» »

Naročanje preko Aliexpress

Naročanje preko Aliexpress

««
64 / 190
»»

The Player ::

30.6. sem naročil tipkovnico za prenosnik (ker se je pri nas ni dobilo niti rabljene), 3.7. je bila že na Nizozemskem. Potem pa je 15.7. se paket odposlal naprej v Slovenijo in ga dobil danes 17.7.2020.

Sicer mi ni jasno kako je prišel iz Kitajske v 3 dneh, ampak sem kar presenečen kako hitro je prišlo.

Medtem pa še zmeraj čakam na 6 paketkov, ki sem jih naročil 20.6, večina do vrednosti 3$. Tracking se ustavi pri 21.6. in ne gre naprej. Fejk tracking? Se je paket izgubil?

Je možno, da manjše pošiljke niso prioritetne?

BuDi79 ::

The Player je izjavil:

Medtem pa še zmeraj čakam na 6 paketkov, ki sem jih naročil 20.6, večina do vrednosti 3$. Tracking se ustavi pri 21.6. in ne gre naprej. Fejk tracking? Se je paket izgubil?

Je možno, da manjše pošiljke niso prioritetne?
Glede na ta forum in Reddit 1/2 sveta čaka na pošiljke od marca in aprila, ti se pa sekiraš za junijske... kjer se ti je tracking "izgubil" 3 tedne nazaj - na področju, kjer je 2 meseca (pa pol) povsem normalen dostavni čas. - Misliš da te dva meseca ali več vsak dan nekje nekdo poskenira tracking kodo?

The Player ::

BuDi79 je izjavil:

Glede na ta forum in Reddit 1/2 sveta čaka na pošiljke od marca in aprila, ti se pa sekiraš za junijske...


Ne, se ne sekiram

Samo na glas razmišljam kaj bi bil lahko razlog. Nekateri so dobili pakete tudi v manj kot 14 dnevih iz Kitajske preko standardne pošte, kljub trenutnim kolobocijam zaradi virusa.

DarwiN ::

Kitajci občasno kakšne izdelke skladiščijo v Evropi in potem lahk dobiš dostavljeno v ~14 dneh, čeprav uradno piše, da bo poslano iz Kitajske.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

The Player ::

zanimivo, nisem vedel tega.

Ker ponavadi, če je možnost, da se pošilja iz kake druge države kot Kitajske, mi vedno piše: "cannot ship to Slovenia", če pa lahko, pa je ponavadi poštnina 20+€.

smile- ::

danes prejel 3 pošiljke naročene od 5-19. maja. vmes sem prejel že tudi nekaj pošiljk naročenih junija.

Pac-Man ::

Pred meseci sem jih kritiziral, zdaj jih moram pa "pohvalit". Za marca/aprila naročeno robo veselo vračajo denar. Malo smrdi, da sem jih 4 mesece financiral, ampak ni nič nujnega in večinoma pod 5€ na pošiljko.

So pa začeli računat dostavo, če je kaj večjega tudi tam po 4€. Dobe poceni sranja iz Kitajske je vsaj do ureditve letalskega prometa konec.
The ideal subject of totalitarian rule is not the convinced Nazi or
the convinced Communist, but people for whom the distinction between fact and
fiction and the distinction between true and false no longer exist.

Karen ::

Moja opažanja: po ene 2h mesecih ko se na naročilu ni nič premaknilo kontaktiram dva prodajalca (ne za drobnarije iz kuverte - eno oblačilo ter en mali bazenček fi80cm), da mi podaljšata warranty. Prvi vpraša: ali vaša država še sprejema pošiljke? Napišem "of course", in čez 2 dni mi odgovori "shipped". Drugi mi odgovori samo "shipped". Izgleda da sploh ne pošljejo dokler jih ne dregneš. Vse pa rabi vsaj še enkrat dlje kot prej ko je večina stvari v 3h tednih prišla (nekaj sem sicer zadnje čase dobil v mesecu, ampak še vedno imam enih 20 stvari od maja in začetka junija v čakalni vrsti, je pa res da imajo različne tracking statuse). Sem praktično nehal naročat zaradi tega...

