» »

'Avtomatizacija' ventila

'Avtomatizacija' ventila

branc ::

Vem, malo čuden naslov, ampak drugače ne znam opisat in formiral bom zelo butasta vprašanja.

Imam takle ventil:




Želim ga upravljati na daljavo (po možnosti wireless (mokre sanje so celo, da bi iz telefona oddal ukaz)). Predvidevam, da potrebujem kakšen servo motorček. Kaj pa wireless vmesnik? Ali obstaja kakšen komplet/kit?
Gre za centralno gretje - zgornje nadstropje ON ali OFF.

Že vnaprej hvala za pomoč.

lep pozdrav,
Branko

mn ::

Išči "solenoid valve" ali "magnetni ventil"

fpbs ::

branc ::

Oba sta mi dala res dobra izhodišča. Ali mi ti motorčki dajejo možnosti brezžičnega upravljanja (je pa res, da nisem še temeljito prečesal strani)?

lep pozdrav,
Branko

Maestral ::

mn je izjavil:

Išči "solenoid valve" ali "magnetni ventil"

To za start, potem pa še kaj...
Seveda lahko krmiliš ventil na daljavo (NPR., "mobi" komande), ampak resnih masovnih in serijskih rešitev pri tem še ni, čeprav je to tehnično izvedljivo že vsaj 120let.. (daljinsko)

Zakaj? Vsaka regulacija je tudi lokacijsko posebna, če ti (npr) ne uspe preklop, a bo MOGOČE zagorelo? Boš "kuril" prekomerno? Kdo bo odgovarjal za škodo, morebitne izjemne porabe in stroške?? Tvoj "provider"?
Ja, pa ja... Seveda.

Oxford ::

Imaš krogelno pipo!! Tripotno, ki potrebuje rotacijski aktuator. Vsekakor noben izmed Jakšinih EM pogonov ni uporaben, ker so translacijski/linearni. Poglej Firštove pogone.

branc ::

Maestral,

če ti odgovorim na drugi del tvojega prispevka. V bistvu gre samo za regulacijo ali spustim vodo v zgornji štuk al ne. Delam to ročno že dve leti, rad bi samo z-avtomatiziral proces, po možnosti na daljavo. Kaj se naredi, če pustim/pozabim ventil odprt? Nič, greje mi celo nadstropje, poraba pelet se mi poveča za 1/3.
Da ne bo pomote....ko pritisne mraz (-15°C), je zgornji štuk non-stop prižgan mesece, regulacijo rabim samo v prehodnem obdobju. Kaj se naredi, če tega ventila ne odprem? Nič, zgornje nadstropje je mrzlo, poraba pelet manjša. Ni nikakršne možnosti, da bi kaj zagorelo.

fpbs ::

Ne vem iz kakšnih vzrokov hočeš imeti daljinsko upravljanje? Kaj pa na preprosto stikalno uro,ki jo dobiš za 2-3 evre, ti nebi odgovarjalo?

branc ::

fpbs, iskreno - ne bi mi, ker želim sam preklapljati.

Duhec ::

A Jakšin ventil se pa ne bi dal upravljat s kakim gsm krmilnikom ?
http://marvis-trade.si/2014/01/gsm-modu...
Ni pa poceni, to pa.

einstein :P ::

@branc

Se pravi, da bi ti na vsakih nekaj mesecev rad preklopil ventil preko telefona? Se pravi dvakrat letno? Se ti na roke ne da?
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

freesty ::

Verjetno veckrat ugasa pa priziga. Ce jih celi dan ni doma, verjetno ne kurijo. Oziroma lahko zakuri 1 uro preden pride domov, da pride v toplo hiso.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Duhec ::

einstein :P je izjavil:

@branc
Se pravi, da bi ti na vsakih nekaj mesecev rad preklopil ventil preko telefona? Se pravi dvakrat letno? Se ti na roke ne da?

