» »

Google bo plačal 17 milijonov dolarjev

Google bo plačal 17 milijonov dolarjev

Googlova (sedaj že izginula) navodila za uporabnike brskalnika Safari

LA Times - Google je dosegel poravnavo s 37 ameriškimi zveznimi državami zaradi kršitve zasebnosti. Plačal bo 17 milijonov dolarjev, pri čemer pa Google ne bo priznal krivde.

Gre za znamenit proces s piškotki v Safariju, s katerimi je Google obšel voljo uporabnikov in jim sledil. Brskalnik Safari namreč privzeto blokira piškotke z domen, s katerimi uporabnik ne interagira. Zato je Google na strani namenoma naložil element iframe in poslal obrazec, kar je Safari razumel kot interakcijo s to spletno stranjo in dovolil shranjevanje Googlovih piškotkov na računalnik.

Zaradi tega je Google že lani plačal 22,5 milijona dolarjev, za kar so se dogovorili v poravnavi s FTC-jem. FTC je tedaj sprožil civilni postopek, ker Google ni spoštoval predhodnega dogovora. Leta 2011 je namreč Google FTC-ju obljubil, da ne bo sledil uporabnikom Safarija, če ti tega nočejo, pa se tega niso držali.

Sedaj mora Google mošnjiček razvezati še ameriškim zveznim državam. Z novo poravnavo sta zadovoljni obe strani. Google je izrazil zadovoljstvo in dodal, da je Google ustrezno ukrepal, da se kršitev ne ponavlja več. Nezanemarljivo pa je tudi dejstvo, da je 17 milijonov dolarjev za Google drobiž, saj toliko dobička pridela v slabih treh urah poslovanja. Tožilec Eric Schneiderman iz New Yorka pa je tudi zadovoljen s poravnavo.

19 komentarjev

shadeX ::

Nezanemarljivo pa je tudi dejstvo, da je 17 milijonov dolarjev za Google drobiž, saj toliko dobička pridela v slabih treh urah poslovanja.


Heh. Meni se zdi da bo treba tega velikana počasi ustaviti..

Hayabusa ::

Google == NSA

Dr_M ::

Ne, ne, ni potrebe. Google je pa ja svetnik.
Vsi vedo kaj je delal, placal bo, krivde pa ne prizna in tako bo vse ok. Folk bo pa se veno preprican, da vse kar veliki G naredi, je pa ziher dobro.

nekikr ::

Ja, tale kazen je res vzgojna. Sem prepričan, da nikdar več ne bodo delali česa podobnega...

Me zanima, če grem oropati eno pošto, pa me dobijo, če mi bodo vzeli tisti drobiž, ki ga v parih urah zaslužim. Najbrž sem premajhen.

...:TOMI:... ::

kako že gre guglov rek... don't be evil. Bolje rečeno don't be evil my ass,
Tomi

vostok_1 ::

Pa je šla enodnevna malica zaposlenih. Oh well..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

carota ::

Google je izrazil zadovoljstvo

Z drugimi besedami, plačali so manj kot pridobili s kršitvijo.

Jih bo kdo tožil tudi zaradi kršitve zasebnosti v zvezi s PRISM?

Hayabusa ::

Začneš uporabljati alternativo (iskalnik, email, browser), gredo uporabniki & oglaševalci, to jih najbolj udari po žepu, G BK za tak drobiž.
Nekaj podobnega se dogaja v farmacevtski industriji, ko/če jih dobijo, mediji potem napihujejo "največja poravnava", a pri tem pozabijo omeniti da je znesek njihov dnevni promet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

mtosev ::

hehe, če bi M$ počel kaj takšnega bi se večina drla: pfuj m$, m$ sucks in podobno
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Muccccek ::

Giganti se med sabo tožijo in izplačujejo bajne zneske, upodabniki njihovih storitev, zaradi katerih se vse skupaj to dogaja, nimamo pa nič od tega.

jlpktnst ::

Res huda kazen, takšne bi lahko bile naše cestne kazni, moj 1-urni zaslužek recimo? Jaz sem takoj za.

Glugy ::

Ma niso normalni. Kazni morajo dosečt svoj namen. Ne vem kdo se je spomnu da morajo biti kazni v absolutnih vrednostih. Edina smiselna in pravična ter enakopravna do vseh je kazen v procentih dobička/zaslužka/premoženja. Tako pri fizičnih kot tudi pravnih osebah. Pa če gre za cestno prometni prekršek al pa če za vele goljufijo. Ker vse ostalo je razvajanje bogatašev. Več imaš denarja manj bo kazen vzgojna. In potem ni čudno da bogataši tok goljufajo pa skrivajo po raznih davčnih oazah ipd (razen zlatih izjem).

