» »

Ultrabook

Ultrabook

fortycc ::

Pozdravljeni,
Kupujem ultrabook. Zahteve so nekje i7 procesor, 16gb rama ter 512 gb ssd disk, saj bo v uporabi vsaj 5 let. Po ogledu raznorazne ponudbe, sem naletel na spodnji računalnik Lenovo X1 Carbon, ki ima ugodno ceno. Gre za renew oz refurbish verzijo. Ima kdo kakšne izkušnje za takšnimi nakupi?
Druga varianta je Asus zenbook ux430un. Ali ima kdo katerega od omenjenih laptopov, da pove info iz prve roke. Kakšni so plusi in minusi teh serij?

https://notesniki.si/prenosnik-lenovo-t...

NikolormousB ::

Mene osebno je X1 carbon povsem razočaral, tako, da sem ga po hitrem postopku zamenjal. Hardware sam po sebi ni napačen, na papirju izgleda top. Ampak... baterija je slabša kot izgleda na prvi pogled. Na testih dosega odlične rezultate, zato sem pričakoval veliko, v praksi sem bil pa pogosto razočaran. V real world uporabi Macbook Pro zdrži dlje.

Trackpad je neuporaben*, osvetljena tipkovnica je bolj za okras (ko računalnik daš v sleep se izklopi in jo je treba ročno vklopiti)... Poleg tega se je kar naprej oglašal ventilator, tudi pri enostavnih opravilih (youtube video, browsing itd). Ventilator ni glasen, ampak mene stalno vklapljanje moti. Thermal throttling je očiten.

Meni se trenutno zdi top izbira med windows laptopi Surface Book 2, ampak konfiguracija s 16gb rama in 512 ssdjem stane 2300€ + DDV. Če lahko toliko raztegneš budget, se ti mogoče splača pogledati.

* ja vem, pravi thinkpad fani uporabljajo nipple, ampak zadeva IMHO ni pol toliko uporabna kot dober multitouch trackpad z gestami.

ramiz?! ::

Jst od leta 2012 uporabljam Asus ux21a ultrabook ... res top zadeva, edina stvar, ki bi jo zamenjal je, da bi bil večji ekran 13,3" al pa celo 15,4", namesto samo 11,6" ... drugač pa nimam pripomb, je točno to, kar ultrabook mora bit ... zmogljiv, tanek, hiter in baterija drži solidno (kolkr pač lahko po 5 letih konstantne uporabe od 5-10ur dnevno) ... ma pa moj i5 procesor, 4gb rama in 128gb ssd ... in me tudi po 5 letih niti malo ne drži, da bi razmišljal o nadgradnji, vse stvari delajo kot je treba ... tako da če ravno ne delaš kej hardcore stvari (video obdelava ipd.) je i7 procesor potrata denarja, isto 16gb ... pač sej ok, če ti ni škoda denarja, samo glede na razliko v ceni, ne pridobiš dost ... tako da za normalnega userja je i5 proc, 8gb rama, 128-256gb ssd vrh glave za 5 let
Never regret anything, there's always a reason things happen.

fortycc ::

Hvala za odgovore.Osebno rabim manjši laptop saj sem dosti po terenu in se mi ne da nositi večjih od 14", da je lahek. Budget bi bil max 1600EUR, ostalo se mi zdi škoda denarja, že to je preveč. Računalnik se bo uporabljal za razne word/excel in autocad, archicad in sicer z priklopom na zunanji monitor.

@NinjaMig21: koliko časa ti je zdržala baterija na Lenovo X1 Carbon? Osebno največ uporabljam miško, tako da mi je trackpad zasilna rešitev. Glede ventilatorjev obstajajo tudi programi, ki jih uravnavajo ali pa so updati v Biosu, tako da se mi to ne zdi težava.
Največja težava bi bila če bi se pojavljal coil whine.

@ramiz?!: 128 gb je premalo zame, saj imam na trenutnem laptopu 128gb ssd samo za sistem, pa je poln.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fortycc ()

NikolormousB ::

@NinjaMig21: koliko časa ti je zdržala baterija na Lenovo X1 Carbon? Osebno največ uporabljam miško, tako da mi je trackpad zasilna rešitev. Glede ventilatorjev obstajajo tudi programi, ki jih uravnavajo ali pa so updati v Biosu, tako da se mi to ne zdi težava.
Največja težava bi bila če bi se pojavljal coil whine.


4 do 5 ur normalnega dela. Imel sem verzijo s FHD ekranom. Macbook pro 13 pri enaki uporabi zdrži vsaj 2 uri dlje.

Na ultrabooku boš težko naredil kaj pametnega z ventilatorji. Je pa seveda odvisno od tebe, koliko te hrup moti. Meni se zdi nesprejemljivo, da laptop za 1500+ eur zaganja ventilatorje ob downloadu windows updatov.

