» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
139 / 180
»»

Curve Ball ::

si US citizen?

Spura ::

tt33 je izjavil:

Je kdo kdaj kupoval obveznice preko IBKR? Zanimajo me striktno obveznice, ki jih lahko držim do dospetja in ne npr. obvezniški ETF-ji. S tem še nimam izkušenj in me zanima, če kdo ve slednje.


  1. IBKR ima Bond Search Tool za iskanje raznih obveznic. Če kupim obveznice preko tega vmesnika, ali potem lahko kupljeno držim do navedenega maturity datuma in takrat prejmem polno izplačilo (glavnica + obresti), seveda vkolikor ni prišlo do defaulta?

  2. Ali izplačilo dobim direktno na IBKR račun kot cash, podobno kot dividende?

  3. Primer: pod Non-US Sovereign Bonds najdeš tudi slovenske obveznice, npr. "SI Govt 5.25 Feb18'24". Ta ima maturity date Feb 18, 2024 in rate (obrestno mero?) 5.3%. Obveznice so bile izdane 2014. Ali to pomeni, da lahko še vedno kupim te obveznice tudi sedaj, eno leto pred iztekom, in na koncu dobim 5.3% obresti na vloženo? Ne vem, kako realno je, da za neko obveznico najdem prodajalca.

  4. Kateri FURSov obrazec se uporabi za prijavo davka? Se to obravnava kot davek na obresti?

  5. Je treba na kaj posebej paziti, če kupujem obveznice drugih držav, npr. Norveške ali Nemčije?

  6. Ko kliknem na katero izmed najdenih obveznic, me IBKR opozori s sporočilom "Bonds generally trade on Alternative Trading Systems (ATS) which are not exchanges. Quotes displayed on an ATS serve as an "indication of interest" only and do not represent a firm commitment to buy or sell." Kaj točno naj bi pomenilo, da ne predstavljajo "firm commitment to buy or sell"?


1. 2, 3 da, za nekatere bonde je tezko najdet prodajalca (Jst sm recimo hotel ESFS bonde kupit pa ni nobenga k bi mi jih prodal).

4. obresti so ja
5. Ne da bi jst vedel
6. Pomeni da niso prikazani orderji in ni pravi bid pa ask, ce vidis da nekdo prodaja po 98.88 in toliko ponudis sploh ni nujno da ti bo trade naredilo. Torej te cene predstavljajo neko informacijo interesa. Pac postavi limit na tolk kot bi rad donosa in cakaj. Grafe je fajn gledat, da popravis limit, ce zgleda da ne bo interesa za tvoj trade.

WaterBoy ::

Meni se zdi da je 25%

bobby ::

Ce EXK pade pod 3 potem dodajam za 2k.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

redtech ::

@bobby

Rafi je o tem govoril 2 tedna nazaj :)

LeXani ::

Verjetno napačna tema, ampak vseeno če ima kdo konkretno idejo kam vložiti sredstva iz banke (50k) za kratko obdobje 5let, z nizkim tveganjem recimo da pokriješ inflacijo. Je sploh trenutno kaj pametnega? Drugače vlagam mesečno v vwce preko ibkr, ter nekaj v kripto.
Čas prve prijave 04.11.2005

Spura ::

Nobena low risk stvar ti ne pokrije inflacije. Pac garantiranega 10% yielda ni.

IgorCardanof ::

10% yield brez tveganja ne bo ja. Imaš pa marsikje na menjalnicah po 4-6% in občasno tudi več % na posojanje stabilcev. Tveganje tu seveda je, da gre menjalnica pod vodo ampak če se držiš teh glavnih, pomoje zelo majhno.
Retail investor, Simp, Crypto analyst, Cardano hejtr
Ne odgovarjam na DM.

redtech ::

Iz mojega obzorja.
Delnice BATS.L 8,5%, LGEN.L 8,4%, IMB.L 7.5% (recimo varno).

