» »

Tečaj varne vožnje

Tečaj varne vožnje

«
1
2

davco ::

Lep pozdrav

10.6 mi poteče izpit, zaenkrat sem še voznik začetnik. Zanima me če ne naredim tečaja varne vožnje, kaj se zgodi z 10.6. Ali mi samo ne podaljšajo ispita(dokler ne naredim tečaja) ali bom moral narediti na novo ispit?

black ice ::

Če me spomin ne vara ti zgolj ne podaljšajo izpita.

CMpunk ::

odvzem izpita+3 kazenske točke

St235 ::

Kakšen vir za tole?

Zakon o voznikih ne predvideva sankcije, če voznik tega ne opravi. Zgolj določa, da se vozniško dovoljenje vozniku začetniku podaljša, ko predloži potrdilo o opravljeni varni vožnji.

black ice ::

Zakon o voznikih je iz leta 2010. Je bilo od takrat kaj dopolnjeno?

Shegevara ::

če 10.6 ne narediš varne vožnje, lahko zaprosiš za podaljšanje izpita voznika začetnika za 1 leto.
Če pa v tem enem letu še vedno ne opraviš tečaja varne vožnje, je pa edin način ponovno opravljanje izpita za avto.
Pa še to, varno vožnjo se lahko opravlja tudi, če ti izpit za avto že poteče.

oyoy69 ::

čeprav malo OT;
pred kratkim sem se udeležil tečaja varne vožnje kot spremljevalec (sam sem šofer 25 let).vsem mladim voznikom in tistim, ki boste to še postali priporočam, da se tečaja udeležite čimprej po opravljenem vozniškem izpitu oz. takoj, ko boste premogli tistih 125 eur oz. nekaj več, če vozite z avtom last centra.
namreč vaje na poligonu so takšne, ki vam (nam) jih avtošola ni dala in bi bilo po mojem mnenju prav, da jih opravi vsak šofer, preden postane samostojen voznik. zaviranje v sili (ne tisto, ko je treba pač malo bolj stisniti po bremzi, ampak ko gre za biti ali ne biti), izogib nenadni oviri, obvladovanje vozila ob nenadnem zanašanju in ko ovinki postanejo prekratki, vse skupaj začinjeno z izredno spolzkim voziščem in slabim oprijemom so izkušnja, ki je v avtošoli velika večina ni doživela. na žalost pa se takšne situacije vseprevečkrat dogajajo in če v takšni situaciji pravilno odreagiramo, lahko s tem rešimo tudi kakšno življenje.

St235 ::

Shegevara je izjavil:

če 10.6 ne narediš varne vožnje, lahko zaprosiš za podaljšanje izpita voznika začetnika za 1 leto.
Če pa v tem enem letu še vedno ne opraviš tečaja varne vožnje, je pa edin način ponovno opravljanje izpita za avto.
Pa še to, varno vožnjo se lahko opravlja tudi, če ti izpit za avto že poteče.


kakšen vir za tole? Ker zakon o voznikih, kot vem se ni nič spreminjal in tam ni nikjer omenjeno, da bi ti izpit propadel samo zato, ker nisi naredil tečja varne vožnje. Podaljšajo ti ga seveda ne, ampak da bi ga moral še enkrat delat je pa malo huda.

Shegevara ::

Lakotnik29:

53. člen Zakona o voznikih
Vozniku začetniku lahko pristojni organ največ enkrat podaljša veljavnost vozniškega dovoljenja za obdobje, potrebno za izpolnitev predpisanih obveznosti, vendar ne več kot za eno leto. Če predpisanih obveznosti tudi v tem roku ne izpolni, se mu izda novo vozniško dovoljenje le, če ponovno opravi vozniški izpit. V tem primeru ponovno postane voznik začetnik.

St235 ::

hvala, ta del sem spregledal.

BigWhale ::

Tole s tem tecajem varne voznje je ena velika traparija. A ne moremo ze v startu ljudi izobrazit tko, da bodo znal vozit in jih sele potem na cesto spustit?

