» »

Poglejte analizo svojih metapodatkov iz Gmaila

Poglejte analizo svojih metapodatkov iz Gmaila

Slo-Tech - V zadnjem času so aktualni varnostni pomisleki in vprašanja zasebnosti, ki jih sprožajo afere s prisluškovanjem, ki ga potrjeno izvajajo ZDA, Velika Britanija, Francija in Nemčija. Nekateri prestrezajo samo prometne podatke, drugi tudi vsebino komunikacije. A presenetljivo veliko podatkov o kontaktih se da izvleči že zgolj iz prometnih podatkov. Univerza MIT v Massachusettsu je zato razvila aplikacijo Immersion, ki vam to pokaže.

Na njihovem spletnem naslovu ob zagonu aplikacije potrdite, da dobi aplikacija dostop do vašega elektronskega predala pri Gmailu. Če ste izjemno paranoični, se boste ob tem sicer kislo nasmehnili, a vendarle sodi MIT med najbolj zaupanja vredne institucije na svetu, tako da si lahko razkritje brez slabega občutka dovolite. Trenutno je naval kar velik, tako da morate potem počakati, včasih tudi kakšno uro. V tem času Immersion izriše klasičen mehurčni diagram, ki kaže jakosti povezanosti s posameznimi osebami (velikost krogca) in njihove medsebojne povezave. Izberete lahko tudi različna časovna obdobja in še nekaj postranske statistike, recimo število poslanih sporočil, novih prejemnikov itd.

Vse te podatke ima Google. Še več, Google ve tudi o čem pišete, saj strojno preberejo vso pošto, da odfiltrirajo spam. To je tudi vir podatkov za ciljano oglaševanje. Agencije, kot so NSA, imajo podatke povezane tudi z drugimi viri, tako da so njihovi grafi še bolj dodelani. Mimogrede, tudi Google je začel zlivati podatke iz Gmaila, YouTuba in vseh ostali storitev, kar je sprožilo veliko negodovanja, a je ta odločitev obveljala. V digitalnem svetu pač vse pusti svojo sled.

36 komentarjev

pegasus ::

Gmail? A to kdo dejansko uporablja?

Qushaak ::

V adresarju imam pomoje 90% folka z gmail account-om (in to kot primarnim!).
A kdo v današnjem času za osnovne "mailing" potrebe uporablja client-a na kompu?

ivanuscha ::

Vglavnem so vsi na gmailu, super je. Kaj pa naj bi uporabljali?

RejZoR ::

Roko na srce, del privatnosti žrtvujem za zanesljivo storitev s katero se mi ni treba zajebavat in me nič ne stane. Prej sem uporabljal POP3/IMAP kliente in mi je skoz zmanjkovalo placa, nisem našel mailov al pa sem jih pri neštetih reinštalacijah sistema izgubil. Odkar sem na GMailu pa do vseh mailov lahko dostopam kjerkoli po svetu, gor imam vse od dneva 1, vedno vse najdem in nikoli ničesar ne izgubim. Pa kar se spama tiče, v vseh letih sem dobil ene 3 spam sporočila, ki so se znašla v inboxu. Vse ostalo pa je v spam al pa še tam ne. Skratka super zadeva.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

mojca ::

@Qushaak: (če zanemarimo to, da te veliki brat gleda) gmail omogoča POP in IMAP - gmail in client se ne izključujeta.

redmax ::

Ne koristim gmail... imam account samo zaradi youtube-a.....pravzaprav imam še legendarni yahoo,hotmail in pa 3 druge :). In še uporabljam klienta..outlook...pač je treba skrbet za arhiv, pa se ti nič ne izgubi in ni problemov s placom.
Admin me je zbrisal, kljub opozorilu naj se logiram...
registriran drugače že od 2009 pa do izbrisa

smash ::

Qushaak je izjavil:

V adresarju imam pomoje 90% folka z gmail account-om (in to kot primarnim!).
A kdo v današnjem času za osnovne "mailing" potrebe uporablja client-a na kompu?


jaz imam od nekdaj obvezno outlook doma, v sluzbi pravtako, enostavno ves čas visi v tray-u, medtem ko bi drugače moral imeti odprt brskalnik..no ja, lahko bi si dal kak gmail notifier v tray, samo v outlooku imam na kup zvezanih kar nekaj accountov

jacal ::

Thunderbird + Lightning in nekakšna izpeljanka Arnesa, že celo večnost, nobena pošta se ni izgubila pri neštetih reinštalacijah. Za oslarije naslov vrste yahoo.co.uk, ki mi je ondan čestital, da ga uporabljam že 13 let. Presenetljivo dobro filtrira spam po vseh zlorabah in trpinčenjih. Nekaj googlovih računov je nastalo za sprotne potrebe. Mailinator ipd.