Tukaj bi imel malo več dela za 5% - 7%, 1%-2% manj od delnic vedar lahko rečem zelo varno.
https://www.silverbullion.com.sg/P2P-Ma...
Klikni - > View last 10 loans (dosežene obresti).

gas2018 ::

Sicer ne vem ce lahko iz Evrope varcujes v Zda, ampak trenutno so obrestne mere od 4% do 5% na racunih...

rimljan ::

gas2018 je izjavil:

Sicer ne vem ce lahko iz Evrope varcujes v Zda, ampak trenutno so obrestne mere od 4% do 5% na racunih...


kje pa so 4-5%, trenutno je meni najboljsa varianta za "lezanje" na racunu tole Fleks depozit
rimljan

kow ::

Verjetno govori o dolarskem depozitu. Seveda ti 5% v dolarjih ne pomaga, ce v bliznji prihodnosti dolar pade proti evru.

Spura ::

redtech je izjavil:

Iz mojega obzorja.
Delnice BATS.L 8,5%, LGEN.L 8,4%, IMB.L 7.5% (recimo varno).

Tukaj bi imel malo več dela za 5% - 7%, 1%-2% manj od delnic vedar lahko rečem zelo varno.
https://www.silverbullion.com.sg/P2P-Ma...
Klikni - > View last 10 loans (dosežene obresti).

Problem dividend je da vrednost delnice pade v visini dividende.

FrRoSt ::

Spura je izjavil:


Problem dividend je da vrednost delnice pade v visini dividende.


Praviloma so ti padci samo kratkotrajni. Delnica se kmalu pokupi in vzdigne nazaj. ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

user4683 ::

Torej so dividende sveti gral in zastonj iz zraka zgeneriran denar? /s

FrRoSt ::

rimljan je izjavil:

gas2018 je izjavil:

Sicer ne vem ce lahko iz Evrope varcujes v Zda, ampak trenutno so obrestne mere od 4% do 5% na racunih...


kje pa so 4-5%, trenutno je meni najboljsa varianta za "lezanje" na racunu tole Fleks depozit


:))

Verjetno bi moral, kdor to hoče, vložiti v papirje-obveznice ameriškega dolga. ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

FrRoSt ::

user4683 je izjavil:

Torej so dividende sveti gral in zastonj iz zraka zgeneriran denar? /s


NE! Dividende so del dobička, ki ga ustvari firma ali podjetje! ;)

Podjetje bi sicer lahko dobilo načeloma denar tudi na bankah; ga pač dobi/pobere od zasebnikov, beri investitorjev; direktno in ne preko posrednikov bank, ki so institucionalizirani finančni investitorji.
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Curve Ball ::

FrRoSt je izjavil:

rimljan je izjavil:

gas2018 je izjavil:

Sicer ne vem ce lahko iz Evrope varcujes v Zda, ampak trenutno so obrestne mere od 4% do 5% na racunih...


kje pa so 4-5%, trenutno je meni najboljsa varianta za "lezanje" na racunu tole Fleks depozit


:))

Verjetno bi moral, kdor to hoče, vložiti v papirje-obveznice ameriškega dolga. ;)


Ne IBKR ti obrestuje (če imaš NAV večji od 100k) 2,15% na euro oziroma 4,57% na USD

pingme ::

Curve Ball je izjavil:

FrRoSt je izjavil:

rimljan je izjavil:

gas2018 je izjavil:

Sicer ne vem ce lahko iz Evrope varcujes v Zda, ampak trenutno so obrestne mere od 4% do 5% na racunih...


kje pa so 4-5%, trenutno je meni najboljsa varianta za "lezanje" na racunu tole Fleks depozit


:))

Verjetno bi moral, kdor to hoče, vložiti v papirje-obveznice ameriškega dolga. ;)


Ne IBKR ti obrestuje (če imaš NAV večji od 100k) 2,15% na euro oziroma 4,57% na USD


Plus obrestuje se zgolj denar nad 10k.

user4683 ::

FrRoSt je izjavil:

user4683 je izjavil:

Torej so dividende sveti gral in zastonj iz zraka zgeneriran denar? /s


NE! Dividende so del dobička, ki ga ustvari firma ali podjetje! ;)

Podjetje bi sicer lahko dobilo načeloma denar tudi na bankah; ga pač dobi/pobere od zasebnikov, beri investitorjev; direktno in ne preko posrednikov bank, ki so institucionalizirani finančni investitorji.

