» »

Otroka na rit. Kje je meja?

Otroka na rit. Kje je meja?

««
12 / 12
»
»»

jype ::

Ne trolam. "Odrasli otroci" lahko razumejo pomen fizične kazni. Majhni otroci ne morejo.

Otroka ni treba postavit pred odprt prižgan mikser in počakati, da skozi bolečino spozna, da vrteč se košček kovine trga prste, temveč se otroku lahko _prepreči_ (to ni niti kazen, niti nasilje) dostop do mikserja, dokler ni intelektualno dovolj sposoben, da razume razlago.

Če je res trd, mu lahko pokažeš, kaj mikser naredi s hrenovko in mu namigneš, da je hrenovka precej podobna njegovim prstom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Super Sonic ::

Imagodei - mislim, da kar dobro stojiš; jaz bom zase rekel, da mi je predvsem važen konktat z otrokom, sam način komunikacije in iz tega ven dobiš zaupanje, ki pa je, predvsem za nadaljni razvoj, tudi največ vredno. In nikakor eno šeškanje ne more bit enako težjemu fizičnemu napadu na otroka, otrok to zastopi in pomembno je, da zastopi.

Jaz imam kar zanimivo nalogo doma - dvojčka. Enaka vzgoja, enako okolje, prepričan sem tudi v povsem pošten odnos do obeh in dejstvo je da oba nosita povsem drugačen karakter in za oba bi lahko napisal svojo knjigo o vzgoji.

Tudi v vrtcu imamo zanimiv "problem". Družino s socialnega dna, oče alkoholik in pretepač, otrok je doma večkrat tepen, okoli obraza dobi udarec v pričo vseh - ker pač nagaja, po drugi strani pa imamo eno punčko, višji razred, v rožicah postlano, pri 4 letih jo morajo vzgojiteljice pitat s hrano. Ob najmanjšem zahtevanju tipa "odnesi odpadke v smeti" plane v jok, mama pa na govorilne.

Skratka.. uravnilka tle te pokoplje.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

imagodei ::

jype je izjavil:

Ne trolam. "Odrasli otroci" lahko razumejo pomen fizične kazni. Majhni otroci ne morejo.

Težko si predstavljam, da brihtno bitje, kot si ti, ne bi trolalo v zvezi s tem. Majhni otroci ne razumejo pomena kazni na sploh. Period. Fizične ali nefizične.

Je kar treba razložit. Ko enkrat razložiš, je pa vseeno (boljše, če mene vprašaš), če je šlo za rahel pekoč občutek na zadnji plati in 30 sekund joka, ali pa za histeričen 10 minutni jok, zariplost in metanje ob tla, ker 4-letniku nisi dovolil gledati risanke.
- Hoc est qui sumus -

tony1 ::

Ne štekaš. 4 letnik je v tem konekstu že "odrasel otrok" - zna govoriti in te razume, kaj mu govoriš. In metanja ob tla in 10-minutne histerije zaradi risanke nebosta 2 po riti odpravili, ker je bilo nekaj že zamujenega. Še "neodraslega" otroka po riti pa je prav tako popolnoma brezveze, ker te pri najboljši volji ne more razumeti.

Sicer pa se moram strinjati z Juretom, tudi zato, ker, za razliko od polovice foruma, ima otroke.

jype ::

imagodei> Težko si predstavljam, da brihtno bitje, kot si ti, ne bi trolalo v zvezi s tem. Majhni otroci ne razumejo pomena kazni na sploh. Period. Fizične ali nefizične.

Tako je. Zato jih nima nobenega smisla pretepat, psihično zlorabljat ali kakorkoli drugače poskušat kaznovat. Klasično pogojevanje pač ni vzgojni prijem, pa tudi če bi želeli, da bi z njim karkoli opravili, bi morali otroka konsistentno mahat po riti, ko se približa vročemu štedilniku, da bi po nekaj deset poskusih te reči povezal, kot to stori vsak drug višje razviti sesalec.

imagodei> Je kar treba razložit.

Jasno - ampak ne zato, da bi otrok razumel in se strinjal, da je bolje, da ne poskuša. Še vedno morajo obstajati meje, prek katerih otroka fizično ne spustiš - in zaprta vrata laboratorija za kemijo dušikovih spojin niso nobena kazen.

Dobra kazen za otroka, ki je na primer udaril vrstnika (tudi pri nas se to ves čas dogaja), ni niti pospravljanje, niti "vzgojna po riti", niti "božiček ti ne bo prinesel igrač", temveč pogovor o tem, zakaj se otrok ne tepe, še tisoč in prvič - hkrati s tem, da se otroku fizično onemogoči, da bi še naprej tepel vrstnika, torej se ga odnese v drugo sobo in se pogovor opravi tam.

Po nekaj sto poskusih postane nasilno obnašanje otroka občutno redkejše, ne glede na to koliko odraslih je prisotnih, za razliko od običajnega fizičnega kaznovanja, pri katerem otrok začne gledat, če ga opazuje kakšen od tistih, ki ga lahko kaznujejo, preden stori silo drugemu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

jype ::

tony1> In metanja ob tla in 10-minutne histerije zaradi risanke nebosta 2 po riti odpravili, ker je bilo nekaj že zamujenega.

