» »

JEK 2

JEK 2

Temo vidijo: vsi
««
28 / 117
»»

telexdell ::

a_borlak je izjavil:

Ja, ampak razvoj je vmes vseeno dal nekaj napredka in če mene vprašaš, raje milijarde za brezvezne raziskave kot orožje.

Je pa hec, da je precej dobrih stvari v vsakodnevno življenje prinesel prav razvoj orožja. Misliš, da bi npr. GPS obstajal, če ne bi imeli vojska?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

feryz je izjavil:

Od vsega zelenega je ostalo le to, da naj bi šla elektrika vsaj za 10x gor naslednje leto, če ne bo kakih velikih sprememb.
Švabom se smeje. Bodo vnaprej zakupljeno elektriko prodajali po 10x višjih cenah, namesto da bi jo proizvajali. Od kje bo prišla, jih niti ne zanima.

Preverite položnice in plače, da vas ne bo sezulo.

Elektriko in plin lahko zakupiš le za neko omejeno obdobje v napre. Običajno je to eno leto, izjemoma dve. Pol pa bomo vsi na istem.
Drugače pa- Slovenija pridela tam 85% lastne elektrike. Razen v TEŠ in PE cene energentov ne vplivajo na lastno ceno. Ta tudi v TEŠ je sedanja proizvodnja cena bistveno nižja od trenutnih tržnih cen (na HUDEX je včerajšnja cena znašala 432,19 €/MWh proizvodnja cena TEŠ pa je okrog 100 €/MWh). Redni ceniki so že do sedaj (pred letošnjimi podražitvami) bili okrog 70 €/MWh v VT in 50 €/MWh v nižji tarifi. Tako bi se elektrika za gospodinjstva lahko največ podvojila, ne pa podeseterila.
Drugi problem je zemeljski plin. Tega pa sami sicer imamo kar precej a je zaradi (uradno) raznih okolijskih organizacij in (dejansko) faušije, da bi kaj zaslužil še kdo drug lepo še vedno pod zemljo. Tam pa bodo podražitve občutnejše.

Seveda je pa industrija druga zgodba. Tam pa marsikje niso pravočasno zakupili dovolj energije...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

WizzardOfOZ ::

gruntfürmich je izjavil:

telexdell je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:


megabaterije ne bodo nikoli nadomestile rotirajočih mas, ker so predrage.
bo lažje kar rotacijske 'baterije' narediti kot megabaterije.

Koliko so stali prvi računalniki ali prvi avtomobili ali prvi SSD diski ali prvi... in za kakšen drobiž to dobiš danes? Ne glej v bodočnost tako, da si zazrt v preteklost.

to je deloma res, ampak po drugi strani pa smo desetletja poslušali in brali, tudi na slo-techu o super novih baterijah, kako bodo spremenile svet, kako so novi materiali na bazi ogljika prihodnost in bodo kovine stvar preteklosti, danes se stavi na grafen ki bo z valovanjem ustvarjal električni tok...
in na koncu, po vseh teh letih raziskovanja in zapravljenih miljardah, smo še vedno na nano skali kar se tiče teh super materialov in napovedi. skoraj nič se ni uresničilo ali pa je zrelo samo za pregrešno drago laboratorijsko ali vesoljsko tehnologijo.
to me skrbi, da enostavno na mega skali, kot jo človeštvo potrebuje, vse te stvari pogrnejo in se začnejo graditi mega stvari iz jekla in betona, ki pa na koncu stanejo drobiž v primerjavi z najnovejšo alternativo, delujejo pa ravno tako dobro in zanesljivo...

Teslina baterija stane približno 140€ za 1kwh. Imajo celo 2000kW baterije naprodaj. Torej 280k evrov za tako baterijo. 2MW meni samo mojo bajto poganja par mesecev, brez da bi se moral sekirat koliko porabim.
Pa glede na to, da bi bilo dovolj, da jo imam samo za ponoči (ko je itak manjša poraba) in mogoče kak deževen teden (kar pomeni max 100kW na hišo v celem tednu), lahko s tako baterijo napajam celo našo ulico (preko 10 hiš), to pa pomeni, da bi prišlo na hišo okoli 28k€, pa če vsi še solarne panele (dovolj je 10kW ali 70 kvadratnih metrov, kar je manj kot 10k€) dajo na streho, smo kot ulica lahko samozadostni za naslednjih nekaj desetletij. Torej za okoli 38k si vsaj 20 let miren in samozadosten z elektriko.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

WizzardOfOZ je izjavil:


Teslina baterija stane približno 140€ za 1kwh. Imajo celo 2000kW baterije naprodaj. Torej 280k evrov za tako baterijo. 2MW meni samo mojo bajto poganja par mesecev, brez da bi se moral sekirat koliko porabim.
Pa glede na to, da bi bilo dovolj, da jo imam samo za ponoči (ko je itak manjša poraba) in mogoče kak deževen teden (kar pomeni max 100kW na hišo v celem tednu), lahko s tako baterijo napajam celo našo ulico (preko 10 hiš), to pa pomeni, da bi prišlo na hišo okoli 28k€, pa če vsi še solarne panele (dovolj je 10kW ali 70 kvadratnih metrov, kar je manj kot 10k€) dajo na streho, smo kot ulica lahko samozadostni za naslednjih nekaj desetletij. Torej za okoli 38k si vsaj 20 let miren in samozadosten z elektriko.