Vuli ::

Pac-Man je izjavil:

Pred meseci sem jih kritiziral, zdaj jih moram pa "pohvalit". Za marca/aprila naročeno robo veselo vračajo denar. Malo smrdi, da sem jih 4 mesece financiral, ampak ni nič nujnega in večinoma pod 5€ na pošiljko.

So pa začeli računat dostavo, če je kaj večjega tudi tam po 4€. Dobe poceni sranja iz Kitajske je vsaj do ureditve letalskega prometa konec.

ja čudno, a? pejd ti na pošto pa pošlji kaj zastonj, rad bi te vidu.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

hojnikb ::

sj ni zastonj posiljanje. Nekaj je subvencija kitajske vlade, nekaj pa na splosno bulk shipping. Brez skrbi, tut pr 1$ casu za telefon ne delajo izgube z shippingom.
#brezpodpisa

jocoj ::

Večino robe majhne vrednosti v obdobju februar-maj Kitajci sploh niso odposlali in računajo na to, da nekaj kupcev ne bo zahtevalo refund. Tako, da win-win situacija za prodajalce.

hotig ::

Po 10-dnevnem zadržanju pošiljke in večkratnem pošiljanju dokazov in spletnih povezav se je danes spremenil status pošiljke. Skupna vrednost je pod 22€ in nevem zakaj so toliko komplicirali, cel teden in še v to soboto sem si menjal maile z njimi. Danes so pač spremenili status pošiljke in me zanima, če lahko kdo pojasni odebeljeni del, kaj zdaj to pomeni? Jo bodo vrnili pošiljatelju ali je vrnjena navadni pošti v dostavo meni?


20/07/2020 Pošiljka vrnjena iz uvozne carine
SILJUA

10/07/2020 Pošiljka zadržana na uvozni carini
SILJUA

darkolord ::

Vrnjena pošti v dostavo tebi.

zuz3k ::

kolk je limit pri naročilu, da se ne plača davka. a to z poštnino al brez


lp
Life is a psychological game.

Pac-Man ::

22€ s poštnino.
The ideal subject of totalitarian rule is not the convinced Nazi or
the convinced Communist, but people for whom the distinction between fact and
fiction and the distinction between true and false no longer exist.

DarwiN ::

hotig, lahk pričakuješ dostavo v naslednjih dneh, ampak to še ne pomeni, da ne boš plačal tistih zloglasnih 5EUR zaradi napačne navedene vrednosti.

So pa se stvari očitno izboljšale.. Sem v zadnjem tednu prejel kar nekaj pošiljk in IMO ne gre za naključje.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

kixs ::

Pac-Man je izjavil:

22€ s poštnino.


22€ + postnina.

DarwiN ::

Mimgrede, kdor želi izkoristit 3$ gratis na AE.. Namestiš AliExpress Assistant dodatek za Chrome, klikneš na dodatek in prebereš info oz. si ogledaš kak izdelek, dobiš 300 točk, ki jih v "rewards centru" pretvoriš v 3$ kupon ob nakupu za +3.01$..
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

hotig ::

@DarwiN
Hvala za info

@kixs
Mislim, da drži izjava od Pac-Man-a, ker so tudi mene v mejlu spraševali po dokazih o kočni vrednosti plačila (skupaj cena izdelka + stroški pošiljanja). Tudi če je vrednost samega izdelka nižja od 22€ ampak s stroški pošiljanja preseže to vrednost ti zaračunajo DDV na skupno vrednost plačila.

Steinkauz ::

Meja 22eur se gleda samo vrednost izdelka.
Ampak če presega 22eur pa ti ddv računajo od izdelka + poštnina.

stara mama ::

Lahko ti prodajalec da ceno izdelka 21€, poštnine pa 90€
In ti misliš, da bi to šlo skoz?
Ekologija™ in Trajnost™

jocoj ::

Seveda ne, saj uslužbenec na carinski pošti lahko ugotovi nesorazmerne poštne stroške in obračuna DDV po dejanski vrednosti artikla (kar lahko najde s par kliki)

Še vedno pa drži, da je meja 22 EUR brez poštnine. Če pa presega 22 EUR, se pa poštnina prišteje zraven.

zuz3k ::

se pravi če naročim 21 eur + 4 eur poštnine

a to bo šlo skozi
Life is a psychological game.