To drži, vsekakor pa odrečt risanko ni nobeno nasilje nad otrokom, ne glede na to kako histerično reakcijo ima otrok na takšen ukrep.

Hayabusa ::

To drži, vsekakor pa odrečt risanko ni nobeno nasilje nad otrokom, ne glede na to kako histerično reakcijo ima otrok na takšen ukrep.

To je za otroka psihično nasilje.

Zapletel si se v protislovje s svojimi izjavami.


Dobra kazen za otroka, ki je na primer udaril vrstnika (tudi pri nas se to ves čas dogaja), ni niti pospravljanje, niti "vzgojna po riti", niti "božiček ti ne bo prinesel igrač", temveč pogovor o tem, zakaj se otrok ne tepe, še tisoč in prvič - hkrati s tem, da se otroku fizično onemogoči, da bi še naprej tepel vrstnika, torej se ga odnese v drugo sobo in se pogovor opravi tam.

Po nekaj sto poskusih postane nasilno obnašanje otroka občutno redkejše, ne glede na to koliko odraslih je prisotnih, za razliko od običajnega fizičnega kaznovanja, pri katerem otrok začne gledat, če ga opazuje kakšen od tistih, ki ga lahko kaznujejo, preden stori silo drugemu.

Potem jih bo oni drugi še 100x dobil, preden bo tvoj angelček skapiral, kaj bi rad od njega ?
Pogovor s 4 letnikom o tem je tako produktiven kot bi nem učil pingvina Arabščine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

jype ::

Hayabusa> To je za otroka psihično nasilje.

Seveda ne. To je normalna reakcija na neustrezno vzgojo - to bi pa morda lahko klasificiral kot nasilje nad otrokom.

Hayabusa> Potem jih bo oni drugi še 100x dobil, preden bo tvoj angelček skapiral, kaj bi rad od njega ?

Tako je.

Hayabusa> Pogovor s 4 letnikom o tem je tako produktiven kot bi nem učil pingvina Arabščine.

Tako je.

Dve čez rit 4letniku je pa znatno manj - in bo tak otrok še več kot devet tisočkrat udaril vrstnika, le da večine od teh nasilnih dejanj ne bo videl nihče, ki bi jih lahko sankcioniral.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: marvin42 ()

shadeX ::

Zadnje čase se pa veliko govori o tem..

klik

BigWhale ::

imagodei je izjavil:

Še enkrat: starši, ki so zaradi podivjanosti lastnih otrok v osebni stiski in kjer v družini trpijo odnosi, vzgajajo svoje otroke v čustvene in socialne invalide. Nemalokrat je to še veliko slabše, kot če je otrok 2x letno tepen po riti - je pa prvo veliko težje zaznati in odpraviti.


Pri tvoji razlagi je narobe to, da primerjas dva nekompatibilna primera. Na eni strani vzames starsa, ki nikakor ne more krotiti otroka, potem vzames pa enga, ki otroka dvakrat na leto klofne po riti. Tisti, ki otroka ne more krotiti in je zaradi tega v osebni stiski, ne bo otroka nic kaj lazje krotil, ce ga bo dvakrat na leto po riti.

Vzami dva povprecneza. Nekoga, ki vsake toliko casa klofne otroka in nekoga, ki ga mora vsake toliko casa kaznovati tako, da mu odvzame priljubljeno igraco.


imagodei je izjavil:

Nadalje: ni preprostega odgovora na vprašanje, katera oblika kaznovanja je hujša: to da 8-letnika dvakrat udariš po riti, ali to, da 13-letniku za 1 teden prepoveš uporabo Facebooka in mobilnega telefona? V prvem primeru je zadeva rešena intimno, v 2 sekundah; v drugem primeru pa lahko kazen nosi za posledico občutek ponižanja pred sovrstniki in občutek, da je otrok/mladostnik izločen iz družbe. Stvari niso črno-bele; ne-telesna kazen je lahko dejansko psihično nasilje, čeprav starši tega ne želijo.


Spet, primerjas dva popolnoma razlicna primera. In hkrati izhajas povsem napacne predpostavke, da bo osemletnik, ki ga nisi kaznoval z nekaj krepkimi po riti, zrastel v trinajst letnika, ki bo zaklal starsa, ce mu bos prepovedal facebook.

BW: "Takoj v sobo, en teden brez TVja."
8 letnica: *huronsko dretje in loputanje vrat*
... pol ure kasneje, ali pa se prej ...
8 letnica: "Ati, prisla sem se opravicit, ker sem se tko grdo obnasala. A se lahko zmeniva za zmanjsanje kazni. Obljubim, da bom pridna."
BW: "Ce bos tri dni res pridna, pol se bova pa zmenila za zmanjsanje kazni."
8 letnica: "Oprosti ati, rada te imam. Zdaj grem pa mal klavir vadit, da mi bo uciteljica jutri dala zvezdico."