Lahko ima to na kakem vikendu 100km daleč... :P

branc ::

einstein, pustiva, kaj se meni da in kaj se meni ne da, not the subject.
Kadar je -15°C,-20°C, nimaš kej pretikat. Če imaš pa tako zimo, kot je bila lani in letos (beri: nikakva), se pa te regulacije splačajo. In se splačajo, ker to pretikam že dlje časa, rad bi to še poenostavil - npr. vklopil, ko sem še na poti.

freesty je izjavil:

Verjetno veckrat ugasa pa priziga. Ce jih celi dan ni doma, verjetno ne kurijo. Oziroma lahko zakuri 1 uro preden pride domov, da pride v toplo hiso.


Si kar ujel situacijo, ja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: branc ()

einstein :P ::

Ja ok, ampak to bo pa rabil že zelo orenk oddajnik, da bo na 100km reguliral to. Preko telefona ne bo šlo afaik, ker kakor vem ponudniki mobilnih storitev ne podpirajo telefonskih regulacij na daljavo...
STAY OUT OF MY TERRITORY!

sumoborac ::

Oh jebela cesta boste še diplomiral iz snovi...

Rabiš 2 mikro stikali, en servo motorček, rele, zadosti velko ročico da bo servo motorček lahko zadevo premikal, napajanje, RPI in malce dela.

Na ročico eno matico pa os z navoji (če je to za 2x na teden potem lahko navadno, drugače je fajn met une taprave navojne (se nespomnm kako se jim reče zdele)) na servo motorček. Mikro stikali sta za na koncu, da ne trešči preko svojih meja. Potem pa malce čaranja po RPIju pa narediš home-made varjanto, ki jo furaš preko interneta (on/off). Če nimaš ravno Nokia 3310 potem bo zadeva delovala tvojim potrebam primerno.

Sumoborac
Prid sm al pa tm ostan...

joze28 ::

Kaj pa če se namesti termostat?

Relanium ::

einstein :P je izjavil:

Ja ok, ampak to bo pa rabil že zelo orenk oddajnik, da bo na 100km reguliral to. Preko telefona ne bo šlo afaik, ker kakor vem ponudniki mobilnih storitev ne podpirajo telefonskih regulacij na daljavo...

Ah jezus, ne kompliciraj!
Na ebayu se tud že okrog 100EURdobi kak GSM modul, vse kar rabiš pa je da vklaplja in izklaplja rele (preko SMSov), regulacija je pa potem lokalna. Rabiš še samo neko ugodno sim kartico - telemetrija je na 3 mesece malo dražja kot predplačniška, se pa ne jebeš z polnjenjem. V bistvu lahk polniš vsake 6 mesecev al kolk že, ukaze itak sprejema tudi po poteku 3 mesecev.

Zelo vrjetno ma ma tud Seltron v MB kaj pametnega od motorčka pa do regulacije.
Vse skup pa vklopi samo zgoraj omenjeni rele, pa konec zajebancije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

googleg1 ::

Predlagam da nehate limati rešitve preko GSM in se posvetimo raje ethernet. Dosti bolj moderno in letu primerno. Ravno zadnjič je nekdo na malih oglasih prodajal plato z releji in internet povezavo. Ostalo je samo nabava pravega vetnila:

d4vid ::

Za začetek je tvoj plan da bi lahko daljinsko vklapljal, torej rabiš nekaj na kar priklopiš "povezavo s svetom" ter nek rele za ta ventil. Sam imam Aviosys IP Power 9202, ki ima 4 releje in je primeren tudi za take zadeve, pa ni nobenega kompliciranja RPI, pa nevem kaj. Če maš pameten telefon, in če si kaj računalničarja, si lahko urediš tudi aplikacijo (App Inventor je zelo enostaven za android), ki pošlje prek spleta ukaz in premakne ventil.

Sam zadevo prodajam:
Če bi te mogoče zanimalo, me lahko kontaktiraš.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

fpbs ::

Oxford je izjavil:

Imaš krogelno pipo!! Tripotno, ki potrebuje rotacijski aktuator. Vsekakor noben izmed Jakšinih EM pogonov ni uporaben, ker so translacijski/linearni. Poglej Firštove pogone.

