» »

JEK 2

JEK 2

Temo vidijo: vsi
««
134 / 154
»»

sir_mha ::

Na elevator, da boš kej novega zvedel:
https://www.iaea.org/

Če je kdo tukaj plačan, si lahko samo ti, ki imaš očitno kvoto smeti, ki jih moraš dnevno objaviti. Popolnoma si zasul tematiko, dejansko onemogočaš dialog. In vem da to počneš namerno.

elevator ::

ps: situacija ko minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer v pičlih 2 urah spremeni mnenje za 180°, več kot očitno po naročilu nekoga, je opisana v drugem posnetku zgoraj od 5:13 dalje (za večjo jasnost raje še enkrat link do posnetka:).
JEK 2: Politične skrivalnice
https://365.rtvslo.si/arhiv/tarca/17507...


Če je kdo tukaj plačan, si lahko samo ti, ki imaš očitno kvoto smeti, ki jih moraš dnevno objaviti. Popolnoma si zasul tematiko, dejansko onemogočaš dialog. In vem da to počneš namerno.

Ni res, ravno jaz sem zagnal dialog in produktivno in strokovno prispevam k njemu, v zadnje nekaj dneh je bilo tudi s strani drugih nekajkrat več postov kot je to običajno za to temo, prej je tema skorajda samevala (če ne verjameš pojdi štet!). Za razliko od tebe koritnika nisem plačan da objavljam, ampak to počnem kot vesten državljan ki mi ni vseeno za prihodnost zdravstva, šolstva, cestne infrastruture, javnega prevoza in vseh ostalih javnih storitev, prav tako mi ni vseeno če bom zaradi NEK2 moral plačat 3x večjo položnico za elektriko. Za razliko od tebe ne objavljam smeti.

https://www.iaea.org/

Bravo, objaviš vir ki več kot očitno lobira za jedrsko energijo in tega niti ne skriva. Poznam jaz stvari okrog jedrske energije in njene tehnologije, bodi brez skrbi. Kaj si hotel s tem random linkom povedat? Če imaš kakšno vprašanje vprašaj, drugače pa bodi tiho.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: elevator ()

elevator ::

"po izračunih".


Tako je, po izračunih Aleksandra Mervarja, direktorja sistemskega operaterja prenosnega električnega omrežja v Sloveniji (ELES) in predsednika energetske zbornice:

"Pričakovani investicijski izdatki za britansko jedrsko elektrarno Hinkley Point so naravnost zastrašujoči. Zadnje informacije so, da naj bi bila investicija v 3.200-megavatno (MW) jedrsko elektrarno 40 milijard britanskih funtov, kar znese okoli 47 milijard evrov ali 15 milijonov na MW. Če to preračunamo na 1.100 MW JEK2, dobimo 16 milijard evrov. Stroškovna cena proizvedene električne energije, z upoštevanjem financiranja investicije, bi znašala med 150 in 160 evrov na megavatno uro (MWh). Trenutne cene na madžarski borzi Hudex za obdobje od 2025 do 2027 znašajo v povprečju 80 evrov za megavatno uro. Če razliko, torej 70 evrov, pomnožim z letno proizvodnjo v predvidenem obsegu 8,7 teravatne ure, dobim 609 milijonov evrov izgube letno," pravi.

Torej za 1100 MW jedrsko elektrarno je po zdajšnjih cenah izračunanih 609 milijonov evrov izgub letno, za 1600 MW jedrsko elektrarno 885 milijonov evrov izgube letno, za 2400 MW elektrarno o kateri je bilo tudi govora pa 1328 miljonov evrov izgube letno (1,33 milijarde evrov).

Del intervjuja z Aleksandrom Mervarjem:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: elevator ()

elevator ::

Še drug del intrvjuja:
Velika Britanija je neprimerno večja od nas, kar vpliva že na sama pogajanja s ponudniki, saj je percepcija ponudnika drugačna. Pri tem obstaja korelacija - manjši kot si, manj kot si vpliven, višja je lahko cena.

Hinckley Point C je z dvema 1600-megavatnima blokoma trenutno največja jedrska elektrarna v gradnji v Evropi. Trenutna objavljena odkupna cena elektrike, sklenjena med britansko vlado in investitorjem EDF, je kar 150 evrov na megavatno uro. Tudi iz JEK-a 2 ne pričakujem, da bi bila lahko bistveno nižja, tudi v najlepših sanjah stroškovna cena elektrike ne bo nižja od 125 evrov na megavatno uro.

Nisem "ptica zloslutnica", a že leta in leta skušam samo na podlagi empiričnih raziskav in dokazov razlagati situacijo, saj je pošteno, da ljudje vedo, za kaj gre. In če kdo misli, da bo cena iz JEK-a 2 nižja, kot je cena elektrike na borzi ... Ne verjamem.

