» »

Everest dobil signal 4G

Everest dobil signal 4G

Telegraph News - Pred slabimi tremi leti smo pisali, da je dobršen del Everesta dobil pokritost s signalom 3G, potem ko je bila predhodno mogoča komunikacija le s satelitskimi telefoni. Sedaj je bazni tabor na Everest dobil signal 4G.

Že leta 2007 je Huawei v sodelovanju s China Mobile pokril severno pot na Everest z mobilnim omrežjem, saj so Kitajci leta 2008 tja nesli olimpijsko plamenico. V baznem taboru na višini 5100 metrov so postavili postajo, ki do danes deluje brez težav. Potem so leta 2010 omogočili še pokritost s signalom 3G, odslej pa torej s 4G.

Kljub pompozni izjavi za javnost je treba pravilno razumeti dosežek. Povezljivost 4G je mogoča iz baznega tabora. Čeprav na nadmorski višini dobrih pet kilometrov ni prijetno, tam najdemo presenetljivo veliko luksuza. Računalniška oprema, pivo, prhe, glasne zabave in podobno niso nič neobičajnega, še posebej ob koncu odprav. Omrežje 4G je logična nadgradnja. Visoko na Everestu, torej v taborih nad Severnim sedlom (severna stran) oziroma Zahodno globeljo (južna stran), je precej drugače. Tam je edini način komunikacije s svetom še vedno s satelitskimi telefoni.

28 komentarjev

mrTwelveTrees ::

hmmm, cena prenosa 1MB ? :))

TehDucky ::

Everest ma 4G, zdej nej pa še pokrijejo še mesta v Sloveniji, kjer živi manj kot 100 tisoč prebivalcev.

Mavrik ::

Tudi na Triglavu je 3G signal in bo verjetno zelo hitro 4G ;)
The truth is rarely pure and never simple.

Seljak ::

Everest ma 4G Maribor pa še vedno 3G :D

BigHugo ::

Seljak je izjavil:

Everest ma 4G Maribor pa še vedno 3G :D


Maribor ima 4G od Mobitela.
LP BigHugo

Nummy ::

Pri nas pa še vedno po večini niti 3G ne vleče... kje to žvimo??? Za krpati?

Bellatrix ::

Nummy je izjavil:

Pri nas pa še vedno po večini niti 3G ne vleče... kje to žvimo??? Za krpati?


Okolica Ajdovščine.. vleče največ H največkrat pa je na E .. o 3G lahko samo sanjamo..
People are quick to judge and slow to correct themselves.

sirotka ::

Bellatrix je izjavil:

Nummy je izjavil:

Pri nas pa še vedno po večini niti 3G ne vleče... kje to žvimo??? Za krpati?


Okolica Ajdovščine.. vleče največ H največkrat pa je na E .. o 3G lahko samo sanjamo..


Sej, a ni H boljše od 3g :)?

Mavrik ::

HxSPA je v večini primerov res opazno hitrejši od nenadgrajenega UMTSa :)
The truth is rarely pure and never simple.

Seljak ::

BigHugo je izjavil:

Seljak je izjavil:

Everest ma 4G Maribor pa še vedno 3G :D


Maribor ima 4G od Mobitela.


Mobitel? Kaj je to?! Ko bo to imel simobil potem bo imel Maribor 4G. Sarkazem off.

GupeM ::

Bellatrix je izjavil:

Nummy je izjavil:

Pri nas pa še vedno po večini niti 3G ne vleče... kje to žvimo??? Za krpati?


Okolica Ajdovščine.. vleče največ H največkrat pa je na E .. o 3G lahko samo sanjamo..

