» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
113 / 180
»»

Malidelničar ::

Btw. na Redditu sem na enem forumu zasledil špekulacije o eni inštituciji, ki bi lahko junija, pravzaprav sedaj v roku 2 tednov skrahirala, ker je overleveraged. Torej nekaj takšnega kot Lehman Brothers, ki je bil katalizator jeseni 2008. Na to je namigoval v enem svežem posnetku znan biznismen Keavin O'Leary, in eni pravijo, da bi to lahko bil Citadel Fund?
Kdo kaj spremlja?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Sparkxl ::

Takih je polno, ker vsa ta rast zadnje 2 leti je bila po enakem receptu: print $ +vzvod. En za drugim bodo začeli padati, ampak zdaj smo šele v začetni fazi ko odpadejo samo nahajpane smeti, ostali jim pa počasi sledijo. Po mojem mnenju v to kategorijo spada predvsem Tesla. Tu bo še zelo bolelo zelo kmalu. Ker to je ata meme delnic in ata pade zadnji.
Danes sem po 1 mesecu glavo potegnil ven iz peska in pogledal svoje stanje, +20% letos. Ni švoh v času, ko se vse trese. Samo iz firbca me zanima kako kaj poslujete letos tukaj tapravi guruji?

Muhe enodnevnice (tech investorji) so v tej temi že davno poniknile koliko opažam :)

Malidelničar ::

Sparkxl je izjavil:

Takih je polno, ker vsa ta rast zadnje 2 leti je bila po enakem receptu: print $ +vzvod. En za drugim bodo začeli padati, ampak zdaj smo šele v začetni fazi ko odpadejo samo nahajpane smeti, ostali jim pa počasi sledijo. Po mojem mnenju v to kategorijo spada predvsem Tesla. Tu bo še zelo bolelo zelo kmalu. Ker to je ata meme delnic in ata pade zadnji.
Danes sem po 1 mesecu glavo potegnil ven iz peska in pogledal svoje stanje, +20% letos. Ni švoh v času, ko se vse trese. Samo iz firbca me zanima kako kaj poslujete letos tukaj tapravi guruji?

Muhe enodnevnice (tech investorji) so v tej temi že davno poniknile koliko opažam :)


Če ni skrivnost, v katerih sektorjih imaš tvoj portfelj (morda lahko omeniš tudi nekaj konkretnih pozicij)? Kaj se ti zdi da bi se lahko izkazale kot recession-proof delnice, recimo v naslednjem letu in pol? LP
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

GregiB ::

Vprašanje: Kako je z dvojnim obdavčevanjem kapitalskih dobičkov, če imaš npr. trgovalni račun v ZDA, ta pa ti obračuna davek (withholding tax)?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

redtech ::

@GregiB 15% plačaš tam ostalo v SLO

@Malidelničar preveri tobacco: BTI, IMB, JAPAY
ali Sinopec in PetroBras

@pikachu004 so že prvi podatki, beri: subprime defualts, car loans, credit card, personal loans

V US je pomankanja mleka (formule za dojenčke): V Novi Zelandiji je zanimiva opcija - A2M.ASX večino sicer izvozijo na Kitajsko. Prisotni so tudi v US, delnica se je malo dvignila zadnji čas...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

Malidelničar ::

redtech: Sam imam na radarju že nekaj časa PM in pa predvsem MO. Any thoughts?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

redtech ::

PM, BTI, IMB, JAPAY imajo vsi payout ratio med 70-80%.

Najvišjo dividendo ima IMB (bolj distributer) , nima pa razvoja kot naprimer BTI, ki letos dela buyback v višini 2B.

MO je marca odkupil za 500M delnic v 2B programu, payout ratio je čez 200%, nevem ali je posledica kakšne investicije, ne sledim... dividenda pri takem razmerju ni vzdržna.

Če bi vložil večji znesek bi razdelil na 3 dele, PM, JAPAY, BTI. Če bi začel z eno pozicijo BTI.

JAPAY je pri USD/JPY 130 ali EUR/JPY 136 poceni. Mislim, da bojo rezultati od izvoza v $ dobri.

Po market share so JAPAY, MO, IMB približno enaki, pred PM vodi BTI
https://www.statista.com/statistics/259...

bobby ::

SNAP pod IPO ceno.
Buy the dip, buy the dip :)
/s
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Malidelničar ::

Kje kaj spremljate kakšne indexe glede sentimenta trga, npr:
https://edition.cnn.com/markets/fear-an...
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

GregiB ::

bobby je izjavil:

SNAP pod IPO ceno.
Buy the dip, buy the dip :)
/s


Zanimivo, da so analitiki v prvih štirih mesecih navijali na Buy in Strong Buy... Tolk o analizah..