To mi je zelo dobro jasno, na kar sem impliciral je, da izplacane dividende zmanjsajo kapital (in posledicno vrednost podjetja) in morda tudi zmanjsujejo prihodnji potencial investicij podjetja. Seveda je zraven se cel kup detajlov, tako da dividende seveda niso slaba stvar, ni pa to nek cudezen free money ampak ima dolocene posledice.

FrRoSt ::

user4683 je izjavil:

FrRoSt je izjavil:

user4683 je izjavil:

Torej so dividende sveti gral in zastonj iz zraka zgeneriran denar? /s


NE! Dividende so del dobička, ki ga ustvari firma ali podjetje! ;)

Podjetje bi sicer lahko dobilo načeloma denar tudi na bankah; ga pač dobi/pobere od zasebnikov, beri investitorjev; direktno in ne preko posrednikov bank, ki so institucionalizirani finančni investitorji.

To mi je zelo dobro jasno, na kar sem impliciral je, da izplacane dividende zmanjsajo kapital (in posledicno vrednost podjetja) in morda tudi zmanjsujejo prihodnji potencial investicij podjetja. Seveda je zraven se cel kup detajlov, tako da dividende seveda niso slaba stvar, ni pa to nek cudezen free money ampak ima dolocene posledice.


:))

Seveda zmanjšajo kapital! 8-) Saj plače in jahte in zabave menagerjev tudi zmanjšajo kapital!! ;)

Brez nič ni nič in ponavadi ppotrebuješ nek finančni vložek v podjetje/firmo, tudi če začneš v garaži. 8-) In vsi odhodki ti dejansko zmanjšajo kapital. ;)

Sem včeraj zvečer ravno na Planetu gledal film (premiero) Nikola Tesla. 8-) Ga vsem priporočam. Da boste bolje razumeli tudi (problem) naložbeništva. :)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Curve Ball ::

pingme je izjavil:

Curve Ball je izjavil:

FrRoSt je izjavil:

rimljan je izjavil:

gas2018 je izjavil:

Sicer ne vem ce lahko iz Evrope varcujes v Zda, ampak trenutno so obrestne mere od 4% do 5% na racunih...


kje pa so 4-5%, trenutno je meni najboljsa varianta za "lezanje" na racunu tole Fleks depozit


:))

Verjetno bi moral, kdor to hoče, vložiti v papirje-obveznice ameriškega dolga. ;)


Ne IBKR ti obrestuje (če imaš NAV večji od 100k) 2,15% na euro oziroma 4,57% na USD


Plus obrestuje se zgolj denar nad 10k.


ne, če imaš NAV preko 100k se obrestuje celoten znesek. Če imaš manj od 100k se obrestuje proporcionalno manj (za 50k se obrestuje po polovični obrestni meri), če imaš pa NAV pod 10k pa se ne obrestuje nič.

uvodV?? ::

Dinozavri... dividende so pase. Zdaj se dela stock buybacke.

Malidelničar ::

Telekom in Cinkarna dobička, ki ga bosta ustvarila letos, nikoli ne bosta smela izplačati delničarjem
Delničarji Telekoma in Cinkarne so ostali z dolgimi nosovi, ko so videli sklice sej skupščin delničarjev: večina je šele takrat izvedela, da družbi ne bosta izplačali dividende, ker sta vzeli državno pomoč.
Zakon o pomoči piše, da prejemniki pomoči dobička, ki ga bodo ustvarili letos, ne bodo smeli nikoli izplačati.
Telekom in Cinkarno smo vprašali, zakaj o subvenciji delničarjev niso posebej obvestili, in izbrskali tudi, kako so jih. ..

https://www.finance.si/9013148/Telekom-...
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Spura ::

Curve Ball je izjavil:


ne, če imaš NAV preko 100k se obrestuje celoten znesek. Če imaš manj od 100k se obrestuje proporcionalno manj (za 50k se obrestuje po polovični obrestni meri), če imaš pa NAV pod 10k pa se ne obrestuje nič.

