» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
148 / 180
»»

Sparkxl ::

Spura je izjavil:

Sparkxl je izjavil:

teza je kronično podfinanciranje sektorja ob rastočem povpraševanj
Kako? A ni 2022 bilo zelo presezno leto za naftne firme, eno najboljsih? Vsega profita niso izplacal, kaj so pa naredili z njim, ce niso vlagali? Jst sm predpostavlju, da so odpirali nove kapacitete in bo oversupply, nisem pa sel gledat.


Si žal napačno predpostavljal. Vsi ti dobički gredo večinoma v dividende, pod pritiskom politike pa v falirane zelene naložbe. V nova odkritja vedno manj.

Spura ::

Btw kako se porocajo trejdi po stock splitu? Ce imas recimo 1 delnico po $100, 1-to-2 split, potem prodas 2 delnici po $50. A na popisni list napises, da si kupil 2 po $50 in prodal 2 po $50?

J.McLane ::

Vpišeš tako kot da je bil split v veljavi že takrat ko si kupil, priložiš pa papir za nakup, split in prodajo.

Letos so mi zatežili iz FURS da moram naknadno jim predložiti dokumente, čeprav pri sami oddaji napovedi to ni potrebno. Morda so bili sitni ravno zato ker je bil en split vmes, po tem ko sem jim predložil dokumente niso imeli pripomb.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

Bellzmet ::

Prosim za info/link za IB katere ETF se kupuje (EUR, različna geografska področja, pa da dividende reinvestirajo). Kje je kakšen dober seznam?

Master_Yoda ::

VWCE je mislim da eden taksnih.
Dovie'andi se tovya sagain.

redtech ::

https://www.ucits-etfs.com/

Potem brskaš za - Acc

tony1 ::

Bellzmet je izjavil:

Prosim za info/link za IB katere ETF se kupuje (EUR, različna geografska področja, pa da dividende reinvestirajo). Kje je kakšen dober seznam?


Še eden je: https://www.justetf.com/en/

Glej World ETFs... Najde se tudi EU-based World ETF sklade (sam sem, čisto iz političnih razlogov, našel nekega francoskega), če bi se rad losal Am. prašičev kot je Vanguard in podobni... Za S&P500 pa, priznam, nisem našel spodobnega EU-based ETF sklada... Ga pozna kdo?

Fury ::

tony1 ::

Pazi, domicil ima že na Irskem, ampak factsheet pošteno pove, da je to sklad Blackrocka... Preveliki Am. prašiči so poleg njega še Vanguard, State Street, Blackstone, omenja se še Cargill...

(Sorry, zgoraj sem bil premalo natančen, iščem sklad, katere ustanovitelj je EU firma...)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

Fury ::

Aja, sorry, nisem prebral, da bi se rad izognil americanov :)

Pol itak ne kupujes nicesar kar tracka S&P 500 sploh. Ali mislis, samo financarjev ameriskih, ki furajo sklade?

tony1 ::

Samo teh naštetih Am. financarjev, ki furajo sklade bi se rad izognil (čisto politična kaprica), ker so postali tako veliki, da že izsiljujejo firme, kamor vlagajo.

My private war against Wall street (in potem vlagam v S&P, lol :)))

Moe_Lester ::

ker so postali tako veliki, da že izsiljujejo firme, kamor vlagajo.


Tole si poglej, za malo več konteksta glede velikosti Blackrocka in Vanguarda.

tony1 ::

Prišparaj mi 17 minut življenja... Torej link trobi v moj rog? :D

Moe_Lester ::

Ne ravno. Bolj nasprotno, čeprav ni vse črnobelo.

bobby ::

Se zadnji del DNN se je odprodal na SL (pozabil na njih) zdej sem pa res cist out iz urana.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

redtech ::

Ali greš v kakšne nove pozicije letos?

ninite ::

redtech je izjavil:

Ali greš v kakšne nove pozicije letos?


