» »

UTP kabel

UTP kabel

WarLord11 ::

Nek sem slišal, da sta za prenos podatkov iz modema do računalnika potrebna samo dve žici v ATP kablu. Imam pa sledeči problem. Zaradi stiske z prostorom v napeljavi bi rad uporabil 1 kabel ATP za povezovanje dveh računalnikov na modem. Že vnaprej se zahvaljujem za odgovore.


LP

//Popravil naslov - Tilen
  • spremenil: Tilen ()

...:TOMI:... ::

Atp kabel? Si mislil UTP? Ne ni zadosti samo 2 žički. Potrebuješ 2 parici, to so 4 žičke. Če imaš pa prostor za 4, jih imaš pa tudi za 8 (4 parice).
Tomi

WarLord11 ::

Pač kabel razdrem,razdelim žičke 2x4 in bo delalo?

Zgodovina sprememb…

111111111111 ::

Ne bo šlo tako lahko. :(

Fino bi bilo če bi prikazal kakšno sliko. Zadeva mora izgledati nekako takole, da bo delovalo.

 Slika za žičenje

Slika za žičenje



Utp kabel ima 8 žičk ki so vedno v paru. po standardu se podatki prenašajo na 1,2 in 3,6 žički tako da ti ostanejo 4 proste.

Malo si poglej standard tukaj: http://www.iplocation.net/tools/rj45-wi...

Torej odstraniš zgornjo oblogo, razdeliš žičke in 4 stisneš v en konektor, in ostale 4 v drugega. Na drugi strani vajo ponoviš. Žičke bodo na vseh straneh zasedle pine 1,2,3,6, pazi da gre prava barva v pravi pin drugače zadeva ne bo delovala. Npr. Port1, pin1-oranžna, pin2-belo-oranžna, PC1, pin1-oranžna, pin2-belo-oranžna.

Aja, prenosa boš imel samo 100 mega/s, ker standard za 1gb/s zasede vseh 8 žičk.

Veliko sreče in poročaj o rezultatih.

...:TOMI:... ::

Warlord, tole ne bo šlo. Ne bo delalo, saj standard zahteva točno določene žičke (barvna lestvica ni zastonj).

Vzemi vrtalnik in prevrtaj stene. Saj ne živiš v sikstinski kapeli, da bi bilo vrtanje problem.
Tomi

111111111111 ::

...:TOMI:... je izjavil:

Warlord, tole ne bo šlo. Ne bo delalo, saj standard zahteva točno določene žičke (barvna lestvica ni zastonj).

Vzemi vrtalnik in prevrtaj stene. Saj ne živiš v sikstinski kapeli, da bi bilo vrtanje problem.


Tomi tule se ne strinjam s teboj. Standard in barvna lestvica sta za optimalno razporeditev in minimalno količino motenj. Žičke pa lahko razdeliš po svoje, če kabla ne boš vlekel 100m daleč ne bo nobenega problema.

Iz lastnih izkušenj lahko povem, da sem po 4 žičkah peljal ethernet in 2 porabil za telefon in je delovalo odlično.

Se pa strinjam, da je bolje vrtati in položiti samostojen kabel, če obstaja ta možnost. Oziroma si lahko privoščiš en switch in od tam naprej potem vlečeš kable, to je po moje še boljša opcija.

Zgodovina sprememb…

ttommy ::

Tudi moj glas za switch, pa potem kabli naprej.
Gamer

...:TOMI:... ::

Avtor teme, kar poslušaj Chuapoiza, on že ve kaj dela. Ko ne bo delalo, preberi moje poste :)
Tomi

111111111111 ::

...:TOMI:... je izjavil:

Avtor teme, kar poslušaj Chuapoiza, on že ve kaj dela. Ko ne bo delalo, preberi moje poste :)


Dejansko vem kaj delam. :) Če rabiš video:

http://www.metacafe.com/watch/768071/ut...