Ob trenutnih cenah energije in ob predpostavljeni porabi elektrike 11 MWh/leto (glede na 10 kWp SE) bi letno plačal za elektriko tam 1300 €. Torej se ti 38 jurjev povrne v tam 30 letih.
Vsekakor je ta stvar danes že zanimiva za npr. kakšno podjetje ali obrtnika, kateremu elektro zaradi slabega omrežja ne omogoči dovolj priključne moči. Z nadaljnjo rastjo št. tovarn baterij po svetu intenzivnejšemu razvoju in porastu sekundarnega trga baterij pa bo to postalo zanimivo tudi za posameznike.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

fikus_ ::

Pozabljata na zimo+kratek dan+oblačnost+TČ+. . . Tako da pozimi bi tanko piskal z elektriko.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

M-XXXX ::

Teslina baterija stane približno 140€ za 1kwh. Imajo celo 2000kW baterije naprodaj. Torej 280k evrov za tako baterijo. 2MW meni samo mojo bajto poganja par mesecev, brez da bi se moral sekirat koliko porabim.
Pa glede na to, da bi bilo dovolj, da jo imam samo za ponoči (ko je itak manjša poraba) in mogoče kak deževen teden (kar pomeni max 100kW na hišo v celem tednu), lahko s tako baterijo napajam celo našo ulico (preko 10 hiš), to pa pomeni, da bi prišlo na hišo okoli 28k€, pa če vsi še solarne panele (dovolj je 10kW ali 70 kvadratnih metrov, kar je manj kot 10k€) dajo na streho, smo kot ulica lahko samozadostni za naslednjih nekaj desetletij. Torej za okoli 38k si vsaj 20 let miren in samozadosten z elektriko.

Zdaj pa še en pomemben detajl. Poleti je za baterijo stran vržen denar, itak bo solarna proizvajala preveč.
Pozimi ko ne bo solarna nič dala od sebe pa boste brez elektrike zelo kmalu in lahko zelo dolgo.

Z drugimi besedami je vsaka bajta vrgla 30 jurjev stran:D

telexdell ::

fikus_ je izjavil:

Pozabljata na zimo+kratek dan+oblačnost+TČ+. . . Tako da pozimi bi tanko piskal z elektriko.

Sem že večkrat zapisal- le zakaj bi se normalen človek s stalnim naslovom na območju elektroenergetskega omrežja želel odklopiti od njega? To je glupo!
Lahko pa normalen človek razmišlja, kako si bo zminimaliziral stroške koriščenja elektroenergetskega omrežja. Če je to net metering, da ne plačuje elektrike ali baterijski sistem, da čim več elektrike plača v nižji tarifi in/ali poveča razpoložljivo moč in s tem poganja kak stroj ali hitreje polni avtomobil ali...pa to ni glupo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Teslina baterija stane približno 140€ za 1kwh. Imajo celo 2000kW baterije naprodaj. Torej 280k evrov za tako baterijo. 2MW meni samo mojo bajto poganja par mesecev, brez da bi se moral sekirat koliko porabim.
Pa glede na to, da bi bilo dovolj, da jo imam samo za ponoči (ko je itak manjša poraba) in mogoče kak deževen teden (kar pomeni max 100kW na hišo v celem tednu), lahko s tako baterijo napajam celo našo ulico (preko 10 hiš), to pa pomeni, da bi prišlo na hišo okoli 28k€, pa če vsi še solarne panele (dovolj je 10kW ali 70 kvadratnih metrov, kar je manj kot 10k€) dajo na streho, smo kot ulica lahko samozadostni za naslednjih nekaj desetletij. Torej za okoli 38k si vsaj 20 let miren in samozadosten z elektriko.

ne delat izračuna na podlagi letnega povprečja. delaj izračune na podlagi zimske potrebe. ker takrat je najbolj pereče in potrebno imeti shranjeno energijo. poleti nobeden ne potrebuje velike zaloge energije.
po mojem lahko tako tvoj izračun kar podeseteriš.

telexdell je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Pozabljata na zimo+kratek dan+oblačnost+TČ+. . . Tako da pozimi bi tanko piskal z elektriko.

