» »

Obdavčitev dela v Avstriji

Obdavčitev dela v Avstriji

««
2 / 20
»»

St235 ::

jernejl je izjavil:

Od kdaj pa se zdravstena blagajna financira z dohodnino? Res ne vem zakaj potem plačujemo ločene prispevke za zdravstvo.

Prav imaš in zato koriščenje zdravstvenih storitev ni argument, s katerim bi od delavcev, zaposlenih v drugih državah EU, zahtevali plačilo dohodnine v Sloveniji.
Če so kakšni argumenti, potem jih je treba iskati v tistih servisih, ki se financirajo iz integralnega proračuna. Zdravstvo zagotovo to ni.



Argument, da se karkoli v zvezi z dohodnino zahteva od kogarkoli je davčno rezidentstvo. Slovenija od svojih davčnih rezidentov zahteva, da plačajo dohodnino. Pri tem je sama lokacija dela nepomembna, je pa v izogib dvojni obdavčitvi sklenjena serija sporazumov, ki to odpravljajo. Delavec, ki dela v Avstriji je z vidika plačila dohodnine sedaj v privilegiranim položaju ,ker mu pripada posebna olajšava. Ukinitev te olajšave zgolj pomeni, da bosta ob delavca napram davčni upravi v enakem položaju.

Kar pa v praksi dela njun položaj neenak pa niso neumnosti kot je avstrijska vinjeta in soba za dnevni počitek, ampak anomalije, ki jih imamo v Sloveniji. V prvi vrsti je to izjemno nizek cenzus za dohodnine nad 40% (v primerjavi z tujino) in pa ostanki preživelega sistema v obliki neobdavčenih dodatkov na plačo za prevoz in malico, ki se v firmah na veliko izkoriščajo. Tako imaš kup delavcev formalno na minimalcu, pri čemer je njihova plača BRUO = NETO.

Če bi imeli ureditev vsaj približno primerno 21. stoletju delavci v avstriji/italiji... z vidika plačila dohodnine ne bi občutili nikakršne razlike. Tako pa smo morali uvest dodaten idiotizem v obliki davčne olajšave namesto, da bi sistemsko rešili problem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

blindb ::

Lakotnik29... vse to je res, ampak se vseeno pa ni fer, da nekomu, ki ima placo v Slo npr. 1.200€, ostane po odbitju davka in ostalih zadev enako kot meni, ki imam npr. placo 1.700€. Je pa seveda to sistemska napaka in ljudi, ki nimajo "jajc", da bi to dokoncno uredili v Slo tako, kot bi moralo biti urejeno (najbrz imajo prevec znancev, ki izkoriscajo te zadeve in se nocejo nikomur zameriti). ...zato pa je tako, kot je v nasi ljubi dezeli na juzni strani Alp.
Mislim da bi morali uvesti davek na idiotizem.

urosh ::

No, pa da se iz prakse lakotniku povem.

Delam v avstriji. Vozim se vsak dan (115 km v eno smer). Grem ob 6. zjutraj in se vrnem ob 18. (razen petek, takrat sem "ze" ob 15. doma). Se pravi me 12 ur dnevno ni doma. Ja, valda mam vecjo placo v at, kot sem jo imel v slo - zato sem tudi sel tja delat. Zdravstveno zavarovanje placujem v avstriji. Tam sem jim sporocil, da zivim v slo in oni so posredovali obrazec na nas ZZZS. S tem imam pokrito ZGOLJ osnovno zavarovanje v slo - dodatno si pa lahko doplacam, kot vsi ostali. Tak da tu smo si vsi na istem. NIC ne dobim zastonj v slo.
V Avstriji - kot so nekateri ze napisali, ne dobim ne malice, ne potnih stroskov. Potni stroski so pendlerpauschale (ki so v mojem primeru 306 e BRUTO - nekje 160 NETO, za voznjo pa mesecno potrosim 450-500 e), ki jo lahko dobijo vsi, ki so NAD 20 km od delovnega mesta. Ko sem se pa vozil v mb, pa sem lepo dobil vsak mesec 200e+ potnih stroskov (neobdavceno) in okrog 100e malice (neobdavceno). Tega sedaj seveda nimam. In ce malo poracunas moje sedanje stroske prevoza in malice, kaj hitro ugotovis, da me to stane okrog 600e+ na mesec. Ja, se vedno mi ostane vec, kot mi je ostalo prej - zato sem tudi vzel to sluzbo.

Nimam otrok in ne koristim nobene socialne usluge v slo. Zena je brezposelna in niti ni prijavljena na zavodu, ker pomoci ne bo dobila, dela ji niti slucajno ne bodo nasli in s prijavo ne pridobi ama nic - razen mesecne obiske tam, kjer ne vejo drugo kot bluzit (tudi vem iz prakse). Obvezno zdravstevno ima urejeno preko mene.

Sedaj mi pa prosim razlozi, zakaj bi sedaj jaz moram placati 4000-5000 e dohodnine v SLO, od katere ne dobim ama nic? Niti zena ne koristi cisto nic? Kaj imam jaz od prelepe slovenije?
Imam hiso, ki sem si jo sam kupil (mi je drzava ni podarila) in za njo placujem vse prispevke in stroske (drzava mi nic ne "senka"). Tudi ves davek placam v slo.

Trenutno pa sem v fazi razmisljanja odhoda iz slo v avstrijo, ravno zaradi vseh nastetih "prednosti" slovenije. Ne vidim nobenega smisla, zakaj bi placeval dohodnino v slo. Penzijo bom imel iz avstrije. Sociale v slo tak ni vec (ce smo iskreni). Torej - ZAKAJ?

no, g. Lahkotnik,da te slisim.

PS: sem iz prlekije, ki je v podobni situaciji kot prekmurje - sluzb enostavno ni. lahko bi bil doma, se praskal in jamral, kak nam je tezko. Lahko pa se vozim vsak dan v graz in ne jamram, da mi je tezko (cerpav mam poln kufer teh 12 urnih dni). Ne vidim pa razloga, zakaj bi moral dati denar sloveniji, od katere nimam nic.