Ne pa da zdej nardis izpit, potem se lahko vozis (pa v resnici se ne znas), pol mors pa it delat se en tecaj.

black ice ::

BW: Tečaj varne vožnje ni odveč. Si se kdaj udeležil tečaja na Vranskem? (Drugje ne šteje, ker so večinoma čisto "češki" tečaji. Predvsem praktični del je pomanjkljiv.)

Shegevara ::

BigWhale je izjavil:

Tole s tem tecajem varne voznje je ena velika traparija. A ne moremo ze v startu ljudi izobrazit tko, da bodo znal vozit in jih sele potem na cesto spustit?

Ne pa da zdej nardis izpit, potem se lahko vozis (pa v resnici se ne znas), pol mors pa it delat se en tecaj.


BW, v avtošoli se učiš pravilne vožnje, na varni vožnji pa se dejansko naučiš pravilnega reagiranja ko "gre zares". Preizkuša se med drugim stiskanje bremz na polno, vožnja na slabem terenu, poravnavanje avta, ko zdrsne ...

Ne bom sicer na polno podpiral ideje, da mora zakonsko prav vsak vrečt 120€ za ta tečaj, ne bom pa nikdar rekel, da je to brezvezno razmetavanje denarja (še posebej za tiste, ki si to lahko privoščijo) saj se nauči kar veliko

St235 ::

Predvsem pa je dosti stvari na tečaju varne vožnje kjer pride prav da imaš vsaj nekaj kilometrov za sabo da veš za kaj gre, tako da ne bi imelo smisla to tlačit v osnovni tečaj. Ideja IMO ni slaba.

Tole s tem tecajem varne voznje je ena velika traparija. A ne moremo ze v startu ljudi izobrazit tko, da bodo znal vozit in jih sele potem na cesto spustit?

Ker je bolj težko izpit za avto zasnovat tako, da bo vsak pred samostojno vožnjo prevozil 100k kilometrov, to pač ni možno.

Roadkill ::

Bigwhale... ne trapaj. Tečaj varne vožnje je ena redkih pametnih sprememb kar se tiče cestne kulture pri nas. Na srednji rok bo tole resno koristilo. V avtošoli te ne bodo učili kako reagirat, če se ti kdo zaleti v bok avtomobila, ker nimajo načina/opreme za to.

Najdi mi enega, ki je bil na tečaju in pravi, da je bullshit, pa bo tvoj post imel kaj teže.

Lakotnik: Tečajniki ki delajo izpit imajo prilagojen tečaj. Tečaj varne vožnje na katerega greš v lastni režiji je malo drugačen (ker privzamejo, da imaš že nekaj kilometrov za seboj).

Če se že gremo "kaj je prav", bi ti morala zavarovalnica častit ta tečaj takoj, ko prvič pri njih skleneš zavarovanje. Samo kaj, ko svet ni tako enostavno/pošteno zastavljen.
Ü

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Roadkill ()

BigWhale ::

Jaz ne pravim, da je tecaj varne voznje nekoristen. A ste vsi nepismeni al kaj? Se mi zdi precej smiselen. Vendar nevem ce sele po dveh letih morilskih pohodov po cestah.

Lakotnik, 100.000km? Rad bi videl voznika zacetnika, ki v prvih dveh letih naredi 100.000km. :)

TESKAn ::

Če se že gremo "kaj je prav", bi ti morala zavarovalnica častit ta tečaj takoj, ko prvič pri njih skleneš zavarovanje.

Če narediš tečaj, ti ni treba doplačevat za voznika začetnika, tako da kot prvo imaš popust pri zavarovanju, kot drugo pa še večji popust, če mulc/mula na račun tečaja enkrat reši situacijo, ki bi se končala z razbitim odbijačem.
In ja, fajn je imet nekaj kilometrine za sabo, ko greš na tečaj. Da že približno veš, kako avto reagira, ko se voziš normalno. In ne, tega se nihče ne nauči v tiste par deset ur :).
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

St235 ::

BigWhale je izjavil:

Jaz ne pravim, da je tecaj varne voznje nekoristen. A ste vsi nepismeni al kaj? Se mi zdi precej smiselen. Vendar nevem ce sele po dveh letih morilskih pohodov po cestah.

