» »

Otroka na rit. Kje je meja?

Otroka na rit. Kje je meja?

««
5 / 12
»»

Vajenc ::

Jaz verjamem, da se da vzgojiti otroka lepo tudi brez vzgojnih po riti. Jype je verjetno proučil metre knjig o vzgoji. Če ima zraven dovolj časa za vztrajnostne metode pri otroški trmi je to še razlog več, da mu verjamemo v uspešnost njegove metode. Kar pa jype ne ve, je, da nismo vsi ljudje enako sposobni. Niso vsi starši zmožni prebrati na metre knjig, ogromno pa jih enostavno nima časa za vztrajnostne maratone pri otroški trmi. Če otrok priteče na cesto brez, da bi pozoren na promet imaš dve možnosti, da si zapomni svojo zmoto za naslednjič. Lahko ponavljata isto vajo eno uro, ali pa otroka enostavno nahruliš in mu za kazen zapišeš pravilo za uho (beri zaušnica). Če se ne dereš na otroka za vsako nepomembno stvar, si bo otrok tvoj jezen odziv zagotovo zapomnil. Podobno uspešno si bo zapomnil tudi po uri vaje. Eni enostavno nimajo časa ali potrpljenja eno uro trenirat pred istim semaforjem. Me pa zanima kaj se zgodi s takšnimi otroci (ki trenirajo pred semaforjem), ko v šoli fašejo kak "šamar". Zaradi težke travme zamenjajo šolo in okolje? Se mi zdi, da se jype in podobni ne zavedate, kakšen je dejanski svet.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

[D]emon ::

Ena okol uhov al pa ena po riti se nobenmu otroku ni skodila.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Zgodovina sprememb…

RejZoR ::

Jao jype, ti tud poznaš samo mlatenje otrok na hard oz al pa sploh nič. Veš, med črnim in belim odtenkom je ogromno sive... velikokrat batina sploh ne zaleže zaradi bolečine ampak zaradi samega načina kako otroka strezniš. Ga lahko samo bolj kot ne narahlo klofneš po riti, pa se bo streznil in umiril. Pri tem bo verjetno bolj peklo tvojo roko kot pa njegovo rit. Ampak enostavno zaleže. Go figure zakaj ampak deluje.

@[D]emon
To okoli uhov se ne strinjam najbolj, glava je le glava. Ampak pri riti pa res ni nobenih posledic.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RejZoR ()

jype ::

Vajenc> Kar pa jype ne ve, je, da nismo vsi ljudje enako sposobni.

To ni res.

[D]emon> Ena okol uhov al pa ena po riti se nobenmu otroku ni skodila.

Tudi to ne drži.

RejZoR> Jao jype, ti tud poznaš samo mlatenje otrok na hard oz al pa sploh nič.

Ja, sej druge možnosti ni. Al ga pretepeš do smrti, al pa mu v lunaparku kupiš sladkorno peno. Vmes ni ničesar.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: jest10 ()

Tear_DR0P ::

gruntfürmich je izjavil:

še 80% odraslih ne razume, kaj šele njihove minjaturne inkarnacije...

mogoče ma to kej veze s tem, da so bili kot otroci šamarjeni, namesto da bi se kdo pogovarjal z njimi.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Bolf3nk ::

Itak, da beseda zadostuje... not.

Ravno taki "pridni" so v potem v šolah "pridni"

Pride mamica aliatek v šolo na sestanek in govorita, moj sinek in hčerkica že ni takšna. Doma je tako priden/pridna. a veš da.


Očitno je za ene fizično nasilje, če ga po riti. Še malo pa ga več neboš smel pogledat postrani.

Včasih so imeli učitelji malo več pristojnosti. Danes pa jim učenci hodijo po glavi.

Bravo, tako treba naprej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bolf3nk ()

draciel ::

@jype

Zanimalo me je predvsem ali te vedno ubogajo na prvo besedo. Če te ne ubogajo kako postopaš?

jype ::

Vajenc> Me pa zanima kaj se zgodi s takšnimi otroci (ki trenirajo pred semaforjem), ko v šoli fašejo kak "šamar".

Moja otroka se med seboj precej redno pretepata, pa se mi s tem ne zdi nič narobe. Da bi ju jaz udaril, se mi pa zdi približno tako praktično, kot če bi beton štemal z jedilno žlico. Otrok bi bil presenečen, prestrašen in jezen, niti slučajno pa ne bi vedel, čemu se nenadoma ravno tisti človek, pri kateremu išče varnost in zavetje, do njega obnaša nasilno.

draciel> Zanimalo me je predvsem ali te vedno ubogajo na prvo besedo. Če te ne ubogajo kako postopaš?

Rečem še enkrat. Zakaj bi me pa morali ubogat na prvo besedo? Na prvo besedo mora ubogat pes, ko odraste, ne pa otrok.

jest10 ::

jype je izjavil:

jest10> Napako dela, če mu slepo zaupa.

Če sta vzgojiteljici grozili s takimi ukrepi, mu očitno ni zaupala slepo.


Otrok se je nalagal, da mu je zalepila usta in ga zaprla na mraz.
Je nekej razlike...

jype ::

Tear_DR0P> mogoče ma to kej veze s tem, da so bili kot otroci šamarjeni, namesto da bi se kdo pogovarjal z njimi.

Ah, kje pa. To je zato, ker so jih premalo tepli.

jest10> Otrok se je nalagal, da mu je zalepila usta in ga zaprla na mraz.
jest10> Je nekej razlike...

Nič bistvenega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Invictus ::

[D]emon je izjavil:

Ena okol uhov al pa ena po riti se nobenmu otroku ni skodila.

Uho je sploh primerno za kazen. Mu še počiš kak bobnič ...

Rit je bistveno bolj varna. Če je že treba ...

Vendar batine samo pomenijo da da se ti ne ljubi ukvarjati s problemi otrok. Nekako bližnjica, ki ublaži trenutno krizo, vzroka pa ne odpravi.

In ja, tudi 1 in pol letnemu otroku lahko razložiš s čem se ne sme igrat. Malo traja, ampak imaš pol kasneje mir. Za vedno.

Sam sem pač svoji ta mali razložil da niso noži za igranje. Pa še pokazal sem ji kaj je rezilo in kaj ročaj. Pa ni panike.

draciel je izjavil:


Zanimalo me je predvsem ali te vedno ubogajo na prvo besedo. Če te ne ubogajo kako postopaš?

Če so otroci kolikor toliko normalni, potem ne bodo ubogali na prvo besedo. Oz. bodo šele, ko bodo videli da se ne splača trmarit. Ker tako ne boš popustil. Oni pa pač preiskušajo tvoje meje ... Tudi z jokom in dretjem. Pa si potem ne zasluži batin.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

jest10 ::

jype je izjavil:


jest10> Otrok se je nalagal, da mu je zalepila usta in ga zaprla na mraz.
jest10> Je nekej razlike...