Isotropic ::

koliko ur dnevno pa delas, da te ni po 12h? vec kot 10?
sicer pa itak, preseli se. izgubiti nimas nic, sploh ce oba z zeno znata nemsko.

Hayabusa ::

urosh
Če bo žena ostala v Slo, potem nas se prijavi na zavod za zaposlovanje, s tem ima možnost za denarno socialno pomoč, max 260e mesečno (na csd naj izpolni obrazec "vloga za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev", ga najdeš na netu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

St235 ::

urosh je izjavil:

No, pa da se iz prakse lakotniku povem.

Delam v avstriji. Vozim se vsak dan (115 km v eno smer). Grem ob 6. zjutraj in se vrnem ob 18. (razen petek, takrat sem "ze" ob 15. doma). Se pravi me 12 ur dnevno ni doma. Ja, valda mam vecjo placo v at, kot sem jo imel v slo - zato sem tudi sel tja delat. Zdravstveno zavarovanje placujem v avstriji. Tam sem jim sporocil, da zivim v slo in oni so posredovali obrazec na nas ZZZS. S tem imam pokrito ZGOLJ osnovno zavarovanje v slo - dodatno si pa lahko doplacam, kot vsi ostali. Tak da tu smo si vsi na istem. NIC ne dobim zastonj v slo.
V Avstriji - kot so nekateri ze napisali, ne dobim ne malice, ne potnih stroskov. Potni stroski so pendlerpauschale (ki so v mojem primeru 306 e BRUTO - nekje 160 NETO, za voznjo pa mesecno potrosim 450-500 e), ki jo lahko dobijo vsi, ki so NAD 20 km od delovnega mesta. Ko sem se pa vozil v mb, pa sem lepo dobil vsak mesec 200e+ potnih stroskov (neobdavceno) in okrog 100e malice (neobdavceno). Tega sedaj seveda nimam. In ce malo poracunas moje sedanje stroske prevoza in malice, kaj hitro ugotovis, da me to stane okrog 600e+ na mesec. Ja, se vedno mi ostane vec, kot mi je ostalo prej - zato sem tudi vzel to sluzbo.

Nimam otrok in ne koristim nobene socialne usluge v slo. Zena je brezposelna in niti ni prijavljena na zavodu, ker pomoci ne bo dobila, dela ji niti slucajno ne bodo nasli in s prijavo ne pridobi ama nic - razen mesecne obiske tam, kjer ne vejo drugo kot bluzit (tudi vem iz prakse). Obvezno zdravstevno ima urejeno preko mene.

Sedaj mi pa prosim razlozi, zakaj bi sedaj jaz moram placati 4000-5000 e dohodnine v SLO, od katere ne dobim ama nic? Niti zena ne koristi cisto nic? Kaj imam jaz od prelepe slovenije?
Imam hiso, ki sem si jo sam kupil (mi je drzava ni podarila) in za njo placujem vse prispevke in stroske (drzava mi nic ne "senka"). Tudi ves davek placam v slo.

Trenutno pa sem v fazi razmisljanja odhoda iz slo v avstrijo, ravno zaradi vseh nastetih "prednosti" slovenije. Ne vidim nobenega smisla, zakaj bi placeval dohodnino v slo. Penzijo bom imel iz avstrije. Sociale v slo tak ni vec (ce smo iskreni). Torej - ZAKAJ?

no, g. Lahkotnik,da te slisim.

PS: sem iz prlekije, ki je v podobni situaciji kot prekmurje - sluzb enostavno ni. lahko bi bil doma, se praskal in jamral, kak nam je tezko. Lahko pa se vozim vsak dan v graz in ne jamram, da mi je tezko (cerpav mam poln kufer teh 12 urnih dni). Ne vidim pa razloga, zakaj bi moral dati denar sloveniji, od katere nimam nic.


Zakaj točno si davčni reident Slovenije, če je vse narobe, otrok nimaš, ženo služba ne veže? Ne razumem točno čez kaj se hočeš pritoževat?

Pismo rosno samo jokat znate. Približno tako kot policaj, ki vidi bananin olupek in reče spet bom padel.

Dajmo si neki razčistit. Dohodninska lestvica je za vse davčne rezidente enaka. Zaradi budalaštin v obliki neobdavčljivih prihodkov v obliki malice in prevoza dejansko pride do anomalije, da si z krepko višjim bruto dohodkom na koncu leta ostal z manjšim netom, če si delal v tujini. Idotska rešitev leta je bila uvedba protiustavne davčne olajšave, namesto da bi rešili sistemski problem.

MJ603 ::

urosh je izjavil:

No, pa da se iz prakse lakotniku povem.

Delam v avstriji. Vozim se vsak dan (115 km v eno smer). Grem ob 6. zjutraj in se vrnem ob 18. (razen petek, takrat sem "ze" ob 15. doma). Se pravi me 12 ur dnevno ni doma. Ja, valda mam vecjo placo v at, kot sem jo imel v slo - zato sem tudi sel tja delat. Zdravstveno zavarovanje placujem v avstriji. Tam sem jim sporocil, da zivim v slo in oni so posredovali obrazec na nas ZZZS. S tem imam pokrito ZGOLJ osnovno zavarovanje v slo - dodatno si pa lahko doplacam, kot vsi ostali. Tak da tu smo si vsi na istem. NIC ne dobim zastonj v slo.
V Avstriji - kot so nekateri ze napisali, ne dobim ne malice, ne potnih stroskov. Potni stroski so pendlerpauschale (ki so v mojem primeru 306 e BRUTO - nekje 160 NETO, za voznjo pa mesecno potrosim 450-500 e), ki jo lahko dobijo vsi, ki so NAD 20 km od delovnega mesta. Ko sem se pa vozil v mb, pa sem lepo dobil vsak mesec 200e+ potnih stroskov (neobdavceno) in okrog 100e malice (neobdavceno). Tega sedaj seveda nimam. In ce malo poracunas moje sedanje stroske prevoza in malice, kaj hitro ugotovis, da me to stane okrog 600e+ na mesec. Ja, se vedno mi ostane vec, kot mi je ostalo prej - zato sem tudi vzel to sluzbo.