... Podobni scenariji so se odvili ze nekajkrat. Problem je v tem, da starsi preveckrat delajo iz otrok male debile in si predstavljajo, da otroci nicesar ne razumejo in ne znajo. Moja dva oba popolnoma razumeta kdaj kaj userjeta in kdaj naredita kako stvar narobe. Prav tako se zavedata, da bo manj skode, ce mi stvari povesta in se skupaj pogovorimo.

In dokler si stars vzame dovolj casa za otroke, in iz otrok ne dela retrdirancev, ki znajo reagirati samo po Pavlovih refleksih, potem je mozno prakticno vse.

imagodei je izjavil:

Pa navajanje otroka, da mora zaspati v svoji postelji (ne pri starših) - nekateri imajo blazne težave; otrok, ki je bil navajen spati pri starših, se verjetno počuti zapuščenega, osamljenega, prestrašenega. Mar ni to spet psihično nasilje? Kako dopovedat otroku, da ga imaš vseeno rad, čeprav se mora v postelji jokati npr. celo uro in zaspati v solzah?


Otrok ne rabi nikoli zaspati v solzah. Samo vedeti mora, da je stars se vedno prisoten. Otroci so med seboj razlicni, eni rabijo vec blizine starsev (najin prvi, ogromno, uspesno prespal noc sele pri treh letih), drugi pa manj (od devetega meseca naprej v svoji postelji, spanje brez prestanka). Blazne tezave imajo tisti, ki otroke silijo v nekatere stvari. Silijo jih spati v svojih posteljah v temi, silijo jih na kahlo, silijo jih celo nositi plenice (dalj kot je to potrebno), silijo jih odvajati dojenja, silijo jih jesti razlicne stvari ... Majhni otroci se vecino stvari znajo sami odlociti, vcasih rabijo nekaj spodbude, vcasih ne.

imagodei je izjavil:

Eno je, če je šeškanje otroka skrajni ukrep, rezerviran za morda 2 situaciji letno; drugo je, če starši otroka šeškajo vsak dan; spet tretje pa, če to ni več šeškanje ampak pretepanje.

In popolnoma isto je s 'psihicnim nasiljem' nad otroci. Eno je to, da otroka zapiras v klet in mu zamasis usta, drugo je pa to, da ga posljes v sobo ali pa mu prepoves igranje zunaj.

Cel problem je pa ravno v tem, ker ljudje tukaj, ki zagovarjajo eno, dve, deset, po riti avtomatsko povzamejo, da se otrok brez tega ne da vzgajati.

Jaz ne obsojam nikogar, pravim pa samo to, da se brez ene same po riti da. In otroci ne odrascajo v divjake. Vse pa je samo odvisno od volje starsev in od tega koliko so se pripravljeni nauciti in storiti za svoje otroke. Marsikdo gre najraje po liniji najmanjsega odpora ...

sumoborac ::

Tole temo kr rd spremljam ker imam tudi sam 3 se precej mlade mulce (pod 3 leta), ki testirajo limite (svoje, moje in ostale okolice). Nacelno se mi karksnokoli fizicno/psihično nasilje zdi absolutno mimo in ga je treba absolutno preganjat.

Dajanje po riti je ena taksna precej zanimiva tema, clanek nevem ce je ze bil tukaj - Milivojevic, ki nacelno spada med precej priznane avtoritete cloveskega uma je ocitno precej presenetil z konferenco - Otroka je treba tepsti.

Ocitno stari rek - It takes a village to raise a child - ni tako potegnjena iz zraka. Včasih so otroke vzgajali vsi - od babice do bratov, sedaj je to samo se oci/mami/vrtec kjer zadeve hitro postanejo problematične.

Sumoborac
Prid sm al pa tm ostan...

gruntfürmich ::

jype je izjavil:

ampak prepoved ni psihično nasilje

tako zelo lažeš da sam sebi verjameš.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

darkolord ::

Vzgojna čez rit mora bolet, sicer ni vzgojna in se otrok ob njej smeji.
Ni res. Tudi _popolnoma_ neboleča čez rit ima ob pravilni uporabi dovoljšen efekt.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Buggy ::

BW: "Takoj v sobo, en teden brez TVja."
8 letnica: *huronsko dretje in loputanje vrat*
... pol ure kasneje, ali pa se prej ...
8 letnica: "Ati, prisla sem se opravicit, ker sem se tko grdo obnasala. A se lahko zmeniva za zmanjsanje kazni. Obljubim, da bom pridna."
BW: "Ce bos tri dni res pridna, pol se bova pa zmenila za zmanjsanje kazni."
8 letnica: "Oprosti ati, rada te imam. Zdaj grem pa mal klavir vadit, da mi bo uciteljica jutri dala zvezdico."


a tole naj bi bil opevan primer vase moderne in nic cez rit vzgoje...pri meni tudi slucajno vec do dela "z loputanjem vrat" ne pride...mu je pa po prvi lekciji postalo jasno, da smo hiso naredili starsi in da ni k njej se nic prispeval zato jo bo cuval...ko je prvic zaloputnil, da je odpadel omet je namrec dobil po riti potem je moral pa na roke vse pocistit za sabo...ja in tudi moj je cez cas je prisel k meni in potem pa je prisel k meni in rekel oprosti oci in rad te imam :P

Me zanima kako se boste kasneje preganjali z najstnikom (nasega 12 letnika mece da je joj) ce mu sedaj kot 4 letnemu mulcu, kjer se definira meje dejansko dopuscate vse, ker oni po vase res vejo kako in kaj ;((

WarpedGone ::

BW:
Cel problem je pa ravno v tem, ker ljudje tukaj, ki zagovarjajo eno, dve, deset, po riti avtomatsko povzamejo, da se otrok brez tega ne da vzgajati.

