» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
167 / 177
»»

LeQuack ::

Slovenci smo v zelo slabem položaju že zato ker ti država vzame 25%, čeprav ves rizik nosiš sam. In to je na denar, ki je že bil obdavčen preko plače itd. Tako da vlaganje se pri nas ne splača, razen v kripto ki je neobdavčen.
Quack !

dev ::

Pri nas je tudi prodaja kapitala neobdavčena, če prodaš po 15 letih.
https://www.fu.gov.si/zivljenjski_dogod...
All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

LeQuack ::

Lol pa 15 letih, give me a break.
Quack !

redtech ::

15 let je zelo dolga doba, dividende vmes pa so še vedno obdavčene in ima Anglež ali Američan spet prednost pred teboj, že tako je kapitalsko močnejši..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

BlaY0 ::

LeQuack je izjavil:

Lol pa 15 letih, give me a break.

Zakaj lol? Ne rečem da so v SLO pogoji dobri, ampak vseeno je malo Evropskih držav, ki imajo boljše - nismo pa ravno Belgija, Češka, Slovaška ali Luksemburg. V Nemčiji se recimo poleg davka na dobiček plača letni davek na fiktivni dobiček od ETF-jev, se pravi tudi če nič ne prodajaš. V Avstriji je obdavčitev ETF izredno komplicirana. Na Danskem je obdavčitev 42%. Irska recimo, ki je davčna oaza za podjetja je fizikalcem sila neprijazna - 33%. Prav tako Nizozemska. Da o Franciji, Finski in Norveški sploh ne govorim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Groot ::

LeQuack je izjavil:

Slovenci smo v zelo slabem položaju že zato ker ti država vzame 25%, čeprav ves rizik nosiš sam. In to je na denar, ki je že bil obdavčen preko plače itd. Tako da vlaganje se pri nas ne splača, razen v kripto ki je neobdavčen.


Ne bit tako tipično slovenceljsko zaplankarski in poglej malo čez mejo, boš hitro ugotovil da ni vse tako slabo pri nas, kljub temu da želijo določeni to prikazati ;)

hamez66 ::

Slovenska borza ima manj tedenskega prometa kot kakšen 1 teden star shitcoin dnevnega. Dajmo pogledati čez mejo in še malo šinfat Slovence, ker je tako fino biti nekaj več v lastni glavi.

gruntfürmich ::

tako slabo je, da slovenska borza niti nima nobene želje da gre iz zabačene pajdaške borze v kaj vsaj za silo odprtega...
tako zelo slabo je!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Malidelničar ::

gruntfürmich: edina dobra zadeva, ki jo je trenutno vlada naredila je izdaja ljudske obveznice.
Če že ne znajo drugače naj na ta način spodbudijo aktivacijo slovenskega kapitalskega trga, npr. obveznica za JEK2, obveznica za 3. razvojno os, itd.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

bobby ::

Nakup UROY za 2k
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

redtech ::

bobby je izjavil:

Nakup UROY za 2k


25:00

bobby ::

Hvala za info, bom pregledal.
Uroy sem sel v nabavo ker mi TA za moje pojme lepo kaze panse ne bom nranil kaksnega jurcka.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

musicfreak ::

Razmisljam, da bi mogoce svoje prihranke preselil koncno v delnice oz. raje ETFe prvo (rad bi cim manj tveganja in ce bi 5000 evrov ekstra zasluzil letno bi bil zadovoljen. 20000 evrov bi si pustil na banki da imam za 1 leto rezervo ce do cesa pride, 70.000 pa preselil v ETF. Naceloma bi lahko vsak mesec se dodajal 1200 evrov. Kaj priporocate? Je 5000 evrov na leto cistega realisticno?

Moje izkusnje z ETF so minimalne. Delodajalec mi 40 evrov nakazuje ze 3 leta direktno na App Oskar, kjer z mojim dnarjem vlagajo v ETF razprseno:

26 procentov Invesco S&P 500 ESG ETF
20 procentov ishares MSCI Europe
17 procentov Ishares MSCI EM IMI ETF
16 procentov L&G Asia Pacific ETF
14 Ishares MSCI World Small Cap UCITS
5 procentov Ishares MSCI Japan ESG

Zaenkrat je plus 13 procentov. Je to ok? Ali je dobra ideja ce enako vlozim kot je to, ali se raje fokusirat samo na 1,2 ETFa? Ali bi bilo bolje vse v VTI vlozit? Sem bral da bi to naj bila trenutno najboljsa izbira.