To ne drzi. Tukaj sta dve stevilki:

- glavnica na kateri se obrestuje
- procent obresti

Kar ti pises je njihova formula za procent obresti. Kar imajo na websitu je, ce imas NAV 100k, ce imas manj je procent obresti proporcionalno manjsi.

Potem je pa znesek, ki se obrestuje, tu pa na prvih 10k ni nobenih obresti. Citat od njih:
Accounts with a Net Asset Value (NAV) of USD 100,000 (or equivalent) or more are paid interest at the full rate for which they are eligible. Accounts with NAV of less than USD 100,000 (or equivalent) receive interest at rates proportional to the size of the account. There will be no interest paid on the first USD 10,000 of cash.


Torej, ce imas 200k se obrestuje 190k po polnem procentu za valuto.

pingme ::

Curve Ball je izjavil:

pingme je izjavil:

Curve Ball je izjavil:

FrRoSt je izjavil:

rimljan je izjavil:

gas2018 je izjavil:

Sicer ne vem ce lahko iz Evrope varcujes v Zda, ampak trenutno so obrestne mere od 4% do 5% na racunih...


kje pa so 4-5%, trenutno je meni najboljsa varianta za "lezanje" na racunu tole Fleks depozit


:))

Verjetno bi moral, kdor to hoče, vložiti v papirje-obveznice ameriškega dolga. ;)


Ne IBKR ti obrestuje (če imaš NAV večji od 100k) 2,15% na euro oziroma 4,57% na USD


Plus obrestuje se zgolj denar nad 10k.


ne, če imaš NAV preko 100k se obrestuje celoten znesek. Če imaš manj od 100k se obrestuje proporcionalno manj (za 50k se obrestuje po polovični obrestni meri), če imaš pa NAV pod 10k pa se ne obrestuje nič.

Ne drži.
There will be no income paid up to USD 10,000 of cash.
Če imaš NAV več kot 100k USD in 20k USD v kešu, dobiš obresti na 10k USD, torej efektivno 2,165% obrestno mero.
https://www.interactivebrokers.hu/en/pr...

Up to Tier Cutoff
10,000 0.000% 0.00
Above the Tier Cutoff
10,000 4.330% 433.00
Total 20,000 433.00

Your Net Asset Value in USD
200,000.00
Your blended rate for USD
2.165%

gas2018 ::

rimljan je izjavil:

gas2018 je izjavil:

Sicer ne vem ce lahko iz Evrope varcujes v Zda, ampak trenutno so obrestne mere od 4% do 5% na racunih...


kje pa so 4-5%, trenutno je meni najboljsa varianta za "lezanje" na racunu tole Fleks depozit


Bank je cel kup, od American Exp. do Bask bank, do Marcus-a od Goldman Sachs.... je pa res da se je $.. ki je pa letos spet nizko proti €, tako je spekulacija :)

redtech ::

uvodV?? je izjavil:

Dinozavri... dividende so pase. Zdaj se dela stock buybacke.


To ti ne bo generiralo FCF, management pa za dvig delnic dobiva bonuse in vnovčuje opcije.. ladjo potem zapustijo prvi ;).

nurmaln ::

FrRoSt je izjavil:

In vsi odhodki ti dejansko zmanjšajo kapital. ;)

Stroški, ne odhodki, če že.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

GregiB ::

Malidelničar je izjavil:

Telekom in Cinkarna dobička, ki ga bosta ustvarila letos, nikoli ne bosta smela izplačati delničarjem
Delničarji Telekoma in Cinkarne so ostali z dolgimi nosovi, ko so videli sklice sej skupščin delničarjev: večina je šele takrat izvedela, da družbi ne bosta izplačali dividende, ker sta vzeli državno pomoč.
Zakon o pomoči piše, da prejemniki pomoči dobička, ki ga bodo ustvarili letos, ne bodo smeli nikoli izplačati.
Telekom in Cinkarno smo vprašali, zakaj o subvenciji delničarjev niso posebej obvestili, in izbrskali tudi, kako so jih. ..

https://www.finance.si/9013148/Telekom-...


