» »

Pogreb in cene

Pogreb in cene

Alen716 ::

Sem zasledll da naj bi bile cene pri žari nižje, ampak ti zaračunavajo še letno najemnino za žarni prostor. Obstaja možnost da enostavno pepel stresejo v morje ali kam na kopnem, in ni potrebno sploh plačevati prostora za žaro ali je to že določeno da se kasira in služi na ta račun?

Hvala!
  • spremenil: Alen716 ()

Boone ::

Lahko raztresiš pepel, ampak potrebuješ dovoljenje: http://e-uprava.gov.si/e-uprava/dogodki...

Včasih so imela pokopališča za to določen prostor, sedaj pa očitno lahko to storiš kjerkoli.

[D]emon ::

Ljubljanske Žale imajo točno določen predel za raztros pepela. (Travnik na novem delu, pri velikem spomeniku s križem) Kako je pa na ostalih pokopališčih pa ne vem.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

CMpunk ::

pepel stresejo v morje...? :)

[D]emon ::

Za to rabis dovoljenje.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

negotiator ::

Ne vem, zakaj vraga bi rabil dovoljenje in celo plačati, da nekje streseš pepel, mislim bedarija, res. Pa kaj si to vse izmislijo...
All easy problems have already been solved.

fosil ::

Letna najemnina za žarni prostor je, če hočeš imet ime vklesano na tistem seznamu kjer raztresajo žare.
Največji absurd pa je, da je ta najemnina enako visoka, kot če imaš v najemu celo parcelo z grobom.
Tako je!

[D]emon ::

negotiator je izjavil:

Ne vem, zakaj vraga bi rabil dovoljenje in celo plačati, da nekje streseš pepel, mislim bedarija, res. Pa kaj si to vse izmislijo...


A mislis da je drugje kako drugace ?
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

vostok_1 ::

Dovoljenje za raztres pepela je tako smiselno kot, da bi rabil dovoljenje za strest prah skozi okno.

A sam zato ker ta pepel je bil nekoč človek, rabi posebno ravnanje? Seriously, a tej birokrati so špricali osnovno šolo?

Invictus ::

Ne niso.

Očitno imaš pomanjkanje pietete do mrtvih.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

addy93 ::

vostok_1 je izjavil:

Dovoljenje za raztres pepela je tako smiselno kot, da bi rabil dovoljenje za strest prah skozi okno.

A sam zato ker ta pepel je bil nekoč človek, rabi posebno ravnanje? Seriously, a tej birokrati so špricali osnovno šolo?


Upam, da se šališ. Če bi bilo po tvoje sploh ne bi obstajal dostojanstven pogreb. Prav je, da je nadzor nad tem... Hotel ti tako ali ne, vendar posameznik ima pravice tudi po smrti. Ena izmed teh pravic je pravica varovanja stvari ter premoženja, ki jih je umrli pridobil v času življenja. Veš, maš ljudi, ki so zaradi žaljenja umrlega na sodišču...? Reče se mu postopek za zaščito pietete umrlega, njegove časti in integritete. In ja, pravica je tudi ta, da se po njegovi smrti z posmrtnimi ostanki ravna kot se spodobi.

Že v Hipokratovi prisegi naješ pravice umrlega, v Ženevski deklaraciji pa še nekoliko več.

Boone ::

Samo "dostojanstven" je zelo fleksibilna beseda. Za nekoga pogreb ni dostojanstven, če ne stane vsaj X €, če na sedmino ne pride vsaj Y povabljenih, če ob grobu ni vsaj Z vencev...

Za nekoga je pa popolnoma dovolj, če se njegov pepel raztrese ob njegovi najljubši gozdni jasi, kamor je vsak dan hodil na sprehod.

Meni je uspelo najdi dve popolnoma različni informaciji. Od tega, da je raztros možen samo na točno določenih mestih (eden takih je na Žalah, recimo) do tega, da če dobiš dovoljenje, lahko to storiš kjer koli (so neke omejitve, recimo ne sme biti javna površina, z raztrosom se mora strinjati lastnik zemljišča in pepel ne sme priti v stik z ljudmi).

CMpunk ::

pepel ne sme priti v stik z ljudmi?

...:TOMI:... ::

To zadnje je nemogoče zagotoviti, ker pepel so tudi nano delci, sigurno bo kak delec pepela nekdo vdihnil ali pa mu bo pristal na koži.

Meni je prav vseeno, kaj naredijo z menjo po smrti, samo, da bo čim ceneje za svojce in naj čim manj obremenjuje okolje.