Vse, kar je potrebno je, da se med to pipo, ki se sedaj ročno prekljaplja in vodom za zgornje nadstropje vgradi Jakšev ventil, katerega potem vkljaplja rele iz GSM modula.

int47 ::

Na ebay-u poišči "motorized ball valve".
Tropotne je malo težje najti.
Tudi, če naročiš 4 navadne, bo ceneje, kot je v SLO. en Firštov, ali Seltronov ventil s pogonom.

WaterBoy ::

Mogoče tole kaj pomaga če imaš androida za regulacijo ventilov:

branc ::

Huuuu, ste mi pa dali res veliko idej, iztočnic.

@googleg1, d4vid
to bi blo pa res izvedljivo, še posebej, ker imam dva kompa, ki sta 24/7 prižgana. Eden ima funkcijo shranjevat podatke nadzornih kamer, v katere dostopam od zunaj. Na ta komp dostopam preko telefona, kar pomeni, da bi lahko opravil tudi to funkcijo, o kateri se pogovarjamo. Pa še računalo je 5 m stran od ventila. V tem primeru bi pa res rabil to, kar ponujaš.
Vse, kar bi potreboval, je še motorček, na katerega bi vezal Aviosis? Razumem prav?

d4vid ::

Ja, razumeš prav. Pa zraven potrebuješ še napajanje. Aviosys svoje napajanje že ima, zadevo vklopiš v internet in deluje. Za osnovno delovanje ne potrebuješ 24/7 prižganega PCja, le navzven mora bit viden ta Aviosys. Je pa meni osebno sam web vmesnik narejen zelo smotano, zato je dobro, da je zraven še PC. Če na tem PCju poganjaš Apache ter curl (najbolje če laufaš Linux) lahko narediš neko vmesno postajo med ploščo in tvojim telefonom, in zdizajnaš po svoje, narediš kakor ti paše, le da pokličeš določen URL, ki potem vklaplja in izklaplja releje. Neko delujočo osnovo tega ti lahko ponudim že sam, sam sem naredil zalivanje rož s tem in z eno mini pumpo s kitajske ter zraven je bil Raspberry Pi (pri tebi PC), ki je ob določenem času klical URL prek cURL-a.

Vglavnem če maš ideje se da s to ploščo naredit dosti. PC pa ni važno koliko je oddaljen, potrebuješ le kabel za internet.

@googleg1 nisem opazil da si že pred mano nalimal moj link... :D
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: d4vid ()

branc ::

Ahaaa, razumem, se pravi, je ta Aviosys v principu kot webcam, samo pač na router mora biti pravilno vezan in to je to.
Bom videl, kako bom zvezal ali na komp ali pa direktno na net, ker tista mašina, ki ima 'varnostno' funkcijo (kamere), laufa na Windowsih (ja, vem...) in sem glih dobro zagrizel v face recognition programe in nisem pripravljen vse konfiguracije podret in naložit Linux, navkljub temu, da mi ni tuj.


Torej, zelo se vam zahvaljujem za ideje, ki ste mi jih podali, vsekakor bom končni izdelek pofotkal in nalimal, ampak ne morem obljubit, da bom kmal - projekt št. 2 na čakanju : )

D4vid: midva se pa za Aviosys zmeniva preko ZS.

d4vid ::

Saj vbistvu lahko "laufaš" tudi iz windowsa, le curl mora bit nameščen.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pametno stanovanje (strani: 1 2 3 447 48 49 50 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2477424490 (3702) matobeli
»

radiatorska avt. termostatska glava (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21265375 (5183) zpza
»

Digitalni radiatorski termostat

Oddelek: Kaj kupiti
439847 (1340) m0LN4r
»

WiFi sobni termostat

Oddelek: Kaj kupiti
103605 (3031) morosito
»

ogrevanje hiše s termostatskimi ventili

Oddelek: Loža
4821288 (13133) vinetu

Več podobnih tem