Je pa vse skupaj odvisno od tega, kako stvari uporabljaš. Nisem posebno mobilen niti družaben. Dvakrat dnevno preverim pošto, enkrat pa telefon. Če je kaj nujnega, se pač prilagodim. Na splošno pa dopisovalci vedo, da bo odgovor prišel v nekaj urah, pretežno ponoči. Ko mi bo pisala Scarlett Johansson, bom pa pošto preverjal trikrat dnevno.

Qushaak ::

Ko se sistem reinstalira je pred tem vedno delo z backup-iranjem in potem z restore-om. Men se tega ne da, sploh zato, ker je web napredoval do te mere, da so lahko take "računasko nezahtevne" aplikacije komot tam.
V službi sem pa tudi raje na OWA.

Na Gmail-u sem že od januarja 2005 in imam še vso zgodovino (brez da bi pred formatiranjem pomislil o izvozu pošte).

jacal ::

Varnostne kopije so precej samoumevne, če je domači "igralni" računalnik hkrati delovni. In še en, običajno predzadnji računalnik mora biti kadar koli zmožen vskočiti, če gre kaj v maloro. Kopije so na drugem notranjem disku, na zunanjih, na drugih računalnikih in nekatere v spletu. Kar mora biti izvedeno enostavno.

xxx ::

Hočete reči, da nimate svojega mail serverja? :)):)):)) Sicer sem včlanjen v gmail od samega začetka ampak to je samo za spam zbirat (registracije na razne strani itd), pa še to že precej časa ne več odkar obstajajo razni disposable email accounti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xxx ()

raufnk ::

Lastni poštni strežniki stanejo vsaj 5-10EUR mesečno (lahko tudi nekajkrat več) ... odvisno od strežnika.
lp raufnk

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: raufnk ()

ScumbagSteve ::

Tudi jaz lastno zasebnost žrtvujem za stabilnost, zastonjskost in odlično delovanje gmail-a. In kadarkoli me bo vprašaš bom rekel da je vredno. Ker četudi bi hotel skrbeti za svojo zasebnost z lastnim mail serverjem itd se moraš zavedati, da tega ne počne vsaj 99% tvojih stikov in tako tvoja privatnost teče iz škafa skozi tiste ljudi, s katerimi si v komunikaciji :)

Zasebnosti pač več ni. Kdor se trudi samo čas zgublja, kdor pa misli, da nimajo nič o njem pa se slepi...

Sicer pa, zaenkrat mislim, da nihče med nami ni in še nekaj časa ne bo zanimiv primerek, ki bi se ga splačalo podrobneje ogledovati (razen, če ste v alkajdi al pa mate na dvorišču črpališče nafte).
Scumbag Štefko

xxx ::

raufnk je izjavil:

Lastni poštni strežniki stanejo vsaj 5-10EUR mesečno (lahko tudi nekajkrat več) ... odvisno od strežnika.

Grozen strošek. :)):)):)) Google te bo na long run stal precej več.

ScumbagSteve je izjavil:

razen, če ste v alkajdi al pa mate na dvorišču črpališče nafte

Ali pa če imaš nekaj kar sploh še ne veš. Npr. kandidaturo za predsednika čez 20 let, sicer vem da ti to ni problem, ker "nisi inhaliral".

ScumbagSteve je izjavil:

da tega ne počne vsaj 99% tvojih stikov

Pa bi jih bilo mogoče samo 98%, če tebi podobni ne bi prepričevali naokrog ljudi, da je vseeno, iz lastne lenobe se razume. Namesto, da bi razložil vsakemu, ki ga vidiš, da je to problem, in se DA kaj narediti je bolj preprosto, da slediš čredi in ji še pomagaš, da se premika hitreje v klavnico. Bravo, take rabimo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xxx ()

TESKAn ::

raufnk je izjavil:

Lastni poštni strežniki stanejo vsaj 5-10EUR mesečno (lahko tudi nekajkrat več) ... odvisno od strežnika.