Ko bi vi vedeli, kaj delajo s trupli po svetu... Nekje jih razkosajo in odnesejo v hribe, da jih pojedo ujede, drugje jih kurijo, nato pa pepel pomedejo v reko... Tudi najbolj poceni (manjmanj pieteten, če hočete) pogreb pri nas je mnogo nad tem, kar je po svetu. Jaz sem za popolnoma liberalno stvar; raztrese naj se kjerkoli, kadarkoli, brez nekih dokazil, birokratskih postopkov itd.

Pravica varovanja premoženja izpuhti, ker so pogrebne storitve tako drage. To ni normalno, kot, da bi bili pogrebci znanstveniki iz cerna in nase.
Tomi

Boone ::

Primer tega (da ne sme priti v stik z ljudmi). Je pa zadeva omenjena tudi na drugih, verjetno nekoliko bolj kredibilnih straneh.

Kako točno si je pa to predstavljal tisti, ki si je izmislil to pravilo je pa seveda drugo.
Verjetno je to mišljeno bolj v smislu, da ne bi kdo stresal pepela čez balkon kakšnega stanovanjskega bloka. Ali pa ga stresel v peskovnik na kakem otroškem igrišču.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Boone ()

T0RN4D0 ::

Ja saj se organizira obred, se odpelješ z ladjico na odprto, pepel se ne strese ravno v morje ampak se spusti cela žara na dno.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Šimpanz ::

To je pa že smetenje.

ttommy ::

Nore cene so za pogrebe. Moja mati je umrla v nedeljo in v sredo smo imeli pogreb. Sem vzel klasičen žarni pogreb z enostavno žaro. Končna cena pogreba (sem iz Slovenj Gradca) je prišla 1650€. In še država je ukinila pogrebnino.
V naši državi nas znajo res samo lupiti...
Povejte malo kakšne cene so drugje.
Gamer

mikimisek ::

Rože? Pevci? Trobenta? Nov/Star grob? Kilometrina?

Delam v pogrebnem podjetju na gorenjskem in je tista cena za 200-300€ dražja kot naša za povprečen pogreb, vendar zgornje spremenljivke lahko zelo hitro nanesejo teh 200-300€. Potem je tu še prevoz v krematorij v Ljubljano oz Maribor (enkrat tja in nazaj za kremacijo in enkrat tja in nazaj za žaro).
Ni vse samo v končnem znesku na žalost. Nekateri naročijo za 1000€ samo rož... drugi za 100€.
Sama storitev pogrebne svečanosti je po mojem mnenju podobna po celi Sloveniji.

ttommy ::

Mene je šokiral račun. S cvetjem, pecivom, trobento in pevci nisem imel stroška. So sorodniki velikodušno priskočili na pomoč. Tudi vino in žganje smo dobili od sorodnikov. Sam sem do sedaj imel samo strošek za brezalkoholno pijačo in en bel venček. Ter potem sem še plačal župnika 40€. V tisti žalosti takrat nisem šel primerjati cen od privatnika in komunale ampak sem kar naročil pri komunali, ker mi je stric nekako namignil, da jim ni pogodu, da bi vzel privatno službo.
Gamer

mikimisek ::

Pogreb se naroči pri tisti pogrebni službi ki ima v upravljanju tudi pokopališče. Tako ni dodatnih stroškov s provizijami in drugimi storitvami (nekje morajo privatniki zaslužiti) saj upravljalec vedno zaračuna tudi prevzem od drugega podjetja (nekaj deset evrov) in na koncu vedno izpelje pogreb upravljalec. Nekje imajo privatniki v upravljanju tudi pokopališča vendar še vedno velja isto.
Glede pogrebnine in posmrtnine se pozanimaj na CSD če si upravičen.

[D]emon ::

Placeval zupnika ? Zakaj ze ?
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Dosan ::

[D]emon je izjavil:

Placeval zupnika ? Zakaj ze ?


Kje ga pa ne?

Edit: Pa "naš" je bil 100EUR, tole je bilo še poceni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Dosan ()

[D]emon ::

To je navadna bedarija, placevat zupnika. Sej ga placa njegova predraga Cerkev.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

sandmat ::

Cerkev = verniki. Torej tvoja trditev drži, plačala ga je Cerkev.

vostok_1 ::

1600€ za enostaven pogreb?? O bog.
Dobro, saj razumem, da za upepelit človeka potrebuješ kar nekaj plina ampak ne za 1600€.