Bi prosim pustil ptičja strašila na miru? Niso nikomur nič storila, zato jih prosim ne pretepaj.

Sigurno obstaja precejšen delež otrok, kjer beseda zaleže in žal obstaja tudi nezanemarljiv delež kjer beseda pač *ne* zaleže (več?).
In ker morda ni zalegla v prvo, bo v drugo zalegla še 3x manj in tako naprej, na koncu se pogovarjaš s steno. Kdo je kriv, da ni zalegla že v prvo?
Starši iz mesa in krvi, namesto iz pravljic. Apriori prepoved kakršnega koli udarca no matter what je tisto, v čemer vidmo problem.

Če nisi sposoben doument, da to ne pomeni da zagovarjam fizično kaznovanje kot neko nujnost pri vzogji, potem lahko le močno dvomim v uspešnost tvojih vzgojnih metod. Tvoje razumevanje povedanega in napisanega je pač tam globoko v kleti, svojih idej se držiš kot pijanec plota, njene kritiko pa razumeš črno/belo.
Lepa hvala za take starše ...
Zbogom in hvala za vse ribe

jype ::

Buggy> da je odpadel omet

Vidim, da je nasilna vzgoja zelo učinkovita.

WarpedOne> In ker morda ni zalegla v prvo, bo v drugo zalegla še 3x manj in tako naprej, na koncu se pogovarjaš s steno. Kdo je kriv, da ni zalegla že v prvo?

Drži. Napačna predpostavka ni, da beseda včasih ne zaleže, ampak da udarec karkoli popravi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

BigWhale ::

Buggy je izjavil:

Me zanima kako se boste kasneje preganjali z najstnikom (nasega 12 letnika mece da je joj) ce mu sedaj kot 4 letnemu mulcu, kjer se definira meje dejansko dopuscate vse, ker oni po vase res vejo kako in kaj ;((


Kje si prebral, da otrokom dopuscamo vse?

WarpedGone je izjavil:

Starši iz mesa in krvi, namesto iz pravljic. Apriori prepoved kakršnega koli udarca no matter what je tisto, v čemer vidmo problem.


Kaj, ko bi ti tudi pustil pticja strasila na njivi? :) Jaz ti nisem nicesar prepovedal, samo pravim, da se da brez.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

WarpedGone ::

Jaz ti nisem nicesar prepovedal, samo pravim, da se da brez.

Nujno vedno?
Zbogom in hvala za vse ribe

BigWhale ::

Buggy je izjavil:

mu je pa po prvi lekciji postalo jasno, da smo hiso naredili starsi in da ni k njej se nic prispeval zato jo bo cuval...


Odlicen primer napacne razlage in custvenega izsiljevanja otroka. Hise se ne cuva zato, ker so jo naredili starsi in ker otrok ni nicesar prispeval. S tem, ko otroku razlagas, da moras nekaj poceti zato, ker so se zanj starsi trudili, ga custveno priklepas nase. To se precej pogosto dogaja, ljudje to pocnemo povsem podzavestno in nehote. To je precej podobno kot stavek: "Moras na obisk k babici, zato ker te ima babica rada."

Buggy je izjavil:

ko je prvic zaloputnil, da je odpadel omet je namrec dobil po riti potem je moral pa na roke vse pocistit za sabo...


Ah, moja ne loputata tako mocno. Priblizno tolik kot jaz, dalec od odpadanja ometa. Jaz otrokoma pustim, da izrazata svoja custva tudi na bolj buren nacin, dokler ne delata skode.

Vajenc ::

BigWhale je izjavil:


Odlicen primer napacne razlage in custvenega izsiljevanja otroka. Hise se ne cuva zato, ker so jo naredili starsi in ker otrok ni nicesar prispeval. S tem, ko otroku razlagas, da moras nekaj poceti zato, ker so se zanj starsi trudili, ga custveno priklepas nase. To se precej pogosto dogaja, ljudje to pocnemo povsem podzavestno in nehote. To je precej podobno kot stavek: "Moras na obisk k babici, zato ker te ima babica rada."