Tole dvomim... Vem, da je npr. ogromno firm odprlo prav posebne analitične konte pri nerazporejenem dobičku, kjer imajo naknjižen zgolj dobiček iz let 2020 in 2021, da se zadosti zahtevam iz danih subvencij. Vendar pa gre tudi tu za obliko obveznosti oz. oligacije, ki s časom zastara. Namreč, pojavljajo se seveda problemi, tipa... kako je s pokrivanjem izgub. Se pokrivajo zgolj iz nerazporejenega dobička preteklih let razen 2020 in 2021? Kako je ob likvidaciji podjetja? ipd. Zadevo tudi na FURS, kolikor se spomnim, niso znali čisto razložiti, saj načeloma nobena obligacija ne more bit kar... trajna.
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Spura ::

FrRoSt je izjavil:

Spura je izjavil:


Problem dividend je da vrednost delnice pade v visini dividende.


Praviloma so ti padci samo kratkotrajni. Delnica se kmalu pokupi in vzdigne nazaj. ;)

Delnica pac raste recimo zaradi drugih razlogov. Toda ce ne bi bilo dividende bi lahko bila visje. Ce gres gledat firme z velikimi dividendami bos videl da neke hude rasti vrednosti delnice.

redtech je izjavil:

Iz mojega obzorja.
Delnice BATS.L 8,5%, LGEN.L 8,4%, IMB.L 7.5% (recimo varno).

Btw zakaj BATS, zakaj ne Altria (MO)? Za BATS se moram verjetno se jebat s kakimi postopki da mi vrnejo witheld dividend tax, MO je ameriska firma mi ze avtomatsko trgajo samo 15%, kolikor mi FURS prizna, se ne rabim jebat z dodatnimi papirji.

Zato ne kupujem evropskih firm z visokimi dividendami, ker se mi ne da jebat z vsako drzavo posebej, da dobim nazaj preplacan davek. Izjema so grcija in nizozemska.

Malidelničar ::

Spura: torej imaš ASML? ;);)
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

redtech ::

To je bolj problem brokerja, kako davek odbija, v US je BTI.

Payout ratio je pri MO 1.2, pri BTI 0.75. Še bolje je bil Japan Tobacco pa se ga samo gledal pri 2300...

Na splošno US nič ne gledam.

Groot ::

GregiB je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

Telekom in Cinkarna dobička, ki ga bosta ustvarila letos, nikoli ne bosta smela izplačati delničarjem
Delničarji Telekoma in Cinkarne so ostali z dolgimi nosovi, ko so videli sklice sej skupščin delničarjev: večina je šele takrat izvedela, da družbi ne bosta izplačali dividende, ker sta vzeli državno pomoč.
Zakon o pomoči piše, da prejemniki pomoči dobička, ki ga bodo ustvarili letos, ne bodo smeli nikoli izplačati.
Telekom in Cinkarno smo vprašali, zakaj o subvenciji delničarjev niso posebej obvestili, in izbrskali tudi, kako so jih. ..

https://www.finance.si/9013148/Telekom-...


Tole dvomim... Vem, da je npr. ogromno firm odprlo prav posebne analitične konte pri nerazporejenem dobičku, kjer imajo naknjižen zgolj dobiček iz let 2020 in 2021, da se zadosti zahtevam iz danih subvencij. Vendar pa gre tudi tu za obliko obveznosti oz. oligacije, ki s časom zastara. Namreč, pojavljajo se seveda problemi, tipa... kako je s pokrivanjem izgub. Se pokrivajo zgolj iz nerazporejenega dobička preteklih let razen 2020 in 2021? Kako je ob likvidaciji podjetja? ipd. Zadevo tudi na FURS, kolikor se spomnim, niso znali čisto razložiti, saj načeloma nobena obligacija ne more bit kar... trajna.


Tule odgovor glede zastaranja ne bo ravno pil vode. Z vidika zastaranja je namreč bistveno kdaj je obveznost nastala. V tem primeru bi obveznost nastala v trenutku izplačila dobička, saj bi takrat podjetje kršilo zakonsko prepoved in bilo dolžno vrniti prejete Covid subvencije (če se ne motim so pri Cinkarni problemi zaradi energetskih pomoči, ampak princip je enak). Tako da to vprašanje niti približno ni tako enostavno.

