» »

Prenosnik za na FRI

Prenosnik za na FRI

«
1
2 3

123u ::

zdravo, jeseni grem na FRI uni smer, pa me zanima, tisti ki mate izkušnje, kakšen prenosnik rabim? Predvsem me zanima, če so Apple prenosniki uporabni na FRI, če rabiš windows al ne.. kako je kej s tem? Hvala za odgovore.

black ice ::

Lahko imaš kar ti srce poželi, lahko delaš tudi na računalnikih fakultete. Ni potrebe po ne vem kako zmogljivem prenosniku, ker enostavno ne boš potreboval. Glej samo, da bo čim lažji, tam do 15 col in potem doma priklopiš na sekundarni, večji monitor. Sam imam 17 colno in 3 kile težko zverino - če bi se še enkrat odločal več od 15 col sploh povohal ne bi.

PS:Si že slišal za virtualno mašino ali multi-boot? ;)

Edit: No, 2,5kg. Nisem veliko zgrešil. Vseeno mi je preveč pa nisem nek zobotrebec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: black ice ()

123u ::

black ice je izjavil:

Lahko imaš kar ti srce poželi, lahko delaš tudi na računalnikih fakultete. Ni potrebe po ne vem kako zmogljivem prenosniku, ker enostavno ne boš potreboval. Glej samo, da bo čim lažji, tam do 15 col in potem doma priklopiš na sekundarni, večji monitor. Sam imam 17 colno in 3 kile težko zverino - če bi se še enkrat odločal več od 15 col sploh povohal ne bi.

PS:Si že slišal za virtualno mašino ali multi-boot? ;)



hvala za odgovor :) monitorja imam 2 doma, ni problema, multi-boot pa pri applu bolj ali manj odpade, za virtualbox je pa dobro, če maš več RAM-a...
Programira se v linuxu verjetno? Potem res ni nobene potrebe po windowsih?

bucket ::

123u je izjavil:

black ice je izjavil:

Lahko imaš kar ti srce poželi, lahko delaš tudi na računalnikih fakultete. Ni potrebe po ne vem kako zmogljivem prenosniku, ker enostavno ne boš potreboval. Glej samo, da bo čim lažji, tam do 15 col in potem doma priklopiš na sekundarni, večji monitor. Sam imam 17 colno in 3 kile težko zverino - če bi se še enkrat odločal več od 15 col sploh povohal ne bi.

PS:Si že slišal za virtualno mašino ali multi-boot? ;)



hvala za odgovor :) monitorja imam 2 doma, ni problema, multi-boot pa pri applu bolj ali manj odpade, za virtualbox je pa dobro, če maš več RAM-a...
Programira se v linuxu verjetno? Potem res ni nobene potrebe po windowsih?

Niti po jabolkih :)

123u ::

"Niti po jabolkih :)"

kaj pa potem? :) laptop z linuxom in to je to? :)

Mavrik ::

Operacijski sistem nima veze. Vse se dela na platformah, ki delajo na vseh treh glavnih OSih. V resnici prvo leto ali dve itak ne boš mel kaj dosti delat na faksu da bi rabil nevemkaj - za tistih par vaj je tudi vseeno če ga nimaš. Kupi raje nekaj čimlažjega, vlačit 15" cigel po faksu je tečno za popizdit.
The truth is rarely pure and never simple.

123u ::

Mavrik je izjavil:

Operacijski sistem nima veze. Vse se dela na platformah, ki delajo na vseh treh glavnih OSih. V resnici prvo leto ali dve itak ne boš mel kaj dosti delat na faksu da bi rabil nevemkaj - za tistih par vaj je tudi vseeno če ga nimaš. Kupi raje nekaj čimlažjega, vlačit 15" cigel po faksu je tečno za popizdit.


hvala :)

Pebkac ::

Ne rabiš ravno neke zverine od prenosnika, za tisto kar se dela na faksu je praktično katerikoli dovolj dober. Tako da pač izberi takega, da najbolje ustreza tvojim lastnim potrebam.

steev ::

Glej da ma 8GB rama, SSD in dobro baterijo. Pa 15" je tudi kar velik. 13" bo bolj primeren.
:|

123u ::

steev je izjavil:

Glej da ma 8GB rama, SSD in dobro baterijo. Pa 15" je tudi kar velik. 13" bo bolj primeren.


