» »

računalnik včasih začne "preskakovati" - zvoku in sliki se začne zatikati in "kolcati"

računalnik včasih začne "preskakovati" - zvoku in sliki se začne zatikati in "kolcati"

Schrei ::

Živjo!

Vem ja, nenavaden naslov tema in tudi razmeroma dolga zgodba.

Računalnik sem kupil nekaj let nazaj. Takrat je bila kar dobra mašina i7 1366 procesor ravno takrat ko so i7 procesorji prišli ven.
Kupil sem ga zaradi kombinacije rabe, od 3d renderiranja do igric.

V preteklosti sem imel z računalniki vedno probleme zato se nisem sekiral, da mi je vsake toliko časa zamrznil. Od začetka nisem prepoznal vzorca, kasneje pa sem ugotovil, da se je to dogajalo vedno, kadar je bil računalnik dolgo prižgan, nato pa sem zagnal igrico. To je bil običajen scenarij. Tako se je največkrat zgodilo. Zgodilo pa se je tudi pri predvajanjem videa, a veliko bolj redko.
Še bolj nenevaden je bil način zablokiranja: prvi znak, da je nekaj narobe je bil na zvoku. Zdelo se je kot, da nekaj začne narahlo pokati v zvoku. Skoraj neopazno se ti poki spremenijo v bolj določene zvoke, ko zvok začne očitno blokirati in začn loop-ati verjetno delček zadnje sekunde v vedno večjih kosih, dokler ne zablokira v dokončnem loopu.
Istočasno se začne s kurzorjem miške dogajati nekaj še bolj nenavadnega. Kurzor začne preskakovati v vedno večjih kosih, istočasno z zvokom. Izgleda tako, da premikaš miško v ravni liniji, kar naenkrat se kurzor ustavi (čeprav se miška še vedno premika), potem pa se kurzor pojavi v isti liniji v kateri se je premikal, ampak bistveno dalj kot se je miška v tem času premaknila. To sem nekajkrat pretestiral, ker mi ni bilo jasno, kako je kaj takega mogoče.

Ko prepoznam te znake, da je nekaj narobe imam še vedno nekaj minut, preden računalnik zablokira dokončno. V tem času ga lahko mirno resetiram in po resetiranju bo delal normalno za nedoločen čas. Sigurno vsaj... bi rekel en dan.
Ker se mi je zadeva pojavljala le pri igricah se nisem preveč sekiral in tudi problem ni tako velik, sem pač enkrat računalnik resetiral in igral naprej.
Kasneje sem igrice do neke mere opustil in zadeva se je dogajala le redko, sploh kadar sem bil bolj dosleden pri ugašanju. V začetko sem imel več volje ukvarjanja s tem in sem poiskusil z različnimi diagnostičnimi programi za ram, cpu, disk, vedno brez rezultatov. Oziroma enkrat mi je našel napako na ramu, sem zamenjal ram, a napaka je ostala. Poiskusil sem tudi pregledovati error log, vendar ob tej napaki običajno windows crasha sploh ni zaznal. Če pa ga je, je bila to neka zelo splošna koda (ne spomnim se več katera), ki je lahko označevala vse od drajverjev do hardwareske napake.

Ni pa problem nikoli prenehal. Vmes se je zamenjalo nič koliko drajverjev, operacijskih sistemov, crknil mi je hard disk, zamenjal sem napajalnik, zamenjal sem grafično kartico, dodajal ram, vedno je napaka ostala.

Glede na vse teste in zamenjan hardware sem si na koncu rekel, da je mogoče napaka na matični plošči. Ampak preprosto nisem imel volje, da bi kupil novo in potem zraven še nov procesor (v tem času so 1366 podnožja že zastarela)

Ne vem tudi zakaj sem šele sedaj se spomnil vprašati na tu. Verjetno zato, ker sem pregledal že nenormalno ogromno forumov in nikjer nisem našel nobenega niti približno podobnega problema in sem pomalem obupal. Sedaj pa se mi je zadeva začela malenkost slabšati. Pojavlja se večkrat, skoraj vsak dan, če predvajam kak video.