Imam ideje ampak zaenkrat ne. Dnevno so nizko (v kar imam oko vpeto) ampak tedensko previsoko,..

disclaimer: srebro, uran in zlato so moja polja, ostalo sem slabši,..

Spogledujem se s kriptom, glede na to, da mi je HBAR v očesu in kje je sedaj na tedenskem grafu. BTC se je rahlo popravil ampak glede na to, da je havling čez cca pol leta, 28k nebi bilo presenečenje,bi znal še kako korekcijo do 22k naredit po tem, pol pa,..

Spura ::

redtech je izjavil:

Računam, da pride za menoj.

Nazadnje sem vzel BATS pri 9%(yield) pri obrestih 6.749% (GBP), potem z dividendo in fiksnim mesečnim zneskom pokrivam dolg. Cilj je, da pokrijem dolg in imam potem dodaten CF, po možnosti tudi plus na poziciji, ki jo odprem na supportu.
Uf, BATS so pa pojedli dobr minus zdaj, ko so jim banal najbolj prodajan vape v US.

redtech ::

Ja, me je vrglo prejšni teden ven, sem se izognil temu.
Ta ban lahko še pade, mogoče bom dodal manjšo pozicijo nazaj, bom videl koliko bo panike.

Spura ::

Se mi zdi da je vecina value stockov v mature industrijah dost lopsided glede tveganja. Nekega growtha ne more bit, dobrih novic ne bo pa tudi ce so dobre novice je rast cene zelo omejena, hkrati pa so povsem odprti za slabe novice in disruption in imas lahko katastrofalne losse. Grejo stocki dol in tam ostanejo. Primer so kaki AT&T.

Nek growth stock ala Tesla je ravno obraten stock, slabe novice prinesejo zacasne padce, folk je zelo optimisticen, dobre novice pa povzrocijo visoke skoke v ceni. Hindsight je 20-20 ampak zgleda je Tech resnicno zimzelen, vse ostalo je bl tema ali pa zelo ostro ciklicno. Kaj tocno je scenarij pri katerem bi sel tech bolj dol kot preostali market?

Master_Yoda ::

Verjetno noob vprasanje ampak vseeno: Zakaj mi interactive brokers ne najde FNILX (Fidelity ZERO(R) Large Cap Index Fund) ?

Je to samo za tiste ki uporabljajo fidelity za brokerja ali kaj ?
Dovie'andi se tovya sagain.

Master_Yoda ::

Sem pogruntal - tile zero cost skladi so samo ce direktno pri fidelitiju sklenes.
Dovie'andi se tovya sagain.

Master_Yoda ::

Pa se ena: Kako na IBKR nabavis nemske obveznice. Recimo tole.
Ce v search okno vpisem simbol DE79 ne najde nicesar ...
Dovie'andi se tovya sagain.

Spura ::

Master_Yoda je izjavil:

Pa se ena: Kako na IBKR nabavis nemske obveznice. Recimo tole.
Ce v search okno vpisem simbol DE79 ne najde nicesar ...

Na bond scannerju daj tuje obveznice pa za drzavo daj nemcijo pa prtisni search. Na vrhu bodo tiste z najvecjim yieldom.

korenje3 ::

Tale BIRK za enkrat ne kaže prav dobro. Bilo je rečeno $55 pa ne potegne.

i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Malidelničar ::

korenje3: Si pa kar nabavil pozicijo. Kaj je pa za ena zadeva Ramaco Resources?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

korenje3 ::

Malidelničar je izjavil:

korenje3: Si pa kar nabavil pozicijo. Kaj je pa za ena zadeva Ramaco Resources?


Nimam pojma. Sam so šli ven z visoko vrednostjo dividend, pa je vrednost podjetja močno skočla.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

redtech ::

Iz Bullionvaulta gre veliko zlata ven, paketi po 30-90 kg skoraj vsak dan, refinerji imajo veliko povpraševanja.

Gold:platinum ratio je na 2,20 - 2,47 je bil najvišje.