1. hvala za odgovor
2. Lahko prosim razložiš zakaj? Zakaj rabim 8 GB rama? tvoj nasvet je čist drugačen od ostalih, pa me zanima zakaj :)

hojnikb ::

dosti rama nikol ne škodi, sploh če se greš programiranje ..
#brezpodpisa

GupeM ::

Dosti rama je res priročno. Sploh če boš moral kdaj uporabiti virtualko. Virtualka pride prav posebej pri kakšnih komunikacijah oz. omrežjih da lahko simuliraš omrežje.

Mavrik ::

2. Lahko prosim razložiš zakaj? Zakaj rabim 8 GB rama? tvoj nasvet je čist drugačen od ostalih, pa me zanima zakaj :)


Ker je laufanje kerega koli IDE-ja za razvijanje na manj kot 8GB trenutno precej boleče. Saj verjetno ne boš laptopa mel samo za kucanje domačih nalog a ne?

Kupovanje razvijalskega sistema z manj kot 8GB rama trenutno je precej neumno.
The truth is rarely pure and never simple.

hojnikb ::

Mavrik je izjavil:

2. Lahko prosim razložiš zakaj? Zakaj rabim 8 GB rama? tvoj nasvet je čist drugačen od ostalih, pa me zanima zakaj :)


Ker je laufanje kerega koli IDE-ja za razvijanje na manj kot 8GB trenutno precej boleče. Saj verjetno ne boš laptopa mel samo za kucanje domačih nalog a ne?

Kupovanje razvijalskega sistema z manj kot 8GB rama trenutno je precej neumno.

this..
ti povem iz lastnih izkušenj, da mojem starem prenosniku z 3GB rama praktično nočna mora poganjat kak IDE.... Beležnica ftw :))
#brezpodpisa

123u ::

ok hvala :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 123u ()

hojnikb ::

8GB ti je minimum..
#brezpodpisa

steev ::

1 palčka 8 GB rama. Da lahko v prihodnosti nadgradiš.
:|

mirancar ::

Na FRI-ju so bolj uspešni študentje, ki ne nosijo prenosnika v šolo.

uporablja se pa linux in windows, mislim da lahko tudi komot delaš na mac-os

c00L3r ::

Vzemi 14" ali pa 15" ekran. 13" je premajhno za delo, sploh ko boš več ur bulil v ekran. Jaz se ne bi obremenjeval s tem ali imaš 4, 8 ali 16gb pomnilnika in koliko gb maš diska. Ti 2 stvari lahko enostavno nadgradiš tudi kasneje.

Vzemi raje takšnega, ki ima samostojno grafično, saj zna prit prav kdaj tudi kakšno igro igrat. Bodi pozoren tudi na garancijski rok. Velika razlika je med 2, 3 ali 4 leta garancije.

amacar ::

Definitivno 13" s čimboljšo baterijo, da še polnilca ne rabiš s sabo vlačit, pa doma zunanji zaslon. Sam imam 15" pa je težko za nosit okoli (v študentskem domu pa 24"), ampak ko sem ga kupil v 1. letniku nisem vedel kaj točno je bolj pomembno, bi se pa definitivno drugače odločil, če bi sedaj kupoval. Specifikacije ne rabijo biti nič posebnega, priporočam SSD (sam sem lani nadgradil), pa 8gb rama, ker pri 4gb je že šlo na tesno pri virtualki in več hkrati odprtih programih.

Grafične ne rabiš nič posebnega, toliko da openGL dela, razen če misliš igrati igre.