Ganon ::

Pac-Man je izjavil:

22€ s poštnino.


Drži.

firbec ::

tudi če izdelek skupaj s poštnino ne preseže 22€, lahko dobiš račun
meni so računali POSTOPEK PREVERJANJA E-POSLOVANJE 5€ za izdelek, za katerega sem skupaj s poštnino plačal 19€

Buggy ::

firbec je izjavil:

tudi če izdelek skupaj s poštnino ne preseže 22€, lahko dobiš račun
meni so računali POSTOPEK PREVERJANJA E-POSLOVANJE 5€ za izdelek, za katerega sem skupaj s poštnino plačal 19€


Tudi jaz isto prejsnji teden. CN22 nalepka je imela navedeno ceno 16$. Artikel je ta isti moment bil na AE 22€, jaz sem ga placal 18€, znizano s kuponom iz 27€ (predloziti sem moral se izpisek iz zavihka Financial).
5€ je bilo stroskov pri prevzemu artikla cez dva dni.

zuz3k ::

a če jaz naročim več izdelkov z različnimi načini pošiljanja pa skupno plačam paket

a je to ok pa pride usak izdelek posebej oz. tisti ki so skupna pošiljka skupaj ostali pa usak posebej četudi vse plačam skp?
Life is a psychological game.

jocoj ::

Ganon je izjavil:

Pac-Man je izjavil:

22€ s poštnino.


Drži.

NE drži

DarwiN ::

Buggy, to so te ciganske finte naših "carinikov".. Že večkrat razkrinkano nategovanje.. Tebi so v tem primeru upali zaračunat postopek v višini 5EUR, ker je paket vreden ~20EUR in boš pač pripravljen plačat teh 5EUR, ki predstavlja ~25% vrednosti artikla.

Po drugi strani pa ti za identičen ugotovljen "prekršek", ko je na CN22 nalepki navedena napačna vrednost, pogosto ne bodo zaračunali opravljenega postopka, kadar je artikel vreden rečmo 8EUR... Takrat bi 5EUR kazni predstavljalo ~70% vrednosti artikla in veliko ljudi bi dostavo preprosto zavrnilo in kasneje zahtevalo refund na AE.. Tako bi nazadnje lahko tudi celi kontejnerji romali nazaj na Kitajsko in naša država bi izpadla kot shit-hole country.

Sem imel že več takšnih primerov...

Pred kratkim je bil moj paket relativno velik, vrednost ~12EUR, deklarirana pa napačna vrednost... Sem carinski pošti moral poslat dokazila, v opombe pa cinično zabeležil, da se zahvaljujem za sodelovanje, ampak če mislijo računat 5EUR za postopek, paketa ne mislim prevzet in ga lahko kar takoj pošljejo nazaj na Kitajsko. Guess what? Par dni kasneje paket prispel na dom brez vsakega stroška. :D
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

jocoj ::

zuz3k je izjavil:

se pravi če naročim 21 eur + 4 eur poštnine

a to bo šlo skozi

Če bo carinski obrazec pravilno izpolnjen, potem bo šlo. V nasprotnem primeru si carinska pošta pridržuje pravico zaračunati manipulacijske stroške.

zuz3k ::

a to oni vse izpolnejo ne rabim jaz nič

a stroške potem samo plačaš na pošti


zuz3k je izjavil:

a če jaz naročim več izdelkov z različnimi načini pošiljanja pa skupno plačam paket

a je to ok pa pride usak izdelek posebej oz. tisti ki so skupna pošiljka skupaj ostali pa usak posebej četudi vse plačam skp?
Life is a psychological game.

jocoj ::

Buggy je izjavil:

firbec je izjavil:

tudi če izdelek skupaj s poštnino ne preseže 22€, lahko dobiš račun
meni so računali POSTOPEK PREVERJANJA E-POSLOVANJE 5€ za izdelek, za katerega sem skupaj s poštnino plačal 19€


Tudi jaz isto prejsnji teden. CN22 nalepka je imela navedeno ceno 16$. Artikel je ta isti moment bil na AE 22€, jaz sem ga placal 18€, znizano s kuponom iz 27€ (predloziti sem moral se izpisek iz zavihka Financial).
5€ je bilo stroskov pri prevzemu artikla cez dva dni.
Seveda je bilo, saj prodajalec ni pravilno označil carinsko deklaracijo. Ti si dolžna poskrbeti, da je deklaracija pravilno izpolnjena, sicer ti po pravilniku carinska pošta lahko zaračuna manipulacijske stroške.