Nič bistvenega.


Sem Franclnu rekel, da mu bom dal denar.
Franclnu sem dal denar.
Jp, ni bistvene razlike.

Vajenc ::

jype je izjavil:

Vajenc> Kar pa jype ne ve, je, da nismo vsi ljudje enako sposobni.

To ni res.

Potem razumeš, da bo večina staršev vedno vzgajala s korenčkom in palico, ker večina enostavno ne zmore tvojih bolj ali manj sladkih korenčkovih metod.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

SkIDiver ::

Heh. Moja mama je vedno rekla, da si otrok zasluži ljubezen staršev in batine, ko jih zasluži. Ni nikol šparala, če je blo zasluženo. Oče je bil bolj mehke sorte in me ni niti enkrat prtisnu medtem, ko sva z mamo zlomila kar nekaj kuhalnic:)) Se mi kaj pozna? Se mi. Naučil sem se marsikatere vrednote. Pa da ne bo pomote. Ni palo za vsako malenkost. Sem moral zaslužit. In vsakokrat, ko sem jih dobil in se umiril me je vprašala, če vem zakaj sem jih dobil in mi razložila zakaj.
Da bi bil pa kaj zablokiran ali presran zaradi tega pa še zdaleč ne:)

In nikol jih nisem dobil, če sem dobil eno v šoli kot nekateri vrstniki. Mi je pa dala jasno vedeti, da bo palo po tazadni, če ne povem po resnici ali ne povem, da sem dobil katerokoli oceno. In ja starša sta mi vedno vrjela in nikoli nisem lagal, ko je bilo treba povedati resnico, čeprav sem bil kriv. Če sem zamoču in odkrito priznal sta povedala na lep način in dala kakšno vzgojno prepoved ali obveznost kot posledico za napako za nekaj časa. Če bi se zlagal bi padlo, prepoved izhoda za lep čas pa še kazenska obveznost. Enostavno kot je nekdo napisal sem se hitro naučil kaj je prav in kaj ne in s tem tudi kaj je dobro in kaj slabo.

Sicer pa mi nista nikoli omejevala izhoda in tudi npr. nikoli nista nasprotovala, če smo popivali. Droge, kajenje, kraja, pretepanje pa je bilo prepovedano z lepo razlago zakaj. Pač sta dala jasno vedeti, da mi zaupata ter dovolita, da sam presodim kaj je prav in kaj ne in da mi bo odzvonilo, če bom samo enkrat izkoristil zaupanje.

Če pogledam nazaj se mi zdi vzgoja v kateri sem odrasel čisto OK.

PS: Vedno je trpela rit, glava ali ušesa niti enkrat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

gruntfürmich ::

jype je izjavil:

Vajenc> Kar pa jype ne ve, je, da nismo vsi ljudje enako sposobni.

To ni res.

ni res da smo ljudje različni ali da to veš kaj pravi vajenec?

jype je izjavil:

[D]emon> Ena okol uhov al pa ena po riti se nobenmu otroku ni skodila.

Tudi to ne drži.

ne smeš drugih soditi po sebi, ko si dobil zaslužene batine in se ti je zdelo da se je ves svet zarotil proti tebe...

Tear_DR0P je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

še 80% odraslih ne razume, kaj šele njihove minjaturne inkarnacije...

mogoče ma to kej veze s tem, da so bili kot otroci šamarjeni, namesto da bi se kdo pogovarjal z njimi.

ne, ima vezo s porazdelitvijo pameti. večina otrok ne ve kaj mu starš dopoveduje in zakaj. in da vstrajaš pri tem je za otroka tudi boleče...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Jaz, recimo permisivne vzgoje ne maram in mi gre blazno na zivce. Predvsem zato, ker ljudje nimajo pojma kaj permisivna vzgoja je in kaj to pomeni za starse. Povprecna razlaga je ta: "otrok ne omejujemo in jih pustimo, da so ustvarjalni", ki si jo potem vecina ljudi prevede v: "otrok lahko dela kar hoce."

To je vse skupaj en bullshit. Otroci morajo _JASNO_ vedeti, kje imajo meje, kdo jim postavlja te meje in predvsem zakaj so te meje postavljene.

Najveckrat prekrsena meja je tista, ki jo stars postavi zato ker je stars. "Ne smes ven!" "Zakaj, ne?" "Zato ker sem jaz tako rekel!" Taksno mejo bo otrok hitro prvic prestopil in jo bo prestopil tudi naslednjic, ceprav ga je stars prej nabutal.

Marsikateremu starsu se kdaj 'utrga' in klofne otroka. Povsem razumljivo, vsi smo samo ljudje. Vseeno je to cisti fail v starsevstvu. Na zalost. Vendar tega nihce ne obsoja, ce se to zgodi enkrat v petih letih. Ce se pa to dogaja dnevno, je pa to narobe. Kdor ne zna otrok vzgajati brez klofut, ne zna biti stars. In, ko se to dogaja dnevno in ko se otroka pospremi od doma z groznjo: "ce ne bos priden v soli, jih bos dobil po riti." bi bilo za starsa bolje, da se izpise iz tega krozka in proba kaj drugega. Ker mu starsevstvo ne gre najbolje od rok.

Starsi pricakujejo od vrtcev in sol, da jim bodo otroke vzgajali, vendar je to precej narobe. Te institucije so tukaj zato, da nam otroke predvsem izobrazijo. Starsi posvecajo premalo kvalitetnega casa vzgoji in druzenju z otroci, potem preberejo en internetni post o permisivni vzgoji otrok in so prepricani, da v bistvu delajo povsem dobro.

Na zalost pa permisivna vzgoja zahteva veliko vec casa in je tudi precej bolj zahtevna kot druge metode, ki slonijo bolj na principih obcasne nagrade (ce sploh) in fizicne kazni.

Jaz sem jih doma precejkrat dobil. Pa sem vseeno pocel stvari, ki jih nisem smel.

gruntfürmich ::

gruntfürmich je izjavil:

jype je izjavil:

Vajenc> Kar pa jype ne ve, je, da nismo vsi ljudje enako sposobni.

To ni res.

ni res da smo ljudje različni ali da to veš kaj pravi vajenec?

jype je izjavil:

[D]emon> Ena okol uhov al pa ena po riti se nobenmu otroku ni skodila.

Tudi to ne drži.

ne smeš drugih soditi po sebi, ko si dobil zaslužene batine in se ti je zdelo da se je ves svet zarotil proti tebe...

Tear_DR0P je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

še 80% odraslih ne razume, kaj šele njihove minjaturne inkarnacije...

mogoče ma to kej veze s tem, da so bili kot otroci šamarjeni, namesto da bi se kdo pogovarjal z njimi.

ne, ima vezo s porazdelitvijo pameti. večina otrok ne ve kaj mu starš dopoveduje in zakaj (sploh če je še starš umsko podhranjen). in da vstrajaš pri tem je za otroka tudi boleče...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Shkorc ::

Kaj pa če te otrok tudi desetič ne uboga? Ga sploh kdaj kaznuješ? Na kakšen način ga kaznuješ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Shkorc ()

BigWhale ::

Shkorc je izjavil:

Kaj pa če te otrok tudi desetič ne uboga? Ga sploh kdaj kaznuješ?