Problem je tudi, da smo majhna država. V Evropi imamo štiri velike energetske sisteme: nemškega, francoskega, italijanskega in angleškega. Francozi imajo 56 jedrskih elektrarn. Če zgradijo novo nuklearko in je stroškovna cena elektrike iz novega obrata zelo visoka, jo preostale delujoče stare nuklearne elektrarne absorbirajo in je ponder precej nižji. Če pa mi v svoj sistem vključimo elektrarno, ki nam bo proizvedla najmanj 50 odstotkov vse elektrike, ga ni resursa, ki bi ti to pokril, česar nekateri ne razumejo. Sam sem po izobrazbi ekonomist, ne elektroinženir, zato vedno gledam ne le tehnično, ampak tudi ekonomsko plat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: elevator ()

elevator ::

Zelo visoka cena elektrike iz JEK 2 bi močno povečala energetsko revščino
https://www.mladina.si/232951/zelo-viso...


"Projekt JEK 2 bi za Slovenijo kot relativno majhno državo pomenil bistveno preveliko tveganje naslonitve zgolj na en velik energetski vir. Zaradi zelo visokih celotnih stroškov kapitala, ki bi presegali 20 milijard evrov, pritiska na javna sredstva, državna poroštva ter kreditno sposobnost države bi takšen projekt vodil v finančno brezno in potencialni finančni zlom države. Zelo visoka cena elektrike iz JEK 2 pa bi močno povečala energetsko revščino. Oportunitetni stroški jedrskega scenarija in projekta JEK 2 so za Slovenijo nedvomno in bistveno previsoki.

(Zoran Kus, dolgoletni diplomat, svetovalec in pogajalec za podnebne spremembe, v intervjuju za Večerovo prilogo V soboto, o tem, kaj bi gradnja JEK 2 pomenila za Slovenijo)

20 milijard evrov je katastrofa za Slovenijo in njene javne finance, posledično bodo močno trpele vse javne storitve in infrastruktura. 20 milijard evrov je samo reaktor, brez odlagališča in brez razgradnje elektrarne. Če ga zgradijo po obljubljeni ceni, kar ga seveda ne bodo, ker se je še pri vseh jedrskih reaktorjih v Evropi, zgrajenih v zadnje 30 letih cena povečala za 3 do 6 krat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: elevator ()

elevator ::

Matjaž Hanžek, nekdanji varuh človekovih pravic in predsednik Preiskovalne komisije DZ za TEŠ6:

"Projekt JEK2 se sploh uradno še ni začel in že lahko opazimo mnoge vzporednice. Ti so: usklajenost večine političnih strank preko in mimo ideoloških ter siceršnjih nasprotovanj; izsiljen nepotrebni referendum brez ustreznih informacij za odločanje; poudarjanje mnenj strokovnjakov, ki gradnjo podpirajo, in demonizacijo ter izključevanje tistih, ki zahtevajo neodvisne strokovne analize. Enak odnos imajo odločevalci - vlada, Državni zbor - do nevladnih organizacij in javnosti nasploh; zagovorniki investicije prikazujejo katastrofo, ki naj bi se zgodila, če ljudje ne bojo podprli njihovega predloga. Ta in še mnoga druga dejanja, podobna pri izsiljevanju za TEŠ6, mi potrjujejo strah, da pri izgradnji JEK2 ne gre za reševanje slovenske energetike, ampak za ponovno polnjenje žepov samooklicane elite na račun amorfne mase, ki bo končni zapitek tudi plačevala. "

Dr. Iztok Šori, direktor Mirovnega inštituta:

"Na Mirovnem inštitutu se zavzemamo za verodostojen referendum, ki naj se izvede šele takrat, ko bo vlada predstavila vse potrebne informacije in argumentirano zavrnila alternativne možnosti. Državljanke in državljani imamo pravico odločati na podlagi natančnih izračunov, preverjenih dejstev in različnih projekcij, ne pa na podlagi oglaševalskih kampanj politično-kapitalskih lobijev. Zahtevamo informirano debato o vprašanjih, ki zadevajo našo skupno prihodnost. Zahtevamo, da prenehate z zlorabami referendumov za lastne interese. Zahtevamo, da v ospredje postavite interese ljudi."

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: elevator ()

elevator ::

Aleksander Mervar, direktor sistemskega operaterja prenosnega električnega omrežja v Sloveniji (ELES) in predsednik energetske zbornice o ceni elektrike iz JEK2 in o tem da si jo podjetja preprosto ne bodo mogla privoščiti:


Gospodarska zbornica Slovenije močno podpira projekt JEK-a 2, medtem ko vi opozarjate, da energetsko intenzivna industrija ne bo sposobna odkupovati elektrike po njegovi ceni.