BTW, se nam obeta nov dotcom padec?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Mike_Rotch ::

bobby je izjavil:

SNAP pod IPO ceno.
Buy the dip, buy the dip :)
/s


Folk ne razume kaj se dogaja, pa brezveze paničari.

Q3 2021 so imeli 116% rast prihodkov zaradi korone. Povprečna rast Q3 2020 in Q3 2021 je bila 67% ker je bil Q3 2020 porazen, samo 17% rast.

Če bodo ta kvartal pod pragom 20% bo povprečna rast še vedno več kot 67%.

Ima pa snap en kup drugih problemov zaradi katerih ga jaz ne bi kupil. Snapchat ni ravno platforma za odkrivanje, ljudje gor preživljajo relativno malo časa in samo takrat, ko dobijo sporočila. Oglaševanje na snapu je omejeno bolj ali manj na večje brande, ki ob recesijah oklestijo budgete za "branding" oglase, za razliko od Facebooka in Googla, ki ponuja performance based oglase, kjer se budget v recesijah načeloma dvignejo.

GregiB ::

Mike_Rotch je izjavil:

bobby je izjavil:

SNAP pod IPO ceno.
Buy the dip, buy the dip :)
/s


Folk ne razume kaj se dogaja, pa brezveze paničari.

Q3 2021 so imeli 116% rast prihodkov zaradi korone. Povprečna rast Q3 2020 in Q3 2021 je bila 67% ker je bil Q3 2020 porazen, samo 17% rast.

Če bodo ta kvartal pod pragom 20% bo povprečna rast še vedno več kot 67%.

Ima pa snap en kup drugih problemov zaradi katerih ga jaz ne bi kupil. Snapchat ni ravno platforma za odkrivanje, ljudje gor preživljajo relativno malo časa in samo takrat, ko dobijo sporočila. Oglaševanje na snapu je omejeno bolj ali manj na večje brande, ki ob recesijah oklestijo budgete za "branding" oglase, za razliko od Facebooka in Googla, ki ponuja performance based oglase, kjer se budget v recesijah načeloma dvignejo.


Je pa vseeno zanimivo, da vsi vse vedo šele po tem, ko delnica pade za 40%+
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Mike_Rotch ::

BTW, se nam obeta nov dotcom padec?


Padec je že, vsak dan vse rdeče :) Ampak IMHO zadeva ne bo šla v take ekstreme. V dotcom crashu nihče ni delal profita, večina dotcom podjetji je bila navadnih scamov brez prihodkov (pets.com anyone?).

Trenutno tech podjetja delajo relativno OK. Snap je lani vseeno ustvaril 4 milijarde prihodkov. Večina tech podjetji ustvarja ogromne dobičke.

Jaz veselo sledim mojemu DCA planu in kupujem vsak mesec Palantir in Teslo. Težko si predstavljam scenarij ko bodo takšne firme s takšnimi bilancami čez 10, 15 let vredne manj.

kow ::

Tesla je sedaj dober nakup, sploh ker je v medijih nekaksna gonja proti Musku zaradi tviterja, spolnega nadlegovanja itd. Pa se zacasno je bila ustavljena proizvodnja v njihovi najbolj produktivni tovarni (kitajska). Skratka, serija negativnih novic + slab makro. Nic od tega pa ne vpliva na Teslin dolgorocni uspeh.

Mike_Rotch ::

Se strinjam. Kar se mene tiče lahko še nekaj časa traja tale razprodaja.

Masayoshi ::

Tesla lahko dolgoročno uspe (tako uspe da so današnja vrednotenja smiselna) edino če ji rata povsem samodejna vožnja, ki bo poštempljana tudi s strani regulatorjev. Drugače bo, ko bodo uveljavljene znamke popolnoma zapopadle el. pogon (kar se že dogaja), le ena izmed mnogih avt. proizvajalcev. V tem primeru bi morala biti cena delnice danes pod 100USD, kar je še vedno precej nad sedanjim vrednotenjem "starih" znamk - recimo da damo Tesli nek goodwill zaradi hajpanja, Muska... Da o Palantirju sploh ne bi.

Ampak by all means, vidva kar kupujta. Bi vama privoščil da vama uspe. Sam imam tole za preveč pravljično naložbo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Masayoshi ()

Mike_Rotch ::

le ena izmed mnogih avt. proizvajalcev.


