» »

Kje kupiti čisti helij oz. napolniti balone z njim?

Kje kupiti čisti helij oz. napolniti balone z njim?

LJ4L ::

Živjo!
Ker se bliža poletje je čas, da se malo pozanimam naokoli kje v Ljubljani (Šiška) ali pa na Bledu oz. v Lescah/Radovljici bi lahko dobil jeklenko čistega helija za mojo malo letečo žverco po imenu Air Swimmers Shark. Google mi vrže samo MagicBaloni.si pa še to nevem, če je 100% helij. Mešanice pa menda ne delujejo najbolje. Mogoče kdo ve kje se da kupiti jeklenko ali pa, da mi ga kar napolnejo?

Hvala in LP
LP from LJ
  • spremenil: LJ4L ()

St235 ::

Za akšne stvari se je najboljše obrnit na Messer Slovenija podjetje za proizvodnjo in distribucijo tehničnih plinov d.o.o. V ljubljani imajo poslovalnico v črnučah.

LJ4L ::

Hvala! Sem našel njihovo spletno stran. Mogoče veš okvirne cene?
LP from LJ

St235 ::

mislim, da je helij okol 150€ na kilogram. Mal ugibam, ker že lep čas nisem kupoval čistega helija. Za žure so dost boljše mešanice z obogatenim zrakom :)

LJ4L ::

Kilogram? Jst rabim tam pol kubika do 1 kubik helija pa bom mel za več kot eno leto :D A veš kolk kubikov ma en kilogram helija?
LP from LJ

St235 ::

Samo ti za tak balon rabiš max 0,1 kg helija .

Bistveno je kakšna je prostornina in kako težak je balon. To si izračunaj pa boš potem tudi videl ali sploh rabiš čisti helij, al je tudi mešanica za balone zadovoljiva.

LJ4L ::

Rabm približno 0,1 - 0,2 kubika. Ne vem pa kako je to v kilogramih.
LP from LJ

St235 ::

LJ4L je izjavil:

Kilogram? Jst rabim tam pol kubika do 1 kubik helija pa bom mel za več kot eno leto :D A veš kolk kubikov ma en kilogram helija?


cena na kilogram ni nič drugačna če ga ti rabš 1 kubik ali pa 1000.

Vprašanje je tudi koliko ji minimalna količina, ki jo messer proda ter kam spravit pol kubika helija, da bo zadosten pritisk za polnenje balona.

LJ4L je izjavil:

Rabm približno 0,1 - 0,2 kubika. Ne vem pa kako je to v kilogramih.


uff, samo? to pa močno dvomim, da ti bo messer prodal.

1 kubik helija je cc 0,17kg, ti pa rabiš 10% tega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

LJ4L ::

Jeklenka? Jst sem s tem mislu, da ne vem koliko je 1 kg. Vem samo to koliko rabm v kubikih. Pa tud vem, da se cena na moje potrebe ne bo spreminjala.
LP from LJ

St235 ::

Glede na to kolk malo rabiš, je opcija tudi potapljaška trgovina, ki meša trimix. V Tivoluju imaš noric (zraven bazena).

Če ti eno 10l flašo napolni z 50 bari je to okol pol kubika, pa je potem tdi razlika v pritisku več kot dovolj za polnjenje balona, stalo bo pa kakih 20EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

LJ4L ::

Aha OK. Trimix? Mot me tist mix v besedi :)
LP from LJ

St235 ::

:)
Trimix je mešanica helija kisika in dušika. Za tvoje potrebe bi ti pač napolnil čisti helij.
Noric, če se ne motim ima mešalno postajo in lahko po potrebi prilagaja mešanico. Bo pa cena na kilogram kakih 2-3x višja kot pri messerju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

LJ4L ::

Aha. Tega norica ne najdem na internetu. Bi prosil za link. Pol moram pa res spat 8-O
LP from LJ

St235 ::

Sorry, moj typo. Pravilni zapis je Norik
http://www.norik-sub.si/

zee ::

Nazadnje sem kupil piksno s helijem v City parku v Ljubljani v eni trgovini s pripomocki za zur. Stala je nekih 5-6 EUR.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

radmannsdorf ::

Tehnični Plini Jesenice

eric_cartman ::

Kaj češ lepšega (boš imel pa za dalj časa): Gor maš že nastavek, pa ni ti treba skrbet če bo zadost velik pritisk.

http://www.plin-center.si/artikel/party...

Zgodovina sprememb…

eric_cartman ::

Ne morem popravit posta:

Tukaj imaš še nekaj več izbire in tudi malo cenejši so:
http://www.magicbaloni.si/561-baloni-he...

LJ4L ::

@zee Pa si ziher da je to čisti helij in ne neka mešanica?

@radmannsdorf Hvala. Na njih sem tudi že pomislil.

@eric cartman MagicBaloni.si sem že opazil pa tud pri njih nisem čist ziher glede tega a mešajo al polnejo čisti helij. Mogoče veš?

Očitno bom mogu it po seznamu pa kontaktirat vse tukaj naštete ponudnike glede čistosti.
LP from LJ

imagodei ::

> "Očitno bom mogu it po seznamu pa kontaktirat vse tukaj naštete ponudnike glede čistosti. "

Dejansko boš prej fertik tako, da greš po seznamu, kot če boš tukaj spraševal uporabnike, kolk so čisti plini pri posameznih proizvajalcih/dobaviteljih.
- Hoc est qui sumus -

zee ::

Pa si ziher da je to čisti helij in ne neka mešanica?


a) Cistega helija ne bos dobil nikjer za male pare.
b) Helija je v tisti piksni vec kot dovolj za tisti tvoj baloncek.
c) Kompliciras povsem brez potrebe.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

LJ4L ::

 U SURE?