Nimam otrok in ne koristim nobene socialne usluge v slo. Zena je brezposelna in niti ni prijavljena na zavodu, ker pomoci ne bo dobila, dela ji niti slucajno ne bodo nasli in s prijavo ne pridobi ama nic - razen mesecne obiske tam, kjer ne vejo drugo kot bluzit (tudi vem iz prakse). Obvezno zdravstevno ima urejeno preko mene.

Sedaj mi pa prosim razlozi, zakaj bi sedaj jaz moram placati 4000-5000 e dohodnine v SLO, od katere ne dobim ama nic? Niti zena ne koristi cisto nic? Kaj imam jaz od prelepe slovenije?
Imam hiso, ki sem si jo sam kupil (mi je drzava ni podarila) in za njo placujem vse prispevke in stroske (drzava mi nic ne "senka"). Tudi ves davek placam v slo.

Trenutno pa sem v fazi razmisljanja odhoda iz slo v avstrijo, ravno zaradi vseh nastetih "prednosti" slovenije. Ne vidim nobenega smisla, zakaj bi placeval dohodnino v slo. Penzijo bom imel iz avstrije. Sociale v slo tak ni vec (ce smo iskreni). Torej - ZAKAJ?

no, g. Lahkotnik,da te slisim.

PS: sem iz prlekije, ki je v podobni situaciji kot prekmurje - sluzb enostavno ni. lahko bi bil doma, se praskal in jamral, kak nam je tezko. Lahko pa se vozim vsak dan v graz in ne jamram, da mi je tezko (cerpav mam poln kufer teh 12 urnih dni). Ne vidim pa razloga, zakaj bi moral dati denar sloveniji, od katere nimam nic.


Evo par razlogov:
-zato ker plačuješ gasilce, ki ti bodo priskočili na pomoč, ko boš imel požar
-plačuješ policaje, ki skrbijo da ni anarhije
-plačuješ zato da lahko deluje tvoja občina
-plačuješ cesto po kateri prideš do svoje hiše
-plačuješ kulturne dejavnosti
-plačuješ Falcona
-plačuješ letne injekcije v NLB, kot vsi davčni rezidenti Slovenije
...

Koliko je pravična ta dodatna olajšava do tistih, ki živijo v tujini in ne morejo odjaviti kot davčni rezident (kakršen razlog že imajo), pa morajo vseeno plačati razliko v dohodnini, čeprav verjetno uporabljajo manj javnih storitev kot ti...

Invictus ::

urosh je izjavil:


Sedaj mi pa prosim razlozi, zakaj bi sedaj jaz moram placati 4000-5000 e dohodnine v SLO, od katere ne dobim ama nic? Niti zena ne koristi cisto nic? Kaj imam jaz od prelepe slovenije?
Imam hiso, ki sem si jo sam kupil (mi je drzava ni podarila) in za njo placujem vse prispevke in stroske (drzava mi nic ne "senka"). Tudi ves davek placam v slo.

Res si bogi. 115 km na dan se moraš vozit ... Kdo te sili? Obstaja kak zakon da moraš živeti doma v Sloveniji in se vsak dan toliko vozit? Preseli se v Avstrijo.

Mimogrede za 400-500 EUR/ mesec bi si v Avstriji dobil lepo stanovanje.

In kaj si posebnega če si si kupil hišo? Hočeš medaljo? Saj te ni nihče silil.

Razumite že končno da je to evropska praksa. Nobena država se ne bo odpovedala obdavčevanju svojih državljanov po nobenim pogojem. Pa čeprav delajo v tujini ...

BTW. država ti je podarila cesto da se lahko voziš v službo v Avstrijo. Misliš da se ceste delajo brez denarja?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Hayabusa ::

BTW. država ti je podarila cesto da se lahko voziš v službo v Avstrijo. Misliš da se ceste delajo brez denarja?

Kot prvo država ti ni nič podarila, kot drugo, če na tvojem območju ni služb greš drugam, oboje je vsekakor boljše zate/državo kot da visiš na socialni.

...:TOMI:... ::

Zanima me, zakaj:

-se tisti, ki delate v A ne preselite tja;
-ne koristite zdravstevnih storitev v A, zakaj bi jih radi koristili pri nas;
-bi svoje otroke, žene pustili tukaj in vsakodnevno izgubili par ur in eur za prevoz v A in nazaj, namesto za preživljanje prostega časa z družino?
Tomi

dmok ::

Kaj pa dobite v Avstriji za davek, ki ga tam plačate oz. kaj od tega koristite ? A ne bi bilo bolj logično zahtevat od Avstrije, da vam da neko olajšavo ? 8-)

St235 ::

...:TOMI:... je izjavil:

Zanima me, zakaj:

-se tisti, ki delate v A ne preselite tja;
-ne koristite zdravstevnih storitev v A, zakaj bi jih radi koristili pri nas;
-bi svoje otroke, žene pustili tukaj in vsakodnevno izgubili par ur in eur za prevoz v A in nazaj, namesto za preživljanje prostega časa z družino?


Za Avstrijo ne poznam zdravstvenega zavarovanja, ampak recimo za Italijo se ti seveda dosti bolj splača koristit zdravstveno zavarovanje v sloveniji, ker ti na primer pokrije tudi zobozdravnika in ginekologa.

blindb ::

@urosh ..evo, sva ze dva z zelo podobno situacijo. Razlagati in poskusati dopovedati v cem je problem tu na forumu, ljudem, ki niso v tej situaciji, je pa ze postalo brezvezno zapravljanje casa. Niti se ne splaca truditi. Jaz cakam da odplacam kredit, zakljucim se nekatere druge zadeve potem pa selitev. Ce bo slo vse po planu seveda :)

...:TOMI:... je izjavil:

Zanima me, zakaj:

-se tisti, ki delate v A ne preselite tja;
-ne koristite zdravstevnih storitev v A, zakaj bi jih radi koristili pri nas;
-bi svoje otroke, žene pustili tukaj in vsakodnevno izgubili par ur in eur za prevoz v A in nazaj, namesto za preživljanje prostega časa z družino?