Če verjameš, da bodo do 2030 res prodajali 20M avtomobilov letno z maržami, ki jih imajo, potem je IMHO Tesla vredna krepko čez jurja.

Če verjameš, da Tesla ni le avtomobilistično podjetje, ampak bodo razvili ostale biznise (robote, starlin, energy storage...), potem je trenutna vrednost drobiž.

S Palantirjem je pa podobno. Jaz verjamem v njihovo vizijo postati najbolj pomembno software podjetje na svetu. Delajo izjemno zanimive stvari.

Oracle je trenutno vreden 12x več kot Palantir. Salesforce 10x. SAP 8x več... Še fakin shopify je vreden 2.5x več po crashu. IMHO nobeno od teh podjetni ne rešuje tako pomembnih problemov kot Palantir.

Masayoshi ::

Ja, verjamem da verjameš v pravljice. 20mil z enako maržo...lol, good luck with that. Pa Palantir nič ne rešuje, zaenkrat samo snake olje prodaja investitorjem.

Mike_Rotch ::

Zaradi ekonomije obsega in naročnine na FSD bi morale biti marže višje.

Pa Palantir nič ne rešuje, zaenkrat samo snake olje prodaja investitorjem.


Huh? Kako dobro poznaš njihove projekte?

Masayoshi ::

Eh kar poznam, dejansko big data analitika z buwzzwordom AI. Glavni kupec pa že leta US država. revenue jim res raste, samo iz izgube nikakor ne morejo. Vsako četrtletje 100mil plus izgube. Kaj naj bi bil driver da bodo postali dobičkonosni? Kar jaz vidim kot problem je tudi talanje delnic zaposlenim v stotinah milijonov vsako leto. Me kar spominjajo na UPST (ki pa je dobičkonosen) - AI buzzword, talanje delnic in posledično noro bogatenje insiderjev, vrednost v stratosfero in padec na realna tla. Seveda je sicer možno da se PLTR spet nahajpa, še posebej ker je Thiel zadaj.

Aja, zanimiv je tudi podatek, da se ravno zaradi dilutanja delnic s talanjem zaposlenim, kljub veliki rasti revenue le ta na delnico ni nič spremenil že od vstopa na borzo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Masayoshi ()

Malidelničar ::

A se ne splača včasih raje narediti dober portfelj iz "dolgočasnih" blue chipov?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Mike_Rotch ::

Eh kar poznam, dejansko big data analitika z buwzzwordom AI. Glavni kupec pa že leta US država. revenue jim res raste, samo iz izgube nikakor ne morejo. Vsako četrtletje 100mil plus izgube. Kaj naj bi bil driver da bodo postali dobičkonosni? Kar jaz vidim kot problem je tudi talanje delnic zaposlenim v stotinah milijonov vsako leto. Me kar spominjajo na UPST (ki pa je dobičkonosen) - AI buzzword, talanje delnic in posledično noro bogatenje insiderjev, vrednost v stratosfero in padec na realna tla. Seveda je sicer možno da se PLTR spet nahajpa, še posebej ker je Thiel zadaj.


Eh, brez zamere, ampak tole je bolj ali manj ponavljanje CNBC trobil, ki precej površno pogledajo zadevo.

- Commercial business raste zelo hitro. V zadnjem letu so zrasli iz 60 na 184 strank v privat sektorju. 37 samo v Q1 2022. Government je v Q1 reportu predstavljal le še polovico prihodkov. S tem, da so šele lansko leto v drugi polovici začeli postavljati oddelek prodaje. Pred tem praktično niso imeli sales teama.

- Izguba ni problem. So cashflow pozitivni, iz poslovanja so v Q1 ustvarili cca. 350 milijonov dobička. Po GAAP sicer še niso profitabilni ampak jim ni treba biti. Na zalogi imajo 2.3 milijarde dolarjev in nobenega dolga.

- Stock based compensation se umirja. Ampak SBC niti ni nujno slaba stvar, če želiš privabiti top kader.

To, da ne rešujejo nobenih pravih problemov ampak prodajajo meglo je brezvezna izjava.

Seznam pogodb: https://docs.google.com/spreadsheets/d/...

Masayoshi ::

Lol, ponavljanje cbs trobil, ok, se bereva čez leto ali dve. Poglej identičen hype, število pogodb, cash, dilutanje ni problem, buzzword...pri UPST.