Hvala za nasvete.

link_up ::

mah ne vem, te etfi so cist hecni...trenutno mi ytd za nasdaq-100 eur acc kaze 17,94%. Ce bi imel tvojih 70k notri bi dobil 2x zeljenega....statisticno bi slo dolgorocno skozi s 5k ja :)
In and Out

BlaY0 ::

Ma ja, futsija vzameš za main, pa maš tistih 7,5% letno čistega srednjeročno in mirno spiš. Trenutno je YTD za world okrog 15% tako da ni panike za naprej.

redtech ::

Zoltan Pozsar: New World Monetary Order, Dedollarization and the Role of Gold

https://goldbroker.com/news/new-world-m...

Zelo dober članek s strnjeno makro sliko.

energetik ::

Uf, GILD pa kar dobrih 7% danes gor. Lepo je pogledat portfelj >:D
vires in numeris

GodoBoy ::

;) si ga letos že kaj gledal? Pa Pfizer se ti je pred časom tudi zdel podcenjen če se prav spomnim...

Malidelničar ::

energetik: na kateri osnovi si izbral GILD? P.S. sam imam PFE.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

energetik ::

Malidelničar je izjavil:

energetik: na kateri osnovi si izbral GILD? P.S. sam imam PFE.

P/E, prebal sem par člankov in naj bi imela potencial. Imam tudi jaz še PFE. Sicer bi rekel, da ima v prihodnosti večina farmacevtskih firm potencial, glede na starajočo populacijo in glede na to da razvijajo zdravila proti debelosti, raku, aidsu.
vires in numeris

Malidelničar ::

energetik (in ostali): koliko pa drži teza, da pharma firme še kar dobro prestanejo recesijske downturne?
V smislu, da so neke vrste blue chip/legacy firme in ko imaš nek tech balonček (recimo zdaj) lahko tech firme (ala NVDA) ob poku crashnejo 50% (in več), s tem potegnejo dol tudi velik del marketa. Nasprotno s to tezo, naj farmacevti izkazovali bistveno manj volatilnosti, se pravi načeloma izgubiš pri rasti navzgor (kot je tech boom), ampak si tudi zavarovan proti velikim padcem. Samo paziti moraš, da je t.i. piipeline farmacevta ok.

Tudi če gledamo časovno, načeloma zadnje desetletje za pharma naložbe ni bilo ravno ne vem kaj posebnega tako kot naravnost izjemen tech boom praktično 2008-2024 (rocket fuel od 2020 naprej). In ob več volatilnosti bi morda prihajajoče desetletje lahko bilo zanimivo za pharma sektor ...
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

LeQuack ::

Totalen propad Nvidie.
Quack !

energetik ::

LeQuack je izjavil:

Totalen propad Nvidie.
??

vires in numeris

LeQuack ::

energetik je izjavil:

LeQuack je izjavil:

Totalen propad Nvidie.
??



Mislil sem za zadnje dva dni, kjer je šla dol za slabih 10%.
Quack !

BlaY0 ::

V zadnjih par mesecih se je to zgodilo že najmanj 4x. Trenutno se isto dogaja z ostalimi polprevodniškimi firmami... Broadcom, Qualcomm, Micron, Infineon... vse te so šle po precejšnji rasti zdaj za 10% dol, dosti z AI povezanih pa vsaj za 5%... kompleten S&P 500 IT je šel v parih dneh dol za skoraj 3,5% kar ni v bistvu nič posebnega.

Kar pa mene v bistvu bega in si ne znam razložit je pa to, da ti tehnološki velikani non-stop izgubljajo primere na sodiščih (kršenje patentov in podobno), države jih na veliko globijo za kar plačujejo milijarde, ampak to praktično nič ne vpliva na ceno njihovih delnic, medtem ko recimo v consumer goods branži, na primer Reckitt izgubi 1x, moral bi plačati $60 mio (pa sodba sploh še pravnomočna ni) in mu delnica pade na 10 letni minimum.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Sparkxl ::

Eh to pa res ni težko razložit. Ta drugi primer je primer iz resničnega sveta.
Tech zadeve pa s tem nimajo veze. To gre zdaj samo gor, ker je hype in novice iz realnosti nimajo najmanjšega vpliva.

BlaY0 ::

Ne vem zakaj naj ne bi bilo prvo iz resničnega sveta... resničen folk dela samomore zaradi Facebook-a, Meta ne ukrepa, zadeve gredo pred kongresno komisijo etc. dosojene so odškodnine. Potem se pa Zuck opraviči in delnica gre celo gor. Vse to je del današnjega resničnega sveta.