Lakotnik, 100.000km? Rad bi videl voznika zacetnika, ki v prvih dveh letih naredi 100.000km. :)


moj komentar se je nanapšal na tole tvojo izjavo: A ne moremo ze v startu ljudi izobrazit tko, da bodo znal vozit in jih sele potem na cesto spustit? In odgovor je ne, ker terba prevozit kakih 100k kilometrov, da lahko govoriš o temu, da nekdo "zna" vozit.

Blinder ::

Kaj pa delajo na tem tečaju?

Pa na adrenalinsko verzijo takega tečaja bi treba poslat voznike 60-60-60. Tiste ko povsod vozijo 60
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blinder ()

s6c-gEL ::

Blinder
Rally voziš po poligonu:
http://cvv.amzs.si/?podrocje=43

galu ::

Mene (in ostale njegove učence) bo inštruktor peljal nekam v AT - pravi, da je tu v (SV SLO) brezveze. Sem pa pozabil kraj, kje se tisto nahaja (verjetno je nekje razmeroma blizu vzhodni SLO meji z AT) - ve kdo za kak takšen poligon tam?
Tako to gre.

s6c-gEL ::

http://www.prah.si/395/Trening_varne_vo...
Kraj izvedbe programa

Trening varne vožnje izvajamo na poligonu Lang-Lebring v Avstriji. Gre za enega nasodobnejših poligonov v Evropi v skupni površini preko 60.000 m2. Nahaja se ob avtocesti Maribor - Graz v bližini Leibnitz-a, enostavno dostopen tako iz avtoceste kot po lokalni cesti (30 min od Maribora).
Trening varne vožnje izvajamo tudi na prenovljenem poligonu Ljubečna pri Celju ali na prenovljenem poligonu RaceLand Krško.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: s6c-gEL ()

galu ::

Ja, tole sem tudi sam našel, ampak ni ista avtošola - je pa možno, da je kraj isti.

Sej konec koncev nima veze, bom že videl, ko bom mel kaj več časa za iti tja. Mogoče se spomnim na to temo in poročam, če sem se mel fajn. :D
Tako to gre.

CMpunk ::

čao! mene pa zanima kako je z zdravniškim pregledom? izpit mi poteče 15.5.2014, ali moram to opraviti ponovno, glede na to da mam dioptrijo?

St235 ::

Načeloma ja, je pa odvisno zakaj ti preteče vozniško in za koliko časa ti velja zdravniški pregled.

Ponavadi je ravno zaradi očal omejena veljavnost vozniškega pregleda in takrat moraš opravit pregled.

hojnikb ::

odvisno od dioptrije tut ..
#brezpodpisa

St235 ::

Ne, v bistvu dioptrija popolnoma nič ne vpliva na to ali moraš menjat opravit zdravniški pregled ali ne. Na to vpliva samo in le do kdaj je zdravniško spričevalo veljavno.

Če je do 15.5.14 potem moraš na pregled, če je veljavno dlje in vozniško poteče iz kakšnega drugega razloga (voznik začetnik na primer) pa ti ni treba. In imaš lahko v enem in drugem primeru dioptrije -5 ali -0.001.

hojnikb ::

Če imaš dioptrije ~ -2.0, potem ti velja izpit po podaljšanju 10 let, sicer pa manj..
#brezpodpisa

St235 ::

Popolnoma narobe.

Vozniški izpit ti velja toliko časa kot zdravniško potrdilo. Če ga izda zdravnik za tri leta potem velja tri leta, če za 10 potem deset let, lahko pa tudi do 80 leta.

In ne to se ne meri v velikosti dioptrije. Dosti bolj pomemben faktor je koliko se dioptrija spreminja. Ampak ponovno, odloča zdravnik, ki izvaja pregled in ne obstajajo zapisane norme, kot jih ti prodajaš.

hojnikb ::

Za predpisane normse sicer nevem, ampak meni je zdravnik povedal, da z dioptrijo -2.0 (toliko kot sem takrat imel, ko sem delal zdravniškega) še ravno padem noter, da mi ni treba na vsakih 5 let (oz. kolikor je sicer) ponovno opravljat zdravniškega in posledično podaljševat vozniško.

