» »

mašine za hobi mizarstvo

mašine za hobi mizarstvo

1
2
»

noraguta ::

Aston_11 je izjavil:

Ročna krožna žaga je odlično orodje, pod pogojem, da se uporablja ob masi zaradi ravnih rezov. Če je še dovolj močna in list ni videl kakšnega cveka, je sploh top shit. Jaz sem svojo skuril, je bila pa najpomembnejši del orodja. Boljšega od ročne krožne žage za hobby mizarja praktično ni. Cirkularlki so bistveno bolj nerodni, vseeno pa še vedno dovolj praktični.

Pitlit, ti si praktično profi hobby mizar. Keep on the good work!!

je dokler je obdelovanec zadosti masiven. pri drobnarijah ga pa mizni cirkular v priročnosti povozi po celi črti. tudi natančen prečni rez mu ni pisan na kožo tu se za hobi obnese dosti bolje potezna-zajerlna žaga. načeloma sem prišel sam do pravila da vedno premikaš lažjo stvar(ne tišiš ploha na cirkular ampak izbereš raje lahko ročno žago). Glede crkovanja je pa to prej pravilo kot izjema. in v 90% ker ljudje hočejo odrezat zadevo v enem šusu. cirkular pa zmore kvečjem 1-1.5 cm globine odreza preden ga začne zabijat. podobno se dogaja pri nadrezkarjih.

einstein :P je izjavil:

@pithlit

Mislim, da se to dobi še dosti ceneje, samo sem že pozabil, kje. Malo pogooglaj.

za 60cm širine je jaz bistveno ceneje na tej strani luže nisem našel. se pa seveda grež lahko samograditeljstvo. ampak nucaš modelarsko oz kopirno žago, nadalje moraš izvest primeže in poravnave precej natančno, dobit vodilo za nadrezkar in tudi sam rezkar. je kar nekaj dela. na koncu vedno kolebaš ali kupit ali naredit sam, ampak ko imaš odprtih že par projektov te začne basati prostor in čas. povsod pa naletiš na probleme pri izvedbi.
je pa vsekakor opcija.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

noraguta ::

Pithlit je izjavil:

noraguta je izjavil:

http://www.lestroj.si/trgovina-orodja/s...

Ehhh kje si bil ko sem se jaz lotevala kuhinje?!? Mjah... bom pa za drugič vedela. Ko me bo prijelo zamenjat vse skupi (pult bom itak menjala ob prvi priliki... trenutno smo bili prisiljeni v nabavo pulta iz iverke, bljak).

heh če bi hotel provocirat bi ti predlagal izdelavo laminata iz ostankov lesa(katerega lahko dobiš relativno poceni),

pomagaš si pa stemle,
http://www.lestroj.si/trgovina-orodja/s...
, pa ne bom(provociral).

na sploh pa, če koga goni fetiš na les http://www.leigh.de/
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

barracuda ::

Da malo osvežim temo, zadnje čase se lotevam domačih DIY projektov (če imam čas). Veliko DIY projektov je dokumentiranih na netu, vendar, ko se enkrat lotiš česa, vidiš, da imaš čisto svoje potrebe in želje, tako da so to navsezadnje zgolj pripomočki pri idejah kako izvesti svoj projekt.
Do sedaj sem naredil eno odprto omarico s policami za kopalnico (za brisače, čistila...), otroško pisalno mizo, in nekaj manjših zadev oz. popravkov obstoječih kupljenih zadev.
V naslednji fazi bi rad naredil dva pisalniška predalnika, ki bi ju dal pod mizo v otroški sobi. Za to bi potreboval kakšen kul načrt. Naredil bi rad tudi omaro za na balkon, ki je pod streho, za pospravljanje razne šare. Pri obeh projektih mi manjka znanje oz. tudi orodje, kako narediti utore v vrata za pante. To so tiste okrogle luknje, v katere vstaviš pante in jih nato privijačiš v omaro.