SaXsIm ::

Se strinjam s Chuapoizem, tudi sam sem UTP kabel razdelil na 2 x 2 parici iz enakih razlogov, kot jih ima avtor, in zadeva funkcionira brez problema že enih 6 let. Pač ni 1Gbit mreža, ampak zaenkrat ni potrebe po njej.
SaXsIm

fosil ::

Boljše bi bilo če bi kabel razdelil z switchem.
Drugače pa razdeli takole

Tako je!

MrStein ::

Odvisno tudi kakšne in koliko priključkov ima modem ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

cegu ::

111111111111 je izjavil:

Žičke pa lahko razdeliš po svoje, če kabla ne boš vlekel 100m daleč ne bo nobenega problema.


Že pri 10m imaš lahko že velik problem. Enkrat ti pa ne bo delalo se boš pa zajebaval z windows nastavitvami, ker ti Windows ne bo znal povedati zakaj povezava ne dela, čeprav lučke gorijo.

Imaš dvosmerno povezavo - duplex. Oddajnik in sprejemnik. Oddajnik na pin 1,2 sprejemnik na pin 3,6.

Oddajnik mora biti en twisted pair, sprejemnik pa drug twisted pair. Kateda barva parice je res vseeno, pomembno pa je da je 1 parica za oddajnik, druga parica pa sprejemnik.

Torej ne moreš dat kar oranžno na pin 1 in modro na pin 2, to je totalna neumnost. Ethernet signal ni moduliran tako kot telefonski da bi bil odporen na motnje.

111111111111 ::

cegu je izjavil:

111111111111 je izjavil:

Žičke pa lahko razdeliš po svoje, če kabla ne boš vlekel 100m daleč ne bo nobenega problema.


Že pri 10m imaš lahko že velik problem. Enkrat ti pa ne bo delalo se boš pa zajebaval z windows nastavitvami, ker ti Windows ne bo znal povedati zakaj povezava ne dela, čeprav lučke gorijo.

Imaš dvosmerno povezavo - duplex. Oddajnik in sprejemnik. Oddajnik na pin 1,2 sprejemnik na pin 3,6.

Oddajnik mora biti en twisted pair, sprejemnik pa drug twisted pair. Kateda barva parice je res vseeno, pomembno pa je da je 1 parica za oddajnik, druga parica pa sprejemnik.

Torej ne moreš dat kar oranžno na pin 1 in modro na pin 2, to je totalna neumnost. Ethernet signal ni moduliran tako kot telefonski da bi bil odporen na motnje.


Cegu mogoče bi bilo dobro če si prebereš celotno temo ne pa nekaj jemlješ iz konteksta in pišeš neumnosti o 10m. Kabel sem vlekel cca. 30 m na tak način in je delalo brez problema (100Mb/s). Teorijo vidim da imaš urejeno, mogoče če kdaj še kaj praktično narediš pa prideš nazaj kaj pokomentirat.

cegu ::

Saj ti govorim iz praktičnih izkušenj in sem ti jih opisal. Lučke gorijo, windows pravi da povezava je, IP-ja ti pa ne najde. In to je bil moj kabel od zgornjega nadstropja do spodnjega. Za vraga ni delal in sem krivil windowse, pa strojno opremo, pa klel čez proizvajalce, na koncu ustvari brezžično povezavo z repitorji.. dokler nisem prilzele do 2. letnika faksa in so nam povedali zakaj so kabli sploh zviti skupaj in da to lahko back-fire če ne narediš pravilno.

Težava je ker s tem da ne uprabiš pravilnega kabla ne le da ne izničuješ motenj - ustvarjaš jih. Če ti bo signal v eni parici na obeh kablih potoval v isto smer si ustvaril transformator - magnetno polje, s tem pa frekvenčne luknje. Potem pa uporabiš še FTP kabel, kar ti težavo še dodatno poveča, namesto da bi se zmanjšal

Troje stvari se ti lahko zgodi:
1: Povežeš pravilno, Tparica ti izničuje motnje.
2: Povežeš nepravilno (Npr. samo 4 enobarvne žičke). - motnje se ne izničujejo, vendar se tudi ne ojačujejo.
3: Povežeš nepravilno (v parici potujeta signala v isto smer) - namen parice (izničevanje presluha) se spremeni v izvor naključnih frekvenčnih lukenj.