Sem že večkrat zapisal- le zakaj bi se normalen človek s stalnim naslovom na območju elektroenergetskega omrežja želel odklopiti od njega? To je glupo!
Lahko pa normalen človek razmišlja, kako si bo zminimaliziral stroške koriščenja elektroenergetskega omrežja. Če je to net metering, da ne plačuje elektrike ali baterijski sistem, da čim več elektrike plača v nižji tarifi in/ali poveča razpoložljivo moč in s tem poganja kak stroj ali hitreje polni avtomobil ali...pa to ni glupo.

mislim da bi se znali vsi poletni prohranki, kjer je štroma preveč, pozimi zelo stopiti ker boš primoran kupovati drago elektriko na trgu.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Wrop ::

M-XXXX je izjavil:


Zdaj pa še en pomemben detajl. Poleti je za baterijo stran vržen denar, itak bo solarna proizvajala preveč.
Pozimi ko ne bo solarna nič dala od sebe pa boste brez elektrike zelo kmalu in lahko zelo dolgo.


Eh, pustite te male detajle. Tako bo kot v filmu. Prišel bo nek inženirski Bruce Willis. Šel se bo zapeljati na en asteroid - beri potegnil bo zajca iz klobuka ter rešil planet.
Kdo pa se bo ukvarjal še s časovno komponento pri enačbi porabe in proizvodnje. Lepo se potegne enačaj, poletne viške v avte in vodik, ker to že itak v vsaki vasi počnejo, če ne pa v jame stiskat zrak. Lahko tudi kakšen visok hrib uporabimo in pozimi po žici spuščamo v doline 10 tonske bloke, poleti jih pa nazaj vozimo. Za bolj počasne pa vodne zalogovnike. Ni da ni. Se vidi, da imamo preveč inženirjev in premalo filozofov.
Zakaj bi gradili eno stavbo, ki bi pokrila velik delež porabe skozi celo leto, če pa lahko na papirju vse rešimo.

gruntfürmich ::

Wrop je izjavil:

M-XXXX je izjavil:


Zdaj pa še en pomemben detajl. Poleti je za baterijo stran vržen denar, itak bo solarna proizvajala preveč.
Pozimi ko ne bo solarna nič dala od sebe pa boste brez elektrike zelo kmalu in lahko zelo dolgo.


Eh, pustite te male detajle. Tako bo kot v filmu. Prišel bo nek inženirski Bruce Willis. Šel se bo zapeljati na en asteroid - beri potegnil bo zajca iz klobuka ter rešil planet.
Kdo pa se bo ukvarjal še s časovno komponento pri enačbi porabe in proizvodnje. Lepo se potegne enačaj, poletne viške v avte in vodik, ker to že itak v vsaki vasi počnejo, če ne pa v jame stiskat zrak. Lahko tudi kakšen visok hrib uporabimo in pozimi po žici spuščamo v doline 10 tonske bloke, poleti jih pa nazaj vozimo. Za bolj počasne pa vodne zalogovnike. Ni da ni. Se vidi, da imamo preveč inženirjev in premalo filozofov.
Zakaj bi gradili eno stavbo, ki bi pokrila velik delež porabe skozi celo leto, če pa lahko na papirju vse rešimo.


lahko bi kar triglav odrezali in ga spuščali v dolino. pozimi itq nobeden ne lazi gor, pa ga bomo spustili v dolino, spomladi na nazaj gor postavili ko se folk znova spomni planinarit...:))

telexdell je izjavil:

(na HUDEX je včerajšnja cena znašala 432,19 €/MWh proizvodnja cena TEŠ pa je okrog 100 €/MWh). Redni ceniki so že do sedaj (pred letošnjimi podražitvami) bili okrog 70 €/MWh v VT in 50 €/MWh v nižji tarifi.

https://hudex.hu/en/market-data/power/d...
kvartalno pa za 2022 izgleda da se baza že prodaja po 250€/MWh...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

gruntfürmich je izjavil:


mislim da bi se znali vsi poletni prohranki, kjer je štroma preveč, pozimi zelo stopiti ker boš primoran kupovati drago elektriko na trgu.

Tudi pozimi imamo VT in MT. Višja kot je cena energija večji bo absolutni znesek razlike med tarifami in prej se bo hranilnik izplačal.

gruntfürmich je izjavil:


https://hudex.hu/en/market-data/power/d...
kvartalno pa za 2022 izgleda da se baza že prodaja po 250€/MWh...

Ti moraš po takšni ceni kupiti zgolj 20% elektrike, ostalo pridelamo sami z lastnimi cenami med 30 €/MWh in 100 €/MWh. Miks vsega tega in marže trgovcev pa ne bo preseglo 2x cene elektrike v prihodnjih 2 letih za gospodinjstva.
Ko se bo odprl Severni tok 2 in se umirile napetosti med Rusijo in Ukrajino pa bo cena plina padla in s tem bo padla tudi cena elektrike, saj bodo plinske elektrarne zopet lahko obratovale.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

fikus_ ::

telexdell je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Pozabljata na zimo+kratek dan+oblačnost+TČ+. . . Tako da pozimi bi tanko piskal z elektriko.

