» »

Ogrevanje

Ogrevanje

fantasycamp ::

Zanima me ali imate zdaj ogrevanje prižgano, mogoče ga izmenično ugašate?

Je kdo pozoren na račun ko ve koliko radiatorjev ima odprtih in potem vpraša sosede ali imajo približno iste račune.

Imam števec, zanima me, ker so pri meni enkrat sosedi rekli da so podnevi ugašali pa smo imeli manjši račun kot oni..

stb ::

Z ugašanjem (on/off) ne prihraniš nujno. Če imaš odprt le en radiator v stanovanju bo pač ta grel na polno (če imaš vrata med prostori odprta). Če pa imaš pol dneva vse zaprto bo pa v začetku cikla ogrevanja moralo nadoknaditi nekaj več izostale toplote. Toplotne postaje oz kurilnice pa že imajo nek tedenski program delovanja, kjer tipično najintenzivneje ogrevajo zjutraj in zvečer, vmes imajo pa bolj hladen dnevni/nočni režim.
Šparati je smiselno z nižanjem in s fino regulacijo temperature, npr s termostatskimi ventili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stb ()

fantasycamp ::

stb je izjavil:

Z ugašanjem (on/off) ne prihraniš nujno. Če imaš odprt le en radiator v stanovanju bo pač ta grel na polno (če imaš vrata med prostori odprta). Če pa imaš pol dneva vse zaprto bo pa v začetku cikla ogrevanja moralo nadoknaditi nekaj več izostale toplote. Toplotne postaje oz kurilnice pa že imajo nek tedenski program delovanja, kjer tipično najintenzivneje ogrevajo zjutraj in zvečer, vmes imajo pa bolj hladen dnevni/nočni režim.
Šparati je smiselno z nižanjem in s fino regulacijo temperature, npr s termostatskimi ventili.



Ti govoriš kot da potem ko radiator spet prižgeš on ve koliko energije mora spustiti not in to nadomesti..

Mene pa zanima koliko so te števci bedarija ali pa večinoma udarijo neko povprečje pol pa še to kok si porabu...

first_line ::

Tudi mene zanimajo ti kalorimetri in njihovo merjenje.
Sploh je bedno ker ne moreš po občutku videti koliko te bo stalo, kot npr. 1 ura 1kW kaloriferja na štrom.
Tudi cenovno se mi zdi da pridejo tisti s klimo ceneje skozi, kot pa če odpreš radiator. Če se kdo spozna naj se malo razpiše prosim.

Utk ::

fantasycamp je izjavil:

stb je izjavil:

Z ugašanjem (on/off) ne prihraniš nujno. Če imaš odprt le en radiator v stanovanju bo pač ta grel na polno (če imaš vrata med prostori odprta). Če pa imaš pol dneva vse zaprto bo pa v začetku cikla ogrevanja moralo nadoknaditi nekaj več izostale toplote. Toplotne postaje oz kurilnice pa že imajo nek tedenski program delovanja, kjer tipično najintenzivneje ogrevajo zjutraj in zvečer, vmes imajo pa bolj hladen dnevni/nočni režim.
Šparati je smiselno z nižanjem in s fino regulacijo temperature, npr s termostatskimi ventili.



Ti govoriš kot da potem ko radiator spet prižgeš on ve koliko energije mora spustiti not in to nadomesti..

Mene pa zanima koliko so te števci bedarija ali pa večinoma udarijo neko povprečje pol pa še to kok si porabu...

Če ima radiator termostat, potem ve. Če ga nima, pa ve to delilnik toplote, ki primerja temperaturo prostora in radiatorja.
Drugače pa odvisno koliko ti pade temperatura če ugasneš radiatorje. Če pade na recimo 19-20, se ti jih morda splača ugašat, če ti na 15, pa verjetno ne.

Aston_11 ::

Seveda radiator ve - tudi vse druge stvari vedo. Bistven je prehod toplote - vroč radiator proti mrtzlemu prostoru bo oddajal v več toplote kot vroč radiator proti vročemu prostoru, je res?

feryz ::

first_line je izjavil:

Sploh je bedno ker ne moreš po občutku videti koliko te bo stalo, kot npr. 1 ura 1kW kaloriferja na štrom.
Do pike natančno se ve, koliko te pride 1 ura 1kW kaloriferja. Ob pogoju, da imaš pred sabo račun tvojega dobavitelja elektrike in da znaš osnovne računske operacije.
Medtem ko za ogrevanje s klimo tega ne moreš trditi, sploh če je klima inverterska in dela z različno močjo.

Če pa govoriš o delilnikih toplote, potem pa ja, so to kar so. Se pravi da razdelijo skupno porabljeno energijo za ogrevanje med porabniki, to so radiatorji oz. stanovanja. Koliko so pošteni, je druga stvar. To je računska zadeva, odvisna od lege stanovanja, izoliranosti objekta... V bistvu gre tukaj bolj za pošten dogovor med stanovalci, kot karkoli drugega. Če je sistem zastavljen narobe..., potem bo tako kot v naši državi. Tisti, ki se znajdejo, bodo profitirali.

Toplotni tok teče od višje temp. k nižji. Večja razlika, večji tok, večja poraba. Se pravi, če zapiraš, zmanjšaš temperaturo, zmanjšaš toplotni tok, zmanjšaš porabo.
Pod pogojem, da te zraven ne zebe. Ali da to, da te zebe, vzameš v zakup...
Načeloma par stanovanj lahko varčuje na račun drugih, ki mu posredno delno ogrevajo stanovanje. Bolj je sranje, če se vsi želijo ogrevati posredno. To pa žal ne gre.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Consko talno ogrevanje

Oddelek: Loža
193937 (3499) mirch
»

ogrevanje hiše s termostatskimi ventili

Oddelek: Loža
4821628 (13473) vinetu
»

Stroški centralnega ogrevanja

Oddelek: Loža
4110912 (9360) Pyr0Beast
»

Vremensko vodena regulacija da ali ne

Oddelek: Loža
96151 (5757) sese12
»

Plinski kondenzacijski kotel_glasnost in nastavitve

Oddelek: Loža
1812915 (12664) Dr.S

Več podobnih tem