Ne vem, kaj naj pričakujem, mogoče je kdo že slišal za kaj podobnega?
Hvala.

Brias ::

vseeno downloadaj tole
http://www.hdsentinel.com/

je free,.

in naredi screenshot prve strani in prilimaj SS ..



sliko lahko uploadas tukaj ... http://shrani.najdi.si/

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brias ()

Schrei ::



Sem pa omenil, da sem vmes hd menjal in je problem ostal tudi po menjavi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Schrei ()

klinker ::

Kaka pa sta plata in napajalnik?

Schrei ::

Napajalnik je cooler master 700w silent pro (zamenjal sem prejšnjega, napaka je ostala)

Plata je asus p6t

Schrei ::

Ko sem napisal prej najbolj sumim matično ploščo, ampak nimam dovolj znanja, da bi to zanesljivo vedel.

Brias ::

kako je kaj hlajenje ... je cooler lepo sedel na plato? si gledal kaj temperature? menjal termalno pasto ...



druga stvar ... RAM ...

si po tem ko si kao nasel ram z napako testiral se enkrat? lahko da je mem slot problematicen ..

probaj 2 rama ne v dual channelu memtest, pusti 3 cikle in ce ni errorja probaj delati tako samo z dvema in porocaj ...

Schrei ::

Hlajenje sem tudi imel v mislih že v začetku. Najprej sem spremljal temperature na procesorju in grafični. Čeprav nisem dobil velikih temperatur sem poiskusil z ogromnim ventilatorjem na zunanje napajanje, sprememb ni bilo. Nato sem dodal dva ventilatorja, ki še lepše povlečeta zrak skozi kišto, just in case.

Ram sem tudi pretestiral podolgem in počez. Tisti modul na katerem je bila najdena napaka sem odstranil. Sicer sem takrat isti modul testiral še nekaj dni ampak mem test ni več našel napake. Vseeno je modul romal v smeti. Dodal sem takrat še dva modula tako, da imam sedaj 4x3gb.
Tisti mem test sem zagnal tudi še v tej konfiguraciji in ga pustil delovati čez noč, brez težav.

Brias ::

kaj pa kej OS.... si probaval kake druge winse / gonilnike ...


ali skos enake ( kake travniske ) instaliras?

solatko ::

Imaš klasično ohišje, z napajalnikom zgoraj?
Imam namreč podobno konfiguracijo pa mi do sedaj niti enkrat ni zmrznil. i950, ASUS SABERTOOTH X58, 3x2GB. Ti procesorji so precej vroči, zato je možno, da ti pride blizu 90 v obremenitvi in postane zadeva nestabilna.
Nabavil sem ohišje z napajalnikom spodaj in komplet se je ohladil v povprečju za 15-20 stopinj.
Imaš ventilatorje nameščene tako, da ti vroč zrak odvajajo ali ti ga samo vrtinčijo po kišti.
Si morda procesor navijal?
Delo krepa človeka

Schrei ::

Prej sem imel windows 7 in tudi večkrat reinštaliral.

Sedaj imam w8 in problem je isti.



Napajalnik je res zgoraj. Ventilatorje imam tako, da spredaj črpa zrak in ga zadaj odvaja. Poleg tega ima še grafična tri ventilatorje. Temperature se mi nikoli ni zdela problem.

A da bi bil to nek problem na matični plošči ni tako verjetno?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Schrei ()

solatko ::

Pri napajalniku zgoraj, imaš tri najtoplejše komponente na kupu, iz ene strani ti ta kotel zapira DVD enota, ali celo dve, s spodnje strani pa pomaga grafika.
In ni problem v temperaturi CPU-ja, temveč ramov in južnega mosta, ter chipseta.

V Funtechu imaš kar nekaj ohišij, ki imajo napajalnik spodaj po ceni 35€+. S tem se odpre prostor, kjer je sedaj napajalnik, pa še luknje imaš na zgornji stranici, skozi katere gre vroč zrak ven.

Naredi zamenjavo ohišja in računalnik ti bo delal brez problemov.
Pri meni je bila to najboljša investicija.
Delo krepa človeka

Rainbow Dash ::

Kaj pa če probaš dati komponente ven iz kište, in boš takoj videl če se segreva kateri del matične, ali česa drugega..