Potem delas nekaj precej ocitno narobe. Ce gre za majhnega otroka, do kakih treh, stirih let, potem mu moras preusmeriti pozornost. Takrat mu je tezje razloziti zakaj nekaterih stvari ne sme.

Ko je pa otrok star stiri, pet in vec, je pa povsem sposoben dojeti cisto vsako stvar, ki mu jo prepoves. Ce mu jo prepoves s pametnim razlogom. Z njim se pogovoris. Ce te ne poslusa, ga kaznujes na kak drugacen nacin kot s pretepanjem.

Permisivna vzgoja nikjer ne pravi, da se otroka ne kaznuje. Pri pravi permisivni vzgoji otrok tocno ve, kje so meje in jih uposteva in za neupostevanje je kaznovan. Samo, ga pac ne nabutas.

RejZoR ::

Zalepiš ga z magajver trakom in daš na balkon, da se ohladi. Roko na srce, vsak ima drugačen karakter. Daš lahko skupaj dva froca pa bo en ubogal na besedo, drug pa se bo uprl. Spet v naslednjem drugačnem scenariju pa lahko brez vsake težave uboga. Pa scenarija ne bosta bistveno drugačna, samo sam se bo pač tko odločil.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Vajenc ::

BigWhale je izjavil:


Permisivna vzgoja nikjer ne pravi, da se otroka ne kaznuje. Pri pravi permisivni vzgoji otrok tocno ve, kje so meje in jih uposteva in za neupostevanje je kaznovan. Samo, ga pac ne nabutas.

Permisivna vzgoja nima pravil in smernic. Pri permisivni vzgoji starši sledijo otroku. Otrok postavlja pravila. To kar si ti povedal je kakšna druga vzgoja. Permisivna zagotovo ne.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

BigWhale ::

Ja, jaz imam dva razlicna. Ko sta se pri stirih letih drla k zverine v banji, ko sem ju dal kopat, da se ne bosta kopala, sem oblecen skocil v banjo polno vode. Res, da je bla mokra cela kopalnica, da sem mel vse cunje mokre in da sem imel pol nekaj dela s tem. Samo tamaledva sta si od takrat naprej zapomnila, da voda ni nic groznega, da se treba vsake tolk casa tudi skopat in da je boljs, da se skopata, ker drgac bo fotr spet v vodo skakal. :>

Zdaj se prav rada kopata, pa je ze nekaj let od tega.

RejZoR ::

Torej pri permisivni otrok vzgaja starše. Fail at its finest.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

solatko ::

Iz osebnih izkušenj lahko povem, da pride trenute, ko otrok mora občutit avtoriteto na riti. Imam sina, danes magistra s svojim otrokom (mojim vnukom), ki je v celem življenju samo dvakrat občutil, kdaj je za normalno ukrepanje prekoračil mejo.

Prvič, ko je pri cca 4-ih letih izbiral igračo za novo leto. Po dvournem sprehajanju pa Maximarketu, preverjanju ene, pa druge, tretje......., si je zaželel ponovno pot od začetka. Seveda sva ga z njegovo mamico prepričevala, da danes pač ni njegov dan, saj se nikakor ne more odločiti, kaj bi imel.
Takrat pa oh in sploh, na tla, kričat, jokat, zmerjat, skratka vse, kar počne otrok, ko ga zagrabi histerija. Holel sem ga lepo po yupetovo pobrati in odnesti ven, na zrak, da se malo ohladi. Pa ni šlo, brcal in mlatil je okoli sebe, histerično kričal na naju in, ko sem ga imel zadosti, je lepo padla srednje težka po riti. Presenečenje je bilo popolno in reakcija takojšnja, otrok je malo debelo pogledal in lepo v hlipanju dejal, kaj bi rad dobil za novo leto. Seveda ni bilo z nakupom nič, smo se pa vrnili na mesto zločina (nasilje nad otrokom) naslednji dan in nakup je potekal, v prijetnem vzdušju in družbi prijetno in lepo vzgojenega štiriletnika.

Drugič - 3. razred osnovne šole, govorilne ure, na katere sem zaradi mamine zadržanosti, odšel jaz. Seveda sem pred obiskom govorilnih ur, otroka vprašal, če je vse v redu in zatrdil mi je no problemo.
Zadeva je v nekaj minutah, dobila zame zelo negativno izkušnjo. Razredničarka je fanta sicer pohvalila, kar se tiče učenja, znanja, pripravljenosti pomagat pri učenju drugim, vendar je imela z njim in še enim pametnjakovičem, silne probleme, pri vsaki kontrolki. Med seboj sta namreč tekmovala, kdo bo končal prej, rezultati so bili krajši od 10 minut, potem pa je v razredu nastal kaos, ki sta ga povzročala ta dva lumpa. Od motenja tistih zraven, do obmetavanja preko celga razreda, ropotanja s stoli.........., na koncu je pa še pokazala nekaj flekov na zidu, od metanja ogrizkov in podobnega. Večina učencev je namreč kontrolko pisala celo uro. Pripomnit moram, da sta oba pisala, čisto petko, večinoma brez napak.
Prihod domov je zgledal, kot reklama za gruzijski čaj. Mulca sem popokal, ga položil čez kolena in parkrat fajn pritisnil preko zadnjice. Potem sem hlipajočega spustil in ga vprašal, če ve, zakaj jih je dobil. Seveda je vedel in tudi povedal, da zato, ker pri pouku ne da mira.
Ne, dobil si jih zato, ker tega nisi povedal in si mi lagal, sem mu pojasnil. Razložil sem mu, da če za zadeve vem, bo sicer na nek način kaznovan, vendar bom sam lahko kaj naredil v njegovo korist, saj ga bom lahko zagovarjal.

Od takrat vem za večino njegovih stranpoti takoj in do danes, njegovega zaupanja nisem nikoli izrabil. Vse slabe ocene, sem imel na mobiju v nekaj minutah (ni jih bilo dosti, se je pa včasih zgodilo). Pri nas ni bilo nikoli več nikakršnega skrivanja, zaradi morebitnih posledic njegovih nepremišljenih dejanj.

V gimnaziji sva bila na govorilnih urah samo dvakrat - na prvih in po pozivu razredničarke, če nas nič ne zanima, kako dijak uspeva v šoli.
Fant ji je lepo povedal, da se uči zase, da mu je fotr pokazal klošarje na prešercu in mu lepo razložil, kaj ga čaka, če ga bo preveč sral. Obisk klošarjev v 7.-em razredu, je bil najbolj vzgojen sprehod v njegovem življenju. Ne tega si niti najmanj ni želel, zato se je sam od sebe potrudil, da je šolanje šlo v redu.