Hm, minimum 60€/letno. Raspberry Pi za strežnik ~40€ z napajalnikom in škatlo - samo za mail strežnik je dovolj. Domena +DNS ~15€ na leto. Elektrika za Pi ~10€ na leto. Internet nas ima večina ves čas vklopljen. Se pravi 40€ začetni strošek, če nisi butl ~1 mesec, da usposobiš OS SW, in ~25€ na leto tekoči strošek.
Lahko si pa omisliš močnejšo škatlico in imaš še fileserver, printserver, FTP server, svoj cloud server, svoj git server, svoj WWW server,...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

blackbfm ::

Da danes uporablja kdo še kliente v kombinaciji s POP protokolom, je enostavno mazohist. Če ima pa več naprav pa še toliko bolj.

jaz imam od nekdaj obvezno outlook doma, v sluzbi pravtako, enostavno ves čas visi v tray-u, medtem ko bi drugače moral imeti odprt brskalnik


stari, danes se naštima sinhnorizacija, push mail in ti lepo beepne telefon ko dobiš mail

Okapi ::

Trenutno je naval kar velik, tako da morate potem počakati, včasih tudi kakšno uro.
Traja še precej dlje. Meni že skoraj 3 ure melje, pa je prišel šele na pol poti (od 2005 do 2009 - 20.000 mailov).

O.

carota ::

Nisem še naletel na dobro alternativo GMailu kot web aplikaciji, ki bi jo laufal na svojem serverju. Zato za zdaj še uporabljam 3 GMail račune, 2 od teh Google Apps. Skenslam takoj ko najdem dovolj dobro zamenjavo.

Spock83 ::

Gmail samo za spam in reklame. Drugače za osebne ter poslovne zadeve uporabljam Zimbra.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spock83 ()

mihec87 ::

Funny kako se nekateri vsipajo pa je iz posta razbrati da ne ločijo klienta oz odjemalca ter poštnega strežnika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

enpac ::

Obstajajo zloglasni Google, Yahoo, Hotmail in potem so vsi ostili tako imenovani "varni" email provaideri :))! Potem pa se obstajajo tisti, ki si nardijo lastni email server in nimajo pojma o varnosti in jih slisis hahaha meni pa ne prisluskuje google a ma vsak malo bol vesci o varnosti dostop do vsega v postnem predalu :D!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: enpac ()

Tear_DR0P ::

pegasus je izjavil:

Gmail? A to kdo dejansko uporablja?

to sploh ni pomembno. vprašanje je, če imaš kak mail server, na katerem nihče ne prejema ali pošilja mailov na gmail.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Nikonja ::

ne bluzit brezveze, 99% folka pojma nima kaj sploh pomeni beseda mail strežnik, ftp, imap, pop3..... kaj pa da bi še nekaj takega imeli doma na računalniku.
Boli ih k... kje so emaili ker danes zasebnost itak ne obstaja kjerkoli imaš svoj email, razen če si začnemo po navadni pošti dopisovat :)

blackbfm ::

To z zasebnostjo je res brca v temo. Če komunikacija poteka v plaintext, pol je 100 načinov kjer se lahko prestrežejo podatki, to da imaš preko svojega strežnika ali pcja je totalno ne-relevantno

next_byte ::

gmail, ...

Blisk ::

Zato pa se javni brezplačni maili uporabljajo samo za reklame in podobne zadeve.
Medtem, ko za prave zadeve, uporabljam svoj mail server in nimajo dostopa razni google vohljači.

Čisti poden namreč je ko brskam po googlu in mi pokaže vse iste zadetke v službi, doma in na mojem telefonu.

smash ::

Blisk je izjavil:

Zato pa se javni brezplačni maili uporabljajo samo za reklame in podobne zadeve.
Medtem, ko za prave zadeve, uporabljam svoj mail server in nimajo dostopa razni google vohljači.

Čisti poden namreč je ko brskam po googlu in mi pokaže vse iste zadetke v službi, doma in na mojem telefonu.



kako to misliš iste zadetke? a ni to prednost, da na vseh napravah vidiš isto? a nebi bilo čudno, ko bi v službi videl eno, doma pa čisto drugo

jest10 ::

Blisk je izjavil:

Zato pa se javni brezplačni maili uporabljajo samo za reklame in podobne zadeve.
Medtem, ko za prave zadeve, uporabljam svoj mail server in nimajo dostopa razni google vohljači.

Čisti poden namreč je ko brskam po googlu in mi pokaže vse iste zadetke v službi, doma in na mojem telefonu.

Sej ne, da se da tole izklopiti:P

Blisk ::

smash je izjavil:

Blisk je izjavil:

Zato pa se javni brezplačni maili uporabljajo samo za reklame in podobne zadeve.
Medtem, ko za prave zadeve, uporabljam svoj mail server in nimajo dostopa razni google vohljači.