Vse kar je treba paziti do teh 100m je, da ima Pin 1,2 (ali 3,6) en kabel barven, drug pa belo-barven. (Torej rdeč, belo rdeč ALI moder, belo moder, ALI zelen, belozelen).

Tilen ::

WarLord11 je izjavil:

Nek sem slišal, da sta za prenos podatkov iz modema do računalnika potrebna samo dve žici v ATP kablu. Imam pa sledeči problem. Zaradi stiske z prostorom v napeljavi bi rad uporabil 1 kabel ATP za povezovanje dveh računalnikov na modem. Že vnaprej se zahvaljujem za odgovore.


LP


Za prenos podatkov od modema do PC lahko uporabiš tudi električno napeljavo, ker so novi powerline vmesniki že kar zanesljivi in relativno poceni. Imaš tudi takšne, ki podpirajo wifi povezljivost. Na eni strani hiše torej modem + powerline in na drugi strani hiše powerline z wifi oddajnikom, brez dodatnih kablov.




Povezava na sliki, katero je prilepil fosil, ob pravilni izvedbi zagotovo deluje. Edina omejitev tukaj je prepustnost - 100 Mbit/s.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

111111111111 ::

cegu je izjavil:

Saj ti govorim iz praktičnih izkušenj in sem ti jih opisal. Lučke gorijo, windows pravi da povezava je, IP-ja ti pa ne najde. In to je bil moj kabel od zgornjega nadstropja do spodnjega. Za vraga ni delal in sem krivil windowse, pa strojno opremo, pa klel čez proizvajalce, na koncu ustvari brezžično povezavo z repitorji.. dokler nisem prilzele do 2. letnika faksa in so nam povedali zakaj so kabli sploh zviti skupaj in da to lahko back-fire če ne narediš pravilno.

Težava je ker s tem da ne uprabiš pravilnega kabla ne le da ne izničuješ motenj - ustvarjaš jih. Če ti bo signal v eni parici na obeh kablih potoval v isto smer si ustvaril transformator - magnetno polje, s tem pa frekvenčne luknje. Potem pa uporabiš še FTP kabel, kar ti težavo še dodatno poveča, namesto da bi se zmanjšal

Troje stvari se ti lahko zgodi:
1: Povežeš pravilno, Tparica ti izničuje motnje.
2: Povežeš nepravilno (Npr. samo 4 enobarvne žičke). - motnje se ne izničujejo, vendar se tudi ne ojačujejo.
3: Povežeš nepravilno (v parici potujeta signala v isto smer) - namen parice (izničevanje presluha) se spremeni v izvor naključnih frekvenčnih lukenj.

Vse kar je treba paziti do teh 100m je, da ima Pin 1,2 (ali 3,6) en kabel barven, drug pa belo-barven. (Torej rdeč, belo rdeč ALI moder, belo moder, ALI zelen, belozelen).


Aja, v to si se zapičil. Delno tvoje trditve držijo, res pa nisem pomislil, da bi še dodatno razlagal, da mora človek kombinirat polno in prazno enako barvo. I stand corrected. Res je treba kombinirat polno prazno barvo, da dobiš v redu signal, malo sem vzel da je to privzeto jasno. :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Rešitve za nedelujoč 40m UTP kabel na relaciji modem - tv komunikator

Oddelek: Omrežja in internet
193225 (2516) nerro32
»

lan kabli (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5713515 (11220) gazibo
»

15m dolg mrežni kabel - ne dela

Oddelek: Omrežja in internet
279361 (8659) racunalnicar
»

Povezava preko 100m prek kabla! Problem!

Oddelek: Omrežja in internet
232101 (1715) Golden eye
»

Omejitev mreze

Oddelek: Omrežja in internet
111389 (1245) brazgotine

Več podobnih tem