Ne razumem pa kakšna je težava glede pokrivanja izgub. Če ta dobiček porabiš za pokrivanje izgube, ne bo prišlo do izplačila dobička delničarjem. Posledično vsaj sam težave pri tem ne vidim.

Curve Ball ::

pingme je izjavil:

Curve Ball je izjavil:

pingme je izjavil:

Curve Ball je izjavil:

FrRoSt je izjavil:

rimljan je izjavil:

gas2018 je izjavil:

Sicer ne vem ce lahko iz Evrope varcujes v Zda, ampak trenutno so obrestne mere od 4% do 5% na racunih...


kje pa so 4-5%, trenutno je meni najboljsa varianta za "lezanje" na racunu tole Fleks depozit


:))

Verjetno bi moral, kdor to hoče, vložiti v papirje-obveznice ameriškega dolga. ;)


Ne IBKR ti obrestuje (če imaš NAV večji od 100k) 2,15% na euro oziroma 4,57% na USD


Plus obrestuje se zgolj denar nad 10k.


ne, če imaš NAV preko 100k se obrestuje celoten znesek. Če imaš manj od 100k se obrestuje proporcionalno manj (za 50k se obrestuje po polovični obrestni meri), če imaš pa NAV pod 10k pa se ne obrestuje nič.

Ne drži.
There will be no income paid up to USD 10,000 of cash.
Če imaš NAV več kot 100k USD in 20k USD v kešu, dobiš obresti na 10k USD, torej efektivno 2,165% obrestno mero.
https://www.interactivebrokers.hu/en/pr...

Up to Tier Cutoff
10,000 0.000% 0.00
Above the Tier Cutoff
10,000 4.330% 433.00
Total 20,000 433.00

Your Net Asset Value in USD
200,000.00
Your blended rate for USD
2.165%


Mea culpa, moram reči da pri moji vrednosti tega sploh nisem opazil.

Spura ::

redtech je izjavil:

To je bolj problem brokerja, kako davek odbija, v US je BTI.

Payout ratio je pri MO 1.2, pri BTI 0.75. Še bolje je bil Japan Tobacco pa se ga samo gledal pri 2300...

Na splošno US nič ne gledam.

Je pa TGA zdej pod 600.

redtech ::

TGA spremljam ja, mogoče bo konec leta še nižje. Problem je sedaj tam z železnico, ko se bo to uredilo mogoče malo navzgor,.. nevem bomo videli.

Margin moram brzdat, ker bi samo kupoval ;((

Spura ::

Mam vec kot 10% portfelja v Pfizerju, in ce gre se dol bom se kupoval. Folk je mongoloiden, da prodaja to firmo tolk dol.

Malidelničar ::

Spura je izjavil:

Mam vec kot 10% portfelja v Pfizerju, in ce gre se dol bom se kupoval. Folk je mongoloiden, da prodaja to firmo tolk dol.


Kdaj si kupoval, pred korono? Jaz gledam nekaj drugih ameriških farmacevtov ogledanih ampak se ne morem odločit (Amgen, Merck, Gilead, JNJ - tam ne vem kaj bo z spin-offom) pa še dva švicarska (Roche, Novartis).
Ima kdo kakšno idejo kateri farmacevt je najbolj stabilen in z dobrimi obeti? LP
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Spura ::

Ne, zdej sm kupoval, ko je padal. Seveda trenutno sem v minusu, ampak na dolgi rok ne bom. Kupoval sem vsak mesec od zacetka leta, vedno sem mislil, da ne bo slo nizje, ker ni blo nobenih slabih novic, ampak ze 5 mesecev pada, jst bom pa se naprej DCAjal. Absolutno nobenega razloga ni zakaj je delnica tolk poceni.

pingme ::