Oz. če prav razumem, ti zdravniško spričevalo velja le 5 let, če je dioptrija < -2.0
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

St235 ::

no jaz imam pa pri dioptriji -3 vozniško do 80 leta. Prvič sem dobil za tri leta, drugič za 5, potem je pa zdravnik ocenil, da ker se mi dioptrija ni spremenila že 10 let, da mi lahko da stalno potrdilo (torej do 80 leta).

Torej ne posplošuj tja v tri dni. Presoja je stvar zdravnika, ki opravlja pregled. Veljavnost vozniškega pa je pogojena s tem do kdaj velja zdravniški pregled.

sandmat ::

jaz imam -3 in nimam omejitev. Podaljšal pred dobrim mesecem. Imajo pa slednje itak zabeleženo na upravni enoti in te bodo opozorili, če potrebuješ ponovno delat zdravniški pregled.

hojnikb ::

St235 je izjavil:

no jaz imam pa pri dioptriji -3 vozniško do 80 leta. Prvič sem dobil za tri leta, drugič za 5, potem je pa zdravnik ocenil, da ker se mi dioptrija ni spremenila že 10 let, da mi lahko da stalno potrdilo (torej do 80 leta).

Torej ne posplošuj tja v tri dni. Presoja je stvar zdravnika, ki opravlja pregled. Veljavnost vozniškega pa je pogojena s tem do kdaj velja zdravniški pregled.

Ja seveda, da je at the end of the day stvar zdravnika, za koliko časa ti stvar podaljša.
#brezpodpisa

driver_x ::

Meni ga je prvič izdal za 5 let samo zaradi dioptrije -0,5! Naslednjič tega nisem omenil in sem ga dobil do 80. leta.

CMpunk ::

Kje pa torej preverim do kdaj mi velja zdravniški pregled?

bella_trix ::

Zdravo,

mogoče kdo ve po koliko časa od opravljenega izpita moraš narediti varno vožnjo? Sama sem prejela zelo različne informacije: nekateri pravijo 2 leti, nekateri dokler si mladi voznik (torej 3 leta), nekateri pa dokler ti ne poteče izpit. Stvar je sledeča - izpit sem opravila leta 2012, velja pa mi do 2016. Kar ni ne 2 in ne 3 leta, temveč 4. Kaj je torej prav, do kdaj moram naresti varno vožnjo?

Mavrik ::

Em... zakon pa pravi 4 mesece po izdaji izpita:

39. člen
(dodatno usposabljanje voznikov začetnikov)
(1) Voznik začetnik, ki ima v Republiki Sloveniji stalno ali začasno prebivališče in je v Republiki Sloveniji opravil vozniški izpit in pridobil vozniško dovoljenje za vožnjo motornih vozil kategorije A2 ali A ali B mora opraviti program dodatnega usposabljanja voznikov začetnikov. Program dodatnega usposabljanja voznikov začetnikov mora opraviti tudi voznik, ki je pridobil slovensko vozniško dovoljenje za vožnjo motornih vozil kategorije A2 ali A ali B na podlagi tujega veljavnega vozniškega dovoljenja, od izdaje katerega pa je minilo manj kot eno leto ter v državi, kjer je pridobil vozniško dovoljenje, ni opravil takšnega programa.
(2) Vozniku začetniku se ob izdaji vozniškega dovoljenja izda tudi karton voznika začetnika za spremljanje opravljenih obveznosti po programu dodatnega usposabljanja za voznika začetnika, na katerega izvajalec programa potrjuje opravljene obveznosti.
(3) Program dodatnega usposabljanja voznikov začetnikov vsebuje vadbo varne vožnje ter skupinsko delavnico o varnosti cestnega prometa in psihosocialnih odnosih med udeleženci cestnega prometa.
(4) Programa dodatnega usposabljanja se mora voznik začetnik udeležiti po najmanj štirih mesecih od izdaje vozniškega dovoljenja.
(5) Ceno programa dodatnega usposabljanja za voznika začetnika plača udeleženec.


