» »

Kje varčevati za pokojnino

Kje varčevati za pokojnino

bastadu ::

Torej, ker imam pred sabo še več kot okoli 35 let dela in na dan, ko bom zrel za v pokoj ne morem računati na višino pokojnine, če sploh bodo, sem se odločil, da bi raje začel delati preko SP, plačeval si bi minimalne zakonsko predpisane prispevke, razliko prispevkov pa bi nakazoval na nek varčevalni račun. Toda kam bi se najbolj splačalo nalagati ta denar, da bo varen in da se bodo nabirale neke solidne obresti ... Pa ker bom imel ta denar do pokojnine za "odmisljen", enako kot imam sedaj tega, za katerega mi delodajalec plačuje prispevke, ne bi rad, da mi kater državni organ kdaj zahteva kakšen davke od tega ali kakšno podobno nevšečnost ... Hvala za nasvete!
  • spremenilo: bastadu ()

francek1 ::

Kupuj zlato....na vse ostalo ti bodo nabili davke, tako da ti na koncu ne bo nič ostalo.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

korenje3 ::

ka boš zrel za pokojnino boš imel še cca 5-10 let pred smrtjo.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

pegasus ::

Kriptovalute.

hojnikb ::

kriptovalute bojo izpuhtele, predn bo on za v penzion :)
#brezpodpisa

Good Guy ::

varčevati za pokojnino je totalno stran zmetan denar
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

sensei ::

To boš delal za enega delodajalca al za več? Glede davka pa, če se ne motim, so vsi taki dobički iz naslova šparanja obdavčeni, a niso?

BALAST ::

Ko smo že ravno pri pokojninah, koliko bi dobil nekdo pokojnine če že 40let dobiva 1000€ bruto plače, in koliko tak ki dobi 1200€?
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

Hayabusa ::

Cca 50-60% od plače.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

BALAST ::

Torej je ta graf dokaj točen? Vir Kordežev blog

"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

gruntfürmich ::

dodatno pokojninsko zavarovanje, ko ti delodajalec prispeva 75% zneska, ti pa 25%. (aha, očitno je tu problem z sp-jem)
bitstamp.
ostali pokojninski skladi.
zlato.
delnice.

v tem vrstnem redu.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

korenje3 ::

tam kjer jaz delam (sp) delodajalec pokrade vse prispevke nad 1000EUR. preostanek plače pa dobivamo v kuverti. na osebo tako lastnik (sp) zasluži cca 300-400EUR na zaposlenega. kar mu znese več kot 100kEUR na leto.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

jernejl ::

plačeval si bi minimalne zakonsko predpisane prispevke

Pri tem se moraš zavedati, da prispevki veljajo za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Če si plačuješ minimalne prispevke in se ti (bog ne daj) pred starostjo kaj zgodi, boš prejemal minimalno invalidsko pokojnino.
Za kompenzacijo bi zato moral skleniti življenjsko zavarovanje (za primer hujših bolezni) ter nezgodno zavarovanje (za primere nezgod).

Poleg tega je najbolje imeti portfelj, ki ima razpršene naložbe (glede na tveganje, geofrafsko, panožno...). V času, ko imaš do pokojnine še veliko let, večji del portfelja obsegajo nekoliko bolj tvegane naložbe (delnice, delniški oz. mešani vzajemni skladi), manjši del pa manj tvegane naložbe (depoziti, državne obveznice, obvezniški vzajemni skladi, pokojninska varčevanja z garantirano glavnico oz. donosom). To razmerje se s časom spreminja v prid manj tveganih naložb.

Hayabusa ::

korenje3 je izjavil:

tam kjer jaz delam (sp) delodajalec pokrade vse prispevke nad 1000EUR. preostanek plače pa dobivamo v kuverti. na osebo tako lastnik (sp) zasluži cca 300-400EUR na zaposlenega. kar mu znese več kot 100kEUR na leto.

Lepo da podpiraš tovrstno prakso v tvojo škodo :8).
V tem spju je zaposlenih 20-28 ljudi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

...:TOMI:... ::

Jaz ti svetujem, da živi iz danes na jutri. Če varčuješ, ti to lahko jutri izpuhti, saj nič ni večno. Kaj veš, kake bodo razmere v prihodnosti.