Schrei ::

To pa ne vem kako misliš?

Nekako sem segrevanje že izključil, ker sem takrat naredil preiskus z zunanjim ventilatorjem (zelo močnim).
Kako pa naj bi se matična segrevala?



Moram priznat, da sem upal, da bo kdo prepoznal simptome :)
Izgleda, da je res precej edinstven problem, na žalost.

Brias ::

lahko recimo komp resis tako:

poslji mail v http://www.pctrgovina.com/trg/clanek.php ce ima kako rabljeno 1366 plato na lagerju in koliko je cena ( oz naj te obvesti ko jo bo imel ... )

lahko pripeljes komp tja, on bo premontiral in pretesteral ( za 20 eur ), plato bos placal tok kot se boste zmenili in to je to ...

ce se bo izkazalo da ni plata, oz da ne more najti napake, ne bos placal nic ...


ce se je ze skoraj vse probalo ( razen morda 1% da je doma kaj narobe z maso ), ali pa 1% da je narobe kaj z stuck AIR-om .... je tudi 1% moznosti da je proc, all exclouded ... ostane 97% da je plata ...

Schrei ::

Hvala za nasvet!
Samo tega nisem štekal:"razen morda 1% da je doma kaj narobe z maso" ?

Brias ::

lahko da imas doma kako slabo napeljavo, da nimas recimo niclenja narejenega na vticnicah ( so bili primeri, tudi stolpnice narejene po 1980 ) ..

da se je varcevalo pri vsem, v flate se je dalo samo 2 zice in se je niclenje naredilo na stekarjih ...

pol je folk 20 let po tem menjal stekerje, ni naredil brike, in so se cudne stvari dogajale z elektroniko ...

sploh z kompi z pod 100 eur napajalniki ...

ne vem kok si stromarja, imate niclenje nareno na omarici, v sistemu, ali je brika na stekerju ... ali ne ves? :)

Schrei ::

To pa res ne bi vedel.

Verjetno pa ni to, ker sem vmes tudi zamenjal naslov, pa ni bilo drugače. Razen, če je na obeh krajih problem z elektriko.

solatko ::

Schrei - določene komponente nimajo senzorja toplote, tako, da ne veš, kakšne temperature so. Ker je cel tisti prostor okoli procesorja segret na cca 50-60 stopinj, so vse tiste elektronske komponente pod močno toploto, ki je vedno višja, ker pretoka zraka tam enostavno ni. Ko z novim ohišjem z napajalnikom spodaj, tisto območje odpreš, so temperature na tistem delu med 30-40 stopinj in komponente delujejo normalno.
Vroč zrak ima kam it in tudi gre, tako da ne ogreva okolice.
Zunanji ventilator in odprta stranica ne pomaga kaj dosti, samo malo bolj zvrtinči vroč zrak, efekta pa je morda za 5 stopinj. Veš elementi, ki so nalotani na plošči, niso vsi temperaturno neobčutljivi.
Delo krepa človeka

Schrei ::

Ja ok štekam.

Se pa zadeva potem ne izide s simptomi. Saj potem, ko resetiram, lahko nemoteno igram naprej še cel dan.
Kot sem napisal pa sem nekaj časa uporabljal celo zunanji ventilator (na 220V) pa ni bilo razlike.

Glede na napake bi sto posto rekel, da je problem v ramu, ampak sem ga toliko pretestiral, da moram to možnost res izključiti.

Rainbow Dash ::

Jaz imam napajalnik vzgoraj v kišti pa še mini tower je, pa še neka big ass grafa, pa so temperature okoli 30-40...

solatko ::

Rainbow Dash - pa ne i9xx na 1366.
Delo krepa človeka

hojnikb ::

možno, da se ti chipset pregreva ali maš pa že boge kondenzatorje na plati...
#brezpodpisa

Enron x86 ::