Napača. Otrok ne zastopi družbenih norm in navad, zato mu moraš še tako samoumevne stvari nekako razložiti. Razlage, ki si jih navedel so primeri pravilne vzgoje in ne napačne. Napačna bi bila, če bi otroka spraševal ali želi iti k babici ali bi raje PSP igral. Ali pa mirno opazovanje kako ti otrok uničuje premoženje s planom, da bo za kazen itak moral sam pokitat in pobarvat.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vajenc ()

Utk ::

Če ste mu starši naredili hišo, ki ji odpada omet ko zapreš vrata, prav izzivate, da vam za to hišo ne bo preveč hvaležen. Lahko bo pa srečen, če se mu ne bo podrla na glavo do mature.

Buggy ::

Buggy> da je odpadel omet

Vidim, da je nasilna vzgoja zelo učinkovita.


takrat zal se ni bilo kaksne cez rit...zato pa je bilo tako razpusceno, ker sem tudi jaz mislil kako bom tudi jaz "modern" stars brez telesnega kaznovanja, saj se mi je zamerilo ko sem sam kar mocno s pasom dobival po riti se kot najstnik (kasneje ko sem razmisljal je bilo veckrat zelo opraviceno).

Pri prvem otroku sem imel sreco saj je bil bolj mirem a zelo radoveden, drugi pa je bil bolj trmast in samosvoj in je mislil, da lahko vse pocne, kar se mu sprdne, oba pa sta pri 4-5 letih iskal meje pri sebi kot tudi tudi pri strasih vsak na svoj nevaren in neprimeren nacin.

Sam sem nazadnje otroka po riti ravno takrat (4-5 let) ko je padal omet in so se metali po tleh, trmasto nasprotovali (se poscal se je enkrat) ter zanalasc in kljubovalno skakali v nevarne situacije, navkljub prepricevanja, empiricnemu dokazovanju (na sebi pokazala kaksne posledice), ter nenehnih razlagah, ki so se cez kaksno uro v zaru igre spet pozabila...vse dokler ni enkrat padlo cez rit...

Zdej mi tudi na kraj pameti ne pride, da bi enega ali drugega po riti, ker ni potrebe in otroka za razliko od tistih trmastih mulcev (4-5) stvari razumeta in tudi dojameta. Res vcasih zeni pri obeh se kaksen rahel cukec za kisle lase odleti, ko nista zbrana...sam tako da se fokusirata. Ponavadi tamali (9) zacvili ta vecji (12) pa se zacne rezat ...v obeh primerih pa ju cukec sokira in se iz svojega sveta spet spustita v realnost, ko je njuna koncentracija potrebna :P

jype ::

Buggy> takrat zal se ni bilo kaksne cez rit...zato pa je bilo tako razpusceno, ker sem tudi jaz mislil kako bom tudi jaz "modern" stars brez telesnega kaznovanja, saj se mi je zamerilo ko sem sam kar mocno s pasom dobival po riti se kot najstnik (kasneje ko sem razmisljal je bilo veckrat zelo opraviceno).

Aha, zanimivo, pri nas tudi ni čez rit, pa smo vseeno odvadili otroke že mnogih škodljivih navad.

Buggy> Res vcasih zeni pri obeh se kaksen rahel cukec za kisle lase odleti, ko nista zbrana...sam tako da se fokusirata.

Krasno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Buggy ::

BigWhale je izjavil:

Buggy je izjavil:

Me zanima kako se boste kasneje preganjali z najstnikom (nasega 12 letnika mece da je joj) ce mu sedaj kot 4 letnemu mulcu, kjer se definira meje dejansko dopuscate vse, ker oni po vase res vejo kako in kaj ;((


Kje si prebral, da otrokom dopuscamo vse?


sklepam iz tega kar si napisal...tukaj otrok tebe rihta, ne ti njega.
zakaj pravzaprav sploh rabijo vzgojiteljico in pomocnico v vrtcu, ce se lahk okar sami pedenajo :))

Blazne tezave imajo tisti, ki otroke silijo v nekatere stvari. Silijo jih spati v svojih posteljah v temi, silijo jih na kahlo, silijo jih celo nositi plenice (dalj kot je to potrebno), silijo jih odvajati dojenja, silijo jih jesti razlicne stvari ... Majhni otroci se vecino stvari znajo sami odlociti, vcasih rabijo nekaj spodbude, vcasih ne.


Buggy> Res vcasih zeni pri obeh se kaksen rahel cukec za kisle lase odleti, ko nista zbrana...sam tako da se fokusirata.

Krasno.


ne vem sicer kaj si ti pod to predstavljas in upam da tudi ko te kolega malo mocneje potreplja po rami tega ne kvalificiras kot nasilje na d tabo...ali pac?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

Super Sonic ::

Cel problem je pa ravno v tem, ker ljudje tukaj, ki zagovarjajo eno, dve, deset, po riti avtomatsko povzamejo, da se otrok brez tega ne da vzgajati.

