» »

moč motorja

moč motorja

Yacked2 ::

Pozdravljeni,
zanima me kako močan motor bi vi dali na robota. Robot je v obliki avta (3 cikel) 2 gumi spredaj (vsaka ima svoj motor, da poenostavim zavijanje) ter zadaj manjša guma za odporo.

Mislim dati enostavno motorje (samo + in - ), ki ga lahko enostavno priklopiš na baterijo ter dela (brez kontrolerjev itd...). Zavijanje: en motor naprej, drug stop in obratno

Masa:250g + baterija + 2x motor

hvala za predloge

lp
Yacked2
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

STU-III ::

Tisti majhni modelarski motorčki, ki jih dobiš v vsakem avtu na daljinec za 10€ bodo dovolj za tako težo, če ne misliš ravno v kakšen klanec iti s tem. Drugače pa, kako misliš brez kontrolerja en motor ustavljati, itd., da bo stvar zavijala? Bo to na daljinsko vodenje? - v tem primeru vsekakor rabiš več, kot le baterijo in 2 motorja.

Take imam v mislih: http://www.conrad.si/Motraxx-MOTOR-X-SL...
Line secured.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: STU-III ()

Yacked2 ::

Aha hvala. Dva motorja, za vsako kolo en. Preko tranzistorja bom zvezal z Raspberryjevimi GPIOti. Na Raspberryju imam Wifi kartico, skonfugurirano da se takoj ko se prižge avtomatično poveže na moj domači Wifi, nato bom preko SSHja povezal laptopa ter Raspberryja ter nato kontroliral motoje. Upam da bo dovolj
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

STU-III ::

Aha, ok. Kakšno baterijo boš pa uporabil? Ker, če bo baterija težka pa le vzemi kakšne močnejše motorčke.

Aja, pa predlagam ti, da uporabiš prenos, ker tile motorčki imajo okoli 25k rpm v prostem teku (če so obremenjeni, sicer dosti manj) ampak s prenosom boš dobil večjo moč in ne bo šlo toliko energije v nič.

oz. v toploto.
Line secured.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: STU-III ()

Yacked2 ::

Nisem se še odločil. Poganjati bo pa morala Raspberryja ter oba motorja. Pa da bo zdržala vsaj 20 minut.

Aha se pravi naj dam na motor večji zobnik, na kolo pa manjši ?
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

STU-III ::

pa lažje bo krmiliti. Če daješ direktno na kolo motorje brez prenosa to res ni ravno pametna ideja (izkoristek, nestabilnost in regulirati je treba hitrost po nepotrebnem)

Yacked2 je izjavil:

Nisem se še odločil. Poganjati bo pa morala Raspberryja ter oba motorja. Pa da bo zdržala vsaj 20 minut.

Aha se pravi naj dam na motor večji zobnik, na kolo pa manjši ?


Ne, na motorček daš manjši zobnik, na kolo pa večjega, kar ti omogoči večjo moč na kolesu in izogneš se vrtoglavim obratom na kolesu, ki se po nepotrebnem pretvarjajo v toploto.
Line secured.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: STU-III ()

Yacked2 ::

Aha hvala za predlog, saj direktno na kolo mi tako ali tako ogrodje neomogoča. Ok

Tole bo pomojem dovolj močno:
http://www.conrad.si/Motraxx-MOTOR-X-FL...
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

STU-III ::

Yacked2 je izjavil:

Aha hvala za predlog, saj direktno na kolo mi tako ali tako ogrodje neomogoča. Ok

Tole bo pomojem dovolj močno:
http://www.conrad.si/Motraxx-MOTOR-X-FL...


Tole je že močneje, ja. Pa tudi obrati so manjši in ne boš rabil tako zahtevnega prenosa. Sicer se boš moral pa tako in tako malo poigrati s prenosi, pa tudi z vplivi teže tvojega avtomobilčka na hitrost premikanja. Izračuni niso težki (osnove - obseg kolesa, zobniški prenosi, prestavno razmerje) ampak v praksi je drugače, tako da bo kljub izračunom treba najti pravi prenos s preizkušanjem v praksi. Drugače pa ti nekaj regulacije hitrosti prinese že sprememba napajalne napetosti.
Line secured.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: STU-III ()

Yacked2 ::

Aha...zaenkrat bo tole montiral:
levo motor, desno kolo

 prenos

prenos



če bo pa še prehitro pa še 2 zobnika, potem pa še upore da zmanjšam napetost.
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Yacked2 ()

STU-III ::

Ok, najprej ga drži v rokah, da ti ne uide.

Kako pa sicer misliš pritrditi zobnik na majhno okroglo kovinsko os motorja? Imaš tudi take lego komponente?
Line secured.

Yacked2 ::

Mhm...najverjetneje bom uzel lego kocko, z katero povežeš dve palici, ter polovico kocke z lepilom prilepil na os motorja
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

STU-III ::

Yacked2 je izjavil:

Mhm...najverjetneje bom uzel lego kocko, z katero povežeš dve palici, ter polovico kocke z lepilom prilepil na os motorja



Ok, upam, da ti uspe to lepo nacentrirati ;)
Line secured.

Yacked2 ::

Okoli osi bom šel z izolircem tako da bo komaj šlo v kocko potem pa še lepilo čez. Bo že =D Hvala za pomoč
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

STU-III ::

Ni problema, LP
Line secured.