Sem povečal zaloge platine na 50:50 (Ag,Pt)

Ena zanimivost iz Weimarske republike
Platina je bila 5x dražja od zlata.

korenje3 ::

kolk kg si kupil?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

redtech ::

A ti misliš, da denar serjem :)
11,5 oz

23 oz mi je še ostalo v hedgu ZPLA.SW, še razmišljam ali jih bom izpustil ali tvegal do januarja.

Bellzmet ::

Če npr. na IBKR vplačuješ mesečno v ETF sklad, ki vse dobičke, dividende reinvestira. Je potrebno potem vsako nakazilo poročati FURSu ali kako?

Malidelničar ::

A se vam zdi, da je bolje počakat za nakup kakšnih rudarjev (predvsem zlata, da bi bil izpostavljen do žlahtnih kovin), ker se mi zdi, da so ravno zdaj že začeli tek navzgor in sem zamudil ....
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

IgorCardanof ::

redtech je izjavil:

Iz Bullionvaulta gre veliko zlata ven, paketi po 30-90 kg skoraj vsak dan, refinerji imajo veliko povpraševanja.

Gold:platinum ratio je na 2,20 - 2,47 je bil najvišje.

Sem povečal zaloge platine na 50:50 (Ag,Pt)

Ena zanimivost iz Weimarske republike
Platina je bila 5x dražja od zlata.



Kje lahko gledas podatke za gold outflow?
Retail investor, Simp, Crypto analyst, Cardano hejtr
Ne odgovarjam na DM.

redtech ::

Na Bullionvault.com je vsak dan na vrhu "Notice" iz katerega Vault-a je bil Withdrawal in prejemnik.
Danes recimo 3T srebra iz Zurich-a do KRASTSVETMET.

Kakšen bolj globalen povprečen podatek išči "COMEX, LBMA inventory"

https://www.lbma.org.uk/prices-and-data...

tony1 ::

Bellzmet je izjavil:

Če npr. na IBKR vplačuješ mesečno v ETF sklad, ki vse dobičke, dividende reinvestira. Je potrebno potem vsako nakazilo poročati FURSu ali kako?


Ne, nič ne poročaš dokler ne boš česa prodal.

Bellzmet ::

Ja OK, sem nerodno napisal. Seveda, ko prodam - je potrebno verjetno vsak EUR, ki sem ga vložil/kupil sklad poročat ob prodaji?

IgorCardanof ::

Če avtomatsko reinvestira, potem se tvoja količina ETFja ne spreminja in ti ni treba nič več poročat.
Če kupiš 1 accumulating etf, boš imel čez 5 let še zmeraj samo 1 accumulating etf.

Če pa ti dobiš nakazane dividende, potem moraš pa to tako ali tako prijavljat dividende.
Retail investor, Simp, Crypto analyst, Cardano hejtr
Ne odgovarjam na DM.

tony1 ::

Dobro vprašanje. Moje razumevanje je, da poročaš samo enkratni nakup (toliko in toliko EUR si dal not) in enkratno prodajo (toliko in toliko EUR) si dal ven.

redtech ::

Nakupe zbiraj v excelu skupaj s tečajem, na koncu se na list vpiše vse nakupe - od kje pa ti bodo odmerili dobiček?

Pat_MaGroin ::

Fantje, en nasvet.

Sorodnica (28 let) bi rada mesečno "varčevala" v delnicah. Katere ETF predlagate? Odprla bo račun na IBKR.

Jaz ji kot kripto opica nisem znal kaj pametnega svetovati :).

Hvala!

Fury ::

VWCE ce hoce world-wide
SXR8 ce hoce bolj US

Oba sta accumulating (dividende visajo vrednost sklada in se ne izplacujejo).

Spura ::

VUAG je S&P 500 accumulating ETF od Vanguarda

redtech ::

Zgornje naj kupi takrat, ko bo recesija, do takrat pa: WisdomTree Physical Precious Metals

Spura ::

Zanimivo mi vprasanje, ce bo kdaj spet commodities market (copper, iron, al pa recimo hrana), a bo bolje kupovat producerje ali pa kar samo robo preko commodities futures. Futures imajo sicer omejen rok, tko da ne mores gor sedet 1 leto pa cakat da gre nazaj gor.

