» »

Hude težave z računalnikom 286. Prosim pomagajte

Hude težave z računalnikom 286. Prosim pomagajte

Grega11 ::

Imam dokaj staro mašino 286 in ko ga zaženem se mi najprej pokaže ura in vprašaji v njej, spodaj pa piše "F1=resume" . Ko pritisnem F1 pa se mi izpiše sporočilo "Non system disk or disk error" . Poskusil sem že praktično vse. Poskusil sem celo z DOS-om 3.3 pa ne dela. kdorkoli bi kaj vedel kaj o tem naj prosim napiše !

Icely ::

Mas disk nastavljen? 286 nikoli niso imele autodetect

odpri disk in poglej kolko ma cylindrov, pa headov itd. nato vpisi v biosu. ce na disku ne pise, daj disk v novejsi racunalnik, ki ima bios z autodetect diskov in naj ti tam najde podatke o disku, katere potem vpisese v 286 - v biosu.


Grega11 ::

Ja z biosom je pa tko da sploh ne pridem do biosa, oziroma ne vem kako priti v bios. Večina mi svetuje naj nastavim nastavitve v biosu a kaj ko ne pridem v bios. Če veš katera tipka se za to uporabi mi prosim povej ker tipka "del" ni.

V-i-p ::

Probaj vse od F1 do F10, včasih so bile tudi te...
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Grega11 ::

Mislite da bi zamenjava diska odpravila ta problem ?

ToniT ::

Menjava diska ne bo rešila problema.
Obvezno boš moral nastaviti število cilindrov, glav itd...
V BIOS pa običajno prideš tako, da držiš tipko delete ob vklopu računalnika (oz. takoj po vklopu).
Nekateri računalniki uporabljajo tudi kombinacijo CTRL-ESC, pa še kaj bi se našlo...

Blisk ::

Ne vem, zakaj se ukvarjaš s to 286, če že zastonj talajo 486.
Drgač pa prideš v bios, z DEL, z F1 do F10, z CTRL+ESC, ALT+ESC, ESC, ALT+F1, itd.

Icely ::

blisk ima prav! pac probas vse mozne kombinacije tipk: alt,ctrl,del,esc in funkcijske tipke (F1,F2......).

v dostih primerih je bil Ctrl+Esc ali F1 ali Alt F1

dreja ::

Pri moji 286 pridem v bios z ctrl+alt+s

LP

Grega11 ::

Zanima me če je lahko težava tudi v prazni bateriji saj računalnik dolgo ni bil vklopljen, nekje pa sem tud prebral da se ti na zaslonu prikaže ura ko je baterija prazna oziroma uničena. Meni se prikaže ura z vprašaji.

Azrael ::

Seveda baterija oz. akumulator je prazen. Zato ne moreš ne do diska in tudi s sistemsko disketo ne dela, ker BIOS po defaultu nastavi 360 KB disketnik. Poskusi s katero kombinacijo tipk gre v BIOS in tam naštimaj. Če je na plati akumulator se bo mogoče opomogel, če bo računalnik nekaj časa vklopljen. Če si z Gorenjske ti eno 286 ali 386 plato lahko šenkam (nebi pošiljal po pošti, ker bo več stroškov, kot pa je vredno vse skupaj).
Nekoč je bil Slo-tech.

Grega11 ::

Mislite da bi lahko zamenjava baterije odpravila problem? Jutri namreč dobim novo baterijo oziroma akumulator.

Azrael ::

Če je problem v bateriji / akumulatorju boš videl takoj po tem ko boš v BIOS-u nastavil uro,disketnik, disk...in shranil nastavitve. Če se bo računalnik normalno zagnal je mogoče baterija / akumulator še v redu, drugače pa menjaj.

P.s. Kakšno baterijo ali akumulator ima ta tvoja 286 ? Malo opiši .

Lp, Azrael

Grega11 ::

Ja vsi mi govorite naj grem v bios in tam spremenim nastavite a kaj ko jaz NE PRIDEM V BIOS !!!!!

