» »

mala čistilna naprava - izkušnje

mala čistilna naprava - izkušnje

psipsi ::

Živjo!

Ker pri nas kanalizacije ne bo, moram do leta 2017 vgraditi domačo čistilno (biološko) napravo. Ker je ponudba različnih tipov čistilnih naprav zelo velika, me zanima, ali ima že kdo vgrajeno, kateri tip in kakšne so pozitivne in/ali negativne izkušnje (okvare, vonjave, servisi). Zanima me tudi, koliko stroškov je s tako napravo vezanih v času obratovanja?

Hvala lepa in lp,
Janez

...:TOMI:... ::

Kupi čim bolj enostavno, s čim manj komponentami, da se lahko čim manj pokvari.

Pozanimaj se na komunali, kaj vgraditi, saj je danes veliko nategunov s strani prodajalcev. Tako jim tudi lahko j..š mater, če slučajno ne bo ustrezen izpust, saj komunala pride pogledat zadeve.

Pa dogovorite se s sosedi, da kupite eno malo večjo, boste namesto 5000€ na hišo dali 1000€, če bo priklopljenih par hiš na MKČN. V tem primeru je treba narediti pogodbo in določiti skrbnika ter fond, če se kaj pokvari.

Vrst mkčn je kar nekaj, najmanj 5 ali 7 različnih tipov delovanja je, niso vsi tipi za vse režime.

Bistvo čn je,v žogicah in v vpihanem zraku, tak način delovanja imajo. Zrak spodbudi bakterije, da razkrajajo, bakterije se pa zadržujejp na žogicah. Tisti, ki ti bo govoril o praških (encimih, vecenetu-smrdi smrdi smrdi, kako srmrdi reklama), od takega prodajalca hitro stran.

Na spletu imaš spisek MKČN, vendar med temi "dovoljenimi" oziroma ustreznimi so tudi neustrezne, zato previdno pri nakupu. To ni nakup za 2 leti, to je za 25 ali več let.
Tomi

Heisenberg ::

Mi smo pri hiši (za cca 50ljudi) namesitli BČN, po 8ih letih smo pozabili da jo sploh imamo, nobenega vzdrževanja, samo 1x letno praznimo in to je to...pri komunali plačamo samo še 15€, to je vse - prej smo okoli 90€

zrataj4201 ::

Moj kolega se je zelo zanimal za te stvari. Na koncu pa je največ zvedel pri nacenejšem ponudniku.Vseeno je drago, saj samo za opremo in certifikat hoče nekje od 1500 do 2000 eurov. Vgraditi, pa si jo moraš sam. Sam princip delovanja, pa je zelo enostaven. Potrebuješ plastično posodo za 2,3,4,5...tisoč litrov, nekaj vrst peska in specialni filc. Ko začnes uporabljati, se nekje v 14-20 dni ustvarijo in razmnočijo bakterije za razgradnjo na filcu in to je to. Same bakterije se razvijejo same iz tvojih iztrebkov (so že tam).Tja ne spuščaš močnih čistil ali čistil z klorom, prav tako ne izpusta iz pralnih strojev. Vode priteče ven očiščena (ne pitna), navsezadnje ima certifikat.LP

ivanuscha ::

Ali bo od 2017 čistilna naprava res obvezna? Mi imamo doma 3 prekatno greznico trenutno. Dvomim da bo država lahko ljudi prisilila v nakup, strošek je velik.
Se pravi, da ne gredo vsi izpusti iz hiše v MČN?? Pomivalni stroj, pralni stroj...
Saj je nemogoče ločit, iz bajte pride itak samo ena cev.

mihec87 ::

Lahko gre pri nekaterih samo je malo omejitev recimo pranje večih pranj eno za drugim oz odvisno od velikosti/delovanja(kompresor, vsipanje bakterij not)

...:TOMI:... ::

Nobenih bakterij se ne vsipava.

Problem pri MKČN so maščobe, mleko in tudi voda z okusom je problematična, če jo zliješ v odtok in gre v MKČN na čiščenje.

Je nekaj omejitev, niso pa spet tako zelo stroge te omejitve, da bi morali sedaj drastično spremeniti svoje navade. Vsak "prekršek" boste "plačali" s tem, da bo slabše delovala ali pa sploh ne bo. Kjer so težave, tam tudi odteka denar za odpravo težav.
Tomi

Heisenberg ::

V našo čistilno napravo gre VSE od A (dreka) do Ž (kemikalij) do danes deluje vse še kot prvi dan.

dreta ::

billy ::

Da si sposodim tole temo.

Koliko smotrna je vgradnja BČN pri novogradnji kjer že obstaja kanalizacijsko omrežje?