To seveda ni res, je samo napačna predpostavka. Je bil primer, ko je otrok bratcu porinil svičnik v uho v pričo nas vseh. Intelektualni/študirani starši otroka nikoli niso kaznovali na fizični način in so s pogovorom rešili "težavo", kot nekaj običajnega. Čez nekaj časa je ta isti otrok skušal porinit barvico v uho nekomu v vrtcu. Na srečo ni prišlo do hujših poškodb, je pa očitno dejstvo, da otrok po prvem incidentu ni dojel, da tega ne sme početi. Očitno je bilo tudi, da je otrok od takrat naprej imel težave hodit v ta isti vrtec/skupino, saj je vzgojiteljica reagirala instinktivno in ga, baje, močno povlekla stran, tako da je padel in se zaletel v mizo na kateri je bil sok, ki ga je slučajno polil.

Zdej a bi udarec pomagal pri tem že v domačem okolju? Moje mnenje je, da bi - zato ker bi bil nenavaden dogodek, ki ga ni vajen in uvidel bi, da gre za očitno neobičajno jezo staršev, torej bi bil čutveno v nečem, kjer nikoli ni bil in mu zagotovo ne bi bilo všeč, sploh ker ve, da se običajno doma dobro počuti.

Tudi ljudje sami tako delujemo kot družba - nekaj lahko počneš, lahko delaš, celo okolica ti bo sama govorila kaj je prav in ni, ampak na neki točki te bo policaj s silo pritisnil nekam in te onemogočil, ali pa konkretno razbil, če je idiot. Meja. In prav je, da otroku tekom odraščanja dopoveš, da obstajo v družbi napake, ki jih družba ne tolerira v nobenem možnem načinu in bo tudi fizično obračunala s teboj. Da, fizično obračunavanje je del družbe.

Ko smo pa že ravno pri tem - tudi otroci, ki so doma iz okolja permisivnih vzgoj, se tepejo po šolah in obnašajo nasilno, če je okolje okoli njih temu primerno in obratno, so otroci, ki so bili kdaj doma tepeni, pa se ne znašajo nad vrstniki, spet, če je okolje okoli njih temu primerno.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Zgodovina sprememb…

jype ::

Super Sonic> Moje mnenje je, da bi

Ja, ampak tvoje mnenje je napačno (ker problematični otroci v šolah niso tisti, ki jih starši nikoli ne tepejo, ampak tisti, s katerimi se starši nikoli ne ukvarjajo - mednje pa spadajo tudi mnogi izmed tistih, ki so tepeni).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Super Sonic ::

Ja, ampak tvoje mnenje je napačno.

Jaz (vsaj) dopuščam, da je.

ker problematični otroci v šolah niso tisti, ki jih starši nikoli ne tepejo, ampak tisti, s katerimi se starši nikoli ne ukvarjajo - mednje pa spadajo tudi mnogi izmed tistih, ki so tepeni

Torej v čem je potem point, da otrok a priori ne sme dobiti eno po riti, če ga v celoti definira "ukvarjanje stašev z njim overall"?
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Zgodovina sprememb…

Buggy ::

en primer starsa, ki se posluzuje pri napacnem otroku napacne metode na napacen nacin...in kot so tudi se strokovnjaki ugotovili je tak prijem na dolgi rok katastrofa.

Pozdravljeni!
Imamo 4 letnega sina, ki ima zadnjih par mesecev oziroma odkar je dobil sestrico (stara je 7 mesecev) močne izbruhe jeze, agresije,...in to vedno, ko ni po njegovo. Naj povem, da tepež pri nas ne obstaja. Nikoli ga še nisva udarila. Najhuje kar ga doleti, ko ima izbruh jeze je to, da povzdigneva glas ali pa ga odločno primeva za roko ali pa da ga odnesevo v njegovo sobo in mu rečeva, da pride ven, ko se pomiri. To ponavljava toliko časa, dokler se res ne umiri. Seveda se vedno po vsakem izbruhu pogovorimo. Pogosto se dogaja, da na igrišču otrokom rad nagaja in seveda po 3 opozorilih ga mož potem odnese domov. Temu sledi neizmerno kričanje in dretje. Poleg tega, kadar ni kaj po njegovo naju z možem še tepe. Takrat ga primem za roko in mu rečem, da ne dovolim da me tepe, ker me to boli in to se ne dela. Ko to ponovi zopet sledi odmor. Ne vem, če smo na pravi poti in če pravilno ukrepamo. Jesper Jull meni, da je ta metoda učinkovita na kratek rok in da otroku ruši njegovo pozitivno samopodobo vendar jaz več ne vem kako vzgajati. Včasih sem že res na robu obupa. Kako reagirati kadar kljub opozorilom, da se grdo vede ne neha in kako reagirati, ko nas tepe? Še huje je to njegovo kričanje, ki para ušesa in naša mala dojenčica je vsa iz sebe kadar on tako kriči. Tudi vrtca ne mara. Imamo prave jutranje travme z odhodom v vrtec. Pravi, da so vsi otroci grdi, da ga tepejo in porivajo in da se noče z njimi igrati. Dostikrat si izmisli, da ga je nekdo tepel, udaril,...Najbolj je srečen, ko se igra mož z njim ali pa jaz. Samo par otrok je takšnih s katerimi se zelo rad igra.
Prejšnji teden je sploh bil do mene zelo nesramen. Vedno mi je govoril, da jaz nič ne vem in vsakič, ko je padel, ali mu kaj ni bilo všeč je prišel do mene in me udaril. Poskušam se mu posvečati, kar se da veliko in tudi skupaj marsikaj počneva a očitno ni dovolj. O njegovih občutkih se poskušava pogovarjati. Zdaj že ve, kdaj je jezen in kdaj žalosten.
Mi lahko kaj svetujete?


