» »

Težave z R9 290

Težave z R9 290

theBill ::

Pred tednom dni sem dobil R9 290 Powercolor PCS+, zadeva meče na random ven iz špilov oziroma dela black screene. Ne vem, ali je grafična defektna ali je kakšen drug razlog.

Grafo sem inštaliral, naložil driverje iz priloženega CD-ja in jih takoj posodobil na AMD-jevi strani. Začnem igrati ta novega Wolfensteina, in me vrže iz igre po približno pol ure, in javi napako "Display driver stopped responding and has recovered". Še enkrat zaženem špil in je grafika obupna, nizki FPS (20-30), čudne barve, zaostanjanje tekstur ob hitrem obračanju, skratka težko za gledat in igrat. Računalnik moram restartat, da je grafika spet OK. Probam z drugimi špili, in tudi drugje podobna zgodba - F1 2012 me ven vrže po 10 minutah, Batman Arkham Origins zašteka, itd. vedno znova napaka display driver stopped responding and has recovered. In vsakič moram restartat računalnik, da grafika spet deluje.

Brišem vse stare Nvidia driverje, probam z ponovno pravilno inštalacijo driverjev (brisanje starih, safe mode + driver sweeper, inštalacija novih brez neta in antivirusa), najprej tisti iz priloženega CD-ja (predzadnji beta driverji), zadnji beta driverji, povsod random crashi. Trenutno imam gor zadnje redne driverje iz 25.4.2014, določene igre se še vedno na random sesuvajo, s tem da zdaj ni več sporočila o display driverju, ampak "program has stopped responding".

Samo za testiranje sem naložil Crysis 3 - prvič je delala normalno 3 ure, potem black screen, naslednjič dobro uro. Battlefield 4 enkrat brez problemov, drugič mi javi napako DirectX, ravno tako originalni Battlefield 3 iz Origina, po 10 minutah DirectX napaka. Batman je delal normalno več kot eno uro, drugič štekne po 5 minutah challenge mapi. F1 2012 kakor se ji zazdi, F1 2013 delala 1 uro BP.

Vse teste naredi grafa brez problema, 3DMark 11, Unigine Heaven, Unigine Valley, Furmark je delal na extreme 45 minut, pri testih se ni driver še nikoli sesul. Z GTX 560ti so vsi ti špili delali brez težav, imel sem 1-2 taka primera letno.

Sistem je:
Core i5 2500K
Asrock Z68 Extreme3 Gen3
2 x 4 GB RAM Corsair Vengeance 1600 mhz 9-9-9-24
XFX Core Edition Pro 750W
SSD Samsung 250 GB Basic
HDD Seagate Barracuda 1 TB

Ali ima AMD res tako v kurcu driverje, ali je z grafo kaj narobe in je zrela za reklamacijo?
  • spremenil: theBill ()

hojnikb ::

reklamiraj..

ps
kak napajalnik maš ?
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

miraldi ::

Meni se je isto dogajalo..

Problem so bili 14.6beta driverji.

Naloži si 14.4 WHQL driverje.
i7 12700k
RTX 4070ti
32Gb

theBill ::

miraldi je izjavil:

Meni se je isto dogajalo..

Problem so bili 14.6beta driverji.

Naloži si 14.4 WHQL driverje.


Pri beta driverjih je bilo tega še več, trenutno imam naložene 14.4 driverje (iz linka spodaj) in Wolfenstein new World Order še zmeraj na random ven vrže, prav tako Crysis 3, tik preden štekne se za moment pojavijo neke vertikalne črte na ekranu.

http://support.amd.com/en-us/download/d...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: theBill ()

hojnikb ::

ma to maš ziher defekt kartico, če se ti to dogaja
#brezpodpisa

theBill ::

hojnikb je izjavil:

ma to maš ziher defekt kartico, če se ti to dogaja

Kljub temu, da naredi teste in Furmark brez težav?

hojnikb ::

če bi blo z grafo vse ok, potem težav nebi blo. Simple as that.
#brezpodpisa

D3m ::

Napiši specifikacijo napajalnika.

Si naredil BIOS update matične?
|HP EliteBook|R5 6650U|

theBill ::

Specifikacija napajalnika
http://www.overclockersclub.com/reviews...

Pri matični nisem delal BIOS updejta, moram doma preverit verzijo.

D3m ::

http://www.asrock.com/mb/Intel/Z68%20Ex...

tukaj imaš povezavo.

zadnji je tudi z posodobitvijo ločenih grafičnih.