Sem že večkrat zapisal- le zakaj bi se normalen človek s stalnim naslovom na območju elektroenergetskega omrežja želel odklopiti od njega? To je glupo!
Lahko pa normalen človek razmišlja, kako si bo zminimaliziral stroške koriščenja elektroenergetskega omrežja. Če je to net metering, da ne plačuje elektrike ali baterijski sistem, da čim več elektrike plača v nižji tarifi in/ali poveča razpoložljivo moč in s tem poganja kak stroj ali hitreje polni avtomobil ali...pa to ni glupo.


Wizzard je pisal o samozadostnosti z elektiko za hišo in kar celo ulico, ti si odgovarjal na njegovo pisanja, jaz pa na tvojo. In samozadostnost jaz razumem, da bi se odklopil od omrežja!¨

In če imaš net metering, je glupo nabavljati baterije po današnji ceni
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

mertseger ::

Poljaki bodo nabavili SMR
https://www.bwxt.com/news/2021/12/15/GE...

Njihova prednost je predvsem pasivno hlajenje. Seveda končne cene ni še nikjer za dobiti tako da težko reči.

telexdell ::

fikus_ je izjavil:



Wizzard je pisal o samozadostnosti z elektiko za hišo in kar celo ulico, ti si odgovarjal na njegovo pisanja, jaz pa na tvojo. In samozadostnost jaz razumem, da bi se odklopil od omrežja!¨

In če imaš net metering, je glupo nabavljati baterije po današnji ceni

Pa sem mu pritrdil? Ali pa sem mogoče omenjal mejne primere, kdaj se splača in prepričanje, da se bo nekoč (ne še danes!) splačalo imeti lastno baterijo.

Jaz pa smatram samozadostnost, da pridelam toliko, kot porabim. Da sem samozadosten pri npr. hrani jo moram pridelati toliko, kot jo pojemo. Ker pa ne morem pridelati vse hrane v okolju kjer živim (npr. banan, riža....) pač pridelam več druge, katere drugi ne morejo pridelati. Pol pač to hrano izmenjamo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

A. Smith ::

Net metering bo v najkasneje nekaj letih ukinjen, tako da ti "tvoja" definicija samozadostnosti nič dosti ne pomaga.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

fikus_ ::

"Jaz pa smatram samozadostnost, da pridelam toliko, kot porabim. "

Ko imaš pridelaš višek, to shraniš, ko pa pa imaš manjko, ta višek porabiš.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

J.McLane ::

A. Smith je izjavil:

Net metering bo v najkasneje nekaj letih ukinjen, tako da ti "tvoja" definicija samozadostnosti nič dosti ne pomaga.


Če bo ukinjen pomeni samo, da so paneli (+ baterije) tako poceni, da ti lahko delajo prihranek tudi, če niso vklopljeni v omrežje. To se bo na nek način zgodilo, kako hitro je pa zelo težko napovedovati. Pred tem bomo videli še zaostritve net-meteringa, kot je npr. plačilo omrežnine za prejeto energijo.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

telexdell ::

A. Smith je izjavil:

Net metering bo v najkasneje nekaj letih ukinjen, tako da ti "tvoja" definicija samozadostnosti nič dosti ne pomaga.

Kot kažejo najnovejši sprejeti zakoni bo vsaj do 2024 še zagotovo v igri. Za naprej pa se bo malce spremenil, a le za nove SE. Stare SE pa bodo imele možnost izbire ali nova shema ali ostanejo na stari, dokler SE obstaja. Tak da...mokre sanje.

fikus_ je izjavil:

"Jaz pa smatram samozadostnost, da pridelam toliko, kot porabim. "

Ko imaš pridelaš višek, to shraniš, ko pa pa imaš manjko, ta višek porabiš.

Saj- ko imaš višek shraniš pri sosedu. Ko pa ti manjka, pa ti sosed vrne. Za soseda je pa itak vseeno alo vso leto dobiva elektriko iz TEŠ ali pač nekaj časa od tebe in ostalo od TEŠ.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

feryz ::

.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

PrimozR ::

telexdell je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:


megabaterije ne bodo nikoli nadomestile rotirajočih mas, ker so predrage.
bo lažje kar rotacijske 'baterije' narediti kot megabaterije.