Overall bi vzel enga ultrabooka, se mi že več kot leto cedijo sline po njem, pa zaenkrat še ni smisla po menjavi, mogoče jeseni na magisterskem študiju.

gendale ::

jaz bi vzel enega thinkpada 15" (whatever, sm da je mat zaslon (če dobiš 1680x1050 lahko skačeš od veselja), i3/i5 cpu (lohk tud i7 če maš veselje), vsaj 8gb rama (idealno v 1 palčki in takoj dokupiš še eno 8gb, ssd (vsaj 128, če ne raje 256gb daš namesto vgrajenega diska, dvdrom daš po inštalaciji osja vn in not daš še stari disk), pa nujno uzem takega z osvetljeno tipkovnico in trackpoinom.
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

zuz3k ::

jaz imam za fax 15" ekran in je super "lahek" napram težkim 17" ekranom
Life is a psychological game.

baur ::

Tudi jaz grem na fri uni in si moram kupiti prenosnik. glede na vse prebrano, si ogledujem te tri:

http://www.mlacom.si/dell-inspiron-7520...

http://www.mimovrste.com/artikel/275055...

http://www.mlacom.si/acer-v3-571g-i5/fu...

Kateri menite da je najbolsi glede na ceno in kateri bi mi najbolje sluzil pri studiju? se splaca vzeti acerja, glede na to, da ni najbolj pohvaljena znamka?

Hvala ze vnaprej! :)

bedak ::

kej lažjega?

baur ::

naprimer? :)

harmony ::

Ne potrebuješ prenosnika.

V kolikor boš vzel prenosnik na predavanja bo scenarij tak:



Bolje, da poslušaš na predavanjih, kljubtemu da so včasih res boring. Mogoče pa kakšno stvar zveš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: harmony ()

kr?en ::

Na vajah imas racunalnike z vso potrebno programsko opremo. Ce pa nucas zadevo za lurkat internet med (dolgocasnimi) predavanji, si pa raje ubodi kak ultrabook.

baur ::

problem je ker nisem iz ljubljane in potrebujem računalnik vsaj za v stanovanje oz. dom. nekateri pa tudi pravijo, da je za na vaje dobro imeti svoj prenosnik, ker si pač navajen nanj.?

harmony ::

@uros_bajc

Faks narediš tudi brez prenosnika. Fora je, ker se ti prenosniki uporabljajo za vse drugega kot pa za tisto za kar si ga kupil na faksu.

Najprej fejsbuk, pol mail pogledaš pa novičko na štrndvjst kur itd...pol pa šele vaje itd

Če pa imaš cilj in si discipliniran ter veš, da boš na vajah res delal vaje in ne surfal po netu in lovdal filme, potem pa seveda vzameš svoj prenosnik.

bedak ::

če že rabiš je po mojem kej tazga čist ok

http://www.mimovrste.com/artikel/275056...

amacar ::

Resolucije 1366x768 ne jemlji, ker je obup. Sicer imam doma še 24" ekran, pa vseeno je na laptopu takšna resolucija obup, če delaš kje drugje. Kot so ti že predlagali vzemi kakšnega ultrabooka, ki je lažji za prenašanje in ima boljšo baterijo, za fax bo pa po zmogljivostih vsak ok, edino priporočam SSD pa 8gb rama. Na vaje je fajn imet svoj laptop, na predavanjih ga pa ne rabiš.

Pro_moted ::

Hja saj kaj takega je kul ;

http://www.mimovrste.com/artikel/275054...

ampak cene so , hmm ... :D Odvisno koliko je pripravljen vstran vržt.
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

tiran2000 ::

Al pa to vzames za 300 evrov s postnino, das gor ubuntu pa mir... Sigurno ni best laptop ever, je pa majhen, razmeroma lahek torej prenosljiv, robusten, baterija je ok. http://www.computeruniverse.net/product...... V slo ga tudi prodajajo ja podobnega (z operacijski sistemom) sam po mal drugacni ceni lol http://www.mimovrste.com/artikel/275053...

techfreak :) ::

Pro_moted je izjavil:

Hja saj kaj takega je kul ;

http://www.mimovrste.com/artikel/275054...

ampak cene so , hmm ... :D Odvisno koliko je pripravljen vstran vržt.

1600x900 na 15" prenosniku za 1500€? Kaj se zafrkavajo malo?

kr?en ::

http://www.hoh.de/notebooks/nach-einsat...

Tole je imo zakon zadeva. Pa se 500GB hibridni disk ima ter fullhd resolucijo.