LeQuack ::

LeQuack je izjavil:

energetik je izjavil:

LeQuack je izjavil:

Totalen propad Nvidie.
??



Mislil sem za zadnje dva dni, kjer je šla dol za slabih 10%.


Še dodatnih 5% danes, kao najmočnejša delnica lol.
Quack !

rini ::

Zanimivo s čim se nekateri obremenjujejo.

LeQuack ::

Z delnicami? A ni to naslov topica?
Quack !

Sparkxl ::

Tisti ki imate kaj € v nafti ste verjetno opazili konkretne dobičke zadnjih par let. Ampak mislim da to še ni nič, niti začetek.

Zdaj je že počasi splošna modrost, da se je v nafto premalo investiralo zadnje desetletje in da jo bomo mogoče še vseeno potrebovali.
Peak oil se zamika iz leta v leto, poraba samo raste.

In če si ogledamo samo 3 številke, bomo v ne tako oddaljeni prihodnosti v konkretni riti:

Dnevna poraba 97m bpd
Dnevna proizvodnja 81 bpd. Čeprav to malo variira.

Šoker je dnevno novo odkritje: 13bpd

Z drugimi besedami, za vsak odkriti sod jih porabimo 7. In verjetno je jasno da se obstoječa nahajališča praznijo. Iz teh številk izhaja teorija zarote, da bodo prvi problemi na obzorju kmalu po 2025.

Naftaši bodo bogato profitirali, ampak to bo bolj sekundarnega pomena, ker inflacija bo ponorela

Malidelničar ::

Sparkxl in ostali: Včeraj sem kupil svojega prvega 'naftaša' za kar ugodno ceno. Problem je, ker sem zamudil prve nizke cene takrat pre-2021 in so relativno gledano vsi naftaši zdaj kar zelo visoko. Zdaj tuhtam kaj narediti, imam še nekaj opcij ogledanih, imate kakšen nasvet - lahko pričakujemo kakšno korekcijo pri naftaših ala Exxon, Chevron, Total, BP, ki bi omogočila vstop pri malo bolj ugodnih cenah?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Sparkxl ::

Če loviš dipe in korekcije, ob predpostavki da se greš igro na dolgi rok, vedno izgubljaš, oz zamujaš. Poglej si 2 moja

TDW v 1 letu +100%. Glede na graf je nemogoče vedeti v katero smer bo šel čez en teden. Veš pa z veliko verjetnostjo, da bo na dolgi rok šlo gor. In če bi čakal pol leta, bi z lahkoto bil ob 50%.
Ali pa PBR... 0% v enem letu. Volatilno za znoret, ampak spet, na dolgi rok verjetno gor, če daš zoom out in kdaj vstopiš not je nepomembno.

Ne moreš pa nikoli vedeti. Zato pa razpršim. Od 60 pozicij, jih samo ca. 25% dela velike skoke. Ostalo je ok, ca. 20% pa jih je hudih luzerjev.

Malidelničar ::

Sparkxl: investiral bi seveda na dolgi rok (nad 5 let), ampak se mi zdi, da trenutno so nekateri naftaši res visoko - Chevron & ExxonMobil sta res na rekordih; čakam samo na kakšno bolj ugodno vstopno točko.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

kow ::

Nafte je trenutno toliko prevec, da Saudijci sploh ne upajo povecati proizvodnje, hkrati pa prodajajo delez v Aramco. To pove vse. Nafta je se vedno priloznost za zasluziti, se bo pa trg samo se manjsal. Od korone je sla masa dolarjev v obtoku gor za 50%. Kaj pa cena nafte? Manj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Sparkxl ::

kow je izjavil:

Nafta je se vedno priloznost za zasluziti, se bo pa trg samo se manjsal.


Zakaj bi se manjšal? To poslušamo že vsaj 15 let. Peak oil pa to. Pa se ta peak vsako leto zamakne za 1 leto.

redtech ::

Tako tako:

Oil giant Saudi Aramco begins massive share sale to raise around $12 billion...
...a stake of around 0.64%. :)

Proceeds will help fund initiatives to diversify the economy as the kingdom pushes into artificial intelligence, sports, tourism and projects such as Neom

Neom se je že izkazal za sanje v oblakih. Verjetno bo na koncu ostal samo obalni del za turizem.

Vprašanje je tudi, koliko sploh lahko povečajo proizvodnjo... brez dodatnih vlaganj.

Za nafto jaz čakam konec leta (volitve US), če pridemo v recesijo gre nafta dol, takrat je priložnost.