Ko je iz prve večje žurke prišel nalit domov (okoli 2-ge ure), je bila prva naloga ob 7-ih zjutraj, jutranji sprehod psa. Ko sem gledal skozi okno, nisem vedel, kdo koga vodi.

Spoznal je, da njegovih obveznosti, ne bo namesto njega, naredil nihče, če bo njegova utrujenost, posledica zabave. Nikoli več, ni iz žuriranja prišel v slabem stanju.
Kar se tiče drog, pa je imel drugo vzgojo in vem, da v življenju ni sprobal droge in jo tudi ne bo.

Vnuk mu bo pa glede vzgoje, kot sedaj kaže pri dveh letih in pol, delal vsaj toliko preglavic, če ne še več, kot jih je on nama.

Ja včasih, kakšna čez rit pomaga, če je res v pravem času in za pravo dejanje. Da pa bi otrok ušel skozi mladost, z vsem kar pripada in postal otrok, ki bo vedel, kaj je za njega dobro in kaj ne, poleg tega še s spoštovanjem do starejših, oziroma vseh živih bitij in narave, brez vsaj enkratnega občutja roke na tazadnji pa dvomim - misija nemogoče.
Delo krepa človeka

Invictus ::

Shkorc je izjavil:

Kaj pa če te otrok tudi desetič ne uboga? Ga sploh kdaj kaznuješ? Na kakšen način ga kaznuješ?

Ni nujno da je kazen batina.

Če noče pospravit igrač, jih pospraviš ti in mu jih ne daš 2 tedna.

Se potem precej hitro naučijo da se splača pospravit igrače.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BigWhale ::

Vajenc je izjavil:

BigWhale je izjavil:


Permisivna vzgoja nikjer ne pravi, da se otroka ne kaznuje. Pri pravi permisivni vzgoji otrok tocno ve, kje so meje in jih uposteva in za neupostevanje je kaznovan. Samo, ga pac ne nabutas.

Permisivna vzgoja nima pravil in smernic. Pri permisivni vzgoji starši sledijo otroku. Otrok postavlja pravila. To kar si ti povedal je kakšna druga vzgoja. Permisivna zagotovo ne.


Ja, mu sledijo, z motornim zmajem v prepad, k se mulc dol vrze. In ga kot James Bond ujamejo v zraku in spravijo na varno. Pol mu pa ljubeznivo recejo, rad te imam sin, in z ljubeznijo sem skocil za teboj.

Permisivna vzgoja ima pravila in smernice, ce je kdo rekel, da je kako drugac, je narobe rekel. Tist cemur nekateri pravjo permisivna vzgoja sploh vzgoja ni. :>

RejZoR je izjavil:

Torej pri permisivni otrok vzgaja starše. Fail at its finest.

No, saj nic hudega, ce ne razumes. Upam, da se nimas otrok. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

nuclear ::

Kaj pa ko bi začeli uporabljati možgane za vzgojo otrok? Jih učili empatije in kompešna? Pokažeš jim grozote lakote po svetu, kako otroci nimajo igrač etc.. Na takšen način, da ga vzgojiš kot skromno bitje, ki zna ceniti stvari.

Danes je še vedno standardno. Rodiš otroka, "iiiiiiiiiiiiiiiii" my baby, mu vse dajaš, na koncu pa vzgojiš gnido, ki ne ceni nobenega brez čustev. Ta gnida pa je lahko #2 primer osebe, ki nima nobenega sočutja do oseb, in ko dobi otroka z njim nezna ravnati in pokazati čustev. Tukaj lahko nastopita 2 poti. Ali se taka oseba ne zmeni za vzgojo otroka, in vzgoji mamilaša, ali pa je taka oseba zelo nasilna in vzgoji serijskega morilca.

Po nepravilni poti lahko vzgojiš tri vrste ljudi:

- spoiled bi+++'es
- mamilaše
- serijske morilce

Danes vidimo največ teh na žalost, ker 80% ljudi živi v svojem "happy" svetu in ne razmišlja globlje in se ne posveča globlje sebi in svojim otrokom.

Torej predlog je, da se že od malega otroka uči o realnosti življenja. Ne v smislu, da mu kažeš trupla ljudi, ampak če naredi določeno napako, da meče hrano, mu pokažeš koliko otrok nima kaj za jesti. Če hoče vse igrače, mu pokažeš otroka iz bangladeša, ki spi na tleh z parimi frnikolami.

Malo je sebično druge revne ljudi vzeti za učenje naših "first world" otrok, ampak s takim načinom, bi lahko vzgojili pravilno generacijo ljudi, ki bi na koncu ne pomagali samo sebi, ampak tudi drugim revnim v tretjih državah.

Pa ne rabi mi noben govorit, "ja probaj to na našem otroku".. če to ne gre, ste pač failali od začetka. vsak otrok se rodi po defaultu z personalityem ničle, odvisno pa je od vas kak personality mu bo rastel.
Corsair 750D - VI Hero - i5 4670k - Corsair Dominator 32GB - 1080Ti - EVO 500GB
- Sabrent 1TB nVME - Corsair AX860i - Ducky Shine 3 Brown

Vajenc ::

BigWhale je izjavil:

Vajenc je izjavil:


Permisivna vzgoja nima pravil in smernic. Pri permisivni vzgoji starši sledijo otroku. Otrok postavlja pravila. To kar si ti povedal je kakšna druga vzgoja. Permisivna zagotovo ne.


Ja, mu sledijo, z motornim zmajem v prepad, k se mulc dol vrze. In ga kot James Bond ujamejo v zraku in spravijo na varno. Pol mu pa ljubeznivo recejo, rad te imam sin, in z ljubeznijo sem skocil za teboj.

Permisivna vzgoja ima pravila in smernice, ce je kdo rekel, da je kako drugac, je narobe rekel. Tist cemur nekateri pravjo permisivna vzgoja sploh vzgoja ni. :>

Permisivna vzgoja ni "ne vzgoja", je pa brezmejno prigovarjanje in upoštevanje vseh otrokovih želja. Če hoče otrok z zmajem v prepad, hodi permisivni starš skupaj z otrokom na zmajarske festivale tako dolgo, dokler otrok ne vidi kaj se zgodi z zmajarjem v prepadu... V glavnem starši sledijo otroku, namesto obratno.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Buggy ::

Starsi pricakujejo od vrtcev in sol, da jim bodo otroke vzgajali, vendar je to precej narobe. Te institucije so tukaj zato, da nam otroke predvsem izobrazijo. Starsi posvecajo premalo kvalitetnega casa vzgoji in druzenju z otroci, potem preberejo en internetni post o permisivni vzgoji otrok in so prepricani, da v bistvu delajo povsem dobro.