JesseP ::

Jaz sem v 1. letniku kupil Macbook Air, pa služi svojemu namenu. S seboj ga imam vedno ko imam na ramenih torbo. Lepo v torbo in sploh vem ne da ga imam sabo. Načeloma baterija zdrži cel dan na faksu, mam pa za vsak slučaj še polnilec v torbi.
Če boš kupoval novega, ti pa sploh ni treba skrbeti ker baterija zdrži 12ur.

Če smo rabil Windows, obstaja Bootcamp in dela boljše kot na par let starem stacionarcu ki sem ga imel. Visual studio laufa brez večjih preglavic.
Če je naročeno, da je treba uporabljat izrecno Linux, ga odprem v vmware pa kakih večjih težav še nisem imel.
Je pa res, da je večina stvari multiplatform, tko da glede tega ni treba skrbet.

Kar se tiče zaslona, 13' za sabo vlačit mi ni premajhno, če delam doma kaj resnejšega priklopim na 24'...

menjalnik ::

Kaj pa, če pogledate še za kakšnimi tablicami, ki tudi niso napačne pa še lahke in poceni so in baterije zdržijo okoli 8ur in več:)Meni sicer še malo manjka do faksa me pa zanima, če so v predavalnicah brezžična omrežja, recimo na Fri?

amacar ::

Wifi je povsod, ampak s tablico ne moreš početi nič resnega, razen da jo uporabljaš namesto zvezka, ter da spremljaš snov preko pdf. Edino da imaš čistokrvni windows naložen, kot pa je že bilo rečeno za predavanja prenosnika ne potrebuješ.

baur ::

hhm zdaj pa res nevem kaj naj.. :) eni mi dajate predloge za 1500 e, drugi za 300 :) nevem, sam več kot 850 e ne bi dajal..bi pa rad 15,6 zaslon in malce boljso resolucijo, ker drugače nimam kakšnega večjega zalsona še kje, da bi lahko nanj priklopil laptop..
kaj pa kaj takega?
http://www.hoh.de/detail/index/sArticle...

http://www.hoh.de/notebooks/nach-einsat...

pri drugem bi potem moral še ram dokupit..

amacar ::

Če nimaš dodatnega zaslona, definitivno vsaj 1600*900, nižje resolucije so za programiranje pain in the ass. Za samo delo ne potrebuješ zmogljive mašine (jaz sem dal pred 3 leti 600€ za prenosnik, pa mi je služil čez prvo bolonjsko stopnjo, imel ga bom zaenkrat tudi na drugi). Iz svojih izkušenj vidim, da se mi težke kište in polnilca ne da nosit na fax, zato svetujem čim lažjega in s čim boljšo baterijo.

techfreak :) ::

Če nimaš zunanjega zaslona potem je mogoče bolje 15" zaslon, ne škodi pa če si v kakšni trgovini pogledaš razliko med 13" in 15" zasloni. Za prenašanje je boljši manjši ter lažji prenosnik.

Osebno bi ti glede na izkušnje predlagal da gledaš 13" od 1600x900 naprej, še boljše pa kar full HD, prav tako pa vzemi SSD. Razlika med HDD in SSD je kot noč in dan, sploh pa se pozna pri uporabi razvojnih okoljih kot so recimo Visual Studio, Eclipse, ...

techfreak :) ::

Še glede RAMa - fajn je imeti 8 GB, ampak zaenkrat (če le kupiš računalnik z možnostjo nadgradnje/menjava RAMa, po možnost ima še en prazen prostor) lahko načeloma vzameš tudi 4 GB.

Tudi na 4 GB lahko imaš hkrati zagnan Visual Studio za spletno/namizno aplikacijo, Eclipse za Android aplikacijo, brskalnik z nekaj zavihtki ter še kakšne lažje aplikacije.

amacar ::

Zatakne se potem, če želiš imeti zraven še kakšno virtualko. V glavnem z 8gb in SSD je svet lepši :)

matejm1994 ::

Kako je pa je z elektriko na FRI-ju? Ga imaš možnost imeti priklopljenega v elektriko večinoma časa, ali bolj ne kot ja? Recimo, da je prenosnik že malo starejši in ima baterije le za 10-15 minut? (pa še to če le brskaš po internetu...).

c00L3r ::

Raje kupi računalnik za 600€ z 2 leti garancije in ti bo ta služil 3 leta. Potem pa kupiš spet enega za 600€.

