» »

Imam matematični problem

Imam matematični problem

Boobiz ::

Predlagam, da ta tema postane sticky v /forum/šola.

Torej, imam lik omejen s tremi krivuljami katerega ploščino rabim izračunat. Težava je, ker mi nikakor ne uspe nastaviti formule za ploščino, ki bi se mi zdela logična, potem pa je tu še x=2.5, ki me še dodatno vrže. Meje integrala sem določil kot 4 zgornjo in 2.5 spodnjo.

http://www.wolframalpha.com/input/?i=y%...
I'm drunk, what's your excuse?

Aston_11 ::

Tisti hecen trikotnik? Od enega do drugega presečišča integral krivulje drugega reda, odšteješ površino pod poševno linijo od enega do drugega presečišča. Kaj te muči?

lebdim ::

kaj pa, če bi najprej izračunal presečišča obeh funkcij ... manjša vrednost izmed obeh presečišč je spodnja meja, večja je potemtakem zgornja meja ... narišeš si grafa obeh funkcij, in tako ugotoviš, katera funkcija leži nad drugo ... (ena je večja kot druga) ... potem pa tisto, ki je zgornja, odšteješ od spodnje, (integriraš pa seveda že v prej določenih mejah) in potem integriraš in dobiš rezultat ...

Math Freak ::

Zgornja funkcija je 1/(x-2), spodnja pa 0.5x - 1.5, kar vidiš že z grafa na tej povezavi. x=2.5 si potreboval samo za določitev spodnje meje integriranja, to funkcijo potem ne potrebuješ več. Spodnjo in zgornjo mejo si prav dobil. Sedaj samo odštej od zgornje funkcije spodnjo in jo integriraj.

Boobiz ::

Če prav razumem je potem ploščina
http://www.wolframalpha.com/input/?i=in...

Nekam velik rezultat pride, se ne sklada če pogledaš narisano "od oka".
I'm drunk, what's your excuse?

Math Freak ::

0.5x - 1.5 je dvočlenik ... torej je - (0.5x - 1.5) = -0.5x + 1.5

Math Freak ::

Lahko pa postopaš tudi tako:

ploščine

Najprej izračunaš integral zgornje funkcije, ki ji nato odšteješ ploščino velikega pravokotnega trikotnika (ki je nad osjo x od x=3 do x=4) in prišteješ ploščino malega pravokotnega trikotnika (ki je po osjo x od x=2.5 do x=3).

Zgodovina sprememb…

Boobiz ::

Hvala! Vse jasno zdaj. Also, par ur pavze ti osveži oči :D
I'm drunk, what's your excuse?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odvajanje

Oddelek: Šola
152908 (2456) lebdim
»

Matematika

Oddelek: Šola
313371 (2151) Math Freak
»

Generator elips oziroma preseka valja

Oddelek: Loža
132154 (1896) alexa-lol
»

Limita (1+x^(1/5)) / (1+x^(1/3)) x-> -1

Oddelek: Šola
241972 (1521) technolog
»

Matematika

Oddelek: Šola
284039 (3432) galu

Več podobnih tem