» »

Opravljanje praktičnega izobraževanja (praksa)

Opravljanje praktičnega izobraževanja (praksa)

Mare3 ::

Sem študent višje šole za logistiko in pogoj za končanje študija je med drugim tudi praktično izobraževanje. Opraviti je potrebnih 800 ur v kompletu oz. 2x po 400 ur. Problem je v tem da me podjetja enostavno nočejo vzeti da bi opravil teh 800ur. Ker sem poskusil preko vseh možnih vez dobiti prakso in brez uspeha sem se odločil da bom pač prosil podjetje mojega kolega naj mi podpiše pogodbo in izpolni tabelo kjer je potrebno vpisovati ure. Rekel je da ni problema a je po podrobnejšem pregledu računovodkinja sporočila naslednje: "Pogledala sem pogodbo. To ni na isti način kot praksa v srednji šoli. V tem primeru je to doba 20 tednov oz. 800 ur, kar pomeni da mora pogodbenik – študent biti prisoten pri Vas, saj ga je potrebno tudi prijaviti na zavodu za zdravstven zavarovanje, plačevati davke in prispevke, mu določiti mentorja kateri ga bo učil in sodeloval z šolo, mu verjetno izplačati tudi določen znesek, ko pa se pogodba zaključi narediti poročilo o praktičnem izobraževanju ….. skratka treba narediti zavarovanje, poskrbeti za varnost pri delu – narediti izpit za določenega študenta, sodelovati z šolo."

Seveda se to njemu ali kateremukoli drugemu podjetju ne izplača, ker od mene nima nobene koristi. Sedaj pa me zanima kako v tej naši deželi sploh zaključiti šolanje ko ti pa šola ne poišče prakse, podjetja pa nočejo vzemati študentov?

St235 ::

Seveda se to njemu ali kateremukoli drugemu podjetju ne izplača, ker od mene nima nobene koristi. Sedaj pa me zanima kako v tej naši deželi sploh zaključiti šolanje ko ti pa šola ne poišče prakse, podjetja pa nočejo vzemati študentov?

tole je problem, ne pa to, da ti šola ne poišče prakse.

harmony ::

Visja sola - izredno predvidevam.

Ker ce si redno potem ti mora sola priskrbeti firmo.

Mare3 ::

Izredno ja. Se pravi ne morem dokončati šolanja in sem 3 leta in več tisoč € vrgel proč zaradi tega ker me nobeno podjetje noče vzeti in naučiti stvari ki bi mi prav prišle pri iskanju kansejše zaposlitve.

Engineer_ ::

za pomoč prosi šolo. Prosi jih za kak seznam firm kjer so študenti opravljali prakso itd itd itd ;) Morda jih prosiš za pomoč pri iskanju firme.. =)


in zakaj zaboga si šel delat šolo kjer si plačal več tisoč eur in pustil tam nekaj let brez da bi se prej pozanimal kak je zaključek? Jaz na šolo ki zahteva 20 tednov prakse, ki ti jo oni ne priskrbijo, ne bi šel lol.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

Mare3 ::

Zato ker si nisem mislil da bo tak problem dobiti prakso, za katero ne zahtevam nobenega plačila in bi vseh 800 ur opravil zastonj. A kot kaže šele sedaj dojemam da v kakšni banani živimo.

bluefish ::

Hm, če še prakse ne najdeš, kako bo šele z rednim delom.

Engineer_ ::

ne živimo v banani. Zakaj državo opišeš kot banana, če si ti nezanimiv za podjetja?

also za podjetje nisi zastonj. Nekdo te mora nadzirat in te učit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

shadeX ::

ne živimo v banani. Zakaj državo opišeš kot banana, če si ti nezanimiv za podjetja?


Zato ker je gospodarstvo v k***u. Podjetja propadajo, tista ki so pa na pozitivni nuli, selijo proizvodnje v tujino in posledično je manj dela za nas.

Pojdi v Nemčijo, Avstrijo, Švico. Tam ni teh problemov. Vsaj v takšni količini kot tukaj ne. Kako si potem upaš reč da to ni banana?