- ker imamo mogoce tudi kaksen kredit ali katerekoli druge obveznosti, zaradi katerih bi se vedno nasel DURS neko razlago, da moramo placevati davek v Slo, tudi ce bi imeli stalno prebivalisce v Av.
- kdo pravi da jih ne izkoristimo gor?
- zato ker mogoce v Slo ni v tem momentu mozno dobiti primerne sluzbe. In ja, to je edini razlog, zakaj raje ne najdemo sluzbe 5 minut stran od doma.
Mislim da bi morali uvesti davek na idiotizem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blindb ()

...:TOMI:... ::

Blind, nisi me razumel pri 3. alineji.

Mislil sem, da bi s svojo družino odšli vsi skupaj v A, ter ubil 2 muhi na en mah. Prvi razlog je ta, da ti ni treba izgubljati časa in denarja za vsakodnevni prevoz, drugi razlog je več časa preživeti z družino (zaradi manj prevoza).
Tomi

cleanac ::

Mene pa zanima, ce se pri nas zaposli, recimo, kaksen Romun ali Slovak, ki ima prebivalisce se vedno v svoji drzavi. Dobi potem povrnjeno vrednost dohodnine, ki jo je preplacal? Ali gre to samo v eno smer?

blindb ::

Invictus je izjavil:

urosh je izjavil:


Sedaj mi pa prosim razlozi, zakaj bi sedaj jaz moram placati 4000-5000 e dohodnine v SLO, od katere ne dobim ama nic? Niti zena ne koristi cisto nic? Kaj imam jaz od prelepe slovenije?
Imam hiso, ki sem si jo sam kupil (mi je drzava ni podarila) in za njo placujem vse prispevke in stroske (drzava mi nic ne "senka"). Tudi ves davek placam v slo.

Res si bogi. 115 km na dan se moraš vozit ... Kdo te sili? Obstaja kak zakon da moraš živeti doma v Sloveniji in se vsak dan toliko vozit? Preseli se v Avstrijo.

Mimogrede za 400-500 EUR/ mesec bi si v Avstriji dobil lepo stanovanje.

In kaj si posebnega če si si kupil hišo? Hočeš medaljo? Saj te ni nihče silil.

Razumite že končno da je to evropska praksa. Nobena država se ne bo odpovedala obdavčevanju svojih državljanov po nobenim pogojem. Pa čeprav delajo v tujini ...

BTW. država ti je podarila cesto da se lahko voziš v službo v Avstrijo. Misliš da se ceste delajo brez denarja?


Ne bom komentiral vseh bedarij, ki si jih napisal ampak samo eno... "Razumite že končno da je to evropska praksa." ...ne, ni to evropska praksa. In lahko ti povem za vsaj eno drzavo, ki ne zahteva placevanja davka od dela, ki ga opravljas v tujini.
Mislim da bi morali uvesti davek na idiotizem.

urosh ::

obvezno avstrijsko mi pokrije v slo enako kot slovensko obvezno => skoraj nic
dodatno pa si lahko doplacam, kot vsi ostali (tako v at kot v slo).
Kdo pa sploh pravi, da hodim v slo k doktorju? Zakaj ste vsi mnenja, da vsi, ki delamo v tujini hodimo v slo k doktorju?

Zakaj se nisem odsel? Ker imam TU hiso, ki sem si jo kupil za zivljenje (pred nekaj leti). A kot kaze jo bom moral prodati in se resnicno preseliti. TU imam tudi prijatelje, ter sorodnike.

Nihce me ni sili, da grem delat v tujino in izgubim toliko casa. In vidim, da vas vecina sploh ni dojela poante. Pa niti se mi ne da razlagati, kaj je bila poanta. Vidim, da tukaj pac dalec ne bomo prisli.

lp

...:TOMI:... ::

Po moje gre samo v eno smer, saj države zelo nerade vračajo denar. Saj veš kako je, če ne plačaš, takoj ti blokirajo račun itd. Če je pa treba vračati, pa najdejo 1001 razlog ali pa zavlačujejo v neskončnost.
Tomi

blindb ::

...:TOMI:... je izjavil:

Blind, nisi me razumel pri 3. alineji.

Mislil sem, da bi s svojo družino odšli vsi skupaj v A, ter ubil 2 muhi na en mah. Prvi razlog je ta, da ti ni treba izgubljati časa in denarja za vsakodnevni prevoz, drugi razlog je več časa preživeti z družino (zaradi manj prevoza).


A seveda, midva mava to v planu, razumem pa tudi da obstajajo familije, ki si tega zal ne morejo ali pa ne upajo privosciti.

...:TOMI:... je izjavil:

Po moje gre samo v eno smer, saj države zelo nerade vračajo denar. Saj veš kako je, če ne plačaš, takoj ti blokirajo račun itd. Če je pa treba vračati, pa najdejo 1001 razlog ali pa zavlačujejo v neskončnost.


Se strinjam.

cleanac je izjavil:

Mene pa zanima, ce se pri nas zaposli, recimo, kaksen Romun ali Slovak, ki ima prebivalisce se vedno v svoji drzavi. Dobi potem povrnjeno vrednost dohodnine, ki jo je preplacal? Ali gre to samo v eno smer?


Slovaki, ki delajo v Avstriji, na Slovaskem ne placujejo nobenega davka na placo, niti razlike.
Mislim da bi morali uvesti davek na idiotizem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blindb ()

Invictus ::

cleanac je izjavil:

Mene pa zanima, ce se pri nas zaposli, recimo, kaksen Romun ali Slovak, ki ima prebivalisce se vedno v svoji drzavi. Dobi potem povrnjeno vrednost dohodnine, ki jo je preplacal? Ali gre to samo v eno smer?