Padec pričakovanega dobička za PFE v 2023 za 50% glede na 2022 je seveda eden od razlogov (konec kovida).
Okoli 3$ dobička na delnico v 2023 je približno toliko kot ga je bilo 2018/2019 in tudi cena delnice je sedaj nekako tam, prihodnji PE je torej okoli 12.2, pet letno povprečje je 12.3.
PFE sicer ni draga, absolutno podcenjena pa nikakor. Imam sicer tudi sam, ampak sem kupoval nižje kot je trenutno (in vmes tudi pobiral dividende).
Meni je trenutno boljši nakup JNJ, če že govorimo o farmacevtih, je zelo stabilna firma, tisto sranje s pudrom je praktično pase, spin-off Kenvue je pa vreden okoli 10% JNJ, tako da ne spremeni bistveno slike (KVUE bom prodal takoj ko dobim, po naši glupi zakonodaji so to sicer dividende).

Spura ::

pingme je izjavil:

Padec pričakovanega dobička za PFE v 2023 za 50% glede na 2022 je seveda eden od razlogov (konec kovida).
Okoli 3$ dobička na delnico v 2023 je približno toliko kot ga je bilo 2018/2019 in tudi cena delnice je sedaj nekako tam, prihodnji PE je torej okoli 12.2, pet letno povprečje je 12.3.
PFE sicer ni draga, absolutno podcenjena pa nikakor. Imam sicer tudi sam, ampak sem kupoval nižje kot je trenutno (in vmes tudi pobiral dividende).
Meni je trenutno boljši nakup JNJ, če že govorimo o farmacevtih, je zelo stabilna firma, tisto sranje s pudrom je praktično pase, spin-off Kenvue je pa vreden okoli 10% JNJ, tako da ne spremeni bistveno slike (KVUE bom prodal takoj ko dobim, po naši glupi zakonodaji so to sicer dividende).

Lej vsaj 50% firm na trgu ima letos padajoce dobicke pa niso ble tolk punished. In pfizer nikoli ni bil proporcionalno nagrajen za covid dohodke (ce pogledas rast dohodkov pa rast cene ni blo proporcionalno).

Ravno ko govoris o stevilkah, folk je prodajal pfizer pri p/e 6, in ja napovedi so imele padec dobicka letos, ampak tudi forward p/e je samo 12.2 kot si sam napisal, kar je poceni. Poglej recimo Eli Lilly (LLY) p/e 70, gre pa samo gor. Tudi ce upostevas napovedi njihove rasti je povsem pretirano. J&J se en primer firme, ja stabilna, stabilno draga, p/e 33.82. Njihova boga 3% dividenda je payout ratio 95%. Novo Nordisk, Merck, Abbie Vie, nihce nima boljsega dobicka, tudi ce upostevamo vse napovane padce dobicka na pfizerju. In zadnjih par kvartalov se je pokazalo da te napovedi niti niso pravilne, namrec dobicek pada manj kot napovedano.

Glavni problem farmacevtov, ki imajo original zdravila, je da prej ko slej potece patent in denarni tok za doloceno zdravilo se preneha. Zato je bistven riziko za vsako firmo, ali jim bo uspelo naredit kaksna nova zdravila preden patenti na trenutnih potecejo. In tukaj ima Pfizer zelo mocno pozicijo, ker kjer drugi vidijo firmo, ki ji revenue pada, jst vidim firmo, ki je dozivela "windfall" dogodek (zacasno visji dobicek), in je dobesedno zasuta z denarjem (zato toliko nizji p/e kot cisto vsi konkurenti), denarja pa niso izplacali v obliki buybackov ali preseznih dividend, ampak so s tem denarjem pokupili cel kup manjsih firm, da si zagotovijo produkte do 2030.