Kaj pa kakšna bolj banalna stvar, recimo, si poskusil zamenjati SATA kabel za disk, si priklopil disk na drug port oziroma še bolje, na drug krmilnik? Kaj pa, če bi zagnal računalnik npr. z Ubuntu Live DVD-jem in ga poskusil obremeniti (sicer ne vem, s katerim programom)? Tako lahko vsaj 100 % izključiš, da gre za napako na disku oz. na povezavi z diskom. To "loopanje" zvoka mi je pa dobro znano, ker sem uporabljal kombinacijo Creative SoundBlaster X-Fi in matično s čipsetom Nforce4. Ali imaš slučajno dodatno zvočno kartico?

lp
Core i5-4690K@4.7| ASUS MAXIMUS VII HERO| 16 GB Corsair LP DDR3 1866 MHz|
ASUS 970 STRIX| SB Z OEM| Samsung 840 EVO 250 GB|
Seagate 2 TB| EVGA SuperNOVA G2 750 W| Fractal Define R4

solatko ::

Gre za pregrevanje nekaterih elementov na MB, nič drugega.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

klinker ::

Solatko, ni receno. Sem ze mel po rokah tako sestavo, sicer s P6T Deluxe in napajalnik zgoraj. Sistem navit itd, deluje ze par let bp.
Shrei, nalozi si core temp in zalavfaj IntelBurn na max in spremljaj temperature. Sicer dvomim v da je to krivo pa vseeno. Kot drugo, testiraj sistem s po eno palcko not, se zgodi da tudi ram test ne pokaze napak, pa je ram fuc.
Ce si z obale lahko prineses mimo pa kaj pomagam.

Schrei ::

Enron: Takih stvari pa res nisem preiskušal.
Dodatne zvočne nimam. Ubuntu res ne vem na kakšen način bi obremenil. Tudi ne vem kako bi od tega lahko kaj dobil. Ima ubuntu kakšne dobre diagnostične programe?

Mi je pa zanimiva ta zadeva s krmilnikom. To misliš, da bi si kupil dodaten krmilnik in disk priklopil gor?

solatko: To bi bilo možno, toda zakaj potem računalnik zablokira takrat ko je dolgo prižgan, ne pa takrat ko je obremenjen?

klinker: Nisem z obale na žalost :)
Problem imam s testiranjem, ker je napako zelo težko rekreirati. Kot sem napisal se napaka pojavi, ko je računalnik dolgo prižgan, recimo dva dni, potem pa zažene igro, oz. tudi video. Se pravi bi moral imeti vsako palčko noter nekaj dni, da bi jo dodobra preiskusil.
Čeprav imaš prav, trajalo bi res nekaj časa, ampak bi pa vedel dokončno.
Je res, da ramtest ne pokaže vedno napak?

Sssaga ::

Schrei je izjavil:

Takrat je bila kar dobra mašina i7 1366


Kdor ma Bloofielda, te lahko popravi. Še po slabih 5 letih ne mislim menjat pa tud kr dost renderiram.

Glede temperatur si lahko namestiš AIDA 64 (bivši Everest) http://www.aida64.com/ in si probaj naštimat tko kot mam jaz

Drgač je kr mukoma prebirat kaj se ti je vse dogajal. Sam imam še zmer problem recimo s sleep mode-om, ki mi niti v XP-jih ni delu in mi še zmer ni uspelo dognati napake. Kr mau nerodn...

Glede na to, da maš 1366 plato, zazih ni šrot. Nobena ni.

Zamenjal si praktično vse razen plate in proca? J3beno, če te plata heca. Tko je mene zajbaval pr laptopu in simptomi so bli takorekoč podobni tvojim. Kupu nov disk in ugotovu, da isti šmorn. Na koncu sm dojel, da kadar na sredi tipkovnice pritisnem z dlanjo, dela kot je treba. In po dvigu roke spet freeze, ki je trajal po minuto, dve da se je resetiral. Ne vem, koliko ti kaj pomaga, se pa nagibam k matični, da je krivec že vseskozi.