Azrael ::

Položi dlan na tipkovnico in vklopiti 286! Zadeva bi morala javiti Keyboard Error in bo mogoče ponudila vstop v BIOS.

Grega11 ::

Ja morala bi. Samo noče. Računalnik bi moral delati pa ne. Ko držim tipke se mi samo pokaže keyboard error in ponovno piše "resume=F1"

Azrael ::

Ponudba za plato for free še velja, samo iskat jo moraš priti. Drugače pa vzemi papir in označi katere kombinacije si že poskusil. Moraš pa vedeti, da 286 in 386 plate ne spustijo v BIOS ko štejejo RAM. Ko šteje RAM pritisni Esc (samo 1x!) in če pokaže največjo vrednost RAM-a ne da bi šlo po korakih , pomeni da plata pravilno bere tipkovnico, v nasprotnem adijo plata. Sedaj je šele čas za poskušanje kombinacij in verjetno bo pri vsakem zagonu upoštevana samo prva kombinacija, tipk tako da če kar tipkaš je to brez pomena.

Lp, Azrael

Grega11 ::

Ja plato bi vzel samo če bi se jo dalo poslati po pošti na moje stroške. Ja ko šteje RAM če pritisnem ESC kar naprej šteje in se ne ustavi. Ko neha šteti pa poskušam z raznimi kombinacijami ampak na žalost brez uspeha.

V-i-p ::

Fanta, o problemu tukaj, o kupčijah pod zasebno, velja?
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Popaj1 ::

Za 286 velja, da prideš v BIOS, da takoj po zagonu, pritisneš (lahko večkrat) vse tri tipke: CTRL+ALT+DEL, novejši PC pa le DEL. Če veš kateri disk imaš in katero oznako ima disk, probaj pri prijatelju na internet, v firmo in poiščita disk, kjer so poleg vsi tehnični podatki, katere moraš vpisat v BIOS. Seveda je pomembno tudi, da v BIOSu istočasno nastaviš tekoči datum in uro (pozicije ne smejo biti prazne).

PRIMER:
Če imaš 124 MBy disk, mislim, da iščeš prave podatke za disk (ni avtomatske prepoznave), s tipko Up, Dn, če ne najdeš pravih podatkov, imaš še možnost za ročen vpis, po 49 konfiguraciji (ali je 49 za ročni vpis, nekaj takega).
124 MBy:
Cyl----HD-----Pre-----LZ-----Sec-----Size
936---16-------0------936----17----- 124------------- 124 podatki za 124 MBy disk

Base Memory: 640 Kby
Externed: 3328 Kby (odvisno kolik imaš noter spomina na ploščici)
Video Card: VGA/EGA (barvni monitor)
Keyboard: Instaled (brez tko ne moreš delat - tipkovnica)
CPU Speed: Fast Numlock anot boot: Yes (dioda za vklop numeričnega dela
tipkovnice, po zagonu računalnika, sveti dioda)

Mislim, da je to že na naslednji strani:
Shadow Bios/Video: Bios&Video
Dram Wait Status: 0 (nič)
EMS Memory: Enabled
EMS Memory Size: OK

Floppy Controller: Enabled
Hard Disk Controller: Enabled
Serial Port Com1: Enabled (Za miško)
Serial Port Com2: Enabled, če imaš še kaj priključeno -

Če imaš modem, greš lahko ven preko NC (Norton Commanderja), ki podpira, ne vem pa če še obstajajo BBSi, kateri so bili odlični pred bumom interneta - prenos 14k4.

Uspešno in pozdrav de Marko :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Popaj1 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ne morem v BIOS!

Oddelek: Pomoč in nasveti
203827 (3450) theoneman
»

Peižiganje raunalnika preko tipkovnice?

Oddelek: Strojna oprema
91298 (1040) c00L3r
»

ASUS P5KC P35

Oddelek: Pomoč in nasveti
191702 (1494) Tac20
»

kje se pride v bios

Oddelek: Navijanje
301716 (1183) mtosev
»

Memory Test

Oddelek: Pomoč in nasveti
5693 (558) chucki

Več podobnih tem