Isotropic ::

Palantir je delnica za prihodnost

Masayoshi ::

Ne, je srečka za prihodnost, lahko da rata. Sam verjetnost je majhna.

Mike_Rotch ::

Lol, ponavljanje cbs trobil, ok, se bereva čez leto ali dve.


Kaj bo čez leto ali 2 me ne zanima. Jaz bom v PLTR vlagal vsaj naslednjih 5 do 10 let, če bo šlo tako naprej. Jurja na mesec lahko pogrešam in če bo šlo po planih bo lep dodatek penziji. Lahko pa da gre vse u podn, ta opcija vedno obstaja pri vsaki delnici. Ampak kot rečeno, iz trenutnega stanja si težko predstavljam, da jim ne bi uspelo, ne vidim niti ene bistvene pomankljivosti, ki bi lahko ogrozila obstoj in nadaljno rast.

Upstarta pa ne poznam dobro. Ampak kolikor na hitro vidim zadeva ni niti malo podobna. Popolnoma drug biznis, popolnoma drugačen TAM, bilanca izgleda drugače (marže, dolg). IMHO Upstart ne rešuje tako pomembnih problemov kot Palantir.

bobby ::

A je PLTR na borzo uletel preko SPAC?
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Isotropic ::

ne

Malidelničar ::

Btw. kaj se kaj dogaja z famozno Nikolo Motors (še posebej znameniti truck 'in motion')? Je kdo od vas vložil?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

nurmaln ::

Dejte znalci malo pomagat. Iščem najboljši način za nabavit SBI TOP. Odprl sem si trgovalni račun na Iliriki.

Rekel sem si da bom poiskal nek ETF ki vlaga v SBI TOP in reinvestira dividende. Našel sem samo tega: https://ljse.si/en/papir-311/310?isin=B..., zdaj pa ko malo bolje gledam se mi zdi da so od začetka kotacije na LJSE zabeležili samo štiri nakupe in eno prodajo tega ETFa.
Am I missing something? Se je temu za izognit? Kaj predlagate za nabavo SBI TOP?
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

J.McLane ::

ETF ima dokaj točno določeno ceno, ker gre za sklad za katerega se točno ve vrednosti, ki so notri vsebovane. Ponavadi za likvidnost ETF skrbi nek market maker, neka BPD, jasno bo prisoten nek spread, ki ga vzameš kot "vstopne" stroške. Če gledaš pa sklenjene posle, kjer več dni ni nihče kupil bo pa vidno, kot da ni nobene likvidnosti.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

trgovec35 ::

Sori, ampak kje si našel SBI?
Domači trg je nelikviden, izoliran, meni smešen.
Že 25 let trejdam samo tujino, zadnjih 15 let izključno ZDA.
Tam boš našel ETF-ov na tone, izbereš točno kar želiš.
Dobro trgujte!

kow ::

AI ni SAMO buzzword. Je pa dolgo bil. Dejansko pa je neverjetno uporaben in vsi, ki ga sodite po marketingu (kot ga uporablja 99p podjetij), ste imo naivni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

nurmaln ::

trgovec35 je izjavil:

Sori, ampak kje si našel SBI?
Domači trg je nelikviden, izoliran, meni smešen.
Že 25 let trejdam samo tujino, zadnjih 15 let izključno ZDA.
Tam boš našel ETF-ov na tone, izbereš točno kar želiš.
Dobro trgujte!


SBITOP ima PE vedno pod 10. That's gotta count for something right?
Ok, potem sklepam da nimamo pametnega ETFa za SBI. Je kak pomislek glede nakupa posameznih delnic tega indeksa? Posamezne delnice so vseeno bolj likvidne
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

trgovec35 ::

SBI ima lahko ne vem kakšne ugodne kazalnike, ampak tečaje poganja likvidnost. V obe smeri. Likvidnosti pa na tej mali borzi nikoli ni bilo.

Ampak glej stvar osebne odločitve, dajem le svoje mnenje. Jaz trgujem v ZDA samo delnice nad 10$ in preko 300.000 komadov prometa dnevno. Takšnih firm je okrog 2500.

J.McLane ::

Še bolje kupit nekaj nelikvidnega in prodati čez 5 let ko se z zadevo trguje tako kot opisuješ. Loterija? Morda, ampak ni ti treba zadeti vsake, lahko vsako 5., pa bo kar lep plus.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Malidelničar ::

trgovec35 je izjavil:

SBI ima lahko ne vem kakšne ugodne kazalnike, ampak tečaje poganja likvidnost. V obe smeri. Likvidnosti pa na tej mali borzi nikoli ni bilo.