hmm...kje naj zacnem :)

Jaz od sole pricakujem predvsem, da bodo (v prvi triadi) otrokom vcepili veselje do znanja, raziskovanja, ustvarjanja ter delno do solskega reda ter osnove socializacije.
V mojem primeru je bilo ravno kontra. Otrok je prestrasen domov prihajal v smislu, da je uciteljica jezna in za vsako stvar (vzgojni ukrep ali pa (ne)znanje - mesanje virov?) dajala krizce, kar je na koncu tedna rezultiralo v koncni "opisni" oceni. Ker je bila kar se tega podeljevanja povrsna in se kriticna povrhu, moj otrok pa je do krivice bil zelo dojemljiv, saj smo relacije vzrok-posledica dodobra obdelali doma, je s strahom (zelel si je potrditve) v prvi triadi hodil k tej uciteljici in smo ga morali mi miriti da ni hudega?!? V naslednji triadi je bilo z ucitelji kot dan in noc in permanentne skode bivsa uciteljica ni naredila...vsaj pri njemu ne...fant je bil med psiholoskimi testi ki so jih pisal oznacen kot "nadarjen" in njegovo gledanje out-of-the-box je bilo navdusujoce.

Kar se prezivljanja casa z otroci (ko so enkrat v vrtcu ali soli) tice tudi ne vem kako lahko kaj starsi korigiramo, saj je dandanes delavnik raztegnjen v cel dan, nekateri imamo potem se tudi doma kdaj kaksno dezurstvo ali intervencijo.
Otroke cez teden vidim ob 18ih ob 20.30 se ze odpravljajo v kopalnico in spat, saj morajo ob 6.00 zjutraj vstati. Vmes je treba se kaj pojesti, kaksno snov v soli razloziti , pomagati pri plakatu...in na koncu ostane cez teden zelo malo kvalitetnega casa za skupno druzenje. Konec koncev je moj starejsi sin do 10-tega leta imel prebranih vseh 7 knjig Harry Potterja tako, da gre se tukaj dolocen cas, ki je prav da ga je pokoristil kot se njemu zdi prav. So pa vikendi toliko bolj pestri kar se druzenja tice.
Tudi nisem eden tistih, ki pustijo otrokom ponocevati ob televiziji ali racunalniku.

Svojega pametovanja ne mislim gnojiti na mlajso generacijo in mu nekaj trumbati v smislu "..ko sem bil pa jaz majhen"...to je druga generacija, drugacno razmisljanje in mene ima za nasvet/mnenje vedno na voljo (kar tudi ve) v zameno pa zelim brezpogojno zaupanje v njegova dejanja.
Ko bo prvic zaupanje kontaminirano (je ze bilo) smo se po enem dnevu ignoriranja ter navidezne uzaljenosti ter razocaranja, pogovorili v stilu
" ce ve kaj to pomeni..pa ne polresnica ki jo je prikazal, temvec to da mu ne moremo vec zaupati". Mislim da je dojel poanto, kako se bo pa v praksi pokazal bomo pa videli in potem primerno ukrepali. Ni recepta pa se lahko teoretiki na glavo postavijo :D

Truga ::

Vajenc je izjavil:

Permisivna vzgoja ni "ne vzgoja", je pa brezmejno prigovarjanje in upoštevanje vseh otrokovih želja. Če hoče otrok z zmajem v prepad, hodi permisivni starš skupaj z otrokom na zmajarske festivale tako dolgo, dokler otrok ne vidi kaj se zgodi z zmajarjem v prepadu... V glavnem starši sledijo otroku, namesto obratno.

Narobe.

Permisivna vzgoja je da otroku razlozis, da ce bo dal roko na stedilnik da se bo opekel, in da bo treba pol verjetno se h dohtarju, in da zna zadeva dolgo bolet, namesto da mu enostavno prepoves se igrat okol stedilnika. Kaj on pol pocne s to informacijo je potem njegova stvar. Se bo pa hitro naucil da govoris resnico, ko bo enkrat alpa dvakrat neki naredu narobe in bo joj. Ce mu nekaj enostavno prepoves pa.. No sej ves kako je, prepovedane reci so najboljse.

Buggy ::

Truga je izjavil:

Vajenc je izjavil:

Permisivna vzgoja ni "ne vzgoja", je pa brezmejno prigovarjanje in upoštevanje vseh otrokovih želja. Če hoče otrok z zmajem v prepad, hodi permisivni starš skupaj z otrokom na zmajarske festivale tako dolgo, dokler otrok ne vidi kaj se zgodi z zmajarjem v prepadu... V glavnem starši sledijo otroku, namesto obratno.

Narobe.

Permisivna vzgoja je da otroku razlozis, da ce bo dal roko na stedilnik da se bo opekel, in da bo treba pol verjetno se h dohtarju, in da zna zadeva dolgo bolet, namesto da mu enostavno prepoves se igrat okol stedilnika. Kaj on pol pocne s to informacijo je potem njegova stvar. Se bo pa hitro naucil da govoris resnico, ko bo enkrat alpa dvakrat neki naredu narobe in bo joj. Ce mu nekaj enostavno prepoves pa.. No sej ves kako je, prepovedane reci so najboljse.


..ko bo enkrat padel iz balkona ali pa ga bo povozil avto, mu bos bolj tezko razlozil da si mu v bistvu ze pred tem podal zadosti tehtno informacijo in ali se je sedaj iz tega kaj naucil;((

Vajenc ::

Truga je izjavil:

Vajenc je izjavil:

Permisivna vzgoja ni "ne vzgoja", je pa brezmejno prigovarjanje in upoštevanje vseh otrokovih želja. Če hoče otrok z zmajem v prepad, hodi permisivni starš skupaj z otrokom na zmajarske festivale tako dolgo, dokler otrok ne vidi kaj se zgodi z zmajarjem v prepadu... V glavnem starši sledijo otroku, namesto obratno.

Narobe.

Permisivna vzgoja je da otroku razlozis, da ce bo dal roko na stedilnik da se bo opekel, in da bo treba pol verjetno se h dohtarju, in da zna zadeva dolgo bolet, namesto da mu enostavno prepoves se igrat okol stedilnika. Kaj on pol pocne s to informacijo je potem njegova stvar. Se bo pa hitro naucil da govoris resnico, ko bo enkrat alpa dvakrat neki naredu narobe in bo joj. Ce mu nekaj enostavno prepoves pa.. No sej ves kako je, prepovedane reci so najboljse.

Ja in na koncu mu pustiš, da se speče, ker se le sam lahko nauči da peče... V tem primeru je to verjetno še najbolj vzgojno, ampak meni bi bilo to pretežko gledat. In tisto z zmajem se nič ne tepe s takšno razlago.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

BigWhale ::

A to, da bi pa otroku dovolil, da se dotakne stedilnika, ko se ni razbeljen ampak samo malo bolj topel, pa ni opcija? Jaz sem mojima na tak nacin pokazal, da je stvar vroca in da nimata kaj okrog skakat. Pa nista.