8gb ali več ram-a boš potreboval, če se bo kaj igral z virtualnimi PC-ji. Za ostalo bi moralo bit 4gb dovolj.

techfreak :) ::

Raje kupi računalnik za 600€ z 2 leti garancije in ti bo ta služil 3 leta. Potem pa kupiš spet enega za 600€.

Če finance dopuščajo je verjetno boljše kupiti kakšnega ultrabooka za okoli 1000€, ker so lažji, kar je pomemben faktor pri prenašanju, ter imajo boljšo baterijo kot računalnik za 600€.

Mavrik ::

matejm1994 je izjavil:

Kako je pa je z elektriko na FRI-ju? Ga imaš možnost imeti priklopljenega v elektriko večinoma časa, ali bolj ne kot ja? Recimo, da je prenosnik že malo starejši in ima baterije le za 10-15 minut? (pa še to če le brskaš po internetu...).


V predavalnici nimaš kaj iskati z laptopom, na večini (avditornih) vaj tudi ne. Na lab. vajah so štekarji večinoma na voljo.
The truth is rarely pure and never simple.

harmony ::

Jaz bi tega vzel, če imaš tok budgeta.

http://www.mimovrste.com/artikel/275055...

kr?en ::

Kul prenosnik, samo skoda, da ima 5400rpm disk.

Itak bi cez nekaj casa vrgel ven DVD in dal notri en 128gb SSD.

driver_x ::

hojnikb je izjavil:

Mavrik je izjavil:

2. Lahko prosim razložiš zakaj? Zakaj rabim 8 GB rama? tvoj nasvet je čist drugačen od ostalih, pa me zanima zakaj :)


Ker je laufanje kerega koli IDE-ja za razvijanje na manj kot 8GB trenutno precej boleče. Saj verjetno ne boš laptopa mel samo za kucanje domačih nalog a ne?

Kupovanje razvijalskega sistema z manj kot 8GB rama trenutno je precej neumno.

this..
ti povem iz lastnih izkušenj, da mojem starem prenosniku z 3GB rama praktično nočna mora poganjat kak IDE.... Beležnica ftw :))



Ker tudi sam programiram, bom še jaz dodal eno pripombo sem. Med delom imam ves čas odprto Eclipse, MySQL Workbench, Firefoxa, in vsaj enega od Serverjev (GlassFish, Tomcat, Jetty). Vsaj Eclipse in server sta kar požrešna. Zraven imam še poštni program in še kakšno instanco brakalnika za dokumentacijo, pogosto pa moram poeditirati še kakšno grafiko.

Kadar delam na MacBook Airu s 4GB RAMa nimam prav nobenih problemov, zato tudi nimam nobene potrebe po nakupu novejšega z 8GB. Občasno delam (oz. sem poizkušal) tudi na Windows 7 računalniku, s prav tako 4GB RAMa, kjer pa je precej problemov, spoloh ko začne sistem uporabljati swap je bolje resetirati in začeti znova. Linux računalnik pa ni merodajen, ker ima 8GB RAMa.

Aja, za časa študija na FRIju sem uporabljal prenosnik s procesorjem 80286, 1MB RAMa, 20MB diska in črno belim zaslonom 640x480. Meni je takrat kljub pol urni avtonimiji baterije zadoščal. Takrat so se na FRIju zadeve odvijale bolj počasi in če se tempo ni kaj bistveno spremenil, bi mogoče tak računalnik še vedno zadoščal.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Macbook Pro - iStyle (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
7010094 (7727) Meizu
»

Ultrabook

Oddelek: Kaj kupiti
212473 (1900) fortycc
»

Macbook za programiranje (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
7412105 (6179) Saul Goodman
»

Macbook Air in nekaj uprašanj o IOS (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5814436 (7011) Red_Mamba
»

Dobri in poceni prenosniki za FERI? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
6416751 (14508) VANR

Več podobnih tem