» »

Oksidacija kontaktov na HDDjih...

Oksidacija kontaktov na HDDjih...

Brane22 ::

Je kdo že uspel obudit kak disk s čuiščenjem kontaktov ?

Sedaj se mi je sesul en RAID in po vzpostavitvi na drugih diskih sem šel čekirat originalne.

Od štirih 1TB diskov en pade že na short SMART testu, ostali trije kažejo kar nekaj remapiranih sektorjev - kolikorr je verjet smartctl na Linuxu.

Ko sem jih pogledal pobližje, sem videl šitload oksida na kontaktih.

Ampak po drugi strani je videt tudi nanos nečesa podobnega srebru. Če je tako, verjetno oksidacija kontakta ne moti, saj srebrov oksid prevaja. Za vsak slučaj sem spucal kontakte in preveril še enkrat s smartom - stanje nespremenjeno.

Se je kdo že kaj ukvarjal s tem ? Koliko je oksidacija kontaktov res problem ?
Prilagam fotke:

DISK1


DISK2


DISK3


DISK4

  • zavaroval slike: Mavrik ()

sas084 ::

Sam sicer nisem še mel problemov s HDDji, sem pa mel problem s kontakti na usb ključu. Ključ je corruptu podatke, občasno se je izklopil kot da bi ga fizično odstranu iz usbja. Nisem sicer 100%, samo pomoje sami kontakti niso neposredno povezani s slabimi sektorji na disku.

BladE_ ::

Kontakti na slikah nimajo nobenega vpliva na delovanje, so "prazni". Problem bi nastal, če bi oksidacija bila na samih elementih in povezavah na njih tako pa...
Akcija - Reakcija

Brane22 ::

Kontakti na slikah NISO prazni. Tja se prislonijo kontakti z ohišja - motor, senzorji in signali za glavo.

errhec ::

Meni je uspelo tako obuditi 2,5 HDD 250Gb.
Pred čiščenjem ga računalnik ni zaznal, glava se je vrtela. Po čiščenju dela še danes kot zunanji disk za NAS na routerju bp. .
dd

MIHAc27 ::

errhec na kakšen način si sčistil kontakte? Radirka, kontakt sprej, wd40?

Sam sem podobno velikokrat opazil tudi na diskih, ki še delajo brez težav. Kaže da ni preveč pomembno.

Dr_M ::

S ciscenjem teh kontaktov sem resil en WD disk, ampak uporabljal ga pa nebi vec. Zgolj toliko, da sem resil podatke.

errhec ::

Mehka radirka, taka da ni pustila nobene raze na kontaktih.
dd

Brane22 ::

Neverjetno, malo prej je padel en stroj. No, ni se več zbootal.

Disk je čudno klikal. WD Green 500GB. Ga prištekam na Linux pixno, od njega nič.

Pogledam logfile, kernel je disk zaznal a ob inicializaciji je bila neka napaka.

Snamem disk in čisto za štos odvijem plato ter najdem šitload korozije na kontaktih.

Spucam stvar z radirko, pobrišem z alkoholom, sestavim.

Priklopim. Stvar zazna disk. Sedaj laufam dolgi smart test, ki ga še ni konec ( stvar pravi,d a bo trajalo 133 minut, sedaj je manj ko ura) a zgleda v redu.

Bo treba to pogledat še na drugih diskih. :|

Aja, med laufanjem long smart testa sem prečekiral še vse particije s fsckom.

Vse zaenkrat OK...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Hayabusa ::

To imaš one kište v delavnici (oz nekje z veliko praha v zraku) ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

Brane22 ::

Ja.

jurre ::

meni je nekak crknil WD green 500gb iz WD my book. Ko sem ga priklopil na računalnik se je samo zagnal in izklopil, zagnal in spet izklopil..

s čiščenjem teh kontaktov je začel spet normalno delovati par mesecev, zdaj pa se je spet začelo isto dogajati...

Brane22 ::

Si opravil SMART test ali si samo ugotovil da "dela" in ga uporabljal dalje ?

Brane22 ::

Update: nisem ziher da je samo oksidacija kriva.

To se je dogajalo na kolegovi mašini, ki jo vzdržuje sploh ne in samo pride k meni, ko se iz nje pokadi.

No, v njej so bili trije diski. Da enem so bili Win7, ki jih e več ali manj stalno uporabljal, na drugem je mel ekstra plac, pred kratkim smo pa dodali še tretjega, kamor sem postavil gentoo z namizjem in GRUB-om, da je lahko bootal po volji.

Veliko večino časa je v Winsih. Sedaj je moral nekaj resetirati mašino, ki se ni hotela zbootat.

Najprej sem pogledal tretji disk, ki se sploh ni hotel inicializirat. To je ta z začetka teme. Ko sem ga spucal, sem mislil, da je problema s tem konec. Pa ni.