Bananska republika (tudi banana republika) je slabšalna oznaka za politično nestabilno državo, ki je ekonomsko odvisna od poljedelske monokulture in ji vlada majhna, bogata in korumpirana politična elita.

Berserker ::

Če si izreden, potem moraš sam poiskat praktično izobraževanje.

Na letnik je 400 ur. Pa ne mi rečt da je tako težko najdit prakso. Sem isti program ter sem normalno opravil prakso v podjetju ki počasi propada v bližini MB, ampak me nihčer ni nagnal vmes. Kaj si probal v kakšni trgovini ali pa podjetju. Kaj pa kakšno skladišče?

Država celo da neka sredstva podjetju če te vzamejo.

Zgodovina sprememb…

JH84 ::

Najprej je potrebno razjasniti, da podjetja dobijo plačano s strani šole/države, da vzamejo študenta na prakso. Za višjo strokovno šolo (400 ur) lahko povem iz prve roke, da je podjetje dobilo 2 leti nazaj cca 1000 EUR ko sem šel na prakso.

Drugače pa se vsako dobro podjetja zaveda, da se dober kader vzgoji (govorim z vidika dijakov/študentov). To pomeni, da mora biti človek na začetku voden, nadziran in poučen...in potem se še zavarovanje in varnost pri delu omenja kot nek 'luksuz'. Katastrofa.

V sloveniji je žal ostalo malo dobrih podjetij, v te pa je zelo težko pridet.

PrihajaNodi ::

Prakso je približno tako težko poiskati kot zaposlitev. Brez skrbi tudi zdravniki so na zavodu ker ne dobijo specializacije, pravnikov kar 8000, en kup ekonomistov in inžinirjev, pa tako naprej. Če ni podjetij, ki bi zaposlovala inžinirje tudi ni potrebe po kadrovnikih.

Če imaš v bližini Avstrijo pojdi tja v kakšno skladišče.

Država celo da neka sredstva podjetju če te vzamejo.


A imaš kak link za tole? Če je prej napisal da mu morajo plačevati prispevke...

Zgodovina sprememb…

jalovec09 ::

Kaj pa tujina, saj to je zdaj že nekaj normalnega, da se preseliš v tujino ali pa tu ostaneš doma pri starših za vse večne čase.

Jerry000 ::

harmony je izjavil:

Visja sola - izredno predvidevam.

Ker ce si redno potem ti mora sola priskrbeti firmo.


Ni res, sem bil redno in sem moral sam priskrbeti si firmo za opravljanje prakse. Je bilo pa zame tudi malo težje...pisal sem ponudbe in povpraševanja in nisem dobil odgovora. Tam kjer pa sem, sem šel na razgovor, šef je rekel da mi bo poslal nek testni projekt da vidi moje delo in razmišljanje. Tega projekta nisem dobil nikoli, pa sem mu poslal 3 maile kdaj lahko pričakujem in ni bilo odgovora. Je pa res da sem naredil portfolio stran in gor objavil (do takrat) vse izdelke. Nato sem dobil prakso kjer sem imel plačano lepo.

Da se, ampak je kot zaposlitev, moraš se malo potruditi, pokazati kaj znaš in 1 firma te bo sigurno vzela;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jerry000 ()

Jerry000 ::

jalovec09 je izjavil:

Kaj pa tujina, saj to je zdaj že nekaj normalnega, da se preseliš v tujino ali pa tu ostaneš doma pri starših za vse večne čase.


Ja...nažalost je tko da slovenci bežijo stran od slovenije

Boone ::

Jaz sem po 6ih letih prejel iz podjetja "odgovor" na moje poizvedovanje o praksi. Če lahko avtomatskemu sporočilu sploh rečeš odgovor. Od cca. 10ih podjetij sem dobil samo 2 odgovora.

Invictus ::

Kaj pa si pričakoval?