Gre samo v eno smer.

O tem govorijo sporazumi o izogibanju dvojne obdavčitve.

blindb je izjavil:


Ne bom komentiral vseh bedarij, ki si jih napisal ampak samo eno... "Razumite že končno da je to evropska praksa." ...ne, ni to evropska praksa. In lahko ti povem za vsaj eno drzavo, ki ne zahteva placevanja davka od dela, ki ga opravljas v tujini.

In katera je to ? Če ni skrivnost ?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

blindb ::

Invictus je izjavil:

cleanac je izjavil:

Mene pa zanima, ce se pri nas zaposli, recimo, kaksen Romun ali Slovak, ki ima prebivalisce se vedno v svoji drzavi. Dobi potem povrnjeno vrednost dohodnine, ki jo je preplacal? Ali gre to samo v eno smer?

Gre samo v eno smer.

O tem govorijo sporazumi o izogibanju dvojne obdavčitve.

blindb je izjavil:


Ne bom komentiral vseh bedarij, ki si jih napisal ampak samo eno... "Razumite že končno da je to evropska praksa." ...ne, ni to evropska praksa. In lahko ti povem za vsaj eno drzavo, ki ne zahteva placevanja davka od dela, ki ga opravljas v tujini.

In katera je to ? Če ni skrivnost ?


Mas jo napisano v "" ;)
Mislim da bi morali uvesti davek na idiotizem.

Invictus ::

urosh je izjavil:

obvezno avstrijsko mi pokrije v slo enako kot slovensko obvezno => skoraj nic
dodatno pa si lahko doplacam, kot vsi ostali (tako v at kot v slo).
Kdo pa sploh pravi, da hodim v slo k doktorju? Zakaj ste vsi mnenja, da vsi, ki delamo v tujini hodimo v slo k doktorju?

Zakaj se nisem odsel? Ker imam TU hiso, ki sem si jo kupil za zivljenje (pred nekaj leti). A kot kaze jo bom moral prodati in se resnicno preseliti. TU imam tudi prijatelje, ter sorodnike.

Nihce me ni sili, da grem delat v tujino in izgubim toliko casa. In vidim, da vas vecina sploh ni dojela poante. Pa niti se mi ne da razlagati, kaj je bila poanta. Vidim, da tukaj pac dalec ne bomo prisli.

lp

Večina nas je dojela poanto. zakaj bi bili vi, ki živite v Avstriji, upravičeni do dodatne dohodninske olajšave, vsi ki delamo v Sloveniji pa ne ? Zato je ustavno sodišče tudi zahtevalo da se ta olajšava ukine, ker vas postavlja v priviligiran položaj. Ste bolj enakopravni od ljudi ki delajo v Sloveniji, ki te olajšave nimajo. In imate več pravic. Oz. ste jih imeli ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

...:TOMI:... ::

Koliko pa stane dodatno zavarovanje v A in kaj pokriva? Kakšno je zdravstvo v A, so tudi neskočne čakalne vrste, šparanje vse povsod, doplačilo za "nadstandardno" zdravljenje (npr. bela zalivka itd.).

Če primerjate življenjske stroške pri nas in v A, so najbrž tam tam ali se motim?
Tomi

Invictus ::

Za Slovake bom preveril čez 2 tedna, ko grem tja ...

Dvomim da bi se Slovaška odpovedala temu davku. Lahko imajo pa nižje davke (dohodnino) in jim po sporazumu o izogibanju dvojne obdavčitve ni treba nič doplačat. Ker v Avstriji plačujejo višje davke.

Drugače je pa Slovaška ravno tako podpisnica tega sporazuma kot Slovenija.

https://www.finance.gov.sk/en/Default.a...

Če bi Slovak delal v državi kjer so nižji davki, potem bi doma moral plačati razliko.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

blindb ::

@Invictus: nekateri razmisljajo pac po svoje in si nocejo in ne morejo nicesar dopovedati. Ti si ocitno eden izmed takih... tako da je taksnim brez veze karkoli razlagati.

...:TOMI:... je izjavil:

Koliko pa stane dodatno zavarovanje v A in kaj pokriva? Kakšno je zdravstvo v A, so tudi neskočne čakalne vrste, šparanje vse povsod, doplačilo za "nadstandardno" zdravljenje (npr. bela zalivka itd.).

Če primerjate življenjske stroške pri nas in v A, so najbrž tam tam ali se motim?


Odvisno kateri stroski... hrana in to je na istem v A in Slo. Ce hoces kupovati premium, potem te lahko pride drazje v katerikoli izmed teh. Elektronika je v Av ceneje. Najemnine so pa povecini v Avstiji visje kot v Slo, ampak zaradi prihodkov in davkov potem (ce gledas vse skupaj) spet priblizno enake kot v Slo. Zdravstvo: bil sem enkrat, nisem cakal nic, placal nic, bil pa pri splosnem zdravniku. Je pa osebni zdravnik v Av malce drugace definiran kot v Slo. Gres v posebej ordinacijo k svojemu zdravniku v Av (katerega si izberes) in potem ce kej kaj bolj konkretnega ti napise napotnico za v laboratorij itd. (taksne izkusnje imam jaz)

Invictus je izjavil:

Za Slovake bom preveril čez 2 tedna, ko grem tja ...

Dvomim da bi se Slovaška odpovedala temu davku. Lahko imajo pa nižje davke (dohodnino) in jim po sporazumu o izogibanju dvojne obdavčitve ni treba nič doplačat. Ker v Avstriji plačujejo višje davke.

Drugače je pa Slovaška ravno tako podpisnica tega sporazuma kot Slovenija.

https://www.finance.gov.sk/en/Default.a...

Če bi Slovak delal v državi kjer so nižji davki, potem bi doma moral plačati razliko.