"Bom poskusil odgovoriti, ne da bi bil nesramen. Gospodarska zbornica je, če se spomnite, zelo podpirala tudi šesti blok Termoelektrarne Šoštanj. Zelo rad bi videl, katero podjetje bi danes kupovalo elektriko po ceni 200 evrov na megavatno uro ... Umeščeni smo na območje, ki je uvozno zelo odvisno, od elektrike so torej uvozno odvisne tudi Madžarska, Italija, Avstrija in Hrvaška, hkrati smo v območju z najvišjimi cenami. Časi za železarstvo ali proizvodnjo aluminija, na primer v Talumu, katerega lastniki smo bili do pred enega leta v Elesu, niso rožnati. Če bi imeli na primer JEK 2 že skoraj zgrajen in bi proizvodnjo zagnali s 1. januarjem 2025 ter bi jih vprašali, ali bodo kupovali elektriko po ceni 125 evrov na megavatno uro ... Ne morejo. To so pač dejstva."

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: elevator ()

bciciban_ ::

Ti prodajaš se panele?

elevator ::

Jih ne in jih nikoli nisem. Obnovljivi viri niso samo paneli, daleč od tega. Paneli so samo eni izmed mnogih obnovljivih virov, ključ pa je v ravno pravi mešanici.

Dr. Dušan Plut, zaslužni profesor Univerze v Ljubljani:

"Skrajno neodgovorno je, da državljanke in državljane Slovenije izvoljena politika le dober mesec dni pred posvetovalnim referendumom pušča praktično brez ocen o celostnih stroških načrtovanega projekta JEK2. Za odgovorno in pretehtano odločanje ljudstva med drugim ni ustreznih podatkov o večplastnih posledicah največje poosamosvojitvene investicije na obseg in kakovost eksistenčno pomembnih javnih dobrin, na skladnejši regionalni razvoj, socialno varnost, rabo obnovljivih virov energije itn. DZ naj referendum razpiše v drugi polovici leta 2025."

To tudi sam dostikrat poudarjam in ne, nisem zgoraj omenjeni profesor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: elevator ()

elevator ::

Dr. Lidija Živčič, strokovna vodja pri Focusu:

"Pri JEK2 se močno nakazuje na ponovitev zgodb TEŠ6 in Magne: lobisti projekta mimo volje in vednosti javnosti preko vlade, bolj specifično preko posebnega državnega sekretarja, ki je zadolžen samo za projekt JEK2, že delajo potrebne korake za gradnjo novega jedrskega reaktorja. Že zdaj je projekt tako daleč - porabljenega ogromno denarja, sprejeta vrsta odločitev - da bo zlahka na mizi znova argument, da se procesa več ne splača ustaviti, kot pri TEŠ6. Rezultat bo pregrešno drag projekt, v katerem izginjajo milijoni, ter visoka cena za prebivalstvo - razen, če se temu nesmiselnemu in neekonomičnemu projektu, ki nam ga vsiljuje jedrska stroka v spregi s politiko, začnemo močno upirati, z glasovanjem proti na referendumu kot prvim korakom."

teslam2 ::

ViperR ::

teslam2 je izjavil:

se ena kost za glodanje: https://damijan.org/2024/10/15/paradoks...


Enostavna rešitev:

ViperR ::

jernejl ::

Utk je izjavil:

jernejl je izjavil:

Utk je izjavil:

O tem bom razmišljal ko bom 10 jurjev na mesec plačan kot so šefi elektro podjetij.
Ker to, da bo narod častil 15 milijard, vsaj, potem pa še kril milijardo izgube letno...ni ravno ideja, ki bi bila vredna take plače.
Alternativne ideje niso nič boljše. Ponavadi se sklicujejo na to, da bo (ali pa ne bo) čez X let že na voljo neka (neznana) tehnologija, ki nam bo (po neznani ceni) omogočila shranjevati presežke za dalj časa (npr. čez zimo), in zato stabilnega vira el. energije (JEK) ne rabimo.
In gradili bi cel kup sončnih elektrarn, od katerih pozimi ni nič, poleti oz. na sončne dni (ko so najbolj produktivne) jih bomo pa na nek način ugašali, ker bo zaradi velikih presežkov tržna cena takrat negativna.

Zaprli bomo eno slabo elektrarno, ki dela 200 mio letno izgube, da bomo za 15 milijard zgradili drugo, ki bo delala 800 do 1000 mio letne izgube. S tistimi 15 milijardami lahko pokrivamo izgubo teša 75 let. Življenska doba jeka2 ne bo bistveno daljša.

In naš forumski ekonomist to podpira...
Ne drži. Glavni problem je, da forumski neekonomist nima pojma o tem, kakšna naj bi bila sploh alternativa, pa je kljub temu proti. Gradil bi sončne elektrarne za pozimi, poleti in na lepe sončne dni bi jih pa ugašal, in podobne neumnosti. Na tak način bo težko kogarkoli prepričal, da se lahko jedrski elektrarni v prihodnje kar odpovemo.