Balkon se pac zapre, da triletnik ali pa stiri letnik ne more na balkon. Pet letnik bo ze vedel, da se po balkonu ne sme plezati, ce bo pa plezal po balkonu takrat, ko tebe ne bo zraven, potem pa itak neki narobe delas, ker taksnega otroka puscas brez nadzora.

Sedem letnik bo pa pocel traparije, ce ga prej dobro nisi naucil kaj sme in cesa ne sme. Po tej starosti ti pa tudi batine ne bodo pomagale vec. Ce jih ne bo dovolj, recimo po nekajkrat na dan, da se mu razvije pogojni refleks.

Keyser Soze ::

BigWhale je izjavil:

Ko sta se pri stirih letih drla k zverine v banji, ko sem ju dal kopat, da se ne bosta kopala, sem oblecen skocil v banjo polno vode. Res, da je bla mokra cela kopalnica, da sem mel vse cunje mokre in da sem imel pol nekaj dela s tem. Samo tamaledva sta si od takrat naprej zapomnila, da voda ni nic groznega, da se treba vsake tolk casa tudi skopat in da je boljs, da se skopata, ker drgac bo fotr spet v vodo skakal. :>

No tole, če bi bili res tako podkovani v fohu, bi vedeli, da si otrok lahko razloži na kaj več kot en sam način.

Kopanje je fajn oz. fotr se rad kopa - ergo, se bom tudi jaz če je fino.
Fotr je naredil bedarijo, ker se jaz nisem hotel kopat - ergo, fotra lahko na fini način prisilim v določeno dejanje.

Skratka, si imel srečo, da sta potegnila željeni zaključek - če ni bila posredi kakšna druga "vzgojna", da sta se navadila na kopanje.

Privoščim vam, da bi vam ratalo z otroci, kot si želite, ampak se bojim, zaradi vaše nadutosti oz. prepričanosti samim vase, da vam zna zadeva nekoč počit v obraz. Takrat si šele lahko pameten, prej bolj težko, ker imaš opravka z razmišljujočim, sebe zavedajočim se človeškim bitjem v razvoju.

P.S.: Klofuta ni OK, po riti z roko je bolje. Z glavo se ni za igrat, plus klofuta je precej nagonska kazen - hitra in praktična. Po riti zna biti malce bolj zamudna, preden ga primerno postaviš in imaš še malce časa za razmislek - te lahko mine uporaba tepeža. Se pa strinjam, da nikakor ni nič narobe s kakšno preko riti sem ter tja.
OM, F, G!

Vajenc ::

BigWhale je izjavil:

A to, da bi pa otroku dovolil, da se dotakne stedilnika, ko se ni razbeljen ampak samo malo bolj topel, pa ni opcija? Jaz sem mojima na tak nacin pokazal, da je stvar vroca in da nimata kaj okrog skakat. Pa nista.

Razumem. Tudi butaš ga ne tolko, da bi bil bulast. Če nisi vsak dan penast okrog ust, si bo otrok zapomnu, da tak postaneš samo, ko se igra v bližini razbeljenih vratc šporgeta.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Truga ::

Vajenc je izjavil:

Ja in na koncu mu pustiš, da se speče, ker se le sam lahko nauči da peče... V tem primeru je to verjetno še najbolj vzgojno, ampak meni bi bilo to pretežko gledat. In tisto z zmajem se nič ne tepe s takšno razlago.

Ce se bo metal pod avto/z balkona si ze zgubil igro. Delal si nekaj narobe.

Also, otroci pocnejo bedarije. Jaz sem plezal na drevesa in balkon in skakal z njega. Jaz sem vedno pristal na nogah, eni pa si pac ob tem razbijejo glavo. Statistika sucks, jebiga. Ne mores pa bit z otrokom ves cas, celo zivljenje, da mu govoris kaj sme in kaj ne..

Vajenc ::

Truga je izjavil:


Also, otroci pocnejo bedarije. Jaz sem plezal na drevesa in balkon in skakal z njega. Jaz sem vedno pristal na nogah, eni pa si pac ob tem razbijejo glavo. Statistika sucks, jebiga. Ne mores pa bit z otrokom ves cas, celo zivljenje, da mu govoris kaj sme in kaj ne..

Dokler otroka ne upaš pustiti samega v kuhinji z razbeljenimi vratci šporgeta, ga imaš pod nadzorom. Ko je dovolj velik, da je lahko sam v kuhinji z razbe... bi moral biti že dovolj pameten, da bi vedel, da se vratca prijema samo s kavljem ali krpo.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

GregiB ::

Najprej, trditi, da otroci vzgajajo starše... Ja, seveda... drži. Moj otrok je tudi mene in mojo partnerko "vzgojil" in sooblikoval v starša, kakršna pač sva.
Drugič, dobivam občutek, da vzgojo nekako uokvirjamo zgolj na trenutke, ko so z otrokom problemi... Vzgoja je trajen proces, ki se odvija pred odhodom v trgovino, pred izletom, pred prvim šolskim dnevom ipd. Zato se mi zdi tepeščina instant, nepotrebna rešitev...
Sicer pa malo preberite, kaj ste pisali... Rezultat tega, da jih dobiš po riti ni zavedanje, da je nekaj narobe ampak strah pred posledicami. To pa je vzgoja.... my ass..
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

solatko ::

Za posledico raznih nevarnih dejanj, dejansko otroka lahko učiš na blažjih primerih
- elektrika - elektronski vžigalnik, elektronski prižigalec plina - tista iskrica fino useka in, ko dobi to izkušnjo mu pokažeš elelktrično napeljavo in mu razložiš, da je tam veliko huje. Otrok se bo elektrike izogibal, dokler ne bo dovolj star, da se bo z raznimi priključnimi kabli in vtikači, začel ukvarjati pod budnim nadzorom staršev.
- peč, plošče, vžigalniki...., - ogenj sveče ali šibice od blizu, je za otroške prste zelo negativna izkušnja. Dokler vsaj malo ne speče, je za otroka, plamenček, enako zanimiv, kot svetloba za veščo.

- možnost padca - kontrolirani padci v telovadnici ali doma, če imamo tla obložena z zadosti mehkim materialom. Zelo nevarna mesta, morajo bit tako opremljena, da jih otrok ne more doseči in odpreti (okna, balkon, podstrešje....). Predvsem pa je potrebno že od rane mladosti otroka navaditi na lovljenje ravnotežja in na varne padce (tu pride prav, kakšno znanje juda).

- hoja čez cesto in obnašanje v prometu - veliko je potrebno že z malim otrokom, hoditi po čim bolj prometnih ulicah, mu pokazati, kako se varno prečka cesto, kako se pazi na podivjane kolesarje (ane yupe) in kako se otrok naredi čim bolj viden.

