» »

Davek na nepremičnine tudi za črne gradnje

Davek na nepremičnine tudi za črne gradnje

1
2
»

dronyx ::

St235 je izjavil:

Pravni sistem mora bit zastavljen tako, da ščiti nedolžne. In ja to pogosto pomeni, da je počasen in neučinkovit. Nikakor pač ni dopustno, da bi lahko po avtomatizmu prihajalo do rušenja in deložacije zaradi birokratskih pomanjkljivosti.

S tem se strinjam in glede tega nimam pomislekov. Če si pozorno prebral sem napisal, da bi se potem lahko vsak "črnograditelj" sam odločil, da objekt poruši. Lahko pa seveda objekt še naprej stoji in plačuje kazen, dokler se ne uredi statusa. Če pa se slučajno izkaže, da je šlo za napako in je kazen plačeval neupravičeno, pa ima pravico do ustreznega povračila.

Saj se včasih verjetno tudi zgodi, da so dolgo časa v priporu prebile osebe, za katere se je v sodnem postopku potem izkazalo, da so nedolžne oziroma jim krivde niso mogli dokazati in potem tožijo državo.

St235 ::

S tem se strinjam in glede tega nimam pomislekov. Če si pozorno prebral sem napisal, da bi se potem lahko vsak "črnograditelj" sam odločil, da objekt poruši. Lahko pa seveda objekt še naprej stoji in plačuje kazen, dokler se ne uredi statusa. Če pa se slučajno izkaže, da je šlo za napako in je kazen plačeval neupravičeno, pa ima pravico do ustreznega povračila.


V čem razen v besedi kazen je to drugače od trenutne ureditve? Namesto, da se obešaš na posamezne stavki mi odgovoril na bistvo mojega prejšnjega posta.

dronyx ::

St235 je izjavil:

Do sedaj namreč nisi povedal še enega omembe vrednega argumenta zakaj je obstoječa ureditev slaba in v čem je prednost tvojih predlogov in bi bilo zato upravičeno spreminjat sistem.

Argumente sem naštel. Prvič, težko oceniš nelegalno nepremičnino po "posplošeni tržni vrednosti", ker to pač ni, drugič, čudno izpade, če nekdo plačuje davek državi za nekaj, kar je nelegalno.

Ne poznam sicer primerov iz prakse, ampak ali morda veš, če je kdo do sedaj plačeval nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča, če je na kmetijskem zemljišču postavil stanovanjski objekt "na črno"?

St235 je izjavil:

V čem razen v besedi kazen je to drugače od trenutne ureditve? Namesto, da se obešaš na posamezne stavki mi odgovoril na bistvo mojega prejšnjega posta.

Odgovoril sem ti zgoraj. Kakor poznam pravnike, včasih odloča tudi napačno postavljena vejica v zakonu, tako da se mi zdi, da bi bila takšna rešitev pravno bolj korektna. Nezakonitosti moraš sankcionirati s kaznimi, ne z davki. Moje mnenje jasno.

Sam sem sicer odločno proti davku na nepremičnine, ker ljudje davek plačujejo že pri prometu z nepremičninami, pri nakupu gradbenega materiala, plačilu storitev...Marsikdo je do sedaj kupil nepremičnino kot investicijo, morda za otroke, kar takšna rešitev učinkovito zatre in kapitalizmu mora vedno biti v interesu, da "biznis teče", ne pa da se ga zavira. Nenazadnje, če obdavčiš nepremičnine, zakaj ne bi tudi avtomobile, računalnike, skratka vsega, kar si nekdo lasti in uporablja za življenje?

Tudi če imaš ti na banki deset milijonov evrov plačaš davek samo od obresti, ne pa kar na glavnico, ker če bi bila davčna stopnja visoka, se bi ti lahko zgodilo, da po določenem času preprosto nimaš več denarja, ker ga je pobrala država za svoje potrebe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

St235 ::

Naštel si banalna argumenta na podlagi katerih je škoda sploh debatirat o spremembah.