Vsi vemo, da elektriko rabimo čez celo leto. Vemo tudi, koliko je kdaj rabimo in imamo projekcije, koliko približno je bomo rabili v prihodnjih desetletjih. Ampak na to vsi nasprotniki kar pozabljajo. So tako kot vsi tisti, ki zmeraj protestirajo, ko se v njihovem okolju namerava postaviti kakšna HE, VE, SE, ..., ampak elektriko bi pa vseeno imeli 24/7 :)) Eni pač mislijo, da elektrika sproti nastaja v vtičnici na zidu njihove hiše in za to niso potrebne nobene elektrarne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

Utk ::

Smo rekli kakšne so alternative. Še kakšna HE več, teš6 se predela na drva, za nujne primere se poveča plinska v Brestanici, če trenutna ne zadostuje. S 15 milijardami lahko držimo teš6 pokonci vsaj 50 let, pa 15 milijard ne bo dost za jek2, pa tudi teš6 ne zahteva 15 milijard v kosu, tako da tu ni stroškov financiranja.
Če se čez 20 let pokaže neka varianta reaktorja, ki se ga da postavit z nekim proračunom in v nekem roku, ga pa postavimo takrat. Ker zdaj ni šans za kaj takega.

Mato989 ::

TEŠ 6 bi se moral predelat da kuri smeti.... to bi bilo useful...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Tudi ja. En zafuran projekt nadomestit s 15x dražjim od katerga bo približno enako elektrike, je norost.
Drva so ogljično nevtralna, ni co2 kuponov.
Za smeti nisem ziher, ampak kurjenje smeti itak plačujemo, ziher bi bilo tam ceneje.

D3m ::

Za 10 milijard dobimo na ključ Rusko/Korejsko. Kaj našim ni jasno.
|HP EliteBook|R5 6650U|

fikus_ ::

RU politično niso sprejemnlivi (kar vprašaj EU politiko z VDL na čelu), Korejci pa bodo zasedeni, že sedaj precej delajo in bodo verjetno ceno temu prilagodili.
Trenutno največ JE gradi Rosatom, ponujajo na ključ, en izvajalec, imajo vse pod svojo streho, brez zunanjih izvajalcev,..., cenovno primerljivi oz. ugodnejši od konkurence.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

Jazon ::

fikus_ je izjavil:

RU politično niso sprejemnlivi (kar vprašaj EU politiko z VDL na čelu), Korejci pa bodo zasedeni, že sedaj precej delajo in bodo verjetno ceno temu prilagodili.
Trenutno največ JE gradi Rosatom, ponujajo na ključ, en izvajalec, imajo vse pod svojo streho, brez zunanjih izvajalcev,..., cenovno primerljivi oz. ugodnejši od konkurence.


Gradijo pa komercialne nuklearke 4.generacije. Edino takšna pride v poštev v Krškem, sploh kar se hlajenja tiče.

sbawe64 ::

D3m je izjavil:

Za 10 milijard dobimo na ključ Rusko/Korejsko. Kaj našim ni jasno.

H5N1 ni Orban.

Za Korejce so ti že pojasnili, imajo preveč dela, če boš še naprej omenjal Ruse, boš končal na grmadi, heretik!


Jazon
Hlajenje na tekoči natrij ?
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Lonsarg ::

D3m je izjavil:

Za 10 milijard dobimo na ključ Rusko/Korejsko. Kaj našim ni jasno.
Glavnino stroska jedrske elktrarne bodo podizvajalci za razna dela ne pa sam reaktor. In ne glede na to kak reaktor se zbere bodo tle mucke koga in za kak znesek se zbere za razna dela.

mikhaair ::

A dejansko bi se dalo Teš predelat na drva/sekance/smeti?
SciFi varianta bi bila zasidrat odpisano jedrsko letalonosilko/podmornico v Koper in priklopiti na omrežje. :) Mislim, da sem nekje zasledil, da imajo dejansko to opcijo, da se pomaga pri naravnih katastrofah.

Jazon ::

sbawe64 je izjavil:

D3m je izjavil:

Za 10 milijard dobimo na ključ Rusko/Korejsko. Kaj našim ni jasno.

H5N1 ni Orban.

Za Korejce so ti že pojasnili, imajo preveč dela, če boš še naprej omenjal Ruse, boš končal na grmadi, heretik!


Jazon
Hlajenje na tekoči natrij ?


Ja, na tekoči natrij.

Sicer pa z napihnjenimi cenami nimajo "težave" samo pri nas:

https://x.com/elonmusk/status/184682645...

Grob prevod: NASA je leta 2019 podjetju Bechtel naročila izdelavo novega lansirnega stolpa, ki je po zasnovi enostavnejši od tistega za lovljenje boosterjev, ki ga je SpaceX sestavil v parih tednih.
Naročilo je bilo vredno 383 mio$ in naj bi bilo zaključeno do 2023.
Zdaj poročajo, da se je cena dvignila na 2,7 mrd $ in da bodo dela končana septembra 2027, verjetno pa leta 2029.
Za primerjavo, Burj Khalifa je bila zgrajena v petih letih za 1,5 mrd $

Peki so tile Arabci, pri nas je Šivilja sposobna odvesti 300mio na eni prehodni želežniški postaji

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jazon ()

fikus_ ::

mikhaair je izjavil:

A dejansko bi se dalo Teš predelat na drva/sekance/smeti?
SciFi varianta bi bila zasidrat odpisano jedrsko letalonosilko/podmornico v Koper in priklopiti na omrežje. :) Mislim, da sem nekje zasledil, da imajo dejansko to opcijo, da se pomaga pri naravnih katastrofah.


