» »

3 fazni elektromotor - kondenzator

3 fazni elektromotor - kondenzator

STU-III ::

Lep pozdrav!

Včeraj sem zvezal 3 fazni motor na eno fazo z delta vezavo in me zanima, kakšen delovni kondenzator priporočate? Jaz sem poizkusil s 66uF (20,20,16 in 10uF), kar je seveda premalo, je pa vse, kar sem imel. Moč motorja je 1,1-1,32kW odvisno od vezave najbrž - predvidevam, da za to konfiguracijo 1,1kW.

Takole je pa zvezan:

(se opravičujem za nepregledno skico)



Težava je v tem, da motor ne zalaufa dovolj hitro (rabi 2-3s, da "prestavi" v najvišjo hitrost, pred tem pa laufa na nižjih obratih). Pravzaprav ne vem, ali je ta kondenzator zaradi zamika faz ali zaradi hitrejšega zagona oz. za delovanje ali kar za vse? Prosim, če mi lahko kdo razloži.

Hvala!

LP
Line secured.

Aljaz1980 ::

Ni delta vezeva ampak trikot.

Kondenzator služi za fazni zamik. Brez njega se ti motor sploh ne bo vrtel, saj 3 fazni motor rabi napetost z faznim zamikom na vseh treh tuljavah.

Motor se ti zažene počasneje saj preko kondezatorja ne dobi željeni tok + motor pri takšni vezavi dela z manjšo močjo.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Na podlagi česa sklepaš, da je 66 uF premalo?

LP

Jože

STU-III ::

Barbarpapa2 je izjavil:

Pozdrav

Na podlagi česa sklepaš, da je 66 uF premalo?

LP

Jože


Ja, kakor gledam malo po forumih, je 66uF nakam malo za 1,1kW motor. Ne vem, koliko je dovolj za ta motor ampak, ko sem kondenzatorje postopoma dodajal, se je zagnal vsakič hitreje oz. na začetku se je samo počasi vrtel. Je kakšna formula za izračun tega? Kaj se sploh zgodi, ko dam večji kondenzator? - A se faza še bolj "zamakne" ali da to nekaj več energije motorju?

LP
Line secured.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Pri moči, ki jo omenjaš, je običajno (pozor: za enofazni elektromotor) cca 36 uF za pogonski (trajni) kondenzator in cca. 110 uF za zagonski kondenzator. Tovrstni enofazni elektromotorji imajo centrifugalno stikalo, ki pri določenih vrtljajih izklopijo zagonski kondenzator.

Drugače (če o elektromotorju ni podatkov) se uporablja naslednja empirična formula:

C (v uF)=70 * koren moči (v KW).

LP

Jože

STU-III ::

Evo, podatki:



Hvala, LP
Line secured.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Elektromotor pralnega stroja (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8845193 (12138) lovro535v2
»

Kaj je naloga kondenzatorja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1815510 (14587) steev
»

Ena faza v tri faze (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6231847 (27144) int47
»

trifazni elektromotor -vezava na podaljšek

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3922797 (22273) Vikking
»

elektro motor - kako obrniti vrtenje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
921936 (21658) VolkD

Več podobnih tem