Glede trackpada imaš potem zadevo rešeno, tudi jaz sem nosil zraven miško, ker drugače se ne da delati. Obstajajo pa prenosniki, na katerih lahko delaš s trackpadom. Miška doda težo in še eno stvar, na katero moraš paziti in iskati primerno podlago za delo.

Drugače pa glede na budget poglej še Dell XPS 13 (potencialno mogoče celo XPS 15, ki kljub 15" ekranu tehta 2kg in ima relativno majhen footprint).

zzz_side ::

Jaz uporabljam spodnji Zenbook - i7/8/512. Zaslon, tipkovnica in trackpad so super. Baterija z lahkoto zdrži 8 ur pisarniške rabe (balanced mode, 60% brightness), pri zahtevnejših opravilih nekoliko manj.
Kot pomanjkljivosti lahko izpostavim backlight na tipkovnici, pri katerem se, če gledaš pod kotom, vidi spodnje luči (ni deal breaker) in pa glasnost ventilatorja. Kadar računalnik kaj resnega dela (npr. windows update, igranje 3d iger), je zvok majhnega ventilatorja kar nadležen. Vendar pri meni tudi ni deal breaker, zlasti ker se ventilator pri normalni uporabi (word, chrome, youtube) nikoli ne prižge, ne glede na to, ali je računalnik priklopljen ali deluje na baterijo.
Računalnik ima le en usb c vhod/izhod, kateri se uporablja tudi za polnjenje, ter 3,5 audio vhod/izhod. Je pa priložen majhen asus usb c dock, ki ima tri izhode - usb a, usb c in hdmi.

https://www.asus.com/us/Laptops/ASUS-Ze...

memnon ::

Cena laptopa se meni sploh ne zdi tako zelo ugodna. Poglej malo po ebayu; na primer nov t470s

Karen ::

Če koga slučajno zanima GPD pocket, 7" ultrabook, fhd, touchscreen, 8gb ram, 128ssd, praktično nov, pod privat.

Lonsarg ::

Cenovno se bolj splača z manj prostora kupit in nato dodat MicroSD, ki so sedaj že vse do 256GB.

fortycc ::

Dell xps 13 je tudi varianta, vendar so imeli ali še imajo probleme z coil whinom (neko elektronsko cviljenje). Drugače sedaj ko prihaja nov model ven, so cene kar ugodne.
https://www.notebooksbilliger.de/dell+x...

Ima kdo izkušnje z Dell xps 13 serijo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fortycc ()

NikolormousB ::

Lonsarg je izjavil:

Cenovno se bolj splača z manj prostora kupit in nato dodat MicroSD, ki so sedaj že vse do 256GB.


Cenovno mogoče, čeprav boš tudi za dobro micro sd kartico dal 120, 130€. Je pa pri karticah problem hitrost in potencialno zanesljivost.

Dell xps 13 je tudi varianta, vendar so imeli ali še imajo probleme z coil whinom (neko elektronsko cviljenje). Drugače sedaj ko prihaja nov model ven, so cene kar ugodne.


Nimam izkušenj, sem pa prebral in pogledal precej reviewov. 2017 verzija ima baje še vedno coil whine, ampak kolikor berem so razlike od enote do enote. Pa baje se je zadeva bistveno izboljšala z zadnjimi firmware popravki.

tomy5 ::

Surface Laptop si oglej še.

smacker ::

Procesor i7 7xxxU je 2-jedern, išči modele z 7xxxHQ ali 8xxxU, ti so 4 jederni. Z ramom in ssdjem se ne obremenjuj, včasih pride ceneje, če to naknadno dokupiš. Sicer pa tale za jurja ponuja vse: https://geizhals.eu/dell-inspiron-13-50...
Lahko ga tud odpreš do konca in uporabljaš kot tablico (ma touchscreen).
Če pa hočeš šminko, lahko checkneš še HP spectre serijo: https://geizhals.eu/hp-spectre-x360-13-...

Lonsarg ::

NikolormousB je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Cenovno se bolj splača z manj prostora kupit in nato dodat MicroSD, ki so sedaj že vse do 256GB.


Cenovno mogoče, čeprav boš tudi za dobro micro sd kartico dal 120, 130EUR. Je pa pri karticah problem hitrost in potencialno zanesljivost.

Ja lih najcenejse ne smes kupit. Je pa doplačilo za iz 256GB ultrabook na 512GB Ultrabook ponavadi okoli 250-300EUR, kar je veliko vec od 120EUR. Jaz imam tale 200GB (takrat je blo to najvec) Sandisk Ultra za 80EUR v Surface Pro, zadeva je 100% zanesljiva in res hitra:
https://www.amazon.de/dp/B073JY5T7T?m=A...

