» »

Odstranitev Viste iz dual boot z windows 8

Odstranitev Viste iz dual boot z windows 8

alef ::

Pozdravljeni!

Na računalnik z instalirano Visto sem instaliral Windows 8 v načinu dvojnega zagona(dual boot)
Vse je delovalo OK, vendar bi se rad znebil Viste tako da ohranim W8.
Windows 8 ob instalaciji ustvari 350 GB sistemsko particijo - v mojem primeru te particije ni - sta samo particiji z Visto in W8.
Najenostavneje bi bilo seveda ponovno instalirat W8, pa se mi nekako ne da.
Kako torej odstranit Visto tako da bo W8 še vedno možno zagnat?

Hvala za odgovore.

Lonsarg ::

Odvisno od tega, če hočeš zbrisati particijo od Viste, ali ti je vpeč trenutno stanje particij v računalniku. Namreč Visto lahko zbrišeš tudi brez formata, preprosto iz Windows 8, če ti bo dovolil, če ti ne bo pa iz kakega Live CDja zbrišeš vse file od Viste:)

Če te pa moti še to, da ti ponuja ob prižigu računalnika obe opciji, si pa še inštaliraj EasyBCD program, z katerim lahko zbrišeš Vista vnos.

Če boš pa delal format Vista particije, ptoem boš moral pa z Windows DVDja zagnati repair in tam ročno pod CMD vpisati comande za ponovno namestitev windows bootloaderja, ker je ta najbrž na Vista particiji, ker si jo dal prvo gor.
bootrec.exe /fixmbr
bootrec.exe /fixboot
bootrec.exe /rebuildbcd

Upam da nisem kire pozabil.

Lahko pa seveda z programi kot je Partition Magic in podobno tudi spreminjaš particije, brez da brišeš podatke in načeloma, razen če imaš nesrečo da kake elektrike zmanjka ali pa da pride do kakega bugaje vse vredu(torej vseeno backup in še enkrat backup).

alef ::

Hvala za odgovor.
W8 ne dovoli ne brisanja ne formatiranja Vista particije, tudi Easeus Partition Master ne ponuja opcije brisanja ali formatiranja te particije.
Bom probal drugo opcijo, če ne bo delovalo ostane še ponovna instalacija W8.

Odstranitev Viste(ali kateregakoli drugega OS) iz ponujanja kateri OS se zažene ob zagonu je pa možno tudi iz Windows brez EasyBCD - z msconfig.exe, zavihek Boot in tam se briše nezaželeni vnos.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alef ()

alef ::

Lonsarg je izjavil:


Če boš pa delal format Vista particije, ptoem boš moral pa z Windows DVDja zagnati repair in tam ročno pod CMD vpisati comande za ponovno namestitev windows bootloaderja, ker je ta najbrž na Vista particiji, ker si jo dal prvo gor.
bootrec.exe /fixmbr
bootrec.exe /fixboot
bootrec.exe /rebuildbcd

Upam da nisem kire pozabil.



Ni delovalo.
Uspešen samo fixmbr, za ostala dva javil "element not found"
Se mi ni dalo naprej iskat in se zaj****t, je že osemka na novo gor.
Backup pa pri meni ni problem, na tem disku(250 GB Seagate Barracuda) imam samo OS in programe, ostalo(datoteke, filmi, fotke itd) imam na drugem 1 TB disku, tako da so varni pred podobnimi "dogodki"
Slabe izkušnje iz preteklosti.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ne morem bootat iz SSD diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
222003 (1428) branc
»

Boot mgr??

Oddelek: Pomoč in nasveti
6921 (844) borča
»

antivirus

Oddelek: Pomoč in nasveti
372365 (1248) jozerus
»

Problem z bootanjem windows 7.

Oddelek: Pomoč in nasveti
6916 (806) mihec161
»

WIN7 problem nujno

Oddelek: Programska oprema
5747 (476) 33blaz33

Več podobnih tem