Tisti, ki varčujete in boste imeli denar v starosti, boste pa imeli nižje pokojnine od zasluženih, saj če imate denar, ne rabite še pokojnine. Tako razmišlja in bo razmišljala država. Tako da, čim manj denarja državi, čim več ga sproti zapraviti, najbolje za potovanja. Vprašanje, kaj se ti zgodi, preden dočakaš starost. Lahko te povozi avto in ta denar si bodo prilastili tvoji otroci in morebitni upniki.
Tomi

korenje3 ::

Hayabusa je izjavil:

korenje3 je izjavil:

tam kjer jaz delam (sp) delodajalec pokrade vse prispevke nad 1000EUR. preostanek plače pa dobivamo v kuverti. na osebo tako lastnik (sp) zasluži cca 300-400EUR na zaposlenega. kar mu znese več kot 100kEUR na leto.

Lepo da podpiraš tovrstno prakso v tvojo škodo :8).
V tem spju je zaposlenih 20-28 ljudi?


cca 40 ljudi
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

bastadu ::

...:TOMI:... je izjavil:

Jaz ti svetujem, da živi iz danes na jutri. Če varčuješ, ti to lahko jutri izpuhti, saj nič ni večno. Kaj veš, kake bodo razmere v prihodnosti.


Saj plačevanje za pokojnino je tudi neke vrste varčevanje, le da tukaj nimaš odprtih rok kaj in kdaj boš s tem denarjem naredil, če si varčuješ sam pa je denar tvoj v vsakem trenutku, lahko ga pretališ v zlato, kar denarja za penzijo ne moreš ... ne vem no, meni se vseeno zdi varčevanje malo bolj sigurno, kot bo pa pokojnina čez 35 let ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bastadu ()

gruntfürmich ::

...:TOMI:... je izjavil:

Jaz ti svetujem, da živi iz danes na jutri. Če varčuješ, ti to lahko jutri izpuhti, saj nič ni večno. Kaj veš, kake bodo razmere v prihodnosti.

Tisti, ki varčujete in boste imeli denar v starosti, boste pa imeli nižje pokojnine od zasluženih, saj če imate denar, ne rabite še pokojnine. Tako razmišlja in bo razmišljala država. Tako da, čim manj denarja državi, čim več ga sproti zapraviti, najbolje za potovanja. Vprašanje, kaj se ti zgodi, preden dočakaš starost. Lahko te povozi avto in ta denar si bodo prilastili tvoji otroci in morebitni upniki.


in potem se iz te pravljice zbudiš star in reven ter z minimalno penzijo. in po televiziji jočeš našim otrokom kako nimaš za kruh in si ubog... ja, v glavi.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

MatejMatej ::

pegasus je izjavil:

Kriptovalute.
+1
(Vendar imej v lastni offline cold storage denarnici in ne na borzi/marketu/online-walletu!)
+ nekaj malega zlata

Zgodovina sprememb…

A. Smith ::

MatejMatej je izjavil:

pegasus je izjavil:

Kriptovalute.
+1
(Vendar imej v lastni offline cold storage denarnici in ne na borzi/marketu/online-walletu!)
+ nekaj malega zlata


Razpršiti.

Kriptovalute ja, nekaj %. Zlato tudi, nekaj %. Nepremičnine tudi, nekaj % (ampak trenutno morda ni pravi čas za investicijo - saj obdobje varčevanja je dolgo, enkrat bo že pravi čas). Prav tako nekaj % v skladih, morda kakšna delnica ali obveznica (spet, tajming...).
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

sumoborac ::

Na dolgi rok 35 let samo eno - real estate (ze prevod pove svoje...). Zahtevajo malce vec truda in casa ampak na tako dolgi rok ena redkih zihr stvari (tut ce cena pade se ne sekiras, ker na 35let dolgo dobo bos prisel v plusu vn). Vse ostalo razen zlata je bullshit. Pride in gre. Zlato lahk zakoples, stanovanje lahk uporabs, z delnicami v trenutku krize nemors nc (niso ponavadi nc vredne takrt k jih najbl rabs) razn da si rit obrises.

