» »

Osnove delovanja zvočnikov

Osnove delovanja zvočnikov

Tic ::

Torej, če imate dva zvočnika s po 60W RMS, kupite ojačevalec z vsaj 180W.


To pa sploh ni res. Tole je glih obratn. Jst mam ojacevalc Denon ki pri 6 omih izdihne 45w in pa Jamo 130w zvocnike in so ze prešvoh za ta ojačevalec. 99% zgrešeno. :D

persona civitas ;>
  • premaknil: alien-w ()

alien-w ::

Dvomim da imas 130W RMS zvocnike.

Tic ::

Nevem kai je tista moc.. sam PMPO tut ni...

Za tak denar te ze ne nategujejo tko.. a ves.. sei niso kupljeni u tistih "sistemih." To spada pod low class HI-FI. Usej zvocniki...
persona civitas ;>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tic ()

Keyser Soze ::

Zanimivo, da sem jast pomislil podobno kot Tic, ko sem preletel članek.

Rezerva moči je vedno dobrodošla, je pa res, da je zadnja trditev pretirana. Sploh, če se zmotiš in prehitro zasukaš gumb za glasnost. Končna stopnja z realnimi 180w RMS(ponavadi so merjeni pri 8 ohmih) raztrga takšne zvočnike.

130W zvočniki. Odvisno kateri model. Zakaj pa ne.

perci ::

Tic: In zakaj misliš, da so tvoji zvočniki prešvoh za tvoj ojačevalec? Slišiš kaka popačenja, ko daš volume do konca? No, to je znak, da je tvoj ojačevalec prešvoh in ne premočan ter ne sfolga.

Torej, nič ni narobe, če imaš ti premočan ojačevalec. Pač ne daješ volume do konca, pa še zvok je kvalitetnejši pri maksimalni obremenitvi zvočnikov.

Vedi pa, da večina poškodb zvočnikov prihaja ravno od prešibkih ojačevalcev in ne obratno.

Keyser Soze ::

Hja samo, ko ti pride ojačevalec v cliping je zvočnik še nekaj časa cel. Ko pa enkrat dobi zvočnik več moči kot jo lahko prenese, so pa poškodbe takojšnje.

Za 60W zvočnike rabiš recimo 100W ojačevalec.

Da ne govorimo koliko stanejo ojačevalci z realnimi 180W pri 6 ali 8 ohmih. Zvočniki ki pa prenesejo "samo" 60W pa pomoje ne sežejo v razred v katerem so tako moćni ojačevalci sposobni dolgotrajnega predvajanja brez popačenja.

hatch ::

Kot prvo W ne pomeni skoraj nic.

Ce ti pride do distortiona (clipping, overdrive) pomeni da je ojacevalec presvoh. (oz imas nanj prikljucene zvocnike s prenizko impedanco)

Ce pa pride do hrescanja, pa pomeni da so zvocniki presibki. (beri slabi..)

alien-w ::

MatrixMPI: zdej je tut odvisno, a gledas po kanalih ali skupno. Če imata zvočnika skupaj 60W je 100W ravno prav. Temu se reče skupna moč. Če pa imaš zvočnika s po 60W je pa dobro, da ti ojačevalce dovede na vsak kanal tolk in več.

Keyser Soze ::

Ja, sej jest govorim po kanalih. Predvidevam osnovno konfiguracijo 2 zvočnika in dvokanalni ojačevalec. Moč je pa po kanalu.

alien-w ::

No, vidis, potem pa govoris isto kot jest. 1 kanal zvocnika 60W, en kanal ojacevalca 100W. Jest pa pravim: 2 kanala s po 60W in 2 kanala ojacevalca 180W. Ti imas celo vec rezerve

Keyser Soze ::

Imaš prav. Samo meni je avtomatsko potegnilo, en zvočnik en kanal.:D

Tic ::

Sicer pa kokr sm jst slisu, k prbiješ zvok, to igra le z nekaj (beri: recimo 2) wati...
To sm slisu od 2 audiofilov. Sicer nedata za zvocnik maljon ampak sta ob fain obsedena in milsm da sta kr zanesljiva. Sam pa nebom nc trdu, ker nimam pojma
persona civitas ;>

Keyser Soze ::

Morda, če upoštevaš izkoristek zvočnikov(klasičnih), ki so zelo slabo izkoriščeni.

Seveda pa je odvisno kako meriš wate. Obstaja standard, ki določa pogoje merjenja moči ojačevalcev.

BlackHole ::

Ok, kaj pa TOLE. Imam take zvočnike. Ima torej 120W po RMS-u. Tannoy pa priporoča ojačevalec od 10-80W. Sam imam Yamahin reciever, ki ima mislim da 5x75W po kanalu.

alien-w ::

BlackHole: Kje so specifikacije, jaz jih ne najdem? Ti bom lahko pomagal, ce bos tocno napisal, kot so napisali oni.

BlackHole ::

Pardon, sem mislim, da je povezava prava. EVO JE!

TylerDurden ::

Ne vem če sta tisto neka audiofila, ker drugače meni nebi dolge luči v avtu utripale ko nabijem zvočnike, poraba 2W - bullshit.
Let\'s make some soap ...

DrSergioDJ ::

hehe, mogoče ti pa akumulator ne sfloga tistih 2w >:D
...

Tr0n ::

v glavnem se pac vedno velja izrek malo gnara malo muzike. kvalitetni zvocniki in ojacevalci = muchos moneyos :)

DrSergioDJ ::

hum..kar se tice avtoakustike, se da tud z mal denarja dost dobr narest.. :D
...

Tic ::

DrSergioDJ more vedt... :D

Okz... jst mam eno silly uprasanje. Namrec, pri poslusanju kakšne glasbe z veliko razlicnih (a lahk recem zahtevnih) nizkih tonov... ampak te so bl redke, se pri priblizno 60% glasnosti (kolikor je sposoben ojacevalec) pokazejo "artefakti", če se lahko tako izrazim, namrec občutno nekvaliteten zvok.. mogoče vleče k hreščenju, vendar nisem preprican kai tocno je narobe. Ali so prešvoh zvočniki, ali ojačevalec.

In še smešna plat stvari: Taka glasba je redka, kadar je tako naglas je skoraj nemogoce poslušati (boga ušesa >:D )
persona civitas ;>

BlackHole ::

Po moje je prešvoh ojačevalec.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

dovoljena meja obremenitve zvočnikov

Oddelek: Zvok in slika
4610333 (8279) čuhalev
»

pomoč - ojačevalec

Oddelek: Zvok in slika
222938 (2078) Primoz16
»

300W mini ojačevalnik

Oddelek: Zvok in slika
293297 (3094) mihec87
»

Poraba ojačevalca (baterije)

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
82511 (2309) Azrael
»

elektroniki kje ste!!!

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
294383 (3783) footprint

Več podobnih tem