Koliko so stali prvi računalniki ali prvi avtomobili ali prvi SSD diski ali prvi... in za kakšen drobiž to dobiš danes? Ne glej v bodočnost tako, da si zazrt v preteklost.
Koliko osebnih avtomobilov imamo v Sloveniji? Če jih je milijon, bodo vsi električni in imeli baterijo povprečne kapacitete 50 KWh to pomeni baterijo skupne kapacitete 50 GWh. Če jih je od teh vsaj 10% vsak trenutek priključenih na polnilne postaje povprečne moči 11 kW potem imamo v vsakem trenutku na razpolago moč tam 1 GW. To pa sta TEŠ6+JEK skupaj. Pa- korekcija moči iz baterije bi bila v rangu od nekaj ms do največ nekaj s, ko bi to vlogo prevzeli regulatorji v elektrarnah. To pa je tak čas, da se na polnjenje EV ne bi omembe vredno vplivalo.

Pol bodo pa tu še domači hranilniki narejeni iz odsluženih baterij EV, pa tudi nekaj večjih baterij ob transformatorskih postajah, pa...Ne bo to danes ali jutri zjutraj, bo pa že jutri popoldne ali najkasneje jutri zvečer.

Koliko stane prvi EPR? :P

fikus_ ::

Telex, zgleda da pri pouku samooskrbnosti ne bova prišla skupaj. Netmetering ni samooskrbna proizvodnja elektrike.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

telexdell ::

fikus_ je izjavil:

Telex, zgleda da pri pouku samooskrbnosti ne bova prišla skupaj. Netmetering ni samooskrbna proizvodnja elektrike.

Poglej si, kaj piše SSKJ:
sámooskŕba -e ž (ȃ-ȓ) knjiž. oskrba samega sebe: nasade oljk potrebujejo za samooskrbo; samooskrba s kmetijskimi pridelki

Torej, če nekaj gojiš, prideluješ, izdeluješ... za lastno rabo je to samooskrba.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

PrimozR ::

telexdell je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Telex, zgleda da pri pouku samooskrbnosti ne bova prišla skupaj. Netmetering ni samooskrbna proizvodnja elektrike.

Poglej si, kaj piše SSKJ:
sámooskŕba -e ž (ȃ-ȓ) knjiž. oskrba samega sebe: nasade oljk potrebujejo za samooskrbo; samooskrba s kmetijskimi pridelki

Torej, če nekaj gojiš, prideluješ, izdeluješ... za lastno rabo je to samooskrba.

Če se greš samooskrbo, se jo pojdi do konca. Sicer to ni samo samooskrba, ker te oskrbujejo tudi drugi.

telexdell ::

PrimozR je izjavil:


Če se greš samooskrbo, se jo pojdi do konca. Sicer to ni samo samooskrba, ker te oskrbujejo tudi drugi.

Ni popolna samooskrba, je pa samooskrba. Po tvoji logiki ne smem za samooskrbo na vrtu gojiti solato, ker je ne pridelam dovolj in me z njo oskrbujejo tudi drugi. Glej, ti kar misli tako, čez solato iz mojega vrta je pa ni:)
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

PrimozR ::

Tega seveda nisem rekel. Rekel sem, da nisi samooskrben, če poleg solate z vrta kupuješ še solato v trgovini. Lepo, da je ni čez solato iz tvojega vrta, ampak to tukaj nima nobene veze.

Če hočeš reči, da si samooskrben, potem v trgovini solate ne boš kupoval. Če jo boš, ne oskrbiš samega sebe, ne v celoti. In ta 'celota' je tukaj ključ. Ne moreš govoriti o samooskrbnosti pri elektriki, če potrebuješ reševanje omrežja, ko zagusti. Za samooskrbo moraš pokriti vse scenarije, vključno z agregatom, za takrat, ko se spraznijo baterije, veter ne piha, sonce pa ne sije.

_SAM_o_OSKRBA_. Če sam oskrbuješ sebe, to ne pomeni zunanje pomoči. Žal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Wrop ::

Še slabše je. Poleti v treh mesecih pridela toliko solate, da bi jo imel dovolj za celo leto. Trgovina jo mora prevzeti in jo prodati na trgu drugim kupcem. V zameno lahko pozimi vzame toliko solate, kolikor jo je predal trgovini. Od kje in po koliko jo dobi trgovina ga ne zanima. Lahko je tudi iz Afrike. S trenutno pridelavo bi svojo solato brez obveznega prevzema že v jeseni lahko samo gledal v kompostniku.

mertseger ::

telexdell je izjavil:

PrimozR je izjavil:


Če se greš samooskrbo, se jo pojdi do konca. Sicer to ni samo samooskrba, ker te oskrbujejo tudi drugi.