Se še kdo ukvarja s takšnimi zadevami in bi delil kakšen nasvet?

fikus_ ::

N0t0ri0us ::

za pante rabiš sveder fi35, dobiš ga v vsaki mizarski trgovini, blažič, merkur, starman, lestroj, totus itd... luknjo zavrtaš 5 mm od robu - center 22.5mm in vsaj 13 mm globoko. (pri debelini stranic 18-20mm)
https://www.merkur.si/sveder-za-grco-hs...
https://www.merkur.si/sveder-za-les-za-...
-oba bosta OK, je pa drugi namenjen za pante, ker ima predrezilo in ti bo na zunanjem robu naredil lep rez, kar za prvega ne morem trdit.

Vrtat je pa najlažje na vrtalni stroj, ker nastaviš tudi globino in imaš popolno vertikalo, gre pa tudi z bormašino oz baterijsko. Če ti ročno ne bo šlo, potem nimaš vertikale.

Če vrtaš več kot 2 panta na vratca, pazi, da je odmik na vseh pantih enak, sicer ti bo "šponalo" pante. Če bo zamaknjeno 2mm je že kriza in boš imel težave. Za večjo količino pantov si naredi vsaj točkalo, katero prisloniš na vogal vratc in z žebljičkom narediš sredinsko točko.

Za predalnik ne rabiš kakšnega hudega načrta. Mogoče ti pride v poštev tudi https://www.sestavisam.si/, ali pa hobiles.
Z lamelnim rezkarjem pa omare sestavljaš kot za šalo, kar pa predvidevam da že veš.

barracuda ::

Najlepša hvala obema za nasvete. :)

fikus_ ::

Naredi si šablono iz lesa za vrtanje. V eno tanjšo desko zvrtaš fi 35 in ob strani daš naslon, da bo vedno enak odmik od roba vrat. Poskusi narediti šablone za vrtanje in sestavljanje, da ne rabiš vsako stvar, ki se ponavlja, vsakokrat posebej merit in zarisovat.

TheBlueOne ::

Jaz delam zadeve, kakor manjsi sodi, naredil sem si ohisje za stroj za mletje kave itn. V glavnem bolj komplicirane zadeve. Pisal bom za masiven les, ne za kaksno iverico, vezane plosce itn.

Prvi problem, ki ga praviloma vidim je, da ljudje razmisljajo samo o vmesnem delu. Ti moras najprej priti iz recimo sveze posusene deske, da jo razrezes in iz nje dobis kose lesa, kot ga potrebujes. Do tocke uporabna deska, se ti zna zgoditi, da bos potreboval malo vecje stroje, ali pa bos kupoval relativno drage deske.

Pri vmesni obdelavi bi jaz pazil predvsen na to, kako stroj material "vpenja". Ce je malo bol svoh, bo ce je solidno vpet samo dlje trajalo, ce bo mocan in slabo vpet pa bodo rezi nenatancni.

No tak je moj pristop, ampak dalec ni edini mozen. Sam bom drugo leto delal delavnico 2.0, kjer bodo vsi kosi pri obdelavah konkretno vpeti in ulezajeni ter hitrost vodena regulirana s koracnimi ali servo motorji. CNC ze imam...

MaticKregar ::

Malo obujam temo. Doma že imam rezkar mizo, kjer sem upel bosch nadrezkar. Zdaj bi rabil enoročni nadrezkar, ker je z njim lažje delati kakšne utore, itd. Zanima me, kaj se splača vzeti?

Ogledan imam ta model, kjer ima glavo vpenjanja 6mm.
https://www.mimovrste.com/rezkalniki-in...

Potem je še tale, ki ima tudi 8 mm vpenjanje.
https://www.mimovrste.com/rezkalniki-in...

Zanima me, ali vzamem tega cenejšega, pa naročim iz tujine nadrezkarje 6 mm? Doma imam namreč samo 8mm rezkarje, ali pa vzamem unega, ki ima 8 od bocha?
Je mogoče lažje delati z 8mm, manj trese?