Predelat TEŠ se da, težava je v količini suhe biomase, ki bi jo morali pripravljati, transport,...

RU so naredili plavajočo JE, zasidrali so jo nekje na SZ RU (Akademik Lomonosov, 2x 32 MW)

Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

J.McLane ::

Saj biomaso/smeti bi pripravljal in sušil čez celo leto, lahko tudi z odvečno energijo od SE. Pozimi bi to imel suho kot poper in bi 3 mesece gonil na polno. Skaldišče ni nujno da je locirano zraven TEŠ, lahko je več lokalnih skladišč/sušilnic, tam kjer pač biomasa nastaja.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Utk ::

Sušili bi lahko z odvečno toploto od TEŠ :)

J.McLane ::

A 9 mesecev na leto ko nebi delala? :))
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

sbawe64 ::

fikus_ je izjavil:

mikhaair je izjavil:

A dejansko bi se dalo Teš predelat na drva/sekance/smeti?
SciFi varianta bi bila zasidrat odpisano jedrsko letalonosilko/podmornico v Koper in priklopiti na omrežje. :) Mislim, da sem nekje zasledil, da imajo dejansko to opcijo, da se pomaga pri naravnih katastrofah.


Predelat TEŠ se da, težava je v količini suhe biomase, ki bi jo morali pripravljati, transport,...

RU so naredili plavajočo JE, zasidrali so jo nekje na SZ RU (Akademik Lomonosov, 2x 32 MW)


https://www.world-nuclear-news.org/Arti...
Akademik Lomonosov je zasidran na SV RF, Pevek- Chukotka region.

SZ bi bil Murmansk, kjer je bila ladja 2019
https://www.bbc.com/news/world-europe-4...

Pevek @ Wikipedia
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Utk ::

J.McLane je izjavil:

A 9 mesecev na leto ko nebi delala? :))

Sej bi lahk delala 12 mesecev. Če bi bilo potrebno, če ne potem pa res brez veze faking cel JEK2 gradit.

teslam2 ::

J.McLane je izjavil:

Saj biomaso/smeti bi pripravljal in sušil čez celo leto, lahko tudi z odvečno energijo od SE. Pozimi bi to imel suho kot poper in bi 3 mesece gonil na polno. Skaldišče ni nujno da je locirano zraven TEŠ, lahko je več lokalnih skladišč/sušilnic, tam kjer pač biomasa nastaja.


Teš 6 bo ob polnem obratovanju porabil okoli 10.500 ton premoga na dan.


Kalorijsko vrednost 10.000 ton premoga prevedi v količino biomase/smeti. Potem pa pomnozi kolicino s tremi meseci. Good luck.

sbawe64 ::

Utk je izjavil:

J.McLane je izjavil:

A 9 mesecev na leto ko nebi delala? :))

Sej bi lahk delala 12 mesecev. Če bi bilo potrebno, če ne potem pa res brez veze faking cel JEK2 gradit.

Glede na to bo res delala pol leta (samo čez zimo)
https://slo-tech.com/forum/t591779/p834...
2020 is new 1984
Corona World order

fujtajksel ::

elevator je izjavil:

ps2: replika na drugega jedrskega lobista (Iztoka Tislja): Sezonskega shranjevanja ne rabimo, če namesto njega furamo nek nadomesti vir pozimi (ta je lahko obnovljiv: lesna biomasa, bioplin, zeleni metanol, vodik) ali pa fosilni: npr. zemeljski plin. Tudi če bi za ta vir vzeli navaden zemeljski plin, se je treba zavedati da bi ga porabili relativno malo (za 5 do 10 % letne porabe elektrike).

Da sezonskega shranjevanja v naslednjih desetletjih ne bo je tudi izjava ki nima realnih temeljev. Povsod po Evropi se izjemno hitro razvija ekonomija zelenega vodika, kar ni nič drugega kot sezonsko shranjevanje, celo Slovenci bomo skupaj z Italijo in Hrvaško do leta 2030, torej čez 6 let postavili svojo vodikovo dolino:

Severnojadranska vodikova dolina želi do leta 2030 proizvesti pet tisoč ton zelenega vodika letno
https://www.rtvslo.si/okolje/severnojad...