HAHA! Lepa :P H je v resnici 3.5G :P

Nummy ::

No mislim, moj post je bil mišljen v stilu: tile na everestu že imajo 4G, pri nas pa smo še v kameni dobi in niti 3G nimamo povsod... Resno kje to živimo?

popster ::

in potem se alpinisti poškodujejo, ker telefonirajo med plezanjem.. haha

Osprey ::

Srečneži :) Pri nas bodo še za 2G morali montirat oddajnike po bajti... 2 km iz mesta

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Osprey ()

Mavrik ::

Nummy je izjavil:

No mislim, moj post je bil mišljen v stilu: tile na everestu že imajo 4G, pri nas pa smo še v kameni dobi in niti 3G nimamo povsod... Resno kje to živimo?


V državi z eno najboljših pokritosti s 3G signalom na svetu.
The truth is rarely pure and never simple.

Nikonja ::

Če je verjet Simobilu imajo res super pokritost 3G signala, Mobitel pa mal slabšo.

http://www.simobil.si/sl/inside.cp2?cid...
http://www.mobitel.si/storitve/info/pok...

4G signal pa res ne rabi 1% prebivalstva (mogoče celo manj ker obstajajo celo 3 telefona ki ga uradno potpirajo) tako da res ne vidim zakaj ga sploh silit.

M-XXXX ::

Nikonja je izjavil:

Če je verjet Simobilu imajo res super pokritost 3G signala, Mobitel pa mal slabšo.

http://www.simobil.si/sl/inside.cp2?cid...
http://www.mobitel.si/storitve/info/pok...

4G signal pa res ne rabi 1% prebivalstva (mogoče celo manj ker obstajajo celo 3 telefona ki ga uradno potpirajo) tako da res ne vidim zakaj ga sploh silit.

Hm in kje si najdu podatek koliko % je pokritega z 3G ali več pri Mobitelu?

Čeprav: 4G pri mobitelu že čez 40%. nice!

Bor H ::

4G podpira trenutno 10 naprav, ki so na prodaj pri Mobitelu, sam sem ga probaval na Nokiji 820, speedtest v ljubljani (res da v avtu) pokaže cca 20Mb/s dol in 7Mb/s gor, kar sploh ni slabo, ena od meritev na 3G mi je pokazala 7/2,3, za primerjavo.
Je pa res da 4G pije baterijo ko zmešan in ga imam izklopljenega, sploh ker na telefonu praviloma ni ozko grlo modem, bi pa prišlo prav, če bi se šel tethering na laptop al pa če bi sharal povezavo še na tablico.

ontopic: zakaj s 4G pokrit bazni kamp na Everestu ne pa Male Ščavnice? Reklama.

Nummy ::

Mavrik je izjavil:

Nummy je izjavil:

No mislim, moj post je bil mišljen v stilu: tile na everestu že imajo 4G, pri nas pa smo še v kameni dobi in niti 3G nimamo povsod... Resno kje to živimo?


V državi z eno najboljših pokritosti s 3G signalom na svetu.

Source? Ne verjamem namreč...

Nikonja je izjavil:

Če je verjet Simobilu imajo res super pokritost 3G signala, Mobitel pa mal slabšo.

http://www.simobil.si/sl/inside.cp2?cid...
http://www.mobitel.si/storitve/info/pok...

4G signal pa res ne rabi 1% prebivalstva (mogoče celo manj ker obstajajo celo 3 telefona ki ga uradno potpirajo) tako da res ne vidim zakaj ga sploh silit.

Glede na zanič bakreno linijo (4M/400k) pri punci bi tu najraje uporabljal brezžični internet, pa magi telefon kot modem 4G. Sam da je mal hitrejš kot tole, ker tole je že muka...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Nummy ()

M-XXXX ::

Bor H je izjavil:

4G podpira trenutno 10 naprav, ki so na prodaj pri Mobitelu, sam sem ga probaval na Nokiji 820, speedtest v ljubljani (res da v avtu) pokaže cca 20Mb/s dol in 7Mb/s gor, kar sploh ni slabo, ena od meritev na 3G mi je pokazala 7/2,3, za primerjavo.
Je pa res da 4G pije baterijo ko zmešan in ga imam izklopljenega, sploh ker na telefonu praviloma ni ozko grlo modem, bi pa prišlo prav, če bi se šel tethering na laptop al pa če bi sharal povezavo še na tablico.

ontopic: zakaj s 4G pokrit bazni kamp na Everestu ne pa Male Ščavnice? Reklama.