Ko smo že pri Surface Pro, meni se se vedno zdi ultimativna izbira.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

NikolormousB ::

včasih pride ceneje, če to naknadno dokupiš.


Pri veliko (verjetno veliki večini?) prenosnikov v tem rangu ni možno menjati rama in SSDja.

Sandisk Ultra za 80EUR v Surface Pro, zadeva je 100% zanesljiva in res hitra:


100% zanesljiva je, dokler ni več. Hirosti pa v praksi tudi niso primerljive z SSDji oz. flash memoryjem v ultrabookih.

fortycc ::

Surface pro je vrhunska zadeva, samo cena je tudi vrhunska :) Zato je potrebno najti nek kompromis.

Glede rama, ker je sedaj trend, da se pri ultrabookih ne da več menjati rama, mi je smiselno vzeti verzijo z 16 gb, saj mi sedanji laptop dela že 7 let brez problema (asus g73jw i7, 8gb rama) vendar, ker sem sedaj veliko na terenu je prevelik, sedaj se je ponudila priložnost da ga zamenjam. Tako da bo novi v uporabi vsaj > 5 let. Diski pa so povezani z ramom, težko dobiš 16 gb rama z 256 gb diska.
ZAto je bugdget nekje max 1650 EUR, vse kar je več odpade, oziroma ni potrebe po takšem laptopu, z ostalim si raje kupim še 27" ekran.
Plus bi bil še fingerprint scanner, vendar ni pod nujno. Nekateri modeli ga nimajo (Dell), ima ga pa (Asus in Lenovo), v okviru mojega budgeta.

Nekako se nagibam za Dell xps 13 ali Lenovo x1 carbon cca 1650EUR, druga varianta pa je asus zenbook ux430un za cca 1350EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fortycc ()

c3p0 ::

Imam xps13 model 2015, 16G RAM, 1TB SSD, touch ekran, sem zadovoljen. Trackpad, čeprav OK, je daleč od MBP, enako zvok. Drugače pa nimam pripomb.

fortycc ::

c3p0 je izjavil:

Imam xps13 model 2015, 16G RAM, 1TB SSD, touch ekran, sem zadovoljen. Trackpad, čeprav OK, je daleč od MBP, enako zvok. Drugače pa nimam pripomb.


Ali se ti pojavlja coil whine (cviljenje)?

c3p0 ::

Meni ne.

Lonsarg ::

@fortycc, če imaš željo 16GB rama, potem bo res v večini primerov vključeno že 512GB disk.

Surface Pro je okoli 100€ dražji od konkurence(in definitivno vreden teh 100€ več). Naprimer 1700€ za i7, 16GB ram, 512SSD. Osebno sem raje prišparal in vzel i5, 8GB, 256SSD + 200GB microSD. Prišparal sem 400€.

NikolormousB ::

IMHO Surface Pro ni zamenjava za prenosnik ampak je direktna konkurenca iPad pro. Form factor meni osebno ne ustreza, zelo težko ga uporabljaš v naročju oz. v kolenih (vsaj jaz) in na drugih neravnih površinah, prenašanje z eno roko odpade, težko je nastaviti kot zaslona...

Osebno sem raje prišparal in vzel i5, 8GB, 256SSD + 200GB microSD. Prišparal sem 400€.


Odvisno od potreb. 8GB je IMHO trenutno minimum. Če kupuješ računalk za dlje časa je 16GB dobra investicija, glede na to, da nadgradnja ni mogoča. Če imaš amortizacijsko dobo 4 ali 5 let je dodaten strošek zanemarljiv.

fortycc ::

Se strinjam z napisanim NinjaMig21. 7 let nazaj ko sem kupoval laptop sem vzel 8gb rama, kar je sedaj nekako postala osnova. Ker pa kupujem laptop za obdobje vsaj > 5 let, menim da je 16 gb dobra investicija na dolgi rok. Sicer mebi menjal 17", vendar kot sem že napisal sem dosti po terenu in mi je postal okoren in prevelik.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri prenosnik za oblikovanje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
528236 (4667) m0LN4r
»

Dell XPS 13'' 2017 16GB RAM

Oddelek: Kaj kupiti
443628 (2512) lolipop2
»

Dell XPS 15 vs. Lenovo X1 Carbon (4th gen) vs. Macbook pro 15

Oddelek: Kaj kupiti
314012 (3329) Invictus
»

Macbook Air in nekaj uprašanj o IOS (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5814546 (7121) Red_Mamba
»

MacBook Pro 13 Retina - zmogljivost

Oddelek: Kaj kupiti
204462 (3786) mrkć_majstor

Več podobnih tem