Ampak glej stvar osebne odločitve, dajem le svoje mnenje. Jaz trgujem v ZDA samo delnice nad 10$ in preko 300.000 komadov prometa dnevno. Takšnih firm je okrog 2500.


Za začetnika kot sem jaz so slovenske dividendne delnice kar ok. Dividende solidne, nihanja majhna, skoraj konservativna naložba oz. zamenjava za banko :) Za kaj več je pa potrebno pogledati na tuje trge, to se pa strinjam. Čeprav tudi tam razmišljam bolj o dividendnih blue chipih in ne za trading pozicije (MO, JNJ, MMM, KO, AXP, V, PFE, INTC, CL, RIO, itd.).
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

gruntfürmich ::

dobro poglej kakšni so pogoji trgovanja na slovenski borzi. po mojem je veliko dražje trgovati slovenski fizični osebi na slovenski borzi kot na tujih.
zato raje pamet v roke in se dobro poduči!
ne si mislit da je kaj bolje trgovati s slovenskimi delnicami kot s tujimi! resne slovenske naložbene firme slovenske borze niti povohajo ne!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

kow ::

Ne povohajo, ker je premajhna. Saj imas samo nekaj delnic, ki se trgujejo v malo vecjem prometu.

gruntfürmich ::

imaš tudi NLB in krko, ki kotirata na londonski in poljski borzi.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Sparkxl ::

Eno zanimivo mnenje glede vrednosti testlinih delnic. Moram rečt da se kar strinjam. Kot sem že rekel, za mene je tesla ata meme delnic. In verjetno se mu obeta ista usoda kot netflixu. Pionir, katerega je konkurenca dohitela.
Tukaj bo med verniki še veliko solz preteklo v naslednjih letih pomoje.

https://www.zerohedge.com/news/2022-06-...

Mike_Rotch ::

Meh, preveč neumnosti, da bi šel čez vse. Ampak:

It has a flat-to-sliding share of the world's EV market and a share of the overall auto market that's only around 1.5%, yet a market cap roughly equal to the next 9 largest automakers combined despite selling fewer than 3% of the cars they do.


Flat market share na trgu, ki raste eksponentno je super.

It has no "moat" of any kind; i.e., nothing meaningfully proprietary in terms of its electric car technology (which has now been equaled or surpassed by numerous competitors), while existing automakers--unlike Tesla­--have a decades-long "experience moat" of knowing how to mass-produce, distribute and service high-quality cars consistently and profitably. Meanwhile, its previously proprietary Superchargers are being opened to everyone.


- "Electric car technology" se ne meri le v maksimalnem dosegu.
- "decades-long" izkušnje pri masovni izdelavi drugim proizvajalcem očitno ne pomagajo, glede na to, da Tesla šola vse po spisku kar se tiče proizvodnje. Gigapress pljuva ven avtomobile že koliko, leto in pol? VW bo s podobnim proizvodnjim procesom, začel kdaj, čez leto, 2?
- Superchargerji so še vedno proprietary, le, da zdaj predstavljajo dodaten prihodek za Teslo, hkrati pa bodo verjetno pripomogli k še hitrejšem razvoju EV trga.
- FSD je daleč pred konkurenco.

Growth in sequential unit demand for Tesla's cars is at a crawl relative to expectations.


Tole enostavno ni res. Demand != deliveries, nobena mentalna gimnastika, ki jo avtor izvaja ne pomaga. Tesla še vedno z lahkoto proda VSE kar uspe proizvesti. Čakalna doba se bliža 1 letu, preorderji letijo kot nori. In vse to kljub dejstvu, da Tesla redno dviga cene. Špekulacije avtorja, da ne bodo zmožni prodati vsega kar proizvede Berlin in

Sparkxl ::

Nisem nek ekspert za teslo, bolj stranski opazovalec.
Moja opažanja: bilo so prvi, danes so eden izmed mnogih, ker ostali so zadnjih 5 let pošteno stisnili po gasu.

V ostalo se niti ne bom spuščal, ampak tole:

"Tesla še vedno z lahkoto proda VSE kar uspe proizvesti." vsi ostali tudi

"Čakalna doba se bliža 1 letu, preorderji letijo kot nori." pri vseh ostalih tudi

"In vse to kljub dejstvu, da Tesla redno dviga cene." enako pri ostalih

In ko vse to potegnem skupaj in pogledam valuacijo, ki je enaka skupnim naslednjih 9 bojda in ko pogledam naprej, kjer vidim da nima šans da dela gigantske korake pred konkurenco, odstranim ves hype in trollanje Muska, vidim netflix moment. Simple as that.