U SURE?

LP from LJ

St235 ::

LEj, če hočeš čisti helij potem boš to dobil edino v trgovni s tehničnimi plini ali potapljaški trgovini. Ti razni happy paketi za napihovanje balonv pač so kar so, predvsem pa ti nobeden od teh ne bo jamčil za čistost plina.

Ali sploh rabiš čist plin pa boš ugotovil takoj ko stehtaš kaj pravzaprav dvigaš. Malo ponovi srednješolsko fiziko in kemijo pa boš mel manj problemov s tem.

In ne, tista mala piskna niti pod razno ni dovolj za tak balon. Tista rdeča aliminijasta pa po napisanem sodeč zadostuje za tvoje potrebe.

mitja73 ::

Mi smo jo šli tega istega sharkyja napolnit kr v potapljaško trgovino tuki v Tivoliju, je bilo še najcenejše.
Ima pa ta balon bolj švoh šive tako da v kakem tednu ali dva počasi spusti. In na mrazu se helij "skrči", da ne boš mislil da ti spušča ko ga boš nesel do avta ;-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mitja73 ()

St235 ::

Kakorkoli zadevo obračaš je helij drag. Lahko se pa doma poigraš in narediš vodik. Z lebdenjem ne bo problema, ker je še lažji od helija, če kaj zajebeš bo pa še lep ognjemet.

LJ4L ::

Res hvala Lakotnik29! Ampak pirotehnik pa ne mislim postat :)) Bom pol res probal v tivoliju nabavt eno jeklenko, ker nimam živcev, da bi fural od Tivolija do Šiške avto ali motor na katerega je privezan leteč morski pes.
LP from LJ

mitja73 ::

LJ4L je izjavil:

Res hvala Lakotnik29! Ampak pirotehnik pa ne mislim postat :)) Bom pol res probal v tivoliju nabavt eno jeklenko, ker nimam živcev, da bi fural od Tivolija do Šiške avto ali motor na katerega je privezan leteč morski pes.


Sej to podreš sedeže v avtu in gre not, men so ga nafilali za par evrov takrat. Ma pa to vsaka potapljaška trgovina ali društvo.

St235 ::

Ma pa to vsaka potapljaška trgovina ali društvo.


ne ravno, te mešalne trimix postaje so kar lep strošek. Nova sub v kamniku vem, da jo ima. DPD Bled pa mislim, da ne. Lahko jih pa pokličeš in vprašaš.

imagodei ::

Specifična gostota Helija je 0,1785 kg/m3. Torej ima 1 kubik helija slabih 20 dek. Če ga kupiš en kilogram, je to 5,6 kubikov.
- Hoc est qui sumus -

Er333 ::

Helij ima verjetno tudi Plinstal na Jesenicah, kjer prodajajo vse sorte plinov.
Z bleda do jesenic pa tudi ni deleč.

Phantomeye ::

heh, to nekak pojasni, zakaj so tisti baloni, ki jih prodajajo na raznih eventih tko dragi... no vsaj eden izmed razlogov...

imagodei ::

Razlog je v tem, da Helij uhaja iz atmosfere in je na Zemlji precej omejen plin. Nastaja z radioaktivnim razpadom, drugih virov nimamo. Prisoten je pa v zelo nizkem procentu.
- Hoc est qui sumus -

Kac ::

Iz 40 literske jeklenke s tlakom 300 bar dobiš približno 40x300=12000 litrov plina, pri normalnem tlaku 1 bar.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kac ()

Blazz ::

nas je 12 literska flaša helija (200 bar) pred parimi leti prišla pod 100 eur (pri Messer). In ja večina potaplaških društev nima trimixa torej tudi helija ne. Če že imajo je nitrox, kar pa nima veze s helijem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blazz ()

driver_x ::

Nazadnje sem jeklenko s helijem za balone dobil v lokalnem merkurju.

energetik ::

LJ4L je izjavil:

Res hvala Lakotnik29! Ampak pirotehnik pa ne mislim postat :))
Tako grozno pa spet ni, če glih ne šariš z vžigalnikom v bližini.
Vzameš star PC napajalc, 12V linije priklopiš na eno elektrodo, maso na drugo. Za elektrodo lahko recimo uporabiš star jedilni rostfraj pribor. Naliješ vodo v večjo plastično posodo, dodaš kis za vlaganje za povečanje prevodnosti in čez negativno elektrodo povezneš tvojega šarkija, pa maš lepo nafilano z vodikom.
Tam pri 10A toka kar lepo brbota vodik, ne bi smelo dolgo trajati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

negotiator ::

@energetik

Vzameš sodo bikarbono kot elektrolit.
All easy problems have already been solved.

energetik ::

Tudi OK. Sam ne jedilne soli, ker potem imaš probleme s klorom.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Šrilanka bržkone z balonskim internetom Google Loon

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
177607 (5434) BT52
»

Nakup helija oziroma balonov s helijem

Oddelek: Loža
3234460 (33191) Kamran
»

Balon napolnjen s helijem

Oddelek: Znanost in tehnologija
74302 (3251) imagodei
»

Cepelin

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
144251 (3684) ql000
»

vdihavanje helija

Oddelek: Loža
218444 (7989) zlabo

Več podobnih tem