Ales ::

DarwiN je izjavil:

Buggy, to so te ciganske finte naših "carinikov".. Že večkrat razkrinkano nategovanje..

Kako gostilniško nabijanje tja v tri dni. A ni škoda cajta da sploh tipkaš te bedarije?

Vsi bi radi meli vse zastonj, niste pa sposobni urediti da je en jebeni obrazec pravilno izpolnjen.

DarwiN ::

Vsi bi radi meli vse zastonj, niste pa sposobni urediti da je en jebeni obrazec pravilno izpolnjen.

Kako pa to gre? Jaz sem Kitajcem dolgo časa pisal po vsakem nakupu, da morajo deklrarirati točen znasek.. Dokler nisem obupal, ker ~98% prodajalcev ni upoštevalo mojega zahtevka.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

jocoj ::

zuz3k je izjavil:

a to oni vse izpolnejo ne rabim jaz nič

a stroške potem samo plačaš na pošti


zuz3k je izjavil:

a če jaz naročim več izdelkov z različnimi načini pošiljanja pa skupno plačam paket

a je to ok pa pride usak izdelek posebej oz. tisti ki so skupna pošiljka skupaj ostali pa usak posebej četudi vse plačam skp?
Ti si jih dolžan opozoriti, da pravilno izpolnijo carinski obrazec, saj Kitajci večinoma ne upoštevajo avtomatsko pravilno vrednost. Kako bodo izdelki poslani je odvisno od trgovine, lahko bodo skupaj v enem paketu, vsak zase, ali par združenih skupaj. ČE boš izbral različne oblike pošiljanja (recimo priporočeno, navadno, DHL...) bo vsako posebej poslano.

49106 ::

jocoj je izjavil:

Buggy je izjavil:

firbec je izjavil:

tudi če izdelek skupaj s poštnino ne preseže 22EUR, lahko dobiš račun
meni so računali POSTOPEK PREVERJANJA E-POSLOVANJE 5EUR za izdelek, za katerega sem skupaj s poštnino plačal 19EUR


Tudi jaz isto prejsnji teden. CN22 nalepka je imela navedeno ceno 16$. Artikel je ta isti moment bil na AE 22EUR, jaz sem ga placal 18EUR, znizano s kuponom iz 27EUR (predloziti sem moral se izpisek iz zavihka Financial).
5EUR je bilo stroskov pri prevzemu artikla cez dva dni.
Seveda je bilo, saj prodajalec ni pravilno označil carinsko deklaracijo. Ti si dolžna poskrbeti, da je deklaracija pravilno izpolnjena, sicer ti po pravilniku carinska pošta lahko zaračuna manipulacijske stroške.


Ni res, ker to niti ni v tvoji moči.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

jocoj ::

DarwiN je izjavil:

Vsi bi radi meli vse zastonj, niste pa sposobni urediti da je en jebeni obrazec pravilno izpolnjen.

Kako pa to gre? Jaz sem Kitajcem dolgo časa pisal po vsakem nakupu, da morajo deklrarirati točen znasek.. Dokler nisem obupal, ker ~98% prodajalcev ni upoštevalo mojega zahtevka.
Dve možnosti imaš, če ti carinska pošta zaračuna strošek. Plačaš, ali ne sprejmeš pošiljke. Tvoja odločitev. Roko na srce je takšnega zaračunavanje en majhen procent, saj je večina pošiljk iz vzhoda nepravilno označena in se naši pač vpiknejo v par pošiljk, ponavadi v težje in večje paketke.