ZVoz 39. člen
The truth is rarely pure and never simple.

bella_trix ::

Sam tuki piše koliko mora preteči najmanj časa, mene pa zanima, koliko je zgornja meja.

Matevz96 ::

Nisem 100% prepričam, ampak se mi zdi da izpita ne moreš podalšati brez, da bi jo opravil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matevz96 ()

bella_trix ::

Najbolj logično je to ja. Če te ustavijo, ti itak rečejo samo za prometno in vozniško, ne pa tudi za kakšno potrdilo o opravljeni varni vožnji... Super, potem mi velja do 2016. :)

jazbec ::

Naredi čimprej in si brez skrbi ;)

bella_trix ::

Ja, tudi to je pametna rešitev. :D Nameravam spomladi sicer.

Matevz96 ::

Če imaš avto zavarovan pri Triglavu naredi, čimprej ker imaš cenejše zavarovanje (razen če voziš raketo :))

sandmat ::

bella_trix je izjavil:

Najbolj logično je to ja. Če te ustavijo, ti itak rečejo samo za prometno in vozniško, ne pa tudi za kakšno potrdilo o opravljeni varni vožnji... Super, potem mi velja do 2016. :)


ampak če do tedaj ne narediš, izgubiš izpit. In tole glede Triglava je res - plačuješ 5% več na avto (do 80kW), namesto 30% za mladega voznika.

bella_trix ::

Saj do konca leta 2016 bi jo opravila, če jo imam namen delat spomladi 2015... Sploh pa z neveljavnim vozniškim izpitom se itak ne bi vozila.

Bom preverila tole glede Triglava, hvala.

Zgodovina sprememb…

driver_x ::

Matevz96 je izjavil:

Če imaš avto zavarovan pri Triglavu naredi, čimprej ker imaš cenejše zavarovanje (razen če voziš raketo :))


Ampak imaš potem težave, če avto zabije nekdo brez tega tečaja.

sandmat ::

a lahko tole razložiš, ker ni niti razvidno kateri avto, niti od kje si prišel do tega sklepa? še vedno plačuješ več kot je osnovna premija zavarovanja. Razen, če to pomeni, da Triglav ne krije zavarovanja in je problem v Triglavu, kar sicer močno dvomim?

driver_x ::

Ko sem sam zavaroval avto, sem predložil tudi potrdilo o opravljenem intenzivnem tečaju varne vožnje, saj Triglav za tako potrdilo oglašuje popust. Agent me je nato opozoril, da mi lahko da nekaj popusta (mislim da 5%), vendar če potem škodo na avtu naredi kdo brez potrdila, zavarovalnica izplača 5% manj škode.

sandmat ::

2 možnosti: tvoj agent je nesposoben ali si ga pač ti malo narobe razumel.

Kar ti je agent poskusil povedat je, da če nekdo, ki je mlad voznik in nima opravljene varne vožnje, vozi ta avtomobil, moraš zanj vseeno doplačat 30% ali pa naj imajo vsi mladi vozniki narejeno varno vožnjo (in ostali ne vozijo tega avtomobila).

Ni res, da izplača 5% manj - izplača 20% manj, saj je ostalo soudeležba (v bistvu oni izplačajo vse in te terjajo do 12k€, da povrneš).

popusti pa gredo takole:

z močjo motorja do vključno 90kW - znižano doplačilo znaša 5%
z močjo motorja nad 90kW do vključno 130kW - znižano doplačilo znaša 10%
z močjo motorja nad 130kW - ni znižanega doplačila

http://www.triglav.si/zavarovanja/posam...

driver_x ::

sandmat, jaz nisem mladi voznik, tako da zgornje ne velja.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Varna vožnja, potekel izpit itd.

Oddelek: Na cesti
267194 (5885) MonoPattern
»

Mladi voznik (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
7018472 (15527) Zajec123
»

Voznik začetnik

Oddelek: Loža
397364 (6586) St235
»

Vozniško dovoljenje

Oddelek: Loža
244257 (3859) St235
»

Brisanje prometnih kazenkih točk

Oddelek: Loža
329375 (8146) mat xxl

Več podobnih tem