Memtest 86+ recimo pr bratovem kompu ne pokaže napake pri 4x1 GB rama po 2 urah. Kakršnakoli konfiguracija. Pol leta mu je delalo u nulo, naenkrat mu dela samo ko resetiram CMOS, baterijo in potem po resetu/shut downu se ne zažene in javi RAM napako. Zaenkrat ima 2x1GB in me totaln živcira, ker mu ne dela kot je treba. Miljon nastavitev dal skozi v BIOSu in nimam pojma kaj ga muči. Vse ram slote sm dal skozi, kot tudi palčke in to ni težava. Naenkrat ne prebavlja v redu, ko so vse reže zafilane (Phenom II 965, FXT790 mobo)
Tko da ja, ne pokaže vsega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sssaga ()

Schrei ::

Sssaga: ok
Najbolj me zanima to, če so simptomi res podobni. Vsaj približno?
Ker potem si prvi človek, ki sem ga spoznal s takim problemom. Kaj si potem naredil?

Ne vem pa kaj naj z ramom. A to kar si napisal pomeni, da jih je nemogoče diagnosticirati?

solatko ::

Schrei- glede na to, da ti mašina nekaj časa dela praktično na idle, ko pa jo obremeniš, freezne, je lahko vzrok ravno to, kar sem ti navedel. Vroč zrak se ti nabira okoli ramov, procesorja in napajalnika. Dokler je na idle, so temperature med 50-60, ko pa na hitro obremeniš, se segreje na okoli 80 in to je za elemente okoli procesorja, več kot dovolj, da začne zajevavat.
Skratka, komponente imaš pregrete, v ohišju je premalo zračenja, za 1366.
Če bi ti metali ven ram-i, ti računalnik tudi na idle nebi zdržal dolgo, lahko pa imaš tudi pregrete rame in začnejo nagajat.
Če imaš možnost dati napajalnik iz ohišja in zaženeš tako, boš takoj videl (tam kjer je sedaj napajalnik, bo vroč zrak odšel ven. Če nebo frezal, si problem rešil.
Delo krepa človeka

Enron x86 ::

@Schrei, mislil sem tako: ponavadi je na ploščah višjega ranga poleg "nativnega" (Intelovega) še kakšen krmilnik diskov, v tvojem primeru torej JMicron(R) JMB322. Za trenutek pozabi, da hitrosti diska ne bodo iste kot na Intelovem krmilniku - pač preklopi in preveri, da boš lahko z gotovostjo rekel, da ni kriv disk oz. krmilnik. Pa ne pozabi preizkusit z drugim kablom. Včasih so krivec prav kakšne neumne trivialne zadeve.

lp
Core i5-4690K@4.7| ASUS MAXIMUS VII HERO| 16 GB Corsair LP DDR3 1866 MHz|
ASUS 970 STRIX| SB Z OEM| Samsung 840 EVO 250 GB|
Seagate 2 TB| EVGA SuperNOVA G2 750 W| Fractal Define R4

Schrei ::

Najlepša hvala vsem zaenkrat.

Dali ste mi nekaj dobrih načinov testiranja, ki pa bodo zaradi narave napake nekaj časa trajali.

Se oglasim z novimi podatki

klinker ::

Solatko...a napajalnik nima venta, kateri btw vlece vroc zrak ven z ohisja ;)

Sssaga ::

Simptomi so bli pr prenosniku podobni, le da je po ene 20 minutah obremenitve (glede na star šrot in nove appse je blo u LOADu) freeznu in se odmrznil po minutki in tako naprej. Pregrevanje plate očitno.

ncc2000 ::

kakšen bios upgrade je že bil?

Schrei ::

ncc2000: bil, spet ni bilo spremembe

solatko ::

klinker - Napajalnik ima ventilator spodaj, torej vleče vroč zrak od grafične in delno od chipseta, zraven hladilnika, pa ima polno steno. Na drugi strani hladilnika CPU, so RAM-i, zraven pa DVD enota ali celo dve, spodaj je 5-10cm stran grafična kartica, ki tudi kar nekaj toplote spusti, direktno v okolico procesorja.
Če še kablovje ni lepo posortirano, se najde tam vmes še nekaj kablov, ki ravno tako, zadržujejo pretok zraka.
Med desno stranjo napajalnika in DVD enotami, je v računalnikih, najtoplejše območje in vse kar je tam, se ob slabem pretoku, pregreva. Precej teh komponent je kar precej vročih.