Čisti poden namreč je ko brskam po googlu in mi pokaže vse iste zadetke v službi, doma in na mojem telefonu.



kako to misliš iste zadetke? a ni to prednost, da na vseh napravah vidiš isto? a nebi bilo čudno, ko bi v službi videl eno, doma pa čisto drugo


Ja men je čudno, da ko odtipkam prvo besedo, mi da že ves tekst, ki sem ga v službi iskal in vsebuje naprimer 6 besed in je le ta že obarvan, da s ve da sem to že iskal.
Ja to je men čudno.

techfreak :) ::

https://duckduckgo.com/ ne hrani podatkov o tebi in išče preko različnih drugih iskalnikov.

carota ::

Nikonja je izjavil:

..., razen če si začnemo po navadni pošti dopisovat :)

Kot zanimivost, v najbolj demokratični državi na svetu trackajo tudi to pošto. Najbrž pa "samo" prometne podatke.

blackbfm ::

Medtem, ko za prave zadeve, uporabljam svoj mail server in nimajo dostopa razni google vohljači.


3/4 tvojih kontaktov sigurno uporablja gmail, na nek nacin te teoreticno (in verjetno tut prakticno) lahko profilirajo. Ne si domisljat neki.

Tr0n ::

pegasus je izjavil:

Gmail? A to kdo dejansko uporablja?

Cel svet. :)

enpac ::

Pa neglede na vse bres skrbi, da ima google vec pojma o varnosti ko bote vi z vasimi privat mail strezniki bilo kdaj meli :)) sicer nem reko, da so zdaj vsi isti ampak vecina. Drugic pa ste dokaj nepomebni, da se bi kdo sploh spuscal v vase meile :D. Zdaj pa, ce bombe pa droge na vlko prodajate in se dogovarjate prek maila potem pa vam priporocam, da pazite. Pa se te posiljajte v kasni 1024 bitni enkripciji, da vam nebo lastni internetni ponudnik prisluskoval :D.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: enpac ()

ScumbagSteve ::

xxx je izjavil:

raufnk je izjavil:

Lastni poštni strežniki stanejo vsaj 5-10EUR mesečno (lahko tudi nekajkrat več) ... odvisno od strežnika.

Grozen strošek. :)):)):)) Google te bo na long run stal precej več.

ScumbagSteve je izjavil:

razen, če ste v alkajdi al pa mate na dvorišču črpališče nafte

Ali pa če imaš nekaj kar sploh še ne veš. Npr. kandidaturo za predsednika čez 20 let, sicer vem da ti to ni problem, ker "nisi inhaliral".

ScumbagSteve je izjavil:

da tega ne počne vsaj 99% tvojih stikov

Pa bi jih bilo mogoče samo 98%, če tebi podobni ne bi prepričevali naokrog ljudi, da je vseeno, iz lastne lenobe se razume. Namesto, da bi razložil vsakemu, ki ga vidiš, da je to problem, in se DA kaj narediti je bolj preprosto, da slediš čredi in ji še pomagaš, da se premika hitreje v klavnico. Bravo, take rabimo.


Če boš mogoče kdaj uporabljal možgane boš vedel kaj sem mislil.
Scumbag Štefko

xxx ::

ScumbagSteve je izjavil:

Če boš mogoče kdaj uporabljal možgane boš vedel kaj sem mislil.

Nič nisi mislil in še vedno ne.

Nekoč je nekdo nekje na tem forumu dal lep, čisto primeren case, zaradi iskanja po googlu za Need for Speed, te zavarovalnica, ki pride do teh podatkov napram plačilu googlu (cross charganem tebi), zacola z višjo zavarovalno premijo za avto. Ker se dopisuješ z nekom, ki si dopisuje z nekom, ki si dopisuje z nekom, ki si dopisuje z nekom, ki je bil sosed od obsojenega terorista, ti razf*kajo prtljago na ameriškem letališču in malo naredijo še cavity search, da bodo "za ziher" ali pa ti izraelci zaradi poznavanja nekoga z arabskim imenom prepovejo vstop v izrael (tribute to FB).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xxx ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Anonimizacija mobilnih komunikacij (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
9226496 (24168) SmeskoSnezak
»

Google: število zahtev za podatke uporabnikov raste

Oddelek: Novice / Zasebnost
95429 (3785) matijadmin
»

NSA ve, s kom se družite

Oddelek: Novice / Zasebnost
3015462 (7822) mitja
»

Kako so v praksi videti prometni podatki ob uporabi ZRTP šifriranih klicev (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
5521521 (18617) poweroff
»

Kateri router za podjetje 20 ljudi (od tega 10 IT - intenzivni uporabniki)? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
10721398 (18375) NeMeTko

Več podobnih tem