- Voda in nevarnosti povezane z njo - otroci se brez problema naučijo plavati v prvem letu starosti (še prej kot hodit). Takrat otrok še nima strahu, pred neznanim, zato ob stiku z globljo vodo, enostavno sproži obrambni mehanizem in prične brez problema plavati. Ko enkrat vidi, kaj mora delat, da lebdi na površini pa do plavanja, je izredno majhen korakec. Je pa potrebno paziti, da otrok v tem obdobju ne "spije vode", ker ga bo ta izkušnja za dolgo let, odvračala od aktivnosti v vodi.

- delavnice in podobni prostori s kramo - stroga prepoved vstopa, tudi če pozabimo zaklent ali zaprt tak prostor. Je nevarnosti preveč, da bi otrok dojel, kako naj se v takem prostoru pazi. Ravno tako, mu je potrebno prepovedati in dopovedati, da k raznim kmetijskim strojem, enostavno ne sme.

Torej, večina nalog, ki se tičejo fizične varnosti otroka, se lahko doseže z zelo malim naporom in seveda porabo velike količine časa (moramo si ga vzet, opravit malo manj nadur, imet kakšen i-fon manj ali malo slabši avto na dvorišču). Prvih 5 let je odločilnih, pozneje, brez fizične sile ne gre, če smo kaj zasrali v prvih letih.

V tem obdobju lahjo tudi kakšna čez rit, doseže ogromen učinek, pozneje pa je to samo fizično popravljanje naših vzgojnih napak.
Delo krepa človeka

Vajenc ::

GregiB je izjavil:


Sicer pa malo preberite, kaj ste pisali... Rezultat tega, da jih dobiš po riti ni zavedanje, da je nekaj narobe ampak strah pred posledicami. To pa je vzgoja.... my ass..

Po tvoje je boljš, da si sam pridobi izkušnjo z mehurjem na kazalcu? my ass! Če jih otrok ne dobi po riti zaradi slabega dneva staršev, bo otrok zagotovo vedel zakaj jih je dobil. Boli pa precej manj kot opeklina.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

jype ::

Vajenc> Potem razumeš, da bo večina staršev vedno vzgajala s korenčkom in palico, ker večina enostavno ne zmore tvojih bolj ali manj sladkih korenčkovih metod.

Jasno. Nikakor pa to ne pomeni, da se mi zdi prav, ali da ne bom oporekal popolnoma vsakomur, ki trdi, da je sprejemljivo, neškodljivo ali na kakršenkoli način ustrezno.

gruntfürmich> ne smeš drugih soditi po sebi, ko si dobil zaslužene batine in se ti je zdelo da se je ves svet zarotil proti tebe...

Otrok si batin ne more zaslužiti.

Shkorc> Kaj pa če te otrok tudi desetič ne uboga? Ga sploh kdaj kaznuješ? Na kakšen način ga kaznuješ?

Ne kaznuješ ga, ker te ne uboga - da te ne uboga, je tvoja napaka (ker si ti starš), ne njegova. Kaznuješ ga, kadar zavestno dela škodo (in kaznuješ ga ustrezno - če otroka, ki hrano meče po tleh kaznuješ s tem, da mora pospraviti po tleh, mu s tem daješ vedeti, da je skrb za čistočo kazen). Pri nas smo dogovorjeni, da je kazen omejevanje nekaterih otrokovih priljubljenih dejavnosti. To otroka boli, ne omeji pa njegovega dostopa do tolažbe staršev ko je v stiski, tako da mu lahko ko se umiri še tisočtretjič razložijo, zakaj se nekaj ne sme, zakaj je sledila kazen in kako lahko prepreči, da bi se kazen ponovila v prihodnosti.

Vajenc> Dokler otroka ne upaš pustiti samega v kuhinji z razbeljenimi vratci šporgeta, ga imaš pod nadzorom. Ko je dovolj velik, da je lahko sam v kuhinji z razbe... bi moral biti že dovolj pameten, da bi vedel, da se vratca prijema samo s kavljem ali krpo.

Tako je. Ni ga treba garbat, vsakič ko priteče mimo, dovolj je, da mu preprečiš, da bi se tam igral, dokler ne vidiš, da je osvojil lekcijo.

solatko ::

Največja težava staršev je to, da imajo občutek, da jih otrok ne šmirgla. Bolj mu razlagajo, bolj dela ravno nasprotno. Vendar otrok točno ve, kdaj dela narobe, potem je pa stvar otroka, kako daleč bo šel, kje je meja. Včasih mu je pri tem ugotavljanju potrebno pomagat, tudi s kakšno čez rit, seveda izključno tako, ki bo otroku dopovedala, da je mejo presegel. Naslednjič je ne bo več.

Nekdo je nazaj napisal, da bi morali policaji, prehitre voznike po teh prepričanjih, enostavno pretepst. To ne, je pa verjetno bolj učinkovita kazen, ki jo je doživel kolega, ko je še v prejšnjem sistemu, na Brezovici, priletel s 120+ v radar. Miličniku je pričel razlagat, da se mu mudi, da bo zamudil pomemben sestanek, da gre za milione......, skratka izgovori kršitelja.
Miličnik mu je lepo dejal, če se vam mudi, potem boste tukaj ob meni, lahko počakali 2 uri in potem nadaljevali vožnjo, ko se vam ne bo več mudilo.
Kolega še vedno vozi dokaj hitro, se pa omejitvam v naselju približa na 5km/h+. Je sam rekel, da tega nobena kazen, nebi dosegla.

Ja, manj fizičnega nasilja nad denarnico, bi ob primernih ukrepih, prinesla dosti boljšo varnost na cesti. Včasih pa je vseeno potrebno, vendar ne za polnjenje proračuna.

Enako se dogaja pri vzgoji, vse se da na lep in miren način, dokler otrok posluša, verjame in zaupa staršem, ko ena od količin manjka, mora biti malo vzpodbude, da se vzpostavi ravnotežje.

Drugače pa konstantno fizično nasilje, vodi v stranpoti, zato je prav, da družba posveča, svojo pozornost na nasilje v družini in nad otroci. Extremi, ki jih nekateri sporočajo v tej temi pa ravno tako niso koristni (mislim na to, da vsako čez rit, ocenjujete, kot nasilje nad otrokom in napačno vzgojo).

Tudi v živalskem svetu, se mladiče vzgaja na lep način, dokler ne prekoračijo mejo, potem pa začutijo tudi rahlo, kontrolirano bolečino in predvsem zato, odrastejo v socializirane člene skupnosti.
Delo krepa človeka

galu ::

GregiB je izjavil:

Rezultat tega, da jih dobiš po riti ni zavedanje, da je nekaj narobe ampak strah pred posledicami. To pa je vzgoja.... my ass..


