» »

Apple mora zaradi nakupov virtualnih dobrin v igrah vrniti vsaj 32 milijonov dolarjev

Apple mora zaradi nakupov virtualnih dobrin v igrah vrniti vsaj 32 milijonov dolarjev

Jagode drago stanejo.

Bloomberg - Apple se je poravnal z ameriško Zvezno komisijo za trgovino (FTC) v primeru astronomskih računov, ki so jih prejeli nekateri uporabniki Applovih naprav, ker so njihovi otroci kupili ogromno virtualnih izdelkov za igre (prekletstvo freemiuma). V starih verzijah iOS (4.2 in nižjih) je bilo namreč dovolj vnesti geslo za spletni nakup enkrat, potem pa je bilo naslednjih 15 minut mogoče kupovati brez ponovnega vnosa gesla. Apple tega ni jasno napisal, prav tako pa že pri prvem vpisu gesla ni nikjer pisalo, da je to že dokončna potrditev transakcije.

Obstaja cel kup brezplačnih iger, ki se financirajo iz dragih virtualnih dobrin, ki jih je mogoče kupiti. To so storili številni otroci staršev, če so ti vtipkali geslo v telefon, potem pa so v naslednjih 15 minut po napravi igrali otroci. Apple ni bil brez masla na glavi, saj nikjer ni bilo opozorila, da vnos gesla velja za vso dogajanje v naslednjih 15 minutah, poleg tega pa so dobili delež od vsake prodaje. Rešitev je prinesel šele iOS 4.3.

A do njegovega izida so številni starši že dobili astronomske račune, ki so v ekstremnih primerih presegali nekaj tisoč dolarjev. Apple je sicer v številnih primerih brez glasnega pregovarjanja vrnil te zneske kot reklamacijo, a si je vseeno nakopal skupinsko tožbo. Kasneje so ponudili tudi poravnavo in vrnitev zneskov, kar se je zgodilo.

Sedaj je Apple ošvrknil še FTC. V novi poravnavi so se dogovorili, da bo Apple vsem oškodovanim vrnil vso škodo, ki jo lahko dokažejo od marca 2011 dalje. Povračilo mora skupno znašati vsaj 32 milijonov dolarjev, sicer bo razliko do te vsote Apple plačal FTC-ju. Apple se je na odločitev odzval z besedami, da vse skupaj diši po dvojnem sojenju (double jeopardy), a so dejali, da so to tako ali tako nameravali storiti, zato ne bodo vlagali pravnih sredstev. Zavezali so se tudi, da bodo uvedli spremembe oziroma dodatne varovalke, da se kaj takega ne bo več ponovilo.

Apple ima sicer polne roke zahtevkov opeharjenih staršev. V predhodni poravnavi, ki je izvirala iz skupinske tožbe, so stopili v stik z 28 milijoni uporabnikov App Store in vrnili denar 37.000 oškodovancem. Zaradi nove poravnave pa pričakujejo še nove zahtevke, saj so do njih sedaj upravičeni vsi.

20 komentarjev

dice7 ::

a so dejali, da so to tako ali tako nameravali storiti, zato ne bodo vlagali pravnih sredstev

so že vnaprej vidli, da bodo izgubili

Apple ::

dice7 je izjavil:

a so dejali, da so to tako ali tako nameravali storiti, zato ne bodo vlagali pravnih sredstev

so že vnaprej vidli, da bodo izgubili


yp...

nisem vedel za teh 15 minut :D...
LP, Apple

bojsi ::

Bistvo vsega skupaj najdemo v tem stavku:
Povračilo mora skupno znašati vsaj 32 milijonov dolarjev, sicer bo razliko do te vsote Apple plačal FTC-ju.
:)

ales85 ::

To bistvo lahko razumeš na dva načina. Po eni strani je to iniciativa Applu, da se bo dejansko potrudil in vrnil denar vsem oškodovanim. Na ta način bodo tudi bolj poskrbeli za svoj ugled. Po drugi strani pa, če se ne bodo dovolj potrudili, bo pa to šola, da se bodo morali naslednjič bolj potruditi :)

nekikr ::

To je že zelooooo staro. Predlog za pogoditev je že staaaaaar. iOS 4.2 (fyi, zdaj smo na 7.x). Očitno je res tudi slaba reklama dobra reklama :)

Dr_M ::

Nesposobni starsi, ki sploh nebi smel imet otrok.

Mitch ::

Če bodo za tole dobili refund me zanima, zakaj se pri nas nekdo ne spomne pa vloži skupinsko tožbo proti mobi lopovom, ki ti pošiljajo draga oglasna sporočila, če se na spletu prijaviš na kao brezplačen program za recimo lokacijsko storitev mobi uporabnikov (Dimoco bagra in podobni)?

opeter ::

@Mitch: Ampak, ko se prijaviš, se strinjaš s pogoji ... zakaj se sploh prijaviš? Torej je krivda tudi na tvoji strani.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

BigWhale ::

Tle je slo za to, da Apple nikjer ne opozori, da geslo velja 15 minut. Jaz sem na iPadu naletel na povsem isto tezavo. Nakupi so bili zaklenjeni z geslom, prislo je do situacije: 'ati mi lahko tole free igro instaliras?' Igra je bila instalirana in v dobri veri, da je stvar zakljucena sem dal ipada nazaj otroku.