Ni popolna samooskrba, je pa samooskrba. Po tvoji logiki ne smem za samooskrbo na vrtu gojiti solato, ker je ne pridelam dovolj in me z njo oskrbujejo tudi drugi. Glej, ti kar misli tako, čez solato iz mojega vrta je pa ni:)


Malo slabo primerjavo si dal, v bistvu je tako da ti prideluješ solato in ko ti jo zmanka greš do soseda in mu rečeš naj ti da zelenjavo ker je nimaš. Vrnil mu jo boš pač enkrat ko jo boš imel. Tvoj "sosed" je do tebe zelo uvideven ti pa ga izkoriščaš kadar le lahko. Če že govoriš o "samooskrbi" ;)

l0g1t3ch ::

Dobr je za nas posameznike, da imamo tako dobre trgovce da pol leta jemljejo viške solate in nam jo pozimi za isto ceno prodajajo nazaj.

Problem nastane samo potem, ko ostanemo samo še domači pridelovalci solate, trgovcev pa ni več.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

telexdell ::

Ste se pa razpisali o solati.:D:) Ko ste že tako polni vitaminov pa še eno vprašanje- koliko manj solate bi prosil od soseda ali kupil v trgovini pozimi, če ne bi imel vrta in ne bi sam pridelal niti ene same samcate solate? Bi mogoče lahko prenehali prodajati solato, saj ne bi kupil nobene?
Glede cene pa- če se trgovcem ne bi splačalo kupovati moje solate poleti in mi jo vračati pozimi se ne bi med sabo skoraj tepli, komu jo naj prodajam in od koga jo naj jemljem. Le zakaj razmerja s solato med mano in trgovcem tako skrbi tiste, kateri ne pridelujejo svoje solate uživajo pa poleti tudi vitamine iz moje?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

fikus_ ::

"Le zakaj razmerja s solato med mano in trgovcem tako skrbi tiste, kateri ne pridelujejo svoje solate uživajo pa poleti tudi vitamine iz moje? "

Ker je za vse solata dražja, kot bi bila brez tvoje "samooskrbe". Saj veš, ko ti ne pridelaš solate, ti jo morajo priskrbet drugi, ko je pa imaš viška, pa jo morajo prevzet drugi. Kapacitete pridelave solate morajo biti za najslabši scenarij, pa če jo prodajo ali ne, fiksni stroški ostanejo.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

telexdell ::

fikus_ je izjavil:

"Le zakaj razmerja s solato med mano in trgovcem tako skrbi tiste, kateri ne pridelujejo svoje solate uživajo pa poleti tudi vitamine iz moje? "

Ker je za vse solata dražja, kot bi bila brez tvoje "samooskrbe". Saj veš, ko ti ne pridelaš solate, ti jo morajo priskrbet drugi, ko je pa imaš viška, pa jo morajo prevzet drugi. Kapacitete pridelave solate morajo biti za najslabši scenarij, pa če jo prodajo ali ne, fiksni stroški ostanejo.

To je že malce otročje. Če nekdo pridela nekaj solate po ceni x in nekdo drug zelo veliko solate po ceni 3*x, zakaj bi morali zavreči solato po ceni x, da bi lahko odkupili čim več solate po ceni 3*x? Imaš podobno razmišljanje kot Kulci- nižji davki in višja neto plača je slaba za delavce, saj so stroški države enaki, ne glede na višino davkov. Zato je treba davke dvigniti, da bo država imela več.

PS- od kar nimamo več planskega gospodarstva nihče ni nič obvezen, kar ne zapisano v pogodbi. Če bi trgovci delali izgubo zagotovo ne bi ljudi tako prepričevali naj si postavijo SE in sklenejo pogodbo ravno z njimi.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

fikus_ ::

Telex, vem da ti je interes netmetering in da tako ostane. Država forsira OVE, ker bo sicer potrebno plačat kazen za neizpolnjevanje obveznosti. Do tod vse lepo in prav, da pa trdiš, da si samozadosten z elektriko in netmeteringom, pa ne kupim!
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

gruntfürmich ::

telexdell je izjavil:

PrimozR je izjavil:


Če se greš samooskrbo, se jo pojdi do konca. Sicer to ni samo samooskrba, ker te oskrbujejo tudi drugi.

Ni popolna samooskrba, je pa samooskrba. Po tvoji logiki ne smem za samooskrbo na vrtu gojiti solato, ker je ne pridelam dovolj in me z njo oskrbujejo tudi drugi. Glej, ti kar misli tako, čez solato iz mojega vrta je pa ni:)

tako so ti drugi povedali; tvoja samooskrba s solato izgleda takole: poleti imaš hudo viška solate, da so večino zmečeš na gnoj, pozimi pa veselo hodiš v supermarket.

ampak ok, če je to nova zelena logika samooskrbe pa naj bo. ampak takšna retardirana logika obstaja samo v zelenih krogih, kjer so vsi po vrsti retardirani in podkupljeni.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

poweroff ::

Mimogrede, nekdo je omenjal Severni tok. A spremljate kaj Siberia-2 projekt? Počasi bodo Rusi odprli pipico Kitajcem in zmanjšali odvisnost od EU...
sudo poweroff

telexdell ::

fikus_ je izjavil:

Telex, vem da ti je interes netmetering in da tako ostane. Država forsira OVE, ker bo sicer potrebno plačat kazen za neizpolnjevanje obveznosti. Do tod vse lepo in prav, da pa trdiš, da si samozadosten z elektriko in netmeteringom, pa ne kupim!