Projekti vodikovih dolin po Evropi:



Elevator, ti jo pa pihneš :)
Je čisto res da je NEK2 tehnoekonomska katastrofa.
Ampak da kot protiargument bluziš z vodikom je pa ČIV ČIV :)
Sezonsko shranjevanje elektrike je tehnično možno ampak obupno drago.
ČHE se tehnoekonomsko obnesejo za shranjevanje reda nekaj ur, mogoče do teden-dva, žal ne za zimsko sezono. Moraš sicer računat da stane elektrika shranjena v ČHE znatno več kot tisti slavni LCOE direktno iz FV panela (in da si zato s tistim grafom LCOE ki ga vztrajno lepiš ponoči lahko samo nekaj obrišeš).
Tole z vodikom pa... Lohk bi se že enkrat zavedel da se v te vodikove doline trenutno meče denar s kamioni da bi se mogoče enkrat zadeva izboljšala, ampak zaenkrat vodik v primerjavi s ČHE grdo "popuši", zaradi visoke cene elektrolizerjev/GC in zaradi slabega round-trip izkoristka reda 40% (ČHE 75%, baterije 80%). Dejansko nihče ne ve če bodo čez 10 let mogoče 10x cenejši ali pa morrda le 2x, izkoristek žal ne bo bistveno boljši.
Mislim da je res da je treba bolj iskat nadomestni vir za pozimi kot računat na sezonsko shranjevanje.

Utk ::

Kalorijsko vrednost 10.000 ton premoga prevedi v količino biomase/smeti. Potem pa pomnozi kolicino s tremi meseci. Good luck.

V Velenju ne kopljejo "premoga", ampak lignit. Ki je slabši kot les. Še zmeraj je veliko, jasno, ampak ni pa treba lesa še več kot (velenjskega) premoga.

Akrapović pravi isto kot jaz ali pa Mato. Bomo vložili denar v JEK2, ni panike, ampak v zameno hočemo elektriko po znani in znižani ceni, in to takoj, ne pa "obljubo" čez 25 let ko bo zgrajen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

fujtajksel ::

Utk je izjavil:

...
Akrapović pravi isto kot jaz ali pa Mato. Bomo vložili denar v JEK2, ni panike, ampak v zameno hočemo elektriko po znani in znižani ceni, in to takoj, ne pa "obljubo" čez 25 let ko bo zgrajen.


Eno je kaj on hoče, drugo kaj lahko dobi. Iz NEK2 lahko dobi elektriko takrat ko bo zgrajen in jasno je da ne bo poceni. Če bi si kej pogledal kako res stvari stojijo sem prepričan da ne bi hotel vlagat. Ja, nej zgradijo NEK2 če dobijo zasebne vlagatelje ki bodo pripravljeni nosit tveganje (ampak ne z državnim poroštvom, do potem ko projekt nasede po socialistično pokrijemo izgubo davkoplačevalci, tako kot smo jo par let nazaj bankirjem!?).

teslam2 ::

Utk je izjavil:

Kalorijsko vrednost 10.000 ton premoga prevedi v količino biomase/smeti. Potem pa pomnozi kolicino s tremi meseci. Good luck.

V Velenju ne kopljejo "premoga", ampak lignit. Ki je slabši kot les. Še zmeraj je veliko, jasno, ampak ni pa treba lesa še več kot (velenjskega) premoga.

Akrapović pravi isto kot jaz ali pa Mato. Bomo vložili denar v JEK2, ni panike, ampak v zameno hočemo elektriko po znani in znižani ceni, in to takoj, ne pa "obljubo" čez 25 let ko bo zgrajen.


Mogoce je lignit glede na maso slabsi, glede na volumen pa ni, beri: Les zasede več prostora. Pa v tesu ne kurijo samo lignita, uvaza se premog cez pol sveta, ki se dodaja lignitu...

Premog pride iz rudnika po tekocem traku ali po tirih na vagonih. Les/biomaso/smeti lahko vozis z vlakom ali po cesti. Maksimalna teža tovornjaka je 44ton. Ce polovico materiala za 1dan pripeljes s tovornjaki, to pomeni 100+ tovornjakov na zgornjem limitu na dan. Good luck.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: teslam2 ()

Utk ::

Eno je kaj on hoče, drugo kaj lahko dobi.

Sej sej, pač poskuša. GZS načeloma ni proti JEK2, ampak saj ni bila niti proti TEŠ6, ne bo ga pa financirala (več) brezpogojno. Če ne bojo videli direktne koristi od tega, se bojo uprli.

Mogoce je lignit glede na maso slabsi, glede na volumen pa ni

Lignite Coal : 40 - 54 (lb/ft3), 641 - 865 (kg/m3)
Les ima praktično isto gostoto.

Pa v tesu ne kurijo samo lignita, uvaza se premog cez pol sveta, ki se dodaja lignitu...

Jah, ta uvožen je boljši, ampak če je 2x boljši od lesa, ga je pa treba vozit naokoli in plačevat co2 kupone zanj.

Premog pride iz rudnika po tekocem traku ali po tirih na vagonih. Les/biomaso/smeti lahko vozis z vlakom ali po cesti. Maksimalna teža tovornjaka je 44ton. Ce polovico materiala za 1dan pripeljes s tovornjaki, to pomeni 100+ tovornjakov na zgornjem limitu na dan. Good luck.

To se prevaža z vlaki in z ničemer drugim.

teslam2 ::

Utk je izjavil:


To se prevaža z vlaki in z ničemer drugim.