vir

Super Sonic ::

Ja to je zanimivo: nekako vsi izhajamo iz predpostavke, da vzgajamo otroke sami - pa jih ne. Otrok vsaj 6-8ur na dan preživi med vrstniki, kjer obstaja cukanje, vlečenje, brcanje, porivanje, pretepanje, ipd. Če odštejemo spanec 8-10ur, smo z otrokom doma manj kot pol dneva in otrok prinese te stvari domov.

Tako se potem zgodi, da so starši na besedi in berejo neke faking knjige, mulc jih pa doma tepe pri 4 letih. Sej pravim - uravnilke tle ni, vsak otrok je zase in določeni rabijo malo fizičnega omejevanja, da bodo primerni za družbo. Tudi lažje jim bo, če bodo šli v svet primerno vzgojeni.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

jype ::

Super Sonic> določeni rabijo malo fizičnega omejevanja,

To ni isto kot pretepanje.

Vajenc ::

Sej jypeja so tud doma tepl, pa se je vseeno razvil v supermana.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

jype ::

Če ga nebi, bi se pa v tri!

WarpedGone ::

Najhuje kar ga doleti, ko ima izbruh jeze je to, da povzdigneva glas ali pa ga odločno primeva za roko ali pa da ga odnesevo v njegovo sobo in mu rečeva, da pride ven, ko se pomiri. To ponavljava toliko časa, dokler se res ne umiri.

Otrok dojema čas precej bol kratkovidno kot odrasli. Za otroka obstaja predvsem Sedaj, obljubo v prihodnosti dojema kot nekaj kar bi rad mel pa sedaj nima. Kar je bilo pa itak že skoraj ne obstaja. Dlje kot je sankcija (kakršnakoli) oddaljena od napake, manj dolgoročnega efekta bo imela, ker enostavno ne bo dobrega zavedanja da je posledica napake oz njegovega ravnanja.

Večkratno zapiranje v sobo in "lahko prideš dol ko se pomiriš" so s tega vidika precejšen fejl. Takšno pomiranje traja nekaj ur, otrok je medtem že v povsem drugi zgodbi in zahtevo po pomiritvi dojema le kot še en brezvezen pritisk nanj. Z neželjenim ravnanjem medtem preneha ampak se iz kazni nauči jakomalo in ga zato kasneje lepo ponavlja. Kazen mora bit takšen alu drugačen "šok", da otroka vrže iz njegove trme.

Sej jypeja so tud doma tepl, pa se je vseeno razvil v supermana.

Žal se mu zanič vzgoja močno pozna. Asocialen, netoleranten, nespoštljiv, žaljiv, you name it.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: tony1 ()

Vajenc ::

WarpedGone je izjavil:

Žal se mu zanič vzgoja močno pozna. Asocialen, netoleranten, nespoštljiv, žaljiv, you name it.

Še dobro, da so ga vsaj tepl, drugač bi bili sedaj trije oni tukaj gor.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

jype ::

WarpedOne> Kazen mora bit takšen alu drugačen "šok", da otroka vrže iz njegove trme.

Wrong.

WarpedOne> Žal se mu zanič vzgoja močno pozna. Asocialen, netoleranten, nespoštljiv, žaljiv, you name it.

Zgleda je s pretepanjem le nekaj narobe?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

BigWhale ::

Vajenc je izjavil:

Razlage, ki si jih navedel so primeri pravilne vzgoje in ne napačne. Napačna bi bila, če bi otroka spraševal ali želi iti k babici ali bi raje PSP igral. Ali pa mirno opazovanje kako ti otrok uničuje premoženje s planom, da bo za kazen itak moral sam pokitat in pobarvat.


Ce bodo moji vnuki hodili k meni na obisk samo zato, ker jih imam jaz rad in ker jaz to hocem, potem jih raje nikoli ne vidim. Ali pa ce bodo to moji otroci. Na obisk k babici gres zato ker jo imas _TI_ rad, ne zato, ker te ima ona rada. Na obisk gres zato, ker se tam zabavas, ker ti je tam fajn.

Tako kot hiso cuvas zato, ker je to tvoja streha nad glavo in ne zato, ker so jo starsi postavili.

WarpedGone ::

Zgleda je s pretepanjem le nekaj narobe?

Nekaj je narobe z vzgojo, ki ne dosega cilja - socializiran osebek, ki drugim ne povzroča nepotrebnih 'bolečin'.

Žal je vzgoja prezapletna zadeva, da bi lahko kategorično trdil "ena po riti ni nikoli primeren okrep".