Cez pol ure sem dobil SMS, o novi bremenitvi kreditne kartice za 10 EUR. Kar je se najbolj bizarno, vsak nakup je ta 15 minutni timeout podaljsal za 15 minut. :)

To je rec, ki je ne zakopljes na 22to stran Terms of Services. To je nekaj na kar takoj opozoris uporabnika.

Od takrat naprej sem po vsakem taksnem nakupu iPada ugasnil in spet prizgal. :>

Mitch je izjavil:

Če bodo za tole dobili refund me zanima, zakaj se pri nas nekdo ne spomne pa vloži skupinsko tožbo proti mobi lopovom, ki ti pošiljajo draga oglasna sporočila, če se na spletu prijaviš na kao brezplačen program za recimo lokacijsko storitev mobi uporabnikov (Dimoco bagra in podobni)?

Ce se prav spomnim, pri nas ni skupinskih tozb. Vsaj ne v taksni obliki, kot jih imajo v ZDA.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

no comment ::

BigWhale je izjavil:


Od takrat naprej sem po vsakem taksnem nakupu iPada ugasnil in spet prizgal. :>

Čeprav bi bilo dovolj, če bi samo sign-out naredil (iz iTunes Store)?

A Google Play pa ima res še vedno po vsem tem času celo 30 minutne limance?

Zgodovina sprememb…

jype ::

no comment> A Google Play pa ima res še vedno po vsem tem času celo 30 minutne limance?

Verjetno, ampak na Android napravah ima otrok svoj uporabniški profil.

Hayabusa ::

Od katere verzije dalje so user profili ? 4.2 ? Na telefonih ali tabletih / oboje ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

no comment ::

jype je izjavil:


Verjetno, ampak na Android napravah ima otrok svoj uporabniški profil.

Kako pa potem otrok kupi aplikacijo (oz. in-app nakupe)?

jype ::

no comment> Kako pa potem otrok kupi aplikacijo (oz. in-app nakupe)?

Jih ne, jasno.

no comment ::

Napačno sem vprašal. Kako potem otroku kupiš aplikacijo in opravljaš in-app nakupe?

Ima svoj profil, ampak lahko pa vidi in uporablja vse vsebine drugega profila?

jype ::

no comment> Kako potem otroku kupiš aplikacijo

Z drugega računa.

no comment> in opravljaš in-app nakupe?

Jih ne, kar je ves smisel tega.

no comment> Ima svoj profil, ampak lahko pa vidi in uporablja vse vsebine drugega profila?

Ne. "Starševski" profil lahko nastavi, do česa ima "otroški" profil dostop (in "otroški" profil je lahko brez plačilnih sredstev, tako da tudi če dejansko najde način kako kupiti karkoli, najprej mora vnest podatke kreditne kartice).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Oki ::

Touch ID to the rescue...

BigWhale ::

no comment je izjavil:

BigWhale je izjavil:


Od takrat naprej sem po vsakem taksnem nakupu iPada ugasnil in spet prizgal. :>

Čeprav bi bilo dovolj, če bi samo sign-out naredil (iz iTunes Store)?


Better safe than sorry. :)

no comment je izjavil:


A Google Play pa ima res še vedno po vsem tem času celo 30 minutne limance?

No idea. Telefona ne dajem v roke otrokom. :>

Invictus ::

no comment je izjavil:

Napačno sem vprašal. Kako potem otroku kupiš aplikacijo in opravljaš in-app nakupe?

Ima svoj profil, ampak lahko pa vidi in uporablja vse vsebine drugega profila?

Ne kupuješ aplikacij za mulca. Rešeno. Kupiš mu knjigo. Po možnosti z kakimi ugankami in nalogami. Da se nauči uporabljati papir in svinčnik.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BigWhale ::

Invictus je izjavil:

no comment je izjavil:

Napačno sem vprašal. Kako potem otroku kupiš aplikacijo in opravljaš in-app nakupe?

Ima svoj profil, ampak lahko pa vidi in uporablja vse vsebine drugega profila?

Ne kupuješ aplikacij za mulca. Rešeno. Kupiš mu knjigo. Po možnosti z kakimi ugankami in nalogami. Da se nauči uporabljati papir in svinčnik.


Papir in svincnik? Ne nori! Otroc dans mislijo, da bodo mel papir kr celo zivljenje na voljo. Tablce pa sploh ne znajo vec properly pobrisat.

Ce parafriziram enega ucitelja iz 1800 in nekaj. Ne najdem vira zdaj... :/


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Skupinska tožba zoper Google zaradi nakupov v igrah, popravek Play Stora

Oddelek: Novice / Tožbe
4211468 (9612) njyngs
»

Apple mora zaradi nakupov virtualnih dobrin v igrah vrniti vsaj 32 milijonov dolarjev

Oddelek: Novice / Tožbe
2010441 (7049) BigWhale
»

Kaj je freemium in zakaj lahko stane več tisoč dolarjev

Oddelek: Novice / Rezultati
3012483 (10167) nejcpirc
»

Skupinska tožba zoper Apple zaradi plačljivih dodatkov igram

Oddelek: Novice / Tožbe
4910158 (8505) Kenpachi
»

Apple proti otrokom, ki navijajo račune staršev na iTunes

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
63036 (2739) Spajky

Več podobnih tem