?

To je bolje da kupiš lego kocke in doma sestavljaš v živo.

antonija ::

Kaj je dejanski point te igre?
Dejanski point minecrafta je da se imas fino ko jo igras. nikjer si ne mores nabijat e-peena, nikjer nimas drkancije s statistikami, se celo oblekic ne mores kupovat da bi se na FBju lahko hvalil da imas lepse barve pixlov na ekranu kot drugi.

To je bolje da kupiš lego kocke in doma sestavljaš v živo.
ko bos iz legokock sestavil tole mi prosim javi, bi prisel pogledat. Seveda v delujocem stanju.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

bluefish ::

Z dovolj časa in kock bi šlo. Ampak jasno, zeh.

BigWhale ::

No, zdaj je se official news. 2.5mrd, vsi trije founderji se poslavljajo.

Ganon ::

Vsak bo pobasal 630 milijonov evrov. Kaj bi vi počeli s tem denarjem? :D Sladke skrbi.

PrihajaNodi ::

ko bos iz legokock sestavil tole mi prosim javi, bi prisel pogledat. Seveda v delujocem stanju.


Samo sestavljanje, nobenih ljudi, nobenega cilja... What's the point again?

[D]emon ::

PrihajaNodi, ti zivis v svetu, kjer ne obstaja multiplayer ? Brez multiplayerja ne bi bil Minecraft pol tako uspesen, kot je.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

antonija ::

Samo sestavljanje, nobenih ljudi, nobenega cilja... What's the point again?
You really need to get a life.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

bluefish ::

No, stvar debate, če je ta izjava bolj primerna za nekoga, ki je šel v Minecraftu delati 16-bit računalo.

Kakorkoli, tule je pismo ustvarjalca igre glede odločitve za sprejem ponudbe: http://www.theverge.com/2014/9/15/61519...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

PrihajaNodi ::

[D]emon je izjavil:

PrihajaNodi, ti zivis v svetu, kjer ne obstaja multiplayer ? Brez multiplayerja ne bi bil Minecraft pol tako uspesen, kot je.



Res je. Imam linijo 1 mb.

mihor ::

Ganon je izjavil:

Vsak bo pobasal 630 milijonov evrov. Kaj bi vi počeli s tem denarjem? :D Sladke skrbi.

Notch je večinski delničar, kar pomeni, da ima vsaj 51% delnic podjetja. Torej bo pobasal vsaj 1.275 mrd dolarjev - slabo milijardo EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mihor ()

111111111111 ::

Notch ima 71% firme. :)

mihor ::

111111111111 je izjavil:

Notch ima 71% firme. :)

Torej mu kapne 1.775 mrd dolarjev, kar je približno 1,37 mrd €. :)

111111111111 ::

Revež. :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Minecraft: Story Mode

Oddelek: Igre
132021 (1339) ahac
»

Uradno: Mojang Microsoftu za poltretjo milijardo

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
4617869 (14284) BigWhale
»

Microsoft se zanima za proizvajalca Minecrafta

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
339402 (6107) 111111111111
»

Na Android prihaja Minecraft

Oddelek: Novice / Android
168414 (6741) MrStein

Več podobnih tem