Lahko, sam najprej je treba spravit biomaso na vlak. (ene 10000 ton na dan)

J.McLane ::

Gorivo lahko vozijo 9 mesecev, potem pa vse to skurijo v treh.

Na začetku bi lahko delali na neki mešanici premoga in biomase, potem pa pač razmerja prilagajaš. A je za to potreben kakšen tehnični čudež?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Utk ::

Imaš celo leto časa za navozit za tistih par mesecev robe. Pa tudi zaposlenih v rudniku je 2500. Z 2500 ljudmi tudi nekaj lesa pridelaš, mehanizacija je pa najbrž bolj enostavna kot v rudniku.

J.McLane je izjavil:

Gorivo lahko vozijo 9 mesecev, potem pa vse to skurijo v treh.

Na začetku bi lahko delali na neki mešanici premoga in biomase, potem pa pač razmerja prilagajaš. A je za to potreben kakšen tehnični čudež?

Sej menda že mešajo nekaj malega lesa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

fikus_ ::

Pri tem je potrebno računati, da 1 m3 lesa pomeni okrog 3 m3 nasutih sekancev.

Vir:
http://www.zgs.si/delovna_podrocja/lesn...

Na tej strani je še nekaj drugih uporabnih zadev v zvezi z lesom.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

hruske ::

Utk je izjavil:

Sušili bi lahko z odvečno toploto od TEŠ :)


Kakšno odvečno toploto? :)
Kalkulator nove omrežnine 2024 - https://omreznina.karlas.si/Kalkulator

elevator ::

fikus_ je izjavil:

mikhaair je izjavil:

A dejansko bi se dalo Teš predelat na drva/sekance/smeti?
SciFi varianta bi bila zasidrat odpisano jedrsko letalonosilko/podmornico v Koper in priklopiti na omrežje. :) Mislim, da sem nekje zasledil, da imajo dejansko to opcijo, da se pomaga pri naravnih katastrofah.


Predelat TEŠ se da, težava je v količini suhe biomase, ki bi jo morali pripravljati, transport,...

RU so naredili plavajočo JE, zasidrali so jo nekje na SZ RU (Akademik Lomonosov, 2x 32 MW)



Predelat TEŠ se da, težava je v količini suhe biomase, ki bi jo morali pripravljati, transport,...

Zakaj bi bila to neka težava? Povsod v tujini jim uspeva brez težav. Samo nekaj primerov, Nemčija je lani porabila 500 TWh elektrike, 9,1 % od tega je proizvedla z biogorivi. Torej z biogorivi je proizvedla 45,5 TWh. Da bi mi imeli TEŠ6 za rezervo za čez zimo bi rabili iz lesne biomase proizvest približno 1 TWh, kar je 45x manj kot Nemčija.

Drug primer: Avstrija je lani porabila 72,3 TWh elektrike, 3,8 % je proizvedla z biogorivi. Torej je z biogorivi proizvedla 2,74 TWh, kar je cca 2,7 krat več kot bi mi rabili da bi furali teš6 čez zimo (ne vedno na polni moči, pač glede na potrebe bi prilagajali).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: elevator ()

elevator ::

Ali pa recimo škotska, že leta 2022 je prizvedla 2379 GWh iz biomase in odpadkov, kar je cca 2x več kot bi mi rabili.


Glede same količine biomase ki bi jo rabili skurit sem zadevo računal že pred leti na tem forumu: za proizvest 10 % letne porabe elektrike rabimo skurit samo eno šestino naravnega prirasta (torej eno šestino lesa ki v sloveniji vsako leto na novo zraste. Če izsekamo vsako leto samo naravni prirast, potem se nam delež gozda ne zmanjšuje in ne povečuje. Če ga izsekamo samo eno šestino, potem se nam slovenija zarašča z gozdom. No, seveda je sečnja tudi za druge namene, pa vendar).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: elevator ()

mikhaair ::

Torej logična usmeritev Slovenije bi bila povečevanje SE, baterijski zalogovniki, biomasa in odpadki krepko povečat in polomija Teš6 v rezervi za zimo in hude čase?
Ampak potem smo v dilemi kaj z rudnikom Velenje. Oni pa ne morejo kopat par mesecev na leto. Ostane le uvoz + smeti + biomasa za kurit v Teš6, če se to sploh da.

elevator ::

Ali pa Finska, lani je iz lesne biomase proizvedla 9,9 % vse elektrike, kar je za 8,14 TWh, kar je cca 8x več kot bi mi rabili da bi teš6 gnali za rezervo čez zimo. Teh primerov držav je še ogromno, poleg zgoraj omenjenih še Latvija, Švedska, Danska, Slovaška, Portugalska, Češka, Nizozemska, Velika Britanija, Litva, Luksemburg, Estonija ipd. Skratka če jim povsod v tujini uspeva, ne vem zakaj pa nam ne bi.

mikhaair je izjavil:

Torej logična usmeritev Slovenije bi bila povečevanje SE, baterijski zalogovniki, biomasa in odpadki krepko povečat in polomija Teš6 v rezervi za zimo in hude čase?
Ampak potem smo v dilemi kaj z rudnikom Velenje. Oni pa ne morejo kopat par mesecev na leto. Ostane le uvoz + smeti + biomasa za kurit v Teš6, če se to sploh da.