Pri napajalniku spodaj, pa imaš nad napajalnikom grafično, ki odvaja tudi odvečno toploto napajalnika (nekateri se precej grejejo, pa tudi toploto, ki jo proizvajajo diski, vendar to vse skupaj, redko preseže 40 stopinj.
Nad grafično pa je pri temu ohišju ogromno prostora. Večina teh ohišij ima na zgornji steni, prostor (perforiran pleh z luknjicami), skozi katere gre ogromno toplega zraka, sploh če spredaj vleče zrak kakšen 120mm ventilator. Na zadnji steni ohišja je po defaultu, v večini še en 120mm ventilator, ki vleče vroč zrak od procesorskega hladilnika. Če procesorski ventilator obrneš navzgor, dobiš lepo prevetreno zadevo, v kateri temperatura nikoli ne preseže 50 stopinj, brez dodatnih ventov, lahko pa dodaš še najmanj 5 kosov.

Pri ohišjih z napajalnikom spodaj, še nobena naša stranka ni imela problemov s pregrevanjem mašine.
Delo krepa človeka

ncc2000 ::

si že testiral ob disejblanem intel speed stepu?

Schrei ::

ncc2000 - intel speed step? :)
To je nekaj v Biosu ?
Kaj pa to naredi ?

ncc2000 ::

Špara.
EIST upravlja z frekvenco in napetostjo procesorja v odvisnosti od potreb.
Za štos to disejblaj v biosu in testiraj nekaj časa..
Hkrati pa si na namizje poči kak gadget, ki ti bo kazal temperature cpu-ja..

Za več o eist-u pa poguglaj..

klinker ::

solatko je izjavil:

klinker - Napajalnik ima ventilator spodaj, torej vleče vroč zrak od grafične in delno od chipseta, zraven hladilnika, pa ima polno steno. Na drugi strani hladilnika CPU, so RAM-i, zraven pa DVD enota ali celo dve, spodaj je 5-10cm stran grafična kartica, ki tudi kar nekaj toplote spusti, direktno v okolico procesorja.
Če še kablovje ni lepo posortirano, se najde tam vmes še nekaj kablov, ki ravno tako, zadržujejo pretok zraka.
Med desno stranjo napajalnika in DVD enotami, je v računalnikih, najtoplejše območje in vse kar je tam, se ob slabem pretoku, pregreva. Precej teh komponent je kar precej vročih.

Pri napajalniku spodaj, pa imaš nad napajalnikom grafično, ki odvaja tudi odvečno toploto napajalnika (nekateri se precej grejejo, pa tudi toploto, ki jo proizvajajo diski, vendar to vse skupaj, redko preseže 40 stopinj.
Nad grafično pa je pri temu ohišju ogromno prostora. Večina teh ohišij ima na zgornji steni, prostor (perforiran pleh z luknjicami), skozi katere gre ogromno toplega zraka, sploh če spredaj vleče zrak kakšen 120mm ventilator. Na zadnji steni ohišja je po defaultu, v večini še en 120mm ventilator, ki vleče vroč zrak od procesorskega hladilnika. Če procesorski ventilator obrneš navzgor, dobiš lepo prevetreno zadevo, v kateri temperatura nikoli ne preseže 50 stopinj, brez dodatnih ventov, lahko pa dodaš še najmanj 5 kosov.

Pri ohišjih z napajalnikom spodaj, še nobena naša stranka ni imela problemov s pregrevanjem mašine.


Sam tudi nisem prav na nobeni masini imel problem z pregrevanjem, pa bil napajalnik zgoraj al spodaj.
Zrak lepo potuje in ga napajalnik z lahkoto povlece ven. Sploh pa je plata vedno pod napajalnikom, s tem tudi rami in vse ostalo + tega da majo ohisja ponavadi se vent na zadnji stranici, tako da ni sans da bi zato ker je napajalnik zgoraj imel neke take probleme s pregrevanjem, sploh pa ker je to v modi zadnjih nekaj let, pred tem je pa tudi vse prezivelo brez raznih freezov, itd.
Se strinjam da je napajalnik spodaj boljsa opcija, ni pa to zdaj neka revolucija v hlajenju oz airflow-u.