Zanima me na dolgi rok, namreč komunalno podjetje je pred kratkim zelo povišalo storitve in sigurno se bo to samo dražilo v prihodnje.

oz da vprašam drugače, kaj vse mora človek vgraditi, da se izogne plačevanju vseh komunalnih storitev? in kako to kontrolirajo oz kako vedo? kaj pa javne odplake?

K0l1br1 ::

Komunalni prispevek za kanalizacijo si plačal? Koliko? Če si ga, si ga približno enako, kot stane MČN.
1x letno praznijo, kar se nabere na dnu, kolikor vem.

billy ::

Ne vem, ker je bil v ceni parcele, je pa plačan ja, brez itak ne izdajo GD?

K0l1br1 ::

Jaz ga nisem plačal, ker kanalizacije še ni bilo

billy ::

Koliko pa stane odvoz? pa baje mora biti zakonsko 1x na 3 leta.

fikus_ ::

Finančno se ti bolj splača, če koristiš kanalizacijo! Imam čistilno in še vedno plačujem nekaj za odplake! Ne vem ti napisat, kolikšen delež polnega stroška. Po razlagi s komunale, zato ker prečiščene odplake še vedno gredo nazaj v naravo.

Praktično so pa te čistilne malo boljše kot navadne greznice. Isto moraš 1x letno prazniti (navodila za uporabo ČN), v bodoče pa obljubljajo eko fašisti še monitoring in meritve dejanske stopnje čiščenja. To bo seveda plačljivo!
Glede reklame trgovcev, da se tako prečiščeno vodo da uporabljati za zalivanje vrta, pranje avta je eno veliko zavajanje, razen če so sami pujski, ki se valjajo v lastnih pol očiščenih fekalijah.

billy ::

Banda, ne da se izognit vsem teh dodatnim davkom ne...

Miha 333 ::

billy je izjavil:

Da si sposodim tole temo.

Koliko smotrna je vgradnja BČN pri novogradnji kjer že obstaja kanalizacijsko omrežje?

Zanima me na dolgi rok, namreč komunalno podjetje je pred kratkim zelo povišalo storitve in sigurno se bo to samo dražilo v prihodnje.

oz da vprašam drugače, kaj vse mora človek vgraditi, da se izogne plačevanju vseh komunalnih storitev? in kako to kontrolirajo oz kako vedo? kaj pa javne odplake?

Če je možen priklop na kanalizacijsko omrežje, je ta obvezen.

#000000 ::

Če je možen priklop na kanalizacijsko omrežje, je ta obvezen


Tako je, vsaj na območju MOL.

Invictus ::

billy je izjavil:

Banda, ne da se izognit vsem teh dodatnim davkom ne...

Ti davki so zato, da folk ne živi v svinjakih.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

fikus_ ::

Kljub ustrezni čistilni napravi (tako piše na papirjih od ČN) še vedno plačujem za odpadne vode! Tudi vodo imam svojo! Sedaj pa razumi če moreš?!

To, da plačujemo davke, še ne pomeni, da bo okolje zaradi tega bolj čisto.

Invictus ::

fikus_ je izjavil:

Kljub ustrezni čistilni napravi (tako piše na papirjih od ČN) še vedno plačujem za odpadne vode! Tudi vodo imam svojo! Sedaj pa razumi če moreš?!

To, da plačujemo davke, še ne pomeni, da bo okolje zaradi tega bolj čisto.

Komunalščina ni davek ;).

In okolje je bolj čisto zaradi teh dajatev, saj igra na logiko, če bom plačal, bom pa še koristil...

V osnovi so ljudje navadne svinje. Večina jih je nesposobna svoj drek spucat za seboj, kaj šele kaj več.

BTW. če imaš kanalizacijo in investiraš v ČN, da boš prišparal, je to najbolj butasta investicija ever...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

videc ::

@OP:
Poglej si pogoje od komunalnega podjetja, ki si jih moral dobiti pred izdajo gradbenega. Notri ti piše, da je obvezen priklop na kanalizacijsko omrežje. Oziroma če omrežja še ni, moraš narediti priklop takoj ko bo omrežje narejeno. Do takrat pa lahko imaš MČN, seveda dokler ti JKP ne pride preverjati, zakaj se nisi priklopil na kanalizacijo.
Tako da, priklopi se na kanalizacijo, pa pozabi MČN.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: videc ()

billy ::

Ma omrežje je, pa tudi plačan je bil komunalni, koliko vem. finta je, da se parcela kupuje z GD in vsem, tako da še vpogleda nimam v papirje in se sedaj malce igram z idejami kje in kako še kaj prišparati.