Jupito ::

...:TOMI:... je izjavil:

kako že gre guglov rek... don't be evil. Bolje rečeno don't be evil my ass,


"Don't be evil." v resnici ni moto, ampak opozorilo za uporabnike: Ne bit zloben! (Stric Google ve, kje ž'viš!) >:D
I used to be with it, but then they changed what it was.
Now what I'm with isn't it and what's it seems weird
and scary to me. It'll happen to you!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jupito ()

MuadDib ::

Oho... lepo... tole me je pa nasmejalo! Pa ne toliko novica, saj sem sam celo PROTI da je google moral placat! Saj ne gre za to ce je krsil ali ni krsil zasebnost uporabnikov (ta nam je krsena, roko na srce, vsakokrat ko vklopimo racunalnik in zazenemo windows) ampak zaradi teh postov ki jih pisete :D

Tipicno slovensko; kdor zasluzi vec kot vi, je zloben, spionira za vsemi itd. Ce pa ste vi sosedi pogledali skozi okno (ja, tudi to je krsenje zasebnosti!!!), ce je doma, pol pa je vse ok pa da vas ni slucajno kdo prijavil! :D

Saj je res da je kazen drobiz, vendar ne gre tukaj za nic drugega kot uporabo mehanizma, ki je bil vgrajen v safariju (pa naj je to le napaka v programski kodi! Po M$ programska koda nima napak, ampak gre za dodatne funkcije - features). Zatorej se mi zdi narobe da je zdaj pa bil kaznovan! Se enkrat je to tako, kot da pogledas skozi okno pri nekom, ki si ga zelel obiskat, da se prepricas ce je le-ta doma.

Sicer pa dandanes nic vec ni tako kot je bilo vcasih - same restrikcije na vsakem koraku! Snemanje muzike je danes strogo prepovedano, le dvajset let nazaj pa smo jo snemali z radia na kasete, pa ni bilo nic narobe... Svet res tone in padamo v vse hujso diktaturo :(

carota ::

mtosev je izjavil:

hehe, če bi M$ počel kaj takšnega bi se večina drla: pfuj m$, m$ sucks in podobno

Če bi prebral komentarje, bi videl, da ima večina enako mnenje o Googlu, le z drugimi besedami ga izražajo.

Dr_M ::

MuadDib je izjavil:

Oho... lepo... tole me je pa nasmejalo! Pa ne toliko novica, saj sem sam celo PROTI da je google moral placat! Saj ne gre za to ce je krsil ali ni krsil zasebnost uporabnikov (ta nam je krsena, roko na srce, vsakokrat ko vklopimo racunalnik in zazenemo windows) ampak zaradi teh postov ki jih pisete :D

Tipicno slovensko; kdor zasluzi vec kot vi, je zloben, spionira za vsemi itd. Ce pa ste vi sosedi pogledali skozi okno (ja, tudi to je krsenje zasebnosti!!!), ce je doma, pol pa je vse ok pa da vas ni slucajno kdo prijavil! :D

Saj je res da je kazen drobiz, vendar ne gre tukaj za nic drugega kot uporabo mehanizma, ki je bil vgrajen v safariju (pa naj je to le napaka v programski kodi! Po M$ programska koda nima napak, ampak gre za dodatne funkcije - features). Zatorej se mi zdi narobe da je zdaj pa bil kaznovan! Se enkrat je to tako, kot da pogledas skozi okno pri nekom, ki si ga zelel obiskat, da se prepricas ce je le-ta doma.

Sicer pa dandanes nic vec ni tako kot je bilo vcasih - same restrikcije na vsakem koraku! Snemanje muzike je danes strogo prepovedano, le dvajset let nazaj pa smo jo snemali z radia na kasete, pa ni bilo nic narobe... Svet res tone in padamo v vse hujso diktaturo :(


Tako neumnega posta pa ze dolgo ni bilo.
Vsi (naj) za svoje krsitve placujejo.
MS je placal v miljardnih zneskih, google pa nek drobiz. To je zelo posteno.
Pojdi raje k dohtarju, da ti preveri tisto mozgansko celico, nekaj je narobe z njo.

jan_g ::

>MS je placal v miljardnih zneskih, google pa nek drobiz. To je zelo posteno.

Ne smes mesati EU in ZDA, ko govorimo o sodnih procesih in poravnavah med drzavo in korporacijami. V EU so res vec sto milijonske kazni, v ZDA se pa pogosto zakljuci s poravnavo. Tudi Microsoft jo je zelo poceni odnesel takrat okrog leta 2000, ko se je po sodnih procesih zaradi zlorabe monopolnega polozaja na koncu poravnal in sicer je placal $0, morali pa so dati vpogled v kodo, ipd. za obdobje 5 let. Izsek iz wikija:
On November 2, 2001, the DOJ reached an agreement with Microsoft to settle the case. The proposed settlement required Microsoft to share its application programming interfaces with third-party companies and appoint a panel of three people who will have full access to Microsoft's systems, records, and source code for five years in order to ensure compliance.[20] However, the DOJ did not require Microsoft to change any of its code nor prevent Microsoft from tying other software with Windows in the future. On August 5, 2002, Microsoft announced that it would make some concessions towards the proposed final settlement ahead of the judge's verdict. On November 1, 2002, Judge Kollar-Kotelly released a judgment accepting most of the proposed DOJ settlement. Nine states (California, Connecticut, Iowa, Florida, Kansas, Minnesota, Utah, Virginia and Massachusetts) and the District of Columbia (which had been pursuing the case together with the DOJ) did not agree with the settlement, arguing that it did not go far enough to curb Microsoft's anti-competitive business practices.[citation needed] On June 30, 2004, the U.S. appeals court unanimously approved the settlement with the Justice Department, rejecting objections that the sanctions were inadequate.