Shrei...vsekakor pa pocekiraj keri bios imas in ce je kak update na voljo. Moznost je da bi lahko bil tudi v tem problem, ceprav majhna, pa kak bios reset, ter ponovno vse nastavit tudi zna kdaj pa kdaj resit kak problemcek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

solatko ::

Pri tistih mašinah, ki so laufale na defaultu in so bili kabli kolikor toliko urejeni, ni bilo problemov. Ko pa smo dobivali na servis kište z kepo kablov ob grafični, en ali dva ventilatorja 80, po možnosti še narobe obrnjena, kakšno dvojno grafično...., je bilo pa pregrevanje kar pogost pojav.

Napajalnik spodaj, je bila revolucija, pri Prescotih, AMD 462A in AMD 754, je bilo ogromno problemov z airflow-om. V primerih, da se je karkoli navijalo, so bile škatle z napajalnikom zgoraj in širino 180mm, ozko grlo, stabilnosti računalnika.

Do 20 stopinj razlike v zgornjem delu kište, ki jo prinese samo prestavitev napajalnika, je bila za tiste čase taprava inovacija. Problem je bil, da je prvo ohišje v maloprodaji prišlo ven šele z Antec-om, pa še tam je šla cena v nebo. Danes so zadosti kvalitetna ohišja že od 35€+, takrat pa so se pričela pri nekaj čez 100DEM, to pa je enakovredno, današnjim 100€.
Delo krepa človeka

klinker ::

Zdaj pa mesas jabolka in hruske.
Kepe kablov, 80mm venti,...to pac spada v srot ohisja izpred 10let, na pa v danasnje zadeve, kjer so prakticno vsi venti 120mm in pa vsaj minimalno nastudirano hlajenje ze pri najcenejsih ohisjih.
Sama postavitev napajalca pac 100% nima tako hudega efekta kot ga ti omenjas, vse ostalo pa ja.

solatko ::

klinker - Brez veze da se kregava. Zloži klasično kišto, postavi dva ventilatorja - spredaj za not, zadaj za ven in pusti kišto, z nekimi povprečnimi komponentami lepo laufat nekaj ur. Dobro je, če imaš kak digitalni merilec temperatur in daš na 3 ali 4 mesta okoli RAM-ov, nad procesorjem, blizu chipseta in blizu napajalnika. Potem pa spramljaj temperature. Zraven poženi še AIDO, in glej temperature, komponent z vgrajenimi senzorji.

Potem pa po nekaj urah, izvedi obremenitev procesorja (lahko z aido) in obremenitev grafične. Boš videl kakšne bodo temprature.

Potem pa enako neredi v ohišju z napajlnikom spodaj. Ko boš primerjal zapiske temperatur, ti bo jasno, o čem govorim.

Poizkusi pa obvezno samo z dvema ventilatorjema, pa po možnosti daj procesorski ventilator na silent.

Ko boš to izvedu (lahko greš pa pogledat na neko stran, Korejske elektro fakultete - če boš našel, tam so vsi te testi), se pa spet oglasi.

Drugače pa brez meritev, sistem, ki ga imam, je bil najprej v nekem ohišju Gigabyte, pa brez še dodatnih 2-eh ventilatorjev in temu primernega hrupa, temperatura pri i950 na 3,8, ni bila stabilna, zaradi temperatur.

Z menjavo ohišja, dveh 120 ventih, navit na 4,0, vse ostalo je enako, laufa 24/7, 365 dni, tudi danes, ko je v sobi preko 30 stopinj, pri normalni temperaturi 55-75 stopinj, ostale komponente pa ne gredo preko 40. V sobi je pa skoraj popolna tišina, se sliši samo ventilator od napajalnika (zelo tiho).
Delo krepa človeka


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Novo ohišje in hlajenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
617190 (5599) solatko
»

Menjava ventilatorjev na ohišju

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
313558 (3162) Architect
»

Postavitev napajalnika

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
131807 (1298) solatko
»

Optimalna postavitev ventilatorja

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
264754 (2407) svetetko
»

napajlnik in ventilatorji

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
262205 (1868) Pyr0Beast

Več podobnih tem