ampak očitno je ČN brca v temo, grem nazaj na idejo o deževnici za sanitarno vodo, saj posledično se tudi komunalni račun obračunava glede na porabo @ vodovod, tako da se bo tudi tu prišparalo nekaj :)

videc ::

ČN te stane > 2k€, če smo že na tem. Pa tudi prazniti jo moraš, kar tudi ni poceni. Verjemi.
Kako lahko kupuješ nekaj, v kar nimaš vpogleda? Najprej ti naj dajo papirje na vpogled, potem se odločaš...
Deževnica za sanitarno vodo te bo tudi stala, potrebuješ cisterno za deževnico, črpalko in pa izvedbo celotnega sistema. Ne vem, če se ti splača, če že sedaj gledaš na šparanje.

Invictus ::

billy je izjavil:

Ma omrežje je, pa tudi plačan je bil komunalni, koliko vem. finta je, da se parcela kupuje z GD in vsem, tako da še vpogleda nimam v papirje

Zahtevaj vpogled.

Saj ne kupuješ mačka v žaklju...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

billy ::

Sem rekel še :)

Videc, zbiralnik že bo, da se ne bo rabilo speljat deževnice v kanalizacijo in še to plačevat..

videc ::

Optimist. :) 100% sem, da ti bodo zaračunali. Ker obstajata dve vrsti kanalizacija, fekalna in meteorna. ;) Toliko, da veš. A imaš v projektu tudi ponikovalnico? Oziroma kako je predvideno odvajanje meteornih vod?

billy ::

Ja, skupno ponikovalno polje za 8 hiš. So mi iz nigrada napisali da trenutno ne smejo zaračunavat deževnice in gledajo samo vodovod podatek. Ključno je zaenkrat, torej enkrat bo še to prišlo, zato sem razmišljal o ČN in neodvisnosti od njih. Ampak če ne gre...

Vanich ::

Si sposodim tole temo - katere bakterije uporabljate v svoji MČN? Sam ene 2x na mesec vržem v školjko kakšno vrečko Septonic-a.
Zenkrat vse funkcionira bp, neglede na pralni in pomivalni stroj - res se pa uporabljajo samo BIO čistila, praški in tabletke.

starfotr ::

Nobenih. Biologija se sama razvije in vzdržuje ob primernih pogojih. Če pa noter zlivaš mleko, kemikalije in olja itd. ti bo pa itak vse pocrkalo.

fikus_ ::

Ko je enkrat "biologija" v ČN vzpostavljena in se ČN uporablja kot je predvideno, ni potrebe po dodatni "biologiji".
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Vanich ::

OK. Katere biološke aktivatorje bi potem uporabili, če ste zajebali stvar in v MČN zlili 5l varikine, 20l, mleka in pa 15l olja?

fikus_ ::

Mleko ne bo problematično, olja in varikina pa. Če boš tega toliko zlil noter kot si napisal, najprej pokliči komunalo, da izprazni čistilno, potem pa napolniš ČN iz odplak in uporabiš katerekoli tablete za "bio" greznice.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Vanich ::

fikus_ je izjavil:

Mleko ne bo problematično, olja in varikina pa. Če boš tega toliko zlil noter kot si napisal, najprej pokliči komunalo, da izprazni čistilno, potem pa napolniš ČN iz odplak in uporabiš katerekoli tablete za "bio" greznice.


So kakšne tablete ali prašek oz. bakterije boljše od drugih? Oziroma: katere so najboljše?

fikus_ ::

"... uporabiš katerekoli tablete za "bio" greznice. "

Katera zadeva boljša od druge, ti ne vem povedati.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

starfotr ::

Mleko ti pobije vse.

Nič se ne dodaja. Če ti biologija slučajno crkne, potem je treba vse izčrpat in pač z novo vodo zraste nova biologija.

kriptobog ::

starfotr je izjavil:

Mleko ti pobije vse.

Nič se ne dodaja. Če ti biologija slučajno crkne, potem je treba vse izčrpat in pač z novo vodo zraste nova biologija.


Ma ja itak. Jaz sem klical na servis, kjer sem jo kupil pa so mi poslali neko epruvetko in se mto zlil notri pa je bilo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Življenje v hiši: greznica ali kanalizacija

Oddelek: Loža
415144 (2346) fikus_
»

meteorna voda in kanalizacija po naši parceli (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
586832 (4649) fikus_
»

Kontaktne leče in druge stvari v odtoku

Oddelek: Loža
91233 (867) gruntfürmich
»

Podražitev komunale za več 100% (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7911662 (8792) Magic1

Več podobnih tem