Hvala za odgovore....

TheBlueOne ::

Pri 8mm imas tudi vecja orodja, ampak za moj okus je 600w presvoh.

Jaz sem pred casom vzel tega za vpeti v DIY CNC:

https://www.interdiskont.si/vsi-izdelki...

Deluje, kar pa je to, kar za tako ceno lahko zahtevam. :) Imas 1200W motor, tako da bi moral v teoriji biti bolj sposoben gnati 8mm orodja.

Te poceni Makite, Boschi itn. mi delujejo bolj kot kitajska roba z marzo.

MaticKregar ::

Rad bi imel enoročnega, je ful lažje delati. Taga že imam od Bosch, 1400 model...

borisk ::

kopijo makite,
https://www.aliexpress.com/item/3295932...

tele majhne mašince crknejo v vsakem primeru...

erkgheoruugh ::

Nabavi kopijo Makite, na Amazonu so za cca 40 eur, pa zraven še 6 in 8 mm stročnico. Jo imam za točno take primere kot ti in meni polpolnoma zadošča. Da se potem uporabljat tudi dele od Makite.

fikus_ ::

Za enoročnega je 600 W in 6 mm dovolj. Za kaj večjega si napisal, da imaš drugega.

Matic, ali bi lahko prilepil kakšno sliko tvoje rezkar mize? Si dal nadrezkar na Al ploščo?

MaticKregar ::

Mizo imam od hofra, nič posebnega, se pa da delati.
Matajur, lahko link od te, ki ima tudi 8mm glavo?

erkgheoruugh ::

MaticKregar je izjavil:

Mizo imam od hofra, nič posebnega, se pa da delati.
Matajur, lahko link od te, ki ima tudi 8mm glavo?

Narobe si me razumel.
Rezkar je kopija Makite (Katsu), konkretno pa lahko zanj kupiš adapterje za 6 in 8mm stročnice
Da se dokupit tudi ostale dodatke, če jih rabiš.

MaticKregar ::

Se pravi lahko uporabim moje rezkarje z 8 mm stročnico ne?
Kakšne dodatke še misliš? Dobiš vodilo zraven?

erkgheoruugh ::

Tako je, če dokupiš omenjene stročnice, gredo seveda noter vsi 6mm in 8mm rezkarji.

Osnovno vodilo je zraven.
Glede dodatkov sem mislil predvsem podlogo (ne vem kako se reče v slo), ki ti omogoča klasično dvoročno rezkanje.

MaticKregar ::

Ok, tnx. Bom kar naročil, pride 61 eur s poštnino vred...

Aja, elektro priklop je najbrž uk? Imam pretvornik, sej se da ne?

Zgodovina sprememb…

fikus_ ::

"Aja, elektro priklop je najbrž uk?"

Da.

"G - Square plugs. British type."

Odrežeš obstoječi vtikač in namestiš novega.

In pohiti z naročilom, dokler so Angleži še v EU! :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

Tac20 ::

Tudi sam bom nabavljal nekaj orodja za DIY domače projekte. Kupil bom rezkar (tale Katsu izgleda Dobro) in pa eksecentrični brusilnik ročni. Kakšni so bili lansko leto kaj deali za black friday? razmišljam da bi počakal do takrat...

Sicer pa ko sem gledal različne DIY videote o izdelovanju lesenih zadev potrebuješ:

- vrtalnik
- krožno žago
- namizno krožno žago
- rezkar
- planer (ne pozna slovenskega izraza, mašina za ublanje ki ti zravna desko v nulo), nekaj takega:

https://www.amazon.com/Makita-2012NB-12...

S tem se pa že da marsikaj narest...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tac20 ()

biorudi ::

Takšen planer = poravnalka. Če nabaviš to, zelo priporočam še odsesovalno napravo. Dobra je tudi taka iz Hoferja, Bau-baua...