Ti kar preveri ;) jaz imam 4 sodelavce tu okoli mene in vsi pravijo isto - da ne doplacujejo nic.
Mislim da bi morali uvesti davek na idiotizem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blindb ()

blindb ::

Meni je edino malo zal, da ne morem prepricati sefa, da mi izplacujejo placo kot racun na firmo v Sloveniji. Potem se nebi nic sekiral... minimalca (da bom pasal v statistiko :D ) ter 200km ptnih stroskov na dan ;) pa caw. Skoda da ni v sefu malo balkanca in da prevec spostuje fair-play ter da je zaveden Avstrijec - torej da ostanejo davki pri placi v Avstriji. ...no in zaradi te balkanske miselnosti, ki je zakoreninjena povsod v Sloveniji, je Slovenija trenutno v k***u (in zaradi nevlaganja v gospodarstvo itd...) ampak to je ze druga zgodba.
Mislim da bi morali uvesti davek na idiotizem.

Invictus ::

blindb je izjavil:


Ti kar preveri ;) jaz imam 4 sodelavce tu okoli mene in vsi pravijo isto - da ne doplacujejo nic.

Seveda ne, ker je na Slovaškem davek na plače nižji kot v Avstriji ...

Tudi ti si med njimi. Saj Sloveniji nočeš plačevati davka ki ji pripada ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

St235 ::

države, ki bi se odpovedala davku svojih rezidentov praktično ni. Oziroma drugače povedano, države imajo za vse svoje davčne rezidente primerljivo davčno zakonodajo. Tako se delavec v tujini nič bolj ne izgone plačilu dohodnine kot se delavec, ki dela doma.

Smurf ::

blindb je izjavil:

Meni je edino malo zal, da ne morem prepricati sefa, da mi izplacujejo placo kot racun na firmo v Sloveniji. Potem se nebi nic sekiral... minimalca (da bom pasal v statistiko :D ) ter 200km ptnih stroskov na dan ;) pa caw. Skoda da ni v sefu malo balkanca in da prevec spostuje fair-play ter da je zaveden Avstrijec - torej da ostanejo davki pri placi v Avstriji. ...no in zaradi te balkanske miselnosti, ki je zakoreninjena povsod v Sloveniji, je Slovenija trenutno v k***u (in zaradi nevlaganja v gospodarstvo itd...) ampak to je ze druga zgodba.

Evo to je pa redkost, da kdo na tem forumu prizna, da je zaradi take miselnosti kot jo ima on, Slovenija v k***u.

...:TOMI:... ::

Njegov šef ve zakaj plačuje davke, medtem ko pri nas plačuješ in plačuješ, pa ni nič iz tega, ne veš kaj se naredi iz tega denarja. Najbolj tragično je, da je doplačilo npr. zdravstvenih storitev pri nas dražje, kot samoplačniška storitev pri naših južnih sosedih.

V A pa veš, da plačuješ in očitno, ko nekaj potrebuješ, to tudi dobiš. Simple.
Tomi

Hayabusa ::

Slo je v kurcu zaradi državnih bank, v katere se vozi denar s tovornjaki - dokapitalizacije (knjigovodsko stanje je eno, RL nekaj drugega) brez konca in kraja, ker so dajali kredite svojim na lepe oči brez jamstev.

blindb ::

Smurf je izjavil:

blindb je izjavil:

Meni je edino malo zal, da ne morem prepricati sefa, da mi izplacujejo placo kot racun na firmo v Sloveniji. Potem se nebi nic sekiral... minimalca (da bom pasal v statistiko :D ) ter 200km ptnih stroskov na dan ;) pa caw. Skoda da ni v sefu malo balkanca in da prevec spostuje fair-play ter da je zaveden Avstrijec - torej da ostanejo davki pri placi v Avstriji. ...no in zaradi te balkanske miselnosti, ki je zakoreninjena povsod v Sloveniji, je Slovenija trenutno v k***u (in zaradi nevlaganja v gospodarstvo itd...) ampak to je ze druga zgodba.

Evo to je pa redkost, da kdo na tem forumu prizna, da je zaradi take miselnosti kot jo ima on, Slovenija v k***u.


:) jebiga... ko bojo zaceli rusiti Jaklicevo "kmetijo" in pustili druge 100 let stare objekte, ki prakticno nimajo nekih financnih vrednosti in ko bo sodstvo delovalo tako, kot v bi moralo v vsaki pravni drzavi (ne da potem davkoplacevalci placujemo za njihovo nesposobnost ter napake - ker do sedaj se nihce iz javne uprave ni odgovarjal za kaksno svojo napako), potem ko ... potem bom tudi jaz brez zadrzkov placeval vse upravicene davke, katere bomo placevali potem vsi. Do takrat pa... zelim pustiti tistim tam zgoraj cim manj. Naj se se oni odrecejo kaksni zadevi, zakaj bi se morali navadni drzavljani odrekati in ziveti na pragu revscine ? Ampak, ne bomo o tem ;)

...:TOMI:... je izjavil:

Njegov šef ve zakaj plačuje davke, medtem ko pri nas plačuješ in plačuješ, pa ni nič iz tega, ne veš kaj se naredi iz tega denarja. Najbolj tragično je, da je doplačilo npr. zdravstvenih storitev pri nas dražje, kot samoplačniška storitev pri naših južnih sosedih.

V A pa veš, da plačuješ in očitno, ko nekaj potrebuješ, to tudi dobiš. Simple.


V A ti povedo, koliko procentov davka, ki ga placas, gre kam in za kaj ;) In iz odnosa, ki sem ga zasledil tu gor, jim tudi verjamem.
Mislim da bi morali uvesti davek na idiotizem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blindb ()

murkoslavko ::

Koliko torej doplačaš po novem.
Kako se izračuna, npr. 2700bruto in 90km v eno smer?

blindb ::

Hayabusa je izjavil:

Slo je v kurcu zaradi državnih bank, v katere se vozi denar s tovornjaki - dokapitalizacije (knjigovodsko stanje je eno, RL nekaj drugega) brez konca in kraja, ker so dajali kredite svojim na lepe oči brez jamstev.