49106 je izjavil:

jocoj je izjavil:

Buggy je izjavil:

firbec je izjavil:

tudi če izdelek skupaj s poštnino ne preseže 22EUR, lahko dobiš račun
meni so računali POSTOPEK PREVERJANJA E-POSLOVANJE 5EUR za izdelek, za katerega sem skupaj s poštnino plačal 19EUR


Tudi jaz isto prejsnji teden. CN22 nalepka je imela navedeno ceno 16$. Artikel je ta isti moment bil na AE 22EUR, jaz sem ga placal 18EUR, znizano s kuponom iz 27EUR (predloziti sem moral se izpisek iz zavihka Financial).
5EUR je bilo stroskov pri prevzemu artikla cez dva dni.
Seveda je bilo, saj prodajalec ni pravilno označil carinsko deklaracijo. Ti si dolžna poskrbeti, da je deklaracija pravilno izpolnjena, sicer ti po pravilniku carinska pošta lahko zaračuna manipulacijske stroške.


Ni res, ker to niti ni v tvoji moči.
Kako ni v tvoji moči opozoriti prodajalca? Če tega ne stori, imaš vse vzvode, da zahtevaš povrnitev dodatnega stroška z njegove strani

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jocoj ()

DarwiN ::

Jocoj, kot rečeno, prodajalci na AE ne upoštevajo teh zahtev o točni vrednosti, ker enostavno nimajo takšne prakse z drugimi državami... Enostavno vsi rečejo OK in potem ne upoštevajo prošnje..

Nekaj časa si lahko potem zahteval refund za teh 5€... Si odprl dispute, prilepil dokazila o svojem zahtevku in screenshot računa, pa si dobil povrnjen denar... Dokler AE ni začel zavračat teh disputov... Zdaj tako ne moreš narediti več nič.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

49106 ::

jocoj je izjavil:

Kako ni v tvoji moči opozoriti prodajalca?


Opozoriti in pa poskrbeti, da je obrazec pravilno izpolnjen, sta precej drugačna pojma.

IMO tudi opozarjati nimaš kaj. Prodajalec nima kaj mutit z obrazci in njegova dolžnost je, da je pravilno izpolnjen. Če ni, in imaš zaradi tega dodatne stroške, pošiljko mirne vesti zavrneš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

jocoj ::

DarwiN je izjavil:

Jocoj, kot rečeno, prodajalci na AE ne upoštevajo teh zahtev o točni vrednosti, ker enostavno nimajo takšne prakse z drugimi državami... Enostavno vsi rečejo OK in potem ne upoštevajo prošnje..

Nekaj časa si lahko potem zahteval refund za teh 5€... Si odprl dispute, prilepil dokazila o svojem zahtevku in screenshot računa, pa si dobil povrnjen denar... Dokler AE ni začel zavračat teh disputov... Zdaj tako ne moreš narediti več nič.
Tole ni praksa naše države, ampak EU direktiva je do 22 EUR brez DDVja. Govorim na splošno, ne samo za ALI trgovce. Če nočejo povrniti strošek, se sam odločiš, ali ga boš plačal, ali gladko zavrnil paket.

49106 je izjavil:

jocoj je izjavil:

Kako ni v tvoji moči opozoriti prodajalca?


Opozoriti in pa poskrbeti, da je obrazec pravilno izpolnjen, sta precej drugačna pojma.

IMO tudi opozarjati nimaš kaj. Prodajalec nima kaj mutit z obrazci in njegova dolžnost je, da je pravilno izpolnjen. Če ni, in imaš zaradi tega dodatne stroške, pošiljko mirne vesti zavrneš.
Se strinjam, ampak v primeru opozorila imaš kritje. Ne govorim samo za ALI trgovce, ampak vse trgovce/trgovine iz Kitajske.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jocoj ()

BorutK-73 ::

kixs je izjavil:

Pac-Man je izjavil:

22€ s poštnino.


22€ + postnina.

Ne. Gleda se izdelek in poštnina skupaj, meja je 22€.
To se spremeni po novem letu ko se ukinja 22€ limit in se bo carinilo vse.

ps
Če ti carina računa tistih 5€ za napačno vrednost izdelka, lahko probaš na aliju dobit ta denar nazaj preko disputa.
Ampak moraš prodajalca opozorit da napiše pravo ceno na CN22 obrazec pri nakupu. Meni je uspelo trikrat dobiti 5€ nazaj. Upam da se kitajci naučijo pisat prave cene na obrazce, ne pa 3 ali 8$.;((

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

Ne. Za oprostitev se gleda vrednost blaga brez poštnine.