Kup napak sem anšel tudi na drugi dveh diskih. Oba sta padla na SMART testu. Njima tudi pucanje ne pomaga.

Za štos sem priklopil scope na napajanje in našel zelo veliko šuma iz napajalnika.
Kot kaže, so kondiji odhlapeli ( china shit kao 750W napajalnik). Kar je zanimivo, šuma je bilo ogromno predvsem na 5V veji ( celo več kot na 12V). 12V ima veliko večja dovoljena odstopanja, poleg tega je veliko manj kritična, saj gre povsod skozi ustrezen svičer. Ampak 5V veja ima dovoljena odstopanja samo četrt volta.

V glavnem, zamenjal sem kondije in jih nabutal not še nekaj ekstra, sedaj je šuma veliko manj.

Je pa zanimivo, da memtest gre skozi brez problema, le na diskih je kup napak. Verjetno zato, ker so diski eni redkih porabnikov, ki elektroniko napajajo bolj ali manj direktno iz 5V veje. Sedaj sem spucal napake iz FS-a, bomo probali še enkrat.

Mi je dalo pa to izkušnjo za naprej. Previdno z napajalniki, sploh poceni zadevami in vsake tolk prečekirat, da niso elektroliti fuč.

Highlag ::

Običajno so tiskanine ali deli tiskanin, kjer je kontakt pomemben pozlačeni, srebrenih na diskih in podobnih zadevah še nisem videl. Zato je prisotnost oksida malo čudna. Verjetno TV ni bila ustrezno očiščena po spajkanju.
Never trust a computer you can't throw out a window

jurre ::

@brane2
mislim, da nisem naredil smart testa, tako da ti težko rečem.

Sem pa čistil ravno te kontakte, ki so med diskom in vezjem, ki ga vzameš dol - kot na sliki. Včeraj sem poskusil še enkrat to naredit, je malo bolje ampak diska PC še vedno ne prepozna. Nekaj se hoče ugašat, če z roko tiščim kabel za elektriko malo dol disk laufa stalno zagnan, ampak ga ne prepozna. Če kabel spustim se zopet ugaša, tako da je verjetno res nek kontakt kriv.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jurre ()

Brane22 ::

Ali pa so se pojavile razpoke v spajki konektorja na tiskanini.

Preden ga šutiraš v kanto, bi ga mogoče lahko prelotal ?

Brane22 ::

Update:

SMART je crap. Fajn je pogledat, če kako napako ujame, ni mu pa za verjet na besedo, če je ne. Tudi parurni dolgi test.

Tudi badblocks v read-only modu ladno pade mimo napak. Ni videti, da lahko karkoli nadomesti write-read test. Po možnosti s parimi patterni.

mental note to myself- SATA je PnP ampak ob brezhibnem napajanju. Če ga enostavno vštekaš v napajanje na konektor svojega PSUja ob vžgani, delujoči mašini, to ni gut. V trenutku priklopa diska zaradi polnjenja njegovih kondijev pade napajalna napetost za trenutek in to zjebe druge diske. Lahko se jim strklja, kar je lahko nerodno sploh, če kak od njih dela write, recimo med badblockingom.

Kar je še posebno zanimivo, takrat se ne zjebe samo sektor ali skupina, ki jo je trenutno pisal ampak se disku lahko utrga in je cela serija nadaljnjih vpisov slaba.

Po proper pwer cyclingu se mi je tak disk na SMARTu čudežno pomladil ( število ur delovanja je drastično upadlo) in napake so izginile. write-read badblock je prestal brez problema.

Je pa še nekaj. Računalniški PSUji dajo ven ŠITLOAD motenj. Rešuje nas dejstvo, da so vse nad 100MHz in jih pofiltrirajo vf kondiji v napajanih sklopih in po karticah.

Ampak te stvari se prenašajo po luftu ko nore in se izsevajo po eni žici in ujamejo na maljon ostalih.

Vsi teli napajlaniki se zanašajo na uboge elektrolite da bodo to vsaj malo pofiltrirali in videti je, da mnogi ravno s tem namenom dajo not majhen elektrolit, ki se bo sicer hitreje izsušil, ima pa manjšo induktivnost.

Tole je crap. Treba bi bilo narediti nek open-source PSU, za katerega bi uporabnik vedel, kaj je plačal.
Do takrat pa periodično zamenjat elektrolite v zadevah s kakovostnimi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

sistemski disk: a read error occurred...

Oddelek: Pomoč in nasveti
5832 (668) MatH
»

Disk problem?

Oddelek: Strojna oprema
11954 (651) xtrat
»

Disk ropota, testi kažejo, da je vse OK?

Oddelek: Strojna oprema
81034 (916) Pyr0Beast
»

Hiter kot formula 1

Oddelek: Novice / Procesorji
314492 (2667) kriko1
»

Mrtev računalnik

Oddelek: Pomoč in nasveti
251416 (1150) Yohan del Sud

Več podobnih tem