Posplošeno tržno vrednot brez težav izračunaš ne glede na legalnost gradnje. Če ne razumeš kaj pomeni beseda posplošena tržna vrednost potem najprej to razčisti. Sistem z davkom (ali pa kaznijo v %) pa je v tem, da dejansko zaračunaš davek/kazen glede na pospološeno vrednost nepremičnine. S tem se izogneš temu, da bi kdorkoli lahko profitiral na račun neurejene gradnje. napram nekomu, ki ima papirje urejene (glede davka seveda). Lahko pa napišeš kako bi po tvoje zgledale kazni? Hiša z 15 okni in dvema etažami XXXEUR, hiša z dvemi vrati in poševno strehi XXXEUR; koliba, če ima wc nima pa elektrike xxEUR... Ravno tako se s tem izogneš banaliziranju in pregovarjanju za kakšno kršitev in nelegalno gradnjo gre.

To kaj je tebi čudno pa ni argument ampak blodnja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Invictus ::

dronyx je izjavil:


Ne poznam sicer primerov iz prakse, ampak ali morda veš, če je kdo do sedaj plačeval nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča, če je na kmetijskem zemljišču postavil stanovanjski objekt "na črno"?


Seveda ne. Ampak na kmetijskem zemljišču tako ali tako ne smeš gradit, kar pomeni da moraš porušiti gradnjo. Razen če občina vmes premeni namembnost zemljišča. Potem bi načeloma lahko legaliziral.

Zato pač večji nepremičninski davek na "črne gradnje". BTW, a kdo ve koliko sploh je? Da vidimo če se jo splača imeti.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

dronyx ::

"Posplošena tržna vrednost je ocenjena glede na dejavnike ponudbe in povpraševanja na posameznem segmentu trga nepremičnin. "

Za nelegalne objekte dvomim, da obstaja kakšno veliko povpraševanje, ponudba pa res obstaja.

St235 je izjavil:

To kaj je tebi čudno pa ni argument ampak blodnja.

Se ne moreš premagati s svojimi "banana" opazkami?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

St235 ::

A razumeš pomen besede POSPLOŠENA? Ker zdaj si že v treh postih pokazal, da ne samo, da ne razumeš ampak si celo tako neizobražen, da besedo ves čas narobe uporabljaš.



Se ne moreš premagati s svojimi "banana" opazkami?

enako kot si ti ne moreš pomagat, da ne bi svojih mnenj prodajal kot argumente.

In še vedno pišeš brezvezne enovsrtičnice, nisi pa mi odgovoril na konkretna vprašanja, ki sem ti jih zastavil. Pač še en šank debater, ki za sveto jemlje Slovenske novice in potem lastne blodnje prodaja kot dejstva.

Invictus je izjavil:

dronyx je izjavil:


Ne poznam sicer primerov iz prakse, ampak ali morda veš, če je kdo do sedaj plačeval nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča, če je na kmetijskem zemljišču postavil stanovanjski objekt "na črno"?


Seveda ne. Ampak na kmetijskem zemljišču tako ali tako ne smeš gradit, kar pomeni da moraš porušiti gradnjo. Razen če občina vmes premeni namembnost zemljišča. Potem bi načeloma lahko legaliziral.

Zato pač večji nepremičninski davek na "črne gradnje". BTW, a kdo ve koliko sploh je? Da vidimo če se jo splača imeti.


davčne stopnje za stavbe ali dele stavb skupaj z zemljišči, na katerih stojijo

0,15 % za rezidenčne stanovanjske nepremičnine,
oziroma 0,40 % za tiste, ki presagajo vrednost 500.000 evrov
0,50 % za nerezidenčne stanovanjske nepremičnine,
oziroma 0,75 % za tiste, ki presagajo vrednost 500.000 evrov
0,75 % za poslovne in industrijske nepremičnine, razen energetskih nepremičnin,
0,40 % za energetske nepremičnine,
0,30 % za kmetijske stavbe,
0,50 % za druge stavbe.