Kje za Boga svetega sem kdorkoli trdil, da sem samozadostnem pri čemer koli? Ves čas govorim o samooskrbi. In če na vrtu pridelam le eno glavo solate sem z njo samooskrben z eno glavo. Ostalih 100+ glav pač kupim na trgu.

gruntfürmich je izjavil:


tako so ti drugi povedali; tvoja samooskrba s solato izgleda takole: poleti imaš hudo viška solate, da so večino zmečeš na gnoj, pozimi pa veselo hodiš v supermarket.

ampak ok, če je to nova zelena logika samooskrbe pa naj bo. ampak takšna retardirana logika obstaja samo v zelenih krogih, kjer so vsi po vrsti retardirani in podkupljeni.

Saj veš, da pišeš neumnosti. Če pogledaš diagrame ELES-a potem lahko vidiš, da tudi ob lepem in sončnem vremenu TEŠ6 dela na polno. Ponoči, ko nobena SE pri nas ne oddaja energije pa dela z zmanjšano močjo.
Pa četudi bi tudi preko dneva delala z zmanjšano močjo bi to le pomenilo, da bo premog trajal dlje in bomo imeli na razpolago več časa, da najdemo alternativo po zaprtju JEK in TEŠ.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

poweroff je izjavil:

Mimogrede, nekdo je omenjal Severni tok. A spremljate kaj Siberia-2 projekt? Počasi bodo Rusi odprli pipico Kitajcem in zmanjšali odvisnost od EU...

To pomeni le to, da bo energija pri nas še dražja. Se spomnim, ko sem tam 1992 prešel iz kurjenja premoga na kurilno olje in je slednje stalo tam 0,11 €/liter, danes pa je tam 1 €/liter. Ko sem prešel na TČ je bila cena elektrike ob 50:50 (VT:MT) tam 0,1085 €/kWh. Po tej analogiji bo čez nekaj let ta cena tudi okrog 1 €/kWh.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Valvoline ::

Parazit bo seveda do konca trdo branil pravico maksimalno izkoriscevat gostitelja. Klasika. Poleti negativni strom, pozimi 1000e mwh, ampak jaz pa ne dam pridobljenga lopovskega 1:1 netmetering, sosed na minimalcu bo placal razliko ko ga yebe.

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

Valvoline je izjavil:

Parazit bo seveda do konca trdo branil pravico maksimalno izkoriscevat gostitelja. Klasika. Poleti negativni strom, pozimi 1000e mwh, ampak jaz pa ne dam ozakonjen lopovski 1:1 netmetering, sosed na minimalcu bo placal razliko ko ga yebe.

Gledam svoj račun za elektriko. V levi roki je račun za mesec Julij 2021 in v desni roki račun za mesec december 2021. Gledam prispevke (mrežnina, delovanje trga, trošarina...) levo so cifre 0,03734, 0,00305... in desno so enake cifre. Pogledam priključno moč in prispevek OVE obe cifri sta enaki. Pol pa še pogledam ceno elektrike: levo piše 0,06975. 0,04955, s strahom obrnem na desno in (ne morš verjet) obe cifri sta enaki. So se mogoče zmotili in mi zaračunali 100x premalo? Ali pač nekdo piše neumnosti po forumih.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

mertseger ::

To zato ker ne veš kako trg za gospodjske uporabnike deluje. Ti imaš podpisano pogobo za dobavo energije po neki ceni ker ima ponudnik tudi zakupljeno energijo po tej ceni.Poznam podjetnike ki jim je bila letos prekinjena pogodba za dobavo električne energije. Najboljšo ponudbo ki jo je dobil da ni rabil zapret firme je bila prejšnji mesec 270€/MWh. Več kot 3x tega kar je plačeval do sedaj.

feryz ::

Poznamo celo primere ponudnikov ee, ki zapirajo vrata.
Ker jim je zmanjkalo zakupljene, nove pa ne morejo nabaviti po ceni, ki bi jo lahko ponudili trgu.
Ampak to nas ne briga, kot pravi tele..., položnice so enake v zadnjega pol leta in bodo, potemtakem, enake še naslednjih xxx let.

Kot ogrevanje letos. 100 in več procentne podražitve ogrevanja ni nekaj, zaradi česar bi se bilo vredno sekirati.
Itak imamo SE na strehi, pa nas to ne gane. Kaj gane, niti obstaja to ne, kakšna podražitev ogrevanja neki?
Kogar moti cena ogrevanja, se še vedno lahko preseli tja, kjer ga sploh ne rabiš. Simpl.