Yacked2 ::

Sem gledal po forumih pa so mi svetovali, da naj naredim drugačen sistem za prenos, ker bi se gume vrtele prehitro ter navora bi bilo premalo. Sedaj sem naredil tako, da se mora motor narediti 33 krogov da se kolo premakne za en krog. V mojim primeru z motorjem Motraxx MOTOR X-FLY 280:

Motor Kolo
Število vrtljajev s tovorom 5885 rpm 178 rpm
Število vrtljajev v prostem teku 13 700 rpm 415 rpm

To bi bilo pomojem dovolj ?
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

Yacked2 ::

Nova posodobitev: 55 obratov motorja za en brat kolesa.
V prostem teku bo kolo imel 249 rpm, z obremenitvijo pa 107.
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

STU-III ::

kakšen je pa obseg kolesa?
Line secured.

Yacked2 ::

o=13,5 cm
r=2,1 cm
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

pi pawr ::

Hitrost motorja lahko reguliraš s PWM

STU-III ::

Yacked2 je izjavil:

o=13,5 cm
r=2,1 cm


Če si obrate prav podal, potem bo teoretično šlo nekaj nad 14m/s, mogoče malo manj v praksi ampak to je precejšnja hitrost za nek modelček iz legic (nad 50km/h), verjetno se bo prej vse razpadlo, preden bo sploh prišel do te hitrosti ali pa se bo vrtel v krogih, tako da priporočam večji prenos (da bo recimo tretjina te hitrosti, kakih 30 rpm na kolesu (pod obremenitvijo), z večjim navorom).

Hitrost pa tako in tako lahko drugače reguliraš s spreminjanjem napajalne napetosti oz. PWM, kot je rekel uporabnik nad mano.

LP
Line secured.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: STU-III ()

Yacked2 ::

Aha potem moram še malo povečati navor oz. kupim motor z manj obrati. Hvala
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

Yacked2 ::

Ok, sedaj sem prišel na 90 obratov motorja na en obrat kolesa, kar znese 65 rpm na kolesu,bom poiskusil še nekaj drugega vendar so moje možnosti precej omejene.
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

Yacked2 ::

Evo sedaj sem prišel na kolo pod obremenitijo 13,3 rpm =D Če gledam Motraxx MOTOR X-FLY 400 imam 19 rpm, pri Motraxx MOTOR X-FLY 480 pa 20 rpm.
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

Yacked2 ::

Evo najboljši rezultat 240 obratov motorja za en obrat kolesa. Na kolo pod obremenitvijo pride 24,5 rpm =D
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

STU-III ::

Super :D

Okoli 3,3m/s (cca 12km/h)
Line secured.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: STU-III ()

Yacked2 ::

Ami zaupaš še katere račune si za to uporabil, ker moja fizika (še) nedosega takega nivoja. Hvala
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

STU-III ::

Yacked2 je izjavil:

Ami zaupaš še katere račune si za to uporabil, ker moja fizika (še) nedosega takega nivoja. Hvala


Zelo preprosto je (nobena težka fizika, samo osnove). Glede na to, da si rekel, da ima kolo 13,5cm obsega, to pomnožiš z obrati na sekundo, v tvojem primeru 24,5 in dobiš okoli 330cm na sekundo, kar je 3.3m/s
Line secured.

Yacked2 ::

Najlepša ti hvala =D
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

STU-III ::

Ni za kaj ;)

PS: v km/h pa pretvoriš tako, da m/s pomnožiš s 3.6
Line secured.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: STU-III ()

Yacked2 ::

km/h v m/s oa znam ^^
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

STU-III ::

ok :D
Line secured.

T0RN4D0 ::

Ma ti motorji ko gledaš so zgrešeni za tvojo aplikacijo, 480tka je že rang 100g in precej velik motorček. Pa obrate lahko za tvojo aplikacijo gledaš kar pod prosti tek, ker neke obremenitve ne bo tak robotek predstavljal.


Raje poglej za kakšnimi motorji ki imajo že prigrajene zobnike. Pri nas ne vem kje bi jih staknil, za drobiž jih najdeš na ebayu ali goodluckbuy.com, išči pod geslom gear boxed motor
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Yacked2 ::

Malo sem izbolšal svoj "reduktor" sem priklopil na električni vrtalnik, pa je rabilo kar nekaj časa da je prišlo naokrog. 280 bo pomojem kar uredu
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

STU-III ::

Kakšna slikca reduktorja? :D
Line secured.

Yacked2 ::



Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

STU-III ::

Videti je v redu :D A si že kaj preizkusil kontrole? S čim boš pa vklapljal? S trenzistorjem ali relejem?
Line secured.

Yacked2 ::

Z tranzistorjem, na LEDice mi vse deluje, na motorje še nisem probaval, ker jih še nimam
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

STU-III ::

Ok, upam da ti bo vse uspelo ;)

Poročaj še, ko bo narejeno. :D
Line secured.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: STU-III ()

Yacked2 ::

Ok bom..hwala =D
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri polnilec baterij?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
121833 (1712) 2loud4u
»

slušalke

Oddelek: Kaj kupiti
91243 (1020) PARTyZAN
»

srednja računalniška šola

Oddelek: Šola
285251 (4633) Siddh
»

Kje kupiti merilec porabe elektrike

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
105802 (3571) JanezH
»

Izdelava vezja za alarm za motorno kolo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
234146 (1041) DimmniBurek

Več podobnih tem