Če nemarnemu otroku namesto 3x na rit prepoveš PS3 za en teden bo eventuelno tudi razvil strah pred posledico in se temu prilagodil. Princip je isti, le vrsta kaznovanja drugačna. Rezultat (otrokova osebnost) pa je seveda odvisen še od množice drugih faktorjev pri vzgoji.

Sicer pa peer pressure dandanes igra ogromno vlogo pri "vzgoji" in starši imajo tu zelo malo vpliva, ko je že prepozno (prepozno pa je lahko že kmalu po vstopu v OŠ!).
Tako to gre.

jype ::

solatko> Največja težava staršev je to, da imajo občutek, da jih otrok ne šmirgla. Bolj mu razlagajo, bolj dela ravno nasprotno. Vendar otrok točno ve, kdaj dela narobe, potem je pa stvar otroka, kako daleč bo šel, kje je meja. Včasih mu je pri tem ugotavljanju potrebno pomagat, tudi s kakšno čez rit, seveda izključno tako, ki bo otroku dopovedala, da je mejo presegel. Naslednjič je ne bo več.

Tvoj stavek se da skrajšat v: "Starši lahko svoje frustracije nad neuspešnostjo vzgoje sprostijo tudi s klofuto preko zadnje plati."

GregiB ::

jype je izjavil:

Pri nas smo dogovorjeni, da je kazen omejevanje nekaterih otrokovih priljubljenih dejavnosti.

Neverjetno... deluje tudi pri nas... ampak je verjetno otrok drugačen, saj starši smo ja vsi enaki, k'neda...

Vajenc je izjavil:

... bo otrok zagotovo vedel zakaj jih je dobil. Boli pa precej manj kot opeklina.


Nauk 1: Štedilnika se ne sme dotikati, ker jih potem dobim po riti
Nauk 2: Štedilnika se ne smem dotikati, ker se lahko opečem...

Take your pick... BTW, moj otrok se ni mogel opeči, dokler ni bil dovolj star, da je posledice doumel, brez focna...

solatko je izjavil:

Iz osebnih izkušenj lahko povem, da pride trenute, ko otrok mora občutit avtoriteto na riti.

Iz osebnih izkušenj lahko povem, da je za te trenutke problem pri tebi, ne otroku...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

jype ::

GaŁu> Sicer pa peer pressure dandanes igra ogromno vlogo pri "vzgoji" in starši imajo tu zelo malo vpliva, ko je že prepozno (prepozno pa je lahko že kmalu po vstopu v OŠ!).

Zato je pa tako pomembno, da si starši vzamejo ogromno časa za otroka prvih nekaj let - potem mu pa svetujejo in so mu na voljo, ker je to takrat žal skrajen doseg, ki ga še imajo (in je alternativa - da imaš otroka zaprtega pred družbo, ki bi utegnila kvarno vplivati nanj - bistveno slabša zanj in za njegov razvoj).

Vajenc ::

jype je izjavil:

Vajenc> Potem razumeš, da bo večina staršev vedno vzgajala s korenčkom in palico, ker večina enostavno ne zmore tvojih bolj ali manj sladkih korenčkovih metod.

Jasno. Nikakor pa to ne pomeni, da se mi zdi prav, ali da ne bom oporekal popolnoma vsakomur, ki trdi, da je sprejemljivo, neškodljivo ali na kakršenkoli način ustrezno.

Vzgojna okoli ušes, ker otrok ni upošteval navodil kako se obnaša na prehodu za pešce je škodljivo? Razumeš, da nimamo vsi živcev in časa eno uro vadit na vsakem prehodu, ne razumeš pa, da lahko vzgojna okoli ušes naslednjič reši življenje otroku? Ker, če nisi kolerik za malenkosti si bo otrok zapomnil kdaj in zakaj si se obnašal kot kolerik. Podobno kot si bo zapomnil redosled korakov in obračanja glave po 60i ponovitvi tihe vaje hoje čez isto cestišče.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vajenc ()

jype ::

Vajenc> Vzgojna okoli ušes, ker otrok ni upošteval navodil kako se obnaša na prehodu za pešce je škodljivo?

Je.

Vajenc> Razumeš, da nimamo vsi živcev in časa eno uro vadit na vsakem prehodu, ne razumeš pa, da lahko vzgojna okoli ušes naslednjič reši življenje otroku?

Ne, to ni res. "Okol ušes" ni vzgojna in otroku ne pove ničesar razen tega, da so njegovi starši čudni in ga včasih usekajo po glavi. Sprosti sicer tvojo frustracijo in otroka preseneti, prestraši, razjezi in užalosti, to je pa vse, kar se zgodi.

Vajenc> Ker, če nisi kolerik za malenkosti si bo otrok zapomnil kdaj in zakaj si se obnašal kot kolerik.

Ne. Da bi si otrok zapomnil take reči, morajo te biti ekstremne, kar je že samo po sebi zelo stresno, ali pa se morajo zelo redno ponavljati, kar je očitno skregano s tvojim pričevanjem o tem da se to zgodi le občasno.

galu ::

jype je izjavil:

GaŁu> Sicer pa peer pressure dandanes igra ogromno vlogo pri "vzgoji" in starši imajo tu zelo malo vpliva, ko je že prepozno (prepozno pa je lahko že kmalu po vstopu v OŠ!).

Zato je pa tako pomembno, da si starši vzamejo ogromno časa za otroka prvih nekaj let - potem mu pa svetujejo in so mu na voljo, ker je to takrat žal skrajen doseg, ki ga še imajo (in je alternativa - da imaš otroka zaprtega pred družbo, ki bi utegnila kvarno vplivati nanj - bistveno slabša zanj in za njegov razvoj).


Tako je. Problem pa je, ker tega vedno manj. Starš pride domov ob 16:00, če ma srečo. Med tem pa se frocovje lepo šeta po mestu in dela kar hoče.
Hodim domov iz šole (gimnazija) po drugi uri in vidim vsak dan ene 30 otrok iz OŠ s torbami, ki delajo na trgu vse mogoče - od normalnega klepetanja do naprošavanja cigaret od starešjih, ali pa zadrževanja nekje v senčnem kotu, da jih nihče ne vidi kaditi.
In oni končajo večinoma ob 12:15 v našem kraju.

Sej z "normalnim" (glede na starost) druženjem ni čist nič narobe. Težava je v tem, da zgolj pogovarjanje hitro postane... dolgočasno.:)
Tako to gre.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: galu ()

gruntfürmich ::

jype je izjavil:

Tvoj stavek se da skrajšat v: "Starši lahko svoje frustracije nad neuspešnostjo vzgoje sprostijo tudi s klofuto preko zadnje plati."

tudi tvoj v: "Starši lahko svoje frustracije nad neuspešnostjo vzgoje sprostijo tudi s tisočtretjim (neuspešnim) prepričevanjem."
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

««
5 / 12
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Starši, ki uničujejo svoje otroke (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
11928897 (24380) solatko
»

Šolanje doma (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
6113869 (12852) guest #44

Več podobnih tem