» »

Li-on baterije. So to smart zadeve?

Li-on baterije. So to smart zadeve?

cegu ::

Zanima me, če se da Litij-onske baterije med seboj zamenjati.

Npr. Imam baterijo Nokia BL5C, 3.7V, 1020mAh. Na bateriji + - in Termistor pin (pomojem).
Lahko to baterijo zamenjam (vključno s tretjim pinom) s tisto ki je v ipod nano, katerega baterija je takisto 3.7V?

boogie_xlr ::

Če ne veš, kaj delaš, se ne igrat s tem, ker lahko še kaj eksplodira. Lahko da imajo enako napetost, najbrž pa nimajo enakega maksimalnega polnilnega toka, zato pazi! Prevelik polnilni tok zelo močno segreje baterijo, zato obstaja tudi nevarnost eksplozije!

Baterija sama definitivno ni smart zadeva, smart je le elektronika, ki jo polni. Vendar je le ta običajno prirejena za točno tisti model baterije, ki ji pripada.

Morda sem paranoik, vendar bi rad preprečil kakšno neumno poškodbo.

Meizu ::

kaj pa standardni polnilci?

cegu ::

boogie - če je problem le polnilni tok, potek nimam problema.
Nokio baterijo bi polnil preko Nokia telefona. Praznil bi jo pa v Ipodu.

Zanima me le zaradi tretjega pina. Lionske baterije imajo na sebi še en čip ki se mi bolj malo sanja čemu služi. In me zanima če je to neka standardna zadeva, ali ima vsaka firma svoje.

Gledam da baterije eksplodirajo če jih prekomerno polniš, še prej pa se napihnejo. Imam že dve rahlo prenapihnjene Nokia baterije (Nokia N70), tako da ne morem zapret pokrova.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cegu ()

boogie_xlr ::

Maš prav, tretji pin je ponavad termistor, spet ma vsaka firma svoj način merjenja. Probaj, če deluje brez da bi priklopil ta tretji pin.
Glede napihnjenih baterij, sem slišal, da jih skup potegne, če jih daš za nekaj časa v zamrzovalnik, lahko je res, lahko da ne, ne me držat za besedo.
Seveda vse to počneš na lastno odgovornost.

hojnikb ::

z napihnjenimi li-ion pa li-poly se ne igrat, ker so te zadeve explozivne !

Sicer pa, načelno bi stvar mogla delat, razn če ma apple kak štos preko tistega 3 pina, ki prepozna, da gre za njihovo baterijo.
#brezpodpisa

jest10 ::

No ja, eksplozivne pa res niso. Le močno zagorijo.
Za eksplozijo jo moraš imeti nekam zaprto, da pri gorenju nastali plini dovolj dvignejo tlak(recimo ročna svetilka, e-cigaret itd).

hojnikb ::

no, nevarne so če se preveč igraš z njimi.
#brezpodpisa

einstein :P ::

@jest10

pri 2:00 poglej, mislim da bi se temu lahko kar reklo eksplozija:

(kot si že rekel, nastali plini dvignejo tlak, vendar ne v svetilki ali cigaretu temveč v sami bateriji - eksplozija v tem primeru ni tako močna, je pa definitivno eksplozija)

STAY OUT OF MY TERRITORY!

jest10 ::

To ni niti e od eksplozije:|
Eksplozija je tole

einstein :P ::

Kaj pa je potem, če ni explozija? Je mogoče samo nedolžno "gorenje"? Ker, če je tole samo gorenje, bi komot bil z glavo čisto zraven, pa ti nebi bilo nič, če bi samo gorelo, ampak to pač ni samo gorenje.

Kaj pa, če rečem, da tole na linku, ki si ga dal, ni nič in ti dam link od jedrske explozije? In tako lahko primerjava explozije, brez konca in kraja.

PS: tisto, od cca 2:03 je pa gorenje, ja.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

mihec87 ::

Zakaj greš iz enega ekstrema v drugega...
Ni nedolžno gorenje pač pa burno gorenje oz vžig, eksplozija pa ne ravno...

einstein :P ::

Seveda je eksplozija, saj je v bateriji narastel pritisk in, ko je package popustil, je ven bruhnila zmes, ki se je vžgala.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

boogie_xlr ::

Vglavnem point je, da se ob nepravilni uporabi lahko fino poškoduješ.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Baterija 18650

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
447444 (523) FireSnake
»

Polnjenje 16850 battery packa

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
404193 (3427) jest10
»

motor na prašno eksplozijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
8023141 (20639) msjr
»

Eksploziven iPod Touch

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
485122 (3489) borchi

Več podobnih tem