J.McLane ::

Res vprašanje kaj bo, ko se te zakupljene količine za dogovrojene cene iztečejo, upam samo da se bodo iztekle takrat ko se bo stanje tržno znormaliziralo.

Imam pa občutek da je ta tržna cena, bolj kot ne samo tista dodatna generirana elektrika, katera je pa močno odvisna od plina. Nuklearka od te dvignjene tržne cene vertjetno nima čisto nič, ali pač?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

telexdell ::

feryz je izjavil:

Poznamo celo primere ponudnikov ee, ki zapirajo vrata.
Ker jim je zmanjkalo zakupljene, nove pa ne morejo nabaviti po ceni, ki bi jo lahko ponudili trgu.
Ampak to nas ne briga, kot pravi tele..., položnice so enake v zadnjega pol leta in bodo, potemtakem, enake še naslednjih xxx let.

Kot ogrevanje letos. 100 in več procentne podražitve ogrevanja ni nekaj, zaradi česar bi se bilo vredno sekirati.
Itak imamo SE na strehi, pa nas to ne gane. Kaj gane, niti obstaja to ne, kakšna podražitev ogrevanja neki?
Kogar moti cena ogrevanja, se še vedno lahko preseli tja, kjer ga sploh ne rabiš. Simpl.

Značilno- ko zmanjka argumentov se začne z osebno dikreditacijo.
Nekaj nazaj sem napisal, da delam v firmi, kjer bomo drugo leto za 70% zmanjšali porabi zemeljskega plina in za 30% porabo elektrike, lepil sem tudi borne cene in pa predvidevanja energetskih strokovnjakov. Pa to ne govorim o kWh ampak o GWh. Še danes sem nekja minut nazaj delal analize kaj-če.
Tak da- mogoče sem res TELE, da to delam v tem obdobju namesto, da bi jamral čez državo, kritiziral podjetnike kateri so še pravočasno zakupili potrebne količine za prihodnje leto ali omaloževal tiste državljane kateri pač znajo sešteti 1+1 in povsem legalno izkoristijo tisto, kaj jim država velikodušno da vmes pa tej pa tej ruknil kakšno šilce domačega. Ker marsikateri zagotovo ne bi trezen mogel zapisati takšne neumnosti, kot jih pišete nekateri.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

gruntfürmich ::

J.McLane je izjavil:

Res vprašanje kaj bo, ko se te zakupljene količine za dogovrojene cene iztečejo, upam samo da se bodo iztekle takrat ko se bo stanje tržno znormaliziralo.

morda se bo, morda pa ne... kvartalne napovedi niso preveč vzpodbudne
https://hudex.hu/en/market-data/power/d...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

pegasus ::

Glej glej, nove zanimive novice:
https://www.rtvslo.si/svet/evropa/belgi...

mertseger ::

Zaprli bi jedrso in jo nadomestili s plinskimi, to je pa res CO2 napredek.

fikus_ ::

Jp, bodimo zeleni pa naj stane kar hoče. Potem naj se zavežejo še, da bodo kupovali elektriko iz OVE, tako da JE, TE, PE odpadejo.
Krasen novi svet, namesto rešitev producira težave.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

gruntfürmich ::

mertseger je izjavil:

Zaprli bi jedrso in jo nadomestili s plinskimi, to je pa res CO2 napredek.

morda pa jim je kapnilo da je CO2 manija nateg na celi črti ?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

J.McLane ::

ČE imaš "hibriden sistem" solarne+ vetrne in v ozadju plinske za podporo, to pomeni da boš plin kuril samo tisti čas ko drugega ni na voljo. Bi moral nekdo narediti kakšno analizo in dati podatke, ampak a ni logično da če kuriš plin samo 30% časa, za ostalo imaš pa OVE da je nek občuten benefit v primerjavi s tem da plin kuriš 24/7?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

mertseger ::

gruntfürmich je izjavil:

mertseger je izjavil:

Zaprli bi jedrso in jo nadomestili s plinskimi, to je pa res CO2 napredek.

morda pa jim je kapnilo da je CO2 manija nateg na celi črti ?


Vsak energetik ve da se plinske uporabljajo samo za vršno energijo ker je plin najdražji energent sploh če nimaš lastne proizvodnje. Ker pa je EU popolnoma odvisna od uvoza (vidimo letos kaj se dogaja na plinskem trgu) je plinska verjetno najslabša (najdražja) izbira. Ja res je gradnja poceni in hitra, glava bo bolela potem ko bo treba rabun plačevat.

Valvoline ::

Meanwhile, norija se nadaljuje. Pospeseno vrnitev v stoneage, butalci pa subvencionirajo elektricna vozila.
https://www.bbc.com/news/world-europe-5...
««
28 / 117
»»