Mi pa je ta dobra...ne sme priti v stik z ljudmi...ok če je to mišljeno kot, da nekomu skozi okno streseš na glavo...ok. Če pa zato ker je od...človeka...pol pa nimam besed. Vsak dan ko gremo z avtom poprašimo okolico z trupli dinozavrov pa se nihče še ne pritožuje. Rad pa bi tudi videl organizem, ki preživi 1000 stopinj Celzija.

mikimisek ::

Enostaven pogreb je raztros pepela ki pride 500-600EUR+prevoz. Vse ostalo so dodatne storitve ki se jih seveda plača. Občine za umrle brez potomcev plačajo raztros. Dodatne storitve glede pogreba se pa seveda plačajo.

ps. žale zaračunajo za kremacijo okrog 200EUR

Zgodovina sprememb…

[D]emon ::

sandmat je izjavil:

Cerkev = verniki. Torej tvoja trditev drži, plačala ga je Cerkev.


Ne, denar od vernikov je kvecjemu neobdavcen dohodek na crno.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Ganon ::

Jaz sem placal 2060 EUR za zarni pogreb, pa ni bil nic posebnega. V to niso vsteti pevci in zupnik, to je uredil sorodnik.

Spajky ::

Če kdo nima denarja, naj uredi samo "človeka dostojni pokop", pride pol ceneje! (samo nujno po zakonu kao ...)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

ttommy ::

Imam eno vprašanje: ali mi lahko komunala zaračuna izdelavo betonskega okvirja na računu za pogreb? Ko smo šli iskat kje bo mati pokopana, so bili trije enojni grobovi pripravljeni za pogreb- so že imeli zabetonirane okvirje.

Gamer

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Primoz ()

Spajky ::

Ponavadi podjetje, ki ima koncesijo za pokop na dotičnem pokopališču ima praktično monopol za izdelavo betonskega okvirja, če ga hočeš imet za kasnejše urejanje groba. Naredijo cel halo, če zalotijo kakega tvojega privat obrtnika cementirat ... Jest sem za en grob naročil samo okvir, kupil 5 betonskih plošč 25x25 in v vrečko malo grobega in finega peska ter cementa in eno posodo za mešanje, pa sem sam vstavil tiste plate v okvir!

Pol sem kasneje še podstavek dal naredit drugje in marmorno ploščo z napisom ter zalepil podstavek s plošco pod V-kotom 60° na okvir. Mala malica, zakaj bi dovolil, da me preveč lupijo !!!
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

MIHAc27 ::

Pogreb mora biti drag, da so solze žalosti res pristne...

Ma ko bom jaz pokojni, mi bo prav malo mar za rože in godbo.... to je za žalujoče.
Seveda ne želim, da bi moje truplo vrgli na kompost in adijo, ampak kaj dosti več kot neko ime na plošči, kjer se me bodo sorodniki lahko spomnili, res ne rabim.

fosil ::

MIHAc27 je izjavil:

Seveda ne želim, da bi moje truplo vrgli na kompost in adijo, ampak kaj dosti več kot neko ime na plošči, kjer se me bodo sorodniki lahko spomnili, res ne rabim.

Da ne boš misli da je to kaj ceneje. "Najemnina" za tvoj napis na ploščici na nekem skupinskem seznamu, je enaka kot najemnina za cel grob.
Teli pogrebniki so pravi oderuhi.
Tako je!

MIHAc27 ::

Ja, vem da moraš plačevati neko najemnino.

Simpl rešitev: tako kot imajo nekatere pomembne osebe svoje spominske plošče na kraju rojstva... bi lahko kar na domačo hišo napopali spominsko tablo (ni treba da je iz marmorja in 1m x 1m).

Pa še na grob ne bi bilo treba hodit :D


Za komentar, da ne rabim več kot ploščo, sem mislil an sam pogreb. Zame dovolj, če se sorodniki zberejo in me pokopljejo. Ne rabi bit 100 vencev, pa godba in še mažoretke zraven. Tudi žare ne rabim. Če posujejo prah po grobu mi je čisto v redu.

kr1ženska ::

Najbrž je še najceneje darovat svoje telo v znanstvene namene. S samim truplom ni nobenih stroškov-za to poskrbi država, svojce lahko samo prosiš, naj v nagrobnik poleg ostalih sorodnikov dajo vklesat tvoje ime-da se ve, da si nekoč obstajal. Pa še to čez kake tri generacije nobenega ne bo več brigalo.
Do not take life too seriously. You will never get out of it alive.
Elbert Hubbard