Za nelegalne gradnje, ki so rezidenčne stanovanjske nepremičnine, se davčna stopnja določi v višini 0,5 odstotka. Za ostale nelegalne gradnje se davčne stopnje povečajo trikratno glede na osnovno stopnjo davka, določeno za posamezno skupino nepremičnin.

http://www.vlada.si/teme_in_projekti/ne...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

dronyx ::

>A razumeš pomen besede POSPLOŠENA?

Spet vzameš iz konteksta ven samo tisto, kar ti ustreza, da lahko zgradiš napad. Termin, ki se s tem v zvezi uporablja je "posplošena tržna vrednost", torej tri besede, od katerih je ena "tržna". Jaz samo trdim, da nekaj, kar praktično ne moreš prodati, težko oceniš po "posplošeni tržni vrednosti", ker ta posplošitev je pa velika.

Invictus ::

Zato se pa temu reče "posplošena tržna vrednost" in ne "tržna vrednost". In kot taka je merodajna za izračun davka.

A zdaj bo pa GURS dal vsako nepremičnino na trg da bo videl koliko bo dobil? How fucked is that?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

dronyx ::

V zvezi s tem davkom in "kazenskimi" davčnimi stopnjami za "nelegalne" nepremičnine je zanimivo še nekaj. Če tebi manjka do legalizacije samo še kakšen papir ali dva je verjetno sedaj državi in občini v interesu, da s postopkom čim dlje zavlačujejo, ker tako plačuješ višji (kazenski) davek in bodo prihodki tako višji.

Invictus ::

Saj lahko pokličeš na občino in začneš težiti. A je tako težko dvigniti telefon ali pa svojo rit da preveriš kaj se dogaja s tvojim papirjem?

Če malo težiš, se da velik doseči. Naredijo vse da imajo mir pred tabo. Preizkušeno.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

St235 ::

dronyx je izjavil:

V zvezi s tem davkom in "kazenskimi" davčnimi stopnjami za "nelegalne" nepremičnine je zanimivo še nekaj. Če tebi manjka do legalizacije samo še kakšen papir ali dva je verjetno sedaj državi in občini v interesu, da s postopkom čim dlje zavlačujejo, ker tako plačuješ višji (kazenski) davek in bodo prihodki tako višji.


normalno, tako kot je policajem življenjski cilj, da podtikajo ljudem prekrške. Pač blodnje ovc.

dronyx je izjavil:

>A razumeš pomen besede POSPLOŠENA?

Spet vzameš iz konteksta ven samo tisto, kar ti ustreza, da lahko zgradiš napad. Termin, ki se s tem v zvezi uporablja je "posplošena tržna vrednost", torej tri besede, od katerih je ena "tržna". Jaz samo trdim, da nekaj, kar praktično ne moreš prodati, težko oceniš po "posplošeni tržni vrednosti", ker ta posplošitev je pa velika.


točno tako. TRI BESEDE, torej s ene moreš obesit na tržno vrednost. In točno to ti poskušam dopovedat že par postov, pa si preneumen da bi dojel.

In še vedno se izogibaš odgovorom na moja vprašanja. A naj pač sklepamo, da nisi dorasel temi in se boš zdaj podobno kot v sorodni temi spet zatekel k žaljenju brez kančka konstruktivne kritike?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

dronyx ::

St235 je izjavil:

normalno, tako kot je policajem življenjski cilj, da podtikajo ljudem prekrške. Pač blodnje ovc.