Tako bi bilo najbolj smiselno in najceneje ja. Rudnik velenje bo pač treba zapret slej ko prej, rudarje pa prestrukturirat v druge poklice (magar lahko napravljajo lesno biomaso iz državnih gozdov za tistih nekaj mesecov za čez zimo). Ravno lesna biomasa bi TEŠ6 potegnila iz rdečih številk (iz delanja izgube), ker je CO2 nevtralen vir in ne rabi plačevat CO2 kuponov, poleg tega so tudi sami lesni sekanci na enoto energije precej cenejši kot velenjski lignit. TEŠ6 kurjen na premog dela veliko izgubo (in bi izgubo delal tudi brez CO2 kuponov), če bi ga predelali na lesne sekance bi dejansko delal vsaj pozitivno nulo, če že ne nekaj malega dobička (glede na to da je pozimi ko bi delal elektrika dražja v povprečju kot poleti).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: elevator ()

elevator ::

SciFi varianta bi bila zasidrat odpisano jedrsko letalonosilko/podmornico v Koper in priklopiti na omrežje. :)

To bi zelo draga elektrika. Dejansko je glavni razlog da ni več jedrskih tankerjev /letalonosilk in ostalih večjih ladij na jedrski pogon dejansko v tem da je precej ceneje kuriti naftne derivate za ta namen.

teslam2 ::

mikhaair je izjavil:

Torej logična usmeritev Slovenije bi bila povečevanje SE, baterijski zalogovniki, biomasa in odpadki krepko povečat in polomija Teš6 v rezervi za zimo in hude čase?
Ampak potem smo v dilemi kaj z rudnikom Velenje. Oni pa ne morejo kopat par mesecev na leto. Ostane le uvoz + smeti + biomasa za kurit v Teš6, če se to sploh da.



kaj bluzite, rudnik in TEŠ bosta zaprta po planu do 2033, povsej verjetnosti predčasno, kakor kaže

elevator ::

J.McLane je izjavil:

Saj biomaso/smeti bi pripravljal in sušil čez celo leto, lahko tudi z odvečno energijo od SE. Pozimi bi to imel suho kot poper in bi 3 mesece gonil na polno. Skaldišče ni nujno da je locirano zraven TEŠ, lahko je več lokalnih skladišč/sušilnic, tam kjer pač biomasa nastaja.


Tako ja, lahko bi jo sušil kar z odvečno elektriko iz SE poleti, ali pa bi naredil kot neke vrste pokrite rastlinjake, ter dodal par močnejših ventilatorje in čez poletje bi se tista biomasa dodobra osušila.

teslam2 je izjavil:

mikhaair je izjavil:

Torej logična usmeritev Slovenije bi bila povečevanje SE, baterijski zalogovniki, biomasa in odpadki krepko povečat in polomija Teš6 v rezervi za zimo in hude čase?
Ampak potem smo v dilemi kaj z rudnikom Velenje. Oni pa ne morejo kopat par mesecev na leto. Ostane le uvoz + smeti + biomasa za kurit v Teš6, če se to sploh da.



kaj bluzite, rudnik in TEŠ bosta zaprta po planu do 2033, povsej verjetnosti predčasno, kakor kaže


Za 2033 je predviden izhod iz premoga, res je. TEŠ6 mora leta 2033 nehat kurit lignit (in primešan tuj premog), nihče pa ni rekel da ne sme kurit lesnih sekancev. Brez problema lahko ob manjši predelavi kuri lesne sekance in obratuje še več desetletij kot rezerva za čez zimo (les je ekološko, CO2 nevtralno gorivo).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: elevator ()

teslam2 ::

Teš mora odplačati še 296,74 milijona evrov dolga
Od 440 milijonov evrov posojila, ki ga je Teš za gradnjo šestega bloka najel pri Evropski investicijski banki in je zavarovano z državnim poroštvom, je bilo konec leta 2023 neodplačanih še 296,74 milijona evrov, so STA povedali na ministrstvu za finance in dodali, da Teš glavnico in obresti redno odplačuje. Na vprašanje o posledicah morebitnega unovčenja poroštva niso odgovorili.

Kakšno je poslovanje?
Projekcije poslovanja v prihodnjih letih ne v HSE-ju ne v Tešu ne razkrivajo. "Poslovni načrt družbe je poslovna skrivnost," so povedali v Tešu, ki je imel glede na objavljena letna poročila v letu 2019 225,9 milijona evrov prihodkov in 19,6 milijona evrov izgube, v letu 2020 238 milijonov evrov prihodkov in 280,4 milijona evrov izgube in v letu 2021 223,2 milijona evrov prihodkov in 7,1 milijona evrov čistega dobička.
««
134 / 154
»»