MaticKregar ::

Poravnalko nujno kvalitetno, tale makita je že ok. Odsesovalna naprava nujna za notranje prostore, rezkar in cirkular tudi. Potem pa še brusilka kakšna in pa spone, svedri in kakšna vrtalka seveda.

xxxul ::

MaticKregar je izjavil:

Ok, tnx. Bom kar naročil, pride 61 eur s poštnino vred...

Aja, elektro priklop je najbrž uk? Imam pretvornik, sej se da ne?

61€ za kitajca? za 65 dobis Bosch sicer tud samo 6mm ampak... ne vem no...

btw, če je ta kitajc kopija, mrbit celo 8mm adapter paše v original...

MaticKregar ::

Kam v original? Bosch ki ima 8 mm je cca 150 eur...

xxxul ::

Bosch zgleda glih tko k Makita in pa kot vsi ti kitajski kloni; se pravi če paše ta 8mm nastavk v kitajski klon, bo verjetno pasu tudi v Makito/Bosch?
Edit: to je vprašanje za znalce

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: xxxul ()

xxxul ::

NVM, sm zdej mal gledu, ta Katsu je kopija druge Makite, in posledično drugi deli pašejo.

MaticKregar ::

Kaj pol paše tudi v Bosch? Pol rajs vzamem Bosch, pa samo te glave naročim...

Tilzy ::

Da nebom odpiral nove teme bom pa kar tle napisal.
Gledam za nakup kombinirke ŽAGA+REZKAR KF 400 PRO ALU 2600 SICAR ITA in me zanima kakšno imate kaj mnenje.
Lp

alekskac ::

Tilzy je izjavil:

Da nebom odpiral nove teme bom pa kar tle napisal.
Gledam za nakup kombinirke ŽAGA+REZKAR KF 400 PRO ALU 2600 SICAR ITA in me zanima kakšno imate kaj mnenje.
Lp

Tole ne bo prava tema, Par prispevkov gor se folk križa nad ceno 60 eur, ti pa sprašuješ za kombi stroj 5k€ z DDV ... Dvomim da ma kak hobi mizar s tem izkušnje, ker to je profi stroj. Formatna žaga list 315 in 2,6 metra pomika vozička, trofazni motor. Dokler je stroj nov, bo kr v redu, vprašaj se kaj bo čez par let. Kdo bo prišel naštelat ko se miza, prislon, itd. razštela? Znaš sam?

Eduardo ::

Tilzy je izjavil:

Da nebom odpiral nove teme bom pa kar tle napisal.
Gledam za nakup kombinirke ŽAGA+REZKAR KF 400 PRO ALU 2600 SICAR ITA in me zanima kakšno imate kaj mnenje.
Lp


Mene bi zanimalo kako kakovostna so uležajenja. In te alu zadeve so mi tako tako. Trenutno dobiš za dosti manj proper jeklene kombinirke na trgu rabljenih:

https://www.bolha.com/obdelava-lesa/kom...

https://www.bolha.com/obdelava-lesa/kom...

Zimonem ::

alekskac je izjavil:

Tilzy je izjavil:

Da nebom odpiral nove teme bom pa kar tle napisal.
Gledam za nakup kombinirke ŽAGA+REZKAR KF 400 PRO ALU 2600 SICAR ITA in me zanima kakšno imate kaj mnenje.
Lp

Tole ne bo prava tema, Par prispevkov gor se folk križa nad ceno 60 eur, ti pa sprašuješ za kombi stroj 5k€ z DDV ... Dvomim da ma kak hobi mizar s tem izkušnje, ker to je profi stroj. Formatna žaga list 315 in 2,6 metra pomika vozička, trofazni motor. Dokler je stroj nov, bo kr v redu, vprašaj se kaj bo čez par let. Kdo bo prišel naštelat ko se miza, prislon, itd. razštela? Znaš sam?