Da te vsi kar čakajo?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Boone ::

@Invictus: če je to letelo name. Nisem pričakoval odgovorov od vseh, še manj pa da bodo vsi pozitivni. Sem pa vseeno pričakoval da bo odstotek nekoliko višji. Čeprav pri 10 podjetjih gre za dokaj majhen vzorec tako da neke hude zaključke iz tega ravno ne moreš vleči.

Tudi razumem, da če nekoga ne zanima, da preprosto ne odgovori. Jaz bi si (na njihovem mestu) sicer vzel 30 sekund in napisal nazaj vsaj en stavek, ampak ok.

PrihajaNodi ::

Mogoče je dobro da greš kar osebno do kakšnega trgovca aka Lidl, Mercator, Tuš...Sicer ne vem ali zahtevajo da opravljaš prakso prav iz tvojega dela ali samo toliko da vidijo da si nekje pač bil suženj in si recimo na pošti solitral pisma?

harmony ::

Jerry000 je izjavil:

harmony je izjavil:

Visja sola - izredno predvidevam.

Ker ce si redno potem ti mora sola priskrbeti firmo.


Ni res, sem bil redno in sem moral sam priskrbeti si firmo za opravljanje prakse.


Ne vem sicer kje, ampak povsod kjer si redni student, ti mora sola priskrbeti prakso.

PrihajaNodi ::

Pri nas je edina razlika ta da dela enostavno ni, šibka potrošnja...Tako da tele prošnje ti pomagajo kot kovanček v reko, ki ti uresniči željo.

Stanje se bo izboljšalo, ko bo zacvetelo gradbeništvo in prodaja nepremičnin, kjer pa že opažam izboljšanje. In tista podjetja, ki so in bodo preživela jim bo šlo samo še navzgor. Še banka sprosti posojila, pa ma da se v roku 10 letih zadeve popravijo.

Jebac18 ::

harmony se motiš glede redne prakse, da ti šola priskrbi mi smo mel tok nasposobno na šoli, da smo si skoraj usi zrihtali sami edino ene 5 jim je šola zrihtala. drugače pa ja firma dobi denar od države to lahko tudi jaz potrdim iz prve roke.

Jerry000 ::

harmony je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

harmony je izjavil:

Visja sola - izredno predvidevam.

Ker ce si redno potem ti mora sola priskrbeti firmo.


Ni res, sem bil redno in sem moral sam priskrbeti si firmo za opravljanje prakse.


Ne vem sicer kje, ampak povsod kjer si redni student, ti mora sola priskrbeti prakso.


FERI

PrihajaNodi ::

Še en resen nasvet potem pa zaključim s to temo, pojdi osebno v podjetje Niko Transport.

Druga opcija ti je recimo Luka Koper.

Lep pozdrav,

Nodi

Berserker ::

Jerry000 je izjavil:

harmony je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

harmony je izjavil:

Visja sola - izredno predvidevam.

Ker ce si redno potem ti mora sola priskrbeti firmo.


Ni res, sem bil redno in sem moral sam priskrbeti si firmo za opravljanje prakse.


Ne vem sicer kje, ampak povsod kjer si redni student, ti mora sola priskrbeti prakso.


FERI


Na višji šoli je tako, da ti šola mora poiskat praktično izobraževanje in to so nam res parkrat ponovili. Za logistiko je res najmanjši problem dobit prakso, saj lahko to opravljaš v vsakem malo večjem podjetju, trgovini, domu za ostarele ali pa v skladišču.

Glede sredstev, ki jih nameni država podjetjem za praktikante: http://www.mgrt.gov.si/nc/si/medijsko_s...

Jerry000 ::

Aja, za višje šole ne vem, zgleda da je res od šole do šole različno



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Inženir Informatike (VSŠ)

Oddelek: Šola
63146 (2824) Alcarin
»

Oglas: Plačam za prakso (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
5614610 (11379) r3dkv1c4
»

Visja sola informatika (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7930091 (20257) drzni86
»

Obvezna praksa (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5116232 (14960) BlueRunner
»

Delovna praksa

Oddelek: Šola
122287 (1461) Maximus

Več podobnih tem