Sparkxl ::

Včeraj je bil idealen dan za it skozi svoje pozicije bolj podrobno. Pred 2 leti sem naložil ca. 20% v zeleno, natančneje copper, rear earths in base metals. Torej stvari, ki so nujno potrebne za eko zelene fantazije. To sem dal kot hedge fosilnim gorivom in uranu.
Vso to zeleno sranje mi je naredilo konkretno izgubo. Prodal sem tretjino, tiste pozicije, ki so +- okoli 0. Vse ostalo bom obdržal, ker si mislim da slabše ne more bit. Sem namreč dol med 50-80%, torej nimam kaj dosti več za izgubit.
Na drugi strani spektra pa vse kar ni zeleno leti v višave. Trenutno sem YTD gor 13%, kar je daleč od slabega. Ampak brez zelenega sranja, ki me konkretno vleče dol, bi bilo bistveno več. Pod črto kar se mojih pozicij tiče...bolj kot smrdi, več denarja nosi.

Na koncu se je izkazalo da vse zelene fantazije funkcionirajo samo v free money okolju in z masivnimi subvencijami. Zdaj ko je tega konec, se stvari sesuvajo. In višanje obrestnih mer ima ca 1,5 leta zamika med dvigom in da se pozna v ekonomiji. Torej smo komaj na začetku poti navzdol.

Propelerji so naenkrat predragi, ko več ni zastonj denarja....siemens krešira in prosi državo za pomoč

"Clean-Energy Sector Suffers New Stock Crash"

https://www.wsj.com/livecoverage/stock-...

Isto s paneli. Ni več zastonj denarja ... povpraševanje je usahnilo

"Solar Power Stocks Crash After Demand Warning Across Europe"

https://oilprice.com/Alternative-Energy...

Pri zelenih eko ESG ETFih ni nič drugače. Vse krivulje so usmerjene navzdol

Kanban ::

Torej pod črto si letos dobre 3 odstotne točke boljši, kot bi bil z S&P 500.

Kawhi ::

Če koga zanima skoraj sigurnih (100% pač nič ni v delnicah) dolarskih cca 7% v 2-3 mesecih naj pogleda SGEN. Pfizer dal ponudbo za 229$ v cashu, delničarji sprejeli ponudbo, konkurenčnost: EU že odobrila, USA mora odločiti v 2 mesecih, noben ne vidi problemov, ker ne bodo imeli monopola nikjer. CEO Pfizerja je včeraj na callu eksplicitno dejal da pričakuje zaključek nakupa konec 2023 ali takoj v začetku 2024. Denar že imajo rezerviran.

vito123 ::

Zdravo.

Rad bi začel s kakšnimi dolgoročnimi investicijami in nimam pojma kje začeti. Se mi splača kupit dostop do money-how delavnic(e)? Vem, da se da vse poguglat, ampak najdem tok nasprotujočih si mnenj in pa ne vem niti kaj je zame relevantno, ker sem ziher, da so kakšne specifike za EU državljane...

bobby ::

Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Malidelničar ::

Kawhi je izjavil:

Če koga zanima skoraj sigurnih (100% pač nič ni v delnicah) dolarskih cca 7% v 2-3 mesecih naj pogleda SGEN. Pfizer dal ponudbo za 229$ v cashu, delničarji sprejeli ponudbo, konkurenčnost: EU že odobrila, USA mora odločiti v 2 mesecih, noben ne vidi problemov, ker ne bodo imeli monopola nikjer. CEO Pfizerja je včeraj na callu eksplicitno dejal da pričakuje zaključek nakupa konec 2023 ali takoj v začetku 2024. Denar že imajo rezerviran.

Jaz gledam PFE....
Aja za commodityje, če koga ne moti volatilnost, je zanimiv play Southern Copper (SCCO)
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

««
148 / 180
»»