1. Add Power Saving Mode item in OC Tweaker.
2. Improve discrete VGA card vBIOS compatibility.
|HP EliteBook|R5 6650U|

s6c-gEL ::

Preveri delovanje grafične v furmark .

hojnikb ::

Vse teste naredi grafa brez problema, 3DMark 11, Unigine Heaven, Unigine Valley, Furmark je delal na extreme 45 minut, pri testih se ni driver še nikoli sesul. Z GTX 560ti so vsi ti špili delali brez težav, imel sem 1-2 taka primera letno.
#brezpodpisa

D3m ::

Ostane še BIOS.
|HP EliteBook|R5 6650U|

gddr85 ::

napajalnik nima veze in je zadost močn, kartica rabi cca 31A in 550w min.

theBill ::

Hvala, bom sprobal popoldne.

miraldi je izjavil:

Meni se je isto dogajalo..

Problem so bili 14.6beta driverji.

Naloži si 14.4 WHQL driverje.

Ti zdaj dela vse BP, ni več black screenov in metanja iz iger?


Furmark v programu MSI Kombustor je laufal 45 minut, vse na max, 1920x1080, 8xMSAA, nobenih težav.

hojnikb ::

a si kupo novo al rabljeno ?
#brezpodpisa

theBill ::

Kupljena je bila nova iz Computeruniverse in škatla je bila originalno zaprta oziroma vsaj ni izgledala second hand.

Nekaj sem bral po netu, da PowerColor individualno posameznim uporabnikom s podobnimi težavami pošilja nov BIOS za grafo, ki naj bi rešil težave z black screeni.
http://www.newegg.com/Product/Product.a...

galu ::

Moji "odklenjeni" 290(X) se je tudi podobno dogajalo (sicer dosti redkeje in predvsem oz. izključno v idle), problem pa je izginil po updejtu driverjev na neuradno verzijo beta driverja namenjenga podpori 295X2. Uradna verzija (14.4) mi tudi ni več delala problemov z black screenom. 14.6 beta pa še nisem sprobal.

Problem je baje v memory modulih, ki se očitno ne razumejo najbolje z AMD-jevimi gonilniki. Če se ti da igrati z njo, probej druge BIOS-e (recimo tistega, ki si ga omenil, da PC pošilja kot popravek), ali pa malo zvišaj napetost / znižaj frekvenco na memoryu. Če pa se ti ne da, pa RMA.
Tako to gre.

miraldi ::

theBill je izjavil:

Hvala, bom sprobal popoldne.

miraldi je izjavil:

Meni se je isto dogajalo..

Problem so bili 14.6beta driverji.

Naloži si 14.4 WHQL driverje.

Ti zdaj dela vse BP, ni več black screenov in metanja iz iger?


Furmark v programu MSI Kombustor je laufal 45 minut, vse na max, 1920x1080, 8xMSAA, nobenih težav.


Da. Nonstop mi je zmrzovala slika in pojavljali so se arrefakti že ko sem youtube gledal in me opozrjalo ..AMD Display driver stopped working and has recovered..

Po namestitvi starejših 14.4 driverjev je problem izginil.

Tole probaj:

http://support.microsoft.com/kb/2665946
i7 12700k
RTX 4070ti
32Gb

M-XXXX ::

Odvij frekvence. Naprej jedro in ram za ene 200mhz dol. Če bo potem delalo najprej daj jedro na stock, ali obratno. Dost verjetno, da kakšen ram/jedro nepreneseta frekvence.

Bergyb ::

Novi driverji so crap za starejše sisteme, sicer black screenov ne dobivam, sem pa blue-screene dokler nisem odstranil AMD CCC.

In pa od 14.XX naprej imajo zraven zjebane gonilnike za AHCI na matični s SB750. Težava je, da računalnik samo zamrzne in ne pomaga drugega kot reset. Nasledn računalnik bo definitivno precenjen Intel...

Sicer imam druge težave, kot ti, vendar meni so pomagali gonilniki, kateri so na strani proizvajalca grafične.

D3m ::

Kaj češ. Meni dela.
|HP EliteBook|R5 6650U|

theBill ::

Bergyb je izjavil:

Novi driverji so crap za starejše sisteme, sicer black screenov ne dobivam, sem pa blue-screene dokler nisem odstranil AMD CCC.

In pa od 14.XX naprej imajo zraven zjebane gonilnike za AHCI na matični s SB750. Težava je, da računalnik samo zamrzne in ne pomaga drugega kot reset. Nasledn računalnik bo definitivno precenjen Intel...

Sicer imam druge težave, kot ti, vendar meni so pomagali gonilniki, kateri so na strani proizvajalca grafične.

A lahko naložiš driverje brez Catalyst control center? Še nisem zasledil te variante, pri vseh mi je zraven še AMD CCC naložil, tudi pri zadnjih 14.6 beta driverjih.