Ze vcasih so dejali... 1 generacija bo uzivala in imela obdobje debelih krav, naslednje tri bodo odplacevali njihove dolgove. ;) Vecina nas, ki smo tu, smo zal v eni tisti ki bo placevala in ne prejemala.
Mislim da bi morali uvesti davek na idiotizem.

...:TOMI:... ::

Saj zato, pa mi nikoli ne bomo razvita država, "druga Švica". Mi bomo samo švicali, če ne gremo vsi ven v tujino.
Tomi

urosh ::

ce pa se gremo enakopravnost, pa mi naj od tega odbijejo potne stroske, kot bi jih dobil v slo, ter (povprecno) ceno malice v kraju dela. Ok? Bi bilo tako ok? Jaz sem tudi za to, da se to uposteva na tak nacin. Potem smo si pa res enakopravni kin sem tudi pripravljen placati dohodnino, kolikor bi je moral (ne tkao, kot je sedaj predlog, da 1,5k€ minimum). pri 230 km dnevno bi dobil fino fajne potne stroske, ki bi mi celo pokrili pot. Sedaj mi jih avstrijski seveda ne. In nasi bi se radi imeli davek od tega, da me pot stane toliko - pa celo sem toliko lokalpatriot, da tankam v slo :)

se lahko strinjamo v eni zadevi. da se ne bomo strinjali. In tukaj tudi koncujem moj del debate na to temo. In delam na tem, da se v celoti izognem placilu kakrsnega koli davka v slo za delo v tujini.

lp

blindb ::

...:TOMI:... je izjavil:

Saj zato, pa mi nikoli ne bomo razvita država, "druga Švica". Mi bomo samo švicali, če ne gremo vsi ven v tujino.


Ali pa postavili zadeve na svoja mesta, kot v neki drzavi na severu, o kateri nacinu se ni govorilo nikjer ;) Pa saj je vedno bilo tako... vecina dela zato, da manjsina uziva. Sam se sprijaznit se je treba s tem ;) drugace pa.. ce se koga zanima... kalkulator za izracun place: http://onlinerechner.haude.at/bmf/brutt... ter potem klik na "Wohin fließt mein Steuer-Euro?" Zanimivo :) Me zanimajo procenti v Sloveniji, kam gre denar.
Mislim da bi morali uvesti davek na idiotizem.

Massacra ::

urosh je izjavil:

obvezno avstrijsko mi pokrije v slo enako kot slovensko obvezno => skoraj nic
dodatno pa si lahko doplacam, kot vsi ostali (tako v at kot v slo).
Kdo pa sploh pravi, da hodim v slo k doktorju? Zakaj ste vsi mnenja, da vsi, ki delamo v tujini hodimo v slo k doktorju?

Zakaj se nisem odsel? Ker imam TU hiso, ki sem si jo kupil za zivljenje (pred nekaj leti). A kot kaze jo bom moral prodati in se resnicno preseliti. TU imam tudi prijatelje, ter sorodnike.

Nihce me ni sili, da grem delat v tujino in izgubim toliko casa. In vidim, da vas vecina sploh ni dojela poante. Pa niti se mi ne da razlagati, kaj je bila poanta. Vidim, da tukaj pac dalec ne bomo prisli.

lp


Zdr. zavarovanje v Avstriji je vsaj 2x dražje kot v Sloveniji (če upoštevam samo dodatno, pa še več kot 2x).

Zato ne zavajaj!

...:TOMI:... ::

Še nekaj me zanima, kako hitro se človek lahko nauči nemščine in na kakšen način?

Ali so v A tudi delodajalci, ki jim zadostuje EN in SL?
Tomi

Hayabusa ::

Massacra je izjavil:

urosh je izjavil:

obvezno avstrijsko mi pokrije v slo enako kot slovensko obvezno => skoraj nic
dodatno pa si lahko doplacam, kot vsi ostali (tako v at kot v slo).
Kdo pa sploh pravi, da hodim v slo k doktorju? Zakaj ste vsi mnenja, da vsi, ki delamo v tujini hodimo v slo k doktorju?

Zakaj se nisem odsel? Ker imam TU hiso, ki sem si jo kupil za zivljenje (pred nekaj leti). A kot kaze jo bom moral prodati in se resnicno preseliti. TU imam tudi prijatelje, ter sorodnike.

Nihce me ni sili, da grem delat v tujino in izgubim toliko casa. In vidim, da vas vecina sploh ni dojela poante. Pa niti se mi ne da razlagati, kaj je bila poanta. Vidim, da tukaj pac dalec ne bomo prisli.

lp


Zdr. zavarovanje v Avstriji je vsaj 2x dražje kot v Sloveniji (če upoštevam samo dodatno, pa še več kot 2x).

Zato ne zavajaj!

Vir ?

black ice ::

urosh je izjavil:

ce pa se gremo enakopravnost, pa mi naj od tega odbijejo potne stroske, kot bi jih dobil v slo, ter (povprecno) ceno malice v kraju dela. Ok? Bi bilo tako ok? Jaz sem tudi za to, da se to uposteva na tak nacin. Potem smo si pa res enakopravni kin sem tudi pripravljen placati dohodnino, kolikor bi je moral (ne tkao, kot je sedaj predlog, da 1,5k€ minimum). pri 230 km dnevno bi dobil fino fajne potne stroske, ki bi mi celo pokrili pot. Sedaj mi jih avstrijski seveda ne. In nasi bi se radi imeli davek od tega, da me pot stane toliko - pa celo sem toliko lokalpatriot, da tankam v slo :)

Podobno sem omenil že zgoraj, samo nekaterim še vedno ne potegne.

black ice ::

...:TOMI:... je izjavil:

Še nekaj me zanima, kako hitro se človek lahko nauči nemščine in na kakšen način?