Tale primerjava se mi pa ne zdi na mestu. Vemo, da se da razne postopke pospešit, ali pa v nedogled zavlačevat, odvisno od interesov vpletenih. Na strani tistih, ki papirje izdajajo bo s tem davkom očitno še en interes več, da se ne hiti. Koliko ljudi se je v tej državi že izgubilo nekje v kolesu birokracije in sodstva. Nenazadnje ti je verjetno tudi tebi znano, da so že številni dobili sodbe pred EU sodiščem za človekove pravice zaradi nerazumno dolgih sodnih postopkov v RS in za to je morala država plačati odškodnino. Res blodnje ovc?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Invictus ::

dronyx je izjavil:

Koliko ljudi se je v tej državi že izgubilo nekje v kolesu birokracije in sodstva. Nenazadnje ti je verjetno tudi tebi znano, da so že številni dobili sodbe pred EU sodiščem za človekove pravice zaradi nerazumno dolgih sodnih postopkov v RS in za to je morala država plačati odškodnino. Res blodnje ovc?

Večina ljudi se je izgubila v birokraciji zaradi neznanja in ignorance uradnih inštitucij. Sem slišal kar nekaj zgodbic pri izterjavah, pa je tukaj država še najmanj kriva. Ona samo vodi postopek.

Tako kot pri vsem ostalem.

Kot sem pa rekel, pomaga če si proaktiven. Na prijazen način. Pri bolj kompliciranih zadev zna pomagati odvetnik ali notar, kjer onadva vodita postopek.

Ampak Slovenci bi se vedno pritoževali. V Avstriji npr. traja pridobivanje gradbenega dovoljenja nekje 3 - 4 tedne. Izkušnje Slovencev ki tam gor gradijo. Imajo pa eno manjšo postavko. Sama hiša in okolica mora biti taka kot bo kasneje v 2 letih. Se pravi nič kupov peska in gradbenega materiala okoli bajte, ipd, kar vidimo pri nekaterih naših tudi po 10 let in več. In bi se ziher našel tukaj eden, ki bi se nad tem pritoževal.

Je pa seveda zanimivo da se nekdo anonimno pritožuje na računalniškem forumu nad storitvami, ki jih nikoli ni koristil. To je bolj podobno lajanju v Luno ... Nekoristno in za sosede moteče ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

St235 ::

dronyx je izjavil:

St235 je izjavil:

normalno, tako kot je policajem življenjski cilj, da podtikajo ljudem prekrške. Pač blodnje ovc.

Tale primerjava se mi pa ne zdi na mestu. Vemo, da se da razne postopke pospešit, ali pa v nedogled zavlačevat, odvisno od interesov vpletenih. Na strani tistih, ki papirje izdajajo bo s tem davkom očitno še en interes več, da se ne hiti. Koliko ljudi se je v tej državi že izgubilo nekje v kolesu birokracije in sodstva. Nenazadnje ti je verjetno tudi tebi znano, da so že številni dobili sodbe pred EU sodiščem za človekove pravice zaradi nerazumno dolgih sodnih postopkov v RS in za to je morala država plačati odškodnino. Res blodnje ovc?


normalno, tako kot je policaju v interesu, da ti podtakne vsaj tri prekrške na dan ,je življenski cilj uradnikom na občini zavlačevat postopke zato, da boš plačal več denarja v državno blagajno.

Razumem, da se uradniku očita da postopki predolgo trajajo ker je len, ampak da bi jih zavlačeval zato, da bi dobil več denarja v proračun... svašta.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

mobilne hiške - zakonodaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8747608 (30506) liberluminus
»

Prodaja nevrisane nepremičnine v ZK ?

Oddelek: Loža
415455 (4339) telexdell
»

Kako preverim, če je stavba črna gradnja in ne poznam investitorja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8836754 (34848) Rok Woot
»

Vikend, nezazidljiva parcela, dovoljenja?

Oddelek: Loža
4925234 (23732) Magic1
»

Izračun komunalnih prispevkov in cena gradbenega dovoljenja ?

Oddelek: Loža
2533507 (2702) tony1

Več podobnih tem