Na strani proizvajalca so ti driverji, verzija 13.301, ponovno v kombinaciji z AMD CCC:
http://www.powercolor.com/global/suppor...

Probal sem driverje, kateri so bili priloženi na CD-ju zraven grafe, pa sem ravno tako dobival random black screene (nekdo je na Neweggu napisal, da so mu driverji s priloženega CD-ja rešili težavo z black screeni). Wolfensteina mi s temi driverji niti odprlo ni.

Najprej bom probal Miraldijev predlog, potem update BIOS-a matične in nazadnje nižanje frekvenc.

Je potrebno po updejtu BIOS-a matične ponovno nalaganje driverjev?

D3m ::

Je potrebno po updejtu BIOS-a matične ponovno nalaganje driverjev?


Ne.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Bergyb ::

@theBill ko nalagaš driver, zbereš custom (default je izbrano express) in imaš možnost odznačit vse. Problem je, da če imaš AMD čipovje na matični, da se tisti driverji avtomatsko zraven naložijo in pri meni to pomeni, da se mi sesujejo windowsi.

Ja, je pa res, da novejši špili ne delajo s temi starimi driverji... Samo driveji na strani proizvajalca, bi naj 100% delali (no, pri AMDju ponavad prvi driveji ne delajo), sam kaj ko proizavalc kr kmalu pozabi te posodabljati.

theBill ::

Včeraj naredil update BIOS-a matične in pa Miraldijev predlog, avtomatski popravek http://support.microsoft.com/kb/2665946

Ponovno se mi je obesil in popravil driver grafične pri F1 2012 (20 minut), Battlefield 3 po 30 minutah in zraven javi še DirectX napako, Wolfenstein že v štartu nikakvi FPS in enake težave kot zgoraj, težko za igrat, po 20 minutah se je pa še driver obesil.

Medtem pa F1 2013 uro in pol brez težav, Crysis eno uro. Res se mi da 4 in več ur špile nažigat za testiranje.

Kateri program lahko uporabim za nižat frekvence - AMD Catalyst control center, MSi Afterburner?

Opazil sem še, da ko začnem igrat nek špil me tipkovnica na začetku zafrkava, dela z zamikom, posamezne tipke se ne odzivajo. Najprej sem pomislil na slabe baterije, ampak kasneje v špilu tipkovnica dela normalno, tega pri Nvidiji ni bilo. Se še komu to dogaja?

Pisal sem tudi Raymondu iz PowerColor suppporta, kateri daje replye na Newegg strani, moram rečt svaka čast za support, odgovoril je še v istem dnevu in mi bo poslal BIOS, le fotko zadnje strani grafične mu moram poslati.

FlyingBee ::

You have been warned!

D3m, a sploh kaj za vprašat?

theBill ::

Stojan, če nimaš kej pametnega povedat, lahko temo mirne duše izpustiš.

S tem, da me že grafa jebe, nekega dodatnega podjebavanja res ne rabim, se pa težava z black screeni dogaja pri vseh proizvajalcih R9 290, če ciljaš na Powercolor.

D3m ::

Boš danes posodobil BIOS za grafično?
|HP EliteBook|R5 6650U|

FlyingBee ::

dobro je, poceni je ... BIOS je treba posodobit

M-XXXX ::

Če še nisi odvil frekvenc začni s tem!!

theBill ::

D3m, danes mu pošljem fotko in on meni BIOS, kolikor sem uspel razbrati iz raznih forumov gledajo serijsko številko grafe in če sploh potrebuje nov BIOS, zato to rešujejo individualno in ne objavijo novega BIOS-a na njihovi spletni strani.

Strojan - obvoz

FlyingBee ::

theBill je izjavil:

D3m, danes mu pošljem fotko in on meni BIOS, kolikor sem uspel razbrati iz raznih forumov gledajo serijsko številko grafe in če sploh potrebuje nov BIOS, zato to rešujejo individualno in ne objavijo novega BIOS-a na njihovi spletni strani.

Strojan - obvoz

ok, se odkljukam, sicer pa srečno z Radeonko ... TheBill se izgovori "debil", kar očitno

theBill ::

FlyingBee je izjavil:

theBill je izjavil:

D3m, danes mu pošljem fotko in on meni BIOS, kolikor sem uspel razbrati iz raznih forumov gledajo serijsko številko grafe in če sploh potrebuje nov BIOS, zato to rešujejo individualno in ne objavijo novega BIOS-a na njihovi spletni strani.