Ganon ::

Priznam, napačne informacije sem imel. Ali pa se je v zadnjih letih kaj spremenilo. Vedno so govorili, da je vključena poštnina.

Oprostitve plačila dajatev
Pošiljke z blagom v vrednosti do vključno 22 evrov (brez poštnine) so ob uvozu oproščene plačila vseh dajatev. Za pošiljke, vredne od 22 do vključno 150 evrov, se obračuna samo DDV. Za pošiljke, katerih skupna vrednost blaga presega 150 evrov, se poleg DDV plača tudi carina. Pri uvozu alkoholnih in tobačnih izdelkov ter parfumov in toaletnih vod navedene oprostitve ne veljajo.


https://www.fu.gov.si/zivljenjski_dogod...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ganon ()

Steinkauz ::

Osebno, če je napačno izpoljen obrazec CN22 in mi je carina računala strošek carinjenja, pišem prodajalcu, nej mi vrne te 4 eur.
Če ni za, nardim dispute za te 4 eur, ker to je zlo očitno on zafukal.

Če je CN22 pravilno izpolnjen in se cena ujema z računom, ti nima carina nobene pravice kej računat, dokler je izdelek pod 22eur.

jocoj ::

Ganon je izjavil:

Priznam, napačne informacije sem imel. Ali pa se je v zadnjih letih kaj spremenilo. Vedno so govorili, da je vključena poštnina.

Oprostitve plačila dajatev
Pošiljke z blagom v vrednosti do vključno 22 evrov (brez poštnine) so ob uvozu oproščene plačila vseh dajatev. Za pošiljke, vredne od 22 do vključno 150 evrov, se obračuna samo DDV. Za pošiljke, katerih skupna vrednost blaga presega 150 evrov, se poleg DDV plača tudi carina. Pri uvozu alkoholnih in tobačnih izdelkov ter parfumov in toaletnih vod navedene oprostitve ne veljajo.


https://www.fu.gov.si/zivljenjski_dogod...

Ni se spremenilo. To govorijo tisti, ki se ne informirajo pravilno in potem širijo lažne informacije.

LitralSM ::

The Player je izjavil:

BuDi79 je izjavil:

Glede na ta forum in Reddit 1/2 sveta čaka na pošiljke od marca in aprila, ti se pa sekiraš za junijske...


Ne, se ne sekiram

Samo na glas razmišljam kaj bi bil lahko razlog. Nekateri so dobili pakete tudi v manj kot 14 dnevih iz Kitajske preko standardne pošte, kljub trenutnim kolobocijam zaradi virusa.

Je odvisno od kurirske pošte, ki paket odda pošti, pošte same, in same vrste poštnine.
Dobil že paket v majhni vrednosti v tednu dni. Se pa je doplačilo par EUR za poštnino.

bigbada ::

Je že kdo naročeval kaj iz Japonske.

Trgovec mi je poslal preko EMS
Ko dam v tracking številko potem piše da je 11.7 šlo iz Tokyo post office ampak do danes nič spremembe v tracking.
Trgovec je rekel da ne bi smelo trajati tako dolgo...

Lahko ta pošiljka ostane kje na carini ali Pošti. To dostavi potem Pošta slovenije?
Kako vem?

Ima kdo izkušnje z EMS.
https://www.ems.post/en/global-network/...

kixs ::

Preveri se pri svoji Posti, ce se je kje pri nas zataknilo.

Sicer pa lahko da posiljatelj poizvednico o posiljki. Navadno nekaj casa traja, dobis pa nazaj tocen info kje je paket oziroma kaj se je z njim dogajalo ali pa, da je izgubljen :(

darkolord ::

Poizvednico se da po kakih dveh, treh mesecih, ne pa po enem tednu.

kixs ::

Lahko jo das naslednji dan, ce ces in imas razlog.
««
64 / 190
»»