- napovedi padca dobicka so pretirane (zadnje 4 kvartale so vedno imeli earnings beat)
- ce se folk noce cepit, pa recimo pristane v bolnici s kovidom, bodo dobili Paxlovid, njihov covid antiviral, spet dobicek
- prodajal bodo kombo cepiva flu+covid, rsv+covid etc...
- vsi se obnasajo, kot da je covid over, ampak ni, ce se pojavi kaka nova nevarna varianta bo cez noc spet delnica sla gor, ravno zdaj je nova varianta na kitajskem (sicer ni posebno nevarna), mislim da market podcenjuje kaj vse se lahko se zgodi
- s svojim masivnim cashflowom so si privoscili kuput Seagen za 40 miljard kar bo povecalo njihove onkoloske produkte
- imajo skoraj stestiranega konkurenta diabetes, weight-loss zdravilu od Novo Nordiska (kar je zdravilo, ki je izkljucno zasluzno za noro rast tega podjetja) in Eli Lilly ima tudi ogromno rast na racun tega weight-loss zdravila

To je moj pogled na zadevo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spura ()

redtech ::

V GB je obveznica "čez noč" na 7%, to bo sedaj še vleklo denar iz delnic na FTSE, LGEN, MNG, AV, PHNX, danes - 3% do 5%.

Spura ::

redtech je izjavil:

V GB je obveznica "čez noč" na 7%, to bo sedaj še vleklo denar iz delnic na FTSE, LGEN, MNG, AV, PHNX, danes - 3% do 5%.

Hm... dobro vprasanje je potem, ali bo sel funt gor ali dol.

mr_chai ::

@Spura Martin Shkrelli nima enakega bullish pogleda do Pfizerja, kot ti.

redtech ::

Spura je izjavil:

redtech je izjavil:

V GB je obveznica "čez noč" na 7%, to bo sedaj še vleklo denar iz delnic na FTSE, LGEN, MNG, AV, PHNX, danes - 3% do 5%.

Hm... dobro vprasanje je potem, ali bo sel funt gor ali dol.


Če mi logika prav dela je tako: obresti gredo gor, ker ni kupcev obveznic.. short? Po drugi strani BOE z višjo obrestno mero napram ECB...long?
Mogoče je zato EUR/GBP tako mlačen - Equilibrium :)

Iz leta 2015, ko je GBP zelo pridobil proti EUR:

Pound strengthens against euro after Bank signals interest rate rise
This article is more than 7 years old
Sterling hit high of more than seven years after Bank of England governor Mark Carney indicated that period of 0.5% borrowing costs will end within months
https://www.theguardian.com/business/20...

Imam 60% net short na GBP, zato imam oči na pecljih ;((

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

Spura ::

redtech je izjavil:

Spura je izjavil:

redtech je izjavil:

V GB je obveznica "čez noč" na 7%, to bo sedaj še vleklo denar iz delnic na FTSE, LGEN, MNG, AV, PHNX, danes - 3% do 5%.

Hm... dobro vprasanje je potem, ali bo sel funt gor ali dol.


Če mi logika prav dela je tako: obresti gredo gor, ker ni kupcev obveznic.. short? Po drugi strani BOE z višjo obrestno mero napram ECB...long?
Mogoče je zato EUR/GBP tako mlačen - Equilibrium :)

Imam 60% net short na GBP, zato imam oči na pecljih ;((

Ce hoces dobit tele obresti moras kupit GBP, da kupis obveznico, kar bi pomenilo, da bi sel gbp gor, ce bomo eur holderji zaceli kupovat obveznice. I guess.

redtech ::

Tako nekako ja, visoke obresti so potem signal, da kupcev še ni. Na drugi strani je potem še CPI na 8-10% :))... bomo videli.

Curve Ball ::

Nvda gor 27% after hour. Short skvizič. Earningsi beat na celi črti (čeprav so precej padli glede lani...). Jutri bo žurka na semi. No je že danes tudi. TSM gor za 8%..

GregiB ::

Groot je izjavil:

Ne razumem pa kakšna je težava glede pokrivanja izgub. Če ta dobiček porabiš za pokrivanje izgube, ne bo prišlo do izplačila dobička delničarjem. Posledično vsaj sam težave pri tem ne vidim.

Sem se s tem ukvarjal pred 2 leti, pa se nekaj spominjam, da je bil nek haklc vsmislu FIFO... Torej, katere erazporejene dobičke lahko porabiš za pokrivanje izgub... Ali moraš iti po vrsti (FIFO) ali je diskrecija firme, katere dobičke, ali prvo skuriš COVID dobičke ali prvo neCOVID... res se ne spomnim...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!
««
139 / 180
»»