Strojan - obvoz

ok, se odkljukam, sicer pa srečno z Radeonko ... TheBill se izgovori "debil", kar očitno


To je samo zato, da ljudje brez domišlije lažje žaljivko najdejo.

theBill ::

Da malo updejtam temo, če bo še kdo imel podobne težave s Powercolor R9 290 PCS+

Nov BIOS so mi iz Powercolorja poslali po mailu v dveh dneh, še enkrat svaka jim čast za customer support. Danes sem se spravil k flashanju, in zaenkrat vse v redu. Wolfenstein je delal dve uri brez kakršnegakoli problema (več se mi pač ni dal igrat), vse na max, 60 FPS je grafa držala brez kakršnihkoli težav. Prej igra nikoli ni delal več kot pol ure, pa še to je bilo potrebno nižat nastavitve, kljub temu pa so bili FPS obupni, lag in sprotno risanje tekstur. Tudi občasna neodzivnost tipkovnice je izginila.

Nov BIOS je tudi izboljšal rezultate Unigine Valleya, Unigine Heaven in 3DMark 11, se pa grafa tudi nekoliko bolj greje, kar pa zaradi PCS+ hladilnika ni težava. Prej je prišla ob polni obremenitvi do max 63 C, zdaj do 69 C.

Zgleda da reklamacija ne bo potrebna. Še enkrat hvala vsem za pomoč in predloge.

D3m ::

Ni za kaj.

Lp.
|HP EliteBook|R5 6650U|

galu ::

Za vse ostale, ki jim black screen dela težave v 2D mode:

Falkentyne @ OCN
I explained this before.
This black screen from power transitions occurs because the memory clock jumps up to full speed (1250, etc), while the GPU voltage (which also controls the IMC--this is the problem) is STILL running at idle volts of 0.9xxx). That idle voltage is too low to handle the IMC, which is controlling the memory running at that speed (this is NOT due to defective memory modules btw), and thus the card black screens.

Another test you can do, to see (usually a few MHz beyond tho) where you will black screen, is to either run the refresh rate at 144 hz (only possible on 144 hz monitors) or find a way to LOCK the memory (and ONLY the memory) at the full 3D speeds, WITHOUT having the core running at 1000 or 947 MHz or whatever the default 3D speeds are) with the idle voltage at 0.9xx. If you can manage that, you should see massively flickering lines on the desktop, without black screening, since you will already be at a high power memory clock, instead of transitioning from 150 MHz to it.

The fix, as you found out, is to increase the GPU voltage, which ALSO increases the idle voltage to the IMC as well. (previous generation cards used separate voltages for idle clocks and 3D). This Is purely a bios/design problem. The IMC should NEVER be running at 0.9xx when the memory jumps to full speed, or, alternatively, there should be 'lesser' memory speed jumps, for when a light load is put on the GPU, so the memory doesn't jump from 150 MHz to 1250, but instead it could be 500 MHz for a very light load (like when the core goes from 300 to 450 MHz), etc.
Tako to gre.

Napajalc ::

Si bom sposodil temo:
Imam univerzalni vodni blok v velikosti, da pokriva cel gpu procesor (jedro in rob procesorja)
Gre za referenčno R9 290, Zanima me če je gpu jedro nižje oz v isti višini kot je srebrni rob gpu procesorja.
https://www.google.si/search?q=r9+290+r...

Po tej sliki sodeč je Gpu nižji od roba. A lahko kdo z iskušnjo in z prve roke potrdi če je res tako.

Hvala

Napajalc ::

Sem reskiral garncijo in razdrl r9 290, jedro je višje od roba procesorja, kar pomeni, da univerzalni vodni bloki pašejo na to grafično kartico. Dodatno je bilo potrebno izdelati 2 custom heatsinka za napajalni del, levo in desno vodnega bloka sem pritrdil 8 cm ventilator da hladita 16x ram + 2x custom hladilnike.
Rezultat: oc 1050/1350 (nisem še testiral več) gpu ima 10 stopinj manj kot original 56/66 +/- 4 stopinje spajki. Celotna kartica je topla, prej cela vroča. Gpu se z vodnim blokom downclocka bistveno manj kot z original hlajenjem, ~1040 mhz. In seveda najpomembnejše, grafična kartica je neslišna :).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

AMD (ATI) Catalyst™ (strani: 1 2 3 415 16 17 18 )

Oddelek: Zvok in slika
850129498 (39977) ferdo
»

atikmdag.sys - rabim pomoč

Oddelek: Pomoč in nasveti
255621 (4104) The Player
»

SSD Ročno formatiranje? Nujno

Oddelek: Strojna oprema
467360 (6641) miraldi
»

PC med igranjem random ugasne.

Oddelek: Pomoč in nasveti
173747 (3427) --MiRaLdInJo

Več podobnih tem