Še BigWhale noče tega na glas rečt.
Zbogom in hvala za vse ribe

darkolord ::

Super Sonic> določeni rabijo malo fizičnega omejevanja,

To ni isto kot pretepanje.
Še hujš je! Kot da so živali al kaj

gruntfürmich ::

jype je izjavil:

WarpedOne> Žal se mu zanič vzgoja močno pozna. Asocialen, netoleranten, nespoštljiv, žaljiv, you name it.
Zgleda je s pretepanjem le nekaj narobe?

ni res. če ne bi bil tepen bi bil še veliko slabši. ampak zdaj ko si prišel v stik s temi levimi idejami meniš (napačno) da je to največje zlo kar se ti jih je zgodilo...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

BigWhale ::

Buggy je izjavil:

en primer starsa, ki se posluzuje pri napacnem otroku napacne metode na napacen nacin...in kot so tudi se strokovnjaki ugotovili je tak prijem na dolgi rok katastrofa.

Pozdravljeni!
Imamo 4 letnega sina, ki ima zadnjih par mesecev oziroma odkar je dobil sestrico (stara je 7 mesecev) močne izbruhe jeze, agresije,...in to vedno, ko ni po njegovo. ...

Kako pomagati taksnemu starsu? Ce bo otroka fizicno kaznoval, ni prav nobene garancije, da bo otrok zaradi tega kaj bolj znosen. Morda ob starsu, ker se bo bal nove fizicne kazni. Kaj bo pa, ko starsa ne bo vec zraven?

Tale primer se meni zdi tipicen primer, ko starsi ob rojstvu drugega otroka na prvega pozabijo. Novorojencek in dojencek ima potem prednost pred prvim otrokom, prvi otrok dobi manj pozornosti in se ga odganja stran.

"pazi da ne bos poskodoval dojencka, ne bodi glasen, ne dotikaj se dojencka, ne delaj tega in onega, ker bo dojencek to in ono ..."

Iz tega potem nastane ljubosumje in agresija. Vec pozornosti prvemu otroku, pa bo.

Hayabusa ::

sumoborac je izjavil:

Tole temo kr rd spremljam ker imam tudi sam 3 se precej mlade mulce (pod 3 leta), ki testirajo limite (svoje, moje in ostale okolice). Nacelno se mi karksnokoli fizicno/psihično nasilje zdi absolutno mimo in ga je treba absolutno preganjat.

Dajanje po riti je ena taksna precej zanimiva tema, clanek nevem ce je ze bil tukaj - Milivojevic, ki nacelno spada med precej priznane avtoritete cloveskega uma je ocitno precej presenetil z konferenco - Otroka je treba tepsti.

Ocitno stari rek - It takes a village to raise a child - ni tako potegnjena iz zraka. Včasih so otroke vzgajali vsi - od babice do bratov, sedaj je to samo se oci/mami/vrtec kjer zadeve hitro postanejo problematične.

Sumoborac

Kako mu/jim pokažeš meje ?

darkolord ::

Morda ob starsu, ker se bo bal nove fizicne kazni.
Če je kazen takšna, da je otroka strah pred njo, potem to ni v redu. Pa ne glede na to ali je to udarec ali prepoved gledanja televizije.

Jaz sem v življenju ene trikrat dobil po riti; vedno je bilo neboleče, je bil pa dovolj velik šok, da je delovalo v trenutku (škaf vode??), med kujanjem sem pa lepo sam ugotovil, kje sem ga usral (pred tem je bil seveda cel svet kriv). Televizije potem raje prostovoljno nisem gledal (dokler me niso povabili zravn, kar je bilo precej hitro), ker sem vedel, da to ne bi bilo prav.

Kaznovanje tipa "če ne pospraviš sobe ne bo nič igric" je lahko precej bolj double-edged, ker lahko otrok postane preveč preračunljiv in ima zadeva dolgoročno lahko ravno obratni efekt od željenega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

marvin42 ::

jype je živ dokaz, da se otrok ne sme pretepati.
Mostly Harmless

D3m ::

marvin42 je izjavil:

jype je živ dokaz, da se otrok ne sme pretepati.


Hvala za smeh. :D
|HP EliteBook|R5 6650U|

yamahafazer6 ::

kakšna bedna pri 21 letih že zdavnaj nisi več otrok. Otroka se vzgaja do 18 leta in nič dlje. pa kir bi dal 21 letniku čez rit haha kakšne bedne komentarje imate do se deva malim otrokom nekje do 14 leta

jype ::

yamahafazer6> Otroka se vzgaja do 18 leta

Če moraš pri sedemnajstih otroka vzgajat, si nekaj nekje naredil zelo narobe.

mailer ::

Temelje vzgoje se postavi v prvih treh letih življenja, tu mu postaviš razumne meje, do osnovne šole mu poveš kaj je prav in kaj ne (da razume določene stvari), od osnovne šole naprej mu pomagaš, da se uči in razisskuje ter ga usmerjaš na pravo pot. Če si zafrknil že na začetku boš imel kasneje resne težave.
««
12 / 12
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Starši, ki uničujejo svoje otroke (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
11928892 (24375) solatko
»

Šolanje doma (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
6113868 (12851) guest #44

Več podobnih tem