Masayoshi ::

+1, Tesla bo IMO v par letih na 100USD. Ampak short zaradi nepredvidljivosti Muska in hype trga vseeno ne grem, long pa nikakor.

Mike_Rotch ::

Moja opažanja: bilo so prvi, danes so eden izmed mnogih, ker ostali so zadnjih 5 let pošteno stisnili po gasu.


Kdo pa so ti mnogi?

"Tesla še vedno z lahkoto proda VSE kar uspe proizvesti." vsi ostali tudi


Niti ne. Razen v primerih butičnih proizvajalcev.

Masayoshi ::

Ja VW, Volvo, Polestar, Kia, Hyundai so zelo butični.

J.McLane ::

Poglej koliko enot proizvedejo, po tem merilu so butični.

Proizvodnja EV ima en velik botleneck, materiali za baterije. Denar ti tu nič ne pomaga, ker litija je dovolj v zemljini skorji, ni pa dovloj proizvodnje, zgodbe kot so Srbija, kjer so zaustavili Jadar projekt ne bodo pomagale.

Tisti ki ima dovolj pogodb in tudi direktno investiranje v rudnike, tisti bo zmagal. Kdo od ostalih proizvajalcev agresivno vlaga v proizvodnjo materialov?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

Masayoshi ::

Ne nabijaj, Tesla je v Q1 dobavila okol 300k BEV, VW pa okol 100k. Pa kdaj je z BEV štartala Tesla, kdaj pa VW. Takoj ko da en od starih proizvajalcev težo na BEV se številke ornk dvignejo. Enako bo pri Fordu, Renault, Stelantis... Tesla bo pač en izmed mnogih, če bodo pa nadaljevali s takšno politiko malo modelov (dejansko prodajajo samo 2 modela, ostala dva sta res butična). Tesla bo, če bodo pametni, lahko na ravni Mercedesa al pa BMWja. Ampak tudi cena delnice/kazalce bo približno na takšni ravni. Lahko da bo premija (hype, Musk, tehnološka prednost (?)), ampak ta ne bo 10kratna ampak recimo 10%-20%.

Sparkxl ::

Mike_Rotch je izjavil:

Moja opažanja: bilo so prvi, danes so eden izmed mnogih, ker ostali so zadnjih 5 let pošteno stisnili po gasu.


Kdo pa so ti mnogi?

"Tesla še vedno z lahkoto proda VSE kar uspe proizvesti." vsi ostali tudi


Niti ne. Razen v primerih butičnih proizvajalcev.


Ok, počasi te bom nehal resno jemati, ker mislim da si fanboy brez stika z realnostjo.

Ti jaz povem realnost danes. Torej jaz grem kupit električni avto. Povprečen janez. hans, pier,..., o tem ne vem kaj dosti. Kaj me zanima? Doseg in cena sta mi prva 2 faktorja. To sta pri elektriki alfa in omenga kriterija. Vse ostalo je irelevantno, razen če si die hard zagovornik neke znamke. Zakaj točno bi tesla tu ven šrtlela v blazno pozitivnem smislu? In to je realnost. Prvo so bili sami, konkurence dobesedno ni bilo. Danes so eni izmed mnogih, ne izstopa bistveno več nikjer. Vsaj ne skozi oči povprečnega kupca.

In ceno delnic zaenkrat drži gor samo hype in pumpanje, kot vsako meme delnico.

Jaz samo upam da si se hecal ko si pred časom pisal da mečeš v teslo še zdaj velike vsote, ker misliš da bo vredna 10x več. Naj te netflix primer poduči in spravi skupaj toliko realnega pogleda, da situacijo preslikaš na električarje.

Mike_Rotch ::

Masayoshi je izjavil:

Ja VW, Volvo, Polestar, Kia, Hyundai so zelo butični.


Vsi našteti prodajo skupaj za cca. pol Tesle?

S tem, da pri nobeni od naštetih znamk ne vidim kako bi lahko prešli na masovno proizvodnjo EVjev brez resnih težav. Marže na EVje so zaradi majhnega obsega nične, vsi našteti živijo od ICE avtomobilov.

Kdo bo financiral vmesna leta, ko na EVjih še ne bo vzdržnih marž, marže na ICE pa bodo prav tako padle pod vzdržno raven zaradi ekonomije obsega?
««
113 / 180
»»