Zakaj nebibila prava tema vsaj 20 ljudi na tem forumu ima kolesa vredna 5k+ in vsaj 5 ljudi ima kombinirke doma vsaj 3ke vredne.

Hudobec82 ::

Sam sem pred leti šel v tej smeri. Moj dedek je bil mizar, nekej je blo genov krivih, da me je potegnilo. Uglavnem začel sm z osnovnim ročnim orodjem nekej amatersko prčkat in nakonc naredu par luštnih mizic in klopc .... in čez kako leto ves navdušen šel v nabavo za par jurjov orodja,....in bil nakonc z vso situacijo izredno nezadovoljen. Delov sem rad za hobi, v prostem cajtu, ko pa je to ratala industrija s hrupnimi, dragimi in prašnimi stroji, me je minilo.

Uglavnem, zdj sm obrnil plato. Full sm navdušen nad Rex Krugerjem. Ma luštno knigco, par projektov notr, za katere rabiš praktično ,...žago in dleto. Ja, itak, spet sm nabavlal orodje. Sam tokrat ročno. Dober Stanley oblič, solidno žagco, tesarsko sekiro Krmelj, etc... Lepo polet se usedeš na vrt in stolčeš ven trinožni stolček. Mal barve in laka. Garant jih ne izdelaš čez poletje dost, da zadovoljiš vse sosede in kolege. Tema je hobi mizarstvo. Za to to pišem. Bolj hobi kot to ne more bit. :)


Sheram par random fotk. Rost me :P

https://photos.app.goo.gl/t9z138j3CZ976...

Hudobec82 je izjavil:

Sam sem pred leti šel v tej smeri. Moj dedek je bil mizar, nekej je blo genov krivih, da me je potegnilo. Uglavnem začel sm z osnovnim ročnim orodjem nekej amatersko prčkat in nakonc naredu par luštnih mizic in klopc .... in čez kako leto ves navdušen šel v nabavo za par jurjov orodja,....in bil nakonc z vso situacijo izredno nezadovoljen. Delov sem rad za hobi, v prostem cajtu, ko pa je to ratala industrija s hrupnimi, dragimi in prašnimi stroji, me je minilo.

Uglavnem, zdj sm obrnil plato. Full sm navdušen nad Rex Krugerjem. Ma luštno knigco, par projektov notr, za katere rabiš praktično ,...žago in dleto. Ja, itak, spet sm nabavlal orodje. Sam tokrat ročno. Dober Stanley oblič, solidno žagco, tesarsko sekiro Krmelj, etc... Lepo polet se usedeš na vrt in stolčeš ven trinožni stolček. Mal barve in laka. Garant jih ne izdelaš čez poletje dost, da zadovoljiš vse sosede in kolege. Tema je hobi mizarstvo. Za to to pišem. Bolj hobi kot to ne more bit. :)


Sheram par random fotk. Roast me :P

https://photos.app.goo.gl/t9z138j3CZ976...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hudobec82 ()

fikus_ ::

Hudobec, tisti stari dve bormasini, rojtmez in šraufcvingo si podedoval?
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Hudobec82 ::

Velik tega se je valalo med staro šaro in sevede je bil del te zgodbe tud, da sem spucal in porihtal staro orodje. Ročni vrtalniki so sicer iz bolhe za par 10 evrov. Tisti s prenosom je bol za manjše luknje in ni tok uporaben, dočim se z onim drugim vrta 1" luknje v bukovno kot v puter.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Iščem mizarja za omaro

Oddelek: Loža
10917 (516) mm&r
»

Komplet akumulatorskega orodja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2813039 (8357) bozgo88
»

CNC rezkar

Oddelek: Loža
284592 (3655) Janac
»

Rezanje laminata

Oddelek: Loža
145314 (4974) noraguta
»

Rezkalnik za les

Oddelek: Loža
204817 (4113) fikus_

Več podobnih tem