Malidelničar ::

Sparkxl, redtech: kaj pa recimo plin za diverzifikacijo energetskega dela portfelja?
Poznata kakšne dobre playe tukaj?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Sparkxl ::

Imam enih par, ki so v zadnjih letih delali lepe donose. Ampak brez veze da jih omenjam, ker bo klasičen komentar: previsoko, čakam dip, korekcijo...

Bi samo rekel da pohitite z vstopom, ker so velike ribe začele vstopati v realni svet, po tem ko so kolosalno popušili v zelenem energetskem sektorju

https://oilprice.com/Energy/Energy-Gene...

Malidelničar ::

Poglejte to, ZELO zanimiv (odklenjen) članek iz Financ:

Primerjava: s čim ste v 10 letih zaslužili več - s Krko ali stanovanjem v Ljubljani
Vrnili smo se v ero oteženih gospodarskih razmer pred desetletjem, ki se je kasneje izkazala za dno domačega kapitalskega in nepremičninskega trga. Pregovorno je v času največjega pesimizma dobro kupovati. Kako so jo odnesli tisti, ki so se tedaj izkazali za pogumne ter vztrajali v naložbah deset let? In kakšne so lekcije takšnih naložb?

https://mojefinance.finance.si/varcevan...
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

J.McLane ::

Članek ni odklenjen
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Okapi ::

Ko že ravno o Krki - trenutno iz dneva v dan podira rekorde.

Bliža se izplačilo divident in se mi zastavlja (bolj retorično kot ne) vprašanje, kaj se bolj splača. Po presečnem datumu za izplačilo divident vrednost delnice pade, ampak vprašanje je, za koliko? Ker možna sta dva scenarija, da bo padec večji od vrednosti dividenda (7,4 evra, če se ne motim) ali manjši.

Če bo padec večji, se splača sedaj prodati, ostaneš sicer brez dividend, ampak lahko takoj zatem za isti denar kupiš več delnic in si načeloma profitiral. Če bo padec manjši, pa tisti, ki sedaj prodajajo, delajo izgubo, ker bi se jim bolj splačalo počakati, da dobijo dividende in potem prodajo.

Kalavala ::

Na davek ne pozabi. Tako od profita kot dividend.

Okapi ::

Ja, ampak bistvo vprašanja ostaja - bo padec tak, da se sedaj splača prodati (in potem takoj kupiti), ali ne. Oziroma, zakaj sedaj nekateri prodajajo, ko bi pa čez par dni lahko pokasirali dividende in potem prodali.

GupeM ::

V teoriji naj bi vrednost padla za toliko, kolikor je vredna dividenda. V praksi se pa večina dividend reinvestira, tako da je padec verjetno manjši, kot je vrednost dividende.

Ugibam.

chrush ::

Ce investiras na dolgi rok, je ta padec zanemarljiv. Ce mislis, da bos s preprodajo kaj zasluzil -> ne bos.
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers

delavec44 ::

Je ok za začetnika, da bi na dolgi rok investiral v VWCE recimo 1kEUR mesečno? Rad bi predvsem "varno" investicijo. Se splača z vstopom še malo počakati, da balon poči?

Zgodovina sprememb…

Sparkxl ::

Koliko je vwce varen, ko ga poganjajo samo 3 totalno nahajpane delnice, presodi sam.
Če je jurja ok pa samo ti veš. Enim je to drobiž, drugim cela plača.

delavec44 ::

Kaj ni VWCE kao najbolj razpršen po svetovnih podjetjih? Kateri pa je potem tisti najbolj splošen ETF, ki bi zajel vse? Zato sprašujem, ker sem noob. Gledal sem Trade Republic kaj ponuja, pa se mi je zdel vwce najboljša izbira.

Tole sem gledal https://www.nl.vanguard/professional/pr...
Kakor vidim imajo MS, Apple, Nvidia 4%. To je 12%, si to mislil?

Zgodovina sprememb…

GupeM ::

chrush je izjavil:

Ce investiras na dolgi rok, je ta padec zanemarljiv. Ce mislis, da bos s preprodajo kaj zasluzil -> ne bos.

Drži. Še posebej, če upoštevaš davke. Čez 5 let so pri prodaji nižji, kasneje še nižji ali jih sploh ni. Zato je bolje ne prodat in vzeti dividende, da se ti čas držanja akumulira in si tako znižaš davek čez n let.

Če delnice prodaš in jih po izplačilu dividend spet kupiš za nižjo ceno, se ti čas držanja resetira na 0 in moraš spet čakat 5 let na prvi davčni popust.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()
««
167 / 177
»»