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Že cez eno generacijo ne bo nikogar več brigalo. Vnukom se gladko fučka za svoje stare starše. Imajo dovolj svojih problemov.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kr1ženska ::

Čez tri generacije tistih, ki bi jim še lahko bilo mar ne bo več..
Do not take life too seriously. You will never get out of it alive.
Elbert Hubbard

Buggy ::

Ljubljeni s svojimi dejanji zivijo v spomin in noben prvi november ko se po pokopaliscih kazejo v krznenih plascih in tekmujejo kdo ima bolj nakicen grob ne odtehta tega, da se priloznostno spomnis stvari, ki so te jih pokojni naucili in v zivljenju prakticiras dobro prakso, ki so ti jo predali.
Najbolj zalostno je pac gledati zanemarjene spomenike preminulih, ki so zaradi taki ali drugacnih razlogov nevzdrzevani. Jaz konkretno bi bil najraje raztrosen po Kolpi in brez vsake take ali drugacne plosce.
Bi vsaj otroci imeli kdaj kaksen dober piknik in razlog za festo ;)

Spajky ::

MIHAc27 je izjavil:

...mislil an sam pogreb. .. dovolj, če se sorodniki zberejo in me pokopljejo..
Tako sem jest pokopal moja stara oba; temu se reče človeka dostojen pokop in pride bistveno ceneje kot skromen normalni pogreb (sem bil takrat finančno suh), kot si ljudje predstavljajo (venci pevci, žurka po pogrebu v gostilni etc ..)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

MIHAc27 ::

Sam kr1ženska ima pa zelo zanimiv komentar. Ne vem ali je res ali ne, da lahko daš telo v znanstvene namene.
Niti nisem ravno prepričan, ali bi bil z tem pretirano zadovoljen, bi pa šel v sledeče:
da se moji organi darujejo v zdravstvo, posledično pa moj pogreb stane moje sorodnike natanko 0 (nek povprečen pogreb in grob).

Itak če gledaš koliko naj bi bil kak organ vreden zlahka odtehta en pogreb že samo en organ ali dva.

Na ta način bi ubili kar dve muhi na en mah... pogreb bi stal manj pa še v zdravstvu bi pridobili kak organ več.

Dosan ::

Kaj pa če ob tvoji smrti noben tvoj organ ni uporaben?

MIHAc27 ::

Verjetno se lahko zračuna neko povprečje. Nekdo bi tako daroval 5-6 organov drugi samo 1 ali 0.

Oba dobita enak pokop pa je.

Ganon ::

MIHAc27 je izjavil:

Pa še na grob ne bi bilo treba hodit :D


Ce ni hec, se mi smilis.

fosil ::

Darovanje organov in darovanje trupla sta dve različni stvari.
Nisem še slišal, da bi ob darovanju organov imel zastonj pogreb.
Tako je!

MIHAc27 ::

Ganon je izjavil:

MIHAc27 je izjavil:

Pa še na grob ne bi bilo treba hodit :D


Ce ni hec, se mi smilis.


Zakaj bi se ti smilil, če ne maram hodit po grobovih? Na svoje pokojne sorodnike pa vseeno kar dostikrat pomislim, sploh tiste, ki jih imam v lepem/dobrem spominu.

Invictus ::

MIHAc27 je izjavil:

Sam kr1ženska ima pa zelo zanimiv komentar. Ne vem ali je res ali ne, da lahko daš telo v znanstvene namene.

Kje pa misliš da se učijo anatomijo bodoči zdravniki?

MIHAc27 je izjavil:


Niti nisem ravno prepričan, ali bi bil z tem pretirano zadovoljen, bi pa šel v sledeče:
da se moji organi darujejo v zdravstvo, posledično pa moj pogreb stane moje sorodnike natanko 0 (nek povprečen pogreb in grob).

Ko umreš, so tvoji organbi vredni točno nič. Sploh če ne umreš v bolnici. Moraš biti čisto malo živ da ti vzamejo organe. Sicer odvisno od organa, ampak po nekaj urah so vsi zanič. Če pa kdo ve kaj več, pa prosim ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Oporoka ter želje za pogreb

Oddelek: Loža
91920 (1190) pegasus
»

Kdo plača pogreb? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13938056 (32809) Mehmed
»

Zakaj moramo spoštovati mrtve? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
14934689 (31154) kr1ženska
»

Autopsy-obdukcija (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5616157 (14597) stalker
»

Dan spomina na mrtve in preseravanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
629815 (7536) nuclear

Več podobnih tem