Drugace pa ce gres na svoje, potem najbrs racunas na to, da bos do svojga 50 leta zasluzu zadosti, da si v osnovi preskrblen :)
Prid sm al pa tm ostan...

lejko0 ::

Ne varčuj, ne za pokojnino ne za karkoli drugega. Užij življenje, pelji sebe in ženo na potovanje, investraj le vase. Če se pa kdaj slučajno znajdeš v težavah se pa samo priklopi na molzni aparat socialnega brezna, v katerem živiš.

Nasvet velja tudi za vse ostale.

gruntfürmich ::

če bi ti rad pristal v tem breznu (kar definitivno je), potem izvoli.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

pijavka ::

Prejšnji teden sem dobil domov obvestilo, da če sam ne prekličem v 14 dneh od prejema, se strinjam, da bi bodo od plače trgali 6 % bruto vsak mesec za dodatno pokojninsko zavarovanje.
Povejte mnenje o tem, ali je bolje sam varčevati oz. dajati na stran, ali se odločiti za to ponudbo. Po določenem času je gotovo več koristi od "navadnega" varčevanja v banki. Nagibam se k temu, da mi ne bi trgali.

Smurf ::

Vec koristi od "navadnega" varcevanja na banki (ali recimo podobne varne ekvivalente) niti ne. Glavna prednost, ce ze, je ta, da ti trgajo od bruto in ne neto place. Glavni minus pa je, da to tega denarja do pokojnine nimas dostopa plus tezko predvidevas, kaj se bo zgodilo, ce recimo zavarovalnica propade + spremenijo se kaksen zakon.

francek1 ::

Dečki, vse te sheme in shemice so nateg; meni so pred 35 leti tudi obljubljali vse kaj drugega, kot je realnost danes. Vlagajte v zlato in diamante, pa tudi platina in srebro sta zanimiva!
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

ZaphodBB ::

Življenjska zavarovanja, pokojninska varčevanja (razni "stebri") in vzajemni skladi so vsi nategi... V smislu, da ima upravljalec več od vašega denarja kot vi.

Seveda je za mnogokaterega to boljše kot, da sam razpolaga z denarjem. Ampak mnogokateri zna pa sam bolje delat z denarjem.

harmony ::

Umrli bomo vsi tko al tko.

Martin Krpan ::

Računaj da ti upravljalci tvojega denarja od njega tudi zelo dobro živijo. Pa če denar predčasno dvigneš te država opali z 40% davka.
Vsi obljubljaji vse živo , ko je pa treba izplačti dobiš realno mogoče 1/3 obljubljenega.

Zgodovina sprememb…

jalovec09 ::

Ker sem se rodil še v Yugoslaviji se še predobro spomnem kako so nam včasih ponujal neke oblike vlaganj, varčevanj in zavarovanj in če potegnem črto vse je šlo v franžo razen tole dodatno pokojninsko zavarovanje pred 30 leti.
Pred 15 leti so bratu obljubljal čez 5-10 let in več kao bajne donose, ampak v tem danem času bi zaradi krize izgubil skloraj vse, tko da takrat je sicer šel v to a prekinil in dobil nazaj večji del vplačanega.

harmony ::

Jaz ne morem varcevati niti za sproti da bi imel za par let nekaj konkretnega npr. nwm nov avto za 15000€ kaj sele da bi sparal za pokojnino.

Smurf ::

Lahko imas pa avto za 5000EUR, pa prisparas se recimo 5000EUR zraven...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

harmony ::

Smurf je izjavil:

Lahko imas pa avto za 5000EUR, pa prisparas se recimo 5000EUR zraven...

Saj ga imam. In kaj sedaj? Avto staro 9 let, preko 200.000 prevozenih. Kmalu bodo zacele crkovati klasicne stvari in na koncu ga prodas in spet kupis jetra za 5000€.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dodatno pokojninsko varčevanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6613916 (1376) solatko
»

Zakaj nadure ne gredo v delovno dobo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5210276 (7492) solatko
»

Pokojnina in delovna doba (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5117018 (15616) connel
»

Višina pokojnine vs. prispevek ZPIZ (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
6914780 (13326) solatko
»

Premalo let delovne dobe - kaj se zgodi?

Oddelek: Problemi človeštva
4918891 (17698) amigo_no1

Več podobnih tem