Ali so v A tudi delodajalci, ki jim zadostuje EN in SL?

V IT je dovolj tudi angleščina. Na slovenščino pozabi. :)

Naučiš se kot vsakega drugega jezika, najprej poročila, časopisi, mogoče kakšen forum s tematiko, ki se ti zdi zanimiva, nato pa čimveč konverzacije z native speakerji. Določni členi so pain in the ass, piflarije vrh glave, vendar brez tega ne gre. Najlažje je, če se postopoma učiš besede (eno ali dve na dan) skupaj z določnimi členi. V roku enega leta bi moral jezik že dobro obvladati, če bi se mu posvetil nekje eno uro na dan.

Forkaj temo, mogoče se bo razvila zanimiva debata okrog tega.

Glugy ::

Komplicirate v nulo. Ne da se mi vse ga tega brat (pol sm pa le uspel prebrat). Glej ti kot državljan EU imaš pravico da se greš zdravit kamorkoli v EU, z mislijo da ti država v kateri si obvezno zavarovan krije stroške do višine stroškov normalnih za to državo. Nikakor ti pa ne krije stroškov ki so večji. Npr če je v državi kjer si zavarovan storitev 100 evrov, greš pa v državo kjer je storitev 200 evrov, bo na koncu šlo 100 evrov iz tvojga žepa, 100 evrov pa iz zavarovanja. Dopolnilna zavarovanja vsaj kolikor je meni znano ne veljajo zunaj držav, torej ne veljajo po EU.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()

...:TOMI:... ::

SL ne morem kar pozabiti, če že enkrat znam, zato sem jo omenil, vem pa, da mi ne bi koristila, razen, če bi bil stik s slovenskimi strankami.

Avstrija mi je všeč, ker sem še vedno relativno blizu, podnebje je podobno. Edino, kar me odbija je jezik, oziroma neznanje le tega. Razmišljal sem o državah, kjer govorijo angleško, saj tam jezik ne bi bil problem, vendar so te države nekako čudne, vsaj jaz jih tako dojemam, čeprav še nimam izkušenj.
Tomi

St235 ::

Glugy je izjavil:

Komplicirate v nulo. Ne da se mi vse ga tega brat (pol sm pa le uspel prebrat). Glej ti kot državljan EU imaš pravico da se greš zdravit kamorkoli v EU, z mislijo da ti država v kateri si obvezno zavarovan krije stroške do višine stroškov normalnih za to državo. Nikakor ti pa ne krije stroškov ki so večji. Npr če je v državi kjer si zavarovan storitev 100 evrov, greš pa v državo kjer je storitev 200 evrov, bo na koncu šlo 100 evrov iz tvojga žepa, 100 evrov pa iz zavarovanja. Dopolnilna zavarovanja vsaj kolikor je meni znano ne veljajo zunaj držav, torej ne veljajo po EU.


mešaš hruške in jabolka. Eno je da ti kot zavarovanec (recimo v Sloveniji), koristiš storitve v tujini (EU) - o tem govoriš ti. Drugo pa je to, da to da si ti primarno lahko zavarovan ali v državi kjer živiš, ali v državi kjer delaš.

Torej Slovenec, ki dela v avstriji ima lahko obvezno zdravstveno zavarovanje ali pri slovenski ali pri avstrijski zavarovalnici. In pri šteje se da ima vse pravice in obveznosti v skladu z tem.

black ice ::

...:TOMI:... je izjavil:

SL ne morem kar pozabiti, če že enkrat znam, zato sem jo omenil, vem pa, da mi ne bi koristila, razen, če bi bil stik s slovenskimi strankami.

Avstrija mi je všeč, ker sem še vedno relativno blizu, podnebje je podobno. Edino, kar me odbija je jezik, oziroma neznanje le tega. Razmišljal sem o državah, kjer govorijo angleško, saj tam jezik ne bi bil problem, vendar so te države nekako čudne, vsaj jaz jih tako dojemam, čeprav še nimam izkušenj.

Ena opcija je, da poiščeš podjetja, ki se širijo na Balkan. Če obvladaš še srbohrvaščino, vsaj pogovorno, je to velik plus.

...:TOMI:... ::

Za vse, ki delate v tujini... Koliko plače neto (bruto) bi morali dobiti v Sloveniji, da bi ostali pri nas, oziroma se vrnili.

Je še kak drug razlog, poleg višine plače in boljših storitev, da delate zunaj?
Tomi

mtosev ::

...:TOMI:... je izjavil:

SL ne morem kar pozabiti, če že enkrat znam, zato sem jo omenil, vem pa, da mi ne bi koristila, razen, če bi bil stik s slovenskimi strankami.

Avstrija mi je všeč, ker sem še vedno relativno blizu, podnebje je podobno. Edino, kar me odbija je jezik, oziroma neznanje le tega. Razmišljal sem o državah, kjer govorijo angleško, saj tam jezik ne bi bil problem, vendar so te države nekako čudne, vsaj jaz jih tako dojemam, čeprav še nimam izkušenj.
jaz sn bil v londonuin ne vem o čem govoriš. nič čudnega nisem tam doživel razen sucky british vremena in prenatrpanega undergrounda
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

...:TOMI:... ::

Black ice, to misliš tuja podjetja (najbrž ne naših?), ki se širijo na Balkan?

Mtosev, mislim na podnebje, pa na vožnjo po nasprotni strani, uporaba imeprialnega merskega sistema, nadpovprečno velika vozila...
Tomi

Zgodovina sprememb…

black ice ::

Ja, ciljal sem predvsem na avstrijska podjetja.
««
2 / 20
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Sava Kranj ponuja za delavce 800 evrov bruto (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12320993 (17720) BigWhale
»

Delo v Avstriji (Graz) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6226794 (17745) sampi
»

DOHODNINA 2017, inženirji potegnili kratko... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10527918 (21899) St235
»

Stroski delodajalca za tehnike Slo vs Aut (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12530490 (27465) Matko

Več podobnih tem