Ko se pa gre za druge oblike sodnih sporov (tozbe fizicnih oseb, ali pa patentne tozbe), pa je ravno obratno in v EU vecinoma taki procesi padajo ali pa so dosojeni majhni zneski, v ZDA pa so dosojeni zneski ogromni.

MuadDib ::

Dr_M je izjavil:

MuadDib je izjavil:

Oho... lepo... tole me je pa nasmejalo! Pa ne toliko novica, saj sem sam celo PROTI da je google moral placat! Saj ne gre za to ce je krsil ali ni krsil zasebnost uporabnikov (ta nam je krsena, roko na srce, vsakokrat ko vklopimo racunalnik in zazenemo windows) ampak zaradi teh postov ki jih pisete :D

Tipicno slovensko; kdor zasluzi vec kot vi, je zloben, spionira za vsemi itd. Ce pa ste vi sosedi pogledali skozi okno (ja, tudi to je krsenje zasebnosti!!!), ce je doma, pol pa je vse ok pa da vas ni slucajno kdo prijavil! :D

Saj je res da je kazen drobiz, vendar ne gre tukaj za nic drugega kot uporabo mehanizma, ki je bil vgrajen v safariju (pa naj je to le napaka v programski kodi! Po M$ programska koda nima napak, ampak gre za dodatne funkcije - features). Zatorej se mi zdi narobe da je zdaj pa bil kaznovan! Se enkrat je to tako, kot da pogledas skozi okno pri nekom, ki si ga zelel obiskat, da se prepricas ce je le-ta doma.

Sicer pa dandanes nic vec ni tako kot je bilo vcasih - same restrikcije na vsakem koraku! Snemanje muzike je danes strogo prepovedano, le dvajset let nazaj pa smo jo snemali z radia na kasete, pa ni bilo nic narobe... Svet res tone in padamo v vse hujso diktaturo :(


Tako neumnega posta pa ze dolgo ni bilo.
Vsi (naj) za svoje krsitve placujejo.
MS je placal v miljardnih zneskih, google pa nek drobiz. To je zelo posteno.
Pojdi raje k dohtarju, da ti preveri tisto mozgansko celico, nekaj je narobe z njo.


To da je M$ placal, sploh ne sodi v kontekst, saj ni izkoriscal nobene moznosti ki bi bila dana od drugega proizvajalca.

V tem konkretnem primeru gre za izkoriscanje varnostne luknje (ali pa "namerno" puscene luknje - dokazat se ne da ne enega ne drugega!) kar pomeni da je v bistvu krivec Apple! Saj je omogocil da lahko kdo drug to "luknjo" uporabi...

Ravno zaradi tega se mi zdi najbolj noro nekaj obtozat ene pa druge pa tretje! Ce jaz ne naredim svojega dela dobro, pa bo zaradi tega nastala skoda (ker bo mojo napako nekdo drug izkoristil), pol je po vasih pravilih kriv tisti ki je mojo napako izkoristil???

Prosim da se malo zamislite, predno pisete neumnosti (in zmerjate druge) :D

Poldi112 ::

mtosev je izjavil:

hehe, če bi M$ počel kaj takšnega bi se večina drla: pfuj m$, m$ sucks in podobno


V bistvu bi se ti drl, da je državi zmanjkalo denarja in se je pač spravila na uspešno firmo. Zanimivo ane, da tu tega še nihče ni omenil, ko pa je v VSAKI novici o kaznih, ki jih prejme MS, par takih pacientov.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Facebooku pet milijard dolarjev globe in 20 let nadzora

Oddelek: Novice / Tožbe
347476 (5529) Cruz
»

Google priznal kršitev zasebnosti v Street Viewu, sprejel kazen in pokoro

Oddelek: Novice / Zasebnost
225523 (3926) St235
»

Google bo plačal 22,5 milijona dolarjev zaradi nedovoljenega sledenja s piškotki v Sa

Oddelek: Novice / Zasebnost
94805 (4121) BlueRunner
»

Googlu grozi kazen za zaobhajanje varnostnih nastavitev v Safariju

Oddelek: Novice / Zasebnost
53584 (2916) Looooooka
»

EU in ZDA preiskujeta Google zaradi piškotkov v Safariju

Oddelek: Novice / Zasebnost
64436 (3900) N4g4c3N

Več podobnih tem