Jaz imam skoraj konstantno povsod 50/20 na 4G. Zanimiva razlika. Pa tudi na bateriji se ne pozna nekaj...

Bor H ::

Zanimivo, lahko da je problem v točki kjer sem testiral oz. sem mogoče neprimeren čas izbral. Bom sigurno še ponovil, do konca leta je LTE itak zastonj :)

Mavrik ::

Jaz dobivam v LJ v povprečju prav tako nekaj čez 20Mbit. Očitno ste eni testirali ob času ko omrežje sploh ni bilo obremenjeno.

Na bateriji pa se res ne pozna kaj dosti.
The truth is rarely pure and never simple.

gendale ::

sploh ni fore v takih hitrostih, dokler ima 'neomejeni' paket ubistvu omejitev, recimo pri mobitelu 30gb
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

Nikonja ::

4G hitrosti po meni nimajo nobenega smisla če imaš paket z manj kot 2-3GB prometa, ker za brskanje po internetu se ne čuti skoraj nobena razlika med 3G in 4G.
Pa še najbolj smešno mi je da se bo (izgleda) od 2014 plačalo za to !!! Me prav zanima kdo se bo skeširal za to ?

N0t0ri0us ::

noben normalen človek ne more več it na everest kajti to je postala turistična atrakcija za bogataše.. takšno potovanje pride okrog 80kEUR tako da tudi če je 10EUR 1mb prenosa... tiste osebe katere gredo gor se na to ne bodo ozirale..

če ne vrjamete
http://outdoors.whatitcosts.com/mt-ever...

imate 3 strani ;) 25kEUR je samo dovoljenje da lahko greš gor..

Zgodovina sprememb…

M-XXXX ::

Mavrik je izjavil:

Jaz dobivam v LJ v povprečju prav tako nekaj čez 20Mbit. Očitno ste eni testirali ob času ko omrežje sploh ni bilo obremenjeno.

Na bateriji pa se res ne pozna kaj dosti.

V Lj, v Trebnje, v NM, na Mirni ob random urah, vedno podobno.

Pazi to:

v Lj, sredi škisove tržnice: 47/20 al neki takega...

black ice ::

N0t0ri0us je izjavil:

noben normalen človek ne more več it na everest kajti to je postala turistična atrakcija za bogataše.. takšno potovanje pride okrog 80kEUR tako da tudi če je 10EUR 1mb prenosa... tiste osebe katere gredo gor se na to ne bodo ozirale..

če ne vrjamete
http://outdoors.whatitcosts.com/mt-ever...

imate 3 strani ;) 25kEUR je samo dovoljenje da lahko greš gor..

Nekatere postavke so čisto... ne najdem besede - WTF je lep kratek povzetek.

levaky ::

Ko enkrat vidiš vso to svinjarijo v baznih taborih in dren, normalne ljudi tudi mine iti tja gor...

Na srečo obstaja še kup drugih visokih hribov, ki z osvojitvijo dajo večje zadoščenje... Tudi če niso nad 8000:)

Matej


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Težava s signalom (razpisujem simbolično nagrado! :) (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
549829 (4689) Ahim
»

Satelitski telefoni in naprave

Oddelek: Mobilne tehnologije
51528 (1369) Pika na i
»

Alpinizem kot igra na srečo

Oddelek: Loža
214643 (2936) Smrekar1
»

Everest dobil signal 4G

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2810116 (7848) levaky
»

Signal